21.12.2018   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 327/27


ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2018/2036 НА КОМИСИЯТА

от 18 октомври 2018 година

за изменение на Делегиран регламент (ЕС) 2017/86 за установяване на план за премахване на изхвърлянето на улов на някои дънни видове в Средиземно море

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) № 1380/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 г. относно общата политика в областта на рибарството, за изменение на регламенти (ЕО) № 1954/2003 и (ЕО) № 1224/2009 на Съвета и за отмяна на регламенти (ЕО) № 2371/2002 и (ЕО) № 639/2004 на Съвета и Решение 2004/585/ЕО на Съвета (1), и по-специално член 15, параграф 6 и член 18, параграфи 1 и 3 от него,

като има предвид, че:

(1)

Регламент (ЕС) № 1380/2013 има за цел постепенното премахване на изхвърлянето на улов в рибарството в ЕС, като се въведе задължение за разтоварване по отношение на улова от видовете, спрямо които се прилагат ограничения, а в Средиземно море също и улова на видове, за които се прилагат минимални размери, определени в приложение III към Регламент (ЕО) № 1967/2006 на Съвета (2).

(2)

Съгласно член 15, параграф 1, буква г) от Регламент (ЕС) № 1380/2013 задължението за разтоварване се прилага за дънния риболов в Средиземно море най-късно от 1 януари 2017 г. за видовете, които са определящи за видовете риболов, и най-късно от 1 януари 2019 г. за всички други видове.

(3)

За изпълнение на задължението за разтоварване с член 15, параграф 6 от Регламент (ЕС) № 1380/2013 на Комисията се предоставя правомощието чрез делегиран акт да приема планове за премахване на изхвърлянето на улов за период до три години, който може да бъде подновен за допълнителен период от общо три години, въз основа на съвместни препоръки, изготвени от държавите членки след допитване до съответните консултативни съвети.

(4)

С Делегиран регламент (ЕС) 2017/86 на Комисията (3) бе съставен план за премахване на изхвърлянето на улов за някои дънни видове в Средиземно море, който е приложим от 1 януари 2017 г. до 31 декември 2019 г. и се основава на три съвместни препоръки, представени на Комисията през 2016 г. от няколко държави членки с пряк управленски интерес в Средиземно море (Гърция, Испания, Франция, Хърватия, Италия, Кипър, Малта и Словения). Трите съвместни препоръки се отнасят съответно до западната част на Средиземно море, Адриатическо море и югоизточната част на Средиземно море.

(5)

Делегиран регламент (ЕС) 2017/86 на Комисията беше изменен с Делегиран Регламент (ЕС) 2018/153 на Комисията (4) след две съвместни препоръки, представени от съответните държави членки с пряк управленски интерес и засягащи западната част на Средиземно море и Адриатическо море.

(6)

На 4 юни 2018 г., след консултации в рамките на регионалната група на високо равнище Рescamed, Франция, Италия и Испания представиха на Комисията нова съвместна препоръка за план за премахване на изхвърлянето на улов на дънни видове в западната част на Средиземно море („нова съвместна препоръка за западната част на Средиземно море“). Съвместната препоръка беше изменена на 27 август 2018 г.

(7)

На 7 юни 2018 г., след консултации в рамките на регионалната група на високо равнище Рescamed, Кипър, Гърция, Италия и Малта представиха на Комисията нова съвместна препоръка за план за премахване на изхвърлянето на улов на дънни видове в югоизточната част на Средиземно море („нова съвместна препоръка за югоизточната част на Средиземно море“). Съвместната препоръка беше изменена на 28 август 2018 г.

(8)

На 8 юни 2018 г., след консултации в рамките на регионалната група на високо равнище Рescamed, Хърватия, Италия и Словения представиха на Комисията нова съвместна препоръка за план за премахване на изхвърлянето на улов на дънни видове в Адриатическо море („нова съвместна препоръка за Адриатическо море“). Съвместната препоръка беше изменена на 29 август 2018 г.

(9)

Трите нови съвместни препоръки бяха оценени от Научния, технически и икономически комитет по рибарство (НТИКР) на лятното му пленарно заседание, проведено между 2 и 6 юли 2018 г. (5)

(10)

Съгласно член 18 от Регламент (ЕС) № 1380/2013 Комисията разгледа както оценката на НТИКР, така и необходимостта държавите членки да осигурят пълното изпълнение на задължението за разтоварване от 1 януари 2019 г. В някои случаи изключенията изискват продължителна риболовна дейност и събиране на данни, за да се отговори на коментарите, направени от НТИКР. При тези случаи Комисията счита, че това е прагматичен и разумен подход към управлението на рибарството, който позволява временни изключения, като се приеме, че в противен случай би се предотвратило събирането на необходимите данни за правилното и информирано управление на изхвърлянето на улов с оглед на пълното влизане в сила на задължението за разтоварване.

(11)

Новата съвместна препоръка за западната част на Средиземно море предлага удължаване до 31 декември 2021 г. на прилагането на изключенията въз основа на способността за оцеляване съгласно член 15, параграф 4, буква б) от Регламент (ЕС) № 1380/2013 за миди Сен Жак (Pecten jacobeus), миди от вида Venerupis spp. (Venerupis spp.) и средиземноморски миди (Venus spp.), уловени с механични драги (HMD). Това изключение въз основа на способността за оцеляване бе въведено с Делегиран регламент (ЕС) 2017/86. При оценката на новата съвместна препоръка НТИКР отбеляза, че не е предоставена допълнителна подкрепяща информация. Но в литературата има научни доказателства, доказващи оцеляването на тези видове. Тъй като е възможен висок процент на оцеляване и като се вземат предвид характеристиките на риболовните уреди, риболовните практики и екосистемата, Комисията счита, че изключението въз основа на способността за оцеляване следва да се удължи, тъй като обстоятелствата не са се променили.

