28.2.2018   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 56/46


РЕШЕНИЕ (ОВППС) 2018/299 НА СЪВЕТА

от 26 февруари 2018 година

за популяризиране на Европейската мрежа от независими експертни центрове по въпросите на неразпространението и разоръжаването в подкрепа на изпълнението на Стратегията на ЕС срещу разпространението на оръжия за масово унищожение

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за Европейския съюз, и по-специално член 28, параграф 1 и член 31, параграф 1 от него,

като има предвид, че:

(1)

На 12 декември 2003 г. Европейският съвет прие Стратегията на ЕС срещу разпространението на оръжия за масово унищожение (наричана по-долу „Стратегията на ЕС за неразпространение на ОМУ“), глава III от която съдържа списък с мерките, които е необходимо да се предприемат, както в Съюза, така и в трети държави, за борба с разпространението на такива оръжия.

(2)

Съюзът активно изпълнява Стратегията на ЕС за неразпространение на ОМУ и прилага мерките, изброени в глава III от нея, като например изграждане на необходимите структури в рамките на Съюза.

(3)

На 8 декември 2008 г. Съветът прие заключения и документ, озаглавен „Нови насоки за действие от страна на Европейския съюз в борбата срещу разпространението на оръжия за масово унищожение и системите за тяхната доставка“ (наричан по-долу „нови насоки за действие“), в който се посочва, че разпространението на оръжия за масово унищожение (ОМУ) продължава да бъде едно от най-големите предизвикателства пред сигурността и че политиката на неразпространение е съществена част от общата външна политика и политика на сигурност (ОВППС).

(4)

В новите насоки за действие Съветът призовава компетентните състави и органи на Съвета, Комисията, други институции и държавите членки да вземат конкретни мерки вследствие на посочения документ.

(5)

В новите насоки за действие Съветът подчертава, че в действията на Съюза за предотвратяване на разпространението може да се използва подкрепата, предоставяна от неправителствена мрежа за неразпространение, която обединява институции в областта на външната политика и научноизследователски центрове, специализирани в стратегически области на Съюза, като същевременно се доразвиват съществуващи полезни мрежи. Подобна мрежа може да се разшири и да обхване институции в трети държави, с които Съюзът провежда конкретен диалог във връзка с неразпространението.

(6)

На 15 и 16 декември 2005 г. Европейският съвет прие Стратегията на ЕС за борба с незаконното натрупване и трафика на МОЛВ и боеприпаси за тях (наричана по-долу „Стратегията на ЕС за МОЛВ“), в която се установяват насоки за действията на Съюза по отношение на малките оръжия и леките въоръжения (МОЛВ). В Стратегията на ЕС за МОЛВ се посочва, че незаконното натрупване и трафикът на МОЛВ и боеприпаси за тях представляват сериозна заплаха за международния мир и сигурност.

(7)

Сред целите на Стратегията на ЕС за МОЛВ са необходимостта от насърчаване на ефективен многостранен подход за изграждане на механизми на международно или регионално равнище или на равнището на Съюза и неговите държави членки за противодействие на доставките и дестабилизиращото разпространение на МОЛВ и боеприпаси за тях.

(8)

На 26 юли 2010 г. Съветът прие Решение 2010/430/ОВППС (1), с което се създаде Европейската мрежа от независими експертни центрове и което предвижда, че техническото изпълнение на посоченото решение трябва да се осъществи от Консорциума на ЕС по неразпространението (наричан по-долу „консорциумът“).

(9)

Избирането на консорциума за единствен бенефициер на безвъзмездна помощ в този случай е обосновано от волята на Съюза, поддържана от неговите държави членки, да продължи плодотворното сътрудничество с Европейската мрежа от независими експертни центрове по въпросите на неразпространението, която допринася за създаването на обща европейска култура на неразпространение и разоръжаване и подпомага Съюза в дейността му по разработването и оформянето на неговите политики в тези области, както и за по-видимо присъствие на дейността на Съюза. В конкретния случай е необходимо да се осигури финансиране в размер на 100 %, предвид естеството на консорциума, който дължи съществуването си на Съюза и зависи изцяло от подкрепата на Съюза. Консорциумът не разполага с независими финансови ресурси или с юридически правомощия да набира други средства. Освен това, извън четирите управляващи експертни центъра, консорциумът е създал мрежа, свързваща над 70 експертни и изследователски центъра, която съчетава почти целия неправителствен експертен опит във връзка с неразпространението и разоръжаването в Съюза.

(10)

На 10 март 2014 г. Съветът прие Решение 2014/129/ОВППС (2), с което се удължават с три години продължаващото популяризиране и финансовата подкрепа от Съюза за дейностите на Европейската мрежа от независими експертни центрове по въпросите на неразпространението и се поверява на консорциума техническото изпълнение на това решение.

(11)

На 3 април 2017 г. Съветът прие Решение (ОВППС) 2017/632 (3), с което се предвижда удължаване на срока на действие на Решение 2014/129/ОВППС, за да се осигури възможност за продължаване на изпълнението на дейностите до 2 юли 2017 г.

(12)

На 4 юли 2017 г. Съветът прие Решение (ОВППС) 2017/1195 (4), с което се удължава срокът на изпълнение на Решение 2014/129/ОВППС от 3 юли до 31 декември 2017 г., за да се осигури възможност за организиране през 2017 г. на голяма годишна конференция по въпросите на неразпространението и разоръжаването, както и за продължаване на поддържането и актуализирането на интернет платформата на консорциума.

(13)

Наименованията на Европейската мрежа от независими експертни центрове по въпросите на неразпространението и на консорциума ще бъдат променени, за да включват думата „разоръжаване“, в съответствие с препоръките, изложени в резолюцията на Европейския парламент от 27 октомври 2016 г. относно ядрената сигурност и неразпространението на ядрени оръжия,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

1.   С цел да се допринесе за по-ефикасното изпълнение на Стратегията на ЕС за неразпространение на ОМУ, основано на принципите на ефективния многостранен подход, предотвратяването и сътрудничеството с трети държави, дейността по продължаващото популяризиране и подкрепа за дейностите на Европейската мрежа от независими експертни центрове по въпросите на неразпространението и разоръжаването се удължава с 42 месеца с оглед постигане на напредък по изпълнението на следните цели:

а)

да насърчи политическия диалог и диалога по въпросите на сигурността, както и обсъждането в дългосрочен план на мерките за борба с разпространението на ОМУ и системите за тяхната доставка, в рамките на гражданското общество, и по-специално в експертните, научните и академичните среди;

б)

да осигури възможност на участващите в съответните подготвителни групи на Съвета да провеждат консултации с мрежата по въпроси, свързани с неразпространението и разоръжаването, и да позволи на представителите на държавите членки да участват в заседанията на мрежата;

в)

да служи като полезно подготвително звено за действията на Съюза и международната общност, свързани с неразпространението и разоръжаването, по-специално като представя доклади и/или препоръки на представителите на върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност (ВП);

г)

да допринася за по-добрата осведоменост на трети държави за предизвикателствата пред неразпространението и разоръжаването и за необходимостта от сътрудничество със Съюза и в рамките на международни форуми, по-конкретно Организацията на обединените нации, за предотвратяване, възпиране, преустановяване и по възможност премахване на програмите за разпространение, които пораждат загриженост в световен план;

д)

да допринася за натрупването на експертен опит и институционален капацитет в експертните групи и правителствата в Съюза и в трети държави, работещи по въпросите на неразпространението и разоръжаването.

