30.4.2007   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 113/3


РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 458/2007 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

от 25 април 2007 година

относно Европейската система за интегрирана статистика на социалната закрила (Esspros)

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за създаване на Европейската общност, и по-специално член 285, параграф 1 от него,

като взеха предвид предложението на Комисията,

като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет (1),

в съответствие с процедурата, предвидена в член 251 от Договора (2),

като имат предвид, че:

(1)

Член 2 от Договора определя постигането на по-високо ниво на социална закрила като една от задачите на Общността.

(2)

Европейският съвет в Лисабон през март 2000 г. даде тласък на един процес на обмяна на политики между държавите-членки във връзка с осъвременяването на системите за социална закрила.

(3)

С Решение 2004/689/ЕО на Съвета (3) беше учреден комитет „Социална закрила“, който да послужи като средство за взаимен обмен между Комисията и държавите-членки във връзка с осъвременяването и усъвършенстването на системите за социална закрила.

(4)

Със съобщение от 27 май 2003 г. Комисията очерта стратегия за рационализиране на процесите на открита координация в сферата на социалната политика с оглед засилване на ролята на социалната закрила и социалната интеграция в рамките на Лисабонската стратегия. На 20 октомври 2003 г. Съветът прие, че рационализирането би следвало да влезе в сила от 2006 г. В този смисъл годишният съвместен доклад се превърна в основно средство за отчет, чиято задача е да представи съвкупността от основните аналитични констатации и политическите послания, касаещи както Открития метод на координация (ОМК) в различните му сфери на приложение, така и взаимосвързаните въпроси в областта на социалната закрила.

(5)

ОМК постави нов акцент върху необходимостта от сравними, своевременни и надеждни статистически данни в сферата на социалната политика. В частност, сравнимите статистически данни относно социалната закрила се използват в годишните съвместни доклади.

(6)

Комисията (Евростат) вече събира от държавите-членки на доброволни начала годишни данни, свързани със социалната закрила. Тази практика се наложи в държавите-членки и се основава на общи методологични принципи, предназначени да гарантират сравнимост на данните.

(7)

Изготвянето на конкретна статистика на Общността се ръководи от правилата, установени в Регламент (EО) № 322/97 на Съвета от 17 февруари 1997 г. относно статистиката на Общността (4).

(8)

Мерките, необходими за прилагането на настоящия регламент, следва да бъдат приети в съответствие с Решение 1999/468/ЕО на Съвета от 28 юни 1999 г. относно установяване на условията и реда за упражняване на изпълнителните правомощия, предоставени на Комисията (5).

(9)

По-специално Комисията следва да бъде оправомощена да реши коя да бъде първата година, за която е необходимо да се съберат пълни данни относно нетните обезщетения по социална закрила. Комисията също така трябва да бъде оправомощена да приема мерки, касаещи подробната класификация на обхванатите данни, определенията, които ще бъдат използвани, и актуализирането на правилата за разпространение. Тъй като подобни мерки имат общ характер и са предназначени да изменят несъществени елементи и да допълнят настоящия регламент чрез добавяне на нови несъществени елементи, те следва да бъдат приети в съответствие с процедурата по регулиране с контрол, предвидена в член 5а от Решение 1999/468/ЕО.

(10)

Тъй като целта на настоящия регламент, а именно създаването на общи статистически стандарти, които ще позволят представянето на хармонизирани данни, не може да бъде постигната ефективно от държавите-членки и следователно може да бъде постигната по-добре на общностно равнище, Общността може да приеме мерки в съответствие с принципа на субсидиарността, установен в член 5 от Договора. В съответствие с принципа на пропорционалността, установен в посочения член, настоящият регламент не надхвърля необходимото за постигане на тази цел.

(11)

Налице е сътрудничество с Организацията за икономическо сътрудничество и развитие в сферата на нетните обезщетения за социална закрила.

