12.5.2015   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 119/27


РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2015/750 НА КОМИСИЯТА

от 8 май 2015 година

относно хармонизирането на радиочестотната лента 1 452—1 492 MHz за наземни системи, позволяващи предоставянето на електронни съобщителни услуги в Съюза

(нотифицирано под номер С(2015) 3061)

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Решение № 676/2002/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 7 март 2002 г. относно регулаторната рамка за политиката на Европейската общност в областта на радиочестотния спектър (Решение за радиочестотния спектър) (1), и по-специално член 4, параграф 3 от него,

като има предвид, че:

(1)

Правилникът по радиосъобщения на Международния съюз по далекосъобщения (2) разпределя радиочестотната лента 1 452—1 492 MHz за радиослужби — неподвижна, подвижна (с изключение на въздушна подвижна), радиоразпръскване и спътниково радиоразпръскване на съвместна първична основа в регион 1, който включва Съюза. Тези правила ограничават използването на радиочестотната лента за радиоразпръскване и спътниково радиоразпръскване до цифрово аудиоразпръскване (DAB).

(2)

Специалното споразумение от Маастрихт, 2002 г., изменено през 2007 г. (3), предоставя техническата и регулаторната рамка за въвеждането на наземното цифрово аудиоразпръскване (T-DAB) в радиочестотната лента 1 452—1 479,5 MHz в страните, подписали това споразумение, включително всички държави членки. То определя също така процедурите за трансгранична координация между T-DAB и безжичните широколентови електронни съобщителни услуги.

(3)

С Решение № 243/2012/ЕС на Европейския парламент и на Съвета (4) беше създадена многогодишна програма за политиката в областта на радиочестотния спектър (ППОРС), в която се поставя целта до 2015 г. въз основа на описа на спектъра да се определят поне 1 200 MHz от радиочестотния спектър, включително вече използвания спектър, като подходящи за безжични широколентови услуги в Съюза.

(4)

Радиочестотната лента 1 452—1 492 MHz беше определена да се използва за радиоразпръскване в държавите членки, но нейната употреба беше доста ограничена. В доклада на Комисията за описа на радиочестотния спектър (5) съгласно ППОРС се заключава, че тя не се използва достатъчно в Съюза и следва да се промени нейното използване за безжични широколентови електронни съобщителни услуги в съответствие с целта на ППОРС относно спектъра. Въпреки това съществуващите наземни системи за радиоразпръскване следва да бъдат защитени в дългосрочен план, включително в случай на подновяване на разрешенията за тях.

(5)

В своето становище относно стратегическите предизвикателства пред Европа във връзка с растящото търсене на радиочестотен спектър за безжични широколентови услуги (6) Групата за политиката в областта на радиочестотния спектър препоръча Комисията да обмисли приемането на още мерки за по-нататъшно насърчаване на използването на радиочестотната лента 1 452—1 492 MHz за допълнително предаване в права посока, като същевременно позволи на държавите членки да използват част от тази лента за други цели, като например за радиоразпръскване.

(6)

На 19 март 2014 г., в съответствие с член 4, параграф 2 от Решението за радиочестотния спектър, Комисията възложи мандат на Европейската конференция по пощи и далекосъобщения (CEPT) да разработи хармонизирани технически условия за радиочестотната лента 1 452—1 492 MHz за безжични широколентови електронни съобщителни услуги в Съюза.

(7)

На 28 ноември 2014 г., в изпълнение на този мандат, CEPT издаде доклад № 54, в който предложи хармонизиране на използването на радиочестотната лента 1 452—1 492 MHz за допълнително безжично широколентово предаване в права посока, като същевременно на държавите членки се позволи адаптиране към националните условия в части от лентата (например 1 452—1 479,5 MHz) за наземно радиоразпръскване. При допълнителното предаване в права посока радиочестотите в рамките на тази лента се използват за еднопосочно предаване от базова станция, за да се предоставят електронни съобщителни услуги, в съчетание с използване на радиочестоти в друга честотна лента.

(8)

Хармонизираното използване на радиочестотната лента 1 452—1 492 MHz за предаване само в права посока при безжичните широколентови електронни съобщителни услуги е важно за преодоляване на асиметрията в преноса на данни чрез увеличаване на капацитета на широколентовите безжични системи да предават в права посока. Като се вземат предвид също така принципите на неутралност на технологиите и услугите, това улеснява и съвместното използване на същата честотна лента с вече съществуващи радиослужби за наземно радиоразпръскване, които е възможно да не отговарят на техническите условия, определени с настоящото решение. Ето защо държавите членки следва да разпределят лентата на неизключителен принцип за всички видове електронни съобщителни услуги и да осигурят съвместното съществуване на различните услуги съгласно националните условия и в съответствие с международните споразумения.

