30.11.2010   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 313/3


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 1103/2010 НА КОМИСИЯТА

от 29 ноември 2010 година

относно установяване на правила по отношение на етикетирането на капацитета на преносими вторични (презаредими) батерии и автомобилни батерии и акумулатори съгласно Директива 2006/66/ЕО на Европейския парламент и на Съвета

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива 2006/66/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 6 септември 2006 г. относно батерии и акумулатори и отпадъци от батерии и акумулатори и за отмяна на Директива 91/157/ЕИО (1), и по-специално член 21, параграфи 2 и 7 от нея,

като има предвид, че:

(1)

Може да бъде постигнато намаляване на количествата на отпадъците чрез увеличаване на средната продължителност на живот на вторичните (презаредимите) батерии. Изборът на подходяща батерия за дадено устройство би намалил количеството на отпадъчните батерии и акумулатори.

(2)

От основно значение е информацията върху етикетите относно капацитета да бъде осигурявана чрез хармонизирани, контролируеми и възпроизводими методи, за да се гарантират честна конкуренция и адекватни показатели на качеството за производителите.

(3)

В Директива 2006/66/ЕО се изисква всички преносими и автомобилни батерии и акумулатори да бъдат снабдени с етикет за капацитета. С етикета за капацитета се цели осигуряване на полезна, лесно разбираема и съпоставима информация за крайните потребители при закупуване на преносими и автомобилни батерии и акумулатори.

(4)

Съгласно член 21, параграф 7 от Директива 2006/66/ЕО могат да бъдат предоставяни дерогации от изискванията за етикет за капацитета.

(5)

Целесъобразно е такива дерогации да бъдат предоставяни за батерии и акумулатори, които се продават вградени в уреди и не са предназначени да бъдат отстранени от крайните потребители от съображения за безопасност, работни показатели, медицинска надеждност или безгрешност на данните и непрекъсваемост на захранването. Тези батерии и акумулатори не са достъпни за крайните потребители и не се налага те да вземат решение за закупуването им.

(6)

Желателно е информацията да почива на съществуващи международни и европейски стандарти, така че да се осигури здрава научна и техническа основа за точността на информацията, предоставяна на крайните потребители.

(7)

Съществуващите правила за етикетиране на капацитета на преносими вторични (презаредими) и автомобилни батерии и акумулатори трябва да бъдат хармонизирани. Трябва да бъдат оценени и възможностите за хармонизиране на правилата за етикетиране на капацитета на преносими първични (непрезаредими) батерии.

(8)

Производителите на батерии и акумулатори се нуждаят от минимум 18 месеца, за да приспособят своите технологични процеси към новите изисквания за етикетиране на капацитета.

(9)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на комитета, създаден съгласно член 18 от Директива 2006/12/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 5 април 2006 г. относно отпадъците (2),

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Обхват

1.   Настоящият регламент следва да бъде прилаган за преносими вторични (презаредими) и автомобилни батерии и акумулатори, пуснати на пазара за пръв път осемнайсет месеца след датата, посочена в член 5.

2.   Настоящият регламент не се прилага за преносимите вторични (презаредими) и автомобилните батерии и акумулатори, изброени в приложение I.

Член 2

Определяне на капацитета

1.   Електричният заряд, който дадена батерия или акумулатор може да отдаде при определена съвкупност от условия, се счита за капацитет на батерията или акумулатора.

2.   Капацитетът на преносимите вторични (презаредими) батерии и акумулатори се определя въз основа на стандартите IEC/EN 61951-1, IEC/EN 61951-2, IEC/EN 60622, IEC/EN 61960 и IEC/EN 61056-1 в зависимост от химичните вещества в тях, както е определено в приложение II, част А.

3.   Капацитетът на автомобилните батерии и акумулатори се определя въз основа на стандарта IEC 60095-1/EN 50342-1 в зависимост от химичните вещества в тях, както е определено в приложение II, част Б.

Член 3

Измервателна единица за капацитет

1.   Капацитетът на преносимите вторичните (презаредими) батерии и акумулатори се изразява в милиамперчасове (mAh) или амперчасове (Ah), като се използват съответните съкращения.

2.   Капацитетът на автомобилните батерии и акумулатори се изразява в амперчасове (Ah) или ампери при пускане на студен двигател (A), като се използват и двете съкращения.

Член 4

Оформление на етикета за капацитета

1.   Преносимите вторични (презаредими) батерии и акумулатори се маркират с етикет, съдържащ информацията, определена в приложение III, част А. Минималните размери на етикета се определят според типа на батерията или акумулатора, определен в приложение IV, част А.

2.   Всички автомобилни вторични (презаредими) батерии и акумулатори се маркират с етикет, съдържащ информацията, определена в приложение III, част Б. Минималните размери на етикета се определят според типа на батерията или акумулатора, определен в приложение IV, част Б.

Член 5

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

Съставено в Брюксел на 29 ноември 2010 година.

За Комисията

Председател

José Manuel BARROSO


(1)  ОВ L 266, 26.9.2006 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 114, 27.4.2006 г., стр. 9.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Освобождаване от изискванията за етикетиране на капацитета

1)

От приложното поле на настоящия регламент се изключват преносимите вторични (презаредими) батерии и акумулатори, които са вградени или са предвидени да бъдат вградени в уреди, преди да бъдат доставени на крайните потребители, и не са предназначени да бъдат отстранявани съгласно член 11 от Директива 2006/66/ЕО.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

Измерване на капацитета на преносими вторични (презаредими) и автомобилни батерии и акумулатори

Част А.   Преносими вторични (презаредими) батерии и акумулатори

1)

Номиналният капацитет на преносимите вторични (презаредими) никел-кадмиеви батерии и акумулатори се измерва в съответствие със стандартите IEC/EN 61951-1 и IEC/EN 60622.

