26.10.2012   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 297/26


ДИРЕКТИВА ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ 2012/31/ЕС НА КОМИСИЯТА

от 25 октомври 2012 година

за изменение на приложение IV към Директива 2006/88/ЕО на Съвета по отношение на списъка на видове риба, възприемчиви към вирусна хеморагична септицемия, и заличаването на вписването за епизоотичен синдром (Epizootic ulcerative syndrome)

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива 2006/88/ЕО на Съвета от 24 октомври 2006 г. относно ветеринарномедицинските изисквания за аквакултури и продукти от тях и за предотвратяване и борба с някои болести по водните животни (1), и по-специално член 61, параграф 2 от нея,

като има предвид, че:

(1)

С Директива 2006/88/ЕО се определят, inter alia, някои правила, свързани със здравето на животните, приложими спрямо аквакултурите и продукти от тях, включително специфични разпоредби относно екзотичните и неекзотичните болести и видовете, възприемчиви към тях, включени в списъка в част II от приложение IV към посочената директива.

(2)

Епизоотичният синдром (EUS) е включен в списъка на екзотичните болести, съдържащ се в част II от приложение IV към Директива 2006/88/ЕО.

(3)

В част I от приложение IV към Директива 2006/88/ЕО са установени критериите за включване на екзотични и неекзотични болести в част II от посоченото приложение. Според тези критерии екзотичните болести трябва да имат потенциал за значително икономическо влияние, ако бъдат въведени в Съюза — или чрез производствени загуби в сектора на аквакултурите в Съюза, или чрез ограничаване на потенциала за търговия с аквакултури и продукти от тях. Алтернативният вариант е те да имат потенциал за вредно влияние върху околната среда, ако бъдат въведени в Съюза, за популации от диви видове водни животни, които си струва да имат предимство при защита от законодателството на Съюза или международни разпоредби.

(4)

На 15 септември 2011 г. Експертната група по здравето на животните и хуманното отношение към тях, създадена в рамките на Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ), прие научно становище относно епизоотичния синдром (2) („становището на ЕОБХ“). В посоченото становище ЕОБХ стига до заключението, че въздействието на EUS върху сектора на аквакултурите в ЕС евентуално варира от липса на въздействие до слабо въздействие.

(5)

Освен това в становището на ЕОБХ се посочва, че е вероятно EUS многократно да е навлизал на територията на Съюза посредством внос на декоративни риби от трети държави и че такива риби може да са били пуснати във водите на Съюза. При тези обстоятелства и като се има предвид фактът, че не са докладвани никакви огнища на EUS в Съюза, не съществуват доказателства, които да навеждат на мисълта, че EUS има потенциал за вредно влияние върху околната среда.

(6)

С оглед на заключенията на ЕОБХ и на наличните научни доказателства EUS вече не отговаря на критериите, предвидени в част I от приложение IV към Директива 2006/88/ЕО, за да присъства в списъка в част II от посоченото приложение.

(7)

Поради това е целесъобразно да се заличи вписването за епизоотичен синдром от списъка на екзотичните болести, съдържащ се в част II от приложение IV към Директива 2006/88/ЕО.

(8)

Освен това част II от приложение IV към Директива 2006/88/ЕО включва списък на видовете, считани за възприемчиви към вирусна хеморагична септицемия.

(9)

Японската писия (Рaralichthys olivaceus) е възприемчива към неекзотичната болест по рибите вирусна хеморагична септицемия. Клинични огнища на тази болест бяха потвърдени в някои региони на Азия.

(10)

Поради това е целесъобразно японската писия (Рaralichthys olivaceus) да се включи в списъка на видовете, възприемчиви към вирусна хеморагична септицемия, съдържащ се в част II от приложение IV към Директива 2006/88/ЕО.

(11)

Поради тази причина приложение IV към Директива 2006/88/ЕО следва да бъде съответно изменено.

(12)

Мерките, предвидени в настоящата директива, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по хранителната верига и здравето на животните,

ПРИЕ НАСТОЯЩАТА ДИРЕКТИВА:

Член 1

Приложение IV към Директива 2006/88/ЕО се изменя в съответствие с приложението към настоящата директива.

Член 2

1.   Държавите членки приемат и публикуват не по-късно от 1 януари 2013 г. законовите, подзаконовите и административните разпоредби, необходими, за да се съобразят с настоящата директива. Те незабавно съобщават на Комисията текста на тези разпоредби.

