03/ 66

BG

Официален вестник на Европейския съюз

141


32005R1739


L 279/47

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


РЕГЛАМЕНТ (EО) № 1739/2005 НА КОМИСИЯТА

от 21 октомври 2005 година

относно определянето на ветеринарномедицинските изисквания за движението на циркови животни между държавите-членки

(текст от значение за ЕИП)

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Директива 92/65/EИО на Съвета от 13 юли 1992 г. относно определяне на ветеринарномедицинските изисквания, регулиращи търговията и вноса в Общността на животни, сперма, яйцеклетки и ембриони, които не са предмет на ветеринарномедицинските изисквания, определени в специфичните правила на Общността, посочени в раздел 1 от приложение A към Директива 90/425/EИО (1), и по-специално член 23 от нея,

като има предвид, че:

(1)

Уместно е, в съответствие с Директива 92/65/EИО, да се установят, чрез дерогация от общите правила за движенията на животни в глава II от упоменатата директива, специалните ветеринарномедицински изисквания за движението на циркови животни. Мерките, предвидени в настоящия регламент, следва да се прилагат за пътуващи изложения, панаири или представления на животни, но не за постоянни такива съгласно член 2, параграф 1, буква в) от Директива 92/65/EИО.

(2)

За ветеринарномедицински цели е необходимо компетентните органи да имат определена информация за цирковете и панаирите с участие на циркови животни, и по-специално що се отнася до движения между държавите-членки. Следователно е уместно да се изисква такива циркове и панаири да бъдат регистрирани в дадена държава-членка и техните програми да бъдат записани.

(3)

Цирковете и панаирите често се провеждат извън държавата-членка по произход. Следователно за тях би било възможно да се регистрират в държавата-членка, където обикновено пребивават или в която са разположени, дори и ако тя не е държавата-членка по произход.

(4)

Едно представление с животни обикновено се прави с едно животно или ограничен брой животни, като основната му цел е публично излагане или развлечение, като собственикът или менажерът може да упражнява тази дейност свободно. Представления с животни може да се правят извън държавата-членка по произход, например когато са част от цирк или когато са представяни свободно, като например дейности за развлечения или заснемане на филми. Следователно е уместно също така да се включат представления с животни в обхвата на настоящия регламент.

(5)

Рискът за здравето на животните, който представлява един цирк или панаир, е свързан директно с видовете животни, които участват. Следователно трябва да се изисква от цирковите оператори или организаторите на представления с животни да водят регистри с подходяща информация за наличието на техните животни.

(6)

Необходимо е да се облекчи контролът върху ветеринарномедицинския статут на цирковите животни. Като се вземат предвид различните начини, по които цирковите животни се движат в рамките на Общността, уместно е да се предвидят паспорти за циркови животни, в които е отразена цялата необходима информация за здравето им, включително подробности за официални изследвания и ваксинации.

(7)

Ветеринарномедицинските правила за циркови животни може да се основават на същите принципи, както и законодателството на Общността по отношение на здравето на животните, което се отнася за търговията в рамките на Общността с домашни животни, отглеждани в стопанства, включително Директива 64/432/EИО на Съвета от 26 юни 1964 г. относно ветеринарно-санитарните проблеми, засягащи търговията вътре в Общността с животни от рода на едрия рогат добитък и от рода на свинете (2) и Директива 91/68/EИО на Съвета от 28 януари 1991 г. относно изискванията за здравните условия за животните, които регулират търговията с овце и кози в рамките на Общността (3). Въпреки това тези правила трябва да бъдат адаптирани към специфичните проблеми, на които са изложени съответните животински видове, които се отглеждат в цирковете и панаирите, и да са подходящо атестирани от официален ветеринарен лекар, както е определено в член 2, параграф 7 от Директива 90/425/EИО на Съвета (4).

(8)

Ветеринарномедицински условия и придружаващи документи или паспорти са установени в Регламент (EО) № 998/2003 на Европейския парламент и на Съвета (5) за движението в рамките на Общността на котки, кучета и порове и в Решение 93/623/EИО на Комисията (6) за придвижването на еднокопитни животни. Следователно циркови животни от тези видове могат да съответстват на правилата за паспорти и здраве на животните, установени в горепосочените документи.

(9)

В интерес на съгласуваността е уместно да се разреши на Ирландия, Кипър, Малта и Обединеното кралство да прилагат за циркови животни, които са податливи на бяс, техните национални правила за карантина, както е предвидено в Директива 92/65/EИО.

(10)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, следва да не накърняват законодателството за прилагане на Регламент (EО) № 338/97 на Съвета от 9 декември 1996 г. за защита на видове от дивата фауна и флора, чрез регулиране на тяхната търговия (7).

(11)

За да се гарантира пълната проследяемост на циркови животни, е необходимо да се записват движенията в рамките на Общността на циркови животни, като се използва системата за проследяване, въведена с Решение 2004/292/EО на Комисията (8), и да се прилагат изискванията за сертифициране за търговията в рамките на Общността, както са определени в Регламент (EО) № 599/2004 на Комисията от 30 март 2004 г. относно приемането на хармонизиран модел на сертификат и доклад за инспекция, свързани с търговията в рамките на Общността на животни и продукти от животински произход (9).

