22.3.2019   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 81/1


ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2019/356 НА КОМИСИЯТА

от 13 декември 2018 година

за допълнение на Регламент (ЕС) 2015/2365 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на регулаторните технически стандарти за уточняване на подробната информация за сделките за финансиране с ценни книжа (СФЦК), докладвана на регистрите на трансакции

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) 2015/2365 на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2015 г. относно прозрачността при сделките за финансиране с ценни книжа и при повторното използване, и за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 (1), и по-специално член 4, параграф 9 от него,

като има предвид, че:

(1)

За увеличаване на ефикасността и предвид сходствата при докладването на дериватите и на сделките за финансиране с ценни книжа („СФЦК“), задължението по член 4 от Регламент (ЕС) 2015/2365 за представяне на информация за СФЦК пред регистрите на трансакции следва да бъде приведено в съответствие със задължението за представяне на информация за сделките с деривати пред регистрите на трансакции в съответствие с член 9 от Регламент (ЕС) № 648/2012 на Европейския парламент и на Съвета (2). Ето защо изискванията, с които се уточняват докладваните данни за СФЦК, следва да бъдат подобни на изискванията, с които се уточняват докладваните данни за договорите за деривати.

(2)

С цел да се гарантира ефективността и полезността на докладваната информация относно СФЦК, докладваните специфични данни за СФЦК следва да бъдат съобразени с различните видове СФЦК, установени в Регламент (ЕС) 2015/2365. Що се отнася до предоставянето на информация за маржин заемни сделки, целта на Регламент (ЕС) 2015/2365 е да бъдат отразени тези операции, които имат същото предназначение както репо сделките, сделките за покупка с условие за последваща продажба или сделките за предоставяне в заем на ценни книжа, и следователно пораждат сходни рискове за финансовата стабилност, като създават предпоставки за нарастване на задлъжнялостта, процикличността и взаимосвързаността на финансовите пазари или като допринасят за трансформацията на ликвидност и падежи. Ето защо, въпреки че този вид заеми включват сделки, предмет на маржин споразумения между финансови институции и техни клиенти, по които финансовите институции предоставят основни брокерски услуги на своите клиенти, те не включват други заеми, като например заеми с цел корпоративно преструктуриране, които макар че могат да бъдат свързани с ценни книжа, не увеличават обхванатите от Регламент (ЕС) 2015/2365 системни рискове.

(3)

Подробната информация за всяка преминала централен клиринг СФЦК е нужно да бъде докладвана точно и да може да бъде лесно установена, независимо дали СФЦК е преминала централен клиринг на датата, на която е била сключена, или на по-късна дата.

(4)

За да се гарантира изчерпателността на докладваната информация, ако в деня на сделката не са известни конкретните данни за обезпечението, контрагентите следва да актуализират информацията относно обезпечението веднага след като я получат, но не по-късно от работния ден, следващ вальора на тази СФЦК.

(5)

За да могат органите, имащи достъп до данните за СФЦК в регистрите на трансакции, да разполагат с възможно най-полезната информация, контрагентите следва да докладват на регистрите на трансакции международния идентификационен номер на ценните книжа („ISIN“) на всяка използвана от тях кошница от обезпечения по СФЦК, ако има такъв номер.

(6)

Често, когато контрагентите предоставят обезпечение въз основа на нетната експозиция, произтичаща от приспадането на няколко СФЦК между двама контрагенти, не е възможно обезпечението да бъде разпределено към отделна СФЦК и следователно разпределението на обезпеченията няма да бъде известно. В тези случаи контрагентите следва да могат да докладват обезпеченията, независимо от съответния основен заем.

(7)

Настоящият регламент се основава на проектите за регулаторни технически стандарти, предоставени на Комисията от Европейския орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП) съгласно процедурата по член 10 от Регламент (ЕС) № 1095/2010 на Европейския парламент и на Съвета (3).

(8)

ЕОЦКП проведе открити обществени консултации по този проект на регулаторни технически стандарти, анализира свързаните с тях възможни разходи и ползи и поиска становището на Групата на участниците от банковия сектор към ЕОЦКП, създадена по силата на член 37 от Регламент (ЕС) № 1095/2010,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Докладвани данни за СФЦК

1.   Изготвеният съгласно член 4, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2015/2365 доклад включва изчерпателните и точни данни за съответната СФЦК, посочени в таблици 1, 2, 3 и 4 от приложението.

2.   Когато докладва сключването на СФЦК, контрагентът посочва вид действие „нов“ в поле 98 на таблица 2 от приложението към настоящия регламент. При всяко последващо докладване на данни за тази СФЦК, в поле 98 на таблица 2 от приложението към настоящия регламент се посочва съответният вид действие за тази СФЦК.

Член 2

СФЦК, чийто клиринг се извършва от централни контрагенти

1.   СФЦК, чиито данни са били докладвани в съответствие с член 4, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2015/2365 и която впоследствие е преминала през централен клиринг, се докладва след клиринга като прекратена, като в поле 98 на таблица 2 от приложението се посочва вид дейност „прекратяване/предсрочно прекратяване“ и се докладват произтичащите от клиринга нови СФЦК.

2.   СФЦК, сключена на място на търговия и в същия ден преминала централен клиринг, се докладва едва след нейния клиринг.

3.   По отношение на маржина, предоставен или получен за преминала клиринг СФЦК, контрагентът докладва данните по таблица 3 от приложението към настоящия регламент и определя съответния вид действия по поле 20 на таблицата от приложението.

Член 3

Докладване на обезпеченията

1.   Контрагентите, които са се договорили да не се заделя обезпечение по сделка за предоставяне в заем на ценни книжа или стоки или по сделка за получаване в заем на ценни книжа или стоки, посочват това в поле 72 на таблица 2 от приложението.

2.   Когато обезпечението по СФЦК е обвързано с отделен заем и подробните данни за това обезпечение са известни на контрагента преди крайния срок за докладване, при докладването на тази СФЦК за първи път с вид действие „нов“ в поле 98 на таблица 2 от приложението контрагентът посочва изчерпателните и точни данни за всички отделни компоненти на обезпечението по тази СФЦК в полета 75—94 на таблица 2 от приложението.