2.   В контекста на Стратегията на ЕС за МОЛВ обхватът на дейностите на Европейската мрежа от независими експертни центрове по въпросите на неразпространението и разоръжаването не се ограничава само до разглеждането на въпроси, свързани със заплахи, произтичащи от разпространението на ОМУ и системите за тяхната доставка, но включва и въпроси, свързани с конвенционалните оръжия, включително МОЛВ. Включването на свързаните с конвенционалните оръжия въпроси в областта на дейност на мрежата ще осигури забележителен инструмент за водене на диалог и отправяне на препоръки във връзка с действията на Съюза в тази област в рамките на изпълнението на Стратегията на ЕС за МОЛВ и политиката на Съюза за конвенционалните оръжия.

3.   Подкрепяните от Съюза проекти обхващат следните специфични дейности:

а)

осигуряване на средства за провеждане на големи годишни конференции с трети държави и гражданското общество по въпросите на неразпространението и разоръжаването с цел обсъждане и набелязване на по-нататъшни мерки за борба с разпространението на ОМУ и системите за тяхната доставка, както и взаимносвързани цели по разоръжаването, а също и справяне с предизвикателствата, свързани с конвенционалните оръжия, включително противодействие на незаконната търговия и прекомерното натрупване на МОЛВ и боеприпаси за тях. Освен това конференциите ще популяризират в международен план Стратегията на ЕС за неразпространението на ОМУ и Стратегията на ЕС за МОЛВ, както и ролята в тази насока на институциите на Съюза и експертните центрове в Съюза с оглед на повишаването на видимостта на политиките на Съюза в тази област и представянето на доклади и/или препоръки на представителите на ВП;

б)

осигуряване на средства за организиране на годишни консултативни срещи между представители на институциите на Съюза, представители на държавите членки и експерти от академичните среди с цел обмен на мнения по основни въпроси и тенденции от решаващо значение в областта на разоръжаването, неразпространението и контрола на износа на оръжие с оглед на представянето на доклади и/или препоръки на представителите на ВП;

в)

осигуряване на средства за организиране на до девет ad hoc семинара за експерти и специалисти, работещи в тази област, относно целия спектър въпроси по неразпространението и разоръжаването, обхващащи едновременно неконвенционалните и конвенционалните оръжия, с оглед на представянето на доклади и/или препоръки на представителите на ВП;

г)

осигуряване на средства за изготвяне и публикуване на до 20 ориентационни документа, разглеждащи теми в рамките на мандата на консорциума и представящи политически и/или оперативни варианти на политиката;

д)

осигуряване на средства за продължаване на управлението и по-нататъшно развитие на помощно звено в рамките на консорциума, което да предоставя ad hoc експертен опит по въпроси, свързани с целия спектър теми в областта на неразпространението и разоръжаването, обхващащи едновременно неконвенционалните и конвенционалните оръжия, и да предоставя отговор в срок от две до три седмици, включително изготвяне на до 18 експертни документа;

е)

осигуряване на средства за постоянно повишаване на осведомеността, образование и развиване на експертен опит и институционален капацитет в областта на неразпространението и разоръжаването на експертните групи и правителствата в Съюза и в трети държави чрез:

поддържане и по-нататъшно разработване на курс за електронно обучение, обхващащ всички съответни аспекти на неразпространението и разоръжаването;

организиране на до 36 стажа в областта на неразпространението и разоръжаването за дипломирани студенти или млади дипломати от Съюза и от трети държави;

организиране на годишни учебни посещения в Брюксел за участниците в програмата на ООН за стипендианти по въпросите на разоръжаването с цел насърчаване и повишаване на видимостта на политиките на Съюза в областта на неразпространението, разоръжаването и контрола върху износа на оръжие;

разработване на пилотен курс на обучение за повишаване на осведомеността относно рисковете, свързани с разпространението, включително произтичащите от научно-технологичните новости, сред дипломираните студенти и докторантите в областта на естествените науки;

ж)

осигуряване на средства за по-нататъшно поддържане, управление и разработване на интернет платформа и свързани социални мрежи за улесняване на контактите, осигуряване на единствено по рода си средище за европейски научни изследвания в областта на разоръжаването и неразпространението, популяризиране на Европейската мрежа от независими експертни центрове по въпросите на неразпространението и разоръжаването, установяване на контакти със световната общност за неразпространение и разоръжаване и насърчаване на предложенията за обучение на консорциума както по отношение на учебните курсове на място, така и на електронното обучение.

Подробно описание на проектите се съдържа в приложението.

Член 2

1.   ВП отговаря за изпълнението на настоящото решение.

2.   Техническото изпълнение на проектите, обхващащи посочените в член 1, параграф 3 дейности, се осъществява от консорциума, основаващ се на Fondation pour la Recherche Stratégique (FRS), Peace Research Institute Frankfurt (HSFK/PRIF), International Institute for Strategic Studies (IISS), Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI), International Affairs Institute (IAI) в Рим и Vienna Center for Disarmament and Non-Proliferation (VCDNP). Консорциумът изпълнява задачата под ръководството на ВП. За тази цел ВП сключва необходимите договорености с консорциума.

3.   Държавите членки и Европейската служба за външна дейност (ЕСВД) предлагат приоритети и теми, които са от особен интерес за извършваната в изследователските програми на консорциума оценка и ще бъдат разгледани в работни документи и по време на семинари, в съответствие с политиките на Съюза.

Член 3

1.   Референтната сума за изпълнението на проектите, обхващащи дейностите по член 1, параграф 3, е в размер на 4 507 004,70 EUR.