(12)

Следва да се предвиди достатъчно време, за да се даде възможност за изпълнението на новите изисквания, предвидени в настоящия регламент.

(13)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по хранителната верига и здравето на животните,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Предмет и обхват

Чрез дерогация от глава II от Директива 92/65/EИО настоящият регламент определя ветеринарномедицинските изисквания, приложими за движението на циркови животни между държавите-членки.

Правилата за цирковете се прилагат mutatis mutandis по отношение на представленията с животни.

Настоящия регламент се прилага, без да накърнява:

a)

мерките, приложими по отношение на животни, податливи на бяс в някои държави-членки, както са предвидени в член 10, параграф 4 от Директива 92/65/EИО;

б)

съответните правила за сертифициране, съдържащи се в законодателството за прилагане на Регламент (EО) № 338/97 относно опазването на видовете от дивата фауна и флора чрез регулиране на търговията им.

Член 2

Дефиниции

По смисъла на настоящия регламент се прилагат следните дефиниции:

1.

„цирк“ означава пътуващо изложение или панаир, което включва едно или повече животни;

2.

„животно“ означава животно от видовете, посочени в приложение A към Директива 92/65/EИО, които се отглеждат за публично излагане с развлекателна или образователна цел;

3.

„цирков оператор“ означава собственикът на цирка, неговият агент или друго лице, което носи пълна отговорност за цирка;

4.

„официален ветеринарен лекар“ означава официалния ветеринарен лекар, както е дефиниран в член 2, параграф 7 от Директива 90/425/EИО.

Член 3

Движение между държавите-членки

Един цирк може да се движи до друга държава-членка само ако е регистриран съгласно член 4 и ако са спазени разпоредбите на членове 8, 9 и 10.

Член 4

Регистрация на циркове

1.   Най-малко 40 работни дни преди един цирк да се придвижи за първи път до друга държава-членка, цирковият оператор представя писмено заявление за регистрация пред компетентния орган на държавата-членка, в която пребивава постоянно циркът, или в държавата-членка, в която е разположен.

2.   След получаване на заявлението по параграф 1 компетентният орган извършва всички необходими проверки в съответствие с ветеринарномедицинските изисквания, определени в настоящия регламент.

3.   Ако изискванията, посочени в параграф 2, са спазени, компетентният орган издава:

a)

уникален регистрационен номер за цирка, който започва с кода по ISO на държавата-членка;

б)

регистър на животните в цирка в съответствие с член 5;

в)

регистър за място на действие в съответствие с член 6;

г)

паспорти на животните в съответствие с член 7.

4.   Компетентният орган съхранява запис на всички документи, издадени съгласно параграф 3 по-горе.

Член 5

Регистър на животните

Регистърът на животните в цирка, посочен член 4, параграф 3, буква б), е в съответствие с образеца, установен в приложение I, и носи регистрационния номер съгласно член 4, параграф 3, буква a). Всяка страница се подпечатва и подписва от официалния ветеринарен лекар преди издаване.

Член 6

Регистър за място на действие

Регистърът за място на действие, посочен в член 4, параграф 3, буква в), е в съответствие с образеца, даден в приложение II, и носи регистрационния номер, посочен в член 4, параграф 3, буква a). Всяко вписване се подпечатва и подписва от официалния ветеринарен лекар преди всяко движение, посочено в член 9.

Член 7

Паспорти на животните

1.   В съответствие с член 4 компетентният орган издава за всяко животно в цирка, различно от тези, посочени в параграфи 2, 3 и 4 от настоящия член, паспорт в съответствие с образеца, установен в приложение III.

2.   В съответствие с член 4 компетентният орган издава колективен паспорт за птици и гризачи в съответствие с образеца, установен в приложение IV.

3.   Кучета, котки и порове са предмет на паспортните и ветеринарномедицински правила от Регламент (EО) № 998/2003.

4.   Еднокопитните животни в цирка са предмет на паспортните и ветеринарномедицинските правила на Решение 93/623/EИО.

Член 8

Задължения на цирковия оператор

1.   Преди един цирк да се придвижи в друга държава-членка, цирковият оператор гарантира, че:

a)

регистрите, посочени в член 4, параграф 3, букви б) и в), са напълно актуализирани;

б)

всички животни в цирка да се придружават от надлежно актуализирани паспорти;

в)

поне 10 работни дни преди отпътуването компетентният орган на държавата-членка, в която е разположен циркът, бива информиран за неговото намерение да се придвижи към друга държава-членка.

2.   Цирковият оператор гарантира, че всяко животно в цирка се отглежда по начин, който предотвратява пряк или непряк контакт с каквото и да е друго животно, което не е регистрирано съгласно настоящия регламент.

3.   Цирковият оператор гарантира, че цялата информация в регистрите, посочени в член 4, параграф 3, букви б) и в), се съхранява най-малко пет години.