(12)

Новата съвместна препоръка за западната част на Средиземно море предлага удължаване до 31 декември 2021 г. на прилагането изключение въз основа на способността за оцеляване за норвежки омар (Nephrops norvegicus), уловен с дънни тралове (OTB, OTT, PTB, TBN, TBS, TB, OT, PT, TX). Това изключение въз основа на способността за оцеляване бе въведено с Делегиран регламент (ЕС) 2018/153. Новата съвместна препоръка първоначално предложи това изключение да се прилага без месеците юли, август и септември, за които трябваше да се въведе ново минимално изключение. НТИКР счете, че няма доказателства в подкрепа на минимално изключение през летните месеци, без да добавя допълнителни коментари. Съществуват обаче научни доказателства, показващи оцеляването на този вид в този и други региони. Тъй като е възможен висок процент на оцеляване и като се вземат предвид характеристиките на риболовните уреди, риболовните практики и екосистемата, Комисията счита, че изключението въз основа на способността за оцеляване, приложимо за цялата година, следва да бъде удължено.

(13)

Новата обща препоръка за Адриатическо море предлага удължаване на срока на изключението въз основа на способността за оцеляване за обикновен морски език (Solea solea), уловен с рапидо (TBB). Това изключение въз основа на способността за оцеляване бе въведено с Делегиран регламент (ЕС) 2017/86. НТИКР не направи оценка на това ново искане. В зона GSA17 в Адриатическо море обаче се провежда ad hoc проучване относно оцеляването на този вид. Ето защо Комисията счита, че изключението следва да се удължи само за една година. Съответните държави членки следва да предоставят съответните данни до 1 май 2019 г., за да може НТИКР да извърши допълнителна оценка.

(14)

Трите нови съвместни препоръки предлагат прилагане на изключението въз основа на способността за оцеляване за норвежки омар (Nephrops norvegicus), уловен с винтери и капани (FPO, FIX) в западната част на Средиземно море, в Адриатическо море и в югоизточната част на Средиземно море. НТИКР счете, че не е предоставена конкретна информация в подкрепа на това изключение. Ето защо Комисията счита, че изключението следва да бъде въведено само за една година. Съответните държави членки следва да предоставят съответните допълнителни данни до 1 май 2019 г., за да може НТИКР да извърши допълнителна оценка.

(15)

Трите нови съвместни препоръки предполагат прилагането на изключението въз основа на способността за оцеляване за северен пагел (Pagellus bogaraveo), уловен с куки и въдици (LHP, LHM, LLS, LLD, LL, LTL, LX) в западната част на Средиземно море, в Адриатическо море и в югоизточната част на Средиземно море. НТИКР счете, че следва да бъдат предоставени допълнителни доказателства, за да се подкрепи напълно предложеното изключение. Ето защо Комисията счита, че изключението следва да бъде въведено само за една година. Съответните държави членки следва да предоставят съответните допълнителни данни до 1 май 2019 г., за да може НТИКР да извърши допълнителна оценка.

(16)

Трите нови съвместни препоръки предполагат прилагането на изключението въз основа на способността за оцеляване на омари (Homarus gammarus) и лангусти (Palinuridae), уловени с мрежи (GNS, GN, GND, GNC, GTN, GTR, GEN) и винтери и капани (FPO, FIX) в западната част на Средиземно море, в Адриатическо море и в югоизточната част на Средиземно море. НТИКР счете, че проучването относно оцеляването на лангуста, предоставено от съответните държави членки, е научно обосновано и показва процент на оцеляване в краткосрочен план, като отбелязва обаче, че обемът на извадката е малък. Следва да бъдат предоставени допълнителни научни доказателства както за лангуста, така и за омар. Ето защо Комисията счита, че изключението следва да бъде въведено само за една година. Съответните държави членки следва да предоставят съответните допълнителни данни до 1 май 2019 г., за да може НТИКР да извърши допълнителна оценка.

(17)

Новите съвместни препоръки за Адриатическо море и югоизточната част на Средиземно море предлагат изключението въз основа на способността за оцеляване да се прилага за норвежки омар (Nephrops norvegicus), уловен с дънни тралове (OTB, OTT, PTB, TBN, TBS, TB, OT, PT, TX) в Адриатическо море и в югоизточната част на Средиземно море. Новата съвместна препоръка първоначално предложи това изключение да се прилага без месеците юли, август и септември, за които трябваше да се въведе ново минимално изключение. НТИКР счете, че няма доказателства в подкрепа на минимално изключение през летните месеци, без да добавя допълнителни коментари. Съществуват обаче научни доказателства, показващи оцеляването на този вид в други региони. Тъй като е възможен висок процент на оцеляване и като се вземат предвид характеристиките на риболовните уреди, риболовните практики и екосистемата, Комисията счита, че изключението въз основа на способността за оцеляване следва да се въведе за цялата година.

(18)

Освен това трите нови съвместни препоръки предлагат минималното изключение, предвидено в член 15, параграф 4, буква в) от Регламент (ЕС) № 1380/2013, да се прилага и за мерлуза (Merluccius merluccius) и барбуни (Mullus spp.) – през 2019 г. и 2020 г. до 6 % и през 2021 г. до 5 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи дънни тралове (OTB, OTT, PTB, TBN, TBS, TB, OT, PT и TX); и през 2019, 2020 г. и 2021 г. до 1 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи хрилни мрежи и тристенни мрежи (GNS, GN, GND, GNC, GTN, GTR, GEN) в западната част на Средиземно море, Адриатическо море и в югоизточната част на Средиземно море. С Делегиран регламент (ЕС) 2017/86 беше въведено минимално изключение за тези видове. Въз основа на научните доказателства, предоставени по този повод в съвместната препоръка и преразгледани от НТИКР, и предвид характеристиките на риболовните уреди, големия брой видове в риболовните операции, риболовните модели и особеностите на Средиземно море (например преобладаващ дребномащабен риболов), Комисията счете, че е целесъобразно да се установят такива минимални изключения, за да се избегнат непропорционални разходи за обработка на нежелания улов. НТИКР не даде оценка за новата препоръка по отношение на дънните тралове. При оценката на новата обща препоръка по отношение на хрилните мрежи и тристенните мрежи НТИКР отбеляза, че предоставената от съответните държави членки информация не е достатъчно пълна. Тъй като обстоятелствата обаче не са се променили, Комисията счита, че минималното изключение следва да продължи с посочените по-горе процентни нива.

