7.7.2017   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 175/644


РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2017/1152 НА КОМИСИЯТА

от 2 юни 2017 година

за установяване на методика за определяне на корелационните параметри, необходими за отразяване на изменението на регламентираната изпитвателна процедура по отношение на леки търговски превозни средства и за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) № 293/2012

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) № 510/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 11 май 2011 г. за определяне на стандарти за емисиите от нови леки търговски превозни средства като част от цялостния подход на Съюза за намаляване на емисиите на CO2 от лекотоварните превозни средства (1), и по-специално член 8, параграф 9, първа алинея и член 13, параграф 6, трета алинея от него,

като има предвид, че:

(1)

Считано от 1 септември 2017 г. Новият европейски цикъл на движение (NEDC), който понастоящем се използва съгласно Регламент (ЕО) № 692/2008 на Комисията (2), ще бъде заменен с нова регулаторна процедура на изпитване, използвана за измерване на емисиите на СО2 и разхода на гориво на лекотоварни превозни средства, т. нар. Хармонизирана в световен мащаб процедура за изпитване на лекотоварни превозни средства (WLTP), определена в Регламент (ЕС) 2017/1151 (3). Очаква се WLTP да осигури по-представителни за действителните условия на шофиране стойности на емисиите на CO2 и на разхода на гориво.

(2)

С цел да се отчита разликата в нивото на емисиите на CO2, измерени съгласно съществуващата процедура по NEDC и новата процедура по WLTP, следва да се въведе методика за корелиране на тези стойности, за да бъде възможно да се определя съответствието на производителите с техните цели за специфични емисии на CO2 съгласно Регламент (ЕС) № 510/2011.

(3)

За леки търговски превозни средства WLTP следва да бъде прилагана поетапно на две отделни стъпки, като се започне с новите типове превозни средства от категория N1, клас I от 1 септември 2017 г. и всички нови превозни средства от категория N1, клас I от 1 септември 2018 г. WLTP ще бъде въведена една година по-късно за категория N1, класове II и III, т.е. за нови типове превозни средства от 1 септември 2018 г. и за всички нови превозни средства от 1 септември 2019 г. Излизащи от производство превозни средства, както са определени в член 3, точка 22 от Директива 2007/46/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (4), принадлежащи към споменатата по-горе категория N1, класове II и III, могат обаче да останат на пазара най-късно до 28 февруари 2021 г. в съответствие с член 27 от Директива 2007/46/ЕО.

(4)

Въпреки че е целесъобразно да се продължи проверяването на съответствието с целите за специфични емисии при използване на стойности на емисиите на CO2 по NEDC по време на отделните етапи на поетапно прилагане на WLTP, желателно е също така да се гарантира, че преминаването към цели на базата на WLTP ще се извърши едновременно за всички лекотоварни превозни средства. Вследствие на това е необходимо да се вземат предвид излизащите от производство превозни средства, които ще останат на пазара до 2021 г., и да се зададе стойност по подразбиране на емисиите на СО2 на базата на WLTP за тези превозни средства. Тази стойност по подразбиране следва да бъде определена така, че да не влияе отрицателно върху способността на производителя да се съобрази с целта си за специфични емисии през 2021 г.

(5)

Следва да се обърне внимание на специфичното положение, в което се намират производителите на некомплектувани превозни средства, определени в член 3, параграф 19 от Директива 2007/46/ЕО, чийто тип се одобрява на няколко етапа. За целите на корелирането е целесъобразно да се зададе единна корелирана стойност за емисиите на CO2 на базата на NEDC за некомплектувани превозни средства, принадлежащи на една и съща фамилия за матрица на съпротивление при движение, както е определено в точка 5.2 от подприложение 4 към приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151.

(6)

Освен това на производителите следва да се позволи, в случай на превозни средства от категория N1 с технически допустима максимална маса в натоварено състояние 3 000 kg или повече, да имат избор да изведат коефициентите на съпротивление при движение по NEDC от изпитванията по WLTP или да използват табличните стойности, определени в таблица 3 от приложение 4а към Правило № 83 на ИКЕ на ООН (5).

(7)

Желателно е да се ограничи тежестта, свързана с изпитванията, както за производителите, така и за органите по одобряването, както и следва да бъде предоставена възможност да се определят характерните стойности на емисиите на CO2 на базата на NEDC чрез симулации. За тази цел е разработен специфичен инструмент за симулиране на превозно средство (корелационен инструмент). Входящите данни за корелационния инструмент не трябва да изискват допълнителни изпитвания, а да се получат от изпитвания за одобряване на типа по WLTP.

(8)

Строгостта на изискванията за намаляване на емисиите на CO2 след преминаването към WLTP трябва, в съответствие с член 13, параграф 6, четвърта алинея от Регламент (ЕС) № 510/2011, да продължава да бъде сходна за производителите и превозните средства с полезност, различна от определената в Регламент (ЕС) № 510/2011, чрез позоваване на нивата на емисии на CO2, определени в съответствие с процедурата NEDC. Ето защо в процедурата за корелиране следва да се вземат под внимание тези условия на изпитване по NEDC, които се изискват изрично за издаването на одобрение на типа.

(9)

Може да съществуват напреднали автомобилни технологии или специфични технически конфигурации, за които корелационният инструмент може да не е в състояние да осигури стойности на емисии на CO2 на базата на NEDC с достатъчна точност. В тези случаи като алтернатива производителят трябва да има възможността да извърши физическо изпитване на превозно средство. С цел да се гарантира равнопоставеност, за тези изпитвания следва да се прилагат същите условия за изпитване по NEDC като определените за корелационния инструмент.

(10)

За да се гарантира съпоставима строгост, е необходимо да се направят определени корекции в изчисляването на намалението на емисиите благодарение на екоиновации, посочено в член 12 от Регламент (ЕС) № 510/2011. Въпреки това за рамковите условия за този способ се счита, че не са пряко зависими от приложимата процедура за изпитване и в резултат следва да се запазят без корекции, включително таванът, определен за намалението на емисиите благодарение на екоиновации.

(11)

Важно е да се гарантира, че процедурните допустими отклонения и изходните данни от корелационния инструмент се прилагат по предназначение, а не като средство за изкуствено занижаване на стойностите на емисиите на CO2, използвани във връзка с изпълнението на целите. Следователно следва да се извършат ограничен брой случайни физически изпитвания с цел да се провери дали са определени правилно входните данни и характерните стойности по NEDC въз основа на корелационния инструмент. Ако в резултат на изпитването на случаен принцип се установи, че производител е декларирал стойност за CO2 на базата на NEDC за целите на одобряването на типа, която е по-ниска от допустимото отклонение в резултата от измерването, или ако са предоставени неверни входни данни, следва да е възможно Комисията да определи и приложи корекционен коефициент за повишаване на средните специфични емисии на производителя. Това следва също да представлява демотивиращ фактор за всяка злоупотреба или надхвърляне на използването на допустими отклонения в измерването.

(12)

Мониторингът на стойностите на емисиите на CO2 е регламентиран в Регламент за изпълнение (ЕС) № 293/2012 на Комисията (6). Разпоредбите на посочения регламент за изпълнение трябва да бъдат адаптирани към новата процедура за изпитване. Също така е целесъобразно да се уеднаквят разпоредбите за мониторинг за леки търговски превозни средства с разпоредбите за мониторинг за пътнически автомобили, определени в Регламент (ЕС) № 1014/2010 на Комисията (7). При WLTP в сертификата за съответствие на всяко отделно превозно средство се изчислява и записва конкретна стойност на емисиите на CO2 и тези стойности следва да бъдат обект на мониторинг в допълнение към вече съществуващите параметри на данните. Поради това Регламент за изпълнение (ЕС) № 293/2012 следва да бъде съответно изменен.

(13)

С оглед на необходимите широкообхватни адаптации на системите за регистрация на превозни средства и за наблюдение на CO2 е целесъобразно да се предостави възможност на държавите членки да въвеждат постепенно новите параметри за мониторинг през 2017 г. и пълният нов набор от данни да се изисква едва от 2018 г. Подлежащите на докладване данни за 2017 г. следва да включват като минимум данните, изисквани за целите на съобразяването с целите и за предотвратяване на злоупотреби при процедурата за корелиране.

(14)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Комитета по изменението на климата,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Предмет

Настоящият регламент предвижда:

а)

методика за корелиране на емисиите на CO2, измерени в съответствие с приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151, с определените в съответствие с приложение XII към Регламент (ЕО) № 692/2008;

б)

процедура за прилагане на методиката, посочена в буква а), с цел за всеки производител да се определи средната стойност на специфичните емисии на CO2;

в)

измененията на Регламент за изпълнение (ЕС) № 293/2012, изисквани с цел адаптиране на данните за мониторинга на емисиите на CO2, за да се отрази промяната в стойностите на емисиите.

Член 2

Определения

За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

1)

„стойности на CO2 на базата на NEDC“ означава емисиите на CO2, определени в съответствие с приложение I и вписани в сертификатите за съответствие;

2)

„измерени по NEDC стойности на CO2“ означава емисиите на CO2 (по фази и при комбиниран цикъл), определени в съответствие с приложение XII към Регламент (ЕО) № 692/2008 чрез физически изпитвания на превозни средства;

3)

„стойности на CO2 на базата на WLTP“ означава емисиите на CO2 (при комбиниран цикъл), определени в съответствие с процедурата за изпитване, определена в приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151;

4)

„фамилия превозни средства на базата на WLTP“ означава фамилия от превозни средства, както е определено в съответствие с точка 5.0 от приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151;

5)

„корелационен инструмент“ означава модела за симулация, посочен в точка 2 от приложение I.

Член 3

Определяне на средни специфични емисии на CO2 за съобразяване с целите в периода 2017 — 2020 г.

1.   За календарните години от 2017 до 2020 г. включително средните специфични емисии на даден производител се определят, като се използват следните масови стойности на емисиите на CO2 (при комбиниран цикъл на движение):

а)

по отношение на леки търговски превозни средства от категория N1, чийто тип е одобрен в съответствие с приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151 — стойностите на CO2 на базата на NEDC;

б)

по отношение на съществуващите превозни средства от категория N1, клас I, чийто тип е одобрен в съответствие с приложение XII към Регламент (ЕО) № 692/2008 — измерените стойности на CO2 по NEDC до 31 август 2018 г. и стойностите на CO2 от 1 септември 2018 г. до 31 декември 2020 г.;

в)

по отношение на съществуващите превозни средства от категория N1, класове II и III, чийто тип е одобрен в съответствие с приложение XII към Регламент (ЕО) № 692/2008 — измерените стойности на CO2 по NEDC до 31 август 2019 г. и стойностите на CO2 от 1 септември 2019 г. до 31 декември 2020 г.;

г)

по отношение на излизащите от производство превозни средства, посочени в член 27 от Директива 2007/46/ЕО — измерените стойности на CO2 по NEDC.

2.   Производители, на които се падат повече от 1 000, но по-малко от 22 000 нови леки търговски превозни средства, регистрирани в Съюза през всяка една от календарните години от 2017 до 2020 г. включително, могат да използват стойностите на CO2 на базата на NEDC или измерените стойности на CO2 по NEDC.

Член 4

Определяне на средни специфични емисии въз основа на стойностите на CO2 на базата на WLTP

1.   Емисиите на CO2 по WLTP (при комбиниран цикъл на движение) или, когато е приложимо (претеглени за комбиниран цикъл на движение), посочени в точка 49.4 от сертификата за съответствие, се подлагат на мониторинг за всички нови регистрирани превозни средства, считано от 1 януари 2018 г.

