22.3.2019   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 80/10


ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2019/461 НА КОМИСИЯТА

от 30 януари 2019 година

за изменение на Делегиран регламент (ЕС) 2016/522 с цел освобождаването на Английската централна банка и службата на Обединеното кралство за управление на дълга от обхвата на Регламент (ЕС) № 596/2014 на Европейския парламент и на Съвета

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) № 596/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 16 април 2014 г. относно пазарната злоупотреба и за отмяна на Директива 2003/6/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и директиви 2003/124/ЕО, 2003/125/ЕО и 2004/72/ЕО на Комисията (1), и по-специално член 6, параграф 5 от него,

като има предвид, че:

(1)

Сделките, нарежданията или поведението при изпълнение на целите на паричната политика, валутната политика или политиката по управлението на държавния дълг от страна на държава членка, членовете на Европейската система на централните банки (ЕСЦБ), министерство, агенция или дружество със специална цел на една или повече държави членки, или от лице, действащо от тяхно име, или, когато дадена държава членка е федерална държава — от член, представляващ федерацията, са освободени от обхвата на Регламент (ЕС) № 596/2014 съгласно член 6, параграф 1 от него.

(2)

В обхвата на това освобождаване от приложното поле на Регламент (ЕС) № 596/2014 може по силата на член 6, параграф 5 от него да бъдат включени определени публични органи и централни банки на трети държави.

(3)

Списъкът на освободените централни банки на трети държави, установен в Делегиран регламент (ЕС) 2016/522 на Комисията (2), следва да бъде актуализиран, в т.ч. с цел при необходимост в обхвата на освобождаването по член 6, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 596/2014 да бъдат включени други централни банки и определени публични органи на трети държави. Комисията следи и оценява съответните законодателни и регулаторни промени в трети държави и може по всяко време да преразгледа освобождаването.

(4)

На 29 март 2017 г. Обединеното кралство представи нотификацията за намерението си да се оттегли от Съюза съгласно член 50 от Договора за Европейския съюз. Договорите ще престанат да се прилагат спрямо Обединеното кралство от датата на влизане в сила на споразумение за оттегляне или при липса на такова — две години след обявеното намерение, освен ако Европейският съвет в съгласие с Обединеното кралство не реши с единодушие да удължи този срок.

(5)

Споразумението за оттегляне, постигнато от преговарящите, включва договорености относно прилагането на разпоредбите на правото на Съюза спрямо и в Обединеното кралство след датата, на която Договорите ще престанат да се прилагат спрямо Обединеното кралство. В случай че посоченото споразумение влезе в сила, Регламент (ЕС) № 596/2014, включително предвиденото в член 6, параграф 1 от него освобождаване, ще се прилага спрямо и в Обединеното кралство през преходния период в съответствие със споразумението и ще престане да се прилага в края на този период.

(6)

Вследствие на оттеглянето на Обединеното кралство от Съюза Английската централна банка и службата на Обединеното кралство за управление на дълга няма, при липсата на специални разпоредби, да се ползват повече от съществуващото освобождаване, освен ако не бъдат включени в списъка с освободените централни банки и институции за управление на дълга на трети държави.

(7)

С оглед на информацията, получена от Обединеното кралство, Комисията състави и представи на Европейския парламент и Съвета доклад, в който се оценява международното третиране на Английската централна банка и службата на Обединеното кралство за управление на дълга. В доклада (3) се стига до заключението, че е целесъобразно централната банка и службата на Обединеното кралство за управление на дълга да бъдат освободени от обхвата на Регламент (ЕС) № 596/2014, когато Обединеното кралство стане трета държава. Английската централна банка и службата на Обединеното кралство за управление на дълга следва съответно да бъдат включени в списъка на освободените публични субекти, установен в Делегиран регламент (ЕС) 2016/522.

(8)

Властите на Обединеното кралство дадоха уверения относно статута, правата и задълженията на членовете на ЕСЦБ, включително намерението си да предоставят на членовете на ЕСЦБ и други публични институции на Съюза и на държавите членки, провеждащи парична политика, валутна политика или политика по управление на държавния дълг, освобождаване, сходно на предвиденото в член 6, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 596/2014.

(9)

Поради това Делегиран регламент (ЕС) 2016/522 следва да бъде съответно изменен.

(10)

Комисията ще продължи да следи редовно третирането на освободените от изискванията в областта на пазарните злоупотреби централни банки и публични органи, включени в списъка от приложение I към Делегиран регламент (ЕС) 2016/522. Този списък може да се актуализира във връзка с нормативни промени в тези трети държави, като се вземат под внимание възможни нови източници на информация. Евентуална промяна в оценката може да доведе до отстраняване на някои трети държави от списъка на освободените от изискванията субекти.

(11)

Настоящият регламент следва да влезе в сила по спешност и да се прилага от деня, следващ този, в който се прекратява прилагането на Регламент (ЕС) № 596/2014 спрямо и в Обединеното кралство,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Приложение I към Делегиран регламент (ЕС) 2016/522 се заменя с текста в приложението към настоящия регламент.

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от деня, следващ този, в който се прекратява прилагането на Регламент (ЕС) № 596/2014 спрямо и в Обединеното кралство.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 30 януари 2019 година.

За Комисията

Председател

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ОВ L 173, 12.6.2014 г., стр. 1.

(2)  Делегиран регламент (ЕС) 2016/522 на Комисията от 17 декември 2015 г. за допълване на Регламент (ЕС) № 596/2014 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на освобождаването на определени публични органи и централни банки на трети държави, показателите за манипулиране на пазара, праговете за разкриване, компетентния орган, който да бъде уведомяван при забавяне, разрешението за търговия по време на забранителния срок и видовете подлежащи на уведомяване сделки на лицата, които изпълняват ръководни функции (ОВ L 88, 5.4.2016 г., стр. 1).

(3)  Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета за освобождаване на Английската централна банка и на службата на Обединеното кралство за управление на дълга съгласно Регламента относно пазарната злоупотреба (РПЗ) [COM(2019) 68].


ПРИЛОЖЕНИЕ

„ПРИЛОЖЕНИЕ I

1.

Австралия:

Централна банка на Австралия;

Служба за финансово управление на Австралия.

2.

Бразилия:

Централна банка на Бразилия;

Министерство на финансите на Бразилия.

3.

Канада:

Централна банка на Канада;

Министерство на финансите на Канада.

4.

Китай:

Китайска народна банка.

5.

Специален административен район Хонконг:

Орган по паричната политика на Хонконг;

Министерство на финансите и на държавната хазна на Хонконг.

6.

Индия:

Централна банка на Индия.

7.

Япония:

Централна банка на Япония;

Министерство на финансите на Япония.

8.

Мексико:

Централна банка на Мексико;

Министерство на финансите и на държавния дълг на Мексико.

9.

Сингапур:

Орган по паричната политика на Сингапур.

10.

Южна Корея:

Централна банка на Корея;

Министерство на стратегията и финансите на Корея.

11.

Швейцария:

Швейцарска национална банка;

Федерално министерство на финансите на Швейцария.

12.

Турция:

Централна банка на Република Турция;

Министерство на финансите на Република Турция.

13.

Обединеното кралство:

Английска централна банка;

Служба на Обединеното кралство за управление на дълга.

14.

Съединените американски щати:

Система на Федералния резерв на САЩ;

Министерство на финансите на САЩ.