27.10.2012   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 299/18


РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) № 995/2012 НА КОМИСИЯТА

от 26 октомври 2012 година

за определяне на подробни правила за прилагането на Решение № 1608/2003/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно създаването и развитието на статистически данни на Общността в научно-технологичната област

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Решение № 1608/2003/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 22 юли 2003 г. относно създаването и развитието на статистически данни на Общността в научно-технологичната област (1), и по-специално член 3 от него,

като има предвид, че:

(1)

За да бъде взето под внимание развитието, което претърпява статистиката в научно-технологичната област, както и за да бъдат удовлетворени потребностите от нова, по-подробна и по-често предоставяна статистическа информация, е необходимо да бъдат определени нови мерки за изпълнение на Решение № 1608/2003/ЕО.

(2)

Процесът на вземане на решения в настоящите области на политиката трябва да продължи да бъде подпомаган посредством статистиката, като същевременно се даде отговор и на допълнителните изисквания, произтичащи от новите инициативи в областта на политиката с цел наличните ресурси да бъдат използвани по най-добрия начин и да се сведе до минимум натовареността на респондентите.

(3)

В Регламент (ЕО) № 223/2009 на Европейския парламент и на Съвета (2) относно европейската статистика е определена референтна рамка, по-специално що се отнася до правилата за достъп до източниците на административни данни и статистическата поверителност.

(4)

Необходимо е да се гарантира, че европейската статистика в научно-технологичната област е съгласувана с другите международни стандарти. За тази цел е необходимо да се вземе предвид работата на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и на други международни организации. За отправна рамка биха могли да послужат по-специално документи като ръководството от Фраскати за статистиката в областта на научноизследователската и развойната дейност, ръководството от Канбера относно статистиката за човешките ресурси, заети в областта на науката и технологиите, ръководството на ОИСР за статистиката в областта на патентите, както и ръководството от Осло за статистиката в областта на иновациите, публикувано съвместно от ОИСР и Европейската комисия (Евростат).

(5)

Поради съображения за яснота Регламент (ЕО) № 753/2004 на Комисията от 22 април 2004 г. за изпълнение на Решение № 1608/2003/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно статистически данни в научно-технологичната област (3) и Регламент (ЕО) № 1450/2004 на Комисията от 13 август 2004 г. за изпълнение на Решение № 1608/2003/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно създаването и развитието на статистически данни на Общността в научно-технологичната област (4) следва да бъдат отменени.

(6)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Комитета на Европейската статистическа система,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

В настоящия регламент се определят подробни правила за изготвяне на европейска статистика в научно-технологичната област.

Член 2

1.   Настоящият регламент обхваща следните области:

а)

статистика за научноизследователската и развойната дейност (НИРД);

б)

статистика за държавните бюджетни кредити или разходи за научноизследователска и развойна дейност (ДБКРНИРД);

в)

статистика за иновациите;

г)

статистика за човешките ресурси, заети в областта на науката и технологиите, включително статистика, свързана с половете и мобилността, статистика за патентите, статистика за високотехнологичните отрасли и услугите, основани на знанието, както и друга статистика в научно-технологичната област.

Списъците със статистическите променливи, дейностите и секторите, които попадат в обхвата на регламента, както и разбивката на резултатите, честотата, крайните срокове за предоставяне на данни и референтният период, са определени в приложения I и II.

За областите, посочени в буква г) от първа алинея, необходимите данни се получават от съществуващи статистически или други източници на данни, както е посочено в раздел 3 от приложение I.

2.   Когато е целесъобразно, определените в приложения I и II статистически променливи, дейности и сектори, както и разбивката на резултатите, честотата, крайните срокове за предоставяне на данни и референтният период, се преразглеждат периодично.

Член 3

Държавите членки получават необходимите данни, като използват комбинация от различни източници, като например извадкови изследвания, източници на административни данни или други източници на данни. От гледна точка на качеството или процедурите за статистическа оценка, другите източници на данни са поне равностойни на извадковите изследвания или административните източници на данни.

