15.6.2012   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 154/12


РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) № 505/2012 НА КОМИСИЯТА

от 14 юни 2012 година

за изменение и поправка на Регламент (ЕО) № 889/2008 за определяне на подробни правила за прилагането на Регламент (ЕО) № 834/2007 на Съвета относно биологичното производство и етикетирането на биологични продукти по отношение на биологичното производство, етикетирането и контрола

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 834/2007 на Съвета от 28 юни 2007 г. относно биологичното производство и етикетирането на биологични продукти и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 2092/91 (1), и по-специално член 14, параграф 2, член 16, параграф 1, буква г) и параграф 3, буква а), член 21, параграф 2, член 22, параграф 1, член 26, буква а), член 38, букви а) и б) от него,

като има предвид, че:

(1)

В член 14, параграф 1, буква г) от Регламент (ЕО) № 834/2007 се определят общите разпоредби за производството на биологични фуражи по отношение на техния произход. Съгласно посочения подход фуражите, произведени от стопанството, където се отглеждат самите животни, затварят цикъла на биологично производство в стопанствата. Производството на фуражите в стопанства, където се отглеждат самите животни, и/или използването на източници на фуражи от региона намалява транспорта и се отразява благоприятно на околната среда и природата. Следователно, за да се постигнат по-добре целите на биологичното производство, посочени в Регламент (ЕО) № 834/2007, и като се вземе предвид натрупаният опит, е целесъобразно да бъде определен минимален дял на фуражите, произведени в стопанството, където се отглеждат животните, по отношение на свинете и птиците, както и да бъде увеличен минималният дял на фуражите по отношение на тревопасните животни.

(2)

Хоризонталното законодателство за фуражни суровини, комбинирани фуражи и съдържащите се в тях фуражни добавки е преразгледано с Регламент (ЕО) № 767/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 г. относно пускането на пазара и употребата на фуражи, за изменение на Регламент (ЕО) № 1831/2003 на Европейския парламент и на Съвета, за отмяна на Директива 79/373/ЕИО на Съвета, Директива 80/511/ЕИО на Комисията, директиви 82/471/ЕИО, 83/228/ЕИО, 93/74/ЕИО, 93/113/ЕО и 96/25/ЕО на Съвета, както и на Решение 2004/217/ЕО на Комисията (2). Съответните членове и приложения към Регламент (ЕО) № 889/2008 на Комисията (3) следва да бъдат адаптирани.

(3)

Разработването на хармонизирани правила на равнище ЕС за биологичното производство на млади птици е сложна задача, тъй като гледните точки на заинтересованите страни по отношение на техническите изисквания се различават значително. С цел да се осигури повече време за разработването на подробни правила за биологичното производство на ярки следва да бъде удължен срокът на прилагане на изключенията от разпоредбите за използване на ярки, отглеждани по небиологичен път.

(4)

Производството на биологични протеинови култури изостава от търсенето. В частност предлагането на биологично произведени протеини на пазара на Съюза все още е недостатъчно като качество и количество, за да задоволи хранителните потребности на свине и птици, отглеждани в стопанствата, практикуващи биологично земеделие. Следователно е целесъобразно да бъде разрешен малък дял небиологични протеинови фуражи под формата на изключение за ограничен период от време.

(5)

С цел да бъде допълнително определено и уточнено използването на термина „биологичен“, както и на знака за биологично производство на ЕС при етикетирането на фуражи от биологично произведени съставки съответните разпоредби на Регламент (ЕО) № 889/2008 следва да бъдат преформулирани.

(6)

Използването на фуражни добавки при производството на биологични фуражи може да бъде разрешено при определени условия. Държавите-членки подадоха заявления за редица нови вещества, които следва да бъдат разрешени в съответствие с член 16, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 834/2007. Въз основа на препоръките на експертната група за технически консултации в областта на биологичното производство (4), съгласно които фуражните добавки натриев формат, натриев фероцианид, натролит-фонолит и клиноптилолит отговарят на целите и принципите на биологичното производство, тези вещества следва да бъдат включени в приложение VI към Регламент (ЕО) № 889/2008.

(7)

В раздел А от приложение VIII към Регламент (ЕО) № 889/2008 е допусната грешка в изискванията за използването на екстракти от розмарин като биологична хранителна добавка, която следва да бъде поправена.

(8)

Поради това Регламент (ЕО) № 889/2008 следва да бъде съответно изменен.

