14.3.2014   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 74/33


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 245/2014 НА КОМИСИЯТА

от 13 март 2014 година

за изменение на Регламент (ЕС) № 1178/2011 на Комисията от 3 ноември 2011 г. за определяне на технически изисквания и административни процедури във връзка с екипажите на въздухоплавателни средства в гражданското въздухоплаване

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 216/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 20 февруари 2008 г. относно общи правила в областта на гражданското въздухоплаване, за създаване на Европейска агенция за авиационна безопасност и за отмяна на Директива 91/670/ЕИО на Съвета, Регламент (ЕО) № 1592/2002 и Директива 2004/36/ЕО (1), и по-специално член 7, параграф 5 и член 7, параграф 6 от нея,

като има предвид, че:

(1)

С Регламент (ЕС) № 1178/2011 на Комисията (2) се определят техническите изисквания и административните процедури във връзка с екипажите на въздухоплавателни средства в гражданското въздухоплаване.

(2)

Някои държави членки считат, че някои изисквания на Регламент (ЕС) № 1178/2011 представляват неоправдана или непропорционална административна или икономическа тежест за тях самите или за заинтересованите страни и поискаха дерогации от някои изисквания в съответствие с член 14, параграф 6 от Регламент (ЕО) № 216/2008.

(3)

Исканията за дерогация бяха анализирани от Европейската агенция за авиационна безопасност, която от своя страна излезе с препоръка до Комисията да приеме определени дерогации.

(4)

Освен това държавите членки посочиха редица грешки при публикуването на Регламент (ЕС) № 1178/2011 на Комисията, които водят до непреднамерени затруднения при изпълнението.

(5)

Следователно, съществуващите изисквания следва да бъдат изменени с цел да се въведат дерогациите, които оказват ясно влияние върху създаването на правила и да се коригират грешките от редакторски характер.

(6)

Освен това, в приложение I (Част FCL) към Регламент (ЕС) № 1178/2011 се съдържат изисквания за обучение и проверка за придобиване на квалификация за полети по прибори (IR). Тези изисквания за IR се основаваха на предишни изисквания JAR-FCL и бе установена необходимост от преразглеждането им.

(7)

Следователно следва да бъдат въведени допълнителни изисквания за квалификацията за полети при метеорологични условия за полети по прибори, както и специфични изисквания за опериране на планери, които извършват полети в облаците.

(8)

С цел да се гарантира, че обучението за квалификация за полети по прибори, започнало преди прилагането на настоящия регламент, както и придобитият опит, може да бъдат взети предвид за придобиване на тази квалификация, следва да бъдат определени условията за признаване на вече приключили обучения или на придобит опит за полети по прибори.

(9)

Когато може да бъде гарантирано равнище на безопасност, еквивалентно на определеното в Регламент (ЕО) № 216/2008, държавите членки следва да получат възможност да признават опита при полети по прибори на притежател на квалификация, издадена от трета държава. Условията за признаване на този опит следва също да бъдат определени.

(10)

За да се гарантира плавен преход и високо единно ниво на безопасност на гражданското въздухоплаване в Европейския съюз, мерките за прилагане следва да отразяват най-модерните достижения, включително най-добрите практики, както и научно-техническия прогрес в областта на обучението на пилоти. Съответно техническите изисквания и административните процедури, приети от Международната организация за гражданско въздухоплаване (ИКАО) и вече разработените в приложение I (Част FCL) към Регламент (ЕС) № 1178/2011 изисквания за обучение, както и съществуващото национално законодателство, отразяващо специфичните национални условия, следва да бъдат разгледани и отразени в този набор от правила, като се отчетат специфичните нужди на пилотите от авиацията с общо предназначение в Европа.

(11)

Агенцията подготви проект на правилник за прилагане, който предостави на Комисията като становище в съответствие с член 19, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 216/2008.

(12)

На държавите членки, които са създали национална система за предоставяне на разрешение на пилоти за полети при метеорологични условия за полети по прибори (IMC) с ограничени права, които се отнасят единствено за националното въздушно пространство на държавата членка, и които могат да докажат, че системата е сигурна и че е налице специфична местна потребност, следва да бъде разрешено да продължат да издават такива разрешения за ограничен период от време, при условие че бъдат изпълнени определени изисквания.

(13)

Регламент (ЕС) № 965/2012 на Комисията (3) позволява някои полети като полети със споделени разходи и въвеждащи полети да се извършват в съответствие с правилата, прилагани по отношение на нетърговски операции, извършвани от несложно въздухоплавателно средство. Следователно е необходимо да се осигури съответствие с този подход на правата на пилотите, установени с Регламент (ЕС) № 1178/2011.

(14)

Следователно на притежателите на PPL, SPL, BPL или LAPL следва да бъде разрешено да извършват полети от категориите, определени в Регламент (ЕС) № 965/2012.

(15)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Комитета на Европейската агенция за авиационна безопасност, учреден по силата на член 65 от Регламент (ЕО) № 216/2008.

(16)

С оглед на това Регламент (ЕС) № 1178/2011 следва да бъде съответно изменен,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Регламент (ЕС) № 1178/2011 на Комисията се изменя, както следва:

1.

Член 3 се заменя със следното:

„Член 3

Издаване на свидетелства за летателна правоспособност и свидетелства за медицинска годност за пилоти

1.   Без да се засягат разпоредбите на член 8 от настоящия регламент, пилотите на въздухоплавателните средства, посочени в член 4, параграф 1, букви б) и в) и член 4, параграф 5 от Регламент (ЕО) № 216/2008, отговарят на техническите изисквания и административните процедури, посочени в приложение I и приложение IV към настоящия регламент.

2.   Независимо от правата на притежателите на свидетелства за летателна правоспособност, определени в приложение I към настоящия регламент, притежателите на такива свидетелства, издадени в съответствие с подчаст Б или В на приложение I към настоящия регламент могат да извършват полетите, посочени в член 6, параграф 4, буква а) от Регламент (ЕС) №965/2012. Това не засяга спазването на всякакви допълнителни изисквания за превоз на пътници или извършването на търговски операции, определени в подчасти Б или В от приложение I към настоящия регламент.“

2.

Към член 4 се добавя следният параграф 8:

„8.   До 8 април 2019 г. държавата членка може да издаде разрешение на пилот да упражнява определени ограничени права да лети на самолет по правилата за полети по прибори, преди пилотът да отговаря на всички изисквания, необходими за издаване на квалификация за полет по прибори в съответствие с настоящия регламент, при спазване на следните условия:

a)

държавата членка издава тези разрешения единствено когато това е оправдано от специфичните местни нужди, които не могат да бъдат удовлетворени от квалификациите, установени по силата на настоящия регламент;

б)

обхватът на правата, предоставени от разрешението, се основава на оценка на риска за безопасност, извършена от държава членка, като се вземе под внимание степента на обучение, необходима за постигане на планираното равнище на компетентност на пилота;

в)

правата на разрешението са ограничени и обхващат само въздушното пространство на националната територия на съответната държава членка, или на части от нея;

г)

разрешението се издава за кандидати, които са завършили подходящо обучение с квалифицирани инструктори и са доказали пред квалифицирано изпитващо лице, че са придобили необходимите способности, определени от държавата членка;

д)

държавата членка уведомява Комисията, ЕААБ и другите държави членки за особеностите на въпросното разрешение, включително неговата обосновка и оценката на риска за безопасност;

е)

държавата членка наблюдава дейностите, свързани с разрешението, за да осигури приемливо ниво на безопасност и да предприеме подходящи действия в случай, че се установи повишен риск или каквито и да е опасения по отношение на безопасността;

ж)

държавата членка извършва преглед на въпросите, свързани с безопасността при прилагането на разрешението, и представя доклад на Комисията най-късно до 8 април 2017 г.“

3.

В член 12, параграф 4 се заменя със следното:

„4.   Чрез дерогация от параграф 1 държавите членки могат да решат да не прилагат до 8 април 2015 г. разпоредбите на настоящия регламент по отношение на пилоти, притежаващи свидетелство за летателна правоспособност и съответно свидетелство за медицинска годност, издадени от трета държава, която участва в нетърговската експлоатация на въздухоплавателни средства, посочени в член 4, параграф 1, буква б) или в) от Регламент (ЕО) № 216/2008.“

4.

Приложения I, II, III и VI се изменят в съответствие с приложенията към настоящия регламент.

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 13 март 2014 година.

За Комисията

Председател

José Manuel BARROSO


(1)  ОВ L 143, 30.4.2004 г., стр. 76.

(2)  ОВ L 311, 25.11.2011 г., стр. 1.