Член 4

Статистическата информация, посочена в приложения I и II, се основава на хармонизирани понятия и определения, по-конкретно понятията и определенията, съдържащи се в най-актуалните версии на ръководството от Фраскати (статистика в областта на НИРД), ръководството от Канбера (статистика за човешките ресурси, заети в областта на науката и технологиите), ръководството на ОИСР за статистиката в областта на патентите (статистика за патентите), ръководството от Осло (статистика за иновациите) или други хармонизирани стандарти.

Член 5

Държавите членки предоставят на Комисията (Евростат) информация за променливите, изброени в приложения I и II, включително поверителните данни, като използват техническия стандарт, определен от Комисията (Евростат) в сътрудничество с държавите членки.

По отношение на статистиката за иновациите държавите членки могат на доброволна основа да предоставят на Комисията (Евростат) отделни записи от данни, като използват техническия стандарт, определен от Комисията (Евростат).

Член 6

1.   Държавите членки вземат всички необходими мерки, за да гарантират качеството на предоставяните данни.

2.   Държавите членки предоставят на Комисията (Евростат) стандартни доклади за качеството по отношение на данните за:

а)

научноизследователската и развойната дейност (НИРД);

б)

държавните бюджетни кредити или разходи за научноизследователска и развойна дейност (ДБКРНИРД);

в)

иновациите.

По отношение на статистиката за научноизследователската и развойната дейност, за сектора на предприятията, държавния сектор и сектора на висшето образование се изготвят отделни доклади за качеството. Докладите за качеството за сектора на частните предприятия с нестопанска цел се изготвят само ако делът на разходите за НИРД в този сектор спрямо общите национални разходи за НИРД е над 5 %.

3.   Докладите за качеството се изготвят от държавите членки в съответствие с правилата, определени в приложение III и съгласно критериите за качество, определени в член 12, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 223/2009.

4.   Първите доклади за качеството по отношение на НИРД и ДБКРНИРД се изготвят за данните, отнасящи се до референтната 2011 година, и се предават до 31 октомври 2013 г. По отношение на статистиката за иновациите първите доклади за качеството се изготвят за данните, отнасящи се до референтната 2012 година, и се предават до 31 октомври 2014 г. Следващите доклади за качеството се предават на Комисията (Евростат) всяка втора година в рамките на 22 месеца след края на референтната година, за която са събрани данните.

Член 7

Регламенти (ЕО) № 753/2004 и (ЕО) № 1450/2004 се отменят.

Регламент (ЕО) № 753/2004 обаче продължава да се прилага по отношение на статистиката за НИРД и ДБКРНИРД за референтната 2011 година.

Позоваванията на отменените регламенти се считат за позовавания на настоящия регламент.

Член 8

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 26 октомври 2012 година.

За Комисията

Председател

José Manuel BARROSO


(1)  ОВ L 230, 16.9.2003 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 87, 31.3.2009 г., стр. 164.

(3)  ОВ L 118, 23.4.2004 г., стр. 23.

(4)  ОВ L 267, 14.8.2004 г., стр. 32.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

СТАТИСТИКА В НАУЧНО-ТЕХНОЛОГИЧНАТА ОБЛАСТ

Раздел 1

Статистика за научноизследователската и развойната дейност

1.   Статистиката се съставя по отношение на НИРД, осъществявана в рамките на цялата икономика. Резултатите се отнасят до съвкупностите от всички единици, класифицирани в раздели от А до U на общата статистическа класификация на икономическите дейности, установена с Регламент (ЕО) № 1893/2006 на Европейския парламент и на Съвета (1) (NACE Rev.2).

2.   Статистическите единици, които следва да бъдат използвани при съставянето на статистическата информация, посочена в параграф 3, са следните: а) предприятия за целите на статистиката, изготвяна на национално равнище и б) местни единици за целите на статистиката, изготвяна на регионално ниво (ниво NUTS 2). Определенията за статистическите единици, които следва да бъдат използвани („предприятие“ и „местна единица“), са посочени в Регламент (ЕИО) № 696/93 на Съвета от 15 март 1993 година относно статистическите отчетни единици за наблюдението и анализа на производствената система в Общността (2).

3.   По-долу е даден списъкът с областите, в които следва да бъде изготвяна статистическа информация (включително необходимите разбивки).

