15.3.2008   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 73/13


РЕШЕНИЕ № 234/2008/ЕО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

от 11 март 2008 година

за създаване на Европейски статистически консултативен комитет и за отмяна на Решение 91/116/ЕИО на Съвета

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за създаване на Европейската общност, и по-специално член 285 от него,

като взеха предвид предложението на Комисията,

като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет (1),

след консултация с Комитета на регионите,

в съответствие с процедурата, установена в член 251 от Договора (2),

като имат предвид, че:

(1)

Провеждането на консултации с потребители и производители на статистическа информация, както и с респондентите в рамките на проучвания за получаване на такава информация, е наложително с оглед подготвянето и разработването на общностна политика в областта на статистическата информация.

(2)

Европейският консултативен комитет за статистическа информация в икономическата и социалната област, създаден с Решение 91/116/ЕИО на Съвета (3), понастоящем подпомага Съвета и Комисията при координирането на целите на общностната политика в областта на статистическата информация съобразно потребностите на ползвателите и разходите на доставчиците и производителите на информация.

(3)

Въпреки полезността на Европейския консултативен комитет за статистическа информация в икономическата и социалната област, настъпилите в Общността промени, и най-вече увеличаването на броя на държавите-членки до 27 изискват да бъдат направени промени по отношение на неговите роля, мандат, състав и процедури. С оглед на по-голямата яснота е целесъобразно този комитет да бъде заменен с нов Европейски статистически консултативен комитет („Комитетът“).

(4)

Комитетът следва да допринесе за тясното сътрудничество в процеса на планиране на програмата с цел да се подобри управлението на европейската статистическа система и да се повиши качеството на общностната статистика. За тази цел следва да се поддържа тясно сътрудничество със Статистическия програмен комитет, създаден с Решение 89/382/ЕИО, Евратом на Съвета (4), и с Комитета по парична и финансова статистика и статистика на платежния баланс, създаден с Решение 91/115/ЕИО на Съвета (5).

(5)

Следва да се постигне равновесие между необходимостта от съкращаване на броя на членовете, така че Комитетът да може да работи ефикасно в разширената Общност, и необходимостта всички заинтересовани страни в областта на общностната статистика да бъдат представени, както се изисква в заключенията на Съвета от 8 ноември 2005 г.

(6)

Необходимостта от по-добра оценка и равновесие на разходите и приходите, свързани със статистическите нужди на Общността, и от адаптиране и намаляване на тежестта на общностното законодателство в областта на статистиката, така че да се отговори на нарастващото търсене, означава, че Комитетът следва да играе по-голяма роля при изготвянето и изпълнението на статистическата програма на Общността.

(7)

Комитетът следва да канализира препоръки от потребителите, респондентите и производителите на статистическа информация относно целите на общностната политика в областта на статистическата информация.

(8)

Решение 91/116/ЕИО следва да бъде отменено,

РЕШИХА:

Член 1

Европейски статистически консултативен комитет

1.   Създава се Европейски статистически консултативен комитет (наричан по-долу „Комитетът“).

2.   Комитетът оказва съдействие на Европейския парламент, Съвета и Комисията, като гарантира, че потребностите на ползвателите и разходите на доставчиците и производителите на информация са взети предвид при координирането на стратегическите цели и приоритети на общностната политика в областта на статистическата информация.

3.   Това съдействие се оказва във всички области на статистиката, свързани с общностната политика в областта на статистическата информация.

Член 2

Задачи

1.   Комисията се консултира с Комитета в ранен стадий на подготовката на статистическата програма на Общността. Комитетът дава своето становище по-специално по следните въпроси:

а)

значението на статистическата програма на Общността във връзка с изискванията за европейска интеграция и развитие, както са формулирани от общностните институции, националните и регионалните органи, представителите на различните икономически и социални категории и на научните среди;

б)

значението на статистическата програма на Общността за общностните дейности предвид икономическото, социалното и техническото развитие;

в)

равновесието по отношение на приоритети и ресурси между различните области на статистическата програма на Общността, годишната статистическа програма на Комисията и осъществимостта на преразпределяне на приоритетите в рамките на статистическата работа;

г)

адекватността на ресурсите, необходими за изпълнението на статистическата програма на Общността, включително преките разходи на Общността и на националните органи, както и дали обхватът, степента на обстойност и разходите в областта на статистиката на Общността са подходящи с оглед на потребностите на ползвателите;

д)

разходите, свързани с предоставянето на статистическа информация от доставчиците на информация, и възможните начини за намаляване на тежестта за респондентите, по-специално на тежестта за малките и средните предприятия.

2.   Комитетът привлича също така вниманието на Комисията върху области, в които може да се окаже необходимо разработването на нови статистически дейности, и предоставя консултации на Комисията относно начините за повишаване на значимостта на статистиката на Общността за ползвателите, като се вземат предвид разходите на доставчиците и производителите на информация.

Член 3

Връзки с институции на Общността и други органи

1.   По искане на Европейския парламент, Съвета и Комисията Комитетът дава становище по въпроси, свързани с потребностите на ползвателите и разходите на доставчиците на информация във връзка с разработването на общностната политика в областта на статистическата информация, приоритетите на статистическата програма на Общността, оценяването на съществуващите статистики, качеството на информацията и нейното разпространение.

2.   Комитетът дава становище и представя доклади пред Европейския парламент, Съвета и Комисията относно потребностите на ползвателите и разходите на доставчиците на информация при изготвянето и разпространението на общностна статистика, когато сметне това за необходимо за осъществяване на своите задачи.

