19.11.2016   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 313/14


РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2016/2023 НА КОМИСИЯТА

от 18 ноември 2016 година

за разрешаване на употребата на натриев бензоат, калиев сорбат, мравчена киселина и натриев формат като фуражни добавки за всички видове животни

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 1831/2003 на Европейския парламент и на Съвета от 22 септември 2003 г. относно добавки за използване при храненето на животните (1), и по-специално член 9, параграф 2 от него,

като има предвид, че:

(1)

В Регламент (ЕО) № 1831/2003 се предвижда разрешителен режим за добавките, предвидени за употреба при храненето на животните, и се посочват основанията и процедурите за предоставянето на такова разрешение. В член 10, параграф 7 от Регламент (ЕО) № 1831/2003 във връзка с член 10, параграфи 1—4 от същия регламент са установени специални разпоредби за оценка на продуктите, използвани в Съюза като добавки за силаж.

(2)

В съответствие с член 10, параграф 1, буква б) от Регламент (ЕО) № 1831/2003 натриевият бензоат беше вписан в Регистъра на фуражните добавки като съществуващ продукт, принадлежащ към функционалната група на добавките за силаж, за всички видове животни.

(3)

В съответствие с член 10, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 1831/2003 във връзка с член 7 от същия регламент беше подадено заявление за разрешаване на употребата на натриев бензоат и в съответствие с член 7 от Регламент (ЕО) № 1831/2003 бяха подадени заявления за разрешаване на употребата на калиев сорбат, мравчена киселина и натриев формат. Посочените заявления бяха придружени от данните и документите, изисквани съгласно член 7, параграф 3 от Регламент (ЕО) № 1831/2003.

(4)

Тези заявления се отнасят до разрешаването на употребата на натриев бензоат, калиев сорбат, мравчена киселина и натриев формат като фуражни добавки за всички видове животни, с искане тези добавки да се класифицират в категорията „Технологични добавки“.

(5)

В становището си от 13 юни 2012 г. (2) Европейският орган за безопасност на храните („Органът“) заключи, че при предложените условия на употреба натриевият бензоат не се отразява неблагоприятно върху здравето на животните и здравето на човека, нито върху околната среда; той обаче е счетен за потенциален сенсибилизатор и не може да бъде изключено наличието на риск при вдишване. Органът също така стигна до заключението, че добавката има потенциал да подобрява производството на силаж чрез понижаване на pH и увеличаване на запазването на сухото вещество в лесен, средно труден и труден за силажиране материал.

(6)

В становището си от 18 юни 2013 г. (3) Органът заключи, че при предложените условия на употреба калиевият сорбат не се отразява неблагоприятно върху здравето на животните и здравето на човека, нито върху околната среда; той обаче е счетен за дразнещ кожата и очите и за потенциален дразнител на дихателните пътища. Органът също така стигна до заключението, че добавката има потенциал да подобрява аеробната стабилност на силажа в лесен и средно труден за силажиране материал.

(7)

В становището си от 11 септември 2014 г. (4) Органът заключи, че при предложените условия на употреба мравчената киселина не се отразява неблагоприятно върху здравето на животните и здравето на човека, нито върху околната среда; тя обаче е счетена за корозивна за кожата, очите и дихателните пътища. Органът също така стигна до заключението, че добавката има потенциал да подобрява процеса на силажиране и качеството на аеробната стабилност на силажа в лесен, средно труден и труден за силажиране материал.

(8)

В становището си от 11 март 2015 г. (5) Органът заключи, че при предложените условия на употреба натриевият формат не се отразява неблагоприятно върху здравето на животните и здравето на човека, нито върху околната среда; неговата течна форма обаче е счетена за корозивна за кожата, очите и дихателните пътища. Органът също така стигна до заключението, че добавката има потенциал да подобрява запазването на хранителните вещества чрез понижаване на загубата на сухо вещество в лесен, средно труден и труден за силажиране материал.