2.   Разходите, финансирани чрез посочената в параграф 1 сума, се управляват в съответствие с процедурите и правилата, приложими към общия бюджет на Съюза.

3.   Комисията контролира правилното управление на разходите, посочени в параграф 1. За тази цел Комисията сключва споразумение за финансиране с консорциума. В споразумението предвижда, че консорциумът следва да осигури видимост за приноса на Съюза в съответствие с неговия размер.

4.   Комисията полага усилия да сключи посоченото в параграф 3 споразумение за финансиране във възможно най-кратък срок след влизането в сила на настоящото решение. Тя информира Съвета за всякакви трудности в хода на този процес, както и за датата на сключване на споразумението.

Член 4

1.   ВП докладва на Съвета за изпълнението на настоящото решение въз основа на редовни доклади, изготвяни от консорциума. Тези доклади представляват основа за оценката, извършвана от Съвета.

2.   Комисията докладва за финансовите аспекти на проектите, посочени в член 1, параграф 3.

Член 5

1.   Настоящото решение влиза в сила в деня на приемането му.

2.   Срокът на действие на настоящото решение изтича 42 месеца след датата на сключване на споразумението за финансиране, посочено в член 3, параграф 3.

Срокът на действие изтича обаче шест месеца след влизането на решението в сила, ако към този момент още няма сключено споразумение за финансиране.

Съставено в Брюксел на 26 февруари 2018 година.

За Съвета

Председател

F. MOGHERINI


(1)  Решение 2010/430/ОВППС на Съвета от 26 юли 2010 г. за създаване на европейска мрежа от независими експертни центрове по въпросите на неразпространението в подкрепа на изпълнението на Стратегията на ЕС срещу разпространението на оръжия за масово унищожение (ОВ L 202, 4.8.2010 г., стр. 5).

(2)  Решение 2014/129/ОВППС на Съвета от 10 март 2014 г. за популяризиране на европейската мрежа от независими експертни центрове по въпросите на неразпространението в подкрепа на изпълнението на Стратегията на ЕС срещу разпространението на оръжия за масово унищожение (ОВ L 71, 12.3.2014 г., стр. 3).

(3)  Решение (ОВППС) 2017/632 на Съвета от 3 април 2017 г. за изменение на Решение 2014/129/ОВППС за популяризиране на европейската мрежа от независими експертни центрове по въпросите на неразпространението в подкрепа на изпълнението на Стратегията на ЕС срещу разпространението на оръжия за масово унищожение (ОВ L 90, 4.4.2017 г., стр. 10).

(4)  Решение (ОВППС) 2017/1195 на Съвета от 4 юли 2017 г. за изменение на Решение 2014/129/ОВППС за популяризиране на европейската мрежа от независими експертни центрове по въпросите на неразпространението в подкрепа на изпълнението на Стратегията на ЕС срещу разпространението на оръжия за масово унищожение (ОВ L 172, 5.7.2017 г., стр. 14).


ПРИЛОЖЕНИЕ

ЕВРОПЕЙСКА МРЕЖА ОТ НЕЗАВИСИМИ ЕКСПЕРТНИ ЦЕНТРОВЕ ПО ВЪПРОСИТЕ НА НЕРАЗПРОСТРАНЕНИЕТО И РАЗОРЪЖАВАНЕТО В ПОДКРЕПА НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА СТРАТЕГИЯТА НА ЕС СРЕЩУ РАЗПРОСТРАНЕНИЕТО НА ОРЪЖИЯ ЗА МАСОВО УНИЩОЖЕНИЕ (СТРАТЕГИЯ НА ЕС ЗА НЕРАЗПРОСТРАНЕНИЕТО НА ОМУ)

1.   Цели

Целта на настоящото решение е да продължи изпълнението на „Нови насоки за действие от страна на Европейския съюз в борбата срещу разпространението на оръжия за масово унищожение и системите за тяхната доставка“ (наричани по-долу „нови насоки за действие“), установени в заключенията на Съвета от 8 декември 2008 г., които доразвиват Стратегията на ЕС за неразпространение на ОМУ от 2003 г. Съгласно новите насоки за действие Съюзът би могъл да се възползва от подкрепата, предоставяна от мрежа от неправителствени експертни центрове по въпросите на неразпространението, в борбата си срещу разпространението на ОМУ. Мрежата следва да обединява институции в областта на външната политика и научноизследователски центрове, специализирани в стратегически области на Съюза. Тази мрежа може да се разшири и да обхване институции в трети държави, с които Съюзът провежда конкретен диалог във връзка с неразпространението и разоръжаването.

Тази мрежа от независими експертни центрове по въпросите на неразпространението и разоръжаването (наричана по-долу „мрежата“) ще продължи да насърчава политическия диалог и диалога в областта на сигурността, както и обсъждането в дългосрочен план на мерките за борба с разпространението на ОМУ и системите за тяхната доставка, и взаимносвързаните въпроси по разоръжаването в рамките на гражданското общество, и по-специално в експертните, научните и академичните среди.

Работата на мрежата обхваща и въпроси, свързани с конвенционалните оръжия, включително МОЛВ, като се обръща специално внимание на мерките за гарантиране на непрекъснатото изпълнение на Стратегията на ЕС за МОЛВ. Мрежата ще подпомага осигуряването на нови идеи относно действията на Съюза, свързани с конвенционалните оръжия, включително незаконната търговия и прекомерното натрупване на МОЛВ и боеприпаси за тях. Това включва не само аспекта на реагирането на въпросите на сигурността, но и аспекта на предотвратяването. Предотвратяването на незаконната и нерегламентираната търговия с конвенционални оръжия, включително МОЛВ, е обявено за приоритет на Съюза в рамките на Договора за търговията с оръжие (ДТО).

Мрежата също така обхваща всички аспекти на контрола на износа, свързан с ОМУ или конвенционални оръжия, включително изделия с двойна употреба, както и въпроси на сигурността в космическото пространство.

Мрежата има за цел да повиши осведомеността на трети държави за предизвикателствата, свързани с разпространението на ОМУ и конвенционални оръжия, включително незаконната търговия и прекомерното натрупване на МОЛВ и боеприпаси за тях, чрез публикации, срещи, конференции и специализирани образователни и информационни проекти. Освен това мрежата има за цел да повишава осведомеността относно необходимостта от сътрудничество със Съюза и в рамките на многостранни форуми, по-конкретно Организацията на обединените нации, с цел предотвратяване, възпиране, преустановяване и по възможност премахване на програмите за разпространение, които пораждат загриженост в световен план, и на незаконната търговия и прекомерното натрупване на МОЛВ и боеприпаси за тях.

