31.1.2009   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 30/112


РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

от 19 януари 2009 г.

за изменение на Решение 2006/144/EО относно стратегическите насоки на Общността за развитие на селските райони (период на програмиране от 2007 г. до 2013 г.)

(2009/61/ЕО)

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност, и по-специално член 37 от него,

като взе предвид предложението на Комисията,

като взе предвид становището на Европейския парламент (1),

като има предвид, че:

(1)

С Решение 2006/144/EО (2) Съветът прие стратегическите насоки на Общността за развитие на селските райони (период на програмиране от 2007 г. до 2013 г.), (по-нататък наричани „стратегически насоки на Общността“).

(2)

Регламент (EО) № 1698/2005 на Съвета от 20 септември 2005 г. относно подпомагане на развитието на селските райони от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) (3) предвижда, че стратегическите насоки на Общността могат да бъдат предмет на преразглеждане, за да се отчетат значими изменения в приоритетите на Общността.

(3)

В оценката на прилагането на реформата на общата селскостопанска политика от 2003 г., изменението на климата, възобновяемите енергийни източници, управлението на водите, биоразнообразието и преструктурирането на сектора на млякото и млечните продукти бяха посочени като съществени нови предизвикателства за европейското селско стопанство. Целите, свързани с тези приоритети, следва да бъдат подкрепени в рамките на програмите за развитие на селските райони, одобрени в съответствие с Регламент (EО) № 1698/2005.

(4)

В стратегическите насоки на Общността следва да се определят областите, които са от значение за изпълнението на преразгледаните приоритети на Общността, свързани с изменението на климата, възобновяемите енергийни източници, управлението на водите, биоразнообразието и преструктурирането на сектора на млякото и млечните продукти.

(5)

Ефективността на проектите, свързани с приоритетите в областта на изменението на климата, възобновяемите енергийни източници, управлението на водите и биоразнообразието, следва да бъде увеличена чрез иновации. В този контекст, осигуряването на подкрепа за иновации може по-специално да допринесе за постигането на целите чрез разработване на нови технологии, продукти и процеси.

(6)

Въз основа на преразглеждането на стратегическите насоки на Общността всяка държава-членка следва да преразгледа своя национален стратегически план като референтна рамка за преглед на програмите за развитие на селските райони.

(7)

Решение 2006/144/ЕО следва да бъде съответно изменено,

РЕШИ:

Член единствен

Решение 2006/144/EО се изменя в съответствие с приложението към настоящото решение.

Съставено в Брюксел на 19 януари 2009 г.

За Съвета

Председател

P. GANDALOVIČ


(1)  Становище от 19 ноември 2008 г. (все още непубликувано в Официален вестник).

(2)  ОВ L 55, 25.2.2006 г., стp. 20.

(3)  ОВ L 277, 21.10.2005 г., стр. 1.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Стратегическите насоки на Общността за развитие на селските райони (период на програмиране от 2007 г. до 2013 г.), изложени в приложението към Решение 2006/144/ЕО, се изменят, както следва:

1)

В част 2 се добавя следната точка:

„2.5   Посрещане на новите предизвикателства

В рамките на преразглеждането на реформите, въведени през 2003 г., бе направена оценка и на баланса между разходите за преки плащания по първия стълб на ОСП и финансирането на политиката за развитие на селските райони. Предвид това, че целият бюджет за ОСП е определен до 2013 г., единственият начин за осигуряване на допълнително финансиране за развитие на селските райони е чрез увеличаване на задължителната модулация. Допълнителното финансиране е необходимо за засилване на усилията във връзка с приоритетите на Общността в областта на изменението на климата, възобновяемите енергийни източници, управлението на водите, биоразнообразието (включително свързана с това подкрепа за иновации) и преструктурирането на сектора на млякото и млечните продукти:

i)

Климатът и енергетиката се превърнаха в приоритети, тъй като ЕС се превръща във водещ фактор за изграждането на глобална нисковъглеродна икономика. През март 2007 г. Европейският съвет прие заключения (1) за намаляване на емисиите на парникови газове с най-малко 20 % до 2020 г. в сравнение с 1990 г. (30 % като част от международно споразумение за глобалните цели) и определи обвързваща цел от 20 % за използване на възобновяеми енергийни източници до 2020 г., включително дял от 10 % на биогоривата в потреблението на нефтопродукти и дизелово гориво за транспорта. Селското и горското стопанство могат да имат важен принос за осигуряването на суровини за биоенергията, за улавянето на въглероден диоксид и за допълнително намаляване на емисиите на парникови газове.

ii)

Целите на ЕС по отношение на политиката за водите се установени в Директива 2000/60/EО на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2000 г. за установяване на рамка за действията на Общността в областта на политиката за водите (2), която ще започне да се изпълнява изцяло през периода 2010-2012 г. Селското и горското стопанство, като основни потребители на вода и водни ресурси, играят основна роля при устойчивото управление на водите както по отношение на количеството, така и по отношение на качеството. Управлението на водите ще става все по-важна част от стратегията за адаптиране, насочена към справяне с вече неизбежното изменение на климата.

iii)

Държавите-членки се ангажираха да спрат намаляването на биоразнообразието до 2010 г. — цел, която изглежда все по-малко вероятно да бъде постигната. Голяма част от биоразнообразието на Европа зависи от селското и горското стопанство и усилията за запазване на биоразнообразието ще трябва да се увеличат, по-специално с оглед на очакваните отрицателни последици от изменението на климата и нарастващото търсене на вода.

iv)

