7.6.2014   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 169/14


РЕШЕНИЕ № 554/2014/ЕС НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

от 15 май 2014 година

относно участието на Съюза в научноизследователската и развойна програма за активен живот и помощ в ежедневието, съвместно предприета от няколко държави-членки

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 185 и член 188, втора алинея от него,

като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет (1),

в съответствие с обикновената законодателна процедура (2),

като имат предвид, че:

(1)

В своето съобщение от 3 март 2010 г., озаглавено „Европа 2020 — Стратегия за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж“ (Стратегията Европа 2020) Комисията подчертава необходимостта от създаване на благоприятни условия за инвестиране в знания и иновации с цел да се постигне интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж в Съюза. Европейският парламент и Съветът подкрепиха тази стратегия.

(2)

С Регламент (ЕС) № 1291/2013 на Европейския парламент и на Съвета (3) се създава „Хоризонт 2020“ — рамковата програма за научни изследвания и иновации (2014—2020 г.) („Хоризонт 2020“). „Хоризонт 2020“ си поставя за цел постигането на по-голямо въздействие по отношение на научните изследвания и иновациите, като допринася за укрепването на публично-публичните партньорства, включително чрез участие на Съюза в програми, предприети от няколко държави-членки в съответствие с член 185 от Договора за функционирането на Европейския съюз.

(3)

Публично-публичните партньорства следва да имат за цел изграждане на по-тесни взаимодействия, повишаване на координацията и избягване на излишно дублиране с програмите за научни изследвания на равнището на Съюза и на международно, национално и регионално равнище и следва да зачитат изцяло общите принципи на програмата „Хоризонт 2020“, по специално по отношение на откритостта и прозрачността. Освен това следва да се осигури открит достъп до научни публикации.

(4)

С Решение № 742/2008/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (4), се предвижда финансово участие на Общността в съвместната научноизследователска и развойна програма „Интелигентна заобикаляща среда“ („СП ИЗС“), което е съпоставимо с участието на държавите-членки, но не надвишава 150 000 000 EUR за срока на действие на Седмата рамкова програма на Европейската общност за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности (2007—2013 г.), създадена с Решение № 1982/2006/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (5).

(5)

През декември 2012 г. Комисията представи на Европейския парламент и на Съвета доклад относно междинната оценка на СП ИЗС. Оценката беше направена от експертна група. Според общото становище на експертната група е постигнат добър напредък по целите на програмата, както и забележителни резултати, и програмата следва да бъде продължена и след текущия период на финансиране. Експертната група обаче отбеляза някои недостатъци, по-специално необходимостта от по-сериозно участие на потребителите в проектите още от възможно най-ранен етап и от по-нататъшно подобряване на оперативната ефективност от гледна точка на сроковете за сключване на договор и извършване на плащания.

(6)

В междинната оценка за 2010 г. и в процеса на консултация през 2012 г. се открои разнообразието от финансови инструменти, правила за допустимост и системи за възстановяване на средствата. Чрез Общото събрание на Интелигентна заобикаляща среда участващите държави биха могли да обмислят това и да насърчат обмена на добри практики.

(7)

В своето съобщение от 12 октомври 2006 г., озаглавено „Демографското бъдеще на Европа — от предизвикателство към възможност“ Комисията подчертава, че застаряването на населението е едно от основните предизвикателства пред всички държави-членки и че по-широкото използване на нови технологии може да съдейства за контролиране на разходите, подобряване на благосъстоянието и насърчаване на активното участие на възрастните хора в обществения живот, както и за по-конкурентоспособна икономика на Съюза.

(8)

Съгласно водещата инициатива „Съюз за иновации“ на стратегията „Европа 2020“ Комисията посочи застаряването на населението като едно от предизвикателствата пред обществото, по отношение на които постигането на пробиви в областта на иновациите може да бъде от голямо значение и да повиши конкурентоспособността, да даде възможност на европейските предприятия да излязат начело в разработването на нови технологии, да се развиват и да заемат водещи позиции в световен мащаб на разрастващите се нови пазари, както и да подобри качеството и ефикасността на публичните услуги, с което да допринесе за създаването на голям брой нови качествени работни места.

(9)

Около 20 милиона души в Съюза заемат т.нар. „работни места за служители с бели престилки“ в сектора на здравеопазването и социалните услуги, като това число се очаква да нарасне през следващите години поради застаряването на населението. Обучението и ученето през целия живот следва да са ключов приоритет в този чувствителен сектор. Ето защо следва да се направи по-точна оценка на необходимостта от „работни места за служители с бели престилки“ и от инвестиции в модерни умения като използване на информационните технологии.

(10)

В своето съобщение от 19 май 2010 г., озаглавено „Програма в областта на цифровите технологии за Европа“ Комисията предложи СП ИЗС да бъде доразвита, за да допринесе за справяне с предизвикателствата, свързани със застаряването на населението.

(11)

В своето съобщение от 29 февруари 2012 г., озаглавено „Осъществяване на Стратегическия план за изпълнение на Европейското партньорство за иновации в областта на активния живот на възрастните хора и остаряването в добро здраве“ Комисията предложи съответните приоритети в Стратегическия план за изпълнение да се вземат предвид при бъдещите работни програми и инструменти за научни изследвания и иновации, които са част от „Хоризонт 2020“. Комисията предложи също така да се вземе предвид приносът, който СП ИЗС може да има за Европейското партньорство за иновации в областта на активния живот на възрастните хора и остаряването в добро здраве.

