26.2.2014   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 56/11


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 176/2014 НА КОМИСИЯТА

от 25 февруари 2014 година

за изменение на Регламент (ЕС) № 1031/2010, състоящо се по-специално в определяне на количествата квоти за емисии на парникови газове, подлежащи на тръжна продажба през периода 2013—2020 година

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива 2003/87/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 13 октомври 2003 година за установяване на схема за търговия с квоти за емисии на парникови газове в рамките на Общността и за изменение на Директива 96/61/ЕО на Съвета (1), и по-специално член 3г, параграф 3 и член 10, параграф 4 от нея,

като има предвид, че:

(1)

С Директива 2003/87/ЕО се предвижда определянето на графика, управлението и други аспекти на търговете, за да се гарантира откритото им, прозрачно, хармонизирано и недискриминационно провеждане. В нея се предвижда също така Комисията да наблюдава функционирането на европейския пазар на въглеродни емисии.

(2)

С Регламент (ЕС) № 1031/2010 на Комисията (2) се определят количествата квоти, подлежащи на тръжна продажба всяка година, след приспадане на безплатното разпределяне на квоти от общото за ЕС количество квоти, издадени през същата година. Също така, с Регламент (ЕС) № 1210/2011 на Комисията (3) беше взето решение за отклонение от това разпределение във времето на продаваните на търг количества квоти, като бе определено количеството квоти, подлежащи на тръжна продажба по-рано, преди 2013 г., със съответните намаления на продаваните на търг количества през 2013 г. и 2014 г., с основна цел да се гарантира плавен преход от втория към третия период на търгуване, като се вземат предвид потребностите от хеджиране на количества квоти, необходими за спазване на изискванията през първите години от третия период на търгуване. Решението за тези годишни количества беше взето въз основа на факторите, определящи предлагането и търсенето на квоти към момента на оценката, при хипотеза за продължаващо икономическо възстановяване.

(3)

Следва да бъдат взети предвид извънредните промени в движещите сили, определящи баланса между търсенето и предлагането на квотите, и по-специално възобновяването на икономическия спад, както и временните елементи, които са пряко свързани с прехода към фаза 3, включително увеличаването на неизползваните количества квоти през втория период на търгуване, необходими за спазване на изискванията през посочения период, увеличаването на количествата на сертифицирани намаления на емисии и единици редуцирани емисии, получено в резултат от проектите за намаляване на емисиите по разпоредбите за механизма „Чисто развитие“ или механизма „Съвместно изпълнение“, които могат да се използват за предаване на използвани квоти от страна на стопанските предприятия, попадащи в обхвата на схемата за търговия с емисии, както и осребряването на квоти от резерва за нови участници за третия период на търгуване в полза на демонстрационни проекти за улавяне и съхранение на въглеродни емисии и за новаторски технологии за възобновяема енергия („NER300“), по силата на Решение 2010/670/ЕС на Комисията (4), и освобождаването на квотите, които не са необходими в резерва за нови участници за втория период на търгуване. Въпреки че всички тези фактори съдържат в себе си различна степен на неопределеност, важно е подходящите корекции на годишните количества, подлежащи на тръжна продажба през периода 2014—2020 година, да бъдат определени своевременно.

(4)

Важен аспект на политиката на ЕС в областта на климата е да се намали рискът от изместване на въглеродни емисии (повишаване на емисиите на парникови газове в трети държави, където съответният отрасъл не би бил предмет на подобни ограничения във връзка с емисиите на въглерод) и да се избегне поставянето в икономически неизгодно положение на някои енергоемки отрасли и подотрасли в ЕС, които са изложени на международна конкуренция. Съобразно с това Комисията извърши анализ на въздействието на енергоемките отрасли върху конкурентната среда, което следва да се очаква в резултат на прегледа на времевия профил на търговете (5), с използване на предположения, които остават валидни към януари 2014 година. В оценката на въздействието се отбелязва, че с Директива 2003/87/ЕО са въведени мерки, включително продължаващото безплатно разпределяне на квоти за емисии и приемането на списък на промишлени отрасли, за които се счита, че са изложени на риск от изместване на въглеродни емисии, с оглед преодоляване на риска от изместване на въглеродни емисии в енергоемките промишлени отрасли. Преразглеждането на графика на търговете не засяга равнището на безплатно разпределяните квоти, издавани всяка година, нито общото количество на квотите (тавана) за периода, започващ през 2013 г. Макар че потенциалните въздействия върху стойността на въглеродните емисии могат да бъдат разпределени по различен начин във времето, оценката на въздействието показа, че от тях се очаква да останат в рамките на средните равнища на цените на въглеродните емисии, прогнозирани от Комисията в оценката на въздействието, придружаваща пакета от мерки за изпълнение на целите на ЕС за периода до 2020 г. в областта на изменението на климата и на енергията от възобновяеми източници (6) и в последващия анализ (7).

(5)

Тъй като количествата квоти, подлежащи на тръжна продажба през всяка година от периода 2014—2016 година, са намалени, следва да бъдат съответно намалени и праговете за количествата за тръжна продажба на всеки единичен търг на тръжна платформа, избрана от дадена държава членка, която не участва в съвместното действие.

(6)

Поради това Регламент (ЕС) № 1031/2010 следва да бъде съответно изменен.