(3)  Регламент (ЕС) № 965/2012 на Комисията от 5 октомври 2012 г. за определяне на технически изисквания и административни процедури във връзка с въздушните операции в съответствие с Регламент (ЕО) № 216/2008 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 296, 25.10.2012 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Приложение I (Част FCL) към Регламент (ЕО) № 1178/2011 се изменя, както следва:

1)

Заглавието на FCL.015 се заменя със следното:

FCL.015 Кандидатстване и издаване, потвърждаване на валидността и подновяване на свидетелства за правоспособност, квалификации и сертификати

2)

FCL.020 се заменя със следното:

„FCL.020 Обучаем пилот

а)

Обучаемият пилот не лети сам, освен ако има разрешение за това и е наблюдаван от инструктор.

б)

Преди първия си самостоятелен полет обучаемият пилот е най-малко:

(1)

за самолети, вертолети и дирижабли: 16-годишен;

(2)

за планери и балони: 14-годишен.“

3)

FCL.025 се изменя, както следва:

а)

Заглавието се заменя със следното:

„FCL.025 Изпити за проверка на теоретичните познания за издаване на свидетелства за правоспособност и квалификации“

б)

В буква а), параграфи 1 и 2 се заменят със следното:

„(1)

Кандидатите издържат пълния набор от изпити за теоретични познания за конкретно свидетелство или квалификация в дадена държава членка.

(2)

Кандидатите се явяват на изпит за теоретични познания само когато бъдат препоръчани от одобрената организация за обучение (ATO), отговорна за тяхното обучение, след като са завършили на задоволително ниво съответните дисциплини, включени в курса за теоретична подготовка.“

в)

буква б) се изменя, както следва:

i)

параграф 1 се заменя със следното:

„1)

Успешното преминаване на изпита за теоретични познания се зачита, ако кандидатът е посочил поне 75 % от възможните верни отговори на изпитния формуляр. Не се отнемат точки за грешни отговори.“

ii)

параграф 3 и втора алинея от буква б) се заменят със следното:

„(3)

Ако кандидатът направи четири неуспешни опита да премине изпита за теоретични познания или ако не премине успешно всички изпити в рамките на шест изпитни сесии или в рамките на периода, посочен по-горе в параграф 2, той трябва да се яви отново на всички изпити.

Преди да се яви отново на изпитите за теоретични познания, кандидатът преминава допълнително обучение в ATO. Степента и обхватът на необходимото обучение се определят от ATO въз основа на нуждите на кандидата.“

г)

в буква в) параграф 1), точка ii) се заменя със следното:

„ii)

за издаването на свидетелство за правоспособност на професионален пилот, квалификация за полети по прибори (IR) или квалификация за полети по прибори по маршрут (EIR)— за период от 36 месеца;“

4)

FCL.035 се изменя, както следва:

а)

буква а) се изменя, както следва:

i)

параграф 1 и първото изречение от параграф 2 се заменят със следното:

„(1)

Освен ако в настоящата част е предвидено друго, полетното време, което ще бъде признато за свидетелство, квалификация или сертификат, е било пролетяно на въздухоплавателно средство от същата категория, за която се иска свидетелство, квалификация или сертификат.

(2)

Командир на полет или обучаем командир на полет.“

ii)

параграф 3 се заменя със следното:

„(3)

Полетно време като втори пилот или командир на полет под наблюдение (PICUS). Освен ако в настоящата част е предвидено друго, притежател на свидетелство за летателна правоспособност, действащ като втори пилот или командир на полет под наблюдение (PICUS), има право на признаване на цялото полетно време като втори пилот при покриването на изискваното общо полетно време за издаване на свидетелство за летателна правоспособност от по-висока степен.“

б)

буква б) се изменя, както следва:

i)

параграф 1 се заменя със следното:

„(1)

На кандидат, преминал успешно теоретичния изпит за свидетелство за правоспособност на транспортен пилот, се признават теоретичните познания за свидетелство за летателна правоспособност за леки въздухоплавателни средства, на любител пилот, на професионален пилот и, с изключение на случая с вертолети, IR и EIR в същата категория въздухоплавателни средства.“

ii)

добавя се следният параграф 5:

„(5)

Независимо от разпоредбите на буква б), точка (3), на притежателя на IR(A), който е завършил основан на компетентност модулен курс за IR(A), или на притежателя на EIR се признават изцяло теоретичното обучение и изпитът за IR в друга категория въздухоплавателни средства, само когато е преминал успешно и теоретичното обучение, и изпита за частта от курса за IFR, съгласно изискванията на FCL.720.A., буква б), точка (2), точка i).“

5)

FCL.055 се изменя, както следва:

а)

уводната част на буква г) се заменя със следното:

„г)

специални изисквания за притежателите на квалификации за полети по прибори (IR) или за полети по маршрут (EIR). Без да се засягат разпоредбите на горните параграфи, притежателите на IR или на EIR трябва да покажат способност да използват английски език на ниво, което им позволява:“

б)

буква д) се заменя със следното:

„д)

Демонстрирането на езиковата компетентност и използването на английски език за притежателите на IR или EIR се извършва чрез метод на оценка, определен от компетентния орган.“

6)

Във FCL.060 буква б), параграф 3 се заменя със следното:

„(3)

като заместващ втори пилот в полет, освен ако пилотът:

i)

отговаря на изискванията, посочени в буква б), точка 1; или

ii)

през последните 90 дни е изпълнил поне 3 сектора като заместващ пилот в полет на същия тип или клас въздухоплавателно средство; или

iii)

е преминал опреснително обучение за летателни умения на FFS на интервали не повече от 90 дни. Това опреснително обучение може да се съчетае с опреснително обучение на оператор, предвидено в съответните изисквания от Част ORO.“

7)

Във FCL.105.A, буква б) се заменя със следното:

„б)

Притежателите на LAPL(A) превозват пътници само ако след издаването на свидетелството за правоспособност имат 10 часа полетно време като командир на полет на самолет или TMG..“

8)

Във FCL.105.S, буква б) се заменя със следното:

„б)

Притежателите на LAPL(S) превозват пътници само ако след издаването на свидетелството за правоспособност имат 10 часа полетно време или 30 излитания като командир на полет на планери или мотопланери.“

9)

FCL.105.B се заменя със следното:

FCL.105.B LAPL(B) — Права

Правата на притежателя на LAPL за балони са да действа като командир на полет на балони с горещ въздух или дирижабли с горещ въздух с максимум 3 400 m3 капацитет на обшивката на балона или балони с газ с максимум 1 260 m3 капацитет на обшивката на балона, превозващи максимум 3-ма пътници, така че на борда на въздухоплавателното средство никога да няма повече от 4 лица.“

10)

Във FCL.110.B, заглавието се заменя със следното:

11)

Във FCL.235, буква в), параграф 2 се заменя със следното:

„(2)

Ако кандидатът не успее да премине някой елемент от даден раздел се смята, че не е преминал целия раздел. Ако кандидатът не успее да премине само 1 раздел, той се явява отново само на този раздел. Ако той не успее да премине повече от 1 раздел се смята, че не е преминал успешно проверката.“

12)

Във FCL.205.A, буква б), параграф 3 се заменя със следното:

„(3)

обучението, изпитването и проверката на квалификациите или сертификатите, свързани с това свидетелство за правоспособност.“

13)

Във FCL.205.Н, буква б), параграф 3 се заменя със следното:

„(3)

обучението, изпитването и проверката на квалификациите или сертификатите, свързани с това свидетелство за правоспособност.“

14)

Във FCL.205.As, буква б), параграф 3 се заменя със следното:

„(3)

обучението, изпитването и проверката на квалификациите или сертификатите, свързани с това свидетелство за правоспособност.“

15)

Във FCL.205.S, буква в) се заменя със следното:

„в)

Независимо от разпоредбите на буква б), точка 2, притежателят на SPL, който има права на инструктор или проверяващ, може да получава възнаграждение за:

(1)

предоставянето на летателно обучение за LAPL(S) или SPL;

(2)

провеждането на проверки на уменията и проверки на професионалната подготовка за тези свидетелства за правоспособност;

(3)

обучението, изпитването и проверката на квалификациите или сертификатите, свързани с тези свидетелства за правоспособност.“

16)

FCL.205.B се изменя, както следва:

а)

буква а) се заменя със следното:

„a)

Правата на притежателя на BPL са да действа като командир на полет на балони.“

б)

в буква в), параграф 3) се заменя със следното:

„(3)

обучението, изпитването и проверката на квалификациите или сертификатите, свързани с тези свидетелства за правоспособност.“

17)

Във FCL.230.B, буква а), параграф 2 се заменя със следното:

„(2)

1 тренировъчен полет с инструктор на балон от съответния клас и в най-голямата група, за която имат права;“

18)

Във FCL.510.A, параграф 2 се заменя със следното:

„(2)

На притежателите на свидетелство за правоспособност за бордни инженери, издадено в съответствие с приложимите национални правила, се признава 50 % от полетното време като бордни инженери, но максимум 250 часа. Тези 250 часа могат да бъдат признати при изпълнение на изискването за 1 500 часа, посочено в буква б), и изискването за 500 часа, посочено в буква б), точка 1, при условие че общо признатите часове по който и да е от тези параграфи не надвишават 250 часа.“

19)

FCL.600 се заменя със следното:

FCL.600 IR — Общи положения

С изключение на случаите, посочени в FCL.825, операции съгласно IFR на самолети, вертолети, дирижабли или въздухоплавателни средства, задвижвани от силова установка, се извършват само от притежатели на PPL, CPL, MPL и ATPL с IR за съответната категория ВС или когато преминават летателна проверка или обучение с инструктор.“

20)

FCL.610 се изменя, както следва:

а)

в буква а) параграф 1), точка i) се заменя със следното:

„i)

права да летят през нощта в съответствие с FCL.810, ако правата за IR ще се използват през нощта; или“

б)

буква б) се заменя със следното:

„б)

да имат най-малко 50 часа маршрутно полетно време като командир на полет на самолети, TMG, вертолети или дирижабли, от които най-малко 10 часа, или 20 часа за дирижабли, са на съответната категория ВС.“

21)

Във FCL.615, буква б) се заменя със следното:

„б)

Изпит. Кандидатите демонстрират ниво на теоретични познания, съответстващо на даваните права, по следните дисциплини:

въздушно право,

общи познания за ВС — прибори,

полетно планиране и контрол върху протичането на полета,

човешки възможности,

метеорология,

радионавигация,

комуникации по правилата за полети по прибори (IFR).“

22)

Във FCL.625.H, буква а), параграф 2 се заменя със следното:

„2)

когато не се съчетава с потвърждаване на валидността на квалификация за тип, изпълняват изискванията само на раздел 5 и съответните части от раздел 1 от проверката на професионалната подготовка, описана в допълнение 9 към настоящата част, за съответния тип вертолет. В този случай може да се използва FTD 2/3 или FFS, представящ съответния тип вертолет, но поне всяка втора проверка на професионалната подготовка за потвърждаване на валидността на IR(H) при тези обстоятелства трябва да се изпълни на вертолет.“

23)

Във FCL.710, буква б) се заменя със следното:

„б)

Ако не са изпълнявани полети на ВС от съответния вариант в рамките на 2 години след обучението за разликите, се изисква да се премине допълнително обучение за разликите или проверка на професионалната подготовка на ВС от съответния вариант, за да се запазят правата, освен за типове или варианти в рамките на квалификация за клас еднодвигателни бутални ВС и TMG.“

24)

Във FCL.725, буква б), параграф 4 се заменя със следното:

„(4)

За еднопилотни самолети, класифицирани като самолети с високи летателни характеристики, изпитът е писмен и се състои от най-малко 100 въпроса с възможност за избор на правилен отговор, подходящо разпределени между дисциплини от учебната програма.“

25)

Във FCL.720.А, буква д) се заменя със следното:

„д)

Независимо от буква г), държава членка може да издаде квалификация за тип с ограничени права за многопилотен самолет, която позволява на притежателя на тази квалификация да действа като заместващ втори пилот в полет над ешелон 200, при условие че двама други членове на екипажа притежават квалификация за тип в съответствие с буква г).“

26)

Във FCL.740.А, буква а), параграф 4 се заменя със следното:

„(4)

Потвърждаването на валидността на квалификация за полети по прибори по маршрут (EIR) или IR(A), ако се притежава такава квалификация, може да се съчетае с проверка на професионалната подготовка за потвърждаване на валидността на квалификация за клас или тип.“

27)

Във FCL.735.As, буква а) се заменя със следното:

„a)

Курсът по MCC се състои най-малко от:

1)

12 часа теоретична подготовка и практически занятия; и

2)

5 часа практическо обучение по MCC;

Използват се FNPT II или III, квалифицирани за MCC, FTD 2/3 или FFS.“

28)

Във FCL.810 буква а), параграф 1 се изменя, както следва:

а)

параграф 1, първа алинея се заменя със следното:

„(1)

Ако правата по LAPL, SPL или PPL за самолети, TMG или дирижабли ще се упражняват при условия на VFR през нощта, кандидатите трябва да са преминали курс на обучение в ATO. Курсът се състои от:“

б)

точка ii) се заменя със следното:

„ii)

най-малко 5 часа полетно време на съответната категория ВС през нощта, което включва поне 3 часа полетно време с инструктор, в т. ч. най-малко 1 час маршрутни полети с поне един маршрутен полет с инструктор от минимум 50 km (27 морски мили) и 5 самостоятелни излитания и 5 кацания до пълно спиране на ВС.“

29)

Вмъкват се следните нови FCL.825 и FLC.830:

FCL.825 Квалификация за полети по прибори по маршрут (EIR)

a)

Права и условия

(1)

Правата на притежателя на квалификация за полети по прибори по маршрут (EIR) са да изпълнява полети през деня съгласно IFR по време на маршрутната фаза на полета със самолет, за който притежава квалификация за клас или тип. Правата могат да бъдат разширени да включват изпълнение на полети през нощта съгласно IFR по време на маршрутната фаза на полета, ако пилотът притежава квалификация за пилотиране в нощни условия в съответствие с FCL.810.

(2)

Притежателят на EIR започва и продължава полет, на който възнамерява да упражни правата на своята квалификация, само ако последната налична метеорологична информация показва, че:

i)

метеорологичните условия при излитане са такива, че позволяват частта от полета от излитането до планиран преход от VFR-към-IFR да се изпълни съгласно VFR; и

ii)

в планираното време за пристигане на планираното летище на местоназначение метеорологичните условия ще бъдат такива, че да позволяват частта от полета от преход IFR към VFR към кацане да се изпълни съгласно VFR.

б)

Предварителни условия. Кандидатите за EIR притежават най-малко PPL(A) и имат най-малко 20 часа маршрутно полетно време като командир на полет на самолети.

в)

Курс на обучениe. Кандидатите за EIR трябва да са завършили в рамките на период от 36 месеца в ATO:

(1)

най-малко 80 часа теоретична подготовка съгласно FCL.615; и

(2)

обучение за полет по прибори, по време на което:

i)

летателното обучение за EIR за еднодвигателни самолети включва най-малко 15 часа полетно време по прибори с инструктор; и

ii)

летателното обучение за EIR за многодвигателни самолети включва най-малко 16 часа полетно време по прибори с инструктор, от които най-малко 4 часа на многодвигателен самолет.

г)

Теоретични знания. Преди преминаване на проверка на уменията кандидатът демонстрира ниво на теоретични знания, съответстващо на даваните права, по дисциплините, посочени в FCL.615, буква б).

д)

Проверка на уменията. След завършване на обучението кандидатът преминава проверка на уменията на самолет с IRE. Проверката на уменията за EIR за многодвигателен самолет се провежда на такъв тип самолет. Проверката за EIR за еднодвигателен самолет се провежда на такъв тип самолет.

е)

Чрез дерогация от букви в) и г) притежателят на EIR за еднодвигателен самолет, който притежава и квалификация за тип или за клас многодвигателни и желае да получи EIR за многодвигателен самолет за първи път, трябва успешно да премине курс в АТО, включващ най-малко 2 часа полетно време по прибори с инструктор на многодвигателни самолети по време на маршрутната фаза на полета и да премине проверката на уменията, посочена в буква д).

ж)

Валидност, потвърждаване на валидността и подновяване.

(1)

EIR е с валидност 1 година..

(2)

Кандидатите за потвърждаване на валидността на EIR:

i)

преминават проверка на професионалната подготовка на самолет в рамките на три месеца, непосредствено предхождащи датата на изтичане на срока на валидност на придобитата квалификация; или

ii)

в рамките на 12-те месеца преди датата на изтичане на срока на валидност на придобитата квалификация, изпълняват 6 часа като командир на полет съгласно IFR и най-малко 1 час летателно обучение с инструктор, притежаващ права да обучава за IR(A) или EIR.

(3)

За всяко второ последващо потвърждаване на валидността притежателят на EIR преминава проверка на професионалната подготовка в съответствие с буква ж), точка (2), точка i).

(4)

Ако срокът на валидност на EIR е изтекъл, за да възстановят правата си, кандидатите:

i)

преминават опреснително обучение с инструктор, притежаващ права да обучава за IR(A) или EIR, за да достигнат необходимото ниво на професионална подготовка; и

ii)

преминават проверка на професионалната подготовка.

