23.2.2016   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 46/1


ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2016/247 НА КОМИСИЯТА

от 17 декември 2015 година

за допълнение на Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на помощта от Съюза за доставка и разпространение на плодове и зеленчуци, преработени плодове и зеленчуци и бананови продукти в рамките на схемата за предлагане на плодове и зеленчуци в училищата

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 922/72, (ЕИО) № 234/79, (ЕО) № 1037/2001 и (ЕО) № 1234/2007 (1), и по-специално член 24 от него,

като взе предвид Регламент (ЕС) № 1306/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. относно финансирането, управлението и мониторинга на общата селскостопанска политика и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 352/78, (ЕО) № 165/94, (ЕО) № 2799/98, (ЕО) № 814/2000, (ЕО) № 1290/2005 и (ЕО) № 485/2008 на Съвета (2), и по-специално член 64, параграф 6, буква а) от него,

като има предвид, че:

(1)

С Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета се заменя Регламент (ЕО) № 1234/2007 на Съвета (3) и се въвеждат нови правила относно схемата за предлагане на плодове и зеленчуци в училищата („схемата“). С него също така се предоставят правомощия на Комисията да приема делегирани актове и актове за изпълнение в тази връзка. С цел да се гарантира безпрепятствено функциониране на схемата в новата правна рамка, някои правила следва да бъдат приети чрез такива актове. Тези актове следва да заменят Регламент (ЕО) № 288/2009 на Комисията (4), поради което той следва да бъде отменен.

(2)

Целта на схемата е да се увеличи в краткосрочен и дългосрочен план консумацията на плодове и зеленчуци и да се насърчат навиците за здравословно хранене.

(3)

В съответствие с член 23, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 1308/2013, държавите членки, които желаят да участват в тази схема на национално или регионално ниво, следва да изработят предварителна стратегия за нейното прилагане и да предвидят необходимите съпътстващи мерки. Когато държавите членки решат да приложат схемата на регионално равнище, те следва да изработят стратегия за всеки регион.

(4)

В съответствие с член 5, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 1370/2013 на Съвета (5) Комисията трябва да установи индикативното разпределение на помощта от Съюза за доставка на плодове и зеленчуци, преработени плодове и зеленчуци и бананови продукти в обхвата на схемата („продуктите“). За да се увеличи максимално потенциалът на наличното финансиране, целесъобразно е да се предвиди преразпределение на непоисканата помощ от Съюза между участващите държави членки, които са уведомили Комисията за желанието си да използват повече от индикативното разпределение на помощта от Съюза.

(5)

Разходите за закупуване на продуктите, както и някои разходи, пряко свързани с прилагането на схемата, следва да бъдат допустими за помощ от Съюза, ако са предвидени в стратегията на държавата членка. За да се запази ефективността на схемата обаче, само един малък дял от помощта следва да бъде разпределен за покриване на тези свързани разходи. За целите на финансовото управление и контрола тези разходи не следва да надвишават определени прагове.

(6)

В интерес на доброто административно и бюджетно управление и на контрола следва да бъдат определени условията за предоставяне на помощ и за одобряване на заявители.

(7)

За да се направи оценка на ефективността на схемата и да се даде възможност за партньорски проверки и обмен на най-добри практики, държавите членки следва редовно да контролират и оценяват прилагането на схемата и да изпращат резултатите и констатациите до Комисията.

(8)

Следва да се определят санкции, с цел да бъдат предотвратени опити за измама или груба небрежност от страна на заявителите.

(9)

В съответствие с член 23, параграф 10 от Регламент (ЕС) № 1308/2013, обществеността трябва да бъде достатъчно добре запозната с финансовото участие на Съюза в схемата. За тази цел държавите членки следва да могат да използват плакат, който може да бъде поставен в участващите учебни заведения. Този плакат следва да бъде изготвен в съответствие с някои минимални изисквания,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Обхват

С настоящия регламент се определят разпоредби за допълване на Регламент (ЕС) № 1308/2013 по отношение на помощта от Съюза за доставка и разпространение на плодове и зеленчуци, преработени плодове и зеленчуци и бананови продукти („продуктите“) на деца, както и по отношение на някои свързани разходи, в рамките на схемата за предлагане на плодове и зеленчуци в училищата, посочена в член 23 от същия регламент („схемата“).

Член 2

Стратегии на държавите членки

1.   При изготвянето на своята стратегия държавите членки могат да изберат географско или административно равнище, на което желаят да приложат схемата, както е посочено в член 23, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 1308/2013. Когато държавите членки решат да приложат схемата на регионално равнище, те изработват стратегия за всеки регион.