2.   По отношение на излизащите от производство превозни средства, които не са получили одобрение на типа в съответствие с Регламент (ЕС) 2017/1151, но са регистрирани през 2020 или през 2021 г., на всяко регистрирано превозно средство се причисляват следните стойности на CO2 на базата на WLTP за целите на изчисляването на средните специфични емисии на CO2 съгласно член 8, параграф 4, буква а) от Регламент (ЕС) № 510/2011:

а)

за комплектувани превозни средства от категория N1 — средната стойност на специфичните емисии на CO2 на базата на WLTP, определена за производителя през съответната календарна година;

б)

за комплектувани превозни средства от категория N1 — средната стойност на специфичните емисии на CO2 на базата на WLTP за нови комплектувани превозни средства, които са били регистрирани през съответната календарна година, когато производителят е отговорен за базовите превозни средства, използвани за въпросните превозни средства.

3.   Считано от 1 януари 2019 г., за всеки производител се определят средните специфични емисии, изчислени с използване на стойностите на CO2 на базата на WLTP. Считано от 1 януари 2021 г., въпросните средни специфични емисии се използват за определяне на спазването от страна на производителя на неговата цел за специфични емисии.

Член 5

Прилагане на член 12 от Регламент (ЕС) № 510/2011 — екоиновации

1.   Считано от 1 януари 2021 г., при изчисляването на средните специфични емисии на производителя се вземат предвид само намаления на емисиите на CO2, дължащи се на екологични иновации, по смисъла на член 12 от Регламент (ЕС) № 510/2011, които не са обхванати от процедурата на изпитване, посочена в приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151.

2.   Сумарното намаление на емисиите благодарение на екоиновации през календарните години 2021, 2022 и 2023 се коригира, както следва:

а)   през 2021 г.: Formula;

б)   през 2022 г.: Formula;

в)   през 2023 г.: Formula.

където:

Formula

e намалението на емисиите благодарение на екоиновации през съответната година, които трябва да бъдат взети предвид при изчисляването на средните специфични емисии;

Formula

е намалението на емисиите благодарение на екоиновации през съответната година, определено по WLTP и записано в сертификата за съответствие.

Считано от календарната 2024 г., намалението на емисиите благодарение на екоиновации се взема предвид при изчисляване на специфичните средни емисии без корекция.

Член 6

Определяне и коригиране на стойностите на CO2 на базата на NEDC за изчисляването на средните специфични емисии

1.   Считано от календарната 2017 до 2020 г. включително, средните специфични емисии на CO2 на даден производител се изчисляват, като се използват стойностите на CO2 по NEDC, определени в съответствие с точка 3.2, буква б) от приложение I — за некомплектувани превозни средства, или — за комплектувани или напълно комплектувани превозни средства, ако е приложимо — в съответствие с процедурата, определена в раздел 4 от приложение I, освен ако се прилага член 3, параграф 1, буква б) или в), или член 3, параграф 2.

2.   Когато за дадена фамилия превозни средства на базата на WLTP показателят за отклонение De, определен в съответствие с приложение I, точка 3.2.8, надвишава стойността 0,04, или при проверочен показател „1“, както е определено в посочената точка, средните специфични емисии на CO2 по NEDC на производителя, отговорен за посочената фамилия превозни средства, се умножават по следния корекционен коефициент:

Formula

където:

Dei

е стойността, определена в съответствие с приложение I, точка 3.2.8;

ri

е броят на годишните регистрации на превозни средства, спадащи към съответната фамилия превозни средства по WLTP i;

δз,i

е равно на 0, ако липсва Dei , а в противен случай е равно на 1;

N

е броят на фамилиите превозни средства по WLTP, за които е отговорен даден производител.

Член 7

Изменения на Регламент (ЕС) № 293/2012

Регламент (ЕС) № 293/2012 се изменя, както следва:

1)

в член 4 се добавя следният параграф 10:

„10.   По отношение на излизащите от производство превозни средства, регистрирани през 2020 или през 2021 г., стойностите на CO2 на базата на WLTP, които следва да се припишат на въпросните превозни средства за целите на изчисляването на средните специфични емисии, трябва да бъдат определените в съответствие с член 4, параграф 2 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/1152 на Комисията (*1).

(*1)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/1152 на Комисията от 2 юни 2017 г. за създаване на методика за определяне на корелационните параметри, необходими за отразяване на промяната в регулаторната процедура за изпитване по отношение на леки търговски превозни средства и за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) № 293/2012 на Комисията (ОВ L 175, 7.7.2017 г., стр. 664).“;"

2)

член 6 се заменя със следното:

„Член 6

Подготвяне на данните от държавите членки

При попълването на подробните данни от наблюдението държавите членки следва да включват:

а)

за всяко превозно средство, оборудвано с новаторски технологии, специфичните емисии на CO2, без да бъде вземано под внимание намалението на емисиите на CO2 поради използването на новаторски технологии, одобрено в съответствие с член 12 от Регламент (ЕО) № 510/2011;

б)

за всяко превозно средство, показателя за отклонение и проверочния показател, определени в съответствие с точка 3.2.8 от приложение I към Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/1152.

Независимо от подробните данни, посочени в част А от приложение II към Регламент (ЕС) № 510/2011, по отношение на данните, обект на наблюдение до 31 декември 2017 г., освен вече изискваните в посочената част параметри държавата членка трябва да докладва само показателя за отклонение и проверочния показател, посочени в буква б) от настоящия член. От 1 януари 2018 г. всички подробни данни, посочени в част А от приложение II към Регламент (ЕС) № 510/2011, трябва да бъдат наблюдавани и да се докладват във форматите, определени в част В от приложение II към Регламент (ЕС) № 510/2011.“;

3)

член 7 се заличава;

4)

член 10 се изменя, както следва:

а)

в параграф 1 последната алинея се заличава;

б)

параграфи 3 и 4 се заличават;

5)

член 10б се заменя със следното:

„Член 10б

Изготвяне на набора от предварителни данни

1.   Наборът от предварителни данни, който трябва да се съобщава на производителя в съответствие с член 8, параграф 4, втора алинея от Регламент (ЕС) № 510/2011, включва записите, които въз основа на името на производителя и идентификационния номер на превозното средство могат да бъдат приписани на посочения производител.

Централният регистър, посочен в член 8, параграф 4, първа алинея от Регламент (ЕС) № 510/2011, не включва данни за идентификационните номера на превозни средства.

2.   Обработката на идентификационните номера на превозните средства не трябва да включва обработка на никакви лични данни, които могат да се свържат с тези номера, нито на каквито и да са данни, които биха дали възможност за свързване на идентификационните номера на превозни средства с лични данни.“;

6)

приложение I се заменя с текста в приложение II към настоящия регламент.

Член 8

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Точки 4 и 5 от член 8 се прилагат от 1 януари 2018 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 2 юни 2017 година.

За Комисията

Председател

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ОВ L 145, 31.5.2011 г., стр. 1.

(2)  Регламент (ЕО) № 692/2008 на Комисията от 18 юли 2008 г. за прилагане и изменение на Регламент (ЕО) № 715/2007 на Европейския парламент и на Съвета за типово одобрение на моторни превозни средства по отношение на емисиите от леки превозни средства за превоз на пътници и товари (Евро 5 и Евро 6) и за достъпа до информация за ремонт и техническо обслужване на превозни средства (ОВ L 199, 28.7.2008 г., стр. 1).

(3)  Регламент (ЕС) 2017/1151 на Комисията от 1 юни 2017 г. за допълване на Регламент (ЕО) № 715/2007 на Европейския парламент и на Съвета за типово одобрение на моторни превозни средства по отношение на емисиите от леки превозни средства за превоз на пътници и товари (Евро 5 и Евро 6) и за достъпа до информация за ремонт и техническо обслужване на превозни средства, за изменение на Директива (ЕО) 2007/46/ЕО на Европейския парламент и на Съвета, Регламент (ЕО) № 692/2008, Регламент (ЕС) № 1230/2012 и за отмяна на Регламент (ЕО) № 692/2008 на Комисията (вж. страница ... от настоящия брой на Официален вестник).

(4)  Директива 2007/46/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 5 септември 2007 г. за създаване на рамка за одобрение на моторните превозни средства и техните ремаркета, както и на системи, компоненти и отделни технически възли, предназначени за такива превозни средства (ОВ L 263, 9.10.2007 г., стр. 1).

(5)  Правило № 83 на Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации (ИКЕ на ООН) — Единни технически предписания за одобрение на типа на превозни средства по отношение на емисиите на замърсители в съответствие с изискванията относно горивото за двигателя (ОВ L 172, 3.7.2015 г., стр. 1).

(6)  Регламент за изпълнение (ЕС) № 293/2012 на Комисията от 3 април 2012 г. относно наблюдението и докладването на данни за регистрацията на леки търговски превозни средства съгласно Регламент (ЕС) № 510/2011 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 98, 4.4.2012 г., стр. 1).

(7)  Регламент (ЕС) № 1014/2010 на Комисията от 10 ноември 2010 г. относно наблюдението и докладването на данни за регистрацията на леки автомобили съгласно Регламент (ЕО) № 443/2009 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 293, 11.11.2010 г., стр. 15).


ПРИЛОЖЕНИЕ I

1.   ВЪВЕДЕНИЕ

В настоящото приложение е установена методиката за определяне на стойността на емисиите на СО2 на базата на NEDC за конкретни модели превозни средства от категория N1.

2.   ОПРЕДЕЛЯНЕ НА СТОЙНОСТТА НА ЕМИСИИТЕ НА СО2, СЪОТВЕТСТВАЩИ НА NEDC, ЗА ИНТЕРПОЛАЦИОННА ФАМИЛИЯ НА БАЗАТА НА WLTP

2.1.   Корелационен инструмент

Органът по одобряване на типа трябва да гарантира, че стойностите на емисиите на СО2 на базата на NEDC, които се използват като характерни стойности за целите по раздел 3, се определят посредством симулации в съответствие с посочените в настоящото приложение разпоредби.

За тази цел Комисията ще предостави симулационен инструмент (наричан по-долу „корелационен инструмент“) под формата на софтуер, който може да се изтегля и изпълнява. Също така Комисията ще предостави указания относно възможностите на корелационния инструмент да симулира превозни средства с модерни технологии и за случаите, при които това е необходимо, ще препоръча използването на физически измервания вместо симулации.

2.1.1.   Достъп до корелационния инструмент

Корелационният инструмент се инсталира на компютър на органа по одобряване на типа или в случаите, при които е приложимо — на техническата служба, в съответствие с инструкциите, предоставени на следната уебстраница:

[http://ec.europa.eu/clima/policies/transport/vehicles/cars/documentation_en.htm]

Органът по одобряване на типа трябва да осигурява съответствие на използването на корелационния инструмент с изискванията в настоящия регламент и с инструкциите за употреба, които са дадени в ръководството за потребителя (1).

При поискване Комисията ще предоставя съдействие на органите по одобряване на типа и техническите служби, използващи корелационния инструмент за целите по настоящия регламент. Исканията за съдействие се адресират до следната функционална пощенска кутия (2):

co2mpas@jrc.ec.europa.eu

Корелационният инструмент ще бъде достъпен и за други потребители, но съдействие на такива потребители ще се предоставя само в рамките на разполагаемите ресурси.