(12)

Чрез Европейското партньорство за иновации в областта на активния живот на възрастните хора и остаряването в добро здраве, създадено в рамките на Съюза за иновации, се очаква иновативните решения, основаващи се на информационните и комуникационните технологии (ИКТ), да имат важна роля за реализирането на поставените цели — да се постигнат две допълнителни години живот в добро здраве до 2020 г. и да се повишат качеството на живот на гражданите и ефективността на системите за предоставяне на грижи в Съюза. В стратегическия план за изпълнение са заложени приоритети за ускоряване и по-широко прилагане на иновациите в областта на активния живот и остаряването в добро здраве в Съюза в следните три области: превенция и насърчаване на здравословния начин на живот, грижи и лечение, независим живот и социално приобщаване.

(13)

Следва да бъдат взети под внимание аспектите, свързани със защитата на данните, тъй като ИКТ системите обработват голямо количество лични данни и профили и предават информация в реално време, което води със себе си висок риск от нарушаване на сигурността на данните. Освен това следва да се зачита правото на неприкосновеност на личния живот.

(14)

Научноизследователската и развойна програма за активен живот и помощ в ежедневието („програмата АЖПЕ“) следва да доразвива постиженията на предходната програма и да преодолее установените слабости чрез насърчаване на достатъчното участие на потребителите в проекти от началния им етап, за да се гарантира, че разработените решения са приемливи и отговарят на конкретните потребности на потребителите, и чрез осигуряване на по-добро изпълнение на програмата АЖПЕ.

(15)

При изпълнението на програмата АЖПЕ следва да се взема предвид по-общо определение на понятието „иновации“, включващо организационни, стопански, технологични, социални и екологични аспекти. Изпълнението на програмата следва да гарантира мултидисциплинарен подход и интегриране на социалните и хуманитарните науки в рамките на програмата АЖПЕ.

(16)

Дейностите на програмата АЖПЕ следва да са в съответствие с целите и приоритетите в областта на научните изследвания и иновациите на програмата „Хоризонт 2020“ и с общите принципи и условия, установени в член 26 от Регламент (ЕС) № 1291/2013.

(17)

Следва да се въведе максимален праг за финансовото участие на Съюза в програмата АЖПЕ за периода на „Хоризонт 2020“. Финансовото участие на Съюза в програмата АЖПЕ не следва да надвишава финансовия принос на участващите държави за периода на „Хоризонт 2020“ с цел да се постигне значителен лостов ефект и да се осигури активното съдействие на участващите държави за постигането на целите на програмата АЖПЕ.

(18)

С цел да се отчете продължителността на „Хоризонт 2020“ поканите за представяне на предложения по програмата АЖПЕ следва да бъдат отправени най-късно до 31 декември 2020 г. В надлежно обосновани случаи поканите за представяне на предложения могат да бъдат отправени до 31 декември 2021 г.

(19)

В съответствие с целите на Регламент (ЕС) № 1291/2013 всяка държава-членка и всяка държава, асоциирана с „Хоризонт 2020“, следва да има право на участие в програмата АЖПЕ по всяко подходящо време.

(20)

С цел да се гарантира, че финансовият ангажимент от страна на Съюза ще бъде съпоставим с този на участващите държави, финансовото участие на Съюза следва да бъде обвързано с поемането на официални ангажименти от страна на участващите държави преди началото на програмата АЖПЕ и с тяхното изпълнение. Приносът на участващите държави за програмата АЖПЕ следва да включва административните разходи на национално равнище за ефективното функциониране на програмата АЖПЕ.

(21)

За съвместното изпълнение на програмата АЖПЕ е необходима изпълнителна структура. Участващите държави се споразумяха за такава изпълнителна структура за програмата ИЗС и през 2007 г. създадоха Асоциацията за интелигентна заобикаляща среда — международна асоциация с нестопанска цел с юридическа правоспособност, установена съгласно белгийското законодателство („АИЗС“). Тъй като според доклада за междинна оценка съществуващата структура за управлението на СП ИЗС е доказала своята ефективност и качество на работа, АИЗС следва да се използва като изпълнителна структура и да бъде органът, натоварен с разпределението и наблюдението на средствата по програмата АЖПЕ. АИЗС следва да управлява финансовото участие на Съюза и да осигури ефикасното изпълнение на програмата АЖПЕ.

(22)

За да се постигнат целите на програмата АЖПЕ, АИЗС следва да предоставя финансова подкрепа главно чрез отпускането на безвъзмездни средства на участниците в действия, подбрани от АИЗС. Тези действия следва да се подбират въз основа на покани за представяне на предложения, като отговорността за това се поеме от АИЗС, която следва да бъде подпомогната от независими външни експерти. Списъкът с класираните проекти следва да има задължителен характер за подбора на предложенията и за разпределянето на финансовите средства от финансовото участие на Съюза и от националните бюджети за проекти по програмата АЖПЕ.