(9)

Предоставянето на безжични широколентови електронни съобщителни услуги в радиочестотната лента 1 452—1 492 MHz следва да се основава на хармонизирано разпределение на каналите и общи минимални (минимално ограничителни) технически условия за насърчаване на единния пазар, намаляване на вредните радиосмущения и гарантиране на координацията на радиочестотите.

(10)

Необходими са общи технически условия и принципи, като подходяща защита, за да се гарантира съвместното съществуване между безжичните широколентови електронни съобщителни услуги и T-DAB в радиочестотната лента 1 452—1 492 MHz, както и между тези услуги в същата лента и други приложения в съседни радиочестотни ленти, включително тактически радиорелейни линии, координирани фиксирани връзки и въздушна телеметрия. Възможно е да са необходими допълнителни национални мерки за осигуряване на съвместното съществуване с приложения в съседни радиочестотни ленти — например с некоординирани фиксирани връзки.

(11)

Възможно е да са необходими трансгранични споразумения между администрациите, за да се гарантира прилагането от държавите членки на параметрите, установени с настоящото решение, така че да се избегнат вредните радиосмущения и да се подобрят ефективността и конвергенцията при използването на спектъра. В доклад № 54 на CEPT се определят техническите условия и принципите за трансгранична координация между безжичните широколентови електронни съобщителни услуги, T-DAB и услугите за въздушна телеметрия в радиочестотната лента 1 452—1 492 MHz, включително по границите на Съюза.

(12)

Използването на радиочестотната лента 1 452—1 492 MHz от други приложения в трети държави, което е предмет на международни споразумения, може да ограничи нейното въвеждане и използване за безжични широколентови електронни съобщителни услуги в някои държави членки. Въпросните държави членки следва да предприемат всички необходими мерки, за да сведат възможно най-скоро до минимум продължителността и географския обхват на тези ограничения, и при необходимост следва да потърсят помощ от Съюза в съответствие с член 10, параграф 2 от ППОРС. Съгласно член 6, параграф 2 и член 7 те следва да уведомят Комисията за такива ограничения и съответната информация следва да бъде публикувана в съответствие с член 5 от Решението за радиочестотния спектър.

(13)

Поради това мерките, предвидени в настоящото решение, следва да се прилагат в целия Европейски съюз и да се изпълняват от държавите членки с цел да се осигури усвояването на радиочестотната лента 1 452—1 492 MHz за безжични широколентови електронни съобщителни услуги в съответствие с целта на ППОРС относно спектъра. Държавите членки следва да докладват на Комисията за изпълнението на решението и за използването на тази лента, за да се улесни оценката на нейното въздействие на равнище ЕС, както и навременното ѝ преразглеждане при необходимост от това.

(14)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Комитета по радиочестотния спектър,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

С настоящото решение се цели да се хармонизират условията за предоставяне и ефективно използване на радиочестотната лента 1 452—1 492 MHz за наземни системи, позволяващи предоставяне на електронни съобщителни услуги в Съюза.

Член 2

1.   Не по-късно от шест месеца след датата, на която държавите членки са уведомени за настоящото решение, те определят и предоставят на неизключителен принцип радиочестотната лента 1 452—1 492 MHz за наземни системи, позволяващи предоставяне на електронни съобщителни услуги в съответствие с параметрите, определени в приложението.

2.   Държавите членки гарантират, че наземните системи, посочени в параграф 1, осигуряват подходяща защита за:

а)

системите, функциониращи в съседни радиочестотни ленти; и

б)

наземните системи за радиоразпръскване, които функционират в радиочестотната лента 1 452—1 479,5 MHz съгласно разрешение, което е валидно към датата на уведомяване за настоящото решение, или последващо подновяване на такова разрешение и в съответствие с параметрите, определени от специалното споразумение от Маастрихт от 2002 г., както е изменено през 2007 г.

3.   Държавите членки улесняват постигането на споразумения за трансгранична координация с цел да стане възможно функционирането на системите, посочени в параграф 1, като се съобразяват с действащите регулаторни процедури и права, както и със съответните международни споразумения.

