2.10.2018   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 246/1


ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2018/1467 НА КОМИСИЯТА

от 27 юли 2018 година

за изменение на Делегиран регламент (ЕС) 2016/1675 за допълване на Директива (ЕС) 2015/849 на Европейския парламент и на Съвета чрез добавяне на Пакистан в таблицата в точка I от приложението

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива (ЕС) 2015/849 на Европейския парламент и на Съвета от 20 май 2015 г. за предотвратяване използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма, за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Директива 2005/60/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и на Директива 2006/70/ЕО на Комисията (1), и по-специално член 9, параграф 2 от нея,

като има предвид, че:

(1)

Съюзът трябва да осигури ефективна защита на целостта и правилното функциониране на своята финансова система и на вътрешния пазар от изпирането на пари и финансирането на тероризма. Поради това Директива (ЕС) 2015/849 предвижда, че Комисията следва да идентифицира високорисковите трети държави, които имат стратегически слабости в националните си уредби за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма, представляващи съществена заплаха за финансовата система на Съюза.

(2)

Комисията следва да преразглежда списъка на високорисковите трети държави, изброени в Делегиран регламент (ЕС) 2016/1675 (2), в подходящи моменти с оглед на постигнатия от тези високорискови трети държави напредък в отстраняването на стратегическите слабости в тяхната уредба за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма. Комисията следва да вземе предвид в оценките си новата информация от международни организации и определящи стандартите органи, като например издаваните от Специалната група за финансови действия (FATF) документи. Въз основа на тази информация Комисията следва също така да идентифицира допълнителни високорискови трети държави, които имат стратегически слабости в националната си уредба за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма.

(3)

В съответствие с критериите, определени в Директива (ЕС) 2015/849, Комисията взе предвид най-новата налична информация, по-специално последните публични изявления на FATF, документа на FATF, озаглавен „Подобряване на съответствието на борбата с изпирането на пари и финансирането на тероризма в световен мащаб: непрекъснат процес“, и докладите на Групата за преглед на международното сътрудничество, изготвени за FATF, по отношение на рисковете, произтичащи от отделни трети държави, в съответствие с член 9, параграф 4 от Директива (ЕС) 2015/849.

(4)

FATF определи Пакистан като държава със стратегически слабости в националната си уредба за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма, които представляват риск за международната финансова система, поради което държавата е разработила план за действие с FATF.

(5)

Действащата уредба за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма в Пакистан и начинът, по който се прилага тази уредба, разкриват стратегически слабости. Слабостите са свързани с: надзора и осъществяването на контрол по отношение на борбата с изпирането на пари и финансирането на тероризма от страна на финансовите институции, включително дружествата за парични услуги; недостатъчни мерки за предотвратяване на незаконното пренасяне на валута през границата; липса на надеждни данни за разследването и наказателното преследване на случаи на финансиране на тероризма, включително липса на необходимата координация между различните органи; недостатъчно изпълнение на целенасочените финансови санкции и на резолюции 1267 (1999) и 1373 (2001) на Съвета за сигурност на Организацията на обединените нации; недостатъчно изпълнение на забраната за финансови средства и финансови услуги.

(6)

Като се вземат под внимание високата степен на интеграция на международната финансова система, тясната връзка между пазарните субекти, големият обем на трансграничните сделки от или към Съюза, както и степента на отваряне на пазара, Комисията смята, че всяка заплаха, свързана с изпиране на пари и финансиране на тероризма, за международната финансова система представлява заплаха и за финансовата система на Съюза.

(7)

Предвид най-актуалната информация анализът на Комисията доведе до заключението, че Пакистан следва да бъде разглеждан като трета държава, в чиято национална уредба за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма са налице стратегически слабости, които представляват съществена заплаха за финансовата система на Съюза съгласно критериите, определени в член 9 от Директива (ЕС) 2015/849. Тази държава обаче пое писмен политически ангажимент на високо равнище да преодолее установените слабости и изработи съвместно с FATF план за действие, който да позволи да бъдат изпълнени изискванията, установени в Директива (ЕС) 2015/849. Комисията ще извърши нова оценка на статута на тази държава, вземайки предвид изпълнението на този ангажимент.

(8)

Поради това Делегиран регламент (ЕС) 2016/1675 следва да бъде съответно изменен,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

В таблицата в точка I от приложението към Делегиран регламент (ЕС) 2016/1675 се добавя следният ред:

„14

Пакистан“

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 27 юли 2018 година.

За Комисията

Председател

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ОВ L 141, 5.6.2015 г., стр. 73.

(2)  Делегиран регламент (ЕС) 2016/1675 на Комисията от 14 юли 2016 г. за допълване на Директива (ЕС) 2015/849 на Европейския парламент и на Съвета чрез идентифициране на високорискови трети държави със стратегически слабости (ОВ L 254, 20.9.2016 г., стр. 1).