(23)

Финансовото участие на Съюза следва да се управлява в съответствие с принципа на доброто финансово управление и с правилата за непряко управление, установени с Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 на Европейския парламент и на Съвета (6), и с Делегиран регламент (ЕС) № 1268/2012 на Комисията (7).

(24)

За да се защитят финансовите интереси на Съюза, Комисията следва да има правото чрез пропорционални мерки да намали, да оттегли или да прекрати финансовото участие на Съюза, ако програмата АЖПЕ се изпълнява неправилно, частично или със закъснение, или ако участващите държави не предоставят или предоставят частично или със закъснение вноската си за финансирането на програмата АЖПЕ. Тези права следва да бъдат предвидени в споразумението за възлагане, което предстои да бъде сключено между Съюза и АИЗС.

(25)

С цел опростяване, административната тежест следва да бъде намалена за всички страни. Следва да се избягват двойните одити и непропорционалната документация. При провеждането на одити следва да се отчита съответно спецификата на националните програми.

(26)

Участието в непреки действия, финансирани по програмата АЖПЕ, е в съответствие с разпоредбите на Регламент (ЕС) № 1290/2013 на Европейския парламент и на Съвета (8). Въпреки това поради специфичните оперативни нужди на програмата АЖПЕ е необходимо да се предвидят дерогации от посочения регламент в съответствие с член 1, параграф 3 от него.

(27)

Поканите за представяне на предложения от АИЗС следва да се публикуват на единния портал за участниците, както и чрез други електронни средства за разпространение по линия на програмата „Хоризонт 2020“, управлявани от Комисията.

(28)

Необходими са специални дерогации от Регламент (ЕС) № 1290/2013, тъй като се предвижда програмата АЖПЕ да бъде програма за пазарноориентирани научни изследвания и иновации, обединяваща много и различни национални източници на финансиране (например програми за финансиране в областта на научните изследвания и иновациите, здравеопазването и промишлеността). Поради самото си естество тези национални програми имат различни правила за участие и не може да се очаква, че изцяло ще бъдат приведени в съответствие с Регламент (ЕС) № 1290/ 2013. Освен това програмата АЖПЕ е насочена по-специално към малките и средните предприятия и организациите на потребителите, които обикновено не участват в дейности на Съюза в областта на научните изследвания и иновациите. С цел да се улесни участието на тези предприятия и организации, финансовото участие на Съюза се отпуска в съответствие с познатите за тях правила на съответните национални програми за финансиране и се предоставя под формата на еднократна безвъзмездна помощ, която включва финансовите средства от Съюза и съответното национално финансиране.

(29)

Финансовите интереси на Съюза следва да бъдат защитени чрез прилагането на пропорционални мерки през целия цикъл на разходите, включително чрез предотвратяване, констатиране и разследване на нередности, възстановяване на изгубени, недължимо платени или неправилно усвоени средства и — когато е целесъобразно — на административни и финансови санкции в съответствие с Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012.

(30)

Комисията, с помощта на независими експерти, следва да извърши междинна оценка за оценяване по-специално на качеството и ефективността на програмата АЖПЕ и на постигнатия напредък по отношение на поставените цели, както и заключителна оценка, и да изготви доклад въз основа на тези оценки.

(31)

Оценката следва да се основава на точни и актуални данни. Поради това при поискване от страна на Комисията АИЗС и участващите държави следва да ѝ представят всякаква информация, която Комисията трябва да включи в докладите за оценка на програмата АЖПЕ.

(32)

Действията, предвидени в програмата АЖПЕ, следва да спомогнат за подкрепата на европейските системи на общественото здравеопазване и здравното осигуряване, тъй като те са основни средства за поддържане на социалното благоденствие и намаляване на разликата в социалните условия между региони и слоеве от населението, която се задълбочава тревожно поради настоящата икономическа и социална криза.

(33)

В рамките на програмата АЖПЕ следва да се гарантира реално насърчаване на равенството между половете, залегнало в „Хоризонт 2020“. В рамките на програмата АЖПЕ следва да насърчава равенството между половете и измерението на пола в съдържанието на научните изследвания и иновациите. Следва да се обръща особено внимание на баланса между половете, в зависимост от конкретните условия на място, в групите за оценка и в органи като например консултативни и експертни групи. Измерението на пола следва да се интегрира по подходящ начин в съдържанието на научните изследвания и иновациите в обхвата на стратегии, програми и проекти и за него трябва да се следи на всички етапи от научноизследователския цикъл.

(34)

В рамките на програмата АЖПЕ следва да се съблюдават етичните принципи, посочени в „Хоризонт 2020“. Особено внимание следва бъде обърнато на принципа на пропорционалност, на правото на неприкосновеност на личния живот, на правото на защита на личните данни, на правото на физическа и психическа неприкосновеност, на правото на недискриминация и на необходимостта да се гарантира високо равнище на защита на здравето на човека.

(35)

Тъй като участващите държави взеха решение да продължат програмата АЖПЕ и тъй като целите на настоящото решение, а именно, пряко да подпомагат и допълват политиките на Съюза в областта на активния живот на възрастните хора и остаряването в добро здраве не могат да бъдат постигнати в достатъчна степен от държавите-членки, а поради обхвата на действието могат да бъдат по-добре постигнати на равнището на Съюза, Съюзът може да приеме мерки в съответствие с принципа на субсидиарност, уреден в член 5 от Договора за Европейския съюз. В съответствие с принципа на пропорционалност, уреден в същия член, настоящото решение не надхвърля необходимото за постигане на тези цели.