(9)

Органът не счита, че за натриев бензоат, калиев сорбат, мравчена киселина и натриев формат са необходими специални изисквания за наблюдение след пускането на пазара. Той също така провери доклада относно метода за анализ на фуражните добавки във фуражите, представен от референтната лаборатория, определена с Регламент (ЕО) № 1831/2003.

(10)

При оценката на натриев бензоат, калиев сорбат, мравчена киселина и натриев формат беше установено, че предвидените в член 5 от Регламент (ЕО) № 1831/2003 условия за издаване на разрешение са изпълнени. Поради това употребата на тези добавки следва да бъде разрешена съгласно предвиденото в приложението към настоящия регламент.

(11)

Тъй като няма съображения във връзка с безопасността, които да налагат незабавното прилагане на измененията в условията на разрешението за натриев бензоат, е целесъобразно да се предвиди преходен период, за да се даде възможност на заинтересованите страни да предприемат необходимото, за да спазят новите изисквания, произтичащи от разрешението.

(12)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Разрешаване

Разрешава се употребата на посочените в приложението добавки, които принадлежат към категорията „Технологични добавки“ и към функционалната група „Добавки за силаж“, като добавки при храненето на животните, при спазване на условията, определени в същото приложение.

Член 2

Преходни мерки

Посоченият в приложението натриев бензоат и съдържащите го фуражи, които са произведени и етикетирани преди 9 юни 2017 г. в съответствие с правилата, приложими преди 9 декември 2016 г., могат да продължат да се пускат на пазара и да се употребяват до изчерпване на складовите наличности.

Член 3

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 18 ноември 2016 година.

За Комисията

Председател

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ОВ L 268, 18.10.2003 г., стр. 29.

(2)  EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ), 2012; 10(7):2779.

(3)  EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ), 2013; 11(7):3283.

(4)  EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ), 2014; 1(10):3827.

(5)  EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ), 2015; 13(5):4056.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Идентификационен номер на добавката

Наименование на притежателя на разрешението

Добавка

Състав, химична формула, описание, метод за анализ

Вид или категория на животните

Максимална възраст

Минимално съдържание

Максимално съдържание

Други разпоредби

Срок на валидност на разрешението

mg/kg пълноценен фураж със съдържание на влага 12 %

Категория: „Технологични добавки“. Функционална група: „Добавки за силаж“.

1k301

Натриев бензоат

Състав на добавката

Натриев бензоат ≥ 99,5 %

В твърдо състояние

Характеристика на активното вещество

Натриев бензоат ≥ 99,5 %

C7 H5 Na O2

CAS №: 532-32-1

Получен чрез химичен синтез

Метод за анализ  (1)

За определянето на натриев бензоат: титриметричен метод (монография 01/2008:0123 от Европейската фармакопея).

Всички видове животни

 

2 400

1.

Стопанските субекти в областта на фуражите трябва да установят оперативни процедури и да предвидят подходящи организационни мерки за потребителите на добавката и премиксите за преодоляване на потенциалните рискове в резултат на употребата им. Когато тези рискове не могат да бъдат отстранени или сведени до минимум чрез споменатите процедури и мерки, добавката и премиксите се използват с лични предпазни средства, включително предпазна дихателна маска, предпазни очила и ръкавици.

2.

При смесването на различни източници на натриев бензоат не трябва да се надвишава разрешеното максимално съдържание.

9 декември 2026 г.

1k202

Калиев сорбат

Състав на добавката

Калиев сорбат ≥ 99 %

В твърдо състояние

Характеристика на активното вещество

Калиев сорбат ≥ 99 %

C6 H7 KO2

CAS №: 24634-61-5

Получен чрез химичен синтез

Метод за анализ  (1)

За определянето на калиев сорбат във фуражна добавка: титруване с перхлорна киселина (Европейска фармакопея, монография 6.0, метод 01/2008:0618).

За определянето на калиев сорбат в премикси и фуражи: йонно изключваща високоефективна течна хроматография с ултравиолетово откриване (HPLC-UV).

Всички видове животни

 

 

300

1.