(5)

Ако валидността на EIR не е потвърдена или подновена в рамките на последните 7 години от последната дата на валидност, притежателят трябва отново да премине успешно теоретични изпити за EIR в съответствие с FCL.615, буква б).

(6)

Проверката на професионалната подготовка за потвърждаване на валидността или подновяване за EIR за многодвигателен самолет, както и тренировъчният полет, изискван в буква ж), точка (2), точка ii), се извършват с многодвигателен самолет. Ако пилотът притежава и EIR за еднодвигателен самолет, въпросната проверка на професионалната подготовка води също и до потвърждаването на валидността или подновяването на EIR за еднодвигателен самолет.

з)

Когато кандидатът за EIR е преминал полетно време по прибори с инструктор IRI(A) или FI(A), притежаващ права да обучава за IR или EIR, тези часове могат да бъдат признати като част от изискваното в буква в), точка (2), подточки i) и ii) полетно време, но не повече от съответно 5 или 6 часа. 4-те часа обучение за полет по прибори на многодвигателни самолети, изисквани в буква в), точка (2), точка ii), не се вземат предвид за това признаване.

(1)

За да се определи броят на часовете, които ще се признават, и за да се установят нуждите от обучение, кандидатът преминава предварителна оценка в ATO.

(2)

Преминаването на обучението за полети по прибори, предоставяно от инструктор IRI(A) или FI(A), се документира в специален документ за обучение, който се подписва от инструктора.

и)

На кандидатите за EIR, притежаващи PPL или CPL по Част FCL и валидна IR(A), издадени от трета държава в съответствие с приложение 1 към Чикагската конвенция, може да се признае изцяло покриването на изискванията за преминаване на курс за обучение, посочени в буква в). За да му бъде издадена EIR, кандидатът:

(1)

преминава успешно проверка на уменията за EIR;

(2)

чрез дерогация от буква г) демонстрира пред проверяващия по време на проверката на уменията, че е придобил адекватно ниво на теоретични познания по въздушно право, метеорология, полетно планиране и летателни характеристики (IR);

(3)

притежава опит от минимум 25 часа полетно време по прибори като командир на полет на самолети.“

FCL.830 Квалификация за планери, които извършват полети в облаците

a)

Притежателите на свидетелство за летателна правоспособност с права да летят на планери могат да летят в облаците с планер или мотопланер, с изключение на TMG, само ако притежават квалификация за планери, които извършват полети в облаците.

б)

Кандидатите за квалификация за планери, които извършват полети в облаците, имат най-малко:

(1)

30 часа като командир на полет на планери или мотопланери след издаването на свидетелството;

(2)

курс на обучение в ATO, включително:

i)

теоретична подготовка; и

ii)

най-малко 2 часа полетно време с инструктор на планери или мотопланери, контролирайки планера, разчитайки единствено на показанията на приборите, от които максимум един час може да бъде извършен на TMG;

(3)

проверка на уменията с FE, квалифициран за тази цел.

в)

На притежателите на EIR или IR(A) се признава изискването, посочено в буква б), точка (2), точка i). Чрез дерогация от буква б), точка (2), точка ii) се извършва поне един час полетно време с планер или мотопланер, с инструктор, с изключение на TMG, чрез контрол на планера само по прибори.

г)

Притежателите на квалификация за планери, които извършват полети в облаците, упражняват правата си само ако през последните 24 месеца са изпълнили най-малко 1 час полетно време или 5 полета като командир на полет, упражнявайки правата, дадени им съгласно квалификацията, на планери или мотопланери, с изключение на TMG.

д)

Притежателите на квалификация за планери, които извършват полети в облаците, които не отговарят на изискванията, предвидени в буква г), преди да възобновят упражняването на правата, дадени им от квалификацията:

(1)

преминават проверка на професионалната подготовка с FE, квалифициран за тази цел; или

(2)

изпълняват допълнителното полетно време или полети, изисквани в буква г), с квалифициран инструктор.

(е)

На притежателите на валидна EIR или IR(A) се признава изцяло изпълнението на изискванията на буква г).“

30)

В параграф 2, буква б) от FCL.915 точка i) се заменя със следното:

„i)

има най-малко 15 часа полетно време като пилот на класа или типа ВС, на който ще се провежда летателното обучение, от които най-много 7 часа може да са на FSTD, представящ класа или типа ВС, ако е приложимо; или“

31)

FCL.905 се изменя, както следва:

а)

буква е) се заменя със следното:

„е)

квалификация за теглене, фигурен пилотаж или, в случая на FI(S), квалификация за планери, които извършват полети в облаците, при условие че притежава тези права и FI е демонстрирал на FI, квалифициран в съответствие с буква и), способността да обучава за тази квалификация;“

б)

уводната част на буква ж) се заменя със следното:

„ж)

EIR или IR за съответната категория ВС, при условие че FI:“

в)

в буква ж) параграф 3), точка i) се заменя със следното:

„i)

за многодвигателни самолети — отговаря на условията за CRI за многодвигателни самолети;“

г)

в буква з), параграф 2) се заменя със следното:

„(2)

в случая на вертолети — изискванията, установени в FCL.910.TRI, буква в), точка (1), и предварителните условия за курса на обучение за TRI(H), установени в FCL.915.TRI буква г), точка (2);“

32)

Във FCL.910.FI, буква а), параграф 3 се заменя със следното:

„(3)

за квалификация за клас и тип за еднопилотни, еднодвигателни ВС, с изключение на еднопилотни сложни самолети с високи летателни характеристики, разширения за клас и група балони и разширения за клас планери;“

33)

Във FCL.915.FI, буква д) се заменя със следното:

„д)

за FI(S), да има 100 часа полетно време и 200 излитания като командир на полет на планери. Освен това, ако кандидатът иска да провежда летателно обучение на TMG, той трябва да има 30 часа полетно време като командир на полет на TMG и допълнителна оценка на компетентността на TMG в съответствие с FCL.935 с FI, квалифициран съгласно FCL.905.FI, буква и);“

34)

Във FCL.930.FI, буква б), параграф 3 се изменя, както следва:

а)

точка v) се заменя със следното:

„v)

в случая на FI (B), най-малко 3 часа летателно обучение, в т.ч. 3 излитания.“

б)

втората алинея от параграф 3 се заменя със следното:

„(4)

Когато кандидатстват за сертификат за FI за друга категория ВС, на пилотите, които притежават или са притежавали FI(A), (H) или (As) се признават 55 часа към изискването, посочено в буква б), точка (2), точка i) или 18 часа към изискванията, посочени в буква б), точка (2), точка ii).“

35)

Във FCL.905.TRI, след уводните думи, буква а) се заменя със следното:

„a)

потвърждаване на валидността и подновяване на EIR или IR, при условие че TRI притежава валидна IR;“

36)

FCL.905.CRI се изменя, както следва:

а)

Във FCL.905.CRI, буква а), параграф (1) се заменя със следното:

„(1)

издаване, потвърждаване на валидността и подновяване на квалификация за клас или тип за еднопилотни самолети, с изключение на еднопилотните сложни самолети с високи летателни характеристики, когато кандидатът иска права за еднопилотна експлоатация;“

б)

добавя се нова буква в):

„в)

Кандидатите за CRI на многодвигателни самолети, които притежават сертификат за CRI на еднодвигателни самолети, трябва да са изпълнили предварителните условия за CRI, установени в FCL.915.CRI, буква а), и изискванията, посочени в FCL.930.CRI, буква а), параграф 3 и FCL.935.“

37)

Във FCL.905.IRI, буква а) се заменя със следното:

„а)

Правата на IRI са да обучава за издаване, потвърждаване на валидността и подновяване на EIR или IR на съответната категория ВС.“

38)

Във FCL.915.IRI, буква а), параграф (2) се заменя със следното:

„(2)

в случая на кандидат за IRI(A) за многодвигателни самолети — да отговаря на изискванията, предвидени в FCL.915.CRI, буква а), FCL.930.CRI и FCL.935;“

39)

Във FCL.905.SFI, буква г), параграф (2) се заменя със следното:

„(2)

обучение по MCC, когато SFI има права да обучава за многопилотни вертолети.“

40)

Във FCL.915.MCCI, буква б), параграф 1) се заменя със следното:

„(1)

в случая на самолети, дирижабли и ВС, задвижвани от силова установка — 1 500 часа летателен опит като пилот при многопилотна експлоатация;“

41)

FCL.940.MI се заменя със следното:

FCL.940. Валидност на сертификата за MI

Сертификатът за MI е валиден, докато е валиден сертификатът за FI, TRI или CRI.“

42)

FCL.1015 се изменя, както следва:

а)

В буква б) се добавят следните параграфи (4) и (5):

„(4)