3.   Когато обезпечението по СФЦК е обвързано с отделен заем, но подробните данни за това обезпечение не са известни на контрагента преди крайния срок за докладване, контрагентът посочва — с вид действие „актуализиране на обезпечението“ в поле 98 на таблица 2 от приложението, изчерпателните и точни данни за всички отделни компоненти на обезпечението по тази СФЦК в полета 75—94 на таблица 2 от приложението веднага след като тези данни станат известни, но не по-късно от работния ден, следващ посочения в поле 13 на таблица 2 от приложението вальор.

4.   Контрагент, който заделя по една или повече СФЦК кошница от обезпечения, за която има определен международен идентификационен номер на ценните книжа („ISIN“), посочва този ISIN в поле 96 на таблица 2 от приложението, когато докладва СФЦК с вид действие „нов“ в поле 98 на таблица 2 от приложението.

5.   Контрагент, който заделя по една или повече СФЦК кошница от обезпечения, за която няма определен ISIN, посочва код „NTAV“ в поле 96 на таблица 2 от приложението, когато докладва СФЦК с вид действие „нов“ в поле 98 на таблица 2 от приложението.

6.   За целите на параграфи 4 и 5 контрагентът също така посочва — с вид действие „актуализиране на обезпечението“ в поле 98 на таблица 2 от приложението, изчерпателните и точни данни за всички отделни компоненти на обезпечението по тази СФЦК в полета 75—94 на таблица 2 от приложението веднага след като тези данни станат известни, но не по-късно от работния ден, следващ посочения в поле 13 на таблица 2 от приложението вальор.

7.   Контрагент, предоставящ обезпечение по няколко СФЦК въз основа на нетната експозиция, въвежда стойност „true“ в поле 73 на таблица 2 от приложението. Този контрагент също така посочва — с вид действие „актуализиране на обезпечението“ в поле 98 на таблица 2 от приложението, изчерпателните и точни данни за всички отделни компоненти на обезпечението по тези СФЦК в полета 75—94 на таблица 2 от приложението веднага след като тези данни станат известни, но не по-късно от работния ден, следващ посочения в поле 13 на таблица 2 от приложението вальор.

Член 4

Докладване на повторното използване на обезпечение

1.   Контрагент, получил един или няколко финансови инструмента като обезпечение по СФЦК, посочва изчерпателните и точни данни за всяко повторно използване на всеки от тези финансови инструменти в полета 7, 8 и 9 на таблица 4 от приложението.

2.   Контрагент, получил парични средства като обезпечение по СФЦК, посочва по валути изчерпателните и точни данни за всички реинвестирани парични обезпечения в полета 11, 12 и 13 на таблица 4 от приложението.

Член 5

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 13 декември 2018 година.

За Комисията

Председател

Jean-Claude JUNCKER


(1)   ОВ L 337, 23.12.2015 г., стр. 1.

(2)  Регламент (ЕС) № 648/2012 на Европейския парламент и на Съвета на 4 юли 2012 г. относно извънборсовите деривати, централните контрагенти и регистрите на трансакции (ОВ L 201, 27.7.2012 г., стр. 1).

(3)  Регламент (ЕС) № 1095/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 г. за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски орган за ценни книжа и пазари), за изменение на Решение № 716/2009/ЕО и за отмяна на Решение 2009/77/ЕО на Комисията (ОВ L 331, 15.12.2010 г., стр. 84).


ПРИЛОЖЕНИЕ

Таблица 1

Данни за контрагента

Поле

Докладвани данни

Репо сделка

Сделка за покупка с условие за последваща продажба (BSB)

Сделка по предоставяне в заем на ценни книжа (SL)

Маржин заемна сделка (ML)

1

Дата и час на доклада

Дата и час на подаване на доклада пред регистър на трансакции

Да

Да

Да

Да

2

Субект, който подава доклада

Единен код за идентифициране на подаващия доклада субект. Ако подаването на доклада е било делегирано на трето лице или на друг контрагент, се посочва единният код за идентифициране на този субект.

Да

Да

Да

Да

3

Докладващ контрагент

Единен код за идентифициране на докладващия контрагент.

Да

Да

Да

Да

4

Естество на докладващия контрагент

Посочва се дали докладващият контрагент е финансов или нефинансов контрагент.

Да

Да

Да

Да

5

Сектор на докладващия контрагент

Един или повече кодове за класифициране на естеството на стопанската дейност на докладващия контрагент.

Когато докладващият контрагент е финансов контрагент, се посочват всички съответни кодове, включени в таксономията на финансовите контрагенти и приложими по отношение на този контрагент.

Когато докладващият контрагент е нефинансов контрагент, се посочват всички съответни кодове, включени в таксономията на нефинансовите контрагенти и приложими по отношение на този контрагент.

Когато се докладва повече от една дейност, кодовете се попълват по реда на относителната важност на съответните дейности.

Да

Да

Да

Да

6

Допълнителна секторна класификация

Когато докладващият контрагент е предприятие за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа (ПКИПЦК) или алтернативен инвестиционен фонд (АИФ), се посочва код, показващ дали той е борсово търгуван фонд (БТФ), или фонд на паричния пазар (ФПП).

Когато докладващият контрагент е алтернативен инвестиционен фонд (АИФ) или нефинансов контрагент, осъществяващ финансова и застрахователна дейност или операции с недвижими имоти, се посочва код, показващ дали той е фонд за инвестиции в недвижимо имущество.

Да

Да

Да

Да

7

Клон на докладващия контрагент

Когато докладващият контрагент сключва СФЦК посредством клон, се посочва кодът за идентифициране на клона.

Да

Да

Да

Да

8

Клон на другия контрагент

Когато другият контрагент сключва СФЦК посредством клон, се посочва кодът за идентифициране на клона.

Да

Да

Да

Да

9

Роля на контрагента

Посочва се дали докладващият контрагент е обезпечител или обезпечено лице в съответствие с член 4 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/363 на Комисията (1).