2.1.2.   Посочване на потребителите на корелационния инструмент

Държавите членки трябва да информират Комисията за съответните звена за контакт, отговарящи за провеждането на изчисления с корелационния инструмент в органа по одобряване на типа и, в съответните случаи — в техническите служби. В даден орган или служба се определя само по едно звено за контакти. Предоставената на Комисията информация трябва да включва следните елементи: наименованието на организацията, името на отговорното лице, пощенския адрес, адреса по електронната поща и телефонния номер. Тази информация трябва да бъде изпратена до следната функционална пощенска кутия (3):

EC-CO2-LDV-IMPLEMENTATION@ec.europa.eu

Ключове за електронен подпис за целите на изчисленията с корелационния инструмент се предоставят само при поискване, отправено от съответното контактно звено (4). Комисията ще публикува указания относно процедурата, която да бъде следвана при такива искания.

2.1.3.   Ежегодна актуализация на корелационния инструмент

Действието на корелационния инструмент трябва да бъде редовно подлагано на преглед, като се взема предвид по-специално информацията, подавана от лицата за контакт по точка 2.1.2. Ако е уместно, Комисията ще подготвя нови версии на инструмента, които ще се пускат в разпространение ежегодно на 1 септември. Новите версии няма да засягат валидността на резултатите, получени с предишните версии.

Всяка нова версия може да се използва за целите на процедурата, установена в раздел 3, считано от датата на нейното пускане. Възможно е обаче, при съответно съгласие на органа по одобряване на типа или на техническата служба, да продължи да се използва предишната версия на корелационния инструмент в период от максимум два месеца след пускането на новата версия.

Използваната версия, както и операционната система на компютъра, на който е било проведено изчислението с корелационния инструмент съответно от органа по одобряване на типа или от техническата служба, трябва да бъдат посочени в протокола за резултатите от изчислението с корелационния инструмент.

В случаите, при които за прилагането на новата версия е необходимо да бъдат уточнени разпоредби от настоящия регламент, пускането на новата версия ще се прави само след като регламентът бъде съответно изменен.

2.1.4.   Извънредни (ad-hoc) уточнения на корелационния инструмент

Независимо от посоченото в точка 2.1.3, в случай на сериозен функционален проблем на корелационния инструмент при използване за целите по процедурата, установена в раздел 3, веднага след констатирането на функционалния проблем се изготвя и пуска нова версия. Новата версия започва да се прилага от датата на нейното пускане, без това да засяга валидността на резултатите, получени при използване на предишните версии.

В случаите, при които за прилагането на новата версия е необходимо да бъдат уточнени разпоредби от настоящия регламент, пускането на новата версия ще се прави само след като регламентът бъде съответно изменен.

2.2.   Идентифициране на опитните резултати на базата на WLTP, които да се използват като входни данни за симулационния модел

Входните данни за симулациите с корелационния инструмент се вземат от съответните резултати от изпитването по процедурата WLTP за превозното средство H и, в съответните случаи, за превозното средство L, както са дефинирани в съответствие с точка 4.2.1.2 от подприложение 4 към приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151. В случаите, при които се провеждат повече от едно изпитвания за одобряване на типа по процедурата WLTP на превозно средство H или L в съответствие с таблица А6/2 от приложение XXI към цитирания регламент, за определяне на входните данни се използват следните резултати от изпитвания:

а)

в случай че са проведени две изпитвания за одобряване на типа, се използват изпитвателните резултати с най-високи стойности на емисиите на СО2 при комбиниран цикъл на движение;

б)

в случай че са проведени три изпитвания за одобряване на типа, се използват изпитвателните резултати с междинни стойности на емисиите на СО2 при комбиниран цикъл на движение.

2.3.   Определяне на входните данни и условия за действието на корелационния инструмент

При симулациите с корелационния инструмент се вземат предвид изпитвателните условия, посочени в приложение XII към Регламент (ЕО) № 692/2008, включително с уточненията, дадени в точки 2.3.1 — 2.3.8 от настоящото приложение.

Физическите измервания върху превозното средство, посочени в раздел 3, трябва да се извършват в съответствие с условията, посочени в цитирания регламент, както и с направените в настоящото приложение уточнения, и в съответните случаи — с входните данни, дефинирани в точка 2.4.

2.3.1.   Определяне на инерционната маса на превозното средство на базата на NEDC

2.3.1.1.   Базова маса при процедура NEDC за превозно средство H и в съответните случаи — за превозно средство L, както и на представителното превозно средство от фамилия с матрица на съпротивленията при движение в случай на комплектувани превозни средства

Базовата маса при процедура NEDC, съответно на превозни средства H и L от интерполационната фамилия на базата на WLTP и на превозно средство R от фамилията с матрица на съпротивленията при движение на базата на WLTP, се определя, както следва:

Formula

Formula

Formula

където:

MRO е масата в готовност за движение, както е дефинирана в член 3, буква ж) от Регламент (ЕС) № 510/2011 съответно за превозно средство Н, L и R.

Базовата маса, която се използва като входна величина за симулациите, и в съответните случаи — за физическо изпитване на превозното средство, е еквивалентната инерционна маса, посочена в таблица 3 от приложение 4а към Правило № 83 на ИКЕ на ООН, която е равна на базовата маса RM, определена в съответствие с настоящата точка и означена съответно като TMn,L, TMn,H и TMn,R.

2.3.1.2.   Базова маса при процедура NEDC на представителното превозно средство от фамилия с матрица на съпротивленията при движение в случай на некомплектувани превозни средства, подлагани на многоетапно одобряване на типа

В случай на некомплектувани превозни средства N1 базовата маса при процедура NEDC (RMn,MSV) на представителното превозно средство от фамилия с матрица на съпротивленията при движение се определя, както следва:

Formula

където:

MRO е съгласно определеното в точка 2.3.1.1 и

DAM е съгласно определеното в раздел 5 от приложение XII към Регламент (ЕО) № 692/2008.

Базовата маса, която се използва като входна величина при симулациите, и в съответните случаи — за физическо изпитване на превозното средство, е еквивалентната инерционна маса, посочена в таблица 3 от приложение 4а към Правило № 83 на ИКЕ на ООН, която е равна на базовата маса RM, определена в съответствие с настоящата точка и означена съответно като TMn,R

2.3.2.   Определяне на ефекта на предварителна подготовка

При подготовката на динамометричния стенд за провеждане на изпитването за одобряване на типа превозното средство се подлага на предварителна подготовка, за да се постигнат подобни условия на тези при изпитването за движение по инерция. Процедурата за предварителна подготовка, използвана при изпитване на базата на WLTP, се различава от съответната процедура, използвана при NEDC, така че при еднакви пътища се счита, че при изпитване на базата на WLTP съответното превозно средство е обект на по-големи сили. Тази разлика се задава да е равна на 6 нютона и тази стойност се използва за изчисляването в съответствие с точка 2.3.8 на съпротивлението при движение съгласно процедурата NEDC.

2.3.3.   Параметри на околната среда съгласно точка 3.1.1 от Правило № 83 на ИКЕ на ООН

За целите във връзка с корелационния инструмент, за температурата в помещението за изпитване се задава стойността 25 °C.

Също и в случай на физическо измерване на превозно средство по точка 3, за температурата в помещението за изпитване се задава стойността 25 °C. Но по искане на производителя е възможно за температурата в помещението за изпитване при физическо измерване да се зададе между 20 и 25 °C.

2.3.4.   Определяне на първоначалната степен на зареждане на акумулатора

За целите по изпитването с корелационния инструмент за първоначалната степен на зареждане на акумулатора се задава да е не по-малко от 99 %. Същото се прилага и в случай на физическо изпитване на превозно средство.

2.3.5.   Определяне на различието в предписанията за налягането в гумите

Съгласно точка 6.6.3 от допълнение 3 към приложение I към Регламент (ЕС) 2017/1151 се използва най-ниското допустимо налягане в гумите за съответната изпитвателна маса на превозното средство, докато при процедурата NEDC това не е специфицирано. За определянето на налягането в гумите, което да се взема предвид при изчисляване на съпротивлението при движение при процедурата NEDC в съответствие с точка 2.3.8, при отчитане на различието в наляганията на гумите в зависимост от оста, на която са разположени, за налягането в гумите се приема, че е средната стойност на осреднените за двете оси стойности на минималното и максималното допустимо налягане, съответно за избраните гуми на всяка от осите при базовата маса на превозното средство при изпитване по процедурата NEDC. Изчислението се извършва и за превозно средство Н и в съответните случаи — за превозно средство L и превозно средство R, по следните формули:

За превозно средство H:

Formula

За превозно средство L:

Formula

За превозно средство R:

Formula

където:

Pmax,

е средната стойност на максималните налягания на избраните гуми за двете оси;

Pmin,

е средната стойност на минималните налягания в избраните гуми за двете оси.

Съответният ефект по отношение на силата на съпротивление, приложена върху превозното средство, се изчислява по следните формули съответно за превозни средства H, L и R:

За превозно средство H:

Formula

За превозно средство L:

Formula

За превозно средство R:

Formula

2.3.6.   Определяне на дълбочината на протектора на гумата (TTD)

Съгласно точка 4.2.2.2 от подприложение 4 към приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151 при изпитване по процедурата WLTP минимално допустимата дълбочина на протектора на гумата е 80 %, а от друга страна съгласно точка 4.2 от допълнение 7 към приложение 4а към Правило № 83 на ИКЕ на ООН минимално допустимата дълбочина на протектора на гумата при изпитване по процедурата NEDC е 50 % от номиналната стойност. Това води до средна разлика от 2 mm на дълбочината на протектора на гумата при двете процедури. Съответният ефект по отношение на силата на съпротивление, приложена върху превозното средство, се определя при изчисляването по точка 2.3.8 на съпротивлението при движение съгласно процедурата NEDC, като се използват следните формули съответно за превозните средства H, L и R:

За превозно средство H:

Formula

За превозно средство L:

Formula

За превозно средство R:

Formula

където:

RMn,H, RMn,L или RMn,R са стойностите на базовата маса на превозното средство H, L и R, определени в съответствие с точка 2.3.1.1.

2.3.7.   Определяне на инерцията на въртящите се части

За целите на корелационния инструмент:

При симулирането на изпитване по процедурата WLTP се предвиждат четири въртящи се колела, докато при изпитванията по процедурата NEDC се предвиждат само две въртящи се колела. Ефектът, който това обстоятелство има върху силите, приложени върху превозното средство, се взема предвид в съответствие с формулите, дадени в точка 2.3.8.1.1, буква а), подточка 3).

При симулирането на изпитване по процедурата NEDC силите на ускорение и забавяне се изчисляват в корелационния инструмент при отчитане на инерцията само на две въртящи се колела.

За целите на физически провежданите изпитвания:

При определянето на стойностите за движение по инерция при процедура WLTP времената на движение по инерция се изразяват като сили и обратно, като се взема предвид изпитвателната маса плюс ефектът от въртящата се маса (3 % от сбора на MRO плюс 25 kg). Съответно при определянето на стойностите за движение по инерция при процедура NEDC, при изразяването на времената за движение по инерция като сили и обратно не се взема предвид ефектът на въртящата се маса (използва се само инертността на превозното средство при процедура NEDC, изчислена по точка 2.3.1).

2.3.8.   Определяне на съпротивленията при движение на базата на процедура NEDC

2.3.8.1.   В случай че съпротивленията при движение на базата на WLTP се определят в съответствие с точки 4 и 6 от подприложение 4 в приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151 за комплектувани превозни средства N1

Съпротивленията при движение на базата на процедура NEDC за комплектувани превозни средства N1 се изчисляват в съответствие с формулите, посочени в точка 2.3.8.1.1 от настоящото приложение (за превозно средство H) и в точка 2.3.8.1.2 (за превозно средство L).

