15/ 14

BG

Официален вестник на Европейския съюз

235


32005R0782


L 131/26

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 782/2005 НА КОМИСИЯТА

от 24 май 2005 година

относно определяне на формата за предаване на резултати от статистиката за отпадъците

(текст от значение за ЕИП)

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 2150/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2002 г. относно статистиката за отпадъците (1), и по-специално член 6, буква д) от него,

като има предвид, че:

(1)

По силата на член 6 от Регламент (ЕО) № 2150/2002 от Комисията се изисква да приеме необходимите мерки за прилагането на споменатия регламент.

(2)

Съгласно член 6, буква д) от Регламент (ЕО) № 2150/2002 Комисията следва да определи необходимия формат за предаване на резултатите от страна на държавите-членки.

(3)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Статистическия програмен комитет, създаден с Решение 89/382/ЕИО, Евратом на Съвета (2),

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Необходимият формат за предаване на резултатите от статистиката за отпадъците до Комисията (Евростат) е този, посочен в приложението към настоящия регламент.

Държавите-членки използват този формат за данните от 2004 г. като референтна година и последващите години.

Член 2

Държавите-членки предават до Комисията (Евростат) данните и метаданните, които се изискват от Регламент (ЕО) № 2150/2002 в електронен формат, съгласно стандарта за обмен на данни, предложен от Комисията (Евростат).

Член 3

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

Съставено в Брюксел на 24 май 2005 година.

За Комисията

Joaquín ALMUNIA

Член на Комисията


(1)  ОВ L 332, 9.12.2002 г., стр. 1. Регламент, последно изменен с Регламент (ЕО) № 574/2004 на Комисията (ОВ L 90, 27.3.2004 г., стр. 15).

(2)  ОВ L 181, 28.6.1989 г., стр. 47.


ПРИЛОЖЕНИЕ

ФОРМАТ ЗА ПРЕДАВАНЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ ЗА ЦЕЛИТЕ НА СТАТИСТИКАТА ЗА ОТПАДЪЦИТЕ

Данните следва да се предават по начин, който не зависи от използваната система. Данните се предават в съответствие със стандарта за обмен на данни, предложен от Комисията (Евростат).

Групи данни

Областта, която е обхваната от Регламент (ЕО) № 2150/2002 относно статистиката за отпадъците, се състои от пет групи данни:

Образуване на отпадъци (GENER)

Изгаряне (INCIN)

Операции, които могат да доведат до оползотворяване на отпадъци (RECOV)

Обезвреждане (DISPO)

Брой и капацитет на съоръженията за оползотворяване и обезвреждане на отпадъци; включване на региона в схемата за събиране на отпадъци в обхвата на ниво NUTS 2 (REGIO).

За всяка една група данни се предава отделен документ. Наименованието на документа се състои от шест части:

Област

5

Стойност: WASTE

Група

5

GENER, INCIN, RECOV, DISPO, REGIO

Периодичност

2

Стойност: А2

Код на страната

2

Код на страната, състоящ се от две букви (виж списък А)

Година

4

Референтна година (за първа референтна година се счита 2004 г.)

Период

4

Стойност: 0000 (нула, нула, нула, нула) за годишните данни

Всяка от частите на наименованието на документа се отделя със знак долно тире. Следва да се използва текстов формат. Например групата данни, която се подава от Белгия за образуването на отпадъци през 2004 г., ще носи наименованието WASTE_GENER_A2_BE_2004_0000.

Липсващи стойности

Няма да има липсващи стойности при променливите величини, използвани за класифицирането (категорията на отпадъка, икономическата дейност, район по ниво NUTS 2, вида на съоръжението за третиране на отпадъци). За всяка комбинация от променливи величини, които се използват при класифицирането, се представят записи. Всички записи, при които не се появява комбинацията, следва да се изпращат със стойност, закръглена до 0 (нула). Всички записи, за които няма налични данни, следва да бъдат представени въпреки това с подходящ код за стойността, обозначен като липсващ (означен с буквата М). Обяснение за тези липсващи стойности се включва в доклада за качеството; например липсващите стойности могат да се дължат на използваните методи. Важно е да се прави разграничение между действителните нули и липсващите стойности, тъй като при липсващи данни не могат да си изчисляват сумарни стойности. Ако поради логически причини не е възможно да се състави комбинация, в клетката се вписва кодът L; например такъв е случаят с утайките от промишлените отпадъчни води, генерирани от домакинствата. С цел улесняване на проверките за последователност на данните и коригиране на грешките следва да се предават и общите суми.

Поверителност

Данните от