7.12.2013   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 328/86


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 1275/2013 НА КОМИСИЯТА

от 6 декември 2013 година

за изменение на приложение I към Директива 2002/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на максимално допустимите граници за арсен, кадмий, олово, нитрити, етерично синапено масло и вредни ботанически примеси

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива 2002/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 7 май 2002 г. относно нежеланите вещества в храните за животни (1), и по-специално член 8, параграф 1 от нея,

като има предвид, че:

(1)

С Директива 2002/32/ЕО се забранява използването на продукти, предназначени за хранене на животни, които съдържат нива на нежелани вещества над максимално допустимите граници, посочени в приложение I към същата директива.

(2)

Някои формулации с дългосрочно действие на допълващи фуражи, предназначени за специфични хранителни цели, с висока концентрация на микроелементи неизбежно съдържат количества арсен, кадмий или олово над максимално допустимите граници, установени за посочените тежки метали в допълващите фуражи. По-високите максимално допустими граници за тези тежки метали във формулации с дългосрочно действие обаче не пораждат рискове за здравето на животните и за общественото здраве или за околната среда, тъй като експозицията на животните към тежки метали при употребата на тези конкретни формулации с дългосрочно действие е значително по-ниска от тази при други допълващи фуражи, съдържащи микроелементи. Поради това е целесъобразно да се определят по-високи максимално допустими граници за посочените тежки метали в такива формулации с дългосрочно действие с високи нива на съдържание на микроелементи.

(3)

Налице са данни, че равнището на арсен във фуражната добавка железен карбонат след промяна на района на производство в някои случаи надвишава настоящата максимално допустима граница. За да се гарантира снабдяването с железен карбонат на европейския пазар, е целесъобразно да се увеличи максимално допустимата граница на арсен в железния карбонат. Посоченото увеличение не влияе неблагоприятно на здравето на животните и на общественото здраве или на околната среда, тъй като максимално допустимите граници, установени за арсен в допълващи и пълноценни фуражи, остават непроменени.

(4)

Неотдавна референтната лаборатория на Европейския съюз за тежки метали във фуражите и храните (EURL–HM) установи значителна разлика между аналитичните резултати, получени при прилагане на различните методи на екстракция, използвани понастоящем за определяне на олово в каолинова глина и във фуражи, съдържащи каолинова глина (2). Преди не се наблюдаваха значителни разлики между равнищата на тежки метали в минералните фуражи при прилагане на различни методи на екстракция (3). Максимално допустимите граници за тежки метали се отнасят до „аналитично определяне на олово, при което екстракцията се извършва в азотна киселина (5 % w/w) в продължение на 30 минути при температура на кипене“. Следователно е целесъобразно да се предвиди използването на посочения метод на екстракция за определяне на олово в каолинова глина.

(5)

Понастоящем не се прилагат максимално допустими граници по отношение на нитрити в продукти и странични продукти, получени от захарно цвекло и захарна тръстика, както и от производство на нишесте. В светлината на развитието на научните и техническите познания същият подход следва да се прилага за продукти и странични продукти от производството на алкохолни напитки.

(6)

В светлината на развитието на научните и техническите познания е целесъобразно да се определи същата максимално допустима граница за етерично синапено масло в Camelina sativa и за продукти, получени от нея, както за кюспето от рапично семе.

(7)

Видовете Brassica са посочени като вредни ботанически примеси поради високото им съдържание на етерично синапено масло (изразено като алил изотиоцианати). В своето становище относно глюкозинолатите (алил изотиоцианати) като нежелани вещества в храните за животни (4) Европейският орган за безопасност на храните (ЕОБХ) заключи, че неблагоприятните въздействия при животни са свързани като цяло с общото количество глюкозинолати в хранителния режим. Ако се измерва общото количество глюкозинолати, ще се открият и примеси, причинени от наличието на продукти от Brassica juncea ssp., Brassica nigra и Brassica carinata. Поради това е целесъобразно от раздел VI на приложение I за вредните ботанически примеси да бъдат заличени продуктите, получени от тези видове, с изключение на семената, а по отношение на фуражните суровини, получени от тези видове Brassica, да се определи същата максимално допустима граница за етерично синапено масло, както за кюспето от рапично семе.

(8)

Целесъобразно е да се използват наименованията на фуражните суровини, както са посочени в Регламент (ЕС) № 68/2013 на Комисията от 16 януари 2013 г. относно Каталога на фуражните суровини (5).

(9)

Поради това Директива 2002/32/ЕО следва да бъде съответно изменена.

(10)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по хранителната верига и здравето на животните,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Приложение I към Директива 2002/32/ЕО се изменя в съответствие с приложението към настоящия регламент.

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 6 декември 2013 година.

За Комисията

Председател

José Manuel BARROSO


(1)  ОВ L 140, 30.5.2002 г., стр. 10.

(2)  Определяне на подлежащото на екстракция олово и на общото количество олово в каолинова глина. Техническа помощ от EURL-HM за генерална дирекция „Здравеопазване и политика за потребителите“ – JRC 69122 – Съвместен изследователски център – Институт за референтни материали и измервания.

