12.2.2014   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 41/13


РЕШЕНИЕ 2014/75/ОВППС НА СЪВЕТА

от 10 февруари 2014 година

относно Института на Европейския съюз за изследване на сигурността

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за Европейския съюз, и по-специално член 28 и член 31, параграф 1 от него,

като взе предвид предложението на върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност,

като има предвид, че:

(1)

На 20 юли 2001 г. Съветът прие Съвместно действие 2001/554/ОВППС (1).

(2)

Институтът на Европейския съюз за изследване на сигурността (Институтът) следва да подпомогне Европейския съюз и неговите държави-членки при прилагането на общата външна политика и политика на сигурност (ОВППС), включително общата политика за сигурност и отбрана (ОПСО), както и външната дейност на Съюза под политическото наблюдение на Съвета и оперативното ръководство на върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност (ВП).

(3)

Институтът следва да бъде юридическо лице и да функционира при пълна интелектуална независимост, без да се засягат отговорностите на Съвета и на ВП.

(4)

На 20 септември 2011 г., съгласно член 19 от Съвместно действие 2001/554/ОВППС, ВП представи на Съвета доклад относно прегледа на функционирането на Института. Комитетът за политика и сигурност (КПС) взе под внимание този доклад и на 1 февруари 2012 г. препоръча Съветът да измени съответно Съвместно действие 2001/554/ОВППС.

(5)

От съображения за правна яснота е уместно предишните изменения и предлаганите допълнителни промени да бъдат консолидирани в едно ново решение и да се отмени Съвместно действие 2001/554/ОВППС,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Приемственост и местоположение

1.   Институтът на Европейския съюз за изследване на сигурността, създаден със Съвместно действие 2001/554/ОВППС (Институтът), продължава дейността си в съответствие с настоящото решение.

2.   Всички съществуващи права и задължения и всички правила, приети в рамките на Съвместно действие 2001/554/ОВППС, остават непроменени. По-конкретно остават в действие всички съществуващи трудови договори и правата, произтичащи от тях.

3.   Седалището на Института се намира в Париж. За да се улесни организацията на дейностите в Брюксел, Институтът поддържа бюро за контакт в Брюксел. Организацията на Института е гъвкава, като се обръща специално внимание на качеството и ефективността, включително по отношение на числеността на персонала.

Член 2

Мисия и задачи

1.   Институтът допринася, в тясно сътрудничество с държавите-членки, за развитието на стратегическото мислене в областта на общата външна политика и политика на сигурност (ОВППС) на Съюза и общата политика на сигурност и отбрана (ОПСО), включително предотвратяване на конфликти и изграждане на мира, както и в областта на друго външно действие на Съюза, с оглед да се укрепи капацитетът на ЕС за анализ, прогнозиране и работа с мрежа от контакти в областта на външната дейност.

2.   Дейностите на Института се концентрират върху извършване на политически ориентирани анализи, разпространяване на информация и дебати, организиране на прояви за установяване на контакти и семинари, както и събиране на подходяща документация за длъжностни лица и експерти от Съюза и от държавите-членки.

3.   Институтът съдейства на контактите с академичните среди, мозъчните тръстове и съответните дейци на гражданското общество в целия европейски континент, Атлантика и международната общност в по-широк план, и действа като свързващо звено между институциите на Съюза и света на външните експерти, включително в областта на сигурността.

Член 3

Политическо наблюдение и оперативно ръководство

1.   Комитетът за политика и сигурност (КПС), под ръководството на Съвета, упражнява политическо наблюдение над дейностите на Института. Върховният представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност (ВП) предоставя оперативно ръководство на Института в съответствие с отговорностите на ВП относно ОВППС, и по-специално относно ОПСО.

2.   Това политическо наблюдение и оперативно ръководство се осъществяват, без да се влияе на интелектуалната независимост и оперативната автономност на Института при изпълнението на неговата мисия и задачи.

Член 4

Юридическа правосубектност

Институтът има необходимата юридическа правосубектност за изпълнение на функциите си и постигане на целите си. Той може по-специално да сключва договори, да придобива или разполага с движимо или недвижимо имущество и да бъде страна в съдебни производства. Институтът е юридическо лице с нестопанска цел. Държавите-членки предприемат необходимите стъпки, за да предоставят на Института юридическата правоспособност, която се дава на юридическите лица съгласно техните законодателства.

Член 5

Борд

1.   Институтът има борд, който одобрява годишната и дългосрочната му работна програма, и съответстващ бюджет. Бордът е форум за обсъждане на въпросите, свързани с мисията, задачите, функционирането и персонала на Института.

2.   Бордът се председателства от ВП или от негов представител. Европейската служба за външна дейност (ЕСВД) осъществява функциите на секретариат на борда.

3.   В състава на борда има по един представител, назначен от всяка държава-членка. Всеки член на борда може да бъде представляван или придружаван от заместник член. Комисията, която участва в работата на борда, също назначава свой представител.

4.   Директорът на Института или негов представител като правило присъства на заседанията на борда. Главният директор на военния състав и председателят на военния комитет също могат да присъстват на заседанията на борда.