инструкции относно необходимостта от преразглеждане и прилагане на елементите в точка (3) при провеждането на проверки на уменията, проверки на професионалната подготовка или оценки на компетентността на кандидати, за които компетентният орган не е органът, издал сертификата на проверяващия; и

(5)

инструкция за това как да получат достъп до тези национални процедури и изисквания на други компетентни органи, когато това е необходимо.“

б)

буква в) се заменя със следното:

„в)

Притежателите на сертификати на проверяващи не провеждат проверки на уменията, проверки на професионалната подготовка или оценки на компетентността на кандидати, за които компетентният орган не е органът, издал сертификата на проверяващия, освен ако те са направили преглед на най-новата налична информация, съдържаща съответните национални процедури на компетентния орган на кандидата.“

43)

Във FCL.1030, буква б), параграф (3) се изменя, както следва:

а)

добавя се нова точка iv):

„iv)

декларация, че проверяващият е прегледал и приложил националните процедури и изисквания на компетентния орган на кандидатстващото лице, ако компетентният орган, който отговаря за свидетелството на кандидата, не е органът, издал сертификата на проверяващия;“

б)

добавя се нова точка v):

„v)

копие от сертификата на проверяващия, съдържащ обхвата на правата му в качеството му на проверяващ при проверки на уменията, проверки на професионалната подготовка или оценки на компетентността на кандидати, за които компетентният орган не е органът, издал сертификата на проверяващия.“

44)

FCL.1005.FE се изменя, както следва:

а)

Към буква а) се добавя следния параграф (5):

„(5)

проверки на професионалната подготовка за потвърждаване на валидността или подновяване на EIR, при условие че FE има най-малко 1 500 часа полетно време като пилот на самолети и отговаря на изискванията на FCL.1010.IRE, буква a), точка (2).“

б)

В буква г), параграф 3) се заменя със следното:

„(3)

проверки на уменията за разширяване на правата на SPL или LAPL(S) за TMG, при условие че проверяващият има 300 часа полетно време като пилот на планери или мотопланери, включително 50 часа летателно обучение на TMG;

(4)

проверки на уменията и проверки на професионалната подготовка за квалификация за планери, които извършват полети в облаците, при условие че проверяващият има 200 часа полетно време като пилот на планери или мотопланери, включително поне 5 часа или 25 полета летателно обучение за квалификация за планери, които извършват полети в облаците, или най-малко 10 часа полетно обучение за EIR или IR(A).“

45)

Във FCL.1005.TRE, буква а), параграф (2) се заменя със следното:

„(2)

проверки на професионалната подготовка за потвърждаване на валидността или подновяване на квалификации за тип, EIR и IR;“

46)

Във FCL.1010.TRE, буква б) параграф 5), точка ii) се заменя със следното:

„ii)

да притежават CPL(H) или ATPL(H).“

47)

Във FCL.1005.CRE, в буква б) се добавя следният параграф (3):

„(3)

потвърждаване на валидността или подновяване на EIR, при условие че CRE има най-малко 1 500 часа полетно време като пилот на самолети и отговаря на изискванията на FCL.1010.IRE, буква a), точка (2).“

48)

FCL.1005.IRE се заменя със следното:

FCL.1005.IRE IRE — Права

Правата на притежателя на сертификат за IRE са да провежда проверки на уменията за издаване и да извършва проверки на професионалната подготовка за потвърждаване на валидността или за подновяване на EIR или IR.“

49)

Допълнение 1 към приложение I (Част FCL) се изменя, както следва:

а)

параграф 3.2 се заменя със следното:

„3.2.

Кандидатът трябва да премине изпит за теоретични знания, както е определено в настоящата част, по следните дисциплини за съответната категория въздухоплавателно средство:

021— Общи познания за въздухоплавателните средства: конструкция и системи, електросистеми, двигатели, аварийно оборудване,

022— Общи познания за въздухоплавателните средства: прибори,

032/034— Характеристики на самолетите или вертолетите, според случая,

070— Оперативни процедури, и

080— Принципи на полета.“

б)

параграф 4.1 се заменя със следното:

„4.1.

На кандидата за IR или EIR, който е преминал съответните теоретични изпити за CPL за същата категория въздухоплавателно средство, се признават теоретичните познания по следните дисциплини:

човешки възможности,

метеорология.“

50)

Допълнение 3 към приложение I (Част FCL) се изменя, както следва:

а)

В раздел Д, под заглавието ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ в параграф 12, буква г) се заменя със следното:

„г)

6 часа от полетното време трябва да бъдат на многодвигателен самолет, ако такъв тип самолет се използва за проверката на уменията.“

б)

В раздел К, под заглавието ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ в параграф 3, буква а) се заменя със следното:

„а)

има 155 часа полетно време като пилот на вертолети, включително 50 часа като командир на полет на вертолети, от които 10 часа трябва да са маршрутни полети. Часовете като командир на полет на други категории ВС могат да бъдат признати като част от изискваните 155 часа полетно време, както е определено в параграф 11 от раздел К;“

51)

В допълнение 5 към приложение I (Част FCL), под заглавието ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ, параграф 2 се заменя със следното:

„2.

Одобрение за курсове за обучение за MPL се дава само на АТО, която е част от оператор на търговски въздушен транспорт, сертифициран в съответствие с Част ORO или която има специално одобрено споразумение с такъв оператор. Свидетелството за правоспособност е ограничено до този конкретен оператор до приключване на курса на авиационния оператор за преподготовка.“

52)

Допълнение 6 към Част FCL се изменя, както следва:

а)

Раздел А се изменя, както следва:

i)

параграф 2 се заменя със следното:

„2.

Кандидатът за модулен курс за IR(A) трябва да притежава PPL(A) или CPL(A). Кандидат за процедурен модул за полети по прибори, който не притежава CPL(A), трябва да има сертификат за завършен курс за основния модул за полети по прибори.

АТО гарантира, че кандидатът за курс за IR(A) на многодвигателен самолет, който няма квалификация за клас или тип многодвигателен самолет, преди началото на летателното обучение за курса за IR(A) е преминал обучението на многодвигателен самолет, посочено в подчаст З.“

ii)

параграф 10.2 се заменя със следното:

„10.2.

За притежателите на IR(H) общият брой на часовете обучение, изисквани съгласно параграфи 7 или 8, може да бъде намален на 10 часа.“

б)

Добавя се нов раздел Аа:

„Аа   IR(A) — Основан на компетентност модулен курс за летателно обучение

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

1.

Целта на основания на компетентност модулен курс за летателно обучение е да обучава притежателите на PPL или CPL за квалификация за полети по прибори, отчитайки предишно обучение за полети по прибори и опит. Целта му е да осигури необходимото ниво на професионална подготовка, което дава възможност да се пилотират самолети по правилата за полети по прибори (IFR) и в инструментални метеорологични условия (IMC). Курсът се състои от комбинация от обучение за полети по прибори, предоставяно от IRI(A) или FI(A), притежаващ права да обучава за IR, и летателно обучение в ATO.

2.

Кандидатът за такъв основан на компетентност модулен курс за IR(A) трябва да притежава PPL(A) или CPL(A).

3.

Теоретичните занятия трябва да бъдат завършени в рамките на 18 месеца. Обучението за полети по прибори и проверката на уменията трябва да бъдат завършени в рамките на срока на валидност на взетите изпити по теоретична подготовка.

4.

Курсът се състои от:

a)

теоретична подготовка до нивото, необходимо за IR(A);

б)

летателно обучение за полети по прибори.

ТЕОРЕТИЧНА ПОДГОТОВКА

5.

Одобреният основан на компетентност модулен курс за IR(A) се състои от най-малко 80 часа теоретично обучение. Курсът по теоретична подготовка може да съдържа обучение с компютърна програма и елементи на електронно обучение. Трябва да бъде осигурено минималното изисквано съгласно ORA.ATO.305 време на обучение в класна стая.

ЛЕТАТЕЛНО ОБУЧЕНИЕ

6.

Методът за получаване на квалификация за IR(A) след този модулен курс се основава на компетентността. Въпреки това кандидатът трябва да изпълнява минималните изисквания, посочени по-долу. Може да е необходимо допълнително обучение за постигане на необходимите компетентности.

a)

Основаният на компетентност модулен курс за IR(A) за еднодвигателен самолет включва най-малко 40 часа време по прибори с инструктор, от които не повече от 10 часа могат да бъдат време на наземна тренировка по прибори в FNPT I, или не повече от 25 часа – на FFS или FNPT II. Не повече от 5 часа от времето по прибори на земята в FNPT II или на FFS могат да бъдат изпълнени в FNPT I.

i)

Когато кандидатът е преминал:

(A)

обучение за полети по прибори, предоставено от IRI(A) или FI(A), притежаващ права да обучава за IR; или

(Б)

предварително полетно време по прибори като командир на полет на самолети съгласно квалификация, даваща права да изпълнява полети съгласно IFR и при IMC,

тези часове могат да бъдат признати като част от изискването за 40 часа но не повече от 30 часа.

ii)

Когато кандидатът има предварително полетно време по прибори с инструктор, различно от посоченото в буква a), точка i), тези часове могат да бъдат признати като част от изискването за 40 часа, но не повече от 15 часа.

iii)

При всички случаи летателното обучение включва най-малко 10 часа полетно време по прибори с инструктор на самолет в ATO.

iv)

Общата продължителност на обучението за полети по прибори с инструктор е най-малко 25 часа.