Член 3

Държавите членки не са обвързани от задълженията по член 2 в географски области, в които съгласуването с трети държави им налага да се отклонят от параметрите, посочени в приложението. Те се стремят да сведат до минимум продължителността и географския обхват на такова отклонение.

Член 4

Държавите членки докладват относно прилагането на настоящото решение не по-късно от девет месеца след датата на уведомяването им за него.

Държавите членки наблюдават използването на радиочестотната лента 1 452—1 492 MHz и докладват своите констатации на Комисията при поискване или по собствена инициатива, за да се даде възможност за своевременно преразглеждане на настоящото решение, ако това е необходимо.

Член 5

Адресати на настоящото решение са държавите членки.

Съставено в Брюксел на 8 май 2015 година.

За Комисията

Günther OETTINGER

Член на Комисията


(1)  ОВ L 108, 24.4.2002 г., стр. 1.

(2)  Налични на следния адрес: http://www.itu.int/pub/R-REG-RR

(3)  Специално споразумение между държавите — членки на Европейската конференция по пощи и далекосъобщения (СЕРТ), свързано с използването на радиочестотната лента 1 452—1 479,5 MHz за наземно цифрово аудиоразпръскване (TDAB), Маастрихт, 2002 г., Констанца, 2007 г. (MA02revCO07).

(4)  Решение № 243/2012/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 14 март 2012 г. за създаване на многогодишна програма за политиката в областта на радиочестотния спектър (ОВ L 81, 21.3.2012 г., стр. 7).

(5)  Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета относно описа на радиочестотния спектър (COM/2014/0536 final).

(6)  Документ RSPG13-521 rev1.


ПРИЛОЖЕНИЕ

ПАРАМЕТРИ, ЗА КОИТО СЕ ОТНАСЯ ЧЛЕН 2, ПАРАГРАФ 1

A.   ОБЩИ ПАРАМЕТРИ

1.

Работният режим в рамките на радиочестотната лента 1 452—1 492 MHz трябва да бъде ограничен до предаване от базовата станция („само в права посока“).

2.

Размерът на назначените блокове в радиочестотната лента 1 452—1 492 MHz трябва да е кратен на 5 MHz. Долната честотна граница на даден назначен блок трябва да съвпада с долната граница на лентата 1 452 MHz или да отстои на кратно на 5 MHz разстояние от нея.

3.

Предаването от базова станция трябва да е в съответствие с маската за граници на блоковете съгласно настоящото приложение.

Б.   ТЕХНИЧЕСКИ УСЛОВИЯ ЗА БАЗОВИ СТАНЦИИ — МАСКА ЗА ГРАНИЦИ НА БЛОКОВЕТЕ

За базовите станции трябва да се прилагат следните технически параметри, наречени маска за граници на блоковете (block edge mask — BEM), за да се гарантира съвместимостта между съседни мрежи, ако липсват двустранни или многостранни споразумения между операторите на тези съседни мрежи. Възможно е прилагането и на по-малко строги технически параметри, ако това е договорено между съответните оператори или администрации, при условие че тези параметри са в съответствие с техническите условия, приложими за защитата на други радиослужби или приложения, включително и такива в съседни радиочестотни ленти или предмет на трансгранични задължения.

BEM представлява маска на излъчването, която се определя като функция на радиочестотата спрямо границата на блок от радиочестотния спектър, за който на конкретен оператор са предоставени права за ползване. Тя се състои от гранични стойности на мощността в рамките на блока и извън него. Граничната стойност на мощността в рамките на блок се прилага към блока, притежаван от оператор. По-долу са изложени незадължителни изисквания, валидни в рамките на блок. Граничните стойности на мощността извън блока се прилагат за спектъра в рамките на радиочестотната лента 1 452—1 492 MHz, който е извън даден блок, предоставен на оператор. Те са посочени в таблица 1.

Освен това за безжичните широколентови електронни съобщителни услуги се определят гранични стойности на мощността в рамките на лентата 1 452—1 492 MHz, за да се гарантира съвместимостта между тези услуги и други радиоуслуги или приложения в рамките на радиочестотната лента 1 452—1 492 MHz или в съседните радиочестотни ленти 1 427—1 452 MHz или 1 492—1 518 MHz. Граничните стойности на мощността с цел осигуряване на съвместимост по отношение на услуги или приложения в съседните радиочестотни ленти са посочени в таблица 2. Допустимо е прилагането на допълнителни технически и/или процедурни мерки (1) на национално равнище, за да се гарантира съвместимостта с услуги и приложения в съседните радиочестотни ленти. Граничните стойности с цел съвместимост с услугите за наземно цифрово аудиоразпръскване (T-DAB) в радиочестотната лента 1 452—1 492 MHz са посочени в таблица 3.