(9)

За да могат операторите да използват без прекъсване изключенията от разпоредбите за производство, свързани с небиологичните фуражи и ярките, отглеждани по небиологичен път, след настоящата дата на изтичането им, измененията на изключенията от разпоредбите, направени с настоящия регламент, следва да се прилагат от 1 януари 2012 г. с цел да се избегнат пречки или прекъсване на биологичното производство.

(10)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на регулаторния Комитет по биологично производство,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Разпоредби за изменение

Регламент (ЕО) № 889/2008 се изменя, както следва:

1)

Член 19 се заменя със следния текст:

„Член 19

Фуражи от собствено стопанство и други източници

1.   При тревопасните животни, с изключение на периода, в който всяка година животните сменят пасището, при спазване на член 17, параграф 4, най-малко 60 % от фуражите се произвеждат от самата стопанска единица или, в случаите, когато това е невъзможно — в сътрудничество с други практикуващи биологично земеделие стопанства от същия регион.

2.   При свинете и птиците най-малко 20 % от фуражите се произвеждат от самата стопанска единица или, в случаите, когато това е невъзможно — се произвеждат в същия регион в сътрудничество с други практикуващи биологично земеделие стопанства или оператори в сектора на фуражите.

3.   При пчелите пчелните семейства се оставят с достатъчни запаси от мед и полен в края на производствения сезон, за да преживеят зимата.

Храненето на пчелните семейства се разрешава само в случаите, когато оцеляването на кошерите е застрашено поради климатични условия. Храненето се извършва с биологичен мед, биологични захарни сиропи или биологична захар.“

2)

Член 22 се заменя със следния текст:

„Член 22

Някои продукти и вещества, използвани във фуражите

За целите на член 14, параграф 1, буква г), подточка iv) от Регламент (ЕО) № 834/2007 при преработката на биологични фуражи и храненето на отглежданите по биологичен начин животни могат да бъдат използвани само следните вещества:

а)

небиологични фуражни суровини от растителен или животински произход или други фуражни суровини, изброени в раздел 2 от приложение V, при условие че:

i)

са произведени или приготвени без химични разтворители, и

ii)

ограниченията, предвидени в член 43 или член 47, буква в), са спазени;

б)

небиологични подправки, билки и меласа, при условие че:

i)

биологичната им форма не е налична,

ii)

са произведени или приготвени без химични разтворители, и

iii)

използването им се ограничава до 1 % от фуражната дажба за даден вид, която се изчислява ежегодно като процент от сухото вещество във фуража от земеделски произход;

в)

биологични фуражни суровини от животински произход;

г)

фуражни суровини от минерален произход, изброени в раздел 1 от приложение V;

д)

продукти от устойчиво рибарство, при условие че:

i)

са произведени или приготвени без химични разтворители,

ii)

се използват единствено за нетревопасни видове, и

iii)

рибният протеин хидролизат се използва единствено за млади животни;

е)

сол като морска сол, груба каменна сол;

ж)

фуражни добавки, изброени в приложение VI.“

3)

В член 24 параграф 2 се заменя със следния текст:

„2.   Използването на фитотерапевтични продукти, микроелементи и продукти, изброени в раздел 1 от приложение V и в раздел 3 от приложение VI, е за предпочитане пред ветеринарното лечение със синтезирани по химически път алопатични средства или антибиотици, при условие че тяхното лечебно въздействие е ефикасно за вида на животното и състоянието, за което е предназначено лечението.“

4)

В член 25к, параграф 1 буква г) се заменя със следния текст:

„г)

биологични фуражни суровини от растителен или животински произход.“

5)

В член 25м параграф 1 се заменя със следния текст:

„1.   При биологично производство на аквакултури могат да се използват единствено фуражните суровини от минерален произход, изброени в раздел 1 от приложение V.“

6)

В член 42, буква б) датата „31 декември 2011 г.“ се заменя с „31 декември 2014 г.“

7)

Член 43 се заменя със следния текст:

„Член 43

Използване на небиологични протеинови фуражи от растителен и животински произход за животни

Разрешава се използването на ограничена част небиологични протеинови фуражи за свине и птици, ако условията, определени в член 22, параграф 2, буква б) от Регламент (ЕО) № 834/2007, се прилагат и ако селскостопанските производители не могат да получат протеинови фуражи единствено от биологично производство.

Максималният процент на небиологични протеинови фуражи, разрешен за период от 12 месеца за посочените видове, е 5 % за календарните 2012, 2013 и 2014 г.

Цифрите се изчисляват ежегодно като процент от сухото вещество във фуражите от земеделски произход.