б)

Основаният на компетентност модулен курс за IR(A) за многодвигателен самолет включва най-малко 45 часа време по прибори с инструктор, от които не повече от 10 часа могат да бъдат време на наземна тренировка по прибори в FNPT I, или не повече от 30 часа — на FFS или FNPT II. Не повече от 5 часа от времето по прибори на земята в FNPT II или на FFS могат да бъдат изпълнени в FNPT I.

i)

Когато кандидатът е преминал:

(A)

обучение за полети по прибори, предоставено от IRI(A) или FI(A), притежаващ права да обучава за IR; или

(Б)

предварително полетно време по прибори като командир на полет на самолети съгласно квалификация, даваща права да изпълнява полети съгласно IFR и при IMC,

тези часове могат да бъдат признати като част от изискването за 45 часа, но не повече от 35 часа.

ii)

Когато кандидатът има предварително полетно време по прибори с инструктор, различно от посоченото в буква б), точка i), тези часове могат да бъдат признати като част от изискването за 45 часа, но не повече от 15 часа.

iii)

При всички случаи летателното обучение трябва да включва най-малко 10 часа полетно време по прибори с инструктор на многодвигателен самолет в ATO.

iv)

Общата продължителност на обучението за полети по прибори с инструктор трябва да бъде минимум 25 часа, от които най-малко 15 часа на многодвигателен самолет.

в)

За да се определи броят на часовете, които се признават, и за да се установят нуждите от обучение, кандидатът преминава предварителна оценка в ATO.

г)

Преминаването на обучението за полети по прибори, предоставяно от IRI(A) или FI(A) в съответствие с буква а), точка i) или буква б), точка i), се документира в специален регистър за обучение, който се подписва от инструктора.

7.

Летателното обучение за основания на компетентност модулен курс за IR(A) включва:

a)

процедури и маневри за основите на полет по прибори, включващи най-малко:

i)

основен полет по прибори без външни ориентири;

ii)

хоризонтален полет;

iii)

издигане;

iv)

снижение;

v)

завои в хоризонтален полет, в издигане, в снижение;

vi)

инструментална схема;

vii)

стръмен завой;

viii)

радионавигация;

ix)

възстановяване от нехарактерни положения в пространството;

x)

ограничено приборно табло; и

xi)

разпознаване и възстановяване от първоначален и пълен срив;

б)

предполетни процедури за изпълнение на полети по IFR, включително използването на РЛЕ и подходящи документи за обслужване на въздушното движение при изготвянето на полетен план за IFR;

в)

процедури и маневри за полети по IFR при нормални, необичайни и аварийни условия, включващи най-малко:

i)

преминаване от визуален полет към полет по прибори при излитане;

ii)

стандартни процедури за отлитане и долитане по прибори;

iii)

процедури за IFR по маршрута;

iv)

процедури за изчакване;

v)

подход по прибори до определен минимум;

vi)

процедури за минаване на втори кръг; и

vii)

кацане след подход по прибори, включително визуален кръг;

г)

маневри по време на полет и особени полетни характеристики;

д)

ако се изисква, експлоатация на многодвигателен самолет в горепосочените упражнения, включително:

i)

експлоатация на самолета с контрол само по прибори със симулация на един неработещ двигател;

ii)

спиране и запуск на двигател (да бъде изпълнено на безопасна височина, освен ако не се изпълнява на FFS или FNPT II).

8.

На кандидатите за основан на компетентност модулен курс за IR(A), притежаващи PPL или CPL по Част FCL и валидна IR(A), издадени от трета държава в съответствие с приложение 1 към Чикагската конвенция, може да се признае изцяло покриването на изискванията за преминаване на курс за обучение, посочени в параграф 4. За да му бъде издадена IR(A), кандидатът трябва:

a)

успешно да е преминал проверката на уменията за IR(A) съгласно допълнение 7;

б)

да демонстрира пред проверяващия по време на проверката на уменията, че е придобил адекватно ниво на теоретични познания по въздушно право, метеорология, полетно планиране и летателни характеристики (IR); и

в)

да притежава опит от минимум 50 часа полетно време по прибори като командир на полет на самолети.

ПРЕДВАРИТЕЛНА ОЦЕНКА

9.

Съдържанието и продължителността на предварителната оценка се определя от ATO въз основа на предишния опит на кандидата за полети по прибори.

МНОГОДВИГАТЕЛНИ САМОЛЕТИ

10.

Притежателят на квалификационен клас IR(A) за еднодвигателен самолет, който притежава също квалификация за тип или клас многодвигателен самолет и иска да придобие квалификация за IR(A) за многодвигателен самолет за първи път, трябва успешно да премине курс в АТО, включващ най-малко 5 часа обучение за полети по прибори на многодвигателен самолет, от които 3 часа могат да бъдат на FFS или в FNPT II, както и проверка на уменията.“

в)

Раздел Б се изменя, както следва:

i)

параграф 2 се заменя със следното:

„2.

Кандидатът за модулен курс за IR(H) трябва да притежава PPL(H), CPL(H) или ATPL(H). Преди началото на учебната фаза на курса за IR(H) кандидатът трябва да притежава квалификация за типа вертолет, който ще се използва при проверката на уменията за IR(H), или да е завършил одобрено обучение за квалификация за тип на такъв тип. Кандидатът трябва да притежава сертификат за успешно завършен курс за МСС, ако проверката на уменията ще се провежда на многопилотен вертолет.“

ii)

параграф 9.2 се заменя със следното:

„9.2.

Броят изисквани часове обучение на притежателите на IR(A) може да бъде намален на 10 часа.“

iii)

Добавя се следният параграф 9.3:

„9.3.

Изискваната обща продължителност на обучението за полети по прибори с инструктор при притежатели на PPL(H) с квалификация за управление на вертолет в нощни условия или на CPL(H) може да се намали с 5 часа.“

53)

Допълнение 9 към приложение I (Част FCL) се изменя, както следва:

а)

В раздел Б параграф 5 буква е), точка i) се заменя със следното:

„i)

квалификация на FFS или FNPT II, съгласно предвиденото в съответните изисквания на Част ARA и Част ORA;“

б)

Раздел В се изменя, както следва:

i)

в параграф 4 встъпителното изречение се заменя със следното:

„4.

Приложими са следните ограничения, коригирани с толеранс за турбулентни условия и по отношение на възможностите за управление и полетните характеристики на използвания вертолет.“

ii)

в параграф 10 буква и) се заменя със следното:

„и)

квалификация на FSTD, съгласно предвиденото в съответните изисквания на Част ARA и Част ORA;“

iii)

в раздел Г параграф 8, буква а) се заменя със следното:

„а)

квалификация на тренировъчните средства за полетна симулация съгласно предвиденото в съответните изисквания на Част ARA и Част ORA;“

iv)

в раздел Д параграф 8, уводното изречение и буква а) се заменят със следното:

„8.