(12)

Бяха проведени консултации със Статистическия програмен комитет, създаден с Решение 89/382/ЕИО, Евратом на Съвета (6),

ПРИЕХА НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Предмет

Целта на настоящия регламент е създаването на Европейска система за интегрирана статистика на социалната закрила (наричана по-долу „Esspros“), чрез установяване на:

а)

методологична рамка, основаваща се на общи стандарти, определения, класификации и счетоводни правила, която да се използва за събиране на сравними статистически данни в полза на Общността;

и

б)

срокове за предаването на статистическите данни, събрани в съответствие с Esspros.

Член 2

Определения

За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

а)

„статистика на Общността“ има значението, определено в член 2 от Регламент (ЕО) № 322/97;

б)

„социална закрила“: всяка намеса от страна на публични или частни организации с цел облекчаване на домакинствата и лицата по отношение на определен набор от рискове или потребности, при условие че няма нито едновременна взаимна, нито индивидуална договореност за това. Списъкът с рисковете или потребностите, които могат да доведат до необходимост от социална закрила, се определя по споразумение, както следва: болест и/или здравеопазване; инвалидност; старост; възникване на наследствени права; семейство/деца; безработица; жилищно настаняване; социална изолация, когато не е класифицирана на друго място;

в)

„схема за социална закрила“: обособена съвкупност от правила, които се прилагат от една или повече институционални единици, регулиращи предоставянето на обезщетения за социална закрила и тяхното финансиране;

г)

„обезщетения за социална закрила“: обезщетения в брой или в натура по схемите за социална закрила за домакинства и лица, с цел освобождаването им от бремето на един или повече от дефинираните рискове или потребности;

д)

„фискална помощ“: социална закрила, предоставена под формата на данъчни облекчения, които биха били определени като обезщетения за социална закрила, ако се предоставяха в брой. Изключват се данъчните облекчения, насърчаващи предоставянето на социална закрила или насърчаващи частните осигурителни планове;

е)

„нетни обезщетения за социална закрила“: стойността на обезщетенията за социална закрила, с изключение на данъците и социалните вноски, плащани от получателите на обезщетения, допълнение от стойността на фискалните обезщетения.

Член 3

Обхват на системата

1.   Статистиката, отнасяща се до базовата система на Esspros, обхваща финансовите потоци на приходите и разходите, свързани със социалната закрила.

Тези данни се предават на ниво схема за социална закрила. За всяка схема отделните разходи и приходи се предоставят в съответствие с класификациите на Esspros.

Що се отнася до количествените данни по схеми и видове обезщетения, предаваните данни в съответствие с обобщените нива на класификациите и разпоредбите по отношение на предоставянето и разпространението на данни са описани в точка 1 от приложение I. Що се отнася до качествената информация по схеми и видове обезщетения, обхватът, предоставянето на данни, актуализирането на качествената информация и разпространението, са описани в точка 2 от приложение I.

Първата година, за която се събират данни, е 2008.

2.   Към базовата система Esspros се добавят модули, които обхващат допълнителна статистическа информация относно получателите на пенсии и нетните обезщетения за социална закрила.

Член 4

Модул за бенефициерите на пенсии

1.   От първата година на събиране на данни по настоящия регламент ежегодно към базовата система се добавя модул за бенефициерите на пенсии. Обхватът и редът на предоставяне и разпространение на данни са посочени в приложение II.

2.   Първата година, за която се събират данни, е 2008.

Член 5

Модул за нетни обезщетения за социална закрила

1.   С оглед въвеждането на модул за нетните обезщетения за социална закрила, до края на 2008 г. във всички държави-членки се извършва пилотно събиране на данни за 2005 г. Обхватът и разпоредбите за предоставяне на данните са посочени в приложение III.

