13/ 58

BG

Официален вестник на Европейския съюз

37


32006L0122


L 372/32

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


ДИРЕКТИВА 2006/122/ЕО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

от 12 декември 2006 година

за изменение за 30-и път Директива 76/769/ЕИО на Съвета за сближаване на законовите, подзаконовите и административните разпоредби на държавите-членки относно ограниченията за пускането на пазара и употребата на някои опасни вещества и препарати (перфлуорооктан сулфонат)

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за създаване на Европейската общност, и по-специално член 95 от него,

като взеха предвид предложението на Комисията,

като взеха предвид становището на Европейския икономическия и социален комитет (1),

в съответствие с процедурата, предвидена в член 251 от Договора (2),

като имат предвид, че:

(1)

Оценката на риска на ОИСР (Организация за икономическо сътрудничество и развитие) е извършена на основата на информация, налична към юли 2002 г. Оценката заключава, че перфлурооктан сулфонатите (наричани по-долу PFOS) са устойчиви, натрупващи се в организма (биоакумулиращи) и токсични за бозайниците и следователно дават повод за загриженост.

(2)

Рисковете за здравето и околната среда, произтичащи от PFOS, са оценени в съответствие с принципите на Регламент (ЕИО) № 793/93 на Съвета от 23 март 1993 г. за оценяване и контрол на рисковете от съществуващите вещества (3). Оценката на риска установява необходимостта от ограничаване на рисковете за здравето и околната среда.

(3)

Проведени са консултации с Научния комитет по здравни и екологични рискове (наричан по-долу НКЗЕР). НКЗЕР стига до заключението, че PFOS изпълняват критериите за класифицирането им като силно устойчиви, силно биоакумулиращи и токсични. PFOS имат също потенциал за пренасяне на големи разстояния и за вредни въздействия, следователно изпълняват критериите да бъдат разглеждани като устойчиви органични замърсители (УОЗ), в съответствие със Стокхолмската конвенция (4). НКЗЕР установява необходимост от допълнително научно оценяване на риска от PFOS, но така също приема, че може да са необходими мерки за намаляване на риска, за се избегне повторната поява на предишни употреби. Според НКЗЕР настоящи употреби в авиационната промишленост, производството на полупроводници и фотографската промишленост изглежда не създават значителен риск за околната среда или човешкото здраве, ако изпусканията в околната среда и експозицията на работното място се сведат до минимум. По отношение на пожарогасителните пени, НКЗЕР се съгласи, че преди вземането на окончателно решение следва да бъдат оценени рисковете за околната среда и здравето от заместителите. НКЗЕР е съгласен също с ограничаване употребата на PFOS в промишлеността при нанасянето на метални покрития, ако няма други налични мерки, които могат да бъдат приложени за да се ограничат до значително по-ниско ниво емисиите по време на нанасянето на металните покрития.

(4)

Следователно, с цел защита на здравето и околната среда се явява необходимост от ограничаване на пускането на пазара и употребата на PFOS. Настоящата директива има за цел да обхване основната част от рисковете при експозиция. Други по-незначителни употреби на PFOS изглежда не представляват риск и следователно на този етап са изключени. Независимо от това, следва да се обърне специално внимание на процесите на метализиране/галванизиране, използващи PFOS и следователно е необходимо изпусканията от тези процеси да бъдат минимизирани чрез прилагане на най-добрите налични техники (НДНТ) като напълно се вземе под внимание цялата релевантна информация, включена в референтния документ за НДНТ относно Повърхностно обработване на метали и пластмаси, както е разработен за прилагане в съответствие с Директива 96/61/ЕО на Съвета от 24 септември 1996 г. за комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването (5) (Директива КПКЗ). В допълнение държавите-членки следва да направят преглед на тези употреби с цел придобиване на информация за действително използваните и изпускани количества.

(5)

С цел опазване на околната среда следва да бъдат ограничени и полуготовите продукти и изделия, съдържащи PFOS. Ограничението следва да обхване всички продукти и изделия, в които преднамерено са добавени PFOS, като се има предвид, че PFOS могат да бъдат използвани само в някои отделни части или в покрития на определени продукти и изделия като например текстил. Настоящата директива ограничава само новите продукти и не се прилага за продукти, които са вече в употреба или са на пазара за повторна употреба. Независимо от това наличният запас от съдържаща PFOS пожарогасителна пяна, следва да бъде установен и неговата употреба следва да се разреши само за ограничен период от време, за да се предотвратят възможни нови емисии от употребата на такива продукти.