Да

Да

Да

Да

10

Субект, отговарящ за доклада

Когато за докладването от името на другия контрагент отговаря съгласно член 4, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2015/2365 на Европейския парламент и на Съвета (2) финансов контрагент, се посочва единният код за идентифициране на този финансов контрагент.

Когато за докладването от името на предприятие за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа (ПКИПЦК) отговаря съгласно член 4, параграф 3 от посочения регламент управляващо дружество, се посочва единният код за идентифициране на това управляващо дружество.

Когато за докладването от името на алтернативен инвестиционен фонд (АИФ) отговаря съгласно член 4, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2015/2365 лице, управляващо алтернативен инвестиционен фонд (ЛУАИФ), се посочва единният код за идентифициране на това ЛУАИФ.

Да

Да

Да

Да

11

Друг контрагент

Единният код за идентифициране на субекта, с когото докладващият контрагент е сключил СФЦК. Когато става въпрос за частно физическо лице, се посочва код на клиента, който се използва последователно.

Да

Да

Да

Да

12

Държава на другия контрагент

Кодът на държавата, в която се намира седалището на другия контрагент, или кодът на държавата на пребиваване, в случай че другият контрагент е физическо лице.

Да

Да

Да

Да

13

Бенефициер

Ако бенефициерът по договора не е контрагент по същия договор, докладващият контрагент трябва да посочи този бенефициер чрез единен код или, когато става дума за частни физически лица — чрез използван последователно код на клиента, определен от юридическото лице, използвано от това физическо лице.

Да

Да

Да

Не

14

Трето лице — посредник

Единният код за идентифициране на третото лице, на което докладващият контрагент е възложил обработката след сключването на СФЦК (ако е приложимо).

Да

Да

Да

Не

15

Брокер

Единният код на субекта, който действа като посредник за докладващия контрагент, без самият той да бъде контрагент по СФЦК. „Брокер“ не включва посредника при заема за сделките за предоставяне в заем на ценни книжа.

Да

Да

Да

Не

16

Клирингов член

Когато сделката преминава клиринг, се посочва единният код за идентифициране на съответния клирингов член на докладващия контрагент.

Да

Да

Да

Не

17

Участник или индиректен участник в централен депозитар на ценни книжа (ЦДЦК)

Единният код на участник или индиректен участник в ЦДЦК на докладващия контрагент.

Когато в сделката участват както участникът, така и индиректният участник в ЦДЦК, се посочва само кодът на индиректния участник.

Това поле не се попълва за стоки.

Да

Да

Да

Не

18

Посредник при заема

Единният код на посредника при заема, участващ в сделката за предоставяне в заем на ценни книжа.

Да

Не

Да

Не


Таблица 2

Данни за заема и обезпечението

Поле

Докладвани данни

Репо сделка

Сделка за покупка с условие за последваща продажба (BSB)

Сделка по предоставяне в заем на ценни книжа (SL)

Маржин заемна сделка (ML)

1

Уникален търговски идентификатор (УТИ)

Уникален референтен номер на СФЦК за идентифициране на сделката.

Да

Да

Да

Да

2

Номер за проследяване на доклада

При трансакции вследствие на клиринг се докладва първоначалният УТИ, т.е. УТИ на първоначалната двустранна трансакция. Централните контрагенти (ЦК), които са извършили клиринг на СФЦК, обаче не трябва да докладват първоначалния УТИ.

СФЦК, сключена на място на търговия и преминала клиринг в същия ден, се идентифицира чрез уникален номер, генериран от мястото на търговия.

Да

Да

Да

Не

3

Дата на събитието

Датата, на която подлежащото на докладване и отразено в доклад събитие във връзка със СФЦК е настъпило. При вид действие „актуализиране на оценката“, „актуализиране на обезпечението“, „актуализиране на повторната употреба“ и „актуализиране на маржина“ се посочва датата, за която е представена съдържащата се в доклада информация.

Да

Да

Да

Да

4

Вид СФЦК

Вид на СФЦК съгласно определението в член 3, параграфи 7 — 10 от Регламент (ЕС) 2015/2365.

Да

Да

Да

Да

5

Извършен клиринг

Посочва се дали е бил извършен централен клиринг.

Да

Да

Да

Не

6

Дата и час на клиринга

Часът и датата на извършване на клиринг.

Да

Да

Да

Не

7

ЦК

При договор, който е преминал през клиринг, се посочва единният код за ЦК, който е извършил клиринг на този договор.

Да

Да

Да

Не

8

Място на търговия

Единен код за идентифициране на мястото на изпълнение на СФЦК.

Когато СФЦК е сключена извънборсово и е допусната до търговия, се използва MIC код „XOFF“.

Когато СФЦК е сключена извънборсово и не е допусната до търговия, се използва MIC код „XXXX“.

Да

Да

Да

Не

9

Вид на рамковия договор

Посочва се видът на рамковия договор, по силата на който контрагентите сключват СФЦК.

Да

Да

Да

Не

10

Друг вид рамков договор

Наименование на рамковия договор. Това поле се попълва само когато в поле 9 е докладвано „OTHR“.

Да

Да

Да

Не

11

Версия на рамковия договор

Посочва се годината на рамковия договор, уреждащ докладваната сделка, ако е приложимо.

Да

Да

Да

Не

12

Дата и час на изпълнението

Дата и час на изпълнение на СФЦК.

Да

Да

Да

Да

13

Вальор (начална дата)

Договорената между контрагентите дата за размяната на парични средства, ценни книжа или стоки срещу обезпечение по откриващото (спот) рамо на СФЦК.

Да

Да

Да

Не

14

Падеж (крайна дата)

Договорената между контрагентите дата за размяната на парични средства, ценни книжа или стоки срещу обезпечение по закриващото (форуърд) рамо на СФЦК. Тази информация не се докладва за безсрочни репо сделки.

Да

Да

Да

Не

15

Дата на прекратяване

Дата на прекратяване, в случай че СФЦК бъде изцяло прекратена предсрочно.