Държава членка, която прилага схемата на регионално равнище, създава единно звено за контакт за предоставяне на информация и уведомления до Комисията.

Стратегията може да обхваща повече от една учебна година по смисъла на член 1, параграф 2 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/248 на Комисията (6).

2.   Съпътстващите мерки подпомагат разпространението на продукти и са пряко свързани с целите на схемата, както е посочено в член 23, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 1308/2013. Тези мерки могат да включват така също родителите и учителите.

3.   Държавите членки, които желаят да участват в схемата, уведомяват Комисията за своята стратегия до 31 януари преди началото на първата учебна година, обхваната от стратегията.

4.   Когато държава членка измени своята стратегия, тя уведомява Комисията за тези изменения до 31 януари на годината след изменението.

Член 3

Преразпределение на помощта на Съюза

1.   Когато държавите членки не са подали заявление за помощ от Съюза в рамките на крайния срок, посочен в член 3 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/248, или са заявили само част от индикативното разпределение на помощта, посочена в член 23, параграф 5 от Регламент (ЕС) № 1308/2013, и определена в приложението към Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/248, то тяхното индикативно разпределение или непоисканата част от него се преразпределят между онези държави членки, които са уведомили Комисията в същия срок за желанието си да използват повече от индикативното си разпределение.

2.   Преразпределението се ограничава в съответствие с равнището на усвояване на окончателното разпределение на помощта от Съюза от съответната държава членка за учебната година, приключила преди подаването на заявлението за помощ. Това равнище на усвояване се установява въз основа на декларации за разходи, изпратени на Комисията до 15 октомври следващата учебна година в съответствие с член 10 от Регламент за изпълнение (ЕС) № 908/2014 на Комисията (7).

Ограниченията за преразпределението са, както следва:

а)

когато усвояването на окончателното разпределение е по-малко или равно на 50 %, не се предоставят допълнителни средства;

б)

когато усвояването на окончателното разпределение е над 50 %, но по-малко или равно на 75 %, максималният размер на допълнителните средства се ограничава до 50 % от индикативното разпределение;

в)

когато усвояването на окончателното разпределение е по-голямо от 75 %, максималният размер на допълнителни средства не се ограничава.

Тези ограничения не се прилагат през първите две учебни години от прилагането на схемата от дадена държава членка.

Член 4

Допустими разходи

1.   Следните разходи са допустими за помощ от Съюза:

а)

разходите за продуктите, предлагани по схемата и разпространени на децата в учебните заведения, посочени в член 22 от Регламент (ЕС) № 1308/2013, включително разходите за закупуване, вземане под наем, наемане и вземане на лизинг на оборудване, използвано за доставката и разпространението на продукти, както е предвидено в стратегията на държавата членка;

б)

следните разходи, които са пряко свързани с изпълнението на схемата:

i)

разходи, свързани с наблюдението и оценката, които държавата членка е задължена да извърши, както е посочено в член 8 от настоящия регламент;

ii)

разходи за популяризиране на схемата, чиято пряка цел е информирането на широката общественост за схемата, включително:

разходи за плаката, посочен в член 10 от настоящия регламент,

разходи за информационни кампании посредством излъчване, електронни медии, вестници и аналогични средства за комуникация,

разходи за информационни сесии, конференции, семинари и работни срещи, предназначени да осведомяват широката общественост за схемата и подобни мероприятия,

разходи за информационни и рекламни материали като писма, листовки, брошури, аксесоари и други подобни;

iii)

разходи за съпътстващите мерки, посочени в член 2, параграф 2 от настоящия регламент, включително:

разходи за организиране на часове по дегустация, курсове по градинарство — планиране и поддържане, организиране на посещения на земеделски стопанства и други подобни дейности, насочени към запознаване на децата със селското стопанство,

разходи за мерки, насочени към запознаване на децата със селското стопанство, навиците за здравословно хранене и екологичните въпроси, свързани с производството, разпространението и консумацията на продуктите.

2.   Когато превозът и разпространението на продуктите са фактурирани самостоятелно, те са допустими за помощ от Съюза, ако не надвишават 3 % от разходите за продуктите.

Когато продуктите се доставят безплатно в учебните заведения, разходите за транспорта и разпространението им могат да бъдат приети за допустими за помощ от Съюза въз основа на фактури до размер, определен в стратегията на съответната държава членка.