Код

Наименование

Всички сектори

По сектори на осъществяване

Сектор „Предприятия“

Сектор „Висше образование“

Държавен сектор

Сектор „Частни предприятия с нестопанска цел“

Коментари

1.11

Брой на персонала, зает с НИРД

 

Без разбивка

1.11.0.0

1.11.0.1

1.11.0.2

1.11.0.3

1.11.0.4

 

 

По специализация и пол

1.11.1.0

1.11.1.1

1.11.1.2

1.11.1.3

1.11.1.4

 

 

По степен на образование и пол

1.11.2.0

1.11.2.1

1.11.2.2

1.11.2.3

1.11.2.4

Незадължително

 

По основна икономическа дейност (NACE)

 

1.11.3.1

 

 

 

 

 

По основна област на науката и пол

 

 

1.11.4.2

1.11.4.3

 

 

 

По региони (NUTS 2)

1.11.5.0

1.11.5.1

1.11.5.2

1.11.5.3

1.11.5.4

 

 

По региони (NUTS 2) и пол

1.11.6.0

1.11.6.1

1.11.6.2

1.11.6.3

1.11.6.4

Незадължително

 

По основна икономическа дейност (NACE) и пол

 

1.11.7.1

 

 

 

 

1.12

Брой изследователи

 

Без разбивка

1.12.0.0

1.12.0.1

1.12.0.2

1.12.0.3

1.12.0.4

 

 

По пол

1.12.1.0

1.12.1.1

1.12.1.2

1.12.1.3

1.12.1.4

 

 

По степен на образование и пол

1.12.2.0

1.12.2.1

1.12.2.2

1.12.2.3

1.12.2.4

Незадължително

 

По основна икономическа дейност (NACE) и пол

 

1.12.3.1

 

 

 

 

 

По основна област на науката и пол

 

 

1.12.4.2

1.12.4.3

 

 

 

По региони (NUTS 2)

1.12.5.0

1.12.5.1

1.12.5.2

1.12.5.3

1.12.5.4

 

 

По региони (NUTS 2) и пол

1.12.6.0

1.12.6.1

1.12.6.2

1.12.6.3

1.12.6.4

Незадължително

 

По възрастова група и пол

1.12.7.0

1.12.7.1

1.12.7.2

1.12.7.3

1.12.7.4

Незадължително

 

По гражданска принадлежност и пол

1.12.8.0

1.12.8.1

1.12.8.2

1.12.8.3

1.12.8.4

Незадължително

1.13

Брой на персонала, зает с НИРД, в еквивалент на пълна заетост (ЕПЗ)

 

Без разбивка

1.13.0.0

1.13.0.1

1.13.0.2

1.13.0.3

1.13.0.4

На годишна основа

 

По специализация

1.13.1.0

1.13.1.1

1.13.1.2

1.13.1.3

1.13.1.4

 

 

По степен на образование

1.13.2.0

1.13.2.1

1.13.2.2

1.13.2.3

1.13.2.4

Незадължително

 

По основна икономическа дейност (NACE)

 

1.13.3.1

 

 

 

 

 

По основна област на науката и пол

 

 

1.13.4.2

1.13.4.3

 

Незадължително

 

По региони (NUTS 2)

1.13.5.0

1.13.5.1

1.13.5.2

1.13.5.3

1.13.5.4

 

 

По големина на предприятието

 

1.13.6.1

 

 

 

Незадължително за предприятия, в които наетите лица са 0 и от 1 до 9

1.14

Брой изследователи в еквивалент на пълна заетост (ЕПЗ)

 

Без разбивка

1.14.0.0

1.14.0.1

1.14.0.2

1.14.0.3

1.14.0.4

На годишна основа

 

По пол

1.14.1.0

1.14.1.1

1.14.1.2

1.14.1.3

1.14.1.4

Незадължително

 

По степен на образование

1.14.2.0

1.14.2.1

1.14.2.2

1.14.2.3

1.14.2.4

Незадължително

 

По основна икономическа дейност (NACE)

 

1.14.3.1

 

 

 

 

 

По основна област на науката и пол

 

 