Операторите са задължени да съхраняват документи, обосноваващи необходимостта от прилагането на настоящата разпоредба.“

8)

Членове 59 и 60 се заменят със следния текст:

„Член 59

Обхват, употреба на търговски марки и търговски описания

Настоящата глава не се прилага за храните за домашни любимци и храните за животни с ценна кожа.

Търговските марки и търговските описания, носещи означението, посочено в член 23, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 834/2007, могат да се използват, само ако всички съставки от растителен или животински произход са получени по метода на биологичното производство и най-малко 95 % от сухото вещество на продукта се състои от такива съставки.

Член 60

Означения за комбинирани фуражи

1.   Термините, посочени в член 23, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 834/2007, и знакът за биологично производство на ЕС могат да се използват за комбинирани фуражи, при условие че са изпълнени следните изисквания:

а)

преработените фуражи съответстват на разпоредбите на Регламент (ЕО) № 834/2007, и по-специално на член 14, параграф 1, буква г), подточки iv) и v) за животновъдството или на член 15, параграф 1, буква г) за производството на аквакултури и на член 18 от него;

б)

комбинираните фуражи съответстват на разпоредбите на настоящия регламент, и по-специално на членове 22 и 26 от него;

в)

всички съставки от растителен или животински произход, които се съдържат в преработените фуражи, са получени по метода на биологичното производство;

г)

най-малко 95 % от сухото вещество на продукта се състои от биологични земеделски продукти.

2.   При условие че са спазени изискванията, посочени в параграф 1, букви а) и б), се разрешава следното твърдение за продукти, съдържащи променливи количества фуражни суровини, произведени по метода на биологичното производство, и/или фуражни суровини, произведени от продукти в период на преход към биологично земеделие, и/или продукти по член 22 от настоящия регламент:

„може да се използва в биологичното производство в съответствие с регламенти (ЕО) № 834/2007 и (ЕО) № 889/2008“.“

9)

Приложения V и VI се заменят с текста в приложението към настоящия регламент.

Член 2

Разпоредби за поправка

В раздел А от приложение VIII към Регламент (ЕО) № 889/2008 редът, отнасящ се до хранителната добавка Е 392, се заменя със следното:

„Б

E 392*

Екстракти от розмарин

X

X

Само ако са получени в резултат на биологично производство.“

Член 3

Настоящият регламент влиза в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Член 1, точки 6 и 7 обаче се прилагат от 1 януари 2012 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

Съставено в Брюксел на 14 юни 2012 година.

За Комисията

Председател

José Manuel BARROSO


(1)  ОВ L 189, 20.7.2007 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 229, 1.9.2009 г., стр. 1.

(3)  ОВ L 250, 18.9.2008 г., стр. 1.

(4)  Окончателен доклад за фуражите (EGTOP/1/2011 г.), http://ec.europa.eu/agriculture/organic/files/eu-policy/expert-recommendations/expert_group/final_report_on_feed_to_be_published_en.pdf


ПРИЛОЖЕНИЕ

ПРИЛОЖЕНИЕ V

Фуражни суровини, посочени в член 22, буква г), член 24, параграф 2 и член 25м, параграф 1

1.   ФУРАЖНИ СУРОВИНИ ОТ МИНЕРАЛЕН ПРОИЗХОД

A

Варовити морски раковини

 

A

Мерл

 

A

Литотамнион

 

A

Калциев глюконат

 

A

Калциев карбонат

 

A

Магнезиев оксид (безводен магнезий)

 

A

Магнезиев сулфат

 

A

Магнезиев хлорид

 

A

Магнезиев карбонат

 

A

Обезфлуорен фосфат

 

A

Калциево-магнезиев фосфат

 

A

Магнезиев фосфат

 

A

Мононатриев фосфат

 

A

Калциево-натриев фосфат

 

A

Натриев хлорид

 

A

Натриев бикарбонат

 

A

Натриев карбонат

 

A

Натриев сулфат

 

A

Калиев хлорид

 

2.   ДРУГИ ФУРАЖНИ СУРОВИНИ

(Странични) продукти от ферментацията на микроорганизми, чиито клетки са били дезактивирани или унищожени:

A

Saccharomyces cerevisiae

 

A

Saccharomyces carlsbergiensis

 

ПРИЛОЖЕНИЕ VI

Фуражни добавки, използвани при храненето на животни съгласно член 22, буква ж), член 24, параграф 2 и член 25м, параграф 2

Фуражните добавки, изброени в настоящото приложение, трябва да бъдат одобрени в съответствие с Регламент (ЕО) № 1831/2003 на Европейския парламент и на Съвета (1).