Тренировъчни средства за полетна симулация се използват за практическо обучение и проверка, когато формират част от одобрен курс за обучение за придобиване на квалификация за тип. За курса трябва да се прилагат следните критерии:

а)

квалификация на тренировъчните средства за полетна симулация съгласно предвиденото в съответните изисквания на Част ARA и Част ORA;“


ПРИЛОЖЕНИЕ II

Приложение II към Регламент (ЕС) № 1178/2011 се изменя, както следва:

1)

Параграф 1 от раздел А. „Самолети“ се изменя, както следва:

а)

Буква б) се заменя със следното:

„б)

да демонстрира познания по съответните части от изискванията за експлоатация и Част FCL;“

б)

Буква г) се заменя със следното:

„г)

Да отговаря на изискванията, посочени в следната таблица:

Притежавано национално свидетелство

Общ летателен опит в часове

Други изисквания

Заменено свидетелство по Част FCL и условия (където са приложими)

Премахване на условията

 

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

 

ATPL(A)

> 1 500 часа като командир на полет на многопилотни самолети

Няма

ATPL(A)

Не се прилага

a)

ATPL(A)

> 1 500 часа на многопилотни самолети

Няма

като в колона 4, ред в)

като в колона 5, ред в)

б)

ATPL(A)

> 500 часа на многопилотни самолети

Демонстриране на познания по полетно планиране и летателни характеристики съгласно изискванията на FCL.515

ATPL(A), с квалификация за тип, ограничение за втори пилот

Демонстриране на способност да действа като командир на полет съгласно изискванията на допълнение 9 към Част FCL

в)

CPL/IR(A) и преминат ИКАО ATPL теоретичен изпит в държавата членка на издаване на свидетелството за правоспособност

 

i)

Демонстриране на познания по полетно планиране и летателни характеристики съгласно изискванията на FCL.310 и FCL.615, буква б)

ii)

Отговаря на останалите изисквания на FCL.720.A, буква в)

CPL/IR(A) c признат теоретичен изпит за ATPL

Не се прилага

г)

CPL/IR(A)

> 500 часа на многопилотни самолети или при многопилотна експлоатация на еднопилотни самолети категория CS-23 (за къси разстояния) или еквивалентни, в съответствие със съответните изисквания на Част CAT и Част ORO за търговския въздушен транспорт

i)

Успешно полагане на изпит за ATPL(A) в държавата членка на издаване на свидетелството за правоспособност (1)

ii)

Отговаря на останалите изисквания на FCL.720.A, в)

CPL/IR(A) c признат теоретичен изпит за ATPL

Не се прилага

д)

CPL/IR(A)

< 500 часа като командир на полет на еднопилотни самолети

Демонстриране на познания по полетно планиране и летателни характеристики за ниво CPL/IR

като колона 4, ред е)

Получаване на квалификация за многопилотен тип съгласно изискванията на Част FCL

ж)

CPL(A)

> 500 часа като командир на полет на еднопилотни самолети

Квалификация за нощни полети, ако е приложимо

CPL(A) с квалификация за тип/клас, ограничение за еднопилотни самолети

 

з)

CPL(A)

< 500 часа като командир на полет на еднопилотни самолети

i)

Квалификация за нощни полети, ако е приложимо;

ii)

Демонстриране на познания по летателни характеристики и полетно планиране съгласно изискванията на FCL.310

като колона 4, ред з)

 

и)

PPL/IR(A)

≥ 75 часа в съответствие с IFR

 

PPL/IR(A) (IR е ограничен до PPL)

Демонстриране на познания по летателни характеристики и полетно планиране съгласно изискванията на FCL.615, б)

й)

PPL(A)

≥ 70 часа на самолети

Демонстриране на умело използване на радионавигационните средства

PPL(A)

 

к)

2)

Параграф 1 от раздел Б. „Вертолети“ се изменя, както следва:

а)

Буква б) се заменя със следното:

„б)

да демонстрира познания по съответните части от изискванията за експлоатация и Част FCL;“

б)

Буква г) се заменя със следното:

„г)

да отговаря на изискванията, посочени в следната таблица:

Притежавано национално свидетелство

Общ летателен опит в часове

Други изисквания

Заменено свидетелство по Част FCL и условия (където са приложими)

Премахване на условията

 

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

 

ATPL(H) и валидна IR(H)

> 1 000 часа като командир на полет на многопилотни вертолети

Няма

ATPL(H) и IR

Не се прилага

a)

ATPL(H) без права за IR(H)

> 1 000 часа като командир на полет на многопилотни вертолети

Няма

ATPL(H)

 

б)

ATPL(H) и валидна IR(H)

> 1 000 часа на многопилотни вертолети

Няма

ATPL(H) и IR с квалификация за тип, ограничение за втори пилот

Демонстриране на способност да действа като командир на полет съгласно изискванията на допълнение 9 към Част FCL

в)

ATPL(H) без права за IR(H)

> 1 000 часа на многопилотни вертолети

Няма

ATPL(H), с квалификация за тип, ограничение за втори пилот

Демонстриране на способност да действа като командир на полет съгласно изискванията на допълнение 9 към Част FCL

г)

ATPL(H) и валидна IR(H)

> 500 часа на многопилотни вертолети

Демонстриране на познания по полетно планиране и летателни характеристики съгласно изискванията на FCL.515 и FCL.615, б)

като колона 4, ред в)

като колона 5, ред в)

д)

ATPL(H) без права за IR(H)

> 500 часа на многопилотни вертолети

като колона 3, ред д)

като колона 4, ред г)

като колона 5, ред г)

е)

CPL/IR(H) и преминат теоретичен изпит за ATPL(H) на ИКАО в държавата членка на издаване на свидетелството за правоспособност

 

i)

Демонстриране на познания по полетно планиране и летателни характеристики съгласно изискванията на FCL.310 и FCL.615, буква б);

ii)

Отговаря на останалите изисквания на FCL.720.Н, б)

CPL/IR(H) с признат теоретичен изпит за ATPL(H), при условие че се приема, че теоретичният изпит за ATPL(H) на ИКАО е на ниво за ATPL съгласно изискванията на Част FCL

Не се прилага

ж)

CPL/IR(H)

> 500 часа на многопилотни вертолети

i)

Успешно полагане на теоретичен изпит за ATPL(H) съгласно изискванията на Част FCL в държавата членка на издаване на свидетелството за правоспособност (2)

ii)

Отговаря на останалите изисквания на FCL.720.Н, буква б)

CPL/IR(H) с признат теоретичен изпит за ATPL(H) съгласно изискванията на Част FCL

Не се прилага

з)

CPL/IR(H)

> 500 часа като командир на полет на еднопилотни вертолети

Няма

CPL/IR(H) с квалификация за тип, ограничение за еднопилотни вертолети

Получаване на квалификация за многопилотен тип съгласно изискванията на Част FCL

и)

CPL/IR(H)

< 500 часа като командир на полет на еднопилотни вертолети

Демонстриране на познания по полетно планиране и летателни характеристики съгласно изискванията на FCL.310 и FCL.615, б)

като колона 4, ред и)

й)

CPL(H)

> 500 часа като командир на полет на еднопилотни вертолети

Квалификация за нощни полети

CPL(H) с квалификация за тип, ограничение за еднопилотни вертолети

к)

CPL(H)

< 500 часа като командир на полет на еднопилотни вертолети

Квалификация за нощни полети — демонстриране на познания по летателни характеристики и полетно планиране съгласно изискванията на FCL.310

като колона 4, ред к)

л)

CPL(H) без квалификация за нощни полети

> 500 часа като командир на полет на еднопилотни вертолети

 

като колона 4, ред к), с ограничение до дневна експлоатация в условия на VFR

Получаване на квалификация за многопилотен тип съгласно изискванията на Част FCL и квалификация за нощни полети

м)

CPL(H) без квалификация за нощни полети

< 500 часа като командир на полет на еднопилотни вертолети

Демонстриране на познания по полетно планиране и летателни характеристики съгласно изискванията на FCL.310

като колона 4, ред к), с ограничение до дневна експлоатация в условия на VFR

н)

PPL/IR(H)

≥ 75 часа в съответствие с IFR

 

PPL/IR(H) (IR ограничен до PPL)

Демонстриране на познания по летателни характеристики и полетно планиране съгласно изискванията на FCL.615, б)

о)

PPL(H)

≥ 75 часа на вертолети

Демонстриране на умело използване на радионавигационните средства

PPL(H)

 

п)


(1)  Притежателите на CPL, които имат квалификация за тип за многопилотни самолети, не е необходимо да са преминали успешно теоретичен изпит за ATPL(А), докато продължават да летят на същия тип самолет, но няма да им бъде признат теоретичен изпит за ATPL(A) за свидетелство за правоспособност по Част FCL. Ако искат квалификация за друг тип многопилотен самолет, те трябва да отговарят на изискванията на колона 3, ред д), точка i) от таблицата по-горе.“

(2)  Притежателите на CPL, които имат квалификация за тип за многопилотни вертолети, не е необходимо да са преминали успешно теоретичен изпит за ATPL(H), докато продължават да летят на същия тип вертолет, но няма да им бъде признат теоретичен изпит за ATPL(H) за свидетелство за правоспособност по Част FCL. Ако искат квалификация за друг тип многопилотен вертолет, те трябва да отговарят на изискванията на колона 3, ред з), точка i) от таблицата.“


ПРИЛОЖЕНИЕ III

Приложение III към Регламент (ЕС) № 1178/2011 се изменя, както следва:

1)

Раздел A. „Потвърждаване на свидетелствата за правоспособност“ се изменя, както следва:

а)

Параграф 1 се заменя със следното:

„1.

Свидетелство за летателна правоспособност, издадено от трета държава в съответствие с приложение 1 към Чикагската конвенция, може да бъде потвърдено от компетентния орган на държава членка.