1.14.4.2

1.14.4.3

 

Незадължително

 

По региони (NUTS 2)

1.14.5.0

1.14.5.1

1.14.5.2

1.14.5.3

1.14.5.4

 

 

По региони (NUTS 2) и пол

1.14.6.0

1.14.6.1

1.14.6.2

1.14.6.3

1.14.6.4

Незадължително

 

По големина на предприятието

 

1.14.7.1

 

 

 

Незадължително за предприятия, в които наетите лица са 0 и от 1 до 9

1.20

Вътрешни разходи за НИРД

 

Без разбивка

1.20.0.0

1.20.0.1

1.20.0.2

1.20.0.3

1.20.0.4

На годишна основа

 

По източник на средства

1.20.1.0

1.20.1.1

1.20.1.2

1.20.1.3

1.20.1.4

 

 

По вид на НИРД

1.20.3.0

1.20.3.1

1.20.3.2

1.20.3.3

1.20.3.4

Незадължително за разбивката по позиция „Висше образование“ и позиция „Всички сектори“

 

По вид разходи

1.20.4.0

1.20.4.1

1.20.4.2

1.20.4.3

1.20.4.4

 

 

По основна икономическа дейност (NACE)

 

1.20.5.1.1

 

 

 

 

По област на продукта (NACE)

 

1.20.5.1.2

 

 

 

Незадължително

 

По големина на предприятието

 

1.20.6.1

 

 

 

Незадължително за предприятия, в които наетите лица са 0 и от 1 до 9

 

По източник на средства и големина на предприятието

 

1.20.7.1

 

 

 

Незадължително за предприятия, в които наетите лица са 0 и от 1 до 9

 

По основна област на науката

 

 

1.20.8.2

1.20.8.3

 

 

 

По социално-икономическа цел (СИЦ)

 

 

 

1.20.9.3

 

Незадължително

 

По региони (NUTS 2)

1.20.10.0

1.20.10.1

1.20.10.2

1.20.10.3

1.20.10.4

 

4.   Информация за всички променливи се предоставя на всеки две години, всяка нечетна година, с изключение на случаите, в които в таблицата в параграф 3 е посочено, че тя се предоставя на годишна основа.

5.   Първата референтна година, за която следва да бъде изготвена посочената в параграф 3 статистическа информация, е календарната 2012 г.

6.   Резултатите се предават в срок от 18 месеца след края на календарната година на референтния период. Освен това в срок от 10 месеца след края на календарната година на референтния период ежегодно следва да се изпращат предварителни резултати за променливите.

7.   Изготвяне на резултатите

7.1.

Резултатите от статистическата информация по специализация следва да бъдат представени като разбивка по следните позиции: „изследователи“ и „друг персонал, зает с НИРД“.

7.2.

Резултатите от статистическата информация по степен на образование следва да бъдат представени като разбивка по следните позиции: „с докторска степен (ISCED 2011 г. ниво 8)“, „други университетски степени и други дипломи за висше образование (ISCED 2011 г. нива 5, 6 и 7)“ и „ други образователни степени“.

7.3.

Резултатите от статистическата информация по основна област на науката следва да бъдат представени като разбивка по следните позиции: „естествени науки“, „инженерни науки и технология“, „медицински науки“, „селскостопански науки“, „обществени науки“ и „хуманитарни науки“.

7.4.

Резултатите от статистическата информация по големина на предприятието следва да бъдат представени като разбивка по следните позиции: „0 служители“, „от един до девет служители“, „от 10 до 49 служители“, „от 50 до 249 служители“, „от 250 до 499 служители“, „500 и повече служители“.

7.5.

Резултатите от статистическата информация по източник на средства следва да бъдат представени като разбивка по следните позиции: „сектор „Предприятия““, „Държавен сектор“, сектор „Частни предприятия с нестопанска цел“, „сектор „Висше“ образование“ и „Чужбина“. Категорията „Чужбина“ допълнително се подразделя на: „чуждестранни предприятия“, „Европейска комисия“, „международни организации“ и „други източници“. За сектор „Предприятия“ категорията „чуждестранни предприятия“ се подразделя допълнително на „чуждестранни предприятия, принадлежащи към една и съща група“ и „други чуждестранни предприятия“.