2)

Номиналният капацитет на преносимите вторични (презаредими) никел-металнохидридни батерии и акумулатори се измерва в съответствие със стандарта IEC/EN 61951-2.

3)

Номиналният капацитет на преносимите вторични (презаредими) литиеви батерии и акумулатори се измерва в съответствие със стандарта IEC/EN 61960.

4)

Номиналният капацитет на преносимите вторични (презаредими) оловни батерии и акумулатори се измерва в съответствие със стандарта IEC/EN 61056-1.

Част Б.   Автомобилни батерии и акумулатори

1)

Номиналният капацитет и показателите при пускане на студен двигател на автомобилните батерии и акумулатори (оловни стартерни) се измерват в съответствие със стандарта IEC 60095-1/EN 50342-1.


ПРИЛОЖЕНИЕ III

Информация върху етикетите за капацитета

Част А.   Преносими вторични (презаредими) батерии и акумулатори

Етикетът за капацитета на преносимите вторични (презаредими) батерии и акумулатори следва да съдържа следната информация:

1)

За всички преносими вторични (презаредими) никел-кадмиеви (NiCd) и никел-металнохидридни (Ni-MH) и литиеви батерии и акумулатори — номиналния капацитет, както е определен съответно в стандартите IEC/EN 61951-1, IEC/EN 60622, IEC/EN 61951-2 и IEC/EN 61960:

а)

като цяло число, когато капацитетът е изразен в mAh, с изключение на случая на преносими вторични (презаредими) батерии и акумулатори, предназначени за електрически инструменти;

б)

като едноцифрено десетично число, когато капацитетът е изразен в Ah, и като цяло число, когато е изразен в mAh, за всички преносими вторични (презаредими) батерии и акумулатори, предназначени за електрически инструменти;

в)

с нормата на точност, изисквана съответно по стандартите IEC/EN 61951-1, IEC/EN 61951-2, IEC/EN 60622 и IEC/EN 61960.

2)

За преносимите оловни вторични (презаредими) батерии и акумулатори — минималната стойност за номиналния капацитет в рамките на интервала, указан в стандарта IEC/EN 61056-1:

а)

като едноцифрено десетично число, когато капацитетът е изразен в Ah, с изключение на случая на преносими вторични (презаредими) батерии и акумулатори, предназначени за електрически инструменти; и

б)

с нормата на точност, изисквана по стандарта IEC/EN 61056-1.

Част Б.   Автомобилни батерии и акумулатори

Етикетът за капацитета на автомобилните батерии и акумулатори следва да съдържа следната информация:

1)

Номиналния капацитет и тока при пускане на студен двигател, както са специфицирани в стандарта IEC 60095-1/EN 50342-1.

2)

Стойността на номиналния капацитет и тока при пускане на двигателя, дадени като цяло число с норма на точност ± 10 % от номиналната стойност.


ПРИЛОЖЕНИЕ IV

Минимален размер и място на етикетите за капацитета

Част А.   Преносими вторични (презаредими) батерии и акумулатори

Етикетите за капацитета на преносимите вторични (презаредими) батерии и акумулатори следва да бъдат в съответствие със следните изисквания:

1)

За самостоятелни батерии и акумулатори, освен за батерии тип „копче“ и батерии за запазване на съдържанието на памети:

а)

върху батерията и акумулатора: етикетът следва да бъде с размери минимум 1,0 × 5,0 mm (В × Д) (1);

б)

върху опаковката (отпред) на батериите и акумулаторите: етикетът следва да бъде с размери минимум 5,0 × 12,0 mm (В × Д);

в)

етикетът следва да бъде разположен върху опаковката (отпред) и върху батериите и акумулаторите вътре в опаковката;

г)

за батерии и акумулатори, продавани без опаковка, етикетът следва да бъде разположен върху самата батерия или акумулатор.

2)

За пакети батерии:

а)

за пакети батерии, при които най-голямата стена е с площ по-малка от 70 cm2, етикетът следва да бъде с размери минимум 1,0 × 5,0 mm (В × Д);

б)

за пакети батерии, при които най-голямата стена е с площ по-голяма от 70 cm2, етикетът следва да бъде с размери минимум 2,0 × 5,0 mm (В × Д);

в)

етикетът следва да бъде разположен само върху външния корпус на комплекта от елементи, а не върху всеки отделен елемент вътре в корпуса.

3)

Когато размерът на батерията, акумулатора или пакета батерии е такъв, че не е възможно използването дори на етикета с най-малки размери, капацитетът следва да бъде означен върху опаковката при минимални размери 5,0 × 12,0 mm (В × Д). При тези условия и когато батерията, акумулаторът или пакетът батерии не е снабден(а) със собствена опаковка, капацитетът следва да бъде указан върху опаковката на уреда, с който се продава батерията, акумулаторът или пакетът батерии.

4)

За батерии тип „копче“ и батерии за запазване съдържанието на памети:

а)

върху опаковката (отпред): етикетът следва да бъде с размери минимум 5,0 × 12,0 mm (В × Д);

б)

етикетът следва да бъде разположен отпред на опаковката.

Част Б.   Автомобилни батерии и акумулатори

Етикетите за капацитета на автомобилните батерии и акумулатори следва да бъдат в съответствие със следните изисквания:

а)

етикетът следва да покрива поне 3 % от площта на най-голямата стена на автомобилната батерия или акумулатора, до 20 × 150 mm (В × Д), но не повече от това;

б)

етикетът следва да бъде разположен върху самата батерия или акумулатор, върху една от стените на батерията или акумулатора, без долната стена.


(1)  Височина (В); дължина (Д).