Да

Да

Да

Да

16

Минимален срок за предизвестие

Минималният брой работни дни, които трябва да бъдат спазени, когато един от контрагентите информира другия за прекратяването на сделката.

Да

Не

Не

Не

17

Най-ранна дата за обратно изискване или прекратяване

Най-ранна дата, на която заемодателят има право да изиска обратно част от средствата или да прекрати сделката.

Да

Не

Не

Не

18

Индикатор за общо обезпечение

Посочва се дали СФЦК е обект на договор за общо обезпечение. При сделки за предоставяне в заем на ценни книжа това поле се отнася за ценните книжа, предоставени като обезпечение, а не за ценните книжа, предоставени в заем

Код „SPEC“ се посочва, когато СФЦК е обект на договор за общо обезпечение. „Договор за общо обезпечение“ представлява договор за обезпечение по сделка, при която обезпечителят може да избере ценните книжа, които се предоставят като обезпечение, сред сравнително широк кръг от ценни книжа, които отговарят на предварително определени критерии.

Код „SPEC“ се посочва, когато СФЦК е обект на договор за конкретно обезпечение. „Договор за конкретно обезпечение“ представлява договор за обезпечение по сделка, при която обезпеченото лице изисква от обезпечителя да му представи конкретен международен идентификационен номер на ценните книжа („ISIN“).

Да

Да

Да

Не

19

Индикатор за доставка по стойност (Delivery By Value - DBV)

Посочва се дали сделката е била уредена чрез механизъм DBV.

Да

Не

Да

Не

20

Използван метод за предоставяне на обезпечението

Посочва се дали обезпечението по СФЦК е предмет на споразумение за финансово обезпечение с прехвърлително действие, споразумение за финансово обезпечение с предоставяне на залог или на споразумение за финансово обезпечение с право на ползване.

Когато за предоставяне на обезпечението е използван повече от един метод, в това поле се посочва основното споразумение за финансово обезпечение.

Да

Не

Да

Да

21

Безсрочна

Посочва се дали СФЦК е безсрочна (без определен падеж) или срочна с договорно определен падеж.

За безсрочните СФЦК се посочва код „true“, за срочните СФЦК —„false“.

Да

Не

Да

Не

22

Възможности за прекратяване

Посочва се дали СФЦК се удължава автоматично или е с възможност за удължаване.

Да

Не

Да

Не

При маржин заемни сделки полета 23—34 се повтарят и попълват за всяка валута, използвана при сделката.

23

Фиксиран лихвен процент

При репо сделки се посочва лихвеният процент на годишна база по главницата на репо сделката в съответствие с конвенцията за отчитане на дните.

При маржин заемни сделки се посочва лихвеният процент на годишна база по стойността на заема, който заемополучателят плаща на заемодателя.

Да

Не

Не

Да

24

Конвенция за отчитане на дните

Метод на изчисляване на натрупаната лихва върху главницата за съответния лихвен процент.

Да

Не

Не

Да

25

Плаващ лихвен процент

Посочва се използваният референтен лихвен процент, който се преразглежда на предварително определени интервали от време в зависимост от референтен пазарен лихвен процент, ако е приложимо.

Да

Не

Не

Да

26

Референтен период на плаващия лихвен процент — период

Период, отразяващ референтния период на плаващия лихвен процент.

Да

Не

Не

Да

27

Референтен период на плаващия лихвен процент — множител

Множител за периода, отразяващ референтния период за плаващия лихвен процент, посочен в поле 26.

Да

Не

Не

Да

28

Периодичност на плащанията с плаващ лихвен процент — период

Период, отразяващ периодичността на плащанията по плаващия лихвен процент.

Да

Не

Не

Да

29

Периодичност на плащанията с плаващ лихвен процент — множител

Множител за периода, отразяващ периодичността на плащанията по плаващия лихвен процент, посочен в поле 28.

Да

Не

Не

Да

30

Периодичност на преразглеждането на плаващия лихвен процент — период

Период, отразяващ периодичността на преразглеждането на плаващия лихвен процент.

Да

Не

Не

Да

31

Периодичност на преразглеждането на плаващия лихвен процент — множител

Множител за периода, отразяващ периодичността на преразглеждането на плаващия лихвен процент, посочен в поле 30.

Да

Не

Не

Да

32

Спред

Брой на базисните пунктове, които при определяне на лихвения процент по заема се добавят или изваждат от плаващия лихвен процент.

Да

Не

Не

Да

33

Парична стойност на маржин заема

Стойността на маржин заема в съответната валута.

Не

Не

Не

Да

34

Валута на маржин заема

Валутата на маржин заема.

Не

Не

Не

Да

Полета 35 и 36 се повтарят и попълват за всяка корекция на плаващия лихвен процент.

35

Коригиран лихвен процент

Процент, определен според съответния лихвен график.

Да

Не

Не

Не

36

Дата на лихвения процент

Дата, от която влиза в сила лихвеният процент.

Да

Не

Не

Не

37

Размер на главницата на вальора

Парична стойност, която трябва да бъде уредена на вальора на сделката.

Да

Да

Не

Не

38

Размер на главницата на падежа

Парична стойност, която трябва да бъде уредена на падежа на сделката.

Да

Да

Не

Не

39

Валута на главницата

Валутата на главницата.

Да

Да

Не

Не

40

Вид на актива

Посочва се видът на актива, предмет на СФЦК.

Не

Не

Да

Не

41

Идентификационен код на ценната книга

Посочва се идентификационният код на ценната книга, предмет на СФЦК.

Това поле не се попълва за стоки.

Не

Не

Да

Не

42

Класификация на ценната книга

Посочва се кодът съгласно Класификацията на финансовите инструменти (CFI код), предмет на СФЦК.

Това поле не се попълва за стоки.

Не

Не

Да

Не

Когато в заем е била предоставена или получена стока, в полета 43, 44 и 45 се посочва класификацията на тази стока.

43

Основен продукт

Основен продукт съгласно класификацията на стоките в таблица 5 от приложение I към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/363.

Не

Не

Да

Не

44

Подпродукт

Подпродукт съгласно класификацията на стоките в таблица 5 от приложение I към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/363.