3.   Разходите за популяризиране и съпътстващи мерки не подлежат на финансиране по други схеми за помощ на Съюза.

4.   Данъкът върху добавената стойност (ДДС) и разходите, свързани с персонала, не са допустими за помощ от Съюза, ако тези разходи за персонал се финансират от публични средства от държавите членки.

5.   Общата сума на допустимите разходи за популяризиране не надвишава 5 % от годишното окончателно разпределение, посочено в член 23, параграф 5 от Регламент (ЕС) № 1308/2013, за всяка държава членка.

Общата сума на допустимите разходи за закупуване, вземане под наем, наемане и вземане на лизинг на оборудване и за наблюдението и оценката не надвишава 10 % от годишното окончателно разпределение за всяка държава членка.

Общата сума на допустимите разходи за съпътстващи мерки не надвишава 15 % от годишното окончателно разпределение за всяка държава членка.

Член 5

Общи условия за предоставяне на помощта и подбора на заявителите за помощ

1.   Помощта, предоставена на държавата членка по силата на схемата, се разпределя между заявителите, които са подали до компетентния орган заявление за помощ, което се отнася до изпълнението на една или повече от следните дейности:

а)

доставка и/или разпространение на продукти на децата в учебните заведения в рамките на схемата;

б)

дейности за наблюдение и оценка;

в)

популяризиране;

г)

съпътстващи мерки.

Заявленията за помощ се подават само от заявителите, които са били одобрени в съответствие с член 6.

2.   Държавите членки избират заявителите за помощ измежду следните организации:

а)

учебни заведения;

б)

органи в сферата на образованието;

в)

доставчици и/или разпространители на продукти;

г)

организации, представящи едно или повече учебни заведения или образователни органи и създадени специално за тази цел;

д)

всеки друг публичен или частен орган, който се занимава с управлението и предоставянето на някоя от дейностите, посочени в параграф 1.

Член 6

Условия за одобряване на заявители за помощ

1.   Заявителите за помощ се одобряват от компетентен орган на държавата членка, в която се намира учебното заведение, за което се доставят/разпределят продукти. Одобрение се дава, ако заявителят поеме следните задължения в писмена форма:

а)

да гарантира, че продуктите, финансирани от Съюза в рамките на схемата, са на разположение за консумация от децата в учебните заведения, по отношение на които ще подава заявление за помощ;

б)

да използва помощта, предоставена за наблюдение и оценка, за популяризиране или за съпътстващи мерки в съответствие с целите на схемата;

в)

да върне всяка неправомерно изплатена помощ за съответните количества, ако се установи, че продуктите не са били разпределени на децата или че не са допустими за помощ от Съюза;

г)

да върне всяка неправомерно изплатена помощ за съпътстващи мерки, ако се установи, че тези мерки не са проведени правилно;

д)

да предостави допълнителни документи при поискване от страна на компетентния орган;

е)

да допусне всякаква проверка, наредена от компетентния орган, по-специално подробен преглед на документацията и физическа проверка.

2.   При заявления за помощ във връзка с доставката и разпределянето на продукти, заявителите за помощ поемат допълнително задължение в писмен вид да водят отчетност на наименованията и адресите на учебните заведения или съответно органите в сферата на образованието, както и продуктите и количествата, продадени или доставени на въпросните заведения или органи.

3.   В случай на заявления за помощ, свързани с наблюдение, оценка или популяризиране, се прилагат само букви б) и д) от параграф 1.

4.   В случай на заявления за помощ, свързани със съпътстващи мерки, се прилагат само букви б), г), д) и е) от параграф 1. Освен това компетентният орган може да определи всякакви други писмени ангажименти, които следва да бъдат поети от заявителя, по-специално по отношение на:

а)

съпътстващи мерки, провеждани в училища, когато тези училища не са заявители за помощ;

б)

съпътстващи мерки, които включват разпределяне на продукти.

Член 7

Временно прекратяване и оттегляне на одобрението

Ако одобрен заявител за помощ не спазва задълженията, предвидени в настоящия регламент, компетентният орган прекратява одобрението на заявителя за период от един до дванадесет месеца или го оттегля в зависимост от сериозността на нарушението и в съответствие с принципа на пропорционалност.

Такива действия не се предприемат в случаите, посочени в член 64, параграф 2, букви а) — г) от Регламент (ЕС) № 1306/2013, или ако неспазването е с незначителен характер.