Стопанските субекти в областта на фуражите трябва да установят оперативни процедури и да предвидят подходящи организационни мерки за потребителите на добавката и премиксите за преодоляване на потенциалните рискове в резултат на употребата им. Когато тези рискове не могат да бъдат отстранени или сведени до минимум чрез споменатите процедури и мерки, добавката и премиксите се използват с лични предпазни средства, включително предпазна дихателна маска, предпазни очила и ръкавици.

2.

Добавката трябва да се използва в лесни и средно трудни за силажиране материали (2).

9 декември 2026 г.

1k236

Мравчена киселина

Състав на добавката

Мравчена киселина (≥ 84,5 %)

В течно състояние

Характеристика на активното вещество

Мравчена киселина (≥ 84,5 %)

H2CO2

CAS №: 64-18-6

Метод за анализ  (1)

За определянето на мравчена киселина: метод за йоннообменна хроматография с възможност за откриване на електропроводимост (IC-ECD).

Всички видове животни

 

10 000

1.

Стопанските субекти в областта на фуражите трябва да установят оперативни процедури и да предвидят подходящи организационни мерки за потребителите на добавката и премиксите за преодоляване на потенциалните рискове в резултат на употребата им. Когато тези рискове не могат да бъдат отстранени или сведени до минимум чрез споменатите процедури и мерки, добавката и премиксите се използват с лични предпазни средства, включително предпазна дихателна маска, предпазни очила и ръкавици.

2.

При смесването на различни източници на мравчена киселина не трябва да се надвишава разрешеното максимално съдържание в пълнозърнести фуражи.

9 декември 2026 г.

1k237

Натриев формат

Състав на добавката

В твърдо състояние

Натриев формат ≥ 98 %

В течно състояние

Натриев формат ≥ 15 %

Мравчена киселина ≤ 75 %

Вода ≤ 25 %

Характеристика на активното вещество

Натриев формат ≥ 98 % (в твърдо състояние)

NaHCO2

CAS №: 141-53-7

Формалдехид ≤ 6,2 mg/kg

Ацеталдехид ≤ 5 mg/kg

Бутилалдехид ≤ 25 mg/kg

Натриев формат ≥ 15 % (в течно състояние)

Мравчена киселина ≤ 75 %

Получени чрез химичен синтез

Метод за анализ  (1)

За определянето на натрий във фуражни добавки: EN ISO 6869: атомно-абсорбционна спектрометрия (AAS) или EN 15510: атомноемисионна спектрометрия с индуктивносвързана плазма, (ICP-AES).

За определянето на общото съдържание на формат във фуражни добавки: EN 15909 изпитване с ВЕТХ с обърната фаза с ултравиолетово откриване (RP-HPLC-UV).

За определянето на общото съдържание на формат в премикси и фуражи: Йонно-ексклузионна високоефективна течна хроматография с ултравиолетово откриване или показател на пречупване (HPLC-UV/RI) или метод за йоннообменна хроматография с възможност за откриване на електропроводимост (IC-ECD).

Всички видове животни

 

10 000

(еквивалент на мравчена киселина)

1.

Стопанските субекти в областта на фуражите трябва да установят оперативни процедури и да предвидят подходящи организационни мерки за потребителите на добавката и премиксите за преодоляване на потенциалните рискове в резултат на употребата им. Когато тези рискове не могат да бъдат отстранени или сведени до минимум чрез споменатите процедури и мерки, добавката и премиксите се използват с лични предпазни средства, включително предпазна дихателна маска, предпазни очила и ръкавици.

2.

При смесването на различни източници на мравчена киселина не трябва да се надвишава разрешеното максимално съдържание в пълнозърнести фуражи.

9 декември 2026 г.


(1)  Подробна информация за методите за анализ може да бъде намерена на следния интернет адрес на референтната лаборатория: https://ec.europa.eu/jrc/en/eurl/feed-additives/evaluation-reports.

(2)  Лесен за силажиране фураж: > 3 % разтворими въглехидрати в пресни материали. Средно труден за силажиране фураж: 1,5—3,0 % разтворими въглехидрати в пресни материали. Регламент (ЕО) № 429/2008 на Комисията (ОВ L 133, 22.5.2008 г., стр. 1).