Това поле изисква да бъде попълнен основен продукт в поле 43.

Не

Не

Да

Не

45

Допълнителен подпродукт

Допълнителен подпродукт съгласно таблицата за класификация на стоките.

Това поле изисква да бъде попълнен подпродукт в поле 44.

Не

Не

Да

Не

46

Количество или номинална стойност

Количеството или номиналната стойност на ценната книга или стоката, предмет на СФЦК.

При облигации, общата номинална стойност, т.е. броят на емитираните облигации умножен по тяхната номинална стойност.

При други ценни книжа или стоки, тяхната номинална стойност.

Не

Не

Да

Не

47

Мерна единица

Мерната единица, в която е изразено количеството. Това поле се попълва за стоки.

Не

Не

Да

Не

48

Валута на номиналната стойност

Валутата на докладваната номиналната стойност.

Не

Не

Да

Не

49

Цена на ценната книга или стоката

При предоставяне и получаване в заем на ценни книжа или стоки, използваната за изчисляване на стойността на заема цена на ценната книга или стоката.

При сделки за покупка с условие за последваща продажба, цената на ценната книга или стоката, използвана за изчисляване на стойността на спот рамото по сделката за покупка с условие за последваща продажба.

Не

Да

Да

Не

50

Валута на цената

Валутата на цената на ценната книга или стоката.

Не

Не

Да

Не

51

Качество на ценната книга

Код, определящ кредитния риск на ценната книга.

Не

Не

Да

Не

52

Падеж на ценната книга

Падеж на ценната книга.

Това поле не се попълва за стоки.

Не

Не

Да

Не

53

Юрисдикция на емитента

Юрисдикция на емитента на ценната книга. При ценни книжа, емитирани от чуждестранно дъщерно дружество, се посочва юрисдикцията на крайното дружество майка, или, ако това не е известно, юрисдикцията на дъщерното дружество.

Това поле не се попълва за стоки.

Не

Не

Да

Не

54

ИКПС на емитента

ИКПС на емитента на ценната книга.

Това поле не се попълва за стоки.

Не

Не

Да

Не

55

Вид на ценната книга

Код, определящ вида на ценната книга.

Не

Не

Да

Не

56

Стойност на заема

Стойността на заема, т.е. количеството или номиналната стойност на заема, умножени по цената в поле 49.

Не

Не

Да

Не

57

Пазарна стойност

Пазарната стойност на ценните книжа или стоките, предоставени или получени в заем.

Не

Не

Да

Не

58

Фиксиран процент на възнаграждението (rebate)

Фиксираният лихвен процент (договореният процент, който заемодателят плаща за реинвестираните парични обезпечения, минус таксата за заемането), плащан по салдото на предоставеното парично обезпечение от заемодателя на ценните книжа или стоките на заемополучателя (положителен процент на възнаграждението) или от заемополучателя на заемодателя (отрицателен процент на възнаграждението).

Не

Не

Да

Не

59

Плаващ процент на възнаграждението

Посочва се референтният лихвен процент, използван за изчисляване на процента на възнаграждението (договореният процент, който заемодателят плаща за реинвестираните парични обезпечения, минус таксата за заемането), плащан по салдото на предоставеното парично обезпечение от заемодателя на ценните книжа или стоките на заемополучателя (положителен процент на възнаграждението) или от заемополучателя на заемодателя (отрицателен процент на възнаграждението).

Не

Не

Да

Не

60

Референтен период на плаващия процент на възнаграждението — период

Период, отразяващ референтния период на плаващия лихвен процент на възнаграждението.

Не

Не

Да

Не

61

Референтен период на плаващия процент на възнаграждението — множител

Множител за периода, отразяващ референтния период за плаващия лихвен процент на възнаграждението, посочен в поле 60.

Не

Не

Да

Не

62

Периодичност на плащанията с плаващ процент на възнаграждението — период

Период, отразяващ периодичността на плащанията по плаващия лихвен процент на възнаграждението.

Не

Не

Да

Не

63

Периодичност на плащанията с плаващ процент на възнаграждението — множител

Множител за периода, отразяващ периодичността на плащанията по плаващия лихвен процент на възнаграждението, посочен в поле 62.

Не

Не

Да

Не

64

Периодичност на преразглеждането на плаващия процент на възнаграждението — период

Период, отразяващ периодичността на преразглеждането на плаващия лихвен процент на възнаграждението.

Не

Не

Да

Не

65

Периодичност на преразглеждането на плаващия процент на възнаграждението — множител

Множител за периода, отразяващ периодичността на преразглеждането на плаващия лихвен процент на възнаграждението, посочен в поле 64.

Не

Не

Да

Не

66

Спред на процента на възнаграждението

Спредът на плаващия процент на възнаграждението, изразена в базисни пунктове.

Не

Не

Да

Не

67

Такса за заемането

Таксата, която получателят на ценните книжа или стоките плаща на заемодателя.

Не

Не

Да

Не

68

Договорености за изключителни права за достъп до заемните средства

При предоставяне и получаване в заем на ценни книжа се посочва дали заемополучателят има изключителни права за получаване в заем на ценни книжа от портфейла на заемодателя.

Това поле не се попълва за стоки.

Не

Не

Да

Не

69

Непогасен маржин заем

Общият размер на маржин заемите, в основната валута.

Не

Не

Не

Да

70

Основна валута на непогасения маржин заем

Основната валута на непогасените маржин заеми.

Не

Не

Не

Да

71

Пазарна стойност на късата позиция

Пазарната стойност на късата позиция, в основната валута.

Не

Не

Не

Да

Данни за обезпечението

72

Знак за необезпечена сделка по предоставяне в заем на ценни книжа (SL)

Посочва се дали сделката по предоставяне в заем на ценни книжа е необезпечена.

Това поле не се попълва, когато контрагентите са договорили обезпечаването на сделката, но все още не е известно конкретното разпределение на обезпечението.

Не

Не

Да

Не

73

Обезпечаване на нетна експозиция

Посочва се дали обезпечението е предоставено за нетна експозиция, а не за отделна сделка.