1.   ТЕХНОЛОГИЧНИ ДОБАВКИ

a)   консерванти

Разрешение

Идентификационен номер

Вещество

Описание, условия за употреба

A

1a

E 200

Сорбинова киселина

 

A

1a

E 236

Мравчена киселина

 

Б

1a

E 237

Натриев формат

 

A

1a

E 260

Оцетна киселина

 

A

1a

E 270

Млечна киселина

 

A

1a

E 280

Пропионова киселина

 

A

1a

E 330

Лимонена киселина

 


б)   антиоксиданти

Разрешение

Идентификационен номер

Вещество

Описание, условия за употреба

A

E 306

Богати на токоферол екстракти от естествен произход

 


в)   емулгатори и стабилизатори, сгъстители и желиращи агенти

Разрешение

Идентификационен номер

Вещество

Описание, условия за употреба

A

1

E 322

Лецитин

Само ако е получен от биологични суровини

разрешена употреба само при фуражи за аквакултури


г)   свързващи вещества, антислепващи агенти и коагуланти

Разрешение

Идентификационен номер

Вещество

Описание, условия за употреба

Б

1

E 535

Натриев фероцианид

Максимална доза от 20 mg/kg NaCl, изчислена като фероцианиден анион

A

1

E 551b

Колоидален силициев диоксид

 

A

1

E 551c

Кизелгур (диатомитна пръст, пречистена)

 

A

1

E 558

Бентонит-монтморилонит

 

A

1

E 559

Каолинови глини, без азбест

 

A

1

E 560

Естествени смеси от стеарити и хлорит

 

A

1

E 561

Вермикулит

 

A

1

E 562

Сепиолит

 

Б

1

E 566

Натролит-фонолит

 

Б

1

E 568

Клиноптилолит от утаечен произход [свине за угояване; пилета за угояване; пуйки за угояване; говеда; атлантическа сьомга]

 

A

1

E 599

Перлит

 


д)   добавки за силаж

Разрешение

Идентификационен номер

Вещество

Описание, условия за употреба

A

Ензими, дрожди и бактерии

Разрешена употреба само при производството на силаж, когато климатичните условия не позволяват адекватна ферментация.

2.   СЕНЗОРНИ ДОБАВКИ

Разрешение

Идентификационен номер

Вещество

Описание, условия за употреба

A

2b

 

Ароматизиращи вещества

Само екстракти от селскостопански продукти

3.   ХРАНИТЕЛНИ ДОБАВКИ

а)   витамини

Разрешение

Идентификационен номер

Вещество

Описание, условия за употреба

A

3a

 

Витамини и провитамини

Получени от селскостопански продукти

Ако са получени по синтетичен път, единствено тези, идентични на витамини, получени от селскостопански продукти, могат да бъдат използвани за едностомашни животни и аквакултури.

Ако са получени по синтетичен път, само витамини A, D и E, идентични на витамини, получени от селскостопански продукти, могат да бъдат използвани за преживни животни, като употребата им подлежи на предварително разрешение от държавите-членки въз основа на оценката на възможността отглежданите по биологичен начин преживни животни да получат необходимите количества от гореспоменатите витамини чрез хранителните си дажби


б)   микроелементи

Разрешение

Идентификационен номер

Вещество

Описание, условия за употреба

A

E1 Желязо

железен окис

железен карбонат

железен сулфат хептахидрат

железен сулфат, монохидрат

 

A

E2 Йод

калциев йодат, безводен

 

A

E3 Кобалт

основен кобалтов карбонат, монохидрат

кобалтов сулфат монохидрат и/или хептахидрат

 

A

E4 Мед

основен меден карбонат, монохидрат

меден окис

меден сулфат, пентахидрат

 

A

E5 Манган

манганов карбонат

манганов оксид

манганов сулфат, монохидрат

 

A

E6 Цинк

цинков оксид

цинков сулфат монохидрат

цинков сулфат хептахидрат

 

A

E7 Молибден

натриев молибдат

 

A

E8 Селен

натриев селенат

натриев селенит

 

4.   ЗООТЕХНИЧЕСКИ ДОБАВКИ

Разрешение

Идентификационен номер

Вещество

Описание, условия за употреба

A

 

Ензими и микроорганизми

 


(1)  ОВ L 268, 18.10.2003 г., стр. 29.