ПРИЕХА НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Участие в програмата АЖПЕ

1.   Съюзът участва в научноизследователската и развойна програма за активен живот и помощ в ежедневието („програмата АЖПЕ“), предприета съвместно от Австрия, Белгия, Дания, Ирландия, Испания, Кипър, Люксембург, Нидерландия, Обединеното кралство, Полша, Португалия, Румъния, Словения, Унгария, Франция, Швейцария и Швеция („участващите държави“) в съответствие с условията, определени в настоящото решение.

2.   Всяка държава-членка, различна от посочените в параграф 1 и всяка друга държава, асоциирана с „Хоризонт 2020“, може да кандидатства за присъединяване към програмата АЖПЕ по всяко време, ако отговаря на условието, определено в член 3, параграф 1, буква в) от настоящото решение. Ако отговаря на условието, определено в член 3, параграф 1, буква в), се счита за участваща държава за целите на настоящото решение.

Член 2

Финансово участие на Съюза

1.   Финансовото участие на Съюза по програмата АЖПЕ за покриване на административни и оперативни разходи е в размер до 175 000 000 EUR. Финансовото участие на Съюза се изплаща от бюджетните кредити на общия бюджет на Съюза, отпуснати за съответните части на специалната програма за изпълнение на „Хоризонт 2020“, създадена с Решение 2013/743/ЕС на Съвета (9) в съответствие с член 58, параграф 1, буква в), подточка vi) и членове 60 и 61 от Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012.

2.   Годишният финансов ангажимент на Съюза за програмата АЖПЕ не надвишава годишния финансов ангажимент за програмата от страна на участващите държави.

3.   За подпомагане на административните разходи на програмата АЖПЕ се използва сума, която не надвишава 6 % от финансовото участие на Съюза, посочено в параграф 1.

Член 3

Условия за финансовото участие на Съюза

1.   Финансовото участие на Съюза се предоставя, ако бъдат спазени следните условия:

а)

участващите държави докажат, че програмата АЖПЕ е създадена в съответствие с приложения I и II;

б)

участващите държави или определени от тях организации посочат „АИСЗ“, като структурата, отговорна за изпълнението на програмата АЖПЕ и за разпределянето и наблюдението на финансовото участие на Съюза;

в)

всяка от участващите държави поеме ангажимент да участва във финансирането на програмата АЖПЕ;

г)

АИСЗ демонстрира способността си да изпълнява програмата АЖПЕ, включително да извършва разпределяне и наблюдение на финансовото участие на Съюза, в рамките на непрякото управление на бюджета на Съюза в съответствие с членове 58, 60 и 61 от Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012; и

д)

създаден е модел за управление на програмата АЖПЕ в съответствие с приложение III.

2.   По време на изпълнението на програмата АЖПЕ финансовото участие на Съюза се предоставя, ако бъдат спазени и следните условия:

а)

АИСЗ изпълнява целите на програмата АЖПЕ, определени в приложение I, и дейностите, определени в приложение II към настоящото решение, в съответствие с Регламент (ЕС) № 1290/2013, при спазване на разпоредбите на член 5 от настоящото решение;

б)

прилага се подходящ и ефикасен модел на управление в съответствие с приложение III;

в)

АИСЗ спазва изискванията за докладване, установени в член 60, параграф 5 от Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012; и

г)

всяка от участващите държави изпълнява ангажиментите, посочени в параграф 1, буква в), и годишните ангажименти за участие във финансирането на програмата АЖПЕ.

Член 4

Вноски на участващите държави

Вноските на участващите държави включват:

a)

финансови вноски за непреки действия в рамките на програмата АЖПЕ в съответствие с приложение II;

б)

нефинансови вноски, съответстващи на стойността на административните разходи на държавните институции за ефективно изпълнение на програмата АЖПЕ в съответствие с приложение II.

Член 5

Правила за участие и разпространение на резултатите

1.   За целите на Регламент (ЕС) № 1290/2013 АИСЗ се счита за орган за финансиране и осигурява финансова подкрепа за непреки действия в съответствие с приложение II към настоящото решение.

2.   Чрез дерогация от член 15, параграф 9 от Регламент (ЕС) № 1290/2013 финансовите възможности на кандидатите се проверяват от определената национална агенция за управление на програмата в съответствие с правилата за участие в определените национални програми.

3.   Чрез дерогация от член 18, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 1290/2013 споразуменията за отпускане на безвъзмездни средства се сключват с участниците от определената национална агенция за управление на програмата.

4.   Чрез дерогация от член 23, параграф 1, параграфи 5—7 и членове 25—35 от Регламент (ЕС) № 1290/2013 правилата за финансиране по определените национални програми се прилагат по отношение на безвъзмездните средства, управлявани от определените национални агенции за управление на програмата.

5.   Чрез дерогация от членове 41—49 от Регламент (ЕС) № 1290/2013 се прилагат правилата на определените национални програми относно резултатите и правилата за достъп до предходните знания и резултатите, без да се засяга принципът на свободния достъп до научни публикации, посочен в член 18 от Регламент (ЕС) № 1291/2013.