Да

Да

Да

Не

74

Вальор на обезпечението

Когато сделките са били обезпечени въз основа на нетната експозиция, последният вальор в нетиращата съвкупност от СФЦК, като се вземат предвид всички операции, за които е било предоставено обезпечението.

Да

Да

Да

Не

Когато се използва обезпечение, полета 75—94 се повтарят и попълват за всеки компонент на обезпечението, когато е приложимо.

75

Вид на компонента на обезпечението

Посочва се видът на компонента на обезпечението.

Да

Да

Да

Да

Когато като обезпечение са използвани парични средства, това се посочва в полета 76 и 77.

76

Стойност на паричното обезпечение

Стойността на средствата, предоставени като обезпечение за получаването в заем на ценни книжа или стоки.

Да

Да

Да

Не

77

Валута на паричното обезпечение

Валутата на паричното обезпечение.

Да

Да

Да

Не

78

Идентификация на ценната книга, използвана като обезпечение

Посочва се ценната книга, използвана като обезпечение.

Това поле не се попълва за стоки.

Да

Да

Да

Да

79

Класификация на ценната книга, използвана като обезпечение

Посочва се CFI кодът на ценната книга, използвана като обезпечение,

Това поле не се попълва за стоки.

Да

Да

Да

Да

Когато като обезпечение е използвана стока, в полета 80, 81 и 82 се посочва класификацията на тази стока.

80

Основен продукт

Основен продукт съгласно класификацията на стоките в таблица 5 от приложение I към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/363.

Да

Да

Да

Не

81

Подпродукт

Подпродукт съгласно класификацията на стоките в таблица 5 от приложение I към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/363. Това поле изисква да бъде попълнен основен продукт в поле 80.

Да

Да

Да

Не

82

Допълнителен подпродукт

Допълнителен подпродукт съгласно класификацията на стоките в таблица 5 от приложение I към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/363. Това поле изисква да бъде попълнен подпродукт в поле 81.

Да

Да

Да

Не

83

Количество или номинална стойност на обезпечението

Количеството или номиналната стойност на ценната книга или стоката, използвана като обезпечение.

При облигации се посочва общата номинална стойност, т.е. броят на емитираните облигации умножен по тяхната номинална стойност.

При други ценни книжа или стоки се посочва тяхната номинална стойност.

Да

Да

Да

Да

84

Мерни единици на обезпечението

Мерната единица, в която е изразено количеството на обезпечението. Това поле се отнася за стоки.

Да

Да

Да

Не

85

Валута на номиналната стойност на обезпечението

Валутата на докладваната номиналната стойност на обезпечението.

Да

Да

Да

Да

86

Валута на цената

Валутата на цената на компонента на обезпечението.

Да

Да

Да

Да

87

Единична цена

Единичната цена по отношение на компонента на обезпечението, включително начислената лихва за лихвоносни ценни книжа, използвана за оценяване на ценната книга или стоката.

Да

Да

Да

Да

88

Пазарна стойност на обезпечението

Пазарната стойност на индивидуалния компонент на обезпечението, изразена във валута на цената.

Да

Да

Да

Да

89

Процентно намаление или допълнително обезпечение

При репо сделки и сделки за покупка с условие за последваща продажба, всяко процентно намаление на стойността на обезпечението се посочва чрез позоваване на всяка мярка за контрол на риска, която се прилага спрямо базовото обезпечение, на равнище ISIN, като стойността на базовите обезпечения се изчислява, като пазарната стойност на активите се намали с определен процент.

При сделки за предоставяне в заем на ценни книжа, всяко процентно намаление на стойността на обезпечението се посочва чрез позоваване на всяка мярка за контрол на риска, която се прилага спрямо базовото обезпечение, на равнище ISIN или портфейл, като стойността на базовите обезпечения се изчислява, като пазарната стойност на активите се намали с определен процент.

При маржин заемни сделки се посочва процентът на изисквания маржин, който се прилага за целия портфейл от обезпечения, държани в сметката на клиента за основни брокерски услуги.

В това поле се посочват действителните, а не прогнозни или номинални стойности.

Да

Да

Да

Да

90

Качество на обезпечението

Код, определящ риска на ценната книга, използвана като обезпечение.

Да

Да

Да

Да

91

Падеж на ценната книга

Падежът на ценната книга, използвана като обезпечение.

Това поле не се попълва за стоки.

Да

Да

Да

Да

92

Юрисдикция на емитента

Юрисдикцията на емитента на ценната книга, използвана като обезпечение. При ценни книжа, емитирани от чуждестранно дъщерно дружество, се посочва юрисдикцията на крайното дружество майка, или, ако това не е известно, юрисдикцията на дъщерното дружество.

Това поле не се попълва за стоки.

Да

Да

Да

Да

93

ИКПС на емитента

ИКПС на емитента на ценната книга, използвана като обезпечение.

Това поле не се попълва за стоки.

Да

Да

Да

Да

94

Вид обезпечение

Код, определящ вида на ценната книга, използвана като обезпечение.

 

 

 

 

95

Възможност за повторно използване на обезпечението

Посочва се дали обезпеченото лице може да използва повторно ценните книжа, предоставени като обезпечение.

Да

Да

Да

Да

Поле 96 се попълва, когато е използвана кошница от обезпечения. Когато е налично, подробното разпределение на обезпеченията по СФЦК, сключени срещу пул от обезпечения, се посочва в полета 75—94.

96

Идентификационен код на кошницата от обезпечения

ISIN кодът на кошницата от обезпечения, когато такъв съществува.

Когато за кошницата от обезпечения няма определен ISIN, в това поле се посочва код „NTAV“.

Да

Да

Да

Не

97

Код на портфейла

Когато сделката е преминала клиринг и е включена в портфейл от сделки, маржините по които се обменят, за портфейла се посочва определеният от докладващия контрагент единен код.

Когато портфейлът от сделки включва също и договори за деривати, които се докладват съгласно Регламент (ЕС) № 648/2012, кодът на портфейла трябва да бъде същият като докладвания в съответствие с Регламент (ЕС) № 648/2012.