7.6.

Резултатите от статистическата информация по вид на НИРД следва да бъдат представени като разбивка по следните позиции: „фундаментални изследвания“, „приложни изследвания“ и „експериментални разработки“.

7.7.

Резултатите от статистическата информация по вид разходи следва да бъдат представени като разбивка по следните позиции: „текущи разходи (разходи за труд и други разходи)“ и „капиталови разходи“.

7.8.

Резултатите от статистическата информация по социално-икономическа цел (СИЦ) следва да бъдат представени като разбивка съгласно номенклатурата за анализ и сравнение на научните програми и бюджети (NABS) на ниво глава.

7.9.

Резултатите от статистическата информация по възрастова група следва да бъдат представени като разбивка по следните възрастови групи (в години): „до 25“, „от 25 до 34“, „от 35 до 44“, „от 45 до 54“, „от 55 до 64“, „65 и над тази възраст“.

7.10.

Резултатите от статистическата информация по гражданска принадлежност следва да бъдат представени като разбивка по следните категории: „с национално гражданство“, „граждани на други държави — членки на ЕС“, „граждани на други европейски държави“, „граждани на държави от Северна Америка“, „граждани на държави от Централна и Южна Америка“; „граждани на държави от Азия“, „граждани на държави от Африка“, „с друго гражданство“.

7.11.

Резултатите от статистическата информация по основна икономическа дейност и по област на продукта (NACE Rev. 2) следва да бъдат представени като разбивка по следните раздели, групи и обобщени позиции от NACE Rev. 2:

„01, 02, 03“, „05, 06, 07, 08, 09“, „10 до 33“, „10, 11, 12“, „10, 11“, „12“, „13, 14, 15“, „13“, „14“, „15“, „16, 17, 18“, „16“, „17“, „18“, „19“, „20“, „21“, „22“, „23“, „24“, „25, 26, 27, 28, 29, 30“, „25“, „25.4“, „26“, „26.1“, „26.2“, „26.3“, „26.4“, „26.5“, „26.6“, „26.7“, „27“, „28“, „29“, „30“, „30.1“, „30.2“, „30.3“, „30.4“, „31“, „32“, „32.5“, „33“, „35, 36, 37, 38, 39“„35, 36“, „37, 38, 39“, „41, 42, 43“, „45, 46, 47, 49, 50, 51, 52, 53, 55, 56, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 77, 78, 79, 80, 81, 82“, „45, 46, 47“, „49, 50, 51, 52, 53“, „55, 56“, „58, 59, 60, 61, 62, 63“, „61“, „62“, „63“, „64, 65, 66“, „68“, „69, 70, 71, 72, 73, 74, 75“, „71“, „72“, „72.1“, „72.2“, „77, 78, 79, 80, 81, 82“, „84, 85“, „86, 87, 88“, „86“, „87, 88“, „90, 91, 92, 93“, „94, 95, 96, 97, 98, 99“, „01 до 99“.

8.   Понятията и определенията, свързани със статистическата информация, определена в настоящия раздел, се съдържат в ръководството от Фраскати.

9.   На доброволна основа Комисията и/или държавите членки ще осъществяват пилотни проучвания по отношение на допълнителни променливи и разбивки на статистиката за НИРД с цел подобряване на доказателствената база от научни факти, използвана при вземането на решения в областта на НИРД. Пилотните проучвания се провеждат с цел да се прецени до каква степен е целесъобразно и възможно да се събере информация, като предимствата от наличието на данните се отчитат от гледна точка на разходите за събирането им и се взема предвид съответната натовареност за предприятията. Темите, по които ще бъдат разработвани пилотни проучвания, ще бъдат определени в тясно сътрудничество с държавите членки.

Раздел 2

Статистика за държавните бюджетни кредити или разходи за научноизследователска и развойна дейност (ДБКРНИРД)

1.   Необходимо е да бъде изготвена следната статистическа информация:

Код

Наименование

21.0

Държавни кредити за НИРД в предварителния бюджет (одобрен от Парламента в началото на бюджетната година)

21.1

Държавни кредити за НИРД в окончателния бюджет (преработен бюджет, одобрен през бюджетната година)

22.0

Национално публично финансиране на НИРД, координирана на транснационално равнище

2.   Информация за всички променливи се представя ежегодно.

