17.1.2019   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 15/18


ДИРЕКТИВА ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2019/68 НА КОМИСИЯТА

от 16 януари 2019 година

за определяне на технически спецификации за маркировката на огнестрелните оръжия и техните основни компоненти съгласно Директива 91/477/ЕИО на Съвета относно контрола на придобиването и притежаването на оръжие

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива 91/477/ЕИО на Съвета от 18 юни 1991 г. относно контрола на придобиването и притежаването на оръжие (1), и по-специално член 4, параграф 2а от нея,

като има предвид, че:

(1)

С член 4, параграф 1 от Директива 91/477/ЕИО държавите членки се задължават да гарантират, че огнестрелните оръжия и техните основни компоненти, независимо дали са част от огнестрелно оръжие или се пускат отделно на пазара, имат поставена на тях ясна, постоянна и уникална маркировка. В член 4, параграф 2 от посочената директива се определя информацията, която трябва да бъде включена в маркировката с цел да се увеличи проследимостта на огнестрелните оръжия и техните основни компоненти и да се улесни свободното им движение. При много малки основни компоненти информацията, която трябва да бъде включена в маркировката, се ограничава до сериен номер или буквено-цифров или цифров код. В член 4, параграф 4 от същата директива от държавите членки се изисква да поддържат система за регистриране на данни и да записват в нея цялата информация, необходима за проследяването и идентифицирането на огнестрелните оръжия, включително информация за маркировката, поставена на дадено огнестрелно оръжие и неговите основни компоненти, както и информация относно всички видоизменяния или модификации на огнестрелно оръжие, водещи до промяна в неговата категория или подкатегория, като например информация за субекта, който е заменил или изменил основен компонент.

(2)

В случай на прехвърляне от държавния резерв към постоянна гражданска употреба в маркировката трябва също да бъдат включени идентификационни данни за субекта, извършващ прехвърлянето. Освен ако идентификационните данни вече не присъстват като част от съществуваща маркировка, те трябва да бъдат включени, когато се извършва прехвърлянето с цел гражданска употреба.

(3)

Директива 91/477/ЕИО задължава държавите членки да гарантират, че върху всяка единична елементарна опаковка готови боеприпаси се поставя маркировка по начин, който да посочва името на производителя, партидния идентификационен номер, калибъра и вида боеприпаси. Като се има предвид настоящата пазарна практика за опаковане на боеприпаси и актуалното състояние на технологиите, не е необходимо на този етап да се определят технически спецификации за тази маркировка. Поради това настоящата директива следва да се прилага само по отношение на маркировката на огнестрелни оръжия и техните основни компоненти (включително много малките основни компоненти).

(4)

Адекватният размер на шрифта на маркировките е от основно значение, за да се постигне целта за увеличаване на проследимостта на огнестрелните оръжия и техните основни компоненти. Поради това в техническите спецификации следва да се определи минимален размер на шрифта, който следва да се изисква да бъде спазван от държавите членки при определяне на размера на шрифта на тези маркировки в тяхното национално законодателство.

(5)

Като взе предвид Международния стандарт за контрол на малки оръжия на ООН (ISACS) относно маркирането и воденето на регистри, по отношение на затворните рами и цевните кутии, изработени от неметални материали от вид, който създава риск за нарушаване на яснотата и дълготрайността на маркировката (например затворни рами или цевни кутии, изработени от определени категории полимери), следва да се изисква маркировката им да бъде нанесена върху метална пластина, която е заработена трайно в материала на затворната рама или цевната кутия. Държавите членки следва да имат възможност да разрешават използването на някои други техники, като например дълбоко лазерно гравиране, което гарантира еквивалентно равнище на яснота и дълготрайност на маркировката на затворни рами и цевни кутии, изработени от неметални материали.

(6)

За да се улесни проследимостта на огнестрелните оръжия и техните основни компоненти в системите за регистриране на данни на държавите членки, от държавите членки следва да се изиска да направят избор единствено между латински, кирилски или гръцки букви, когато определят коя азбука или азбуки могат да се използват за маркиране на огнестрелните оръжия и техните основни компоненти. Също така системите от цифрови знаци, които могат да се използват за маркировката на огнестрелните оръжия и техните основни компоненти, следва да бъдат ограничени до арабски или римски цифри, така както са определени от всяка от държавите членки.