Съюзът изразява желание да подкрепи мрежата, както следва:

чрез организиране на три големи годишни конференции и – като съпътстваща проява – „работни срещи от бъдещо поколение“, с оглед на представянето на доклади и/или препоръки към представителите на върховния представител на Съюза по въпросите на външната политика и политиката на сигурност (ВП);

чрез организиране на три годишни консултативни срещи между представители на институциите на Съюза, представители на държавите членки и експерти от академичните среди с цел обмен на мнения по основни въпроси и тенденции от решаващо значение в областта на разоръжаването, неразпространението и контрола на износа на оръжие с оглед на представянето на доклади и/или препоръки към представителите на ВП;

чрез организиране на до девет ad hoc семинара за експерти и специалисти, работещи в тази област, относно целия спектър въпроси по неразпространението и разоръжаването, обхващащи едновременно неконвенционалните и конвенционалните оръжия, с оглед на представянето на доклади и/или препоръки към представителите на ВП;

чрез изготвяне и публикуване на до 20 ориентационни документа, които ще обхванат теми в рамките на мандата на консорциума и ще представят политически и/или оперативни варианти на политиката;

чрез продължаване на управлението и по-нататъшно развитие на помощно звено в рамките на консорциума, което да предоставя ad hoc експертен опит по въпроси, свързани с целия спектър теми в областта на неразпространението и разоръжаването, обхващащи едновременно неконвенционалните и конвенционалните оръжия, и да предоставя отговор в срок от две до три седмици, включително изготвяне на до 18 експертни документа;

чрез поддържане и по-нататъшно разработване на курс за електронно обучение, обхващащ всички съответни аспекти на неразпространението и разоръжаването;

чрез организиране на до 36 стажа в областта на неразпространението и разоръжаването за дипломирани студенти или млади дипломати от Съюза и от трети държави;

чрез организиране на годишни учебни посещения в Брюксел за участниците в програмата на ООН за стипендианти по въпросите на разоръжаването с цел насърчаване и повишаване на видимостта на политиките на Съюза в областта на неразпространението, разоръжаването и контрола върху износа на оръжие;

чрез разработване на пилотен курс на обучение за повишаване на осведомеността относно рисковете, свързани с разпространението, включително произтичащите от научно-технологичните новости, сред дипломираните студенти и докторантите в областта на естествените науки;

чрез по-нататъшно поддържане, управление и разработване на интернет платформа и свързани социални мрежи за улесняване на контактите, осигуряване на единствено по рода си средище за европейски научни изследвания в областта на разоръжаването и неразпространението, популяризиране на мрежата, установяване на контакти със световната общност за неразпространение и разоръжаване и насърчаване на предложенията за обучение на консорциума както по отношение на учебните курсове на място, така и на електронното обучение.

2.   Организация на мрежата

Мрежата е отворена за всички съответни експертни центрове и изследователски институти в Съюза и в асоциираните държави и зачита изцяло разнородните мнения в рамките на Съюза. Тя ще участва във всички дейности на консорциума във възможно най-висока степен с цел да предостави на членовете си възможност за ангажираност и видимост.

Мрежата ще продължи да насърчава контактите в рамките на европейската научноизследователска общност, работеща по въпросите на неразпространението и разоръжаването, и по-специално установяването на контакти с учени от сферата на естествените науки, работещи в областта на химичната, биологичната, радиологичната и ядрената сигурност. Мрежата ще продължи да подпомага контактите между неправителствените експерти, представителите на държавите членки и институциите на Съюза. Тя ще има готовност да работи с неправителствени участници от трети държави в съответствие със стратегиите на ЕС за неразпространение на ОМУ и за МОЛВ.

Мандатът на мрежата обхваща неразпространението на ОМУ, системите за тяхната доставка, разоръжаването и въпроси, свързани с конвенционалните оръжия, включително МОЛВ, както и контрола върху износа на оръжие и сигурността на космическото пространство.

Участниците в съответните подготвителни органи на Съвета (като CONOP/CODUN и COARM) ще могат да се консултират с мрежата по въпроси, свързани с разоръжаването и неразпространението на неконвенционални и конвенционални оръжия, включително МОЛВ, като негови представители ще могат да присъстват на заседанията на мрежата. Заседанията на мрежата могат да се организират успоредно с тези на работната група, ако това е осъществимо.

Мрежата ще продължи да бъде ръководена от Консорциума на ЕС по неразпространението, който бе съставен от FRS, HSFK/PRIF, IISS, SIPRI, IAI и VCDNP и на който ще бъде поверено управлението на проектите, в тясно сътрудничество с представителите на ВП.

Консорциумът, като се консултира с представителите на ВП и с държавите членки, ще кани участници с експертен опит в политиките по въпросите на неразпространението на ОМУ и конвенционални оръжия и разоръжаването на експертните семинари и на големите годишни конференции, които да споделят свои публикации и дейности на специализирания уебсайт. Консорциумът ще съдейства и за развитието на компетентностите по въпросите на неразпространението и разоръжаването както на длъжностните лица, така и на учените в рамките на Съюза и извън него.

3.   Описание на проектите

3.1.   Проект 1: Организиране на голяма годишна конференция с представяне на доклад и/или препоръки

3.1.1.   Цел на проекта

На големите годишни конференции по въпросите на неразпространението и разоръжаването с участието на правителствени експерти и независими експертни центрове и други специалисти от академичните среди от Съюза и асоциираните държави, както и от трети държави, ще бъдат обсъдени и набелязани по-нататъшни мерки за борба с разпространението на ОМУ и системите за тяхната доставка, както и взаимносвързани цели по разоръжаването, а също и за справяне с предизвикателствата, свързани с конвенционалните оръжия, включително противодействие на незаконната търговия и прекомерното натрупване на МОЛВ и боеприпаси за тях. В качеството си на най-важна проява в рамките на проекта годишната конференция ще продължи да повишава осведомеността за стратегиите на ЕС за неразпространението на ОМУ и за МОЛВ и новите насоки за действие, както и свързаните с тях усилия за изпълнение от страна на институциите.

Годишните конференции ще послужат и за насърчаване на ролята и съгласуваността на европейските експертни центрове, специализирани в области, свързани с неразпространението и разоръжаването, и ще спомогнат за подобряване на капацитета в тези и други институции, включително в райони по света, където липсва задълбочен експертен опит в областта на разоръжаването и неразпространението.