(19)

Новата обща препоръка за Адриатическо море предполага удължаване на срока на прилагане на минималното изключение за мерлуза (Merluccius merluccius) и барбуни (Mullus spp.) – през 2019, 2020 и 2021 г. до 1 % от общия годишен улов на тези видове от кораби с трал „рапидо“ (ТВВ), и за обикновен морски език (Solea solea) – през 2019, 2020 и 2021 г. до 3 % от общия годишен улов на този вид от кораби с дънни тралове (OTB, OTT, PTB, TBN, TBS, TB, OT, PT и TX) в Адриатическо море. С Делегиран регламент (ЕС) 2017/86 беше въведено минимално изключение за тези видове. Въз основа на научните доказателства, предоставени в съвместната препоръка по този повод и преразгледани от НТИКР, и предвид характеристиките на риболовните уреди, големия брой видове в риболовните операции, риболовните модели и особеностите на Средиземно море (например преобладаващ дребномащабен риболов), Комисията счете, че е уместно да се установят такива минимални изключения (до 1 % за мерлуза и барбуни и до 3 % за обикновен морски език), за да се избегнат непропорционални разходи за обработка на нежелания улов. При оценката на новата съвместно препоръка НТИКР счете, че не е предоставена конкретна информация, която да подкрепи голямо увеличение на прилаганите процентни нива. Тъй като обстоятелствата за прилагането на настоящите процентни нива не са се променили, Комисията счита, че това изключение следва да продължи с посочените по-горе процентни нива.

(20)

Новата съвместна препоръка за югоизточната част на Средиземно мори предлага минималното изключение да се прилага и за океанска розова скарида (Parapenaeus longirostris) – до 6 % през 2019 г. и 2020 г. и до 5 % през 2021 г. от общия годишен улов на този вид от кораби, използващи дънни тралове (OTB, OTT, PTB, TBN, TBS, TB, OT, PT и TX) в югоизточната част на Средиземно море. Минималното изключение за този вид беше въведено с Делегиран регламент (ЕС) 2017/86. Въз основа на научните доказателства, предоставени в съвместната препоръка по този повод и разгледани от НТИКР, и предвид характеристиките на риболовните уреди, големия брой видове в риболовните операции, риболовните модели и особеностите на Средиземно море (например преобладаващ дребномащабен риболов), Комисията счете, че е уместно да се въведе такова минимално изключение, за да се избегнат непропорционални разходи за обработка на нежелания улов. НТИКР не даде оценка за новата препоръка. Тъй като обстоятелствата не са се променили, Комисията счита, че това изключение следва да продължи с посочените по-горе процентни нива.

(21)

Новите съвместни препоръки за западната част на Средиземно море предлагат прилагането на минималното изключение за лаврак (Dicentrarchus labrax), морска каракуда (Diplodus annularis), морска хиена (Diplodus puntazzo), ивичеста морска каракуда (Diplodus sargus), обикновена морска каракуда (Diplodus vulgaris), групери (Epinephelus spp.), спарид (Lithognathus mormyrus), сребрист пагел (Pagellus acarne), северен пагел (Pagelus bogaraveo), мерджан (Pagellus erythrinus), червена морска каракуда (Pagrus pagrus), каменен бибан (Polyprion americanus), обикновен морски език (Solea solea), чипура (Sparus aurata) и океанска розова скарида (Parapenaeus longirostris) – през 2019 г. до 5 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи дънни тралове (OTB, OTT, PTB, TBN, TBS, TB, OT, PT, TX); през 2019 г. до 3 % от общия годишен улов на тези видове, с изключение на океанска розова скарида, уловени от кораби, използващи хрилни мрежи и тристенни мрежи (GNS, GN, GND, GNC, GTN, GTR, GEN); и през 2019 г. до 1 % от общия годишен улов на тези видове, с изключение на северен пагел и океанска розова скарида, уловени от кораби, използващи куки и въдици (LHP, LHM, LLS, LLD, LL, LTL, LX).

(22)

Новите съвместни препоръки за Адриатическо море предлагат прилагането на минималното изключение за лаврак (Dicentrarchus labrax), морска каракуда (Diplodus annularis), морска хиена (Diplodus puntazzo), ивичеста морска каракуда (Diplodus sargus), обикновена морска каракуда (Diplodus vulgaris), групери (Epinephelus spp.), спарид (Lithognathus mormyrus), сребрист пагел (Pagellus acarne), северен пагел (Pagelus bogaraveo), мерджан (Pagellus erythrinus), червена морска каракуда (Pagrus pagrus), каменен бибан (Polyprion americanus), чипура (Sparus aurata) и океанска розова скарида (Parapenaeus longirostris) – през 2019 г. до 5 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи дънни тралове (OTB, OTT, PTB, TBN, TBS, TB, OT, PT, TX); през 2019 г. до 3 % от общия годишен улов на тези видове, с изключение на океанска розова скарида, но включително обикновен морски език, уловен от кораби, използващи хрилни мрежи и тристенни мрежи (GNS, GN, GND, GNC, GTN, GTR, GEN); и през 2019 г. до 1 % от общия годишен улов на тези видове, с изключение на северен пагел и океанска розова скарида, но включително обикновен морски език, уловени от кораби, използващи куки и въдици (LHP, LHM, LLS, LLD, LL, LTL, LX).

(23)

Новите съвместни препоръки за югоизточната част на Средиземно море предлагат прилагането на минималното изключение за лаврак (Dicentrarchus labrax), морска каракуда (Diplodus annularis), морска хиена (Diplodus puntazzo), ивичеста морска каракуда (Diplodus sargus), обикновена морска каракуда (Diplodus vulgaris), групери (Epinephelus spp.), спарид (Lithognathus mormyrus), сребрист пагел (Pagellus acarne), северен пагел (Pagelus bogaraveo), мерджан (Pagellus erythrinus), червена морска каракуда (Pagrus pagrus), каменен бибан (Polyprion americanus), обикновен морски език (Solea solea) и чипура (Sparus aurata) – през 2019 г. до 5 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи дънни тралове (OTB, OTT, PTB, TBN, TBS, TB, OT, PT, TX); през 2019 г. до 3 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи хрилни мрежи и тристенни мрежи (GNS, GN, GND, GNC, GTN, GTR, GEN); и през 2019 г. до 1 % от общия годишен улов на тези видове, с изключение на северен пагел, уловени от кораби, използващи куки и въдици (LHP, LHM, LLS, LLD, LL, LTL, LX).