Освен ако е посочено нещо друго, тези формули се прилагат както в случая на симулации, така и в случая на физически изпитвания.

2.3.8.1.1.   Определяне на коефициентите на съпротивление при движение на превозно средство H на базата на процедура NEDC

а)

Коефициентът на съпротивление при движение F0,n, изразен в нютони (N) за превозно средство H, се определя, както следва:

1)

Ефект на различна инерция:

Formula

където величините във формулата са в съответствие с дефинициите в точка 2.3.1, с изключение на следната величина:

F 0w,H е коефициентът на съпротивление при движение F0, определен за изпитване по процедурата WLTP на превозно средство H; TMw,H е изпитвателната маса за изпитване по процедурата WLTP на превозно средство H.

2)

Ефект на различно налягане в гумите:

Formula

където величините във формулата са в съответствие с дефинициите в точка 2.3.5.

3)

Ефект на инерцията на въртящите се части:

Formula

В случай на физическо провеждане на изпитване на превозно средство се използва следната формула:

Formula

4)

Ефект на различна дълбочина на протектора на гумата:

Formula

където величините във формулата са в съответствие с дефинициите в точка 2.3.6.

5)

Ефект от предварителна подготовка

Formula

В случай на физическо провеждане на изпитване на превозно средство не се прави корекция за ефект от предварителна подготовка.

б)

Коефициентът на съпротивление при движение F1n за превозно средство H се определя, както следва:

Ефект на инерцията на въртящите се части:

Formula

В случай на физическо провеждане на изпитване на превозно средство се използва следната формула:

Formula

в)

Коефициентът на съпротивление при движение F2n за превозно средство H се определя, както следва:

Ефект на инерцията на въртящите се части:

Formula

В случай на физическо провеждане на изпитване на превозно средство се използва следната формула:

Formula

където величината Formula е коефициентът на съпротивление при движение F2, определен за изпитването по процедура WLTP на превозно средство H, но при отстранен ефект на всички незадължителни съоръжения за подобряване на аеродинамиката.

2.3.8.1.2.   Определяне на коефициентите на съпротивление при движение на превозно средство L на базата на процедура NEDC

а)

Коефициентът на съпротивление при движение F0,n за превозно средство L се определя, както следва:

1)

Ефект на различна инерция:

Formula

където величините във формулата са в съответствие с дефинициите в точка 2.3.1, с изключение на F 0w,L , която е коефициентът на съпротивление при движение F0, определен за изпитването по процедурата WLTP на превозно средство L, както и на величината TMw,L, която е изпитвателната маса, използвана за изпитване по процедура WLTP на превозно средство L.

2)

Ефект на различно налягане в гумите:

Formula

където величините във формулата са в съответствие с дефинициите в точка 2.3.5.

3)

Ефект на инерцията на въртящите се части:

Formula

В случай на физическо провеждане на изпитване на превозно средство се използва следната формула:

Formula

4)

Ефект на различна дълбочина на протектора на гумата:

Formula

където величините във формулата са в съответствие с дефинициите в точка 2.3.6.

5)

Ефект от предварителна подготовка

Formula

В случай на физическо провеждане на изпитване на превозно средство не се прави корекция за ефект от предварителна подготовка.

б)

Коефициентът на съпротивление при движение F1n за превозно средство L се определя, както следва:

Ефект на инерцията на въртящите се части:

Formula

В случай на физическо провеждане на изпитване на превозно средство се използва следната формула:

Formula

където величините във формулата са в съответствие с дефинициите в точка 2.3.7, с изключение на F1w,L, който е коефициентът на съпротивление при движение F1, определен за изпитването по процедура WLTP на превозно средство L.

в)

Коефициентът на съпротивление при движение F2n за превозно средство L се определя, както следва:

Ефект на инерцията на въртящите се части:

Formula

В случай на физическо провеждане на изпитване на превозно средство се използва следната формула:

Formula

където величините във формулата са в съответствие с дефинициите в точка 2.3.7, с изключение на Formula, която е коефициентът на съпротивление при движение F2, определен за изпитването по процедурата WLTP на превозно средство L, но при отстранен ефект на всички незадължителни съоръжения за подобряване на аеродинамиката.

2.3.8.2.   Определяне на съпротивленията при движение на базата на NEDC в случаите, при които за целите на изпитване по процедурата WLTP съпротивленията при движение са били определени в съответствие с точка 5.1 от подприложение 4 към приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151 за комплектувани и некомплектувани превозни средства N1

2.3.8.2.1.   Фамилия с матрица на съпротивленията при движение в съответствие с точка 5.1 от подприложение 4 към приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151 — комплектувани превозни средства N1

В случаите, при които съпротивленията при движение на комплектувано превозно средство са били определени в съответствие с точка 5.1 от подприложение 4 към приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151, съпротивлението при движение на базата на NEDC, което следва да се използва като входна величина при симулациите с корелационния инструмент, се определя, както следва:

а)

Табулирани стойности на съпротивлението при движение на базата на NEDC в съответствие с таблица 3 от приложение 4а към Правило № 83 на ИКЕ на ООН

Превозно средство Н:

Formula Formula Formula

Превозно средство L:

Formula Formula Formula

където:

F 0n,i , F 1n,i , F 2n,i , при i = H,L

са коефициентите на съпротивление при движение на базата на NEDC съответно на превозно средство H или L;

T 0n,i , T 2n,i , при i = H,L

са коефициентите на базата на NEDC за динамометричния стенд за превозни средства H или L, определени в съответствие с таблица 3 от приложение 4а към Правило № 83 на ИКЕ на ООН;

AW,H/L, BW,H/L, CW,H/L

са коефициентите за динамометричния стенд, отнасящи се за превозното средство, използвано за подготовката на динамометричния стенд в съответствие с точки 7 и 8 от подприложение 4 към приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151;.

В случай на физическо изпитване на превозно средство изпитването трябва да се извърши с използване на коефициентите на базата на NEDC за динамометричен стенд за превозно средство L и H, определени в съответствие с таблица 3 от приложение 4а към Правило № 83 на ИКЕ на ООН.

б)

Съпротивления при движение на базата на NEDC, получени от стойността за представителното превозно средство

В случай на превозни средства с технически допустима максимална маса с товар, по-голяма или равна на 3 000 kg, възможно е стойностите на съпротивлението при движение на базата на NEDC, по искане на производителя или като алтернатива на посоченото в буква а), да бъдат определяни в съответствие със следните правила:

1)

Определяне на коефициентите на съпротивление при движение на представителното превозно средство на фамилия с матрица на съпротивленията при движение

i)

Ефект на различна инерция:

Formula

където величините във формулата са в съответствие с дефинициите в точка 2.3.1, с изключение на следната величина:

F0w,R е коефициентът на съпротивление при движение F0, определен за изпитване по процедурата WLTP на превозно средство H; TMw,R е изпитвателната маса на базата на WLTP, използвана за представителното превозно средство R.

ii)

Ефект на различно налягане в гумите:

Formula

където величините във формулата са в съответствие с дефинициите в точка 2.3.5.

iii)

Ефект на инерцията на въртящите се части:

Formula

В случай на физическо провеждане на изпитване на превозно средство се използва следната формула:

Formula

iv)

Ефект на различна дълбочина на протектора на гумата:

Formula

където величините във формулата са в съответствие с дефинициите в точка 2.3.6.

v)

Ефект от предварителна подготовка

Formula

В случай на физическо провеждане на изпитване на превозно средство не се прави корекция за ефект от предварителна подготовка.

vi)

Коефициентът на съпротивление при движение F1n за превозно средство R се определя, както следва:

Ефект на инерцията на въртящите се части:

Formula

В случай на физическо провеждане на изпитване на превозно средство се използва следната формула:

Formula

vii)

Коефициентът на съпротивление при движение F2n за превозно средство R се определя, както следва:

Ефект на инерцията на въртящите се части:

Formula

В случай на физическо провеждане на изпитване на превозно средство се използва следната формула:

Formula

където величината Formula е коефициентът на съпротивление при движение F2, определен за изпитването по процедура WLTP на превозно средство R, но при отстранен ефект на всички незадължителни съоръжения за подобряване на аеродинамиката.

2)

Определяне на коефициентите на съпротивление при движение на превозно средство H на базата на процедура NEDC

За изчисляване на стойностите на съпротивлението при движение на базата на NEDC на превозно средство H се използват следните формули:

i)

Стойността на F0n,H за превозно средство H се определя, както следва:

Formula

където:

F0n,R

е постоянният коефициент на съпротивление при движение на превозното средство R, изразен в N;

RMn,H

е базовата маса на превозно средство H,

RMn,R

е базовата маса на превозно средство R;

RRH

е съпротивлението при търкаляне на гумите на превозно средство H в kg/t;

RRR

е съпротивлението при търкаляне на гумите на превозно средство R в kg/t;

ii)

Стойността на F2n,H за превозно средство H се определя, както следва:

Formula

където:

F2n,R

е коефициентът от втори ред на съпротивление при движение на превозното средство R, изразен в N/(km/h)2;

Af,H

е площта на напречната проекция на превозно средство H, изразена в m2;

Af,R

е площта на напречната проекция на превозно средство R, изразена в m2.

Стойността на F1n,H за превозно средство H се задава да е 0.

3)

Определяне на коефициентите на съпротивление при движение на превозно средство L на базата на процедура NEDC

За изчисляване на стойностите на съпротивлението при движение на базата на NEDC на превозно средство L се използват следните формули:

i)

Стойността на F0n,L за превозно средство L се определя, както следва:

Formula

където:

F0n,R

е постоянният коефициент на съпротивление при движение на превозното средство R, изразен в N;

RMn,L

е базовата маса на превозно средство L,

RMn,R

е базовата маса на превозно средство R;

RRL

е съпротивлението при търкаляне на гумите на превозно средство L в kg/t;

RRR

е съпротивлението при търкаляне на гумите на превозно средство R в kg/t;

ii)

Стойността на F2n,L за превозно средство L се определя, както следва:

Formula

където:

F2n,R

е коефициентът от втори ред на съпротивление при движение на превозното средство R, изразен в N/(km/h)2;

Af,L

е площта на напречната проекция на превозно средство L, изразена в m2;

Af,R

е площта на напречната проекция на превозно средство R, изразена в m2;

iii)

Стойността на F1n,L за превозно средство L се задава да е 0.

2.3.8.2.2.   Определяне на съпротивлението при движение на некомплектувани превозни средства N1 в съответствие с точка 5.2 от приложение XII към Регламент (ЕС) 2017/1151

В случая на некомплектувано превозно средство N1, при който съпротивленията при движение на представителното превозно средство са били определени в съответствие с точка 5.2 от приложение XII и точка 5.1 от подприложение 4 към приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151, съпротивлението при движение на базата на NEDC, което следва да се използва като входна величина при симулациите с корелационния инструмент, се определя, както следва:

Formula

Formula

Formula

където:

F 0n,R , F 1n,R , F 2n,R

са коефициентите на съпротивление при движение на базата на NEDC на представителното превозно средство;

T 0n,R , T 2n,R

са коефициентите на базата на NEDC за динамометричния стенд за представителното превозно средство, определени в съответствие с таблица 3 от приложение 4а към Правило № 83 на ИКЕ на ООН;

AW,R, BW,R, CW,R

са коефициентите за динамометричния стенд, отнасящи се за превозното средство, използвано за подготовката на динамометричния стенд в съответствие с точки 7 и 8 от подприложение 4 към приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151;

В случай на физическо изпитване на превозно средство изпитването трябва да се извърши с използване на коефициентите на базата на NEDC за динамометричен стенд за превозно средство R, определени в съответствие с таблица 3 от приложение 4а към Правило № 83 на ИКЕ на ООН.