Член 9

Изисквания за движения на циркове между държавите-членки

1.   Преди един цирк да се придвижи към друга държава-членка, официалният ветеринарен лекар в държавата-членка на отпътуване:

a)

проверява дали мястото на отпътуване не е предмет на какви да е ветеринарномедицински ограничения, свързани с болест, към която животно от цирка е податливо;

б)

в рамките на 10 работни дни преди отпътуването, проверява всички животни в цирка, за да се убеди, че са клинично здрави;

в)

проверява дали регистъра на животните в цирка, посочен в член 4, параграф 3, буква б), е актуализиран и попълнен в деня на проверката;

г)

проверява дали паспортите на животните в цирка са актуализирани.

2.   Ако всички условия, установени в параграф 1, са изпълнени, официалният ветеринарен лекар отбелязва, че циркът получава разрешение да се придвижи в следващите 10 работни дни, като подписва и подпечатва последната колона от регистъра за място на действие, посочено в член 4, параграф 3, буква в).

Член 10

Информация за движенията на циркове между държавите-членки

1.   Цирковият оператор, най-малко 48 часа преди циркът да тръгне от една към друга държава-членка, изпраща съответната информация за попълване на сертификата за търговията в рамките на Общността за проследяване до компетентния орган на държавата-членка на отпътуване.

2.   Компетентният орган на държавата-членка на отпътуване, използвайки системата за проследяване, нотифицира за придвижването компетентния орган на държавата-членка на пристигането и също така нотифицира компетентния орган на всяка една държава-членка, през която се преминава транзитно.

3.   В образеца за сертификат за търговията в рамките на Общността, както е определен в Регламент (EО) № 599/2004, видовете животни и номерата на паспортите им се попълват в точка I.31 за идентификация на животни/продукти и настоящия регламент се упоменава в част II.

Член 11

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от 1 януари 2007 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

Съставено в Брюксел на 21 октомври 2005 година.

За Комисията

Markos KYPRIANOU

Член на Комисията


(1)  ОВ L 268, 14.9.1992 г., стр. 54. Директива, последно изменена с Директива 2004/68/EО (ОВ L 139, 30.4.2004 г., стр. 320). Коригирана версия в ОВ L 226, 25.6.2004 г., стр. 128.

(2)  ОВ 121, 29.7.1964 г., стр. 1977/64. Директива, последно изменена с Регламент (EО) № 1/2005 (ОВ L 3, 5.1.2005 г., стр. 1).

(3)  ОВ L 46, 19.2.1991 г., стр. 19. Директива, последно изменена с Решение 2004/554/EО на Комисията (ОВ L 248, 22.7.2004 г., стр. 1).

(4)  OВ L 224, 18.8.90 г., стp. 29. Директива, последно изменена с Директива 2002/33/EО на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 315, 19.11.2002 г., стр. 14).

(5)  ОВ L 146, 13.6.2003 г., стр. 1. Регламент, последно изменен с Регламент (EО) № 1193/2005 на Комисията (ОВ L 194, 26.7.2005 г., стр. 4).

(6)  ОВ L 298, 3.12.1993 г., стр. 45. Решение, последно изменено с Решение 2000/68/EО (ОВ L 23, 28.1.2000 г., стр. 72).

(7)  ОВ L 61, 3.3.1997 г., стр. 1. Регламент, последно изменен с Регламент (EО) № 1332/2005 на Комисията (ОВ L 215, 19.8.2005 г., стр. 1).

(8)  ОВ L 94, 31.3.2004 г., стр. 63. Решение, последно изменено с Решение 2005/515/EО (ОВ L 187, 19.7.2005 г., стр. 29).

(9)  ОВ L 94, 31.3.2004 г., стр. 44.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

РЕГИСТЪР НА ЖИВОТНИ В ЦИРК или ПРЕДСТАВЛЕНИЯ С ЖИВОТНИ (съгласно Регламент (EО) № 1739/2005 на Комисията) (1)

Image


(1)  Регистърът трябва да бъде под формата на книга, страниците на която са защитени от подмяна. В тази връзка всяка страница се подписва и подпечатва от официален ветеринарен лекар, преди да бъде издадена на цирковия оператор. Тя се пази минимум пет години


ПРИЛОЖЕНИЕ II

РЕГИСТЪР ЗА МЯСТО НА ДЕЙСТВИЕ ЗА ЦИРК или ПРЕДСТАВЛЕНИЯ С ЖИВОТНИ (съгласно Регламент (EО) № 1739/2005 на Комисията)

Image


ПРИЛОЖЕНИЕ III

ИНДИВИДУАЛЕН ПАСПОРТ ЗА ЖИВОТНИ В ЦИРК или ПРЕДСТАВЛЕНИЕ С ЖИВОТНИ

Image

Image

Image

Image

Image

Image


ПРИЛОЖЕНИЕ IV

ПАСПОРТ ЗА ПТИЦИ И ГРИЗАЧИ В ЦИРК или ПРЕДСТАВЛЕНИЕ С ЖИВОТНИ

Image

Image

Image

Image