Член 6

Изпълнение на програмата АЖПЕ

Програмата АЖПЕ се изпълнява въз основа на стратегия, прилагана посредством годишни работни планове в съответствие с приложение II.

Член 7

Споразумения между Съюза и АИСЗ

1.   При положителна предварителна оценка на АИСЗ в съответствие с член 61, параграф 1 от Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 Комисията, от името на Съюза, сключва с АИСЗ споразумение за възлагане и годишни споразумения за прехвърляне на средства.

2.   Споразумението за възлагане, посочено в параграф 1, се сключва в съответствие с член 58, параграф 3 и членове 60 и 61 от Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012, както и в съответствие с член 40 от Делегиран регламент (ЕС) № 1268/2012. В него се определят също:

a)

изискванията за приноса на АИСЗ по съответните показатели измежду показателите за изпълнение, посочени в приложение II към Решение (ЕС) № 2013/743/ЕС;

б)

изискванията за участието на АИСЗ по отношение на мониторинга, посочен в приложение III към Решение 2013/743/ЕС;

в)

конкретните показатели за изпълнението, необходими за извършването на наблюдение на дейността на АИСЗ в съответствие с член 3, параграф 2;

г)

договореностите относно предоставянето на необходимите данни и информация, за да се гарантира, че Комисията е в състояние да изпълни своите задължения за разпространение на резултатите и за докладване.

д)

разпоредба за публикуване на поканите от АИСЗ за представяне на предложения, по-специално на единния портал, предназначен за участниците, както и посредством други управлявани от Комисията електронни средства за разпространение в рамките на „Хоризонт 2020“.

Член 8

Прекратяване, намаляване или временно преустановяване на финансовото участие на Съюза

1.   Ако програмата АЖПЕ не се изпълнява в съответствие с условията, посочени в член 3, Комисията може да прекрати, пропорционално да намали или временно да преустанови финансовото участие на Съюза в зависимост от реалното изпълнение на програмата АЖПЕ.

2.   Ако участващите държави не предоставят своята вноска за финансиране на програмата АЖПЕ или я изплащат частично или със закъснение, Комисията може да прекрати, пропорционално да намали или временно да преустанови финансовото участие на Съюза, като вземе предвид размера на отпуснатото финансиране от страна на участващите държави за изпълнение на програмата.

Член 9

Последващи одити

1.   Последващите одити на разходите за непреки действия се извършват от определените национални агенции за управление на програмата в съответствие с член 29 от Регламент (ЕС) № 1291/2013.

2.   Комисията може да реши самата тя да извършва одитите, посочени в параграф 1. В тези случаи тя ги извършва в съответствие с приложимите правила, по-специално Регламенти (ЕС, Евратом) № 966/2012, (ЕС) № 1290/2013 и (ЕС) № 1291/2013.

Член 10

Защита на финансовите интереси на Съюза

1.   Комисията предприема подходящи мерки, за да гарантира, че при изпълнението на действията, финансирани по силата на настоящото решение, финансовите интереси на Съюза са защитени чрез прилагането на превантивни мерки срещу измами, корупция и всякакви други незаконни дейности, чрез фактически проверки и при установяването на нередности — чрез възстановяване на недължимо платените суми и, когато е уместно — чрез ефективни, пропорционални и възпиращи административни и финансови санкции.

2.   Съгласно реда и условията, определени в Регламент (Евратом, ЕС) № 2185/96 на Съвета (10) и Регламент (ЕС, Евратом) № 883/2013 на Европейския парламент и на Съвета (11), Европейската служба за борба с измамите (OLAF) може да провежда разследвания, включително проверки и инспекции на място, с цел да бъде установено дали е налице измама, корупция или някаква друга незаконна дейност, накърняваща финансовите интереси на Съюза във връзка със споразумение за отпускане на безвъзмездни средства, решение за отпускане на безвъзмездни средства или договор, финансирани по силата на настоящото решение.

3.   Договорите, споразуменията за отпускане на безвъзмездни средства и решенията за отпускане на безвъзмездни средства, произтичащи от прилагането на настоящото решение, съдържат разпоредби, които изрично упълномощават Комисията, АИСЗ, Сметната палата и OLAF да извършват такива одити и разследвания в съответствие с предоставените им правомощия.

4.   АИСЗ предоставя на служителите на Комисията и на други упълномощени от нея лица, както и на Сметната палата, достъп до своите обекти и помещения, както и до цялата информация, включително в електронен вид, необходима за извършването на одитите, посочени в параграф 3.

5.   При изпълнението на програмата АЖПЕ участващите държави предприемат законодателни, регулаторни, административни или други мерки, необходими за защита на финансовите интереси на Съюза, по-специално с цел да осигурят пълното събиране на всички дължими на Съюза суми в съответствие с разпоредбите на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 и на Делегиран регламент (ЕС) № 1268/2012.

Член 11

Съобщаване на информация

1.   По искане на Комисията АИСЗ изпраща цялата необходима информация за изготвяне на докладите, посочени в член 12.

2.   Чрез АИСЗ участващите държави предоставят на Комисията всяка имаща отношение информация, поискана от Европейския парламент или Съвета във връзка с финансовото управление на програмата АЖПЕ.