5.   Решенията на борда се вземат с гласуване от представителите на държавите-членки с квалифицирано мнозинство, като гласовете се претеглят в съответствие с член 16, параграфи 4 и 5 от Договора за Европейския съюз (ДЕС), без да се засяга член 11, параграфи 2 и 3 от настоящото решение. Бордът приема процедурен правилник.

6.   Бордът може да реши да създаде работни групи ad hoc или постоянни комитети, които да се занимават със специфични теми или въпроси в рамките на общите му отговорности и действащи под неговото наблюдение. В решението за създаване на такава работна група или комитет се посочват техният мандат, състав и срок на действие.

7.   Бордът се свиква от председателя най-малко два пъти годишно. Той се свиква по искане на поне една трета от членовете му.

Член 6

Директор

1.   Бордът назначава за директор на Института гражданин на държава-членка въз основа на препоръка от ВП. Директорът се назначава за срок от три години, който срок може да бъде удължен с един двегодишен мандат.

2.   Кандидатите за поста директор следва да са лица с признати дългогодишни експертни познания и опит в областта на външните отношения, политиката за сигурност и дипломацията, и свързана с тях изследователска дейност. Държавите-членки представят кандидатурите на ВП, който информира за тях борда. Процесът на предварителен подбор се организира под ръководството на ВП. Комисията за предварителен подбор се състои от трима представители на ЕСВД и от трима представители на държавите-членки от тройното председателство и се председателства от ВП или от негов представител. Въз основа на предварителните резултати ВП предоставя на борда препоръка със списък от най-малко трима кандидати, подредени по предпочитание на комисията за предварителен подбор.

3.   Директорът е юридически представител на Института.

4.   Директорът отговаря за набирането на целия останал персонал на Института. Членовете на борда биват предварително информирани за назначаването на анализаторите.

5.   След одобрението на борда и като се вземат предвид финансовите отражения след приемането на годишния бюджет на Института, директорът може да назначи заместник-директор. Заместник-директорът се назначава за максимален срок от три години, който срок може да бъде удължен с един двегодишен мандат.

6.   Директорът осигурява изпълнението на мисията и задачите на Института, които са изложени в член 2. Директорът отстоява високото ниво на експертни познания и професионализъм на Института и осигурява ефективността и ефикасността при изпълнението на дейностите на Института.

Директорът отговаря и за:

а)

изготвяне на проекта за годишна работна програма на Института, както и годишния доклад за дейността на Института;

б)

подготовка на работата на борда;

в)

ежедневното управление на Института;

г)

всички въпроси, отнасящи се до персонала;

д)

подготовка на отчета за приходите и разходите и изпълнение на бюджета на Института;

е)

информиране на КПС относно годишната работна програма;

ж)

осигуряване на контакти и тясно сътрудничество с институциите на Съюза и с национални и международни институции в свързани области.

Директорът, след консултация с борда, следва да проучи възможностите за допълнителен принос към бюджета на Института.

7.   В рамките на одобрената работна програма и бюджета на Института директорът има право да сключва договори, да наема предвидения в бюджета персонал и да поема разходите, необходими за работата на Института.

8.   Директорът изготвя годишен доклад за дейността на Института до 31 март на следващата година. Годишният доклад се предоставя на борда и чрез ВП — на Съвета, които го представят на Европейския парламент, Комисията и държавите-членки.

9.   Директорът се отчита пред борда.

Член 7

Персонал

1.   Персоналът на Института, състоящ се от анализатори и административен персонал, има статут на договорно наети служители и се набира измежду гражданите на държавите-членки.

Анализаторите на Института се набират на базата на интелектуални достойнства, опит и експертни познания, релевантни за мисията и задачите на Института, посочени в член 2, и посредством справедлива и прозрачна конкурсна процедура.

Разпоредбите на Института, отнасящи се до персонала, се приемат от Съвета по препоръка на директора.

2.   По решение на директора на краткосрочна основа могат да бъдат наети научни работници и стажанти.

Със съгласието на директора и след информиране на борда научните работници могат да бъдат командировани за определен период в Института на длъжности в рамките на организационната структура на Института или за изпълнение на конкретни задачи или проекти, свързани с мисията и задачите на Института, посочени в член 2.

Членове на персонала могат да бъдат командировани за определен период в интерес на службата на длъжност извън Института в съответствие с правилника за персонала на Института.

Разпоредбите относно командироването се приемат от борда по предложение на директора.

Член 8

Независимост и автономност

Директорът и анализаторите се ползват от интелектуална независимост и оперативна автономност при извършване на дейностите на Института.

Член 9

Работна програма

1.   До 31 октомври всяка година директорът изготвя проект на годишна работна програма за следващата година, придружен от ориентировъчни дългосрочни перспективи за следващите години, и ги представя на борда за одобрение.

2.   До 30 ноември всяка година бордът одобрява годишната работна програма.

Член 10

Бюджет

1.   Всички приходи и разходи на Института са обект на прогнози, които се изготвят за всяка финансова година (която съвпада с календарната година) и фигурират в бюджета на Института, който съдържа списък на персонала.