3.   Първата референтна година, за която следва да бъде изготвена статистическа информация, е календарната 2012 година.

4.   Резултатите се предават в срок от шест месеца след края на календарната година на референтния период за променлива 21.0 (включително всички разбивки) и в срок от 12 месеца за променливи 21.1 и 22.0 (включително всички разбивки).

5.   Изготвяне на резултатите

5.1.

Резултатите от статистическата информация за променливи 21.0 и 21.1 следва да бъдат представени в съответствие с номенклатурата за анализ и сравнение на научните програми и бюджети (NABS 2007) на ниво глава.

5.2.

Резултатите от статистическата информация за променлива 21.1 следва да бъдат представени:

а)

в съответствие с номенклатурата за анализ и сравнение на научните програми и бюджети (NABS 2007) на ниво подглава — незадължително;

б)

чрез следните разбивки: „проектно финансиране“ и „институционално финансиране“ — незадължително.

5.3.

Резултатите от статистическата информация за променлива 22.0 следва да бъдат представени съгласно следните разбивки: „национален финансов принос за субекти от публичния сектор, осъществяващи НИРД на транснационално равнище“, „национален финансов принос за общоевропейски публични програми за НИРД на транснационално равнище“ и „национален финансов принос за двустранни или многостранни публични програми за НИРД, установени между правителствата на държавите членки (и със страните кандидатки и страните от ЕАСТ)“.

6.   Понятията и определенията, свързани със статистическата информация, определена в настоящия раздел, се съдържат в ръководството от Фраскати или в други хармонизирани стандарти.

Раздел 3

Друга статистика в научно-технологичната област

Работата по отношение на останалите области на статистиката в научно-технологичната област се отнася в частност до:

а)

статистика за човешките ресурси, заети в областта на науката и технологиите (включително статистика, свързана с половете и мобилността) (ЧРНТ): разработване и прилагане на цялостна рамка за статистика за ЧРНТ, главно посредством по-ефективно оползотворяване на съществуващите национални и международни източници на данни (както и в рамките на Европейската статистическа система). Необходимо е да се обърне особено внимание на аспектите, свързани с пола;

б)

статистика за патентите: разработване и прилагане на цялостна рамка за статистика за патентите чрез редовно изготвяне на международна и национална статистика и показатели за патентите въз основа на информацията, с която разполагат националните и международните патентни ведомства;

в)

статистика за високотехнологичните отрасли и услугите, основани на знанието: разработване и прилагане на цялостна рамка за статистика за високотехнологичните отрасли и услугите, основани на знанието, главно посредством по-ефективно оползотворяване на съществуващите национални и международни източници на данни (както и в рамките на Европейската статистическа система). Тази дейност включва също така определянето и класифицирането на дейности и продукти, измерването на икономическите резултати от тези дейности и приноса им към резултатите на икономиката като цяло;

г)

друга статистика в научно-технологичната област: допълнителната работа по разработване и прилагане се отнася, inter alia, до статистиката в областта на биотехнологиите, нанотехнологиите и в други области, в които науката и технологиите играят жизненоважна роля за постигане на приоритетите на Европейския съюз (например в областта на здравеопазването, сигурността, околната среда и изменението на климата).

За изброените в настоящия раздел области необходимите данни се получават предимно с помощта на съществуващи статистически или други източници на данни (напр. в областта на социалната или икономическа статистика).


(1)  ОВ L 393, 30.12.2006 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 76, 30.3.1993 г., стр. 1.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

СТАТИСТИКА ЗА ИНОВАЦИИТЕ

Раздел 1

Статистическата единица, която следва да се използва при изготвянето на посочената в раздел 2 статистическа информация, е предприятието. Определенията за статистическите единици, които следва да бъдат използвани („предприятие“), са посочени в Регламент (ЕИО) № 696/93.