(3)  IMEP-111: Общо кадмий, олово, арсен, живак и мед и подлежащи на екстракция кадмий и олово в минерални фуражи. Доклад от единадесетото междулабораторно сравнение, организирано от референтната лаборатория на ЕС за тежки метали във фуражите и храните. – EUR 24758 EN - Съвместен изследователски център – Институт за референтни материали и измервания.

(4)  Становище на Научната работна група по замърсителите в хранителната верига, изготвено по искане на Европейската комисия, относно глюкозинолатите като нежелани вещества в храните за животни, The EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) (2008 г.) 590, стр. 1—76.

(5)  ОВ L 29, 30.1.2013 г., стр. 1.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Приложение I към Директива 2002/32/ЕО се изменя, както следва:

1)

В раздел I точка 1 „Арсен“ се заменя със следното:

Нежелано вещество

Продукти, предназначени за хранене на животни

Максимално съдържание в mg/kg (ppm), съотнесено към фуражи със съдържание на влага 12 %

„1.

Арсен (1)

Фуражни суровини

2

с изключение на:

 

брашна от трева, от сушена люцерна и от сушена детелина и изсушен пулп от захарно цвекло и изсушен меласиран пулп от захарно цвекло;

4

експелер от ядки на маслодайна палма;

4 (2)

фосфати и варовити морски водорасли;

10

калциев карбонат; калциев и магнезиев карбонат (10);

15

магнезиев оксид; магнезиев карбонат;

20

риба, други водни животни и продукти, получени от тях;

25 (2)

брашно от морски водорасли и фуражни суровини, получени от морски водорасли.

40 (2)

Железни частици, използвани като средство за проследяване (маркери).

50

Фуражни добавки от функционалната група на съединенията на микроелементи

30

с изключение на:

 

меден сулфат пентахидрат; меден карбонат; димеден хлорид трихидроксид; железен карбонат;

50

цинков оксид; манганов оксид; меден оксид.

100

Допълващи фуражи

4

с изключение на:

 

минерални фуражи;

12

допълващи храни, предназначени за домашни любимци, и съдържащи риба, други водни животни и продукти, получени от тях и/или брашно от морски водорасли и фуражни суровини, получени от морски водорасли;

10 (2)

формулации с дългосрочно действие на фуражи, предназначени за специфични хранителни цели, с концентрация на микроелементи, по-висока от 100 пъти определеното максимално съдържание в пълноценните фуражи;

30

Пълноценни фуражи

2

с изключение на:

 

пълноценни фуражи за риба и животни с ценна кожа;

10 (2)

пълноценни храни, предназначени за домашни любимци, и съдържащи риба, други водни животни и продукти, получени от тях и/или брашно от морски водорасли и фуражни суровини, получени от морски водорасли.

10 (2)“

2)

В раздел I точка 2 „Кадмий“ се заменя със следното:

Нежелано вещество

Продукти, предназначени за хранене на животни

Максимално съдържание в mg/kg (ppm), съотнесено към фуражи със съдържание на влага 12 %

„2.

Кадмий

Фуражни суровини от растителен произход

1

Фуражни суровини от животински произход

2

Фуражни суровини от минерален произход

2

с изключение на:

 

фосфати.

10

Фуражни добавки от функционалната група на съединенията на микроелементи

10

с изключение на:

 

меден оксид, манганов оксид, цинков оксид и манганов сулфат монохидрат.

30

Фуражни добавки от функционалните групи на свързващите вещества и противослепващите агенти

2

Премикси (6)

15

Допълващи фуражи

0,5

с изключение на:

 

минерални фуражи

 

– –

съдържащи < 7 % фосфор (8)

5

– –

съдържащи ≥ 7 % фосфор (8);

0,75 на 1 % фосфор (8) и най-много 7,5

допълващи храни за домашни любимци.

2

формулации с дългосрочно действие на фуражи, предназначени за специфични хранителни цели, с концентрация на микроелементи, по-висока от 100 пъти определеното максимално съдържание в пълноценните фуражи;

15

Пълноценни фуражи

0,5

с изключение на:

 

пълноценни фуражи за едър рогат добитък (с изключение на телета), овце (с изключение на агнета), кози (с изключение на ярета) и риба;

1

пълноценни храни за домашни любимци.

2“

3)

В раздел I точка 4 „Олово“ се заменя със следното:

Нежелано вещество

Продукти, предназначени за хранене на животни

Максимално съдържание в mg/kg (ppm), съотнесено към фуражи със съдържание на влага 12 %

„4.

Олово (1)

Фуражни суровини

10

с изключение на:

 

тревни фуражи (3);

30

фосфати и варовити морски водорасли;

15

калциев карбонат; калциев и магнезиев карбонат (10);

20

дрожди.

5

Фуражни добавки от функционалната група на съединенията на микроелементи

100

с изключение на:

 

цинков оксид;

400

манганов оксид, железен карбонат, меден карбонат.