2.3.8.3.   Стойности по подразбиране на съпротивлението при движение в съответствие с допълнение 5.2 към подприложение 4 към приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151

В случаите, при които са изчислени стойности по подразбиране на съпротивлението при движение в съответствие с точка 5.2 от подприложение 4 към приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151, стойностите на съпротивлението при движение на базата на NEDC се изчисляват в съответствие с точка 2.3.8.2.1, буква а) от настоящото приложение.

В случай на физическо изпитване на превозно средство изпитването трябва да се извърши с използване на коефициентите на базата на NEDC за динамометричен стенд за превозно средство H или L, определени в съответствие с таблица 3 от приложение 4а към Правило № 83 на ИКЕ на ООН.

2.4.   Матрица с входни данни

Производителят трябва да определи входните данни за всяко превозно средство H и превозно средство L в съответствие с точка 2.2 и да подаде попълнена матрица съгласно таблица 1 в органа по одобряване на типа или, в съответните случаи — в техническата служба, определена да проведе изпитването, с изключение на входните данни в графи 31, 32 и 33 (съпротивленията при движение на базата на NEDC), които се изчисляват от органа по одобряване на типа или от техническата служба в съответствие с формулите, дадени в точка 2.3.8.

Органът по одобряване на типа или техническата служба трябва независимо да провери и потвърди верността на представените от производителя входни данни. В случай на съмнение органът по одобряване на типа или техническата служба трябва да определи съответните входни данни независимо от представената от производителя информация или, в съответните случаи, да действа съгласно точки 3.2.7 и 3.2.8.

Таблица 1

Матрица за входните данни за корелационния инструмент

№.

Входящи параметри за корелационния инструмент

Единица мярка

Източник

Забележки

1

Вид гориво

Точка 3.2.2.1 от допълнение 3 към приложение I към Регламент (ЕС) 2017/1151

Дизелово гориво/бензин/втечнен нефтен газ/природен газ или биометан/етанол (E85)/биодизел

2

Долна топлина на изгаряне на горивото

kJ/kg

Декларация на производителя и/или на техническа служба

 

3

Въглеродно съдържание на горивото

%

Декларация на производителя и/или на техническа служба

Тегловен процент на въглерода в горивото. Напр. 85,5 %

4

Тип двигател

 

Точка 3.2.1.1 от допълнение 3 към приложение I към Регламент (ЕС) 2017/1151

Принудително запалване или запалване чрез сгъстяване

5

Работен обем на двигателя

сm3

Точка 3.2.1.3 от допълнение 3 към приложение I към Регламент (ЕС) 2017/1151

 

6

Ход на буталото

mm

Точка 3.2.1.2.2 от допълнение 3 към приложение I към Регламент (ЕС) 2017/1151

 

7

Номинална мощност на двигателя

kW…min–1

Точка 3.2.1.8 от допълнение 3 към приложение I към Регламент (ЕС) 2017/1151

 

8

Честота на въртене на двигателя при номинална мощност

min–1

Точка 3.2.1.8 от допълнение 3 към приложение I към Регламент (ЕС) 2017/1151

Честота на въртене на двигателя при максимална ефективна мощност

9

Максимална честота на въртене на празен ход на двигателя (*1)

min–1

Точка 3.2.1.6.1 от допълнение 3 към приложение I към Регламент (ЕС) 2017/1151

 

10

Максимален полезен въртящ момент (*1)

Nm за… min–1

Точка 3.2.1.10 от допълнение 3 към приложение I към Регламент (ЕС) 2017/1151

 

11

Честота на въртене при характеристика на двигателя T1 (T1 map speed) (*1)

min.–1

Подприложе-ние 2 към приложение ХХI към Регламент (ЕС) 2017/1151

Масив

12

Въртящ момент при характеристика на двигателя T1 (T1 map torque) (*1)

Nm

Подприложе-ние 2 към приложение ХХI към Регламент (ЕС) 2017/1151

Масив

13

Мощност при характеристика на двигателя T1 (*1)

kW

Подприложе-ние 2 към приложение ХХI към Регламент (ЕС) 2017/1151

Масив

14

Честота на въртене на празен ход на двигателя

min.–1

Подприложе-ние 2 към приложение ХХI към Регламент (ЕС) 2017/1151

Честота на въртене на празен ход в горещо състояние

15

Разход на гориво на празен ход на двигателя

g/s

Декларация на производителя

Разход на гориво на празен ход в горещо състояние

16

Предавателни числа на крайното задвижване

Точка 4.6 от допълнение 3 към приложение I към Регламент (ЕС) 2017/1151

Предавателно число на крайното задвижване

17

Код на гумите (*2)

Точка 6 от допълнение 3 към приложение I към Регламент (ЕС) 2017/1151

Код на гумите (напр. P195/55R1685H) на използваните при изпитването по процедура WLTP гуми

18

Тип на предавателната кутия

Точка 4.5 от допълнение 3 към приложение I към Регламент (ЕС) 2017/1151

Автоматична/ръчна/безстепенна (CVT)

19

Хидротрансформатор

Декларация на производителя

0 = Не, 1 = Да; използва ли превозното средство хидротрансформатор?

20

Горивоспестяваща предавка на автоматична предавателна кутия

Декларация на производителя

0 = Не, 1 = Да;

въвеждането на 1 за тази стойност би дало възможност на корелационния инструмент да използва по-висока предавка при движение с постоянна скорост в случай на преходни режими

21

Начин на движение

Точка 2.3.1 от подприложение 5 към приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151

Движение с две колела, движение с четири колела

22

Време за задействане на функцията старт/стоп

s

Декларация на производителя

Изминало време от началото на изпитването за задействане на функцията старт/стоп

23

Номинално напрежение на алтернатора

V

Точка 3.4.4.5 от допълнение 3 към приложение I към Регламент (ЕС) 2017/1151

 

24

Капацитет на акумулатора

Ah

Точка 3.4.4.5 от допълнение 3 към приложение I към Регламент (ЕС) 2017/1151

 

25

Начална околна температура при процедура WLTP

°C

 

Стойност по подразбиране = 23 °C

Измерване при изпитване по процедура WLTP

26

Максимална мощност на алтернатора

kW

Декларация на производителя

 

27

КПД на алтернатора

Декларация на производителя

Стойност по подразбиране = 0,67

28

Предавателни отношения в предавателната кутия

Точка 4.6 от допълнение 3 към приложение I към Регламент (ЕС) 2017/1151

Масив: предавателно отношение 1, предавателно отношение 2 и т.н.

29

Отношение на скоростта на превозното средство към честотата на въртене на двигателя (*2)

(km/h)/(min.-1)

Декларация на производителя

Масив: [постоянно отношение на скоростта към честотата на въртене при предавка 1, постоянно отношение на скоростта към честотата на въртене при предавка 2, ...]; Алтернативни отношения спрямо отношенията, обусловени от предавателната кутия

30

Инертност на превозното средство на база процедура NEDC

kg

Таблица 3 от приложение 4a към Правило № 83 на ИКЕ на ООН Попълва се от органа по одобряване на типа или техническата служба

Определя се в съответствие с точка 2.3.1 от настоящото приложение

31

F0 NEDC

N

Точка 2.3.8 от настоящото приложение. Попълва се от органа по одобряване на типа или техническата служба

Коефициент на съпротивление при движение F0

32

F1 NEDC

N/(km/h)2

Също както по-горе

Коефициент на съпротивление при движение F1

33

F2 NEDC

N/(km/h)2

Също както по-горе

Коефициент на съпротивление при движение F2

34

Зададена стойност на инертността при процедура WLTP

kg

Точка 2.5.3 от подприложение 4 към приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151

Използвана инерционна маса върху динамометричния стенд при изпитване по процедура WLTP

35

F0 WLTP

N

Точка 2.4.8 от допълнението към информационния документ в допълнение 3 към приложение I към Регламент (ЕС) 2017/1151

Коефициент на съпротивление при движение F0

36

F1 WLTP

N/(km/h)2

Също както по-горе

Коефициент на съпротивление при движение F1

37

F2 WLTP

N/(km/h)2

Също както по-горе

Коефициент на съпротивление при движение F2

38

Стойност за емисиите на CO2 на базата на WLTP, фаза 1

g CO2/km

Точка 2.1.1 от протокола за изпитване по приложение I, допълнение 8a към Регламент (ЕС) 2017/1151

Фаза с ниска скорост, стойности от анализ на съдържанието на торба без корекция за RCB (баланса на зареждане на презаредимата система за акумулиране на енергия), незакръглен измервателен резултат при изпитване на базата на WLTP

39

Стойност за емисиите на CO2 на базата на WLTP, фаза 2

g CO2/km

Също както по-горе

Фаза със средна скорост, стойности от анализ на съдържанието на торба без корекция за RCB (степента на зареждане на акумулатора), незакръглен измервателен резултат при изпитване по WLTP

40

Стойност за емисиите на CO2 на базата на WLTP, фаза 3

g CO2/km

Също както по-горе

Фаза с висока скорост, стойности от анализ на съдържанието на торба без корекция за RCB (степента на зареждане на акумулатора), незакръглен измервателен резултат при изпитване по WLTP

41

Стойност за емисиите на CO2 на базата на WLTP, фаза 4

g CO2/km

Също както по-горе

Фаза със свръхвисока скорост, стойности от анализ на съдържанието на торба без корекция за RCB (степента на зареждане на акумулатора), незакръглен измервателен резултат при изпитване по WLTP

Измерване при изпитване по процедура WLTP

42

Турбокомпресор или компресор с механично задвижване

Декларация на производителя

0 = Не | 1 = Да — Оборудван ли е двигателят с някакъв вид система за принудително пълнене?

43

Старт/стоп

Декларация на производителя

0 = Не | 1 = Да — Оборудвано ли е превозното средство със система старт/стоп?

44

Рекупериране на спирачната енергия

Декларация на производителя

0 = Не | 1 = Да — Оборудвано ли е превозното средство с технологии за рекупериране на енергия?

45

Регулируемо управление на клапаните

Декларация на производителя

0 = Не | 1 = Да — Оборудван ли е двигателят с регулируемо управление на клапаните?

46

Топлинно регулиране

Декларация на производителя

0 = Не | 1 = Да — Оборудвано ли е превозното средство с технологии за активно регулиране на температурата в предавателната кутия?

47

Директно впръскване/впръскване в смукателния колектор

Декларация на производителя

0 = Впръскване в смукателния колектор 1 = Директно впръскване

48

Работа с бедна смес

Декларация на производителя

0 = Не | 1 = Да — Използва ли двигателят работа с бедна смес?

49

Система за изключване на цилиндри

Декларация на производителя

0 = Не | 1 = Да — Използва ли двигателят система за изключване на цилиндри?

50

Рециркулация на отработилите газове

Декларация на производителя

0 = Не | 1 = Да — Оборудвано ли е превозното средство със система за рециркулация на отработилите газове?