2.   Те прилагат тези разпоредби от 1 януари 2013 г.

3.   Когато държавите членки приемат тези разпоредби, в тях се съдържа позоваване на настоящата директива или то се извършва при официалното им публикуване. Условията и редът на позоваване се определят от държавите членки.

4.   Държавите членки съобщават на Комисията текста на основните разпоредби от националното законодателство, които те приемат в областта, уредена с настоящата директива.

Член 3

Настоящата директива влиза в сила на двадесетия ден след публикуването ѝ в Официален вестник на Европейския съюз.

Член 4

Адресати на настоящата директива са държавите членки.

Съставено в Брюксел на 25 октомври 2012 година.

За Комисията

Председател

José Manuel BARROSO


(1)  ОВ L 328, 24.11.2006 г., стр. 14.

(2)  EFSA Journal (бюлетин на ЕОБХ) 2011 г.; 9(10):2387.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Част II от приложение IV към Директива 2006/88/ЕО се заменя със следното:

„ЧАСТ II

Болести, изброени в списък

Екзотични болести

 

Болест

Възприемчив вид

Риби

Епизоотична хематопоетична некроза

Дъгова пъстърва (Oncorhynchus mykiss) и костур (Perca fluviatilis)

Мекотели

Инфекция с Bonamia exitiosa

Австралийска кална стрида (Ostrea angasi) и чилийска плоска стрида (O. chilensis)

Инфекция с Perkinsus marinus

Тихоокеанска стрида (Crassostrea gigas) и източна стрида (C. virginica)

Инфекция с Microcytos mackini

Тихоокеанска стрида (Crassostrea gigas), източна стрида (C. virginica), Olympia плоска стрида (Ostrea conchaphila) и европейска плоска стрида (O. edulis)

Ракообразни

Синдром Taura

Бяла заливна скарида (Penaeus setiferus), тихоокеанска синя скарида (P. stylirostris) и тихоокеанска бяла скарида (P. vannamei)

Болестта Yellowhead

Кафява заливна скарида (Penaeus aztecus), розова заливна скарида (P. duorarum), голяма скарида Kuruma (P. japonicus), черна тигрова скарида (P. monodon), бяла заливна скарида (P. setiferus), тихоокеанска синя скарида (P. stylirostris) и тихоокеанска бяла скарида (P. vannamei)


Неекзотични болести

 

Болести

Възприемчив вид

Риби

Вирусна хеморагична септицемия (VHS)

Херинга (Clupea spp.), бяла риба (Coregonus sp.), щука (Esox lucius), моруна (Gadus aeglefinus), тихоокеанска моруна (G. macrocephalus), атлантическа моруна (G. morhua), тихоокеанска сьомга (Oncorhynchus spp.) дъгова пъстърва (O. mykiss), галя (Onos mustelus), кафява пъстърва (Salmo trutta), калкан (Scophthalmus maximus), хамсия (Sprattus sprattus), липан (Thymallus thymallus) и японска писия (Paralichthys olivaceus)

Инфекциозна хематопоетична некроза (IHN)

„Куча“ сьомга (Oncorhynchus keta), сьомга Coho (O. kisutch), сьомга Masou (O. masou), дъгова или steelhead пъстърва (O. mykiss), сьомга Sockeye (O. nerka), розова сьомга (O. rhodurus), сьомга chinook (O. tshawytscha) и атлантическа сьомга (Salmo salar)

Болестта вирусна инфекция с Koi herpes (KHV)

Шаран Сommon carp и Koi carp (Cyprinus carpio)

Инфекциозна анемия по сьомгата (ISA)

Дъгова пъстърва (Oncorhynchus mykiss), атлантическа сьомга (Salmo salar) и кафява и морска пъстърва (S. trutta).

Мекотели

Инфекция с Marteilia refringens

Австралийска кална стрида (Ostrea angasi), чилийска плоска стрида (O. chilensis), европейска плоска стрида (O. edulis), аржентинска стрида (O. puelchana), синя мида (Mytilus edulis) и средиземноморска мида (M. galloprovincialis)

Инфекция с Bonamia ostreae

Австралийска кална стрида (Ostrea angasi), чилийска плоска стрида (O. chilensis), Olympia плоска стрида (O. conchaphila), азиатска стрида (O. denselammellosa), европейска плоска стрида (O. edulis) и аржентинска стрида (O. puelchana)

Ракообразни

Ихтиофтириус

Всички ракообразни с десет крака (разред Decapoda)“