Раздел 2

Държавите членки изготвят следната статистическа информация за иновациите:

Променлива

Наименование

Коментари

1

Брой предприятия, осъществяващи дейност в областта на иновациите

Като абсолютна стойност и като процент от всички предприятия

2

Брой иновиращи предприятия, въвели нови или усъвършенствани продукти, нови за пазара/нови за предприятието

Като абсолютна стойност, като процент от всички предприятия и като процент от всички предприятия, осъществяващи дейност в областта на иновациите

3

Оборот от иновации, свързани с нови или усъвършенствани продукти, нови за пазара

Като абсолютна стойност, като процент от общия оборот и като процент от общия оборот от предприятията, осъществяващи дейност в областта на иновациите

4

Оборот от иновации, свързани с нови или усъвършенствани продукти, нови за предприятието, но не за пазара

Като абсолютна стойност, като процент от общия оборот и като процент от общия оборот предприятията, осъществяващи дейност в областта на иновациите

5

Брой предприятия, осъществяващи дейност в областта на иновациите, които участват в иновационно сътрудничество

Като абсолютна стойност и като процент от предприятията, осъществяващи дейност в областта на иновациите

6

Разходи за иновации

Като абсолютна стойност, като процент от общия оборот и като процент от общия оборот от предприятията, осъществяващи дейност в областта на иновациите

7

Брой предприятия, осъществяващи дейност в областта на иновациите, които са посочили цели от особено значение от гледна точка на иновациите

Като абсолютна стойност и като процент от всички предприятия, осъществяващи дейност в областта на иновациите — незадължително

8

Брой предприятия, осъществяващи дейност в областта на иновациите, които са посочили източници на информация от особено значение от гледна точка на иновациите

Като абсолютна стойност и като процент от всички предприятия, осъществяващи дейност в областта на иновациите — незадължително

9

Брой предприятия, които са изправени пред съществени възпрепятстващи развитието фактори

Като абсолютна стойност, като процент от всички предприятия, като процент от всички предприятия, осъществяващи дейност в областта на иновациите, и като процент от всички предприятия, които не осъществяват дейност в областта на иновациите

10

Брой иновиращи предприятия, разработили нововъведения самостоятелно или съвместно с други предприятия/институции

Като абсолютна стойност и като процент от всички действащи иновативни предприятия

Освен статистиката, посочена по-горе, държавите членки могат да изготвят допълнителна статистика (включително разбивките) в съответствие с основните теми, изброени в ръководството от Осло. Включването на тази допълнителна статистика ще бъде определено в тясно сътрудничество с държавите членки и тя ще бъде включена в хармонизирания въпросник за изследванията.

Раздел 3

Необходимо е да бъдат обхванати предприятия, извършващи икономическа дейност съгласно раздели B, C, D, E, H, J, K от NACE Rev. 2 и разделения 46, 71, 72 и 73 от NACE Rev. 2. Държавите членки имат възможността да разширят допълнително този обхват.

Раздел 4

Информация за всички променливи се предоставя на всеки две години, всяка четна година.

Раздел 5

Първата отчетна година, за която следва да бъде изготвена статистическа информация, е календарната 2012 година.

Раздел 6

1.

Всички резултати следва да бъдат представени в разбивка по икономическа дейност по раздели, разделения или други обобщени позиции от NACE Rev. 2 и по големина на предприятието въз основа на наетите служители, както следва:

Категория по NACE\ категория според големината на предприятието

10-49 служители

50-249 служители

Над 249 служители

Общо

„B-C-D-E-46-H-J-K-71-72-73“

x

x

x

x

„B-C-D-E“

x

x

x

x

„B“

x

x

x

x

„C“

x

x

x

x

„10 до 12“

 

 

 

x

„13 до 15“

 

 

 

x

„16 до 18“

 

 

 

x

„19 до 22“

 

 

 

x

„20“

 

 

 

x

„21“

 

 

 

x

„23“

 

 

 

x

„24“

 

 

 

x

„25 до 30“

 

 

 

x

„25“

 

 

 

x

„26“

 

 

 

x

„31 до 33“

 

 

 

x

„D“

x

x

x

x

„E“

x

x

x

x

„36“

 

 