На годишните конференции и евентуалните подготвителни срещи ще бъдат разглеждани въпроси, свързани с разоръжаването и неразпространението, които имат тематично отношение към работата на Европейската служба за външна дейност (ЕСВД). Въз основа на тези обсъждания и на друга, ръководена от консорциума дейност, ще бъде изготвян ориентиран към политиката доклад, заедно с поредица от ориентирани към действия препоръки към представителите на ВП. Докладът ще бъде разпространен сред съответните институции на Съюза и държавите членки и ще бъде достъпен онлайн.

3.1.2.   Резултати от проекта

поддържане на голяма международна конференция по въпросите на неразпространението и разоръжаването под европейско ръководство, която да продължи да бъде основно средище за насърчаване на стратегическото обсъждане на мерките за борба с разпространението на ОМУ и системите за тяхната доставка, както и взаимносвързани цели по разоръжаването с оглед справяне с предизвикателствата, свързани с конвенционалните оръжия, включително противодействие на незаконната търговия и прекомерното натрупване на МОЛВ и боеприпаси за тях;

повишаване на видимостта и осведомеността за политиките на Съюза в областта на неразпространението на ОМУ и МОЛВ и действието по отношение на химичните, биологичните, радиологичните и ядрените (ХБРЯ) рискове сред правителствени служители, академичните среди и гражданското общество на трети държави;

насърчаване на ролята и съгласуваността на мрежата и на ролята на Съюза в тази област, както и повишаване на експертния опит по отношение на неразпространението в държави без достатъчно подобен опит, включително в трети държави;

представяне на ориентирани към политиката доклади и/или ориентирани към действия препоръки, което ще подобри изпълнението на стратегиите на ЕС за неразпространението на ОМУ и за МОЛВ и ще послужи като полезна подготвителна стъпка за действията на Съюза и международната общност, свързани с неразпространението и конвенционалните оръжия;

подобряване на осведомеността и познанията сред институциите на Съюза, държавите членки, гражданското общество и трети държави относно заплахите, свързани с ОМУ и средствата за тяхната доставка, което би дало възможност за по-добро прогнозиране.

3.1.3.   Описание на проекта

Проектът предвижда организирането на три големи годишни конференции, при необходимост с подготвителни заседания, и изготвянето на свързани доклади и/или препоръки:

годишна конференция с продължителност ден и половина и място на провеждане Брюксел, с участието на максимум 300 експерти от експертните центрове, академичните среди и правителствата от Съюза, асоциирани държави и трети държави, специализирани по въпросите на неразпространението, разоръжаването, контрола на оръжия и конвенционалните оръжия, включително МОЛВ;

отделяне на внимание на изграждането на „следващото поколение“ специалисти, включително от държави извън Европа и Северна Америка, които ще бъдат поканени един ден допълнително преди или след конференцията с цел специализирано обучение и запознаване на място със съответните институции на Съюза;

ориентирани към политиката доклади и/или ориентирани към действия препоръки, които да подобрят изпълнението на стратегиите на ЕС за ОМУ и МОЛВ.

3.2.   Проект 2: Организиране на годишни консултативни срещи на Съюза

3.2.1.   Цел на проекта

Проектът предвижда организирането на три годишни консултативни срещи, съпътствано от изготвянето на свързани доклади и/или препоръки. По време на семинарите следва да бъдат разгледани както краткосрочните, така и средносрочните предизвикателства пред Съюза в областта на неразпространението и разоръжаването, по-специално ОМУ и средствата за тяхната доставка, конвенционалните оръжия, включително МОЛВ, новите видове оръжия и системите за доставка. На тези семинари следва да се даде и възможност на лицата, отговорни за вземането на решения на равнище Съюза, да се съсредоточат върху по-дългосрочни предизвикателства и тенденции в областта на неразпространението и разоръжаването, както и върху други имащи отношение въпроси извън обхвата на обичайната им дейност.

Консултативните срещи ще послужат и за насърчаване на съгласуваността на европейските експертни центрове, специализирани в области, свързани с неразпространението и разоръжаването, и ще спомогнат за засилване на капацитета в тези области, особено в региони на Съюза, където експертният опит по отношение на разоръжаването и неразпространението може да бъде подобрен.

3.2.2.   Резултати от проекта

обмен на информация и анализ по отношение на актуалните тенденции, свързани с разпространението, между лица, прилагащи политиките на практика, и експерти от академичните среди от държавите членки, както и специализирани служители от ЕСВД и институциите на Съюза;

обсъждане на най-добрите начини и средства за изпълнение на политиките на Съюза срещу разпространението;

осигуряване на конструктивна обратна връзка със Съюза от страна на независими експертни центрове от Съюза относно неговите стратегии срещу разпространението на ОМУ и МОЛВ и представяне на предложения от специалисти, работещи в тази област, пред експертните центрове по голяма част от свързаните с политиката теми с цел допълнително изследване;

набелязване на значими въпроси в областта на неразпространението и разоръжаването за ориентирани към политиката доклади;

изготвяне на ориентирани към политиката доклади, заедно с набор от ориентирани към действия препоръки към представителите на ВП.

3.2.3.   Описание на проекта

Проектът предвижда организирането на три годишни консултативни срещи, съпътствано от изготвянето на свързани доклади и/или препоръки. Програмата за тези събития се изготвя в тясно сътрудничество с работните групи на Съвета по ОВППС в областта на неразпространението и разоръжаването (CODUN/CONOP) и контрола върху износа на оръжие (COARM). На срещите следва да бъдат разгледани както краткосрочните, така и средносрочните предизвикателства пред Съюза в областта на неразпространението и разоръжаването за следните категории оръжия: ОМУ и средствата за тяхната доставка, конвенционалните оръжия, включително МОЛВ, новите видове оръжия и системите за доставка.

Годишните консултативни срещи са с продължителност ден и половина и позволяват участието на максимум 100 лица от експертни центрове от Съюза, от държавите членки и институциите на Съюза, специализирани по въпросите на неразпространението и конвенционалните оръжия, включително МОЛВ. Основната цел на тези срещи следва да бъде консултиране между експертните центрове на Съюза по въпросите на неразпространението и разоръжаването, Съюза и неговите държави членки. Годишните консултативни срещи следва да бъдат провеждани в Брюксел.

3.3.   Проект 3: Организиране на ad hoc семинари

3.3.1.   Цел на проекта

Проектът предвижда организирането на максимум девет ad hoc експертни семинара, съпътствано от изготвянето на свързани доклади и/или препоръки. Тези семинари следва да служат по-специално за консултации между експертните центрове на Съюза по въпросите на неразпространението, Съюза и неговите държави членки на принцип ad hoc с оглед разглеждането на значими събития и варианти на политиките на Съюза, както и да осигурят възможност на експертните центрове на Съюза, на държавите членки и на институциите на Съюза да установят контакт с целеви групи в рамките на Съюза и извън него.