51

Филтър за прахови частици

Декларация на производителя

0 = Не | 1 = Да — Оборудвано ли е превозното средство с филтър за прахови частици?

52

Селективна каталитична редукция

Декларация на производителя

0 = Не | 1 = Да — Оборудвано ли е превозното средство със система за селективна каталитична редукция?

53

Каталитичен уловител на NOx

Декларация на производителя

0 = Не | 1 = Да — Оборудвано ли е превозното средство с каталитичен уловител на NOx?

54

Време на измерванията при процедура WLTP

s

Измерване при изпитване по процедура WLTP (определя се в съответствие с точка 2.2 от настоящото приложение)

Масив: Данни от бордовата диагностика и динамометричния стенд, 1 Hz

55

Предавка при процедура WLTP (теоретична)

km/h

Както е дефиниранo в подприложение 1 към приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151

Масив: 1 Hz, стъпка 0,1km/h. Ако не са посочени данни, използва се скоростният профил, дефиниран в точка 6 от подприложение 1 към приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151, и по-специално в таблици A1/7 — A1/9, A1/11 и A1/12

56

Скорост при процедура WLTP (действителна)

km/h

Измерване при изпитване по процедура WLTP (определя се в съответствие с точка 2.2 от настоящото приложение)

Масив: Данни от бордовата диагностика и динамометричния стенд, 1 Hz, стъпка 0,1 km/h

57

Предавка при процедура WLTP (теоретична)

Както е дефинирана в подприложение 2 към приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151

Масив: 1 Hz. Ако не са посочени данни, се използва изчислението по корелационния инструмент

58

Честота на въртене на двигателя при процедурата WLTP

min.-1

Измерване при изпитване по процедура WLTP (определя се в съответствие с точка 2.2 от настоящото приложение)

Масив: 1 Hz, стъпка 10 min.-1, данни от бордовата диагностика

59

Температура на охлаждащата течност в двигателя при процедурата WLTP

°C

Също както по-горе

Масив: Данни от бордовата диагностика, 1 Hz, стъпка 1 °C

60

Ток на алтернатора при процедура WLTP

A

Както е дефинирано за тока от акумулатора за ниско напрежение в допълнение 2 към подприложение 6 към приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151

Масив: 1 Hz, стъпка 0,1 A, външен измервателен уред, синхронизиран с динамометричния стенд

61

Ток от акумулатора за ниско напрежение при процедура WLTP

A

Както е дефиниран в допълнение 2 към подприложение 6 към приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151

Масив: 1 Hz, стъпка 0,1 A, външен измервателен уред, синхронизиран с динамометричния стенд

62

Изчислена стойност на товара на двигателя при процедура WLTP

Както е дефинирана в приложение 11 към Правило № 83 на ИКЕ на ООН

Масив: Данни от бордовата диагностика, честота поне 1 Hz — по възможност по-голяма честота, стъпка 1 %) измерване по процедура WLTP

63

Декларирани емисии на CO2 на базата на NEDC при комбиниран цикъл на движение

g CO2/km

За целта по точка 3.2 от настоящото приложение

Декларирана стойност за изпитване на базата на NEDC. В случай на превозни средства с периодично регенеративни системи стойността се коригира с Ki

64

Скорост при процедура NEDC (теоретична)

km/h

Както е дефинирано в точка 6 в приложение 4 към Правило № 83 на ИКЕ на ООН

Масив: 1 Hz, стъпка 0,1 km/h. Ако не е дадена стойност, се използва скоростната характеристика, дефинирана в точка 6 в приложение 4 към Правило № 83 на ИКЕ на ООН

65

Предавка при процедура NEDC (теоретична)

Както е дефинирано в точка 6 от приложение 4 към Правило № 83 на ИКЕ на ООН

Масив: 1 Hz Ако не е дадена стойност, се използва скоростната характеристика, дефинирана в точка 6 от приложение 4 към Правило № 83 на ИКЕ на ООН

66

Идентификационен номер на фамилията превозни средства“

 

Точка 5.0 от приложение ХХI към Регламент (ЕС) 2017/1151

 

67

Коефициент на регенериране Ki

Допълнение 1 към подприложение 6 към приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151

За превозни средства без системи за периодично регенериране тази стойност е равна на 1. За превозни средства със системи за периодично регенериране тази стойност е равна на 1,05.

3.   ОПРЕДЕЛЯНЕ НА СТОЙНОСТИТЕ НА ЕМИСИИТЕ НА CO2 И НА РАЗХОДА НА ГОРИВО ПРИ ПРОЦЕДУРА NEDC ЗА ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА H И L

3.1.   Определяне на характерните стойности и фазово специфичните стойности на емисиите на CO2 и на стойностите на разхода на гориво при процедура NEDC за превозни средства H и L

Органът по одобряване на типа трябва да гарантира, че характерната стойност за емисиите на CO2 при процедура NEDC за превозно средство H и, в съответните случаи, за превозно средство L от интерполационна фамилия на базата на WLTP, както и фазово специфичните стойности на тези емисии и разходът на гориво са определени в съответствие с точки 3.1.2 и 3.1.3.

Ако разликата между превозното средство H и превозното средство L се дължи само на предлагано като опция оборудване (т.е. MRO и коефициентите за формата на каросерията и съпротивлението при движение са едни и същи), характерната стойност на емисиите на CO2 на база на NEDC се определя само за превозното средство Н.

3.1.1.   Входни данни и изходни резултати от изчисленията с корелационния инструмент

3.1.1.1.   Първоначален протокол за резултатите от изчислението с корелационния инструмент

Органът по одобряване на типа или определената техническа служба трябва да гарантира пълнота на файла с входните данни за корелационния инструмент. След като е проведено пробно изпълнение на корелационния инструмент, се издава официален протокол за резултатите от пресмятането и на него се присвоява хеш код. Протоколът трябва да съдържа следните подфайлове:

а)

входните данни, както са специфицирани в точка 2.4;

б)

изходните данни, получени от изпълнението на симулацията;

в)

обобщаващ файл, включващ:

i)

идентификационния номер на фамилията превозни средства;

ii)

разликата между декларираната от производителя стойност на емисиите на CO2 и стойността, получена с корелационния инструмент (емисии на CO2 при комбиниран цикъл на движение);

iii)

неповерителни технически данни (напр. за вида на горивото, работния обем на двигателя, типа на предавателната кутия, дали има турбокомпресор).

3.1.1.2.   Пълен корелационен файл

Когато първоначалният протокол за резултатите от изчислението с корелационния инструмент има присвоен хеш код и е издаден в съответствие с точка 3.1.1.1, органът по одобряване на типа или, когато е приложимо — техническата служба, трябва да използва съответните команди в корелационния инструмент, за да изпрати обобщения файл на подателя (с копие до съответните служби на Комисията), включително със случайно генерирано цяло число в интервала от 1 до 99.

Създава се пълен корелационен файл, включващ отговор с времеви печат и първоначалния протокол за резултатите от изчислението с корелационния инструмент по точка 3.1.1.1. На пълния корелационен файл се присвоява хеш код. Файлът се съхранява от органа по одобряване на типа като изпитвателен протокол в съответствие с приложение VIII към Директива 2007/46/ЕО.

3.1.2.   Характерна стойност на емисиите на CO2 за превозно средство Н

Корелационният инструмент се използва за провеждане на симулационното изпитване на превозно средство Н с използване на матрицата за входни данни по точка 2.4:

Характерната стойност на емисиите на CO2 на базата на NEDC за превозно средство H се определя, както следва:

Formula

където:

CO 2,H

е характерна стойност на емисиите на CO2 на базата на NEDC за превозно средство H;

NEDC CO2,C,H

е резултатът от симулацията с корелационния инструмент за емисиите на CO2 на базата на NEDC (без корекция с Ki) за превозно средство H при комбиниран цикъл на движение;

Ki , H

е стойността, определена съгласно допълнение 1 към подприложение 6 към приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151 за превозно средство H.

В допълнение към характерната стойност на емисиите на CO2 на базата на NEDC, корелационният инструмент трябва да изчисли също и съответните фазово специфични стойности за превозно средство H.

3.1.3.   Характерна стойност на емисиите на CO2 за превозно средство L

В случаите, при които е приложимо такова изпитване, симулационното изпитване по процедура NEDC на превозно средство L се провежда чрез използване на корелационния инструмент и на съответните входни данни, както са записани в матрицата по точка 2.4.

Характерната стойност на емисиите на CO2 на базата на NEDC за превозно средство L се определя, както следва:

Formula

където:

CO 2,L

е характерна стойност на емисиите на CO2 на база на процедурата NEDC за превозното средство L;

NEDC CO2,C,L

е резултатът от симулацията с корелационния инструмент за емисиите на CO2 на базата на NEDC (без корекция с Ki) за превозно средство L;

Ki,L

е стойността, определена съгласно допълнение 1 към подприложение 6 към приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151 за превозно средство L.

В допълнение към характерната стойност на емисиите на CO2 на базата на NEDC, корелационният инструмент трябва да изчисли също и съответните фазово специфични стойности за превозно средство L.

3.1.4.   Характерна стойност на емисиите на CO2 на базата на NEDC за некомплектувани превозни средства N1

В случая на некомплектувани превозни средства N1 симулационното изпитване по процедура NEDC на представителното превозно средство (превозно средство RMSV) се провежда чрез използване на корелационния инструмент и на съответните входни данни, както са записани в матрицата по точка 2.4.

Характерната стойност на емисиите на CO2 на базата на NEDC за превозно средство RMSV се определя, както следва:

Formula

където:

CO 2,RMSV

е характерна стойност на емисиите на CO2 на базата на NEDC за превозно средство RMSV;

NEDC CO2,RMSV

е резултатът от симулацията с корелационния инструмент за емисиите на CO2 на базата на NEDC за превозно средство RMSV;

K i,RMSV

е стойността, определена съгласно допълнение 1 към подприложение 6 към приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151 за превозно средство RMSV.

3.2.   Интерпретиране на характерните стойности на емисиите на CO2 на база на процедурата NEDC за превозно средство H, L или RMSV

За всяка интерполационна фамилия на базата на WLTP и в съответните случаи — за всяка фамилия с матрица на съпротивленията при движение, производителят трябва да декларира пред одобряващия орган стойността при комбиниран цикъл на масовите емисии на CO2 при процедура NEDC за превозно средство H и в случаите, при които е приложимо — за превозно средство L или RMSV. Органът по одобряване на типа трябва да гарантира, че характерната стойност за емисиите на CO2 при процедура NEDC за съответното превозно средство H и, в съответните случаи, за превозното средство L или RMSV, са определени в съответствие с точка 3.1.2, 3.1.3 или 3.1.4, както и че характерните стойности за съответното превозно средство се интерпретират в съответствие с точки 3.2.1 — 3.2.5. Определената в съответствие с тези точки стойност на емисиите на CO2 на базата на NEDC се използва, както следва:

а)

в случая на превозни средства H и L — за изчисленията, посочени в раздел 4;

б)

в случая на превозно средство RMSV стойността трябва да бъде записана в сертификата за одобрение на типа и сертификата за съответствие на некомплектуваните превозни средства, попадащи в съответната фамилия с матрица на съпротивленията при движение.

3.2.1.   За стойността на емисиите на CO2 на базата на NEDC за превозни средства H, L или RMSV се приема, че е равна на декларираната от производителя стойност, при условие че характерната стойност на емисиите на CO2 на базата на NEDC не надхвърля тази стойност с повече от 4 %. Характерната стойност може съответно да е по-ниска, без ограничение на разликата.