(7)

С цел да се прилага за търговете, които се провеждат от 2014 г. нататък, както и да се гарантират правилното функциониране на пазара на въглеродни емисии и предвидимостта на търговете, настоящият регламент следва да влезе в сила незабавно.

(8)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Комитета по изменение на климата,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Регламент (ЕС) № 1031/2010 се изменя, както следва:

1)

След член 10, параграф 2, втора алинея се добавят следните алинеи:

„Количеството квоти, подлежащи на тръжна продажба през дадена година, определено съгласно първата или втората алинея от настоящия параграф за периода 2014—2016 г., се намалява с количеството квоти за съответната година, посочено във втората колона на таблицата в приложение IV към настоящия регламент.

Когато през 2014 г. обемът на намаляване на квотите, посочен в приложение IV, не може да бъде разпределен върху период, по-дълъг от 9 месеца, обемът се намалява със 100 милиона квоти, а след това — със същото количество за всяко тримесечие от годината. В този случай обемите на намалението за 2015 и 2016 г. се коригират съответно на равни части.

Количеството квоти, подлежащи на тръжна продажба през дадена година, определено съгласно първата или втората алинея от настоящия параграф за периода 2019—2020 г., се увеличава с количеството квоти за съответната година, посочено в третата колона на таблицата в приложение IV към настоящия регламент.

По отношение на държавите членки, които прилагат член 10в от директивата, и без да се засяга член 10в, параграф 2, първо изречение от директивата, общото количество квоти, подлежащи на тръжна продажба през дадена година след корекцията, посочена във втората колона на таблицата в приложение IV към настоящия регламент, не трябва да бъде по-малко от количеството квоти, подлежащи на безплатно преходно разпределяне в полза на инсталации за производство на електроенергия през същата година.

Ако е необходимо, общото количество квоти, подлежащи на тръжна продажба през дадена година в периода 2014—2016 г. от държава членка, прилагаща член 10в от директивата, се увеличава съответно. В случай че общото количество квоти, подлежащи на тръжна продажба, е увеличено в съответствие с посоченото в предходното изречение, това количество впоследствие се намалява в същата степен, за да се гарантира спазване на разпределението съгласно първа алинея от настоящия параграф. Количествата квоти, подлежащи на тръжна продажба, посочени във втората и третата колона на таблицата в приложение IV към настоящия регламент, се коригират така, че да отразяват всички такива увеличения и намаления.“

2)

В член 32, параграф 1 последното изречение се заменя със следното:

„От друга страна, обаче, количеството квоти по глава III от Директива 2003/87/ЕО, търгувани на даден единичен търг, проведен от тези тръжни платформи през 2014—2016 г., следва да не е по-малко от 2 милиона квоти.“

3)

След приложение III се добавя следното приложение:

„ПРИЛОЖЕНИЕ IV

Корекции на количествата квоти (в милиони), подлежащи на тръжна продажба през периода 2013—2020 година, посочени в член 10, параграф 2

Година

Количество на намалението

Количество на увеличението

2013

 

 

2014

400

 

2015

300

 

2016

200

 

2017

 

 

2018

 

 

2019

 

300

2020

 

600“

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 25 февруари 2014 година.

За Комисията

Председател

José Manuel BARROSO


(1)  ОВ L 275, 25.10.2003 г., стр. 32.

(2)  Регламент (ЕС) № 1031/2010 на Комисията от 12 ноември 2010 г. относно графика, управлението и други аспекти на търга на квоти за емисии на парникови газове съгласно Директива 2003/87/ЕО на Европейския парламент и на Съвета за установяване на схема за търговия с квоти за емисии на парникови газове в рамките на Общността (ОВ L 302, 18.11.2010 г., стр. 1).

(3)  Регламент (ЕС) № 1210/2011 на Комисията от 23 ноември 2011 година за изменение на Регламент (ЕС) № 1031/2010, състоящо се по-специално в определяне на количеството квоти за емисии на парникови газове, подлежащи на тръжна продажба преди 2013 година (ОВ L 308, 24.11.2011 г., стр. 2).

(4)  Решение 2010/670/ЕС на Комисията от 3 ноември 2010 година за определяне на критерии и мерки за финансирането на демонстрационни проекти със стопански характер за безопасно за околната среда улавяне и съхранение в геоложки обекти на CO2, както и за финансирането на демонстрационни проекти за новаторски технологии за възобновяема енергия, чрез схемата за търговия с квоти за емисии на парникови газове в Общността, въведена с Директива 2003/87/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 290, 6.11.2010 г., стр. 39).

(5)  Пропорционална оценка на въздействието, придружаваща документа Регламент (ЕС) № 176/2014 на Комисията от 25 февруари 2014 година за изменение на Регламент (ЕС) № 1031/2010, състоящо се по-специално в определяне на количествата квоти за емисии на парникови газове, подлежащи на тръжна продажба през периода 2013—2020 година, на разположение на http://ec.europa.eu/clima/policies/ets/cap/auctioning/docs/swd_2012_xx2_en.pdf

(6)  http://ec.europa.eu/energy/climate_actions/doc/2008_res_ia_en.pdf

(7)  Съобщение на Комисията — „Анализ на възможните варианти след намаляването с 20 % на емисиите на парникови газове и оценка на опасността от изместване на въглеродни емисии“ (COM(2010) 265 окончателен).