2.   Приходите и разходите, включени в бюджета на Института, са балансирани.

3.   Приходите на Института се състоят от вноски от държавите-членки съобразно скалата на брутния национален доход (БНД). По предложение на директора и след одобрението на борда могат да се приемат допълнителни плащания от други източници, по-специално от държавите-членки или от институциите на Съюза, за конкретни проекти, свързани с мисията и задачите на Института, посочени в член 2.

Член 11

Бюджетна процедура

1.   До 31 октомври всяка година директорът представя на борда годишен проектобюджет на Института, който обхваща административните разходи, оперативните разходи и очакваните приходи, включително допълнителните плащания за конкретни проекти, посочени в член 10, параграф 3.

2.   До 30 ноември всяка година бордът одобрява годишния бюджет на Института с единодушие на представителите на държавите-членки.

3.   В случай на непреодолими, извънредни или непредвидени обстоятелства директорът може да предложи на борда проект за изменение на бюджета. Бордът одобрява изменения бюджет с единодушие на представителите на държавите-членки, като надлежно отчита съображенията за спешност.

4.   Най-късно до 31 март всяка година директорът предоставя на Съвета и на борда подробен отчет за всички приходи и разходи от предишната финансова година и доклад за дейността на Института.

5.   Бордът освобождава директора от отговорност по отношение на изпълнението на бюджета на Института.

Член 12

Финансови правила

Бордът изготвя, по предложение на директора и със съгласието на Съвета, подробен финансов правилник, регламентиращ по-специално реда за изготвянето, изпълнението и контрола на бюджета на Института.

Член 13

Привилегии и имунитети

1.   Привилегиите и имунитетите на директора и на персонала на Института са предвидени в Решението на представителите на правителствата на държавите-членки, заседаващи в рамките на Съвета, от 15 октомври 2001 г. относно привилегиите и имунитетите, предоставени на Европейския институт за изследване на сигурността и Сателитния център на Европейския съюз, и на техните органи и персонал. До влизането в сила на посоченото решение приемащата държава може да предостави на директора и на персонала на Института предвидените в него привилегии и имунитети.

2.   Привилегиите и имунитетите на Института са предвидени в Протокол № 7 за привилегиите и имунитетите на Европейския съюз, приложен към ДЕС и към Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).

Член 14

Юридическа отговорност

1.   Договорната отговорност на Института се урежда от правото, приложимо към конкретния договор.

2.   Всяка арбитражна клауза, включена в договорите, сключени от Института, предвижда, че Съдът на Европейския съюз е компетентен.

3.   Личната отговорност на служителите по отношение на Института се урежда от съответните разпоредби, приложими за персонала на Института.

Член 15

Достъп до документи

По предложение от директора бордът приема правила за публичния достъп до документите на Института, като отчита принципите и ограниченията, предвидени в Регламент (ЕО) № 1049/2001 на Европейския парламент и на Съвета (2).

Член 16

Защита на класифицираната информация на ЕС

Институтът прилага Решение 2013/488/ЕС на Съвета (3).

Член 17

Сътрудничество с държавите-членки, институциите, органите и агенциите на Съюза

С цел изпълнение на мисията и задачите, предвидени в член 2, Институтът работи в тясно сътрудничество с държавите-членки и с ЕСВД. При необходимост Институтът установява също така работни взаимоотношения с институциите на Съюза, както и със съответните органи и агенции на Съюза, включително с Европейския колеж по сигурност и отбрана (ЕКСО), с оглед обмен на експертни познания и консултации в области от взаимен интерес. Институтът може също така да предприема съвместни проекти с институциите, органите и агенциите на Съюза.

Член 18

Защита на данните

По предложение на директора бордът приема правила за прилагане по отношение на Регламент (ЕО) № 45/2001 на Европейския парламент и на Съвета (4).

Член 19

Докладване

До 31 юли 2016 г. ВП представя на Съвета доклад за прилагането на настоящото решение, придружен, ако е необходимо, от съответните препоръки.

Член 20

Отмяна

Съвместно действие 2001/554/ОВППС се отменя.

Член 21

Влизане в сила

Настоящото решение влиза в сила в деня на приемането му.

Съставено в Брюксел на 10 февруари 2014 година.

За Съвета

Председател

C. ASHTON


(1)  Съвместно действие 2001/554/ОВППС на Съвета от 20 юли 2001 г. за създаване на Европейски институт за изследване на сигурността (ОВ L 200, 25.7.2001 г., стр. 1).

(2)  Регламент (ЕО) № 1049/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 30 май 2001 г. относно публичния достъп до документи на Европейския парламент, на Съвета и на Комисията (ОВ L 145, 31.5.2001 г., стр. 43).

(3)  Решение 2013/488/ЕС на Съвета от 23 септември 2013 г. относно правилата за сигурност за защита на класифицирана информация на ЕС (ОВ L 274, 15.10.2013 г., стр. 1).

(4)  Регламент (ЕО) № 45/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 18 декември 2000 г. относно защитата на лицата по отношение на обработката на лични данни от институции и органи на Общността и за свободното движение на такива данни (ОВ L 8, 12.1.2001 г., стр. 1).