3.2.2.   Ако характерната стойност на емисиите на CO2 на базата на NEDC надхвърля декларираната от производителя стойност с повече от 4 %, за целите, посочени в букви а) и б), може да се използва характерната стойност или производителят може да поиска да се извърши физическо измерване под отговорността на органа по одобряване на типа в съответствие с процедурата, посочена в приложение XII към Регламент (ЕО) № 692/2008, като се вземат предвид уточненията, посочени в точка 2 от настоящото приложение.

3.2.3.   Ако резултатът от физическото измерване по точка 3.2.2, увеличен с коефициента Ki, не надхвърля декларираната от производителя стойност с повече от 4 %, за посочените в букви а) и б) цели се използва декларираната стойност.

3.2.4.   Ако резултатът от физическото измерване, увеличен с коефициента Ki, надхвърля декларираната от производителя стойност с повече от 4 %, се извършва ново физическо измерване на същото превозно средство и резултатите се увеличават с коефициента Ki. Ако средната стойност на резултатите от двете измервания не надхвърля декларираната от производителя стойност с повече от 4 %, за посочените в букви а) и б) цели се използва декларираната стойност.

3.2.5.   Ако средната стойност на резултатите от двете измервания по точка 3.2.4 надхвърля декларираната от производителя стойност с повече от 4 %, се извършва трето измерване и резултатите се увеличават с коефициента Ki. За посочените в букви а) и б) цели се използва средната стойност от трите измервания.

3.2.6.   Ако случайно генерираното число по точка 3.1.1.2 е в интервала от 90 до 99, превозното средство се избира да бъде подложено на едно физическо измерване в съответствие с процедурата, посочена в приложение XII към Регламент (ЕО) № 692/2008, като се вземат предвид уточненията, посочени в раздел 2 от настоящото приложение. Резултатите от изпитването се документират в съответствие с приложение VIII към Директива 2007/46/ЕО.

В случай че стойността на емисиите на CO2 на базата на NEDC е определена в съответствие с точка 3.2.1 и за двете превозни средства — Н и L, или съответно за RMSV, избраната за физическото измерване конфигурация на превозното средство трябва да е, както следва:

а)

превозно средство L, ако случайно генерираното число е в интервала от 90 до 94;

б)

превозно средство H, ако случайно генерираното число е в интервала от 95 до 99;

в)

превозно средство RMSV, ако случайно генерираното число е в интервала от 90 до 99.

В случай че стойността на емисиите на CO2 на базата на NEDC е определена в съответствие с точка 3.2.1 за едно от превозните средства H и L в интерполационната фамилия, съответното превозно средство се избира за едно физическо измерване, ако случайно генерираното число е в интервала от 90 до 99.

Ако стойностите на емисиите на CO2 на базата на NEDC не са определени в съответствие с точка 3.2.1, а се извършва физическо изпитване на превозно средство H, L или RMSV, случайно генерираното число не се взема под внимание.

3.2.7.   Независимо от посоченото в точка 3.2.6, в случаите, при които стойността на емисиите на CO2 е определена в съответствие с точка 3.2.1, органът по одобряване на типа изисква, когато това е приложимо и въз основа на предложение от техническа служба, съответното превозно средство да бъде подложено на едно физическо измерване, ако въз основа на техния независим експертен опит съществуват основателни причини да се смята, че декларираната стойност на емисиите на CO2 на базата на NEDC е прекалено ниска в сравнение с измерена стойност на емисиите на CO2 на базата на NEDC. Резултатите от изпитването се документират в съответствие с приложение VIII към Директива 2007/46/ЕО.

3.2.8.   В случай на провеждане на физическо изпитване в съответствие с точка 3.2.6 или точка 3.2.7 органът по одобряване на типа трябва за всяка интерполационна фамилия на базата на WLTP или в съответните случаи — за всяка фамилия с матрица на съпротивленията при движение, да запише относителното отклонение (De) между измерената стойност и декларираната от производителя стойност, което се определя, както следва:

Formula

където:

RTr

е резултатът от проведеното на случаен принцип изпитване, увеличен с коефициента Ki;

DV

е декларираната от производителя стойност.

Стойността на De се изчислява с три знака след десетичната запетая и се записва в сертификата за одобрение на типа и в сертификата за съответствие.

Ако органът по одобряване на типа констатира, че резултатите от физическото изпитване не потвърждават предоставените от производителя входни данни, и по-специално данните, посочени в точки 20, 22 и 44 от таблица 1 в точка 2.4, се задава стойност 1 на проверочния показател и тя се записва в сертификата за одобрение на типа и в сертификата за съответствие. Ако входните данни бъдат потвърдени или ако грешката във входните данни не облагодетелства производителя, за проверочния показател се задава стойност 0.

3.3.   Изчисляване на фазово специфичните стойности на емисиите на CO2 и на разхода на гориво при процедура NEDC за превозни средства H, L и RMSV

Органът по одобряване на типа или, в съответните случаи — техническата служба трябва да определи фазово специфичните стойности на емисиите на СО2 и на разхода на гориво при процедура NEDC за превозни средства H и L или RMSV в съответствие с точки 3.3.1, 3.3.2 и 3.3.3.

3.3.1.   Изчисляване на фазово специфичните стойности на емисиите на CO2 на базата на NEDC за превозно средство H

Фазово специфичните стойности на базата на NEDC за превозно средство H се изчисляват, както следва:

Formula

където:

p

е фазата „UDC“ или „EUDC“ при процедура NEDC;

NEDC CO2,p,H,c

е резултатът за превозно средство Н от симулационно изпитване с корелационния инструмент за емисиите на CO2 през фаза p, както е посочено в точка 3.1.2, или резултатът от физическо измерване, както е посочено в точка 3.2.2.

NEDC CO2,p,H

е фазово специфичната стойност при процедура NEDC за превозно средство H при приложимата фаза р, g CO2/km

CO2,AF,H

е уточняващият коефициент за превозното средство H, изчислен като отношението на стойността на емисиите на CO2 при процедура NEDC, определен в съответствие с точка 3.2, и резултата от симулационно изпитване с корелационния инструмент по процедура NEDC, както е посочено в точка 3.1.2.

3.3.2.   Изчисляване на фазово специфичните стойности на емисиите на CO2 на базата на NEDC за превозно средство L

Фазово специфичните стойности на базата на NEDC за превозно средство L се изчисляват, както следва:

Formula

където:

p

е фазата „UDC“ или „EUDC“ при процедура NEDC;

NEDC CO2,p,L,c

е резултатът за превозно средство L от симулационно изпитване с корелационния инструмент за емисиите на CO2 през фаза p, определен в съответствие с точка 3.1.3, или резултатът от физическо измерване, както е посочено в точка 3.2.2.

NEDC CO2,p,L

е фазово специфичната стойност при процедура NEDC за превозно средство L при приложимата фаза р, g CO2/km;

CO2,AF,L

е уточняващият коефициент за превозното средство L, изчислен като отношението на стойността на емисиите на CO2 при процедура NEDC, определен в съответствие с точка 3.2, и резултата от симулационно изпитване с корелационния инструмент по процедура NEDC, както е посочено в точка 3.1.3.

3.3.3.   Изчисляване на фазово специфичните стойности на емисиите на CO2 на базата на NEDC за превозно средство RMSV

Фазово специфичните стойности на базата на NEDC за превозно средство RMSV се изчисляват, както следва:

Formula

където:

p

е фазата „UDC“ или „EUDC“ при процедура NEDC;

NEDC CO2,p,R,c

е резултатът за превозно средство RMSV от симулационно изпитване с корелационния инструмент за емисиите на CO2 през фаза p, определен в съответствие с точка 3.1.3, или резултатът от физическо измерване, както е посочено в точка 3.2.2.

NEDC CO2,p,R

е фазово специфичната стойност при процедура NEDC за превозно средство RMSV при приложимата фаза р, g CO2/km;

CO2,AF,R

е уточняващият коефициент за превозното средство RMSV, изчислен като отношението на стойността на емисиите на CO2 при процедура NEDC, определен в съответствие с точка 3.2, и резултата от симулационно изпитване с корелационния инструмент по процедура NEDC, както е посочено в точка 3.1.3.

3.3.4.   Изчисляване на разхода на гориво на базата на NEDC за превозни средства H, L и RMSV

3.3.4.1.   Изчисляване на разхода на гориво на базата на NEDC (при комбиниран цикъл на движение)

Разходът на гориво на базата на NEDC (при комбиниран цикъл на движение) на превозно средство H и, в съответните случаи — на превозно средство L или RMSV, се изчислява с използване на стойността на емисиите на СО2 на базата на NEDC при комбиниран цикъл на движение, определена в съответствие с точка 3.2 и като се спазват изискванията и се следват формулите, посочени в приложение XII към Регламент (ЕО) № 692/2008. Стойностите на емисиите на останалите замърсители, използвани при изчисляването на разхода на гориво (въглеводороди, въглероден моноксид), се считат за равни на 0 (нула) g/km.

3.3.4.2.   Изчисляване на фазово специфичните стойности на разхода на гориво на базата на NEDC

Фазово специфичният разход на гориво на базата на NEDC на превозно средство H и, в съответните случаи — на превозно средство L или RMSV, се изчислява с използване на стойностите на фазово специфичните емисии на СО2 на базата на NEDC, определени в съответствие с точка 3.3 и като се спазват изискванията и се следват формулите, посочени в приложение XII към Регламент (ЕО) № 692/2008. Стойностите на емисиите на останалите замърсители, използвани при изчисляването на разхода на гориво (въглеводороди, въглероден моноксид), се считат за равни на 0 (нула) g/km.

4.   ИЗЧИСЛЯВАНЕ НА СТОЙНОСТИТЕ НА БАЗА НА NEDC НА ЕМИСИИТЕ НА CO2 И НА РАЗХОДА НА ГОРИВО, КОИТО ДА БЪДАТ ПРИПИСАНИ НА КОНКРЕТНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА ОТ КАТЕГОРИЯ N1

Производителят трябва да изчисли стойности на базата на NEDC (фазово специфични и при комбиниран цикъл на движение) на емисиите на CO2 и на разхода на гориво, които да бъдат приписани на конкретните модели леки търговски превозни средства в съответствие точки 4.1, 4.2 и 4.3, и да впише тези стойности в сертификатите за съответствие.

Прилагат се разпоредбите относно закръгляване на стойностите, формулирани в точка 1.3 от подприложение 7 към приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151.

4.1.   Определяне на базиращите се на NEDC стойности на емисиите на CO2 и на разхода на гориво за случая на интерполационна фамилия на базата на WLTP, основаваща се на превозно средство H

Ако емисиите на CO2 на интерполационна фамилия на базата на WLTP се определят въз основа на позоваване на превозно средство H в съответствие само с точка 1.2.3.1 от подприложение 6 към приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151, или в случай на некомплектувано превозно средство, стойността на емисиите на CO2 на базата на NEDC, която трябва да бъде вписана в сертификатите за съответствие на превозните средства, принадлежащи към тази фамилия, или на базовото превозно средство, е стойността на емисиите на CO2 на базата на NEDC, определена в съответствие с точка 3.2 от настоящото приложение и вписана в сертификата за одобрение на типа на въпросното превозно средство H. За разхода на гориво на базата на NEDC се впиват стойностите, определени в съответствие с точка 3.3.4 от настоящото приложение и записани в сертификата за одобрение на типа на превозно средство Н.