Комисията представя годишен доклад за начина, по който се е съобразила със становищата на Комитета.

3.   При изпълнението на своите задачи Комитетът си сътрудничи със Статистическия програмен комитет и с Комитета по парична и финансова статистика и статистика на платежния баланс. Той редовно информира двата комитета за становищата си относно задачите, предвидени в член 2, и им изпраща становищата и докладите, посочени в параграфи 1 и 2 от настоящия член.

4.   Комитетът изгражда връзки с националните съвети на ползвателите на статистическа информация.

Член 4

Състав и процедура на назначаване

1.   Комитетът се състои от 24 членове, както следва:

а)

дванадесет членове се назначават от Комисията след консултация с Европейския парламент и Съвета. Те са независими при изпълнението на функциите си. Предвид номинирането на тези дванадесет членове, всяка държава-членка предоставя на Комисията списък от трима кандидати с доказана квалификация в областта на статистиката. Комисията се стреми да гарантира, че подборът на тези дванадесет членове представлява в еднаква степен ползвателите, респондентите и другите заинтересовани страни в областта на статистиката на Общността (включително научната общност, социалните партньори и гражданското общество). Дванадесетте членове изпълняват своите задължения в лично качество;

б)

единадесет членове се назначават пряко от институциите и органите, към които принадлежат, както следва:

i)

един член, който представлява Европейския парламент,

ii)

един член, който представлява Съвета,

iii)

един член, който представлява Европейския икономически и социален комитет,

iv)

един член, който представлява Комитета на регионите,

v)

един член, който представлява Европейската централна банка,

vi)

двама членове, които представляват Статистическия програмен комитет,

vii)

един член, който представлява Конфедерацията на европейския бизнес (Businesseurope),

viii)

един член, който представлява Европейската конфедерация на профсъюзите,

ix)

един член, който представлява Европейската асоциация на занаятчиите и малките и средните предприятия,

x)

Европейският надзорен орган по защита на данните;

в)

генералният директор на Евростат е по право член на Комитета без право на глас.

2.   Списъкът на членовете на Комитета се публикува в Официален вестник на Европейския съюз, серия С.

Член 5

Продължителност на мандата

1.   Членовете на Комитета се избират за петгодишен мандат, който може да бъде подновен еднократно. При изтичане на мандата членовете продължават да изпълняват своите задължения до назначаването на заместници или подновяването на мандата.

2.   Ако член на Комитета подаде оставка преди изтичането на неговия мандат, той се замества за оставащия срок от член, който се назначава съгласно процедурата по член 4.

Член 6

Структура и дейност

1.   Комитетът избира председател измежду членовете, назначени от Комисията. Председателят се избира за петгодишен мандат, който може да бъде подновен еднократно.

2.   Председателят свиква Комитета най-малко веднъж годишно или по собствена инициатива, или по искане на най-малко една трета от членовете.

3.   При изготвянето на становища по статистически въпроси от особена сложност Комитетът може, като действа съгласувано с Комисията, да създаде временни работни групи, председателствани от член на Комитета. Всяка работна група се състои от експерти, като се поддържа равновесие по отношение на техния професионален опит и географско разпределение. Председателите на тези работни групи представят резултатите от тяхната работа под формата на доклад на заседание на Комитета.

4.   С оглед на изпълнението на задачите си Комитетът може да провежда проучвания и семинари.

5.   Представители на всички заинтересовани служби на Комисията могат да участват в заседанията на Комитета и работните групи в качеството на наблюдатели.

Председателят може да разреши на други наблюдатели да присъстват на заседанията на Комитета.

6.   Комисията осигурява секретарски услуги на Комитета и на работните групи.

7.   Разходите на Комитета се включват в бюджетните прогнози на Комисията.

Член 7

Процедури за вземане на решение

Вътрешният процедурен правилник на комитета определя подробно процедурите за вземане на решение.

Член 8

Поверителност

Без да се засяга член 287 от Договора, членовете на Комитета са длъжни да не разкриват информация, до която са получили достъп в хода на работата на Комитета или на работните групи, ако Комисията ги информира, че такава информация основателно има поверителен характер или че искането за становище или повдигнатият въпрос биха довели до разкриване на такава поверителна информация.

Член 9

Вътрешен процедурен правилник

Комитетът приема свой процедурен правилник след консултация с Комисията. Процедурният правилник се предоставя за сведение на Европейския парламент и на Съвета.

Член 10

Отмяна

Решение 91/116/ЕИО се отменя.

Член 11

Влизане в сила

Настоящото решение влиза в сила на 15 юни 2008 година.

Съставено в Страсбург на 11 март 2008 година.

За Европейския парламент

Председател

H.-G. PÖTTERING

За Съвета

Председател

J. LENARČIČ


(1)  ОВ C 97, 28.4.2007 г., стр. 1.

(2)  Становище на Европейския парламент от 24 октомври 2007 г. (все още непубликувано в Официален вестник) и решение на Съвета от 14 февруари 2008 г.

(3)  ОВ L 59, 6.3.1991 г., стр. 21. Решение, изменено с Решение 97/255/ЕО (ОВ L 102, 19.4.1997 г., стр. 32).

(4)  ОВ L 181, 28.6.1989 г., стр. 47.

(5)  ОВ L 59, 6.3.1991 г., стр. 19. Решение, заменено с Решение 2006/856/ЕО (ОВ L 332, 30.11.2006 г., стр. 21).