Изисквания в рамките на блока

За базови станции не е задължително да се определя гранична стойност на еквивалентната изотропно излъчена мощност (EIRP) (2) в рамките на блока. Държавите членки могат да определят гранична стойност на EIRP, която да не превишава 68 dBm/5MHz; тя може да бъде увеличена при специфично разполагане на мрежата — например при обединено използване на радиочестотен спектър от лентата 1 452—1 492 MHz и радиочестотен спектър от по-ниски радиочестотни ленти.

Изисквания извън блока

Таблица 1

Гранични стойности (BEM) на EIRP от базова станция извън блока (за една антена), в рамките на радиочестотната лента 1 452—1 492 MHz

Радиочестотен обхват на излъчванията извън блока

Максимална средна EIRP извън блока

Широчина на радиочестотната лента на измерване

От – 10 до – 5 MHz от долната граница на блока

11 dBm

5 MHz

От – 5 до 0 MHz от долната граница на блока

16,3 dBm

5 MHz

От 0 до + 5 MHz от горната граница на блока

16,3 dBm

5 MHz

От + 5 до + 10 MHz от горната граница на блока

11 dBm

5 MHz

Честоти в лентата 1 452—1 492 MHz, отстоящи на повече от 10 MHz от долната или горната граница на блока

9 dBm

5 MHz

Изисквания за съвместимост на съседни радиочестотни ленти

Таблица 2

Гранични стойности на EIRP от базова станция извън работната лента в съседни радиочестотни ленти

Радиочестотен обхват на излъчванията извън работната лента

Максимална средна EIRP извън работната лента

Широчина на радиочестотната лента на измерване

Под 1 449 MHz

– 20 dBm

1 MHz

1 449—1 452 MHz

14 dBm

3 MHz

1 492—1 495 MHz

14 dBm

3 MHz

Над 1 495 MHz

– 20 dBm

1 MHz

Обяснителна бележка към таблица 2: тези изисквания са определени с цел да се гарантира съвместимост с координирани неподвижни връзки, мобилни услуги и услуги за въздушна телеметрия (ограничени до наземни станции) и осъществявани в съседни честотни ленти под 1 452 MHz или над 1 492 MHz.

Изисквания за съвместимост в рамките на радиочестотната лента 1 452—1 492 MHz

Таблица 3

Гранични стойности, в рамките на радиочестотната лента 1 452—1 492 MHz, на EIRP от базова станция извън блок за осигуряване на съвместимост с T-DAB в съседни канали

Радиочестотен обхват на излъчванията извън блока

Максимална средна EIRP извън блока

Широчина на радиочестотната лента на измерване

От 0 до 1,3 MHz от границата на блока

9,3 dBm

1 MHz

От 1,3 до 1,5 MHz от границата на блока

2,8 dBm

1 MHz

От 1,5 до 1,8 MHz от границата на блока

– 6,7 dBm

1 MHz

От 1,8 до 2 MHz от границата на блока

– 12,4 dBm

1 MHz

От 2 до 2,3 MHz от границата на блока

– 13,7 dBm

1 MHz

От 2,3 до 5 MHz от границата на блока

– 14,9 dBm

1 MHz

Останали радиочестоти, използвани за T-DAB

– 14,9 dBm

1 MHz

Обяснителна бележка към таблица 3: тези изисквания се прилагат само ако T-DAB е в експлоатация на национално равнище. Те са определени с цел да се гарантира съвместимост с услуги за T-DAB в съседни канали в рамките на радиочестотната лента 1 452—1 492 MHz, като се приема защитна лента от поне 1,5 MHz между безжичните широколентови електронни съобщителни услуги и услугите за T-DAB.


(1)  Например една или няколко от следните: координация на планирането на радиочестоти, координация на местоположението, по-строги гранични стойности на мощността на базовите станции в лентата, по-строги от посочените в таблица 2 гранични стойности на еквивалентната изотропно излъчена мощност на базови станции извън работната лента.

(2)  EIRP в рамките на блока е общата мощност, излъчвана от определено място във всички посоки, независимо от конфигурацията на базовата станция.