(6)

За да се гарантира окончателното поетапно преустановяване на употребата на PFOS, Комисията следва да преразгледа всяка дерогация съгласно настоящата директива, когато основание за това дава нова информация за употребите и разработени по-безопасни алтернативи. Удължаването на дерогацията може да бъде разрешено само за жизненоважни употреби, при условие че не съществуват по-безопасни вещества или технологии, които са технически и икономически осъществими и че се прилагат НДНТ за минимизиране на емисиите на PFOS.

(7)

Предполага се, че перфлурооктановата киселина (PFOA) и нейните соли имат профил на риска, подобен на този на PFOS, и следователно е необходимо да се преразглеждат текущите дейности по оценка на риска и наличието на по-безопасни алтернативи, както и да се определи видът на мерките за намаляване на риска, включително може да се наложат ограничения за пускане на пазара и употреба в рамките на Европейския съюз, ако това е уместно.

(8)

Директива 76/769/ЕИО (6) следва да бъде съответно изменена.

(9)

Целта на настоящата директива е да въведе хармонизирани разпоредби по отношение на PFOS, като по този начин защити вътрешния пазар и същевременно гарантира високо ниво на защита на човешкото здраве и околната среда, както изисква член 95 от Договора.

(10)

Настоящата директива не засяга законодателството на Общността, въвеждащо минимални изисквания за закрила на работещите като Директива 89/391/ЕИО на Съвета от 12 юни 1989 г. за въвеждане на мерки за насърчаване подобряването на безопасността и здравето на работещите на работното място (7) и специални директиви, основаващи се на нея, по-специално Директива 2004/37/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 г. относно защитата на работниците от рискове, свързани с експозицията на канцерогени или мутагени по време на работа (шеста специална директива по смисъла на член 16, параграф 1 от Директива 89/391/ЕИО на Съвета) (кодифициран вариант) (8) и Директива 98/24/ЕО на Съвета от 7 април 1998 г. за опазване на здравето и безопасността на работниците от рискове, свързани с химични агенти на работното място (Четиринадесета специална директива по смисъла на член 16, параграф 1 от Директива 89/391/ЕИО) (9),

ПРИЕХА НАСТОЯЩАТА ДИРЕКТИВА:

Член 1

Приложение I към Директива 76/769/ЕИО се изменя, както е посочено в приложението към настоящата директива.

Член 2

1.   Държавите-членки приемат и публикуват законовите, подзаконовите и административните разпоредби, необходими, за да се съобразят с настоящата директива, преди 27 декември 2007 г. Те незабавно съобщават на Комисията текста на разпоредбите, както и таблица на съответствието между разпоредбите на настоящата директива и приетите национални разпоредби.

Държавите-членки прилагат тези разпоредби от 27 юни 2008 г.

Когато държавите-членки приемат тези разпоредби, в тях се съдържа позоваване на настоящата директива или то се извършва при официалното им публикуване. Условията и редът на позоваване се определят от държавите-членки.

2.   Държавите-членки съобщават на Комисията текста на основните разпоредби от националното законодателство, които те приемат в областта, уредена с настоящата директива.

Член 3

Настоящата директива влиза сила на деня на публикуването ѝ в Официален вестник на Европейския съюз.

Член 4

Адресати на настоящата директива са държавите-членки.

Съставено в Страсбург на 12 декември 2006 година.

За Европейския парламент

Председател

J. BORRELL FONTELLES

За Съвета

Председател

M. PEKKARINEN


(1)  ОВ C 195, 18.8.2006 г., стр. 10.

(2)  Становище на Европейския парламент от 25 октомври 2006 г. (все още непубликувано в Официален вестник) и Решение на Съвета от 11 декември 2006 г.

(3)  ОВ L 84, 5.4.1993 г., стр. 1. Регламент, изменен с Регламент (ЕО) № 1882/2003 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 284, 31.10.2003 г., стр. 1).

(4)  Решение 2006/507/ЕО на Съвета от 14 октомври 2004 г. от името на Европейската общност относно заключенията на Стокхолмската конвенция за устойчивите органични замърсители (ОВ L 209, 31.7.2006 г., стр. 1).

(5)  ОВ L 257, 10.10.1996 г., стр. 26. Директива, последно изменена с Регламент (ЕО) № 166/2006 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 33, 4.2.2006 г., стр. 1).