Пилотите подават заявление до компетентния орган на държавата членка, в която пребивават или са установени. Ако не пребивават на територията на държава членка, пилотите подават заявление до компетентния орган на държавата членка, в която се намира основното място на дейност на оператора, за когото те изпълняват или възнамеряват да изпълняват полети, или в която е регистрирано въздухоплавателното средство, на което те изпълняват или възнамеряват да изпълняват полети.“

б)

Параграф 3 се изменя, както следва:

i)

букви б) и в) се заменят със следното:

„б)

да демонстрира, че е придобил познания по съответните части от изискванията за експлоатация и Част FCL;

в)

да демонстрира, че е придобил езикова компетентност в съответствие с FCL.055;“

ii)

буква д) се заменя със следното:

„д)

в случая на самолети — да отговаря на изискванията за летателен опит, посочени в следната таблица:

Притежавано свидетелство за правоспособност

Общ летателен опит в часове

Права

 

(1)

(2)

(3)

 

ATPL(A)

> 1 500 часа като командир на полет на многопилотни самолети

Търговски въздушен транспорт на многопилотни самолети като командир на полет

a)

ATPL(A) или CPL(A)/IR (1)

> 1 500 часа като командир на полет или втори пилот на многопилотни самолети в съответствие с изискванията за експлоатация

Търговски въздушен транспорт на многопилотни самолети като втори пилот

б)

CPL(A)/IR

> 1 000 часа като командир на полет в търговския въздушен транспорт след получаване на IR

Търговски въздушен транспорт на еднопилотни самолети като командир на полет

в)

CPL(A)/IR

> 1 000 часа като командир на полет или втори пилот на еднопилотни самолети в съответствие с изискванията за експлоатация

Търговски въздушен транспорт на еднопилотни самолети като втори пилот в съответствие с изискванията за експлоатация

г)

ATPL(A), CPL (A)/IR, CPL(A)

> 700 часа на самолети, различни от TMG, от които 200 часа като изпълняващ функциите, за които се иска признаване, и 50 часа като изпълняващ такива функции през последните 12 месеца

Упражняване на права на самолети в операции, различни от търговски въздушен транспорт

д)

CPL(A)

> 1 500 часа като командир на полет в търговския въздушен транспорт, включително 500 часа в експлоатация на хидроплан

Търговски въздушен транспорт на еднопилотни самолети като командир на полет

е)

в)

Параграф 4 се изменя, както следва:

i)

буква в) се заменя със следното:

„в)

да демонстрира, че е придобил езикова компетентност в съответствие с FCL.055;“

ii)

буква д) се заменя със следното:

„д)

да притежава опит от минимум 100 часа полетно време по прибори като командир на полет на съответната категория въздухоплавателно средство.“

г)

В параграф 6 буква б) се заменя със следното:

„б)

да е нает, пряко или непряко, от производител на самолети.“

2)

В раздел Б „ПРЕОБРАЗУВАНЕ НА СВИДЕТЕЛСТВАТА ЗА ПРАВОСПОСОБНОСТ“, параграф 1 се заменя със следното:

„1.

Свидетелство за PPL/BPL/SPL, CPL или ATPL, издадено от трета държава в съответствие с изискванията на приложение 1 към Чикагската конвенция, може да бъде преобразувано в PPL/BPL/SPL по Част FCL с квалификация за еднопилотен клас или тип от компетентния орган на държава членка.“


(1)  Притежателите на CPL(A)/IR за многопилотни самолети трябва да са демонстрирали ниво на знания за ATPL(A) на ИКАО, преди свидетелството им да се признае.“


ПРИЛОЖЕНИЕ IV

Приложение VI към Регламент (ЕС) № 1178/2011 се изменя, както следва:

1)

В раздел II от подчаст FCL, ARA.FCL.205, буква б) се заменя със следното:

„б)

компетентният орган поддържа списък на проверяващите, които е сертифицирал. В този списък се посочват правата на проверяващите и той се публикува и актуализира от компетентния орган.“

2)

В раздел II от подчаст FCL, ARA.FCL.210 се заменя със следното:

ARA.FCL.210 Информация за проверяващи

а)

Компетентният орган уведомява Агенцията за националните административни процедури относно изискванията за защита на личните данни, отговорностите, застраховката срещу злополука и таксите, приложими на нейна територия, които трябва да бъдат използвани от проверяващите при провеждането на проверки на уменията, проверки на професионалната подготовка или оценки на компетентността на кандидати, за които компетентният орган не е органът, издал сертификата на проверяващия.

б)

За улесняване на разпространението и достъпа до информацията, получена от компетентните органи съгласно буква а), Агенцията публикува тази информация в предвидения от нея формат.

в)

Компетентният орган може да предостави на проверяващите, които е сертифицирал, и на проверяващите, сертифицирани от други компетентни органи, които упражняват своите права на тяхна територия, критерии за безопасност, които трябва да се спазват при провеждането на проверки на уменията и на професионалната подготовка във въздухоплавателно средство.“

3)

Подчаст MED се изменя, както следва:

а)

В раздел I, ARA.MED.130 се заменя със следното:

ARА.MED.130 Формат на медицинското свидетелство

Медицинското свидетелство съответства на следните спецификации:

a)

Съдържание

(1)

Държава, където е издадено свидетелството за правоспособност на пилот (I),

(2)

Клас медицинско свидетелство (II),

(3)

Номер на свидетелството, който започва с кода на ООН за държавата, в която е издадено свидетелството за правоспособност на пилота или е подадено заявлението за него, последван от код от арабски цифри и/или латински букви (III),

(4)

Име на притежателя (IV),

(5)

Гражданство на притежателя (VI),

(6)

Дата на раждане на притежателя: (дд/мм/гггг) (XIV),

(7)

Подпис на притежателя (VII),

(8)

Ограничения (XIII),

(9)

Дата на изтичане на валидността на медицинското свидетелство (IX) за:

(i)

Клас 1 еднопилотни търговски операции за превоз на пътници,

(ii)

Клас 1 други търговски операции,

(iii)

Клас 2,

(iv)

LAPL

(10)

Дата на медицинския преглед

(11)

Дата на последната електрокардиограма

(12)

Дата на последната аудиограма

(13)

Дата на издаване и подпис на АМЕ или медицинския оценител, издал свидетелството. Към това поле може да се добавят общопрактикуващи лекари, ако имат правомощия да издават медицински свидетелства съгласно националното законодателство на държавата членка, в която е издадено свидетелството.

(14)

Печат или щемпел (XI).

б)

Материал: освен в случаите на издадени от общопрактикуващи лекари LAPL, хартията или използваният материал от друг вид трябва да предотвратява или ясно да показва всякакви изменения или заличавания. Всякакви вписвания или заличавания във формуляра ясно се одобряват от лицензиращия орган.

в)

Език: свидетелствата са написани на националните езици и на английски език, както и на всички други езици, които лицензиращият орган счете за необходими.

г)

Всички дати в медицинското свидетелство се изписват във формат дд/мм/гггг.“

б)

В раздел II ARA.MED.200 Авиомедицински експерти (AME), буква б) се заменя със следното:

„б)

Ако АМЕ отговаря на приложимите изисквания, компетентният орган издава, потвърждава валидността, подновява или променя сертификата за AME за период не по-дълъг от три години, като използва формата, установена в допълнение VII към настоящата част.“

4)

В допълнение II „Стандартен формат на EASA за атестации на кабинния екипаж“, част „Инструкции“ се изменя, както следва:

а)

Букви а) и б) се заменят със следното:

„a)

Атестацията на кабинен екипаж включва всички позиции, посочени във формуляр 142 на EASA, съгласно позиции 1—12, изброени и описани по-долу.

б)

Размерът е или 105 mm x 74 mm (една осма от формат А4), или 85 mm x 54 mm, и използваният материал предотвратява или ясно показва всякакви изменения или заличавания.“

б)

Позиция 8 се заменя със следното:

„Позиция 8: Попълват се данни, идентифициращи компетентния орган на държавата членка, в която е издадена атестацията, сред които пълното наименование на компетентния орган, пощенски адрес, официален печат, щемпел или лого, ако е приложимо.“

в)

Първото изречение от позиция 9 се заменя със следното:

„Ако компетентният орган е издаващият орган, се вписва терминът „компетентен орган“ и се поставя официален печат, щемпел или лого.“

5)

Допълнение V СЕРТИФИКАТ ЗА АВИОМЕДИЦИНСКИ ЦЕНТРОВЕ (AeMC) се заменя със следното:

„Допълнение V към ПРИЛОЖЕНИЕ VI ЧАСТ ARA

Image

6)

Съдържанието на допълнение VI се заличава и се заменя със следното:

„(ПРАЗНА СТРАНИЦА)“