5.1.2010   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 1/8


РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 23 декември 2009 година

за подновяване на мандата на Европейската група по етика в науката и новите технологии

(2010/1/ЕС)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за Европейския съюз и Договора за функционирането на Европейския съюз,

като има предвид, че:

(1)

През ноември 1991 г. Европейската комисия реши да включи етиката в процеса на вземане на решения по политиките на Общността в областта на научните изследвания и технологичното развитие като създаде Група на съветниците по етичните последици от биотехнологиите (ГСЕПБ).

(2)

На 16 декември 1997 г. Комисията реши да замести ГСЕПБ с Европейска група по етика в науката и новите технологии (ЕГЕ), като разшири мандата на групата и включи всички области на приложение на науката и технологиите.

(3)

Мандатът на ЕГЕ с леки изменения беше подновен за срок от четири години с решение на Комисията от 26 март 2001 г. (C(2001) 691).

(4)

На 11 май 2005 г. беше взето решение относно настоящия мандат на ЕГЕ (Решение 2005/383/ЕО на Комисията (1) и той беше удължен с Решение 2009/757/ЕО на Комисията (2).

(5)

Понастоящем е уместно мандатът да бъде подновен за срок от пет години и да бъдат назначени нови членове, но настоящото решение не изключва възможността новата Комисия да преразгледа същността на мандата.

(6)

Настоящото решение замества Решение 2009/757/ЕО,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

С настоящото Комисията решава да поднови мандата на Европейската група за етика в науката и новите технологии (ЕГЕ) за срок от пет години.

Член 2

Мисия

Задачата на ЕГЕ е да съветва Комисията по етични въпроси, свързани с науката и новите технологии, по искане на Комисията или по своя собствена инициатива. Парламентът и Съветът могат да насочват вниманието на Комисията към въпроси, за които считат, че са от важно етично значение. Когато изисква становище от ЕГЕ, Комисията определя срок, в който това становище следва да се предостави.

Член 3

Състав — Номиниране — Назначаване

1.   Членовете на ЕГЕ се назначават от председателя на Комисията.

2.   Прилагат се следните правила:

Членовете се номинират „ad personam“. Членовете служат в личното си качество и от тях се изисква да съветват Комисията, без да зависят от външно влияние. ЕГЕ е независима, плуралистична и многодисциплинарна.

ЕГЕ се състои от най-много 15 членове.

Всеки от членовете на ЕГЕ се избира за срок от пет години. Изборът му може да се поднови за най-много два следващи мандата.

Определянето и подборът на членовете на ЕГЕ се прави въз основа на публична покана за изразяване на интерес. В процедурата по подбор се взимат предвид и кандидатури, получени чрез други източници.

Списъкът на членовете на ЕГЕ се публикува от Комисията в Официален вестник на Европейския съюз.

Подходящите кандидати, които не са номинирани, се изброяват в резервен списък.

Когато даден член повече не е в състояние да дава ефективен принос към работата на групата или подаде оставка, председателят може да назначи заместник от резервния списък за оставащия срок от мандата на първоначалния член.

Член 4

Функциониране

1.   Членовете на ЕГЕ избират председател и заместник-председател измежду членовете за срока на времетраенето на мандата.

2.   Работната програма на ЕГЕ, включително етични съображения, предложени по собствена инициатива от ЕГЕ, се съгласуват с председателя на Комисията. Бюрото на съветниците по европейска политика (БСЕП) на Комисията, в тясно сътрудничество с председателя на ЕГЕ, отговаря за организиране на работата на ЕГЕ и нейния секретариат.

3.   Работните сесии на ЕГЕ са закрити. Извън тези сесии ЕГЕ може да обсъжда работата си със съответните отдели на Комисията и може да кани представители на НПО или представящи организации, когато това е уместно, за обмен на възгледи. Програмата на заседанията на ЕГЕ се изпраща до съответните служби на Комисията.

4.   ЕГЕ по правило провежда своите събрания в сградите на Комисията съобразно възможностите и графика, определен от Комисията. ЕГЕ провежда събрания поне 6 пъти за период от 12 месеца, като това включва около 12 работни дни годишно. Членовете присъстват на най-малко четири събрания годишно.

5.   За целите на подготовката на становища и в рамките на наличните ресурси за това ЕГЕ

може да кани експерти, притежаващи специфични познания, с цел насочване на работата на ЕГЕ и даване на информация, необходима за работата на ЕГЕ, ако това бъде преценено за полезно и/или необходимо,

може да започва проучвания с цел събиране на необходимата научна и техническа информация,

може да създава работни групи за разглеждане на определени въпроси,

организира обществена кръгла маса за всяко свое становище с цел насърчаване на диалога и повишаване прозрачността,

установява тесни връзки с отделите на Комисията, които работят по същата тема,

може да установява тесни връзки с представители на различни органи по етика в Европейския съюз и страните кандидатки.

6.   Всяко становище се публикува незабавно след неговото приемане. Когато дадено становище не се приеме единодушно, в него се посочват всички различаващи се гледни точки. Когато съществува оперативно изискване по дадена тема бързо да се даде мнение, за целта се издават кратки становища, след които ако е необходимо се издава и по-обстоен анализ, като същевременно се осигурява прозрачност както при всяко друго становище. Становищата на ЕГЕ се отнасят винаги до моментното състояние на технологиите по време на издаване на становището. ЕГЕ може да реши да актуализира дадено становище, ако намери за необходимо.

7.   ЕГЕ приема свой процедурен правилник.

8.   Отчет за дейността на ЕГЕ се изготвя преди края на мандата, като отговорен за него е председателят. Този отчет се публикува.

Член 5

Разходи за заседанията

Пътни и дневни разходи за събранията на ЕГЕ се поемат от Комисията съгласно правилата на Комисията.

Член 6

Влизане в сила

Настоящото решение ще бъде публикувано в Официален вестник на Европейския съюз и влиза в сила в деня на номиниране на новите членове на ЕГЕ. То замества Решение 2009/757/ЕО.

Съставено в Брюксел на 23 декември 2009 година.

За Комисията

José Manuel BARROSO

Председател


(1)  ОВ L 127, 20.5.2005 г., стр. 17.

(2)  ОВ L 270, 15.10.2009 г., стр. 18.