Производителите на мляко и млечни продукти осигуряват съществен принос към запазването на ландшафта посредством устойчива селскостопанска дейност, по-специално в регионите с неравностойно положение. С оглед на високите им производствени разходи и структурните промени, пред които трябва да се изправят поради постепенното премахване на квотната система за млякото, за производителите на мляко и млечни продукти следва да се осигурят съпътстващи мерки за подкрепа, за да им се даде възможност да се адаптират по-добре към новите пазарни условия.

v)

Мерките за развитие на селските райони могат по-специално да бъдат използвани за насърчаване на иновациите в управлението на водите, производството и употребата на възобновяеми енергийни източници, защитата на биоразнообразието, адаптацията и смекчаването на последиците от изменението на климата, както и за насърчаване на решения в областта на конкурентоспособността и околната среда, които да са от полза за всички участници. За да се насърчи пълноценното използване на иновациите, следва да се предостави специална подкрепа за иновативни проекти, свързани с новите предизвикателства.“;

2)

В част 3 се вмъква следната точка:

„3.4а.   Справяне с новите предизвикателства

Стратегически насоки на Общността

Изменението на климата, възобновяемите енергийни източници, управлението на водите, биоразнообразието (включително свързана с това подкрепа за иновации) и преструктурирането на сектора на млякото и млечните продукти са основни предизвикателства за селските райони, селското и горското стопанство на Европа. Като част от глобалната стратегия на ЕС относно изменението на климата, селското и горското стопанство ще имат за цел да осигурят по-голям принос за намаляване на емисиите на парникови газове и за увеличаване на улавянето на въглероден диоксид. Увеличеното производство на възобновяеми енергийни източници от биомаса от селското и горското стопанство също следва да спомогне за постигането на новите цели на ЕС за общото потребление на горива и енергия до 2020 г. Практиките за по-устойчиво управление на водите в селското стопанство ще бъдат решаващи, за да се гарантира достатъчно количество и качество на водите в бъдеще и за да се адаптират очакваните въздействия на изменението на климата върху водните ресурси. Освен това спирането на намаляването на биоразнообразието остава основно предизвикателство. Подкрепата за иновации, свързани с посочените нови предизвикателства, може да улесни изпълнението на тези приоритети. С оглед на изтичането на режима за квоти за мляко и млечни продукти ще нарасне необходимостта от преструктуриране на селското стопанство. В този контекст мерките за развитие на селските райони ще бъдат от съществено значение като съпътстващи мерки на реформите в сектора на млякото и млечните продукти. Допълнителните ресурси, които ще се освободят от 2010 г. чрез увеличаване на задължителната модулация, следва да се насочат към укрепване на дейността на Общността в областта на изменението на климата, възобновяемите енергийни източници, управлението на водите, биоразнообразието и преструктурирането на сектора на млякото и млечните продукти.

За осъществяването на тези приоритети държавите-членки се насърчават да съсредоточат подкрепата върху ключови дейности. Такива ключови дейности могат да включват следните видове проекти:

i)

По-специално подкрепата за инвестициите по ос 1 може да се насочи към машини и оборудване за пестене на енергия, вода и други ресурси, както и към производство на енергия от възобновяеми източници за използване в стопанствата. В селското стопанство, хранително-вкусовия сектор и сектора на горското стопанство подкрепата за инвестициите следва да спомогне за развитието на иновационни и по-устойчиви начини за преработка на биогоривата.

ii)

По ос 2 агроекологичните и лесовъдните мерки могат да се използват по-специално за увеличаване на биоразнообразието чрез запазване на множеството различни растителни видове, опазване и поддръжка на пасбищата и екстензивни форми на селскостопанско производство. Специфичните дейности по ос 2, като агроекологичните мерки или залесяването, също могат да спомогнат за увеличаване на капацитета за по-добро управление на наличните водни ресурси по отношение на количеството и за защитата им по отношение на качеството. Освен това, някои агроекологични и лесовъдни дейности допринасят за намаляване на емисиите на азотен оксид (N2O) и метан (CH4) и спомагат за насърчаване на улавянето на въглероден диоксид.

iii)

По оси 3 и 4 могат да се подпомагат проекти от местен мащаб и сътрудничеството за възобновяеми енергийни източници, както и диверсификацията на земеделските стопани в производството на биоенергийни продукти. Опазването на природното наследство може да спомогне за защитата на местообитания и водни басейни с голяма стойност.

iv)

Тъй като всички селски райони се сблъскват с проблемите, свързани с изменението на климата и възобновяемите енергийни източници, държавите-членки могат да насърчават групите за дейност по места по ос 4 (Лидер) да повдигат тези въпроси в стратегиите си за местно развитие като тема на всички равнища. Групите са добре поставени, за да допринесат за намирането на съобразени с местната ситуация решения на въпросите, свързани с адаптиране към изменението на климата и с възобновяемите енергийни източници.

v)

Иновациите имат потенциал за постигане на изключително положителни резултати при справянето с новите предизвикателства в областта на изменението на климата, производството на възобновяеми енергийни източници, практиките за по-устойчиво управление на водите и спирането на намаляването на биоразнообразието. Подкрепата за иновациите в тези области би могла да се осъществи под формата на насърчаване на разработването, възприемането и прилагането на съответни технологии, продукти и процеси.

vi)

По принцип, помощта се насочва към видовете проекти, които съответстват на целите и разпоредбите, установени в Регламент (EО) № 1698/2005, и които допринасят за оказването на положително възможно въздействие с оглед на новите предизвикателства, като например посочените в приложение II към същия регламент.“.


(1)  Заключения на председателството на Европейския съвет в Брюксел (8 и 9 март 2007 г.).

(2)  ОВ L 327, 22.12.2000 г., стр. 1.