200

Фуражни добавки от функционалните групи на свързващите вещества и противослепващите агенти

30

с изключение на:

 

клиноптилотит от вулканичен произход; натролит-фонолит;

60

Премикси (6)

200

Допълващи фуражи

10

с изключение на:

 

минерални фуражи;

15

формулации с дългосрочно действие на фуражи, предназначени за специфични хранителни цели, с концентрация на микроелементи, по-висока от 100 пъти определеното максимално съдържание в пълноценните фуражи;

60

Пълноценни фуражи.

5

4)

В раздел I точка 6 „Нитрити“ се заменя със следното:

Нежелано вещество

Продукти, предназначени за хранене на животни

Максимално съдържание в mg/kg (ppm), съотнесено към фуражи със съдържание на влага 12 %

„6.

Нитрити (5)

Фуражни суровини

15

с изключение на:

 

рибно брашно;

30

силажи;

продукти и странични продукти от захарно цвекло и захарна тръстика, както и от производството на нишесте и на алкохолни напитки.

Пълноценни фуражи

15

с изключение на:

 

пълноценни храни за кучета и котки със съдържание на влага над 20 %.

—“

5)

В раздел III точка 5 „Етерично синапено масло“ се заменя със следното:

Нежелано вещество

Продукти, предназначени за хранене на животни

Максимално съдържание в mg/kg (ppm), съотнесено към фуражи със съдържание на влага 12 %

„5.

Етерично синапено масло (1)

Фуражни суровини

100

с изключение на:

 

семе от камелина и продукти, получени от него (2), продукти, получени от синапено семе (2) и рапично семе и продукти, получени от него.

4 000

Пълноценни фуражи

150

с изключение на:

 

пълноценни фуражи за едър рогат добитък (без телета), овце (без агнета) и кози (без ярета);

1 000

пълноценни фуражи за прасета (без прасенца) и домашни птици.

500

6)

Раздел VI „Вредни ботанически примеси“ се заменя със следното:

„РАЗДЕЛ VI: ВРЕДНИ БОТАНИЧЕСКИ ПРИМЕСИ

Нежелано вещество

Продукти, предназначени за хранене на животни

Максимално съдържание в mg/kg (ppm), съотнесено към фуражи със съдържание на влага 12 %

1.

Семена от плевели и несмлени и несмачкани плодове, съдържащи алкалоиди, глюкозиди или други токсични вещества поотделно или в комбинация, включително

Фуражни суровини и комбинирани фуражи

3 000

Datura sp.

 

1 000

2.

Crotalaria spp.

Фуражни суровини и комбинирани фуражи

100

3.

Семена и люспи от Ricinus communis L., Croton tiglium L. и Abrus precatorius L., както и техните преработени производни (3) — поотделно или в комбинация

Фуражни суровини и комбинирани фуражи

10 (4)

4.

Необелени букови жълъди — Fagus sylvatica L.

Фуражни суровини и комбинирани фуражи

Семената и плодовете, а също и получените чрез преработка техни производни могат да присъстват във фуражите само в незначителни количества, които не могат да бъдат количествено определени.

5.

Ятрофа — Jatropha curcas L.

Фуражни суровини и комбинирани фуражи

Семената и плодовете, а също и получените чрез преработка техни производни могат да присъстват във фуражите само в незначителни количества, които не могат да бъдат количествено определени.

6.

Семена от Ambrosia spp.

Фуражни суровини

50

с изключение на

 

просо (зърна от Panicum miliaceum L.) и сорго (зърна от Sorghum bicolor (L) Moench s.l.), с които животните не се изхранват директно

200

Комбинирани фуражи, съдържащи несмлени зърна и семена

50

7.

Семена от

Индийски синап — Brassica juncea (L.) Czern. и Coss. ssp. integrifolia (West.) Thell.

Сарепски синап — Brassica juncea (L.) Czern. и Coss. ssp. juncea

Китайски синап — Brassica juncea (L.) Czern. и Coss. ssp. juncea var. lutea Batalin

Черен синап — Brassica nigra (L.) Koch

Етиопски синап — Brassica carinata A. Braun

Фуражни суровини и комбинирани фуражи

Семена могат да присъстват във фуражите само в незначителни количества, които не могат да бъдат количествено определени.


(1)  При определянето на олово в каолинова глина и във фуражи, съдържащи каолинова глина, максимално допустимата граница се отнася до аналитичното определяне на олово, при което екстракцията се извършва в азотна киселина (5 % w/w) в продължение на 30 минути при температура на кипене. Могат да се използват равностойни процедури за екстракция, за които може да се докаже, че използваната процедура за екстракция дава еднакъв резултат по отношение на екстракцията.“

(2)  При поискване от компетентните органи отговорният оператор трябва да проведе анализ, за да докаже, че съдържанието на глюкозинолати общо е по-ниско от 30 mmol/kg. Референтният метод за анализ е EN-ISO 9167-1:1995.“

(3)  Доколкото може да се определи чрез аналитична микроскопия.

(4)  Включва също части от семенната обвивка.“