(24)

И накрая, трите нови съвместни препоръки предлагат прилагането на минималното изключение за хамсия (Engraulis encrasicolus), средиземноморска сардина (Sardina pilchardus), скумрия (Scomber spp.) и сафрид (Trachurus spp.) – през 2019 г. до 5 % от годишния общ прилов на тези видове, извършен от кораби, използващи дънни тралове (ОТБ, ОСТ, PTB, TBN, TBS, TB, OT, PT, TX), в западната част на Средиземно море, Адриатическо море и югоизточната част на Средиземноморие море.

(25)

НТИКР отбеляза, че изключенията, споменати в съображения 21, 22 и 23, обхващат широка група от видове с широк диапазон на нива на изхвърляне и че не е предоставена конкретна информация, която напълно да подкрепя исканите изключения. Комисията обаче посочва, че тези изключения се отнасят за групи от видове, които обхващат останалите видове, за които все още се прилагат минимални размери съгласно приложение III към Регламент (ЕО) № 1967/2006 и които на този етап не подлежат на ограничаване на улова; следователно член 15, параграфи 8 и 9 от Регламент (ЕС) № 1380/2013 не са приложими. Освен това тези видове се улавят по едно и също време и в много различни количества, което прави доста предизвикателен подхода по отделни видове. Освен това тези видове се улавят от малки риболовни кораби и те се разтоварват на много различни места за разтоварване, разпръснати географски по крайбрежието; поради това през първите години от пълното прилагане на задължението за разтоварване се очакват непропорционални разходи за обработка на нежелания улов. Следва също да се има предвид, че изключенията по принцип са под максимално допустимите граници. В този контекст Комисията счита, че тези минимални изключения следва да бъдат въведени само за една година. До 1 май 2019 г. държавите членки следва да предоставят на Комисията необходимите данни, за да може НТИКР да изготви цялостна оценка на основанията за изключението, а Комисията да извърши преглед.

(26)

И накрая, Комисията отбелязва, че държавите членки се ангажират да увеличат селективността на риболовните уреди в съответствие с резултатите от настоящите научноизследователски програми, за да се намали и ограничи нежеланият улов и особено уловът под минималните референтни размери за опазване.

(27)

Комисията също така отбелязва, че в съответствие със съвместната препоръка за западната част на Средиземно море съответните държави членки насърчават използването на тралове, оборудвани с торба и/или удължение Т90 с размер на отвора на мрежата от 50 mm, и продължаването на опитите с налагане на забрана с незабавен ефект.

(28)

Мерките, предложени с новите съвместни препоръки, са в съответствие с член 15, параграф 4, член 15, параграф 5, буква в) и член 18, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 1380/2013 и следователно може да бъдат включени в плана за премахване на изхвърлянето на улов, установен с Делегиран регламент (ЕС) 2017/86.

(29)

Минималните изключения за дребни пелагични видове при целевия риболов на тези видове, са установени в Делегиран регламент (ЕС) 2018/161 (6). За разлика от това минималните изключения за прилова на дребните пелагични видове при дънния риболов следва да бъдат включени в Делегиран регламент (ЕС) 2017/86.

(30)

Поради това Делегиран регламент (ЕС) 2017/86 на Комисията следва да бъде съответно изменен.

(31)

Настоящият регламент следва да влезе в сила незабавно след публикуването му, тъй като предвидените в него мерки оказват пряко въздействие върху планирането на риболовния сезон на корабите на Съюза и върху свързаните с него икономически дейности. Той следва да се прилага от 1 януари 2019 г.,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Делегиран регламент (ЕС) 2017/86 се изменя, както следва:

1)

Член 3 се заменя със следния текст:

„Член 3

Изключение въз основа на способността за оцеляване

1.   Изключението от задължението за разтоварване съгласно член 15, параграф 4, буква б) от Регламент (ЕС) № 1380/2013 за видовете, които според научните данни са с висок процент на оцеляване, се прилага по отношение на:

а)

обикновен морски език (Solea solea), който се лови с бим трал „рапидо“ (TBB) (*1) в Адриатическо море до 31 декември 2019 г.;

б)

миди Сен Жак (Pecten jacobeus), които се ловят с механични драги (HMD) в западната част на Средиземно море;

в)

миди от вида Venerupis spp (Venerupis spp.), които се ловят с механични драги (HMD) в западната част на Средиземно море;

г)

средиземноморски миди (Venus spp.), които се ловят с механични драги (HMD) в западната част на Средиземно море;

д)

норвежки омар (Nephrops norvegicus), който се лови с всички видове дънни тралове (OTB, OTT, PTB, TBN, TBS, TB, OT, PT и TX) в западната част на Средиземно море, в Адриатическо море и в югоизточната част на Средиземно море;

е)

норвежки омар (Nephrops norvegicus), който се лови с кошове и капанни уреди (FPO, FIX) в западната част на Средиземно море, в Адриатическо море и в югоизточната част на Средиземно море до 31 декември 2019 г.;

ж)

северен пагел (Pagellus bogaraveo), който се лови с куки и въдици (LHP, LHM, LLS, LLD, LL, LTL, LX) в западната част на Средиземно море, в Адриатическо море и в югоизточната част на Средиземно море до 31 декември 2019 г.;

з)

омар (Homarus gammarus), който се лови с мрежи (GNS, GN, GND, GNC, GTN, GTR, GEN), както и с кошове и капанни уреди (FPO, FIX) в западната част на Средиземно море, Адриатическо море и Югоизточно Средиземноморие море до 31 декември 2019 г.;

и)

лангуста (Palinuridae), която се лови с мрежи (GNS, GN, GND, GNC, GTN, GTR, GEN), както и с кошове и капанни уреди (FPO, FIX) в западната част на Средиземно море, Адриатическо море и югоизточната част на Средиземно море до 31 декември 2019 г.

2.   Обикновен морски език (Solea solea), миди Сен Жак (Pecten jacobeus), миди от вида (Venerupis spp. (Venerupis spp.), средиземноморски миди (Venus spp.), норвежки омар (Nephrops norvegicus), северен пагел (Pagellus bogaraveo), омар (Homarus gammarus) и лангуста (Palinuridae), уловени при обстоятелствата, посочени в параграф 1, се освобождават незабавно в зоната, в която те са уловени.

