21.6.2008   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 162/34


ПРЕПОРЪКА НА КОМИСИЯТА

от 30 май 2008 година

относно мерки за намаляване на рисковете от веществата трихлороетилен, бензол и 2-метокси-2-метилбутан (третичен-амил-метил-етер — ТАМЕ)

(нотифицирано под номер C(2008) 2271)

(текст от значение за ЕИП)

(2008/471/ЕО)

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Регламент (ЕИО) № 793/93 на Съвета от 23 март 1993 г. относно оценка и контрол на рисковете от съществуващите вещества (1), и по-специално член 11, параграф 2 от него,

като има предвид, че:

(1)

В рамките на Регламент (ЕИО) № 793/93 следните вещества са определени като приоритетни вещества за оценка в съответствие с Регламент (ЕО) № 1179/94 на Комисията (2) и Регламент (ЕО) № 2364/2000 на Комисията (3), отнасящи се съответно до първия и четвъртия списъци на приоритетни вещества, както е предвидено в Регламент (ЕИО) № 793/93:

трихлороетилен,

бензол,

2-метокси-2-метилбутан (третичен-амил-метил-етер — ТАМЕ).

(2)

Докладващите държави-членки, определени съгласно тези регламенти, извършиха дейности по оценка на рисковете за хората и околната среда от тези вещества съгласно Регламент (ЕО) № 1488/94 на Комисията от 28 юни 1994 г., определящ принципите за оценка на рисковете за хората и околната среда от съществуващите вещества (4) и предложиха стратегия за ограничаване на рисковете съгласно Регламент (ЕИО) № 793/93.

(3)

Бяха проведени консултации с Научния комитет по токсичност, екотоксичност и околна среда (SCTEE) и Научния комитет по рисковете за здравето и околната среда (SCHER) и те дадоха становища по отношение на оценките на рисковете, извършени от докладчиците. Становищата бяха публикувани на интернет страницата на горепосочените научни комитети.

(4)

Резултатите от оценката на рисковете и последващите резултати от стратегиите за ограничаване на рисковете бяха представени в съответното Съобщение на Комисията (5).

(5)

Въз основа на тази оценка е уместно да се препоръчат някои мерки за ограничаване на рисковете от определени вещества.

(6)

Препоръчаните мерки за намаляване на рисковете за работниците следва да бъдат разглеждани в рамките на законодателството за защита на работниците, за което се смята, че осигурява адекватна рамка за ограничаване до необходимата степен на рисковете от съответните вещества.

(7)

Мерките за намаляване на рисковете, предвидени в настоящата препоръка, са в съответствие със становището на комитета, учреден съгласно член 15, параграф 1 от Регламент (ЕИО) № 793/93,

ПРЕПОРЪЧВА:

РАЗДЕЛ 1

ТРИХЛОРОЕТИЛЕН

(CAS № 79-01-6; Einecs № 201-167-4)

Мерки за намаляване на рисковете за работниците (1)

1.

Трябва да се вземе предвид доброволно споразумение с Европейската асоциация за хлорирани разтворители (представляваща европейските производители на веществото), техните разпространители и клиентите, за ограничаване на продажбите на веществото само на купувачи, които са в съответствие с изискванията на Хартата за безопасна употреба на трихлороетилен при почистването на метални повърхности. Тази харта изисква от потребителите да използват трихлороетилен само за почистване на метални повърхности в херметизирани или затворени системи, съгласно определението в част 4 на Европейския стандарт EN 12921, като нейното спазване е предмет на наблюдение от трети страни.

РАЗДЕЛ 2

БЕНЗОЛ

(CAS № 71-43-2; Einecs № 200-753-7)

Мерки за намаляване на рисковете за работниците (2, 3, 4, 5)

2.

За отстраняване на потенциалните рискове в пречиствателните станции за отпадъчни води от обекти, произвеждащи и/или обработващи бензол, се препоръчва в разрешенията, издавани съгласно Директива 2008/1/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (6) (за комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването), компетентните органи в съответните държави-членки трябва да определят условията, нормите за допустими емисии или еквивалентните параметри или технически мерки по отношение на бензола, за да бъде експлоатацията в съответствие с най-добрите налични техники, като вземат предвид техническите характеристики на разглежданите инсталации, тяхното географско разположение и условията на местната околна среда.