По искане на заявителя и ако основанията за оттегляне са били отстранени, компетентният орган може да възстанови одобрението на заявителя след период от минимум 12 месеца от датата, на която основанията за оттегляне са били отстранени.

Член 8

Наблюдение и оценка

1.   Държавите членки осигуряват адекватни структури и форми, за да гарантират редовно наблюдение на изпълнението на схемата.

2.   Държавите членки извършват оценка на изпълнението на схемата, за да оценят ефективността ѝ по отношение на нейните цели.

3.   Ако някоя държава членка не представи на Комисията доклад за оценка, съдържащ резултатите от оценката, предвидена в параграф 2 от настоящия член в сроковете, посочени в член 6, параграф 2 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/248, размерът на предвиденото за нея следващо окончателно разпределение ще бъде намален, както следва:

а)

с 5 %, ако срокът е надхвърлен с 1 до 30 дни;

б)

с 10 %, ако срокът е надхвърлен с 31 до 60 дни.

Ако срокът е превишен с повече от 60 дни, окончателното разпределение на помощта се намалява с 1 % за всеки следващ ден, изчислен върху оставащата част.

Член 9

Санкции

При неправомерни плащания, които не се дължат на очевидни грешки, както и при измама или груба небрежност по вина на заявителя, освен възстановяването на неправомерно изплатените суми, заявителят изплаща сума в размер, равен на разликата между първоначално изплатената сума и сумата, на която има право.

Член 10

Плакат на Съюза за схемата за предлагане на плодове и зеленчуци в училищата

За целите на член 23, параграф 10 от Регламент (ЕС) № 1308/2013, държавите членки могат да използват плакат, отговарящ на минималните изисквания, установени в приложението към настоящия регламент, който се излага постоянно на добре видимо място около главния вход на участващите учебни заведения.

Член 11

Отмяна

Регламент (ЕО) № 288/2009 се отменя.

Член 12

Влизане в сила и прилагане

Настоящият регламент влиза в сила на третия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага за помощи за учебната 2016/2017 година и следващите учебни години.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 17 декември 2015 година.

За Комисията

Председател

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 671.

(2)  ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 549.

(3)  Регламент (ЕО) № 1234/2007 на Съвета от 22 октомври 2007 г. за установяване на обща организация на селскостопанските пазари и относно специфични разпоредби за някои земеделски продукти (Общ регламент за ООП) (ОВ L 299, 16.11.2007 г., стр. 1).

(4)  Регламент (ЕО) № 288/2009 на Комисията от 7 април 2009 г. за определяне на подробни правила за прилагане на Регламент (ЕО) № 1234/2007 на Съвета по отношение на отпускането на помощ от Общността за доставяне на плодове и зеленчуци, преработени плодове и зеленчуци и бананови продукти на децата в учебните заведения в рамките на схемата за предлагане на плодове в училищата (ОВ L 94, 8.4.2009 г., стр. 38).

(5)  Регламент (ЕС) № 1370/2013 на Съвета от 16 декември 2013 г. за установяване на мерки за определянето на някои помощи и възстановявания, свързани с общата организация на пазарите на селскостопански продукти (ОВ L 346, 20.12.2013 г., стр. 12).

(6)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/248 на Комисията от 17 декември 2015 г. за определяне на правила за прилагането на Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на помощта на Съюза за доставка и разпространение на плодове и зеленчуци, преработени плодове и зеленчуци и бананови продукти в рамките на схемата за предлагане на плодове и зеленчуци в училищата и за установяване на индикативното разпределение на тази помощ (вж. страница 8 от настоящия брой на Официален вестник).

(7)  Регламент за изпълнение (ЕС) № 908/2014 на Комисията от 6 август 2014 г. за определяне на правила за прилагането на Регламент (ЕС) № 1306/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на разплащателните агенции и други органи, финансовото управление, уравняването на сметките, правилата за проверките, обезпеченията и прозрачността (ОВ L 255, 28.8.2014 г., стр. 59).


ПРИЛОЖЕНИЕ

Минимални изисквания към плаката, посочен в член 10

Размер на плаката: A3 или по-голям

Букви: 1 cm или по-големи

Заглавие: Схема на Европейския съюз за предлагане на плодове и зеленчуци в училищата

Съдържание: Поне следния текст:

„Нашето [посочете вида учебно заведение (напр. детска градина/предучилище/училище)] участва в схемата за предлагане на плодове и зеленчуци в училищата с финансовата подкрепа на Европейския съюз.“

Плакатът носи емблемата на Европейския съюз.