3.   В срок до 1 май 2019 г. държавите членки с пряк управленски интерес по отношение на риболовните дейности в Средиземно море представят на Комисията допълнителни данни за изхвърлянето на улов освен данните, включени в съвместните препоръки от юни 2018 г., изменени през август 2018 г., както и всяка друга полезна научна информация в подкрепа на изключенията, установени в параграф 1, букви а), е), ж), з), и). Не по-късно от месец юли 2019 г. Научният, технически и икономически комитет по рибарство (НТИКР) изготвя оценка на посочените данни и информация.

(*1)  Кодовете на риболовните уреди, използвани в настоящия регламент, се отнасят до кодовете от приложение XI към Регламент за изпълнение (ЕС) № 404/2011 на Комисията от 8 април 2011 г. за определяне на подробни правила за прилагането на Регламент (ЕО) № 1224/2009 на Съвета за създаване на система за контрол на Общността за гарантиране на спазването на правилата на общата политика в областта на рибарството (ОВ L 122, 30.4.2011 г., стр. 1). По отношение на корабите, чиято обща дължина е по-малка от 10 метра, кодовете за риболовните уреди, използвани в настоящия регламент, се отнасят до кодовете по класификацията на риболовните уреди на ФАО.“"

2)

Член 4 се заменя със следния текст:

„Член 4

Минимални изключения

1.   Чрез дерогация от член 15, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1380/2013 могат да бъдат изхвърляни следните количества от посочените видове в съответствие с член 15, параграф 4, буква в) от Регламент (ЕС) № 1380/2013:

а)

в западната част на Средиземно море (точка 1 от приложението):

i)

за мерлуза (Merluccius merluccius) и барбуни (Mullus spp.): през 2019 г. и 2020 г. не повече от 6 %, а през 2021 г. – не повече от 5 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи дънни тралове;

ii)

мерлуза (Merluccius merluccius) и барбуни (Mullus spp.): не повече от 1 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи хрилни мрежи и тристенни хрилни мрежи;

iii)

за лаврак (Dicentrarchus labrax), морска каракуда (Diplodus annularis), морска хиена (Diplodus puntazzo), ивичеста морска каракуда (Diplodus sargus), обикновена морска каракуда (Diplodus vulgaris), групери (Epinephelus spp.), спарид (Lithognathus mormyrus), сребрист пагел (Pagellus acarne), северен пагел (Pagelus bogaraveo), мерджан (Pagellus erythrinus), червена морска каракуда (Pagrus pagrus), каменен бибан (Polyprion americanus), обикновен морски език (Solea solea), чипура (Sparus aurata) и океанска розова скарида (Parapenaeus longirostris): през 2019 г. не повече от 5 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи дънни тралове;

iv)

за лаврак (Dicentrarchus labrax), морска каракуда (Diplodus annularis), морска хиена (Diplodus puntazzo), ивичеста морска каракуда (Diplodus sargus), обикновена морска каракуда (Diplodus vulgaris), групери (Epinephelus spp.), спарид (Lithognathus mormyrus), сребрист пагел (Pagellus acarne), северен пагел (Pagelus bogaraveo), мерджан (Pagellus erythrinus), червена морска каракуда (Pagrus pagrus), каменен бибан (Polyprion americanus), обикновен морски език (Solea solea) и чипура (Sparus aurata): през 2019 г. не повече от 3 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи хрилни мрежи и тристенни хрилни мрежи;

v)

за лаврак (Dicentrarchus labrax), морска каракуда (Diplodus annularis), морска хиена (Diplodus puntazzo), ивичеста морска каракуда (Diplodus sargus), обикновена морска каракуда (Diplodus vulgaris), групери (Epinephelus spp.), спарид (Lithognathus mormyrus), сребрист пагел (Pagellus acarne), мерджан (Pagellus erythrinus), червена морска каракуда (Pagrus pagrus), каменен бибан (Polyprion americanus), обикновен морски език (Solea solea) и чипура (Sparus aurata): през 2019 г. не повече от 1 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи куки и въдици;

vi)

за хамсия (Engraulis encrasicolus), средиземноморска сардина (Sardina pilchardus), скумрия (Scomber spp.) и сафрид (Trachurus spp.): през 2019 г. не повече от 5 % от общия годишен прилов на тези видове, извършен от кораби, използващи дънни тралове.

б)

в Адриатическо море (точка 2 от приложението):

i)

за мерлуза (Merluccius merluccius) и барбуни (Mullus spp.): през 2019 г. и 2020 г. не повече от 6 %, а през 2021 г. – не повече от 5 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи дънни тралове;

ii)

мерлуза (Merluccius merluccius) и барбуни (Mullus spp.): не повече от 1 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи хрилни мрежи и тристенни хрилни мрежи;

iii)

за мерлуза (Merluccius merluccius) и барбуни (Mullus spp.): не повече от 1 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи бим трал „рапидо“ (TBB);

iv)

за обикновен морски език (Solea solea): до 3 % от общия годишен улов на тези видове от кораби, използващи дънни тралове;

v)

за лаврак (Dicentrarchus labrax), морска каракуда (Diplodus annularis), морска хиена (Diplodus puntazzo), ивичеста морска каракуда (Diplodus sargus), обикновена морска каракуда (Diplodus vulgaris), групери (Epinephelus spp.), спарид (Lithognathus mormyrus), сребрист пагел (Pagellus acarne), северен пагел (Pagelus bogaraveo), мерджан (Pagellus erythrinus), червена морска каракуда (Pagrus pagrus), каменен бибан (Polyprion americanus), чипура (Sparus aurata) и океанска розова скарида (Parapenaeus longirostris): през 2019 г. не повече от 5 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи дънни тралове;

vi)

за лаврак (Dicentrarchus labrax), морска каракуда (Diplodus annularis), морска хиена (Diplodus puntazzo), ивичеста морска каракуда (Diplodus sargus), обикновена морска каракуда (Diplodus vulgaris), групери (Epinephelus spp.), спарид (Lithognathus mormyrus), сребрист пагел (Pagellus acarne), северен пагел (Pagelus bogaraveo), мерджан (Pagellus erythrinus), червена морска каракуда (Pagrus pagrus), каменен бибан (Polyprion americanus), обикновен морски език (Solea solea), чипура (Sparus aurata): през 2019 г. неповече от максимум 3 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи хрилни мрежи и тристенни хрилни мрежи;

vii)