4.2.   Определяне на базиращата се на NEDC стойност на емисиите на CO2 и на разхода на гориво за случая на интерполационна фамилия на базата на WLTP, основаваща се на превозно средство L и превозно средство H

4.2.1.   Изчисляване на съпротивлението при движение на отделен модел превозно средство

4.2.1.1.   Маса на съответното превозно средство

Базовата маса при процедурата NEDC на отделен модел превозно средство (RMn,ind) се определя, както следва:

Formula

където MRO ind е масата в готовност за движение, както е дефинирана в член 3, буква ж) от Регламент (ЕС) № 510/2011 на конкретното превозно средство.

Масата, която се използва за изчисляването на стойностите на емисиите на CO2 на базата на NEDC на конкретното превозно средство, е еквивалентната инерционна маса, посочена в таблица 3 от приложение 4а към Правило № 83 на ИКЕ на ООН, която е равна на базовата маса, определена в съответствие с настоящата точка и означена като TMn,ind..

4.2.1.2.   Съпротивление при търкаляне на конкретно превозно средство

Стойностите на съпротивлението при търкаляне на гумите, определени съгласно точка 3.2.3.2.2.2 от подприложение 7 към приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151, трябва да се използват за интерполацията на стойността на емисиите на CO2 на базата на NEDC за индивидуалното превозно средство.

4.2.1.3.   Аеродинамично съпротивление на конкретно превозно средство

Аеродинамичното съпротивление на конкретно превозно средство се изчислява, като се отчита разликата в аеродинамичното съпротивление на конкретното превозно средство и на превозното средство L поради различие във формата на каросерията (m2):

Formula

където:

Cd

е коефициентът на аеродинамично съпротивление;

Af

е площта на напречната проекция на превозното средство, m2.

Органът по одобряване на типа или, в съответните случаи, техническата служба трябва да провери дали лабораторията с аеродинамична тръба по точка 3.2.3.2.2.3 от подприложение 7 към приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151 притежава квалификация за точно определяне на Δ(C_d×A_f) за форми на каросерията, при които има различия между превозно средство L и превозно средство H. Ако лабораторията с аеродинамична тръба няма такава квалификация, за конкретното превозно средство трябва да се използва стойността на Formulaза превозно средство Н.

Ако превозните средства L и H имат една и съща форма на каросерията, стойността на Formulaили интерполационният метод се задават да са нула.

4.2.1.4.   Изчисляване на съпротивлението при движение на конкретно превозно средство в интерполационна фамилия на базата на WLTP

Коефициентите на съпротивление при движение F0n,H, F1n,H и F2n,H и за изпитвателни превозни средства H и L, определени в съответствие с точка 2.3.8, се обозначават съответно като F0n,H, F1n,H и F2n,H и F0n,L, F1n,L и F2n,L.

Коефициентите на съпротивление при движение f0n,ind, f1n,ind и f2n,ind за конкретно превозно средство се изчисляват в съответствие със следните формули:

Формула 1

Formula

където:

Formula

Или, ако Formulaсе използва формула 2:

Формула 2

Formula

Formula

Formula

където:

Formula

или, ако Formula = 0, се използва формула 3:

Формула 3

Formula

4.2.1.5.   Изчисляване на необходимата за цикъла енергия

Необходимата за цикъла енергия при приложимата процедура NEDC и необходимата енергия за всички приложими фази по цикъла, които се прилагат за конкретни превозни средства от интерполационната фамилия на базата на WLTP, се изчисляват в съответствие с процедурата в параграф 5 от подприложение 7 към приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151, за следните комбинации k от коефициенти на съпротивление и маси:

k = 1

:

Formula

(изпитвателно превозно средство L)

k = 2

:

Formula

(изпитвателно превозно средство H)

k = 3

:

Formula

(конкретно превозно средство в интерполационната фамилия на базата на WLTP)

В случай че се прилагат коефициентите за динамометричния стенд, посочени в таблица 3 от приложение 4а към Правило № 83 на ИКЕ на ООН, трябва да бъдат използвани следните формули:

Formula

Formula

Formula

4.2.1.6.   Коефициент на съпротивление при движение на базата на NEDC на представителното превозно средство на фамилия с матрица на съпротивленията при движение

В случите, при които стойността на съпротивлението при движение на базата на NEDC на представителното превозно средство е изчислена от данните за представително превозно средство на базата на WLTP в съответствие с точка 2.3.8.2.1, буква б), стойността на съпротивлението при движение на базата на NEDC на конкретно превозно средство се изчислява с използване на следните формули:

а)

стойността на f0n,ind за конкретното превозно средство се определя, както следва:

Formula

където:

F0n,R

е постоянният коефициент на съпротивление при движение на превозното средство R, изразен в N;

RMn,ind

е базовата маса на конкретното превозно средство;

RMn,R

е базовата маса на превозно средство R;

RRind

е съпротивлението при търкаляне на гумите на конкретното превозно средство в kg/t;

RRR

е съпротивлението при търкаляне на гумите на превозно средство R в kg/t;

б)

стойността на f2n,ind за конкретното превозно средство се определя, както следва:

Formula

където:

F2n,R

е коефициентът от втори ред на съпротивление при движение на превозното средство R, изразен в N/(km/h)2;

Af,ind

е площта на напречната проекция на конкретното превозно средство, m2;

Af,R

е площта на напречната проекция на превозно средство R, изразена в m2;

в)

стойността на f1n,ind за конкретното превозно средство се задава да е 0.

4.2.1.7.   Изчисляване на стойността на емисиите на CO2 на базата на NEDC за конкретно превозно средство по метода на интерполация на емисиите на CO2

За всяка фаза p от цикъл по NEDC, приложима за конкретни превозни средства в интерполационна фамилия на базата на WLTP, приносът към общата маса на емисиите на CO2 за конкретно превозно средство се изчислява, както следва:

Formula

Масата на емисиите на CO2, g/km, приписвани на конкретно превозно средство от интерполационна фамилия на базата на WLTP, се изчислява, както следва:

Formula

Величините E1,p,n, E2,p,n, E3,p,n, и E1,n, E2,n, E3,n са дефинирани в точка 4.2.1.5.

4.2.1.8.   Изчисляване на стойността на разхода на гориво на базата на NEDC за конкретно превозно средство по интерполационния метод

За всяка фаза p от цикъл по NEDC, приложима за конкретни превозни средства в интерполационна фамилия на базата на WLTP, разходът на гориво, l/100km, се изчислява, както следва:

Formula

Разходът на гориво, l/100km, при пълния цикъл за отделно превозно средство от интерполационна фамилия на базата на WLTP се изчислява, както следва:

Formula

Величините E1,p,n, E2,p,n, E3,p,n, и E1,n, E2,n, E3,n са дефинирани в точка 4.2.1.5.

4.3.   Базиращи се на NEDC стойности на емисиите на CO2 и на разхода на гориво в случая на конкретни некомплектувани превозни средства от категория N1

На некомплектуваните превозни средства, принадлежащи към фамилия с матрица на съпротивленията на движение, се приписват базиращите се на NEDC стойности на емисиите на CO2 и на разхода на гориво, определени в съответствие с точка 3.2, както и съответните фазово специфични стойности, определени в съответствие с точка 3.3 за представителното превозно средство RMSV.

5.   ЗАПИСВАНЕ НА ДАННИТЕ

Органът по одобряване на типа или определената техническа служба трябва да осигури записване на следната информация:

а)

пълния корелационен файл по точка 3.1.1 по одобряване на типа като изпитвателен протокол в съответствие с приложение VIII към Директива 2007/46/ЕО;

б)

стойностите на емисиите на CO2 на базата на NEDC, получени чрез физически измервания по точка 3.2 от настоящото приложение, се вписват в сертификата за одобрение на типа, специфициран в допълнението към добавката към сертификата за одобрение на типа, определен в допълнение 4 към приложение I към Регламент (ЕС) 2017/1151;

в)

показателят за отклонение (De) и проверочният показател, определени в съответствие с точка 3.2.8 от настоящото приложение (в случай че са определени такива показатели), се вписват в сертификата за одобрение на типа, специфициран в допълнението към добавката към сертификата за одобрение на типа, определен в допълнение 4 към приложение I към Регламент (ЕС) 2017/1151, и в точка 49.1 от сертификата за съответствие, специфициран в приложение IX към Директива 2007/46/ЕС;

г)

базиращите се на NEDC фазово специфични стойности на емисиите на СО2 и стойности на разхода на гориво (фазово специфични и при комбиниран цикъл на движение), получени в съответствие с точка 3.3 от настоящото приложение, се вписват в сертификата за одобрение на типа, специфициран в допълнението към добавката към сертификата за одобрение на типа, определен в допълнение 4 към приложение I към Регламент (ЕС) 2017/1151;

д)

базиращите се на NEDC стойности на емисиите на CO2 (за всички отделни фази и при комбиниран цикъл на движение) и на разхода на гориво (за всички отделни фази и при комбиниран цикъл на движение), определени в съответствие с точка 4.2 от настоящото приложение, се вписват в точка 49.1 от сертификата за съответствие, специфициран в приложение IX към Директива 2007/46/ЕО.


(1)  https://co2mpas.io/

(2)  От 1 август 2017 г.: JRC-CO2MPAS@ec.europa.eu. Евентуални актуализации на адреса на пощенската кутия ще се правят на уебсайта

(3)  Евентуални актуализации на адреса на пощенската кутия ще се правят на уебсайта.

(4)  Тези указания ще бъдат изготвени от Съвместния изследователски център на Европейската комисия.

(*1)  Необходими са или нормална честота на въртене на двигателя на празен ход, висока честота на въртене на двигателя при празен ход и максимален полезен въртящ момент, или характеристики на двигателя T1 за въртящия момент и мощността (при превключване на предавки).

(*2)  Необходими са или размери на гумите, или отношение на скоростта към честотата на въртене (при превключване на предавки).


ПРИЛОЖЕНИЕ II

Приложение I към Регламент за изпълнение (ЕС) № 293/2012 се изменя, както следва:

1)

редът за параметъра „Специфични емисии на CO2 (g/km)“ се заменя със следното:

„Специфични емисии на CO2 на базата на NEDC (g/km)

Точка 49.1

Раздел 3 от приложение VIII“

2)

Следният ред се заличава:

„Иновативна технология или група иновативни технологии и намаление на емисиите на CO2 в резултат на тази технология

Точка 49.3

Раздел 4 от приложение VIII“

3)

Добавят се следните седем реда:

„Специфични емисии на CO2 на базата на WLTP (g/km)

Точка 49.4

Не се прилага

Общи намаления на емисиите на CO2 на базата на NEDC в резултат от екологичната иновация (екологичните иновации)

Точка 49.3.2.1

Раздел 4 от приложение VIII

Общи намаления на емисиите на CO2 на базата на WLTP в резултат от екологичната иновация (екологичните иновации)

Точка 49.3.2.2

 

Изпитвателна маса при процедура WLTP

Раздел 47.1.1

Не се прилага

Показател за отклонение De

Точка 49.1

Допълнение към добавката към сертификата за одобрение на типа, формулирана в допълнение 4 към приложение I към Регламент (ЕС) 2017/1151

Проверочен показател („1“ или „0“)

Точка 49.1

Допълнение към добавката към сертификата за одобрение на типа, формулирана в допълнение 4 към приложение I към Регламент (ЕС) 2017/1151

Идентификационен номер на фамилията превозни средства

 

Точка 5.0 от приложение XXI към Регламент (ЕС) 2017/1151“