2.   На базата на извършения анализ от посоченото национално пилотно събиране на данни и при условие че резултатът от мнозинството пилотни проучвания е положителен, мерките, свързани с пристъпването към цялостно събиране на данните за този модул се приемат съгласно процедурата по регулиране с контрол, посочена в член 8, параграф 3. Такова комплексно събиране на данни следва да започне не по-рано от 2010 г.

Член 6

Източници на данни

Статистическите данни по отношение на социалната закрила се основават на следните източници на данни, в зависимост от тяхното наличие в държавите-членки и в съответствие с националното законодателство и практики:

а)

регистри и други административни източници;

б)

статистически наблюдения;

в)

оценки.

Член 7

Разпоредби за прилагане

1.   Разпоредбите за прилагане на настоящия регламент следва да бъдат съобразени с резултатите от анализа на разходите и ползите и се отнасят до базовата система Esspros, установена в приложение I, модула за бенефициерите на пенсии, установен в приложение II и модула за нетните обезщетения за социална закрила, посочен в член 5.

2.   Мерките относно форматите за предаване на данни, резултатите, които следва да се предават и критериите за измерване на качеството се приемат в съответствие с процедурата по регулиране, посочена в член 8, параграф 2.

3.   Мерките, предназначени да изменят несъществени елементи на настоящия регламент, в това число чрез допълването му, относно решението за първата година, за която се събират пълни данни и мерките, свързани с подробната класификация на включените данни, определенията, които ще се използват и актуализирането на правилата за разпространение, се приемат в съответствие с процедурата по регулиране с контрол, посочена в член 8, параграф 3. Тези мерки са предназначени да изменят несъществените елементи на настоящия регламент, inter alia, чрез допълването му.

Член 8

Процедура

1.   Комисията се подпомага от Статистическия програмен комитет, създаден с Решение 89/382/ЕИО, Евратом.

2.   Когато се прави позоваване на настоящия параграф, се прилагат членове 5 и 7 от Решение 1999/468/ЕО, при спазване на разпоредбите на член 8 от него.

Срокът, предвиден в член 5, параграф 6 от Решение 1999/468/ЕО, се определя на три месеца.

3.   Когато се прави позоваване на настоящия параграф, се прилага член 5а, параграфи от 1 до 4 и член 7 от Решение 1999/468/ЕО, при спазване на разпоредбите на член 8 от него.

Член 9

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

Съставено в Страсбург на 25 април 2007 година.

За Европейския парламент

Председател

H.-G. PÖTTERING

За Съвета

Председател

G. GLOSER


(1)  ОВ C 309, 16.12.2006 г., стр. 78.

(2)  Становище на Европейския парламент от 30 ноември 2006 г. (все още непубликувано в Официален вестник) и Решение на Съвета от 22 март 2007 г.

(3)  ОВ L 314, 13.10.2004 г., стр. 8.

(4)  ОВ L 52, 22.2.1997 г., стр. 1. Регламент, изменен с Регламент (ЕО) № 1882/2003 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 284, 31.10.2003 г., стр. 1).

(5)  ОВ L 184, 17.7.1999 г., стр. 23. Решение, изменено с Решение 2006/512/ЕО (ОВ L 200, 22.7.2006 г., стр. 11).

(6)  ОВ L 181, 28.6.1989 г., стр. 47.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Базова система Esspros

1.   Количествени данни по схема и подробно определени обезщетения

Предавани данни

С оглед на общата класификация предаваните данни обхващат:

Разходи

1.1.1.1.   Обезщетения за социална закрила, класифицирани по:

а)

функция (отговарящи на всеки риск или потребност);

и

б)

за всяка функция и по двата вида категории: със и без условия за имуществено състояние и парични обезщетения (разпределени на периодични и еднократни обезщетения) и обезщетения в натура.

1.1.1.2.   Административни разходи

1.1.1.3.   Трансфери към други схеми

1.1.1.4.   Други разходи

Приходи

1.1.2.1.   Социални вноски

1.1.2.2.   Общи правителствени вноски

1.1.2.3.   Трансфери от други схеми

1.1.2.4.   Други приходи

Включените данни (с позоваване на подробната класификация) се предоставят съгласно процедурата по регулиране с контрол, предвидена в член 8, параграф 3.