3.

Държавите-членки трябва да контролират внимателно прилагането на най-добрите налични техники по отношение на бензола и да докладват на Комисията за всички значими развития в тази област, в рамките на обмена на информация за най-добрите налични техники.

4.

За улесняване на издаването на разрешения и на мониторинга съгласно Директива 2008/1/ЕО (за комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването), бензолът следва да бъде включен в текущите работи по разработването на насоки за „Най-добри налични техники“ (BAT).

5.

Излагането на микроорганизми в пречиствателните станции за промишлени отпадъчни води на въздействието на бензол следва, когато е необходимо, да се контролира от национални разпоредби, за да се осигури, че не би могло да се очакват рискове за микроорганизмите и за околната среда.

РАЗДЕЛ 3

2-МЕТОКСИ-2-МЕТИЛБУТАН (ТРЕТИЧЕН-АМИЛ-МЕТИЛ-ЕТЕР — ТАМЕ)

(CAS № 994-05-8; Einecs № 213-611-4)

Мерки за намаляване на рисковете за околната среда (6—11)

6.

Предотвратяването на антропогенни замърсявания на подземни води, включително замърсявания с третичен-амил-метил-етер, представлява ключова цел на действащото общностно законодателство (7). В този смисъл, препоръчва се въвеждането на програми за мониторинг в случаите, при които това е уместно, с цел да се даде възможност за ранно установяване на евентуално замърсяване на подпочвени води с третичен-амил-метил-етер.

7.

Също така, препоръчва се широко прилагане на най-добрите налични техники при изграждането и експлоатацията на подземни резервоари и разпределителни тръбни връзки за нефтопродукти в бензиностанциите. В това отношение държавите-членки следва да разгледат възможността за въвеждане на задължителни изисквания, особено по отношение на всички бензиностанции, които са разположени в райони на попълване на запасите от подземни води.

8.

В разрешенията, издавани по силата на Директива 2008/1/ЕО, компетентните органи в съответните държави-членки следва да определят условия, норми за допустими емисии или еквивалентни технически изисквания по отношение на веществото третичен-амил-метил-етер, за да бъдат съответните инсталации експлоатирани в съответствие с най-добрите налични техники, като се отчитат техническите характеристики на съответните инсталации, тяхното географско положение и местните условия на околната среда.

9.

Държавите-членки следва внимателно да наблюдават прилагането на най-добри налични техники по отношение на веществото третичен-амил-метил-етер и да докладват на Комисията за всички значими факти и развития — в рамките на обмяната на информация за най-добри налични техники.

10.

Местните емисии в повърхностните води следва, когато е необходимо, да се контролират от национални правила, за да се осигури, че не би могло да се очакват рискове за околната среда.

11.

Препоръчаните мерки за намаляване на рисковете с оглед защита на подземните води се считат за достатъчни за защита на хората посредством околната среда.

РАЗДЕЛ 4

АДРЕСАТИ

12.

Адресати на настоящата препоръка са всички сектори, които внасят, произвеждат, транспортират, съхраняват, изготвят препарати или извършват друга обработка, използват, обезвреждат или възстановяват разглежданите вещества, както и държавите-членки.

Съставено в Брюксел на 30 май 2008 година.

За Комисията

Stavros DIMAS

Член на Комисията


(1)  ОВ L 84, 5.4.1993 г., стр. 1. Регламент, изменен с Регламент (ЕО) № 1882/2003 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 284, 31.10.2003 г., стр. 1).

(2)  ОВ L 131, 26.5.1994 г., стр. 3.

(3)  ОВ L 273, 26.10.2000 г., стр. 5.

(4)  ОВ L 161, 29.6.1994 г., стр. 3.

(5)  ОВ C 157, 21.6.2008 г., стр. 1.

(6)  ОВ L 24, 29.1.2008 г., стр. 8.

(7)  Директива 2000/60/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2000 г. за установяване на рамка за действията на Общността в областта на политиката за водите (ОВ L 327, 22.12.2000 г., стр. 1).