3.3.2.   Резултати от проекта

обмен на информация и анализ по отношение на актуалните тенденции, свързани с разпространението, между лицата, прилагащи политиките на практика, и експерти от академичните среди от държавите членки, както и между специализирани служители от ЕСВД и институциите на Съюза;

обсъждане на най-добрите начини и средства за изпълнение на политиките на Съюза срещу разпространението;

осигуряване на конструктивна обратна връзка със Съюза от страна на независими експертни центрове от Съюза относно неговите стратегии срещу разпространението на ОМУ и МОЛВ и представяне на предложения от специалисти, работещи в тази област, пред експертните центрове по голяма част от свързаните с политиката теми с цел допълнително изследване;

набелязване на значими въпроси в областта на неразпространението и разоръжаването за ориентирани към политиката доклади;

изготвяне на ориентирани към политиката доклади, заедно с набор от ориентирани към действия препоръки към представителите на ВП. Тези доклади ще бъдат разпространени сред съответните институции на Съюза и държавите членки.

3.3.3.   Описание на проекта

Проектът предвижда организирането на максимум девет ad hoc експертни семинара, съпътствано от изготвянето на свързани доклади и/или препоръки. Семинарите аd hoc продължават до два дни и предвиждат участието на до 45 лица, които ще бъдат определяни за всеки отделен семинар.

3.4.   Проект 4: Публикации

3.4.1.   Цел на проекта

да се предостави информация и анализ, свързани с неразпространението на ОМУ, системите за тяхната доставка, конвенционалните оръжия, включително МОЛВ, както и разоръжаването, които да послужат като основа за провеждането на политически диалог и диалог в областта на сигурността по тези въпроси предимно от експерти, научни работници и представители на академичната общност;

да се предостави ресурс, който да бъде на разположение на участниците в съответните подготвителни органи на Съвета за провежданото от тях обсъждане на политиката и практиката на Съюза в областта на неразпространението, контрола на оръжията и разоръжаването;

да се предоставят идеи, информация и анализ за подпомагане на развитието на дейности в областта на неразпространението, контрола на оръжията и разоръжаването на равнището на Съюза.

3.4.2.   Резултати от проекта

подобряване на политическия диалог и диалога в областта на сигурността относно мерките за борба с разпространението на ОМУ и системите за тяхната доставка, контрола на оръжията и разоръжаването, предимно между експерти, изследователи и представители на академичната общност;

повишаване на осведомеността, познанията и разбирането в рамките на гражданското общество, и по-специално по-широката мрежа на Съюза от независими експертни центрове по въпросите на неразпространението, както и правителствата, на въпросите, свързани с политиките на Съюза в областта на неразпространението, контрола на оръжията и разоръжаването;

предоставяне на политически и/или оперативни варианти на политиката на ВП, на институциите на Съюза и на държавите членки;

разработване на действия в областта на неразпространението, контрола на оръжията и разоръжаването на равнището на Съюза с помощта на идеи, информация и анализ.

3.4.3.   Описание на проекта

Проектът предвижда да бъдат изготвени и публикувани до 20 ориентационни документа. Ориентационните документи ще се изготвят или възложат за изготвяне от консорциума и не отразяват непременно гледните точки на институциите на Съюза или на държавите членки. Ориентационните документи ще обхващат теми, които са в рамките на мандата на консорциума. Във всеки документ ще се разглеждат политически и/или оперативни варианти на политиките. Всички ориентационни документи ще бъдат публикувани на уебсайта на консорциума.

3.5.   Проект 5: Управление и по-нататъшно развитие на помощното звено

3.5.1.   Цел на проекта

Постоянното управление и по-нататъшното развитие на помощното звено в рамките на консорциума, което да предоставя ad hoc експертен опит, свързан с целия спектър въпроси в областта на неразпространението и разоръжаването, обхващащи едновременно неконвенционалните и конвенционалните оръжия, ще насочва и улеснява набелязването на действията на политиката на Съюза по отношение на специфични и належащи теми.

3.5.2.   Резултати от проекта

управление на ad hoc искания за научноизследователска дейност, с предоставяне на отговор в двуседмичен до триседмичен срок, по конкретни въпроси, зададени от ЕСВД;

насърчаване на тематичния ad hoc диалог между експертните центрове на консорциума и ЕСВД;

укрепване по този начин на базата от знания с цел напредък на обсъжданията по въпроси, свързани с неразпространението, в рамките на Съюза;

предоставяне на ЕСВД на цялостен достъп до експертния опит и ресурсите за научноизследователска дейност на консорциума за краткосрочни и инцидентни искания.

3.5.3.   Описание на проекта

Проектът ще осигури на ЕСВД и съответните работни групи на Съвета до 18 експертни документа от 5—10 страници по актуални въпроси, свързани с неразпространението и разоръжаването в рамките на две до три седмици, считано от отправеното от ЕСВД искане. Документите ще се основават на прегледа на съществуващите академични трудове и първични документи (а не първоначална научноизследователска дейност). Възможните теми с оглед на международния дневен ред, предстоящите прояви на Съюза и документите за политиката на Съюза ще бъдат набелязани чрез обсъждане с ЕСВД. ЕСВД може да изиска функция а) чрез документ; и/или б) чрез информиране на CONOP или COARM; и/или в) под формата на дистанционен експертен принос, когато е необходимо спешно становище.

3.6.   Проект 6: Електронно обучение

3.6.1.   Цел на проекта

да се изгради капацитет в областта на неразпространението и разоръжаването сред следващото поколение учени и работещи в тази област специалисти;

да се подобри задълбоченото познаване на политиките на Съюза в областта на неразпространението и разоръжаването в целия Съюз и в трети държави;

да се допринесе за глобални инициативи, насочени към насърчаване на образованието в областта на неразпространението и разоръжаването;

да се поднови и разшири експертният опит по въпросите на ОМУ и МОЛВ в рамките на Съюза и в партньорските държави;

да се осигурят на институциите на Съюза, на държавите членки и на Европейската мрежа от експертни центрове съобразени с нуждите и актуализирани познания относно контрола на целия спектър от неконвенционални и конвенционални оръжия.