 

x

„37 до 39“

 

 

 

x

„46-H-J-K-71-72-73“

x

x

x

x

„46“

x

x

x

x

„H“

x

x

x

x

„49 до 51“

 

 

 

x

„52 до 53“

 

 

 

x

„J“

x

x

x

x

„58“

 

 

 

x

„61“

 

 

 

x

„62“

 

 

 

x

„63“

 

 

 

x

„K“

x

x

x

x

„64“

 

 

 

x

„65“

 

 

 

x

„66“

 

 

 

x

„71-72-73“

x

x

x

x

„71“

 

 

 

x

„72“

 

 

 

x

„73“

 

 

 

x

2.

Резултатите за променлива 1 обхващат четири вида иновации, по които се разпределят: процеси, продукти, организационни иновации и маркетингови иновации. Резултатите за променливи 5—10 обхващат предприятия, чиято иновационна дейност е свързана с процесите и/или продуктите. Обхватът и разбивката по четирите вида иновации за променливите, различни от променлива 1, ще бъдат определени в тясно сътрудничество с държавите членки и ще бъдат включени в хармонизирания въпросник за изследванията.

3.

Резултатите за променлива 5 следва да бъдат представени като разбивка по вид иновационно сътрудничество. Резултатите за променлива 6 следва да бъдат представени като разбивка по вид разходи за иновации. Резултатите за променлива 7 следва да бъдат представени като разбивка по вид на целите за иновации. Резултатите за променлива 8 следва да бъдат представени като разбивка по вид на източниците на информация. Резултатите за променлива 9 следва да бъдат представени като разбивка по вид възпрепятстващи развитието фактори. Резултатите за променлива 10 следва да бъдат представени като разбивка по вид на разработчиците на иновации. Тези разбивки ще бъдат определени в тясно сътрудничество с държавите членки и ще бъдат включени в хармонизирания въпросник за изследванията.

Раздел 7

1.

Всички резултати следва да бъдат представени в срок от 18 месеца след края на календарната година на референтния период.

2.

Държавите членки могат на доброволна основа да предоставят на Комисията (Евростат) отделни записи от данни, включващи всички изследвани статистически единици като част от националните изследвания относно иновациите.

Раздел 8

1.

Въпросникът за изследването, използван при изследванията относно иновациите, които се провеждат на всеки две години с начало референтната 2012 година, включва основните теми, изброени в ръководството от Осло, по отношение на измерването на иновациите в предприятията.

2.

Комисията (Евростат), в тясно сътрудничество с държавите членки, изготвя методически препоръки за изследванията относно иновациите, като по този начин се постига високо равнище на хармонизация на резултатите от изследванията. Тези препоръки обхващат най-малко целевата съвкупност, методиката на изследванията (включително регионалните аспекти), хармонизирания въпросник за изследванията, събирането, обработването и предаването на данните и изискванията по отношение на качеството на данните.

3.

Държавите членки предоставят на Комисията (Евростат) необходимата информация, свързана с националната методика, която се използва за националната статистика за иновации.


ПРИЛОЖЕНИЕ III

ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ДОКЛАДИТЕ ЗА КАЧЕСТВОТО

Раздел 1

Въведение

Докладите за качеството съдържат както количествени, така и качествени показатели за качеството на данните и се изготвят съгласно стандартната структура, определена от Комисията в сътрудничество с държавите членки. Комисията (Евростат) предоставя резултатите за тези количествени показатели, които могат да бъдат изчислени въз основа на данните, предоставени от държавите членки. Държавите членки тълкуват тези резултати и отправят коментари по тях от гледна точка на методологията, която използват за събирането на информация, и предоставят останалите количествени показатели, както и информация за качеството.

Раздел 2

График

Всяка втора година Комисията (Евростат), в срок от 20 месеца след края на референтната година (до края на август), предоставя на държавите членки проект на стандартен доклад за качеството, в който предварително са попълнени качествените показатели, както и друга информация, с която Комисията (Евростат) разполага.

Всяка втора година, в срок от 22 месеца след края на референтната година (до края на октомври), държавите членки предоставят на Комисията (Евростат) попълнените стандартни доклади за качеството.