за лаврак (Dicentrarchus labrax), морска каракуда (Diplodus annularis), морска хиена (Diplodus puntazzo), ивичеста морска каракуда (Diplodus sargus), обикновена морска каракуда (Diplodus vulgaris), групери (Epinephelus spp.), спарид (Lithognathus mormyrus), сребрист пагел (Pagellus acarne), мерджан (Pagellus erythrinus), червена морска каракуда (Pagrus pagrus), каменен бибан (Polyprion americanus), обикновен морски език (Solea solea) и чипура (Sparus aurata): през 2019 г. не повече от 1 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи куки и въдици;

viii)

за хамсия (Engraulis encrasicolus), средиземноморска сардина (Sardina pilchardus), скумрия (Scomber spp.) и сафрид (Trachurus spp.): през 2019 г. не повече от 5 % от общия годишен прилов на тези видове от кораби, използващи дънни тралове.

в)

в югоизточната част на Средиземно море (точка 3 от приложението):

i)

за мерлуза (Merluccius merluccius) и барбуни (Mullus spp.): през 2019 г. и 2020 г. не повече от 6 %, а през 2021 г. – не повече от 5 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи дънни тралове;

ii)

мерлуза (Merluccius merluccius) и барбуни (Mullus spp.): не повече от 1 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи хрилни мрежи и тристенни хрилни мрежи;

iii)

за мерлуза (Merluccius merluccius) и барбуни (Mullus spp.): през 2019 г. и 2020 г. не повече от 6 %, а през 2021 г. – не повече от 5 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи дънни тралове;

iv)

за лаврак (Dicentrarchus labrax), морска каракуда (Diplodus annularis), морска хиена (Diplodus puntazzo), ивичеста морска каракуда (Diplodus sargus), обикновена морска каракуда (Diplodus vulgaris), групери (Epinephelus spp.), спарид (Lithognathus mormyrus), сребрист пагел (Pagellus acarne), северен пагел (Pagelus bogaraveo), мерджан (Pagellus erythrinus), червена морска каракуда (Pagrus pagrus), каменен бибан (Polyprion americanus), обикновен морски език (Solea solea), чипура (Sparus aurata): през 2019 г. не повече от 5 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи дънни тралове;

v)

за лаврак (Dicentrarchus labrax), морска каракуда (Diplodus annularis), морска хиена (Diplodus puntazzo), ивичеста морска каракуда (Diplodus sargus), обикновена морска каракуда (Diplodus vulgaris), групери (Epinephelus spp.), спарид (Lithognathus mormyrus), сребрист пагел (Pagellus acarne), северен пагел (Pagelus bogaraveo), мерджан (Pagellus erythrinus), червена морска каракуда (Pagrus pagrus), каменен бибан (Polyprion americanus), обикновен морски език (Solea solea) и чипура (Sparus aurata): през 2019 г. не повече от 3 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи хрилни мрежи и тристенни хрилни мрежи;

vi)

за лаврак (Dicentrarchus labrax), морска каракуда (Diplodus annularis), морска хиена (Diplodus puntazzo), ивичеста морска каракуда (Diplodus sargus), обикновена морска каракуда (Diplodus vulgaris), групери (Epinephelus spp.), спарид (Lithognathus mormyrus), сребрист пагел (Pagellus acarne), мерджан (Pagellus erythrinus), червена морска каракуда (Pagrus pagrus), каменен бибан (Polyprion americanus), обикновен морски език (Solea solea) и чипура (Sparus aurata): през 2019 г. не повече от 1 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи куки и въдици;

vii)

за хамсия (Engraulis encrasicolus), средиземноморска сардина (Sardina pilchardus), скумрия (Scomber spp.) и сафрид (Trachurus spp.): през 2019 г. не повече от 5 % от общия годишен прилов на тези видове от кораби, използващи дънни тралове.

2.   В срок до 1 май 2019 г. държавите членки с пряк управленски интерес по отношение на риболовните дейности в Средиземно море представят на Комисията допълнителни данни за изхвърлянето на улов освен данните, включени в съвместните препоръки от юни 2018 г., изменени през август 2018 г., както и всяка друга полезна научна информация в подкрепа на изключенията, установени в параграф 1, буква а), подточки iii)—vi), буква б), подточки v)—viii) и буква в), подточки iv)—vii). Не по-късно от месец юли 2019 г. НТИКР изготвя оценка на посочените данни и информация.“

3)

В член 6 втора алинея се заменя със следното:

„Той се прилага от 1 януари 2017 г. до 31 декември 2021 г.“

4)

Приложението се заменя с текста на приложението към настоящия регламент.

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила в деня след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от 1 януари 2019 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 18 октомври 2018 година.

За Комисията

Председател

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ОВ L 354, 28.12.2013 г., стр. 22.

(2)  Регламент (ЕО) № 1967/2006 на Съвета от 21 декември 2006 г. относно мерките за управление на устойчивата експлоатация на рибните ресурси в Средиземно море, за изменение на Регламент (ЕИО) № 2847/93 и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1626/94 (ОВ L 409, 30.12.2006 г., стр. 11).

(3)  Делегиран регламент (ЕС) 2017/86 на Комисията от 20 октомври 2016 г. за установяване на план за премахване на изхвърлянето на улов на някои дънни видове в Средиземно море (ОВ L 14, 18.1.2017 г., стр. 4).

(4)  Делегиран регламент (ЕС) 2018/153 на Комисията от 23 октомври 2017 г. за изменение на Делегиран регламент (ЕС) 2017/86 за установяване на план за премахване на изхвърлянето на улов на някои дънни видове в Средиземно море, ОВ L 29, 1.2.2018 г., стр. 1.