3.   Комисията включва посочената в параграф 2 от настоящия член информация в докладите, посочени в член 12.

Член 12

Оценка

1.   Не по-късно от 30 юни 2017 г. Комисията извършва, с помощта на независими експерти, междинна оценка на програмата АЖПЕ. Комисията изготвя доклад за оценката, в който са изложени заключенията от оценката и забележките на Комисията. Най-късно до 31 декември 2017 г. Комисията изпраща доклада на Европейския парламент и на Съвета. Резултатите от междинната оценка на програмата АЖПЕ се вземат предвид при междинната оценка на програмата „Хоризонт 2020“.

2.   При приключването на участието на Съюза в програмата, но не по-късно от 31 декември 2022 г. Комисията извършва окончателна оценка на програмата АЖПЕ. Тя изготвя доклад с резултатите от оценката. Комисията изпраща този доклад на Европейския парламент и на Съвета.

Член 13

Влизане в сила

Настоящото решение влиза в сила на двадесетия ден от публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Член 14

Адресати

Адресати на настоящото решение са държавите-членки.

Съставено в Брюксел на 15 май 2014 година.

За Европейския парламент

Председател

M. SCHULZ

За Съвета

Председател

D. KOURKOULAS


(1)  Становище от 10 декември 2013 г. (все още непубликувано в Официален вестник).

(2)  Позиция на Европейския парламент от 15 април 2014 г. (все още непубликувана в Официален вестник) и решение на Съвета от 6 май 2014 г.

(3)  Регламент (ЕС) № 1291/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 г. за установяване на „Хоризонт 2020“ — рамкова програма за научни изследвания и иновации (2014—2020 г.) и за отмяна на Решение № 1982/2006/ЕО (ОВ L 347, 20.12.2013 г).

(4)  Решение № 742/2008/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 9 юли 2008 г. за участието на Общността в научноизследователска и развойна програма, предприета от няколко държави-членки, насочена към подобряване качеството на живот на възрастните хора чрез използване на нови информационни и комуникационни технологии (ОВ L 201, 30.7.2008 г., стр. 49).

(5)  Решение № 1982/2006/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 18 декември 2006 г. относно Седмата рамкова програма на Европейската общност за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности (ОВ L 412, 30.12.2006 г., стр. 1).

(6)  Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2012 г. относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза и за отмяна на Регламент (ЕС, Евратом) № 1605/2002 на Съвета (ОВ L 298, 26.10.2012 г., стр. 1).

(7)  Делегиран регламент (ЕС) № 1268/2012 на Комисията от 29 октомври 2012 г. относно правилата за прилагане на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 (ОВ L 362, 31.12.2012 г., стр. 1).

(8)  Регламент (ЕС) № 1290/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 г. за определяне на правилата за участие и разпространение на резултатите в „Хоризонт 2020“ — рамкова програма за научни изследвания и иновации (2014—2020 г.)“ и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1906/2006 (ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 81).

(9)  2013/743/ЕС: Решение на Съвета от 3 декември 2013 г. за създаване на специфичната програма за изпълнение на „Хоризонт 2020“ — рамковата програма за научни изследвания и иновации (2014—2020 г.) и за отмяна на решения 2006/971/EC, 2006/972/EC, 2006/973/EC, 2006/974/EC и 2006/975/EC (ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 965).

(10)  Регламент (Евратом, ЕО) № 2185/96 на Съвета от 11 ноември 1996 г. относно контрола и проверките на място, извършвани от Комисията за защита на финансовите интереси на Европейските общности срещу измами и други нередности (ОВ L 292, 15.11.1996 г., стр. 2).

(11)  Регламент (ЕС, Евратом) № 883/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 септември 2013 г. относно разследванията, провеждани от Европейската служба за борба с измамите (OLAF) и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1073/1999 на Европейския парламент и на Съвета и Регламент (Евратом) № 1074/1999 на Съвета (ОВ L 248, 18.9.2013 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ I

ЦЕЛИ НА ПРОГРАМАТА АЖПЕ

1.

С програмата АЖПЕ се преследва постигането на следните цели:

1.1.

да се ускори появата и навлизането на съответстващи, финансово достъпни и интегрирани решения, основаващи се на ИКТ, за активен живот и остаряване в добро здраве у дома, в общността или на работното място, като по този начин се повишават качеството на живот, независимостта, социалното приобщаване, участието в обществения живот, уменията или пригодността за заетост на хората в напреднала възраст, както и се способства за повишаване на ефикасността и ефективността на предоставянето на здравни услуги и социални грижи;

1.2.

да се подпомага разработването на решения, които допринасят за независимостта и облекчаването на чувството за социална изолация у хората в напреднала възраст, по начин при който елементът на ИКТ да не намалява човешкия контакт, а да го допълва. Основаващите се на ИКТ решения, подкрепяни по програмата АЖПЕ, следва още при проектирането да включват аспекти, несвързани с ИКТ;

1.3.

да се поддържа и доизгражда критична маса в областта на приложните изследвания, развойната дейност и иновациите на равнището на Съюза в сферата на ИКТ продуктите и услугите за активен живот на възрастните хора и остаряване в добро здраве;

1.4.