Да

Да

Да

Не

98

Вид действие

Докладва се един от следните видове действие:

а)

„ново“ — когато СФЦК се докладва за първи път;

б)

„изменение“ — когато вече докладвана СФЦК се изменя. Включва също актуализиран доклад, който показва позицията с цел да се отразят новите сделки, включени в тази позиция;

в)

„актуализиране на оценката“ — когато се оценяват ценните книжа или стоките, обект на сделка за предоставяне в заем на ценни книжа или стоки;

г)

„актуализиране на обезпечението“ — когато се изменят данните за обезпечението, включително неговата оценка;

д)

„грешка“ — когато се отменя погрешно предаден цялостен доклад, в случай че СФЦК изобщо не е била сключена или не е подлежала на изисквания за докладване, но е била докладвана пред регистър на трансакции по погрешка;

е)

„корекция“ — когато се коригират погрешно подадени полета в предишен доклад;

ж)

„прекратяване/предсрочно прекратяване“ — когато се прекратява безсрочна СФЦК или се прекратява предсрочно срочна СФЦК;

з)

„компонент на позиция“ — когато СФЦК трябва да бъде докладвана като нова сделка и също така да бъде включена в отделен доклад за позицията през същия ден.

Да

Да

Да

Да

99

Равнище

Посочва се дали докладът е съставен на равнище трансакция или на равнище позиция.

Докладът на равнище позиция може да се използва само като допълнение към докладването на равнище трансакция с цел докладване на събития, настъпили след сделката, и само ако индивидуалните сделки със заменяеми продукти са били заменени с позицията.

Да

Да

Да

Не


Таблица 3

Данни за маржина

Поле

Докладвани данни

Репо сделка

Сделка за покупка с условие за последваща продажба (BSB)

Сделка по предоставяне в заем на ценни книжа (SL)

Маржин заемна сделка (ML)

1

Дата и час на доклада

Дата и час на подаване на доклада пред регистър на трансакции

Да

Да

Да

Не

2

Дата на събитието

Датата, на която подлежащото на докладване и отразено в доклад събитие във връзка със СФЦК е настъпило. При вид действие „актуализиране на оценката“, „актуализиране на обезпечението“, „актуализиране на повторната употреба“ и „актуализиране на маржина“ се посочва датата, за която е представена съдържащата се в доклада информация.

Да

Да

Да

Не

3

Субект, който подава доклада

Единен код за идентифициране на подаващия доклада субект. Ако подаването на доклада е било делегирано на трето лице или на друг контрагент, се посочва единният код за идентифициране на този субект.

Да

Да

Да

Не

4

Докладващ контрагент

Единен код за идентифициране на докладващия контрагент.

Да

Да

Да

Не

5

Субект, отговарящ за доклада

Когато за докладването от името на другия контрагент отговаря съгласно член 4, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2015/2365 финансов контрагент, се посочва единният код за идентифициране на този финансов контрагент.

Когато за докладването от името на предприятие за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа (ПКИПЦК) отговаря съгласно член 4, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2015/2365 управляващо дружество, се посочва единният код за идентифициране на това управляващо дружество.

Когато за докладването от името на алтернативен инвестиционен фонд (АИФ) отговаря съгласно член 4, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2015/2365 лице, управляващо алтернативен инвестиционен фонд (ЛУАИФ), се посочва единният код за идентифициране на това ЛУАИФ.

Да

Да

Да

Да

6

Друг контрагент

Единният код за идентифициране на субекта, с когото докладващият контрагент е сключил СФЦК.

Да

Да

Да

Не

7

Код на портфейла

За портфейл от сделки, маржините по които се обменят, се посочва определеният от докладващия контрагент единен код.

Когато портфейлът от сделки включва също и договори за деривати, които се докладват съгласно Регламент (ЕС) № 648/2012, кодът на портфейла трябва да бъде същият като докладвания в съответствие с Регламент (ЕС) № 648/2012.

Да

Да

Да

Не

8

Предоставен първоначален маржин

Стойност на първоначалния маржин, предоставен от докладващия контрагент на другия контрагент.

Когато първоначалният маржин е предоставен на база портфейл, в това поле се посочва стойността на първоначалния маржин, предоставен за портфейла.

Да

Да

Да

Не

9

Валута на предоставения първоначален маржин

Валутата на предоставения първоначален маржин.

Да

Да

Да

Не

10

Предоставен вариационен маржин

Стойност на вариационния маржин, включително стойността на уреденото парично плащане, предоставен от докладващия контрагент на другия контрагент.

Когато вариационният маржин е предоставен на база портфейл, това поле включва общата стойност на всички предоставени за портфейла вариационни маржини.

Да

Да

Да

Не

11

Валута на предоставения вариационен маржин

Валутата на предоставения вариационен маржин.

Да

Да

Да

Не

12

Получен първоначален маржин

Стойност на първоначалния маржин, предоставен на докладващия контрагент от другия контрагент.

Когато първоначалният маржин е получен на база портфейл, това поле включва общата стойност на всички получени за портфейла първоначални маржини.

Да

Да

Да

Не

13

Валута на получения първоначален маржин

Валутата на получения първоначален маржин.

Да

Да

Да

Не

14

Получен вариационен маржин

Стойност на получения от докладващия контрагент вариационен маржин, включително стойността на уреденото парично плащане, от другия контрагент.

Когато вариационният маржин е получен на база портфейл, това поле включва общата стойност на всички получени за портфейла вариационни маржини.

Да

Да

Да

Не

15

Валута на получения вариационен маржин

Валутата на получения вариационен маржин.

Да

Да

Да

Не

16

Излишък по предоставеното обезпечение

Стойност на обезпечението, предоставено над изискваното обезпечение.

Да

Да

Да

Не

17

Валута на излишъка по предоставеното обезпечение

Валутата на излишъка по предоставеното обезпечение.

Да

Да

Да

Не

18

Излишък по полученото обезпечение

Стойност на обезпечението, получено над изискваното обезпечение.