(5)  https://stecf.jrc.ec.europa.eu/documents/43805/2147402/STECF+PLEN+18-02.pdf

(6)  Делегиран регламент (ЕС) 2018/161 на Комисията от 23 октомври 2017 г. за установяване на минимално изключение от задължението за разтоварване при риболова на някои дребни пелагични видове в Средиземно море (ОВ L 30, 2.2.2018 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ

1.   Западна част на Средиземно море

Видове риболов

Код на уреда

Описание на риболовния уред

Задължение за разтоварване

Мерлуза (Merluccius merluccius)

Червен барбун и други видове барбуни (Mullus spp)

Кодове по ФАО: MUT, MUR, MUX

Норвежки омар (Nephrops norvegicus)

Океанска розова скарида (Parapaneus longirostris)

Лаврак (Dicentrarchus labrax)

Морска каракуда (Diplodus annularis)

Морска хиена (Diplodus puntazzo)

Ивичеста морска каракуда (Diplodus sargus)

Обикновена морска каракуда (Diplodus vulgaris)

Групери (Epinephelus spp)

Спарид (Lithognathus mormyrus)

Сребрист пагел (Pagellus acarne)

Северен пагел (Pagellus bogaraveo)

Мерджан (Pagellus erythrinus)

Червена морска каракуда (Pagrus pagrus)

Каменен бибан (Polyprion americanus)

Обикновен морски език (Solea vulgaris)

Чипура (Sparus aurata)

Прилов на:

 

Хамсия (Engraulis encrasicolus)

 

Средиземноморска сардина (Sardina pilchardus)

 

Скумрия (Scomber spp.)

 

Сафрид (Trachurus spp.)

OTB, OTT, PTB, TBN, TBS, TB, OT, PT, TX

Всички дънни тралове

По отношение на целия улов се прилага задължението за разтоварване.

Мерлуза (Merluccius merluccius)

Червен барбун и други видове барбуни (Mullus spp)

Кодове по ФАО: MUT, MUR, MUX

Лаврак (Dicentrarchus labrax)

Морска каракуда (Diplodus annularis)

Морска хиена (Diplodus puntazzo)

Ивичеста морска каракуда (Diplodus sargus)

Обикновена морска каракуда (Diplodus vulgaris)

Групери (Epinephelus spp)

Спарид (Lithognathus mormyrus)

Сребрист пагел (Pagellus acarne)

Северен пагел (Pagellus bogaraveo)

Мерджан (Pagellus erythrinus)

Червена морска каракуда (Pagrus pagrus)

Каменен бибан (Polyprion americanus)

Обикновен морски език (Solea vulgaris)

Чипура (Sparus aurata)

LL, LLS, LLD, LX, LTL, LHP, LHM

Всички парагади

По отношение на целия улов се прилага задължението за разтоварване.

Мерлуза (Merluccius merluccius)

Червен барбун и други видове барбуни (Mullus spp)

Кодове по ФАО: MUT, MUR, MUX

Омар (Homarus gammarus)

Лангуста (Palinuridae)

Лаврак (Dicentrarchus labrax)

Морска каракуда (Diplodus annularis)

Морска хиена (Diplodus puntazzo)

Ивичеста морска каракуда (Diplodus sargus)

Обикновена морска каракуда (Diplodus vulgaris)

Групери (Epinephelus spp)

Спарид (Lithognathus mormyrus)

Сребрист пагел (Pagellus acarne)

Северен пагел (Pagellus bogaraveo)

Мерджан (Pagellus erythrinus)

Червена морска каракуда (Pagrus pagrus)

Каменен бибан (Polyprion americanus)

Обикновен морски език (Solea vulgaris)

Чипура (Sparus aurata)

GNS, GN, GND, GNC, GTN, GTR, GEN

Всички тристенни мрежи и хрилни мрежи

По отношение на целия улов се прилага задължението за разтоварване.

Миди Сен Жак (Pecten jacobeus)

Миди от вида Venerupis spp. (Venerupis spp.)

Средиземномолски миди (Venus spp.)

HMD

Всички механични драги

По отношение на целия улов се прилага задължението за разтоварване.

Норвежки омар (Nephrops norvegicus)

Омар (Homarus gammarus)

Лангуста (Palinuridae)

FPO, FIX

Всички кошове и капанни уреди

По отношение на целия улов се прилага задължението за разтоварване.

2.   Адриатическо море

Видове риболов

Код на уреда

Описание на риболовния уред

Задължение за разтоварване

Мерлуза (Merluccius merluccius)

Червен барбун и други видове барбуни (Mullus spp)

Кодове по ФАО: MUT, MUR, MUX

Норвежки омар (Nephrops norvegicus)

Океанска розова скарида (Parapaneus longirostris)

Лаврак (Dicentrarchus labrax)

Морска каракуда (Diplodus annularis)

Морска хиена (Diplodus puntazzo)

Ивичеста морска каракуда (Diplodus sargus)

Обикновена морска каракуда (Diplodus vulgaris)

Групери (Epinephelus spp)

Спарид (Lithognathus mormyrus)

Сребрист пагел (Pagellus acarne)

Северен пагел (Pagellus bogaraveo)

Мерджан (Pagellus erythrinus)

Червена морска каракуда (Pagrus pagrus)

Каменен бибан (Polyprion americanus)

Обикновен морски език (Solea vulgaris)

Чипура (Sparus aurata)

Прилов на:

 

Хамсия (Engraulis encrasicolus)

 

Средиземноморска сардина (Sardina pilchardus)

 

Скумрия (Scomber spp.)

 

Сафрид (Trachurus spp.)

OTB, OTT, PTB, TBN, TBS, TB, OT, PT, TX

Всички дънни тралове

По отношение на целия улов се прилага задължението за разтоварване.

Мерлуза (Merluccius merluccius)

Лаврак (Dicentrarchus labrax)

Морска каракуда (Diplodus annularis)

Морска хиена (Diplodus puntazzo)

Ивичеста морска каракуда (Diplodus sargus)

Обикновена морска каракуда (Diplodus vulgaris)

Групери (Epinephelus spp)

Спарид (Lithognathus mormyrus)

Сребрист пагел (Pagellus acarne)

Северен пагел (Pagellus bogaraveo)

Мерджан (Pagellus erythrinus)

Червена морска каракуда (Pagrus pagrus)

Каменен бибан (Polyprion americanus)

Обикновен морски език (Solea vulgaris)

Чипура (Sparus aurata)

LL, LLS, LLD, LX, LTL, LHP, LHM

Всички парагади

По отношение на целия улов се прилага задължението за разтоварване.