3.6.2.   Резултати от проекта

поддържане и оптимизиране на пълен курс на електронно обучение, обхващащ всички значими аспекти на неразпространението и разоръжаването;

установяване на контакт и подпомагане на преподавателите и на обучаващите лица при използването на образователните ресурси на Съюза в областта на неразпространението и разоръжаването;

оказване на подкрепа за включване на ресурсите на Съюза за електронно обучение в университетски магистърски програми;

съчетаване на електронното обучение и обучението в учебна зала за създаденото от консорциума обучение за повишаване на осведомеността в областта на разпространението (смесено обучение)

по-добро задълбочено познаване на политиките на Съюза в областта на неразпространението и разоръжаването в целия Съюз и в трети държави;

предоставяне на постоянно актуализиран отворен образователен ресурс за всички заинтересовани страни, участващи в научните изследвания и програмирането в областта на неразпространението;

разработване на допълнително онлайн съдържание с цел подобряване на програмата и осигуряване на основни познания в подкрепа на специалистите и учените в областта на неразпространението.

3.6.3.   Описание на проекта

Проектът ще се съсредоточи върху разпространението и използването в световен мащаб на инструмента за електронно обучение, разработен съгласно Решение 2014/129/ОВППС.

За тази цел удобството за ползване на сайта за електронно обучение и свързания с него раздел за сертификати ще бъде постоянно подобрявано въз основа на обратната връзка с участниците и оценката на поведението на ползвателите посредством различни статистически инструменти. Специално внимание ще бъде отделено на усъвършенстването на предлагането на електронно обучение за ползватели със зрителни или слухови увреждания с цел да се улесни безпрепятственото използване на курса и да се даде възможност за максимален брой потенциални участници. Освен това разбираемостта на целия курс ще се подобри чрез цялостна езикова редакция от специалисти с роден английски език.

Всички 15 учебни модула ще бъдат актуализирани с цел да се предоставят на обучаващите се лица най-актуалните факти и цифри. Установяването на контакт и подкрепата на образователните институции ще даде възможност за лесно включване на електронното обучение в университетски магистърски програми и други образователни предложения и ще насърчи използването на курса за електронно обучение в световен мащаб.

До пет допълнителни учебни модула ще бъдат разработени и стартирани през периода 2018—2020 г. Допълнителното съдържание на електронното обучение ще бъде разработено в тясно сътрудничество с ЕСВД и държавите членки и може да попадне в една от следните категории:

а)

Учебен модул за напреднали, доразвиващ съществуващото съдържание на курса и предоставящ по-задълбочени познания

б)

Модул за практическо обучение с акцент върху практическото прилагане на неразпространението или системите за контрол на износа

в)

Модул за академично обучение, предоставящ теоретични разсъждения относно неразпространението и разоръжаването

г)

Модул за подкрепа на обучението, предоставящ основни познания, за да се разбере по-добре общата проблематика на неразпространението и разоръжаването (напр. правни, финансови и етични аспекти)

д)

Модул за персонализирано обучение, подпомагащ специални учебни курсове в учебна зала, който се използва в комбинация с тези курсове (смесено обучение).

3.7.   Проект 7: Стажове

3.7.1.   Цел на проекта

да се изгради капацитет по отношение на политиката и програмирането на неразпространението сред следващото поколение учени и специалисти, които я прилагат на практика;

да се подобри разбирането и ангажираността по отношение на политиките на Съюза в областта на неразпространението и разоръжаването в целия Съюз;

да се разпространяват и задълбочават познанията, свързани с политиките на Съюза в областта на ОМУ и МОЛВ в трети държави;

да се изградят мрежи от нови експерти на регионално равнище, където Съюзът има подчертан интерес по отношение на неразпространението;

да се засили изграждането на капацитет в рамките на мрежата;

да се поднови и разшири експертният опит по въпросите на ОМУ и МОЛВ в рамките на Съюза и в партньорските държави;

3.7.2.   Резултати от проекта

подобрен капацитет по отношение на политиката и програмирането на неразпространението сред следващото поколение учени и специалисти, които я прилагат на практика;

по-добро задълбочено познаване на политиките на Съюза в областта на неразпространението и разоръжаването в целия Съюз;

по-добро разбиране на стратегиите, политиките и подходите на Съюза в областта на неразпространението в трети държави;

създаване на мрежи от млади специалисти и учени и улесняване на практическото сътрудничество;

засилено изграждане на капацитет във връзка с политиките на Съюза в областта на ОМУ и МОЛВ в рамките на мрежата.

3.7.3.   Описание на проекта

Проектът осигурява до 36 европейски стажа в областта на неразпространението и разоръжаването за дипломирани студенти или млади дипломати, за срок от три месеца за всеки от тях. Стажовете ще се организират, наблюдават и документират от консорциума и ще съчетават лекции, дискусионни заседания, структурирано четене и интегриране на проекти.

Всички институти, принадлежащи към мрежата, отговарят на критериите за приемащи институти. 30 от общо 36-те стажа са предназначени за европейски кандидати, а останалите шест — за неевропейски кандидати, в най-добрия случай от Южна Азия, Източна Азия, Близкия изток и Северна Африка.

Всички стажанти ще бъдат поканени — в рамките на възможното — на конференциите и семинарите, организирани от консорциума, които се провеждат по време на техния стаж.

3.8.   Проект 8: Учебно посещение в Съюза за участниците в програмата на ООН за стипендианти по въпросите на разоръжаването

3.8.1.   Цел на проекта

да се задълбочат познанията и да се осигури видимост по отношение на политиките на Съюза в областта на неразпространението и разоръжаването в трети държави;

да се поднови и разшири експертният опит в трети държави по въпросите, свързани с ОМУ и МОЛВ, по-специално чрез повишаване на осведомеността относно възможностите, създадени от програмите на Съюза за изграждане на капацитет в области като контрола върху износа на оръжие, неразпространението и разоръжаването и намаляването на химичните, биологичните, радиологичните и ядрените рискове;

да се подкрепят усилията на ООН за подобряване на образованието, свързано с разоръжаването, и насърчаване на многостранния подход.

3.8.2.   Резултати от проекта

по-добро задълбочено познаване и видимост на политиките на Съюза в областта на неразпространението и разоръжаването в трети държави;

повишаване на експертния опит по въпросите, свързани с ОМУ и МОЛВ, в партньорските държави;

повишаване на предоставеното от ООН образование в областта на разоръжаването.

3.8.3.   Описание на проекта

В рамките на проекта ще се включва годишно два- до тридневно учебно посещение в Брюксел на стипендианти по програмата на ООН по въпросите на разоръжаването, включително семинар с лектори от институциите на Съюза и експерти от консорциума, както и пътуване до съответните места. Графикът на посещението ще се вписва в европейския компонент на програмата за стипендианти, по принцип преди заседанието на Общото събрание на ООН.