(6)  ОВ L 262, 27.9.1976 г., стр. 201. Директива, последно изменена с Директива 2005/90/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 33, 4.2.2006 г., стр. 28).

(7)  ОВ L 183, 29.6.1989 г., стр. 1. Директива, последно изменена с Регламент (ЕО) № 1882/2003.

(8)  ОВ L 158, 30.4.2004 г., стр. 50. Поправка в

ОВ L 229, 29.6.2004 г., стр. 23.

(9)  ОВ L 131, 5.5.1998 г., стр. 11. Директива, изменена с Акта за присъединяване от 2003 г.


ПРИЛОЖЕНИЕ

В приложение I към Директива 76/769/ЕИО се добавя следната точка:

„52

Перфлуроктан сулфонати

PFOS

C8F17SO2X

(X = OH, метална сол (O-M+), халид, амид и други деривати, включително полимери)

(1)

Не може да се пуска на пазара или употребява като вещество, или съставка на препарати в концентрация равна или по-висока от 0,005 масови %.

(2)

Не може да се пуска на пазара в полуготови продукти или изделия, или части от тях, ако концентрацията на PFOS е равна или по-висока от 0,1 масови %, изчислена като отношение на масата на отделните структурни или микроструктурни части, които съдържат PFOS или, за текстилни или други материали с покритие, ако количеството PFOS е равно или по-високо от 1 μg/m2 в материала с покритие.

(3)

Чрез дерогация параграфи 1 и 2 не се прилагат за следните изделия, както и за веществата и препаратите, необходими за производството им:

a)

фоторезисти или антирефлектиращи покрития за фотолитографски процеси,

б)

фотографски покрития, нанасяни върху филми, хартия или печатни форми,

в)

вещества, потискащи образуването на влага при недекоративно твърдо хромиране с хром (VI) и овлажнители, използвани в контролирани системи за нанасяне на галванични покрития, при които количеството PFOS, изпускано в околната среда е сведено до минимум чрез пълно прилагане на приложимите най-добри налични техники, разработени в рамките на Директива 96/61/ЕО на Съвета от 24 септември 1996 г. за комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването (1),

г)

хидравлични флуиди за авиацията.

(4)

Чрез дерогация от параграф 1, пожарогасителната пяна, пусната на пазара преди 27 декември 2006 г., може да се използва до 27 юни 2011 г.

(5)

Параграфи 1 и 2 се прилагат без противоречие с Регламент (ЕО) № 648/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 31 март 2004 г. относно детергентите.

(6)

Не по-късно от 27 декември 2008 г. държавите-членки провеждат и уведомяват Комисията за инвентаризация, която обхваща:

a)

процеси, които са обект на дерогация по параграф 3, буква в) и количествата PFOS, използвани в и изпуснати от тях,

б)

съществуващите запаси от пожарогасителна пяна, съдържащи PFOS.

(7)

Веднага щом постъпи нова информация с подробности относно употребите и по-безопасните алтернативни вещества или технологиите при употребите са в наличност, Комисията ще преразглежда всяко от изключенията по параграф 3, буква от а) до г), така че:

a)

употребите на PFOS да бъдат поетапно преустановени, веднага щом използването на по-безопасни алтернативи е технически и икономически осъществимо,

б)

едно изключение може да бъде продължено само за жизненоважни употреби, за които не съществуват по-безопасни алтернативи и е докладвано, че са предприети действия/положени усилия за намиране на по-безопасни алтернативи,

в)

изпусканията на PFOS в околната среда са сведени до минимум чрез прилагането на най-добрите налични техники.

(8)

Комисията ще продължи да разглежда текущите дейности по оценка на риска и наличието на по-безопасни алтернативни вещества или технологии, свързани с употребите на перфлурооктановата киселина (PFOA) и свързаните с нея вещества, и да предлага всякакви необходими мерки за намаляване на идентифицираните рискове, включително ограничения за пускане на пазара и употреба, особено когато има налични по-безопасни алтернативни вещества или технологии, които са технически и икономически осъществими.


(1)  ОВ L 257, 10.10.1996 г., стр. 26. Директива, последно изменена с Регламент (ЕО) № 166/2006 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 33, 4.2.2006 г., стр. 1).

(2)  ОВ L 104, 8.4.2004 г., стр. 1. Регламент, последно изменен с Регламент (ЕО) № 907/2006 на Комисията (ОВ L 168, 21.6.2006 г., стр. 5).“