Мерлуза (Merluccius merluccius)

Червен барбун и други видове барбуни (Mullus spp)

Кодове по ФАО: MUT, MUR, MUX

Обикновен морски език (Solea vulgaris)

Омар (Homarus gammarus)

Лангуста (Palinuridae)

Лаврак (Dicentrarchus labrax)

Морска каракуда (Diplodus annularis), морска хиена (Diplodus puntazzo), ивичеста морска каракуда (Diplodus sargus),

Обикновена морска каракуда (Diplodus vulgaris)

Групери (Epinephelus spp)

Спарид (Lithognathus mormyrus)

Сребрист пагел (Pagellus acarne)

Северен пагел (Pagellus bogaraveo)

Мерджан (Pagellus erythrinus), червена морска каракуда (Pagrus pagrus)

Каменен бибан (Polyprion americanus)

Обикновен морски език (Solea vulgaris)

Чипура (Sparus aurata)

GNS, GN, GND, GNC, GTN, GTR, GEN

Всички тристенни мрежи и хрилни мрежи

По отношение на целия улов се прилага задължението за разтоварване.

Миди Сен Жак (Pecten jacobeus)

Миди от вида Venerupis spp. (Venerupis spp.)

Средиземноморски миди (Venus spp.)

HMD

Всички механични драги

По отношение на целия улов се прилага задължението за разтоварване.

Норвежки омар (Nephrops norvegicus)

Омар (Homarus gammarus)

Лангуста (Palinuridae)

Сребрист пагел (Pagellus acarne)

Северен пагел (Pagellus bogaraveo)

Мерджан (Pagellus erythrinus), червена морска каракуда (Pagrus pagrus)

Морска каракуда (Diplodus annularis), морска хиена (Diplodus puntazzo), ивичеста морска каракуда (Diplodus sargus),

Обикновена морска каракуда (Diplodus vulgaris)

FPO, FIX, FYK

Всички кошове и капанни уреди, винтери

По отношение на целия улов се прилага задължението за разтоварване.

3.   Югоизточна част на Средиземно море

Видове риболов

Код на уреда

Описание на риболовния уред

Задължение за разтоварване

Мерлуза (Merluccius merluccius)

Червен барбун и други видове барбуни (Mullus spp)

Кодове по ФАО: MUT, MUR, MUX

Норвежки омар (Nephrops norvegicus)

Океанска розова скарида (Parapaneus longirostris)

Лаврак (Dicentrarchus labrax)

Морска каракуда (Diplodus annularis)

Морска хиена (Diplodus puntazzo)

Ивичеста морска каракуда (Diplodus sargus)

Обикновена морска каракуда (Diplodus vulgaris)

Групери (Epinephelus spp)

Спарид (Lithognathus mormyrus)

Сребрист пагел (Pagellus acarne)

Северен пагел (Pagellus bogaraveo)

Мерджан (Pagellus erythrinus)

Червена морска каракуда (Pagrus pagrus)

Каменен бибан (Polyprion americanus)

Обикновен морски език (Solea vulgaris)

Чипура (Sparus aurata)

Прилов на:

 

Хамсия (Engraulis encrasicolus)

 

Средиземноморска сардина (Sardina pilchardus)

 

Скумрия (Scomber spp.)

 

Сафрид (Trachurus spp.)

OTB, OTT, PTB, TBN, TBS, TB, OT, PT, TX

Всички дънни тралове

По отношение на целия улов се прилага задължението за разтоварване.

Мерлуза (Merluccius merluccius)

Лаврак (Dicentrarchus labrax)

Морска каракуда (Diplodus annularis), морска хиена (Diplodus puntazzo)

Ивичеста морска каракуда (Diplodus sargus)

Обикновена морска каракуда (Diplodus vulgaris)

Групери (Epinephelus spp)

Спарид (Lithognathus mormyrus)

Сребрист пагел (Pagellus acarne)

Северен пагел (Pagellus bogaraveo)

Мерджан (Pagellus erythrinus)

Червена морска каракуда (Pagrus pagrus)

Каменен бибан (Polyprion americanus)

Обикновен морски език (Solea vulgaris)

Чипура (Sparus aurata)

LL, LLS, LLD, LX, LTL, LHP, LHM

Всички парагади

По отношение на целия улов се прилага задължението за разтоварване.

Мерлуза (Merluccius merluccius)

Червен барбун и други видове барбуни (Mullus spp)

Кодове по ФАО: MUT, MUR, MUX

Обикновен морски език (Solea vulgaris)

Омар (Homarus gammarus)

Лангуста (Palinuridae)

Лаврак (Dicentrarchus labrax)

Морска каракуда (Diplodus annularis)

Морска хиена (Diplodus puntazzo)

Ивичеста морска каракуда (Diplodus sargus)

Обикновена морска каракуда (Diplodus vulgaris)

Групери (Epinephelus spp)

Спарид (Lithognathus mormyrus)

Сребрист пагел (Pagellus acarne)

Северен пагел (Pagellus bogaraveo)

Мерджан (Pagellus erythrinus)

Червена морска каракуда (Pagrus pagrus)

Каменен бибан (Polyprion americanus)

Обикновен морски език (Solea vulgaris)

Чипура (Sparus aurata)

GNS, GN, GND, GNC, GTN, GTR, GEN

Всички тристенни мрежи и хрилни мрежи

По отношение на целия улов се прилага задължението за разтоварване.

Норвежки омар (Nephrops norvegicus)

Омар (Homarus gammarus)

Лангуста (Palinuridae)

Сребрист пагел (Pagellus acarne)

Северен пагел (Pagellus bogaraveo)

Мерджан (Pagellus erythrinus)

Червена морска каракуда (Pagrus pagrus)

Морска каракуда (Diplodus annularis)

Морска хиена (Diplodus puntazzo)

Ивичеста морска каракуда (Diplodus sargus)

Обикновена морска каракуда (Diplodus vulgaris)

FPO, FIX, FYK

Всички кошове и капанни уреди, винтери

По отношение на целия улов се прилага задължението за разтоварване.