3.9.   Проект 9: Обучение за повишаване на осведомеността в областта на разпространението

3.9.1.   Цел на проекта

да се създаде осведоменост в областта на естествените науки и други значими области по отношение на рисковете от разпространение на ОМУ, свързани с определени материали, софтуер и технологии, и приложимите международни договори и механизми;

да се изгради капацитет сред тези групи за създаване на вътрешни механизми за спазване на изискванията в техните институции за контрол на чувствителни технологични потоци, както и за безопасност и сигурност на материалите;

да се осигурят на институциите на Съюза, на държавите членки и на мрежата на Съюза по въпросите на неразпространението нови идеи в областта на технологичните новости и потенциалното им въздействие върху неразпространението.

3.9.2.   Резултати от проекта

повишаване на капацитета на следващото поколение учени в областта на естествените науки и други съответни области по отношение на инструментите и политиките за неразпространение;

принос към целите на политиката на Съюза в областта на неразпространението чрез повишаване на осведомеността относно рисковете от разпространение сред специалности с големи рискове от разпространение и технологични новости

съчетаване на дистанционно обучение (електронно обучение) и обучение на място (смесено обучение).

3.9.3.   Описание на проекта

В рамките на този проект ще се разработи пилотен курс за повишаване на осведомеността за рисковете, свързани с разпространението, за дипломирани студенти и докторанти в областта на естествените науки и други имащи отношение области. Той ще включва разработването на специална програма за два различни вида публика (например в сферата на биомедицината, инженерството или ядрената област) и провеждането на един пилотен курс за всяка от тези целеви групи.

3.10.   Проект 10: Управление на интернет платформа

3.10.1.   Цел на проекта

Поддръжката и развиването на уебсайт ще улесни контактите в периодите между заседанията на мрежата и ще насърчи диалога по научноизследователски въпроси сред експертните центрове по въпросите на неразпространението. Институциите на Съюза и държавите-членки също биха могли да извлекат полза от съществуването на специален уебсайт, на който участниците в мрежата могат свободно да обменят информация, да споделят идеи и да публикуват свои проучвания във връзка с неразпространението на ОМУ и средствата за тяхната доставка и по въпроси на конвенционалните оръжия, включително МОЛВ. Проектът ще предостави онлайн последващи анализи на събитията и възможност за европейски научни изследвания. Той ще допринесе за ефикасно разпространение на резултати от научни изследвания сред общността от експертни центрове и правителствените кръгове. Това ще доведе до по-добро прогнозиране и познание за заплахите, свързани с разпространението на ОМУ и средствата за тяхната доставка, и конвенционалните оръжия, включително незаконната търговия и прекомерното натрупване на МОЛВ и боеприпаси за тях.

3.10.2.   Резултати от проекта

управление на платформа, на която експертните центрове по въпросите на неразпространението могат непрекъснато да обменят своите независими становища и анализи по въпросите на разпространението на ОМУ и конвенционалните оръжия, включително МОЛВ;

разширяване, управление и актуализиране на съществуващата мрежа от независими експертни центрове;

спомагане за по-добро разбиране за стратегиите на ЕС за неразпространение на ОМУ и за МОЛВ в рамките на гражданското общество и създаване на среда за комуникация между Съюза и мрежата от експертни центрове;

постоянно и безплатно изтегляне от интернет на документи от заседанията на мрежата и от независимите експертни центрове, които са изразили желание безвъзмездно да споделят резултатите от своите научни изследвания;

подобряване на осведомеността и познанията сред институциите на Съюза, държавите членки, гражданското общество и трети държави относно заплахите, свързани с конвенционалните оръжия, ОМУ и средствата за тяхната доставка, което би дало възможност за по-добро прогнозиране.

3.10.3.   Описание на проекта

Би могло да се развие използването на технология от типа на социалните мрежи, когато това е осъществимо и целесъобразно, с цел да се даде възможност за активна комуникация и обмен на информация онлайн между участниците в мрежата в позната среда.

Консорциумът, който ръководи проекта, ще отговаря за хостинга, оформлението и техническата поддръжка на уебсайта.

Политиките на Съюза, свързани с въпросите на разпространението на ОМУ и конвенционалните оръжия, включително МОЛВ, ще се следят редовно и ще бъдат онагледени с подходяща документация.

Ще се популяризират публикациите на консорциума, подкрепени с конкретни архивни данни.

Конференциите, организирани от консорциума, ще бъдат популяризирани и представени на уебсайта (работни документи, програми, презентации, видеозаписи на открити заседания, ако има такива).

Ще се осигури достъп до курса за електронно обучение на консорциума чрез уебсайта. Специално за членовете на мрежата и длъжностните лица на Съюза ще бъде осигурен достъп до интранет (интегриран инструмент за курса за електронно обучение).

На всеки два месеца ще бъдат публикувани специални страници по теми, свързани с разпространението на ОМУ и конвенционалните оръжия, включително МОЛВ.

4.   Продължителност

Общата очаквана продължителност на изпълнението на проектите е 42 месеца.

5.   Бенефициери

5.1.   Преки бенефициери

Предлаганите проекти служат на целите на ОВППС и допринасят за постигане на стратегическите цели, установени в стратегиите на ЕС за неразпространение на ОМУ и за МОЛВ.

5.2.   Непреки бенефициери

Непреките бенефициери на проектите са:

а)

независимите експертни центрове и представителите на академичните среди от Съюза и трети държави, специализирани в областта на неразпространението, разоръжаването и конвенционалните оръжия, включително МОЛВ;

б)

институциите на Съюза, включително образователните институции, студентите и всички други ползватели на курса за електронно обучение;

в)

държавите членки;

г)

трети държави.

6.   Участници от трети страни

Проектите ще се финансират изцяло по настоящото решение. Експертите от мрежата могат да се считат за участници от трети страни. Те ще работят в съответствие със своите стандартни правила.

7.   Управителен комитет

Управителният комитет за този проект ще се състои от представители на ВП и от изпълнителната структура, посочена в точка 8 от настоящото приложение. Управителният комитет редовно — най-малко веднъж годишно — ще прави преглед на изпълнението на настоящото решение, включително посредством електронни средства за комуникация.

8.   Изпълнителна структура

Техническото изпълнение на настоящото решение ще се възложи на консорциума, който ще изпълнява тази задача под контрола на ВП. При изпълнението на дейностите си консорциумът ще си сътрудничи с ВП и държавите членки, както и с други държави — страни по проектите, и с международни организации, когато е целесъобразно.