да се разработват икономически ефективни, достъпни и където е уместно, — енергийно ефективни решения, включително като се създават стандарти за оперативна съвместимост и се улеснява прилагането по места и адаптирането на общи решения, съвместими с различните социални предпочитания, със социално-икономическите фактори (включително енергийната бедност, социалното приобщаване), с аспектите, свързани с пола, и с регулаторните аспекти на национално или регионално равнище, като се зачитат личният живот и достойнството на хората в напреднала възраст (включително защита и сигурност на личните данни посредством най-съвременна защита на неприкосновеността на личния живост чрез конструктивни решения), и — когато е приложимо — се подпомага достъпът до услуги в селски и отдалечени райони или достъпът на други групи от населението, например хората с увреждания. За да се подобри достъпността, ще се насърчи прилагането на концепцията за универсалния дизайн при разработването и внедряването на решения.

2.

Програмата АЖПЕ създава благоприятна среда за участието на малките и средните предприятия.

3.

С програмата АЖПЕ се поставя акцент върху пазарноориентираните приложни научни изследвания и иновации и тя допълва по-дългосрочните научноизследователски дейности и мащабните дейности в областта на иновациите, предвидени по „Хоризонт 2020“, както и други инициативи на европейско и национално равнище, като например инициативата за съвместно планиране, и дейности, предприети в рамките на Европейския институт за иновации и технологии и общностите на знание и иновации, свързани с него. Тя допринася и за осъществяването на Европейското партньорство за иновации в областта на активния живот на възрастните хора и остаряването в добро здраве.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

ДЕЙНОСТИ В РАМКИТЕ НА ПРОГРАМАТА АЖПЕ

I.   Непреки действия

1.

При изпълнението на програмата АЖПЕ се подкрепят най-вече проекти за пазарноориентирани научни изследвания и иновации в помощ на активния живот на възрастните хора и остаряването в добро здраве, които докажат, че е възможно резултатите от проекта да намерят приложение в реалистични срокове; финансирането на такива непреки действия по програмата АЖПЕ се осъществява основно под формата на безвъзмездни средства. Може също така да се използват и други форми, като награди и обществени поръчки за продукти в предпазарен стадий и за новаторски решения.

2.

Освен това може да се предоставя подкрепа за действия в следните области: посредничество, популяризиране на програмата, по-специално дейности за популяризиране в държави, които понастоящем не участват в програмата АЖПЕ, повишаване на осведомеността относно съществуващите възможности, съдействие за внедряването на новаторски решения, установяване на връзки между организации, работещи в областта на предлагането и търсенето, както и улесняване на достъпа до финанси и инвеститори.

3.

Може да се предоставя подкрепа и за действия, насочени към подобряване качеството на предложенията, както и за предпроектни проучвания и семинари. Може да се предвиди сътрудничество с регионите на Съюза с цел да се разшири кръгът на заинтересованите страни, участващи в програмата АЖПЕ.

4.

Действията целят консолидиране и анализиране на различни методи на участие на крайния потребител, с цел да се разработят насоки за най-добри практики, основаващи се на факти.

II.   Изпълнение

1.

Програмата АЖПЕ се изпълнява въз основа на годишни работни планове, определящи формите на финансиране и темите, по които се обявяват покани за представяне на предложения. Работните планове произтичат от публикувана стратегия, приета от АИСЗ, в която се изтъкват предизвикателствата и приоритетите.

2.

Годишните работни планове се съгласуват с Комисията като основа за годишното финансово участие на Съюза.

3.

Изпълнението на програмата АЖПЕ включва консултации, включително и относно стратегията, със заинтересованите страни (включително с представители на публичните органи, отговорни за вземането на решения, представители на потребителите, доставчици на услуги от частния сектор и застрахователи, както и представители на промишлеността, включително малките и средните предприятия) относно приложните научни изследвания и иновации, които следва да се разглеждат като приоритет.

4.

При изпълнението на програмата АЖПЕ се вземат предвид демографските тенденции и демографските изследвания с цел да се осигурят решения, които отразяват социалното и икономическото положение в Съюза.

5.

При изпълнението на програмата АЖПЕ се вземат предвид политиките на Съюза в областта на промишлеността, климата и енергетиката. Програмата АЖПЕ насърчава енергийната ефективност и отразява необходимостта от справяне с енергийната бедност.

6.

Вземат се предвид с необходимото внимание и в съответствие с принципите и правилата на „Хоризонт 2020“ проблемите, свързани с пола, въпроси от етичен и личен характер, както и въпроси от сферата на социалните и хуманитарните науки. Вземат се предвид и съответното законодателство на Съюза и националните законодателства, както и международните насоки, по-специално относно правата на неприкосновеност на личния живот и на защита на данните.

7.

В съответствие с пазарната насоченост на програмата АЖПЕ и в съответствие с правилата, определени в Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012, АИЗС гарантира сроковете за предоставяне на безвъзмездни средства и за извършване на плащания в съответствие с Регламент (ЕС) № 1290/2013, и осигурява спазването им от участващите държави по време на изпълнението на програмата АЖПЕ.

8.

Всяка участваща държава настойчиво насърчава още от най-ранния етап на всички проекти за научни изследвания и иновации участието на организации, представляващи факторите, свързани с търсенето, включително крайните потребители.

9.