1.2.   Предоставяне на данни

Статистическите данни се предоставят ежегодно. Данните са за съответната календарна година съгласно националните практики. Крайният срок за предаване на данните за година N, заедно с всяка ревизия за предишни години, е 30 юни от година N + 2.

1.3.   Разпространение

Комисията (Евростат) публикува данните относно разходите за социална закрила за съвкупността от схеми за година N до 31 октомври от година N + 2. Едновременно с това Комисията (Евростат) разпространява подробните данни по схемата за специфични потребители (национални институции, събиращи данните за Esspros, отдели на Комисията и международни институции). На тези специфични потребители ще бъде разрешено да публикуват само групи от схеми.

2.   Качествена информация по схема и видове обезщетения

2.1.   Включена информация

За всяка схема качествената информация ще включва общо описание на схемата, подробно описание на обезщетенията и информация за последните промени и реформи.

2.2.   Предоставяне на данни и актуализиране на качествената информация

Ежегодното актуализиране на целия пакет вече предоставена качествена информация се свежда до промените в системата за социална закрила и се предава заедно с количествените данни.

2.3.   Разпространение

Комисията (Евростат) разпространява качествената информация за отделните схеми до 31 октомври от година N + 2.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

МОДУЛ ЗА БЕНЕФИЦИЕРИТЕ НА ПЕНСИИ

1.   Категории обхванати обезщетения

Този модул обхваща данни за бенефициерите на пенсии, които се определят като получатели на едно или повече от следните периодични парични обезщетения по схема за социална закрила:

а)

пенсия за инвалидност;

б)

обезщетение за ранно пенсиониране поради ограничена работоспособност;

в)

пенсия за възраст;

г)

предварителна пенсия;

д)

частична пенсия;

е)

наследствена пенсия;

ж)

обезщетение за ранно пенсиониране поради промени в пазара на труда.

2.   Предоставяне на данни

Статистическите данни се предоставят ежегодно. Данните са за генералната съвкупност за края на календарната година. Крайният срок за предаване на данните за година N е 31 май от година N + 2, класифицирани, както следва:

а)

по схема за социална закрила;

б)

по пол за всички схеми.

3.   Разпространение

Комисията (Евростат) ще публикува данните за всички схеми за година N до 31 октомври на година N + 2. Едновременно с това Комисията (Евростат) ще разпространи подробните данни по схема до специфични потребители (национални институции, събиращи данните за Esspros, отдели на Комисията и международни институции). Тези специфични потребители ще имат право да публикуват само групи от схеми.

Комисията (Евростат) ще публикува и ще разпространи до специфични потребители (национални институции, събиращи данните за Esspros, отдели на Комисията и международни институции) общите данни за всяка от седемте категории за година N до 31 октомври от година N + 2.


ПРИЛОЖЕНИЕ III

ПИЛОТНО СЪБИРАНЕ НА ДАННИ ЗА НЕТНИТЕ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ ЗА СОЦИАЛНА ЗАКРИЛА

1.   Обхват

Това събиране включва изчисляването на „нетни обезщетения за социална закрила“.

2.   Предоставяне на данни

Трябва да се посочи съответната част от данъка върху доходите на физическите лица и социалните вноски, начислена върху обезщетенията за социална закрила за 2005 г., разпределена по различните видове парични обезщетения за социална закрила, за предпочитане подразделени и по отделните групи схеми с еднородно данъчно облагане. В трудни случаи резултатите могат да се отчетат по съответните групи обезщетения, например общи данни за седемте категории пенсии, изброени в приложение II или общи данни за паричните обезщетения за конкретна функция. Фискалните помощи ще се предоставят отделно за всеки елемент, като се използва методът за пропуснатите приходи.