(7)

Настоящата директива не засяга член 3 от Директива 91/477/ЕИО.

(8)

В съответствие със Съвместната политическа декларация от 28 септември 2011 г. на държавите членки и на Комисията относно обяснителните документи (2) държавите членки се задължават в обосновани случаи да прилагат към съобщението за своите мерки за транспониране един или повече документи, обясняващи връзката между компонентите на дадена директива и съответните елементи от националните инструменти за транспониране.

(9)

Мерките, предвидени в настоящата директива, са в съответствие със становището на комитета, създаден съгласно член 13б, параграф 1 от Директива 91/477/ЕИО,

ПРИЕ НАСТОЯЩАТА ДИРЕКТИВА:

Член 1

Приложно поле

Настоящата директива се прилага по отношение на огнестрелните оръжия и техните основни компоненти, но не се прилага по отношение на единичните елементарни опаковки готови боеприпаси.

Член 2

Технически спецификации за маркировката на огнестрелните оръжия и техните основни компоненти

Държавите членки гарантират, че маркировката, изисквана от член 4 от Директива 91/477/ЕИО, отговаря на техническите спецификации, определени в приложението към настоящата директива.

Член 3

Разпоредби относно транспонирането

1.   Държавите членки въвеждат в сила законовите, подзаконови и административни разпоредби, необходими, за да се съобразят с настоящата директива, най-късно до 17 януари 2020 г. Те незабавно информират Комисията за това.

Когато държавите членки приемат тези разпоредби, в тях се съдържа позоваване на настоящата директива или то се извършва при официалното им публикуване. Условията и редът на позоваване се определят от държавите членки.

2.   Държавите членки съобщават на Комисията текста на основните разпоредби от националното законодателство, които те приемат в областта, уредена с настоящата директива.

Член 4

Влизане в сила

Настоящата директива влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването ѝ в Официален вестник на Европейския съюз.

Член 5

Адресати

Адресати на настоящата директива са държавите членки.

Съставено в Брюксел на 16 януари 2019 година.

За Комисията

Председател

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ОВ L 256, 13.9.1991 г., стр. 51.

(2)  ОВ C 369, 17.12.2011 г., стр. 14.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Технически спецификации за маркировката на огнестрелните оръжия и техните основни компоненти

1.

Размерът на шрифта, използван в маркировката, отговаря на определения от държавата членка. Размерът или минималният размер, определен от всяка държава членка, е най-малко 1,6 mm. Когато е необходимо, за маркировката на основни компоненти, които са много малки, за да им бъде поставена маркировка в съответствие с член 4 от Директива 91/477/ЕИО, може да се използва по-малък размер на шрифта.

2.

При затворни рами и цевни кутии, изработени от неметален материал от вид, определен от държавата членка, маркировката се прави на метална пластина, която е вложена трайно в материала на затворната рама или цевната кутия по такъв начин, че:

а)

пластината не може да бъде лесно или бързо отстранена, и

б)

отстраняването на пластината би разрушило част от затворната рама или цевната кутия.

Държавите членки могат също така да разрешат използването на други методи за маркиране на такива затворни рами или цевни кутии, при условие че тези методи гарантират еквивалентно равнище на яснота и дълготрайност на маркировката.

При определянето на това кои неметални материали трябва да бъдат посочени за целите на настоящата спецификация, държавите членки вземат предвид степента, в която материалът може да наруши яснотата и дълготрайността на маркировката.

3.

Азбуката, използвана в маркировката, отговаря на определената от държавата членка. Азбуката или азбуките, определени от всяка държава членка, са с латински, кирилски или гръцки букви.

4.

Системата от цифрови знаци, използвана за маркировката, отговаря на определената от държавата членка. Системата или системите от цифрови знаци, определени от всяка държава членка, са с арабски или римски цифри.