Всяка участваща държава съфинансира своите национални участници, чиито предложения са одобрени, чрез национални агенции, които наред с това разпределят съфинансирането от Съюза от специалната изпълнителна структура, въз основа на описание на общ проект, което е част от споразумението, което се сключва между съответните национални агенции за управление на програмата и техните национални участници по всеки отделен проект.

10.

След приключването на всяка процедура, с която се обявява конкурс за проекти, АИЗС извършва на централно равнище проверка за допустимост в сътрудничество с определените национални агенции за управление на програмата. Проверката се извършва въз основа на общите критерии за допустимост по програмата АЖПЕ, които се публикуват с поканата за представяне на предложения.

11.

С помощта на националните агенции за управление на програмата, АИЗС проверява съответствието с допълнителните национални критерии за допустимост, посочени в поканата за представяне на предложения.

12.

Националните критерии за допустимост се отнасят само до правния статут и финансовото състояние на отделните кандидати, без да засягат съдържанието на предложението, и са свързани със следното:

12.1.

тип на кандидата, включително правен статут и цел;

12.2.

отговорност и жизнеспособност, включително финансова стабилност, изпълнение на данъчни и социални задължения.

13.

Допустимите предложения за проекти се оценяват от АИЗС с помощта на независими експерти въз основа на прозрачни и общи критерии за оценка, посочени в публикуваната покана за представяне на предложения, и се съставя списък с класацията по точки на проектите. Проектите се подбират съгласно тази класация и при отчитане на наличните средства. След като бъде одобрен от Общото събрание на АИЗС, подборът има обвързващо действие за участващите държави.

14.

Ако участник в проект не удовлетворява един или няколко национални критерия за допустимост или ако съответният национален бюджет за поемането на финансов ангажимент е изчерпан, по решение на изпълнителния съвет на АИЗС може да се направи допълнителна независима оценка на предложението на централно равнище с помощта на независими експерти, така че предложението да се оцени, ако съответният участник не бъде ангажиран с изпълнението му или бъде заменен с друг предложен участник в проекта.

15.

Въпроси от правен и финансов характер, свързани с участници в подбраните за финансиране проекти, се решават от определената национална агенция за управление на програмата. Прилагат се националните административни правила и принципи.


ПРИЛОЖЕНИЕ III

УПРАВЛЕНИЕ НА ПРОГРАМАТА АЖПЕ

Програмата АЖПЕ има следната организационна структура:

1.

АИЗС е специалната изпълнителна структура, създадена от участващите държави.

2.

АИЗС отговаря за всички дейности по програмата АЖПЕ. Задачите на АИЗС включват управление на договорите и бюджета, изготвяне на годишните работни планове, организиране на конкурсите, провеждане на оценяването и класиране на предложенията за финансиране.

3.

Освен това АИЗС осъществява надзор, носи отговорност за наблюдението на проектите и извършва съответните плащания на вноските на Съюза към определените национални агенции за управление на програмата. Асоциацията организира и дейностите за разпространение на резултатите.

4.

АИЗС се управлява от Общо събрание. Общото събрание е органът, отговорен за вземането на решения по програмата АЖПЕ. То назначава членовете на изпълнителния съвет и упражнява надзор върху изпълнението на програмата АЖПЕ, включително одобрението на стратегията и на годишните работни планове, отпускането на национално финансиране по проектите и разглеждането на нови заявления за членство. Общото събрание работи на принципа „една държава — един глас“. Решенията се вземат с обикновено мнозинство, с изключение на решенията за правоприемник, приемане или изключване на членове или прекратяване на дейността на АИЗС, по отношение на които в устава на АИЗС могат да бъдат предвидени специални изисквания за гласуване.

5.

Комисията има статут на наблюдател в заседанията на Общото събрание на АИЗС и одобрява годишния работен план. Комисията получава покана за участие във всички заседания на АИЗС и може да участва в обсъжданията. Всички документи, които се разпространяват във връзка с Общото събрание на АИЗС, се представят на Комисията.

6.

Изпълнителният съвет на АИЗС, съставен най-малко от председател, заместник-председател, касиер и заместник-касиер, се избира от Общото събрание на АИЗС и е натоварен с конкретни управленски отговорности, като планирането на бюджета, набирането на персонал и сключването на договори. Той представлява АИЗС и се отчита пред Общото събрание на АИЗС.

7.

Централното звено за управление, създадено като част от АИЗС, отговаря за управлението на централно равнище във връзка с изпълнението на програмата АЖПЕ и работи в тясна координация и сътрудничество с националните агенции за управление на програмата, които са упълномощени от участващите държави да предприемат дейности, свързани с управлението на проектите и с административно-правните аспекти, отнасящи се до националните участниците в проектите, както и да оказват съдействие при оценяването и договарянето на проектните предложения. Централното звено за управление и националните агенции за управление на програмата работят заедно като звено за управление под надзора на АИЗС.

8.

АИЗС създава Консултативен съвет, състоящ се от представители на промишлеността, потребители и други заинтересовани страни, като се търси баланс между поколенията и половете. Той представя на АИЗС препоръки по цялостната стратегия на програмата, по приоритетите и темите, които да бъдат застъпени в поканите за представяне на предложения, както и по отношение на останалите съответни действия по програмата АЖПЕ.