Да

Да

Да

Не

19

Валута на излишъка по полученото обезпечение

Валутата на излишъка по полученото обезпечение.

Да

Да

Да

Не

20

Вид действие

Докладва се един от следните видове действие:

а)

„ново“ — когато се докладва ново салдо на маржина;

б)

„актуализиране на маржина“ — когато се изменят данните за маржините;

в)

„грешка“ — когато се отменя погрешно предаден цялостен доклад;

г)

„корекция“ — когато се коригират неправилно подадени полета в предишен доклад;

Да

Да

Да

Не


Таблица 4

Данни за повторно използваните обезпечения, реинвестираните парични средства и източниците на финансиране

Поле

Докладвани данни

Репо сделка

Сделка за покупка с условие за последваща продажба (BSB)

Сделка по предоставяне в заем на ценни книжа (SL)

Маржин заемна сделка (ML)

1

Дата и час на доклада

Дата и час на подаване на доклада пред регистър на трансакции

Да

Да

Да

Да

2

Дата на събитието

Датата, на която подлежащото на докладване и отразено в доклад събитие във връзка със СФЦК е настъпило. При вид действие „актуализиране на оценката“, „актуализиране на обезпечението“, „актуализиране на повторната употреба“ и „актуализиране на маржина“ се посочва датата, за която е представена съдържащата се в доклада информация.

Да

Да

Да

Да

3

Субект, който подава доклада

Единен код за идентифициране на подаващия доклада субект. Ако подаването на доклада е било делегирано на трето лице или на друг контрагент, се посочва единният код за идентифициране на този субект.

Да

Да

Да

Да

4

Докладващ контрагент

Единен код за идентифициране на докладващия контрагент.

Да

Да

Да

Да

5

Субект, отговарящ за доклада

Когато за докладването от името на другия контрагент отговаря съгласно член 4, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2015/2365 финансов контрагент, се посочва единният код за идентифициране на този финансов контрагент.

Когато за докладването от името на предприятие за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа (ПКИПЦК) отговаря съгласно член 4, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2015/2365 управляващо дружество, се посочва единният код за идентифициране на това управляващо дружество.

Когато за докладването от името на алтернативен инвестиционен фонд (АИФ) отговаря съгласно член 4, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2015/2365 лице, управляващо алтернативен инвестиционен фонд (ЛУАИФ), се посочва единният код за идентифициране на това ЛУАИФ.

Да

Да

Да

Да

Поле 6 се повтаря и попълва за всеки компонент на обезпечението.

6

Вид на компонента на обезпечението

Посочва се видът на компонента на обезпечението.

Да

Да

Да

Да

Полета 7, 8, 9 и 10 се повтарят и попълват за всяка ценна книга.

7

Компонент на обезпечението

Посочва се ценната книга, използвана като обезпечение.

Да

Да

Да

Да

8

Стойност на повторно използваното обезпечение

Общата стойност на повторно използваното обезпечение, когато може да бъде изчислена на равнището СФЦК.

Да

Да

Да

Да

9

Очаквана стойност на повторно използваното обезпечение

Когато действителната стойност на повторно използваното обезпечение е неизвестна или не може да бъде изчислена, се изчислява очакваната стойност на повторно използвания отделен финансов инструмент съгласно посоченото в доклада на СФС „Превръщане на банкирането в сянка в устойчиво пазарно финансиране, Повторно използване на непарични обезпечения, Изчисляване и показатели“ (Transforming Shadow Banking into Resilient Market-based Finance, Non-Cash Collateral Re-Use: Measure and Metrics) от 25 януари 2017 г.

Да

Да

Да

Да

10

Валута на повторно използваното обезпечение

Валутата на действителната или очакваната стойност на повторно използваното обезпечение.

Да

Да

Да

Да

11

Процент по реинвестицията

Среден лихвен процент, получен от реинвестираните от заемодателя парични обезпечения.

Не

Не

Да

Не

Полета 12, 13 и 14 се повтарят и попълват за всяка инвестиция, при която паричното обезпечение е реинвестирано, и във всяка валута.

12

Вид на реинвестираните парични средства

Вид на реинвестицията.

Не

Не

Да

Не

13

Стойност на реинвестираните парични средства

Стойността на реинвестираните парични средства в съответната валута.

Не

Не

Да

Не

14

Валута на реинвестираните парични средства

Валутата на реинвестираните парични средства.

Не

Не

Да

Не

При маржин заемни сделки контрагентът повтаря и попълва полета 15, 16 и 17 за всеки източник на финансиране, като предоставената в тези полета информация е на равнище дружество.

15

Източници на финансиране

Източниците, използвани за финансиране на маржин заеми.

Не

Не

Не

Да

16

Пазарна стойност на източниците на финансиране

Пазарна стойност на източниците на финансиране, посочени в поле 15.

Не

Не

Не

Да

17

Валута на източниците на финансиране

Валутата на пазарната стойност на източниците на финансиране.

Не

Не

Не

Да

18

Вид действие

Докладва се един от следните видове действие:

а)

„ново“ — когато се докладва ново салдо по повторно използваните обезпечения;

б)

„актуализиране на повторното използване“ — когато се изменят данните за повторно използваните обезпечения;

в)

„грешка“ — когато се отменя погрешно предаден цялостен доклад;

г)

„корекция“ — когато се коригират неправилно подадени полета в предишен доклад.

Да

Да

Да

Да


(1)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/363 на Комисията от 13 декември 2018 г. за установяване на технически стандарти за изпълнение по отношение на формàта и честотата на докладите с данни за сделките за финансиране с ценни книжа (СФЦК) пред регистрите на трансакции в съответствие с Регламент (ЕС) 2015/2365 на Европейския парламент и на Съвета и за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) № 1247/2012 на Комисията по отношение на използването на кодове за докладването на договори за деривати (вж. страница 85 от настоящия брой на Официален вестник).

(2)  Регламент (ЕС) 2015/2365 на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2015 г. относно прозрачността при сделките за финансиране с ценни книжа и при повторното използване, и за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 (ОВ L 337, 23.12.2015 г., стр. 1).