16.7.2015   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 188/3


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2015/1162 НА КОМИСИЯТА

от 15 юли 2015 година

за изменение на приложение V към Регламент (ЕО) № 999/2001 на Европейския парламент и на Съвета относно определяне на правила за превенция, контрол и ликвидиране на някои трансмисивни спонгиформни енцефалопатии

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 999/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 22 май 2001 г. относно определяне на правила за превенция, контрол и ликвидиране на някои трансмисивни спонгиформни енцефалопатии (1), и по-специално член 23, първа алинея от него,

като има предвид, че:

(1)

С Регламент (ЕО) № 999/2001 се определят правила за превенция, контрол и ликвидиране на трансмисивни спонгиформни енцефалопатии (ТСЕ) при животните. Той се прилага при производството и пускането на пазара на живи животни и продукти от животински произход, а в някои специфични случаи — и при износа им.

(2)

В точка 1 от приложение V към Регламент (ЕО) № 999/2001 са определени като специфичен рисков материал (СРМ) някои видове тъкани от говеда, овце и кози, ако са получени от животни, чийто произход е от държава членка или трета държава или техен регион с контролиран или неопределен риск от спонгиформна енцефалопатия по говедата (СЕГ). В точка 2 от посоченото приложение се разширява списъкът на тъкани, определени като СРМ, за да бъдат включени и държавите членки със статус на нищожен риск от СЕГ, но не и трети държави със същия статус. Вследствие на това държавите членки със статус на нищожен риск от СЕГ следва да отстраняват и унищожават СРМ, като същевременно остава разрешен вносът в Съюза на такива тъкани от трети държави със статус на нищожен риск от СЕГ.

(3)

Световната организация за здравеопазване на животните (OIE) препоръчва изключването от международната търговия само на СРМ, получен от животни от рода на едрия рогат добитък с произход от държави с контролиран или неопределен риск по отношение на СЕГ, като същевременно няма препоръка за изключване за животни от рода на едрия рогат добитък с произход от държави със статус на нищожен риск от СЕГ (2).

(4)

В Стратегическия документ на Комисията относно трансмисивните спонгиформни енцефалопатии за периода 2010—2015 г. (3) се предвижда възможността за преразглеждане на сегашното задължение държавите членки с незначителна степен на риск да отстраняват СРМ от хранителната верига и фуражите, в случай че все по-голям брой държави придобиват такъв статус. С приемането на 20 октомври 2014 г. на Решение за изпълнение 2014/732/ЕС (4), което се основава на Резолюция № 18 на Световната организация по опазване здравето на животните (OIE) от м. май 2014 г. (5), на седемнадесет държави — членки на ЕС, е признат статус на характеризиращи се „с нищожен риск от СЕГ“.

(5)

Смятаме, че на този етап е прибързано решението да се разреши използването на всички тъкани от едър рогат добитък, класифицирани понастоящем като СРМ, в хранителната верига на държави членки със статус на нищожен риск от СЕГ, тъй като научните данни за атипичните СЕГ не са достатъчно категорични.

(6)

На 19 януари 2011 г. Европейският орган за безопасност на храните (ЕОБХ) публикува становище, изготвено съвместно с Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията (ЕСDС), относно възможна епидемиологична или молекулярна връзка между трансмисивните спонгиформни енцефалопатии („ТСЕ“) при животните и хората („съвместното становище на ЕОБХ и ECDC“) (6). В това съвместно становище ЕОБХ и ECDC потвърдиха идентифицирането на нетипични форми на спонгиформна енцефалопатия при говедата (СЕГ) и направиха разграничение между класическата СЕГ, нетипичната СЕГ от тип L и нетипичната СЕГ от тип H.

(7)

Съгласно посоченото съвместно становище няколко елемента сочат, че агентът, причиняващ нетипичната СЕГ от тип L, има потенциал да бъде зоонозен причинител. От друга страна, тези елементи липсват при нетипичната СЕГ от тип H. В съвместното становище се заявява също, че поради необичайно напредналата възраст на всички животни, диагностицирани с нетипична СЕГ от тип H или от тип L, както и ниската болестност сред популацията може да се предположи, че тези нетипични форми на СЕГ възникват спонтанно, независимо от практиките при храненето на животните. Системата за надзор на СЕГ в Съюза показа много ниска болестност и относително постоянно ниво на случаите на нетипична СЕГ през последните години.

(8)

На 11 януари 2011 г. ЕОБХ публикува Научно становище във връзка с прегледа на количествената оценка на риска от СЕГ, дължащ се на преработени животински белтъци (7) (Становище на ЕОБХ от 2011 г.). Научното становище показва, че 90 % от общата инфекциозност в клиничен случай на СЕГ е свързана с тъканите на централната и периферната нервна система. По-конкретно, според становището 65 % от общата инфекциозност в клиничен случай на СЕГ е свързана с мозъка, а 26 % — с гръбначния мозък.

(9)

На 11 юли 2014 г. ЕОБХ публикува научен доклад относно Протокола за допълнителни лабораторни изследвания във връзка с разпределението на инфекциозността на нетипичната СЕГ (8). Според доклада събраните данни сочат, че при класическата СЕГ се наблюдава същото разпределение в тъканите, както при случаите на нетипична СЕГ, като са установени по-високи титри на инфекциозни приони и/или инфекциозност в централната и периферната нервна система.

(10)

Предвид всички тези съображения мозъкът и гръбначният мозък от едър рогат добитък на възраст над 12 месеца, чийто произход е от държава членка със статус на нищожен риск от СЕГ, следва да останат в списъка на СРМ, докато бъдат налични допълнителни познания за рисковете, свързани с нетипичната СЕГ.

(11)

С оглед на практическите трудности да се гарантира, че костите на черепа не са замърсени с мозъчни тъкани, черепите от едър рогат добитък на възраст над 12 месеца, чийто произход е от държава членка със статус на нищожен риск от СЕГ, също следва да останат в списъка на СРМ.

(12)

Поради солидната система за наблюдение в ЕС, данните, разгледани от ЕОБХ, се отнасят основно за Европа. В ход са дискусии на равнището на OIE, за да се направи преглед на Здравния кодекс за сухоземните животни на OIE в контекста на новите познания за нетипичната СЕГ. Поради това правилата на Съюза по отношение на СРМ в държавите членки и в трети държави със статус на нищожен риск от СЕГ следва да бъдат преразгледани с оглед на резултатите от тези обсъждания.

(13)

Няма данни за внос в Съюза на черепи, мозък, гръбначен мозък и очи от едър рогат добитък на възраст над 12 месеца.

(14)

С цел да се гарантира уеднаквяване в по-голяма степен на условията за пускане на пазара на стоки от държавите членки и за вноса на стоки от трети държави, като същевременно се вземат предвид евентуалните оставащи рискове, свързани с използването на определени тъкани в хранителната верига на хората и/или на животните, следва да бъде отменено допълнителното изискване за включване на държавите членки със статус на нищожен риск от СЕГ в забраната за СРМ от едър рогат добитък, с изключение на черепа, мозъка и гръбначния мозък на едър рогат добитък на възраст над 12 месеца.

(15)

Поради това Регламент (ЕО) № 999/2001 следва да бъде съответно изменен.

(16)

Ако се появят научни доказателства за рискове по отношение на общественото здраве, които понастоящем са неизвестни, правилата на Съюза по отношение на СРМ в държавите членки и третите държави с нищожен риск от СЕГ следва да бъдат преразгледани.

(17)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

В приложение V към Регламент (ЕО) № 999/2001 точка 2 се заменя със следния текст:

„2.   Специфични изисквания за държавите членки със статус на нищожен риск от СЕГ

Тъканите, изброени в точка 1, буква а), подточка i) и в точка 1, буква б), които са получени от животни, чийто произход е от държави членки със статус на нищожен риск от СЕГ, се считат за специфичен рисков материал.“

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 15 юли 2015 година.

За Комисията

Председател

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ОВ L 147, 31.5.2001 г., стр. 1.

(2)  Член 11.4.14 от Здравния кодекс за сухоземните животни на OIE, издание 2014 г. (OIE — Terrestrial Animal Health Code, Здравен кодекс за сухоземните животни на OIE — V 8-15.7.2014).

(3)  Съобщение на Комисията до Европейския парламент и до Съвета „Пътна карта относно ТСЕ 2 — стратегически документ относно трансмисивните спонгиформни енцефалопатии за периода 2010—2015 г.“ COM(2010)384 окончателен.

(4)  Решение за изпълнение 2014/732/ЕС на Комисията от 20 октомври 2014 г. за изменение на Решение 2007/453/ЕО във връзка със статуса по отношение на СЕГ на България, Естония, Хърватия, Латвия, Люксембург, Унгария, Малта, Португалия и Словакия (ОВ L 302, 22.10.2014 г., стр. 58).

(5)  Резолюция № 18 „Признаване на статуса на държави членки по отношение на риска от спонгиформна енцефалопатия по говедата“, приета от Световната асамблея на делегатите на OIE на 27 май 2014 г. (82 GS/FR — Париж, м. май 2014 г.).

(6)  EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ), 2011; 9(1):1945.

(7)  EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2011; 9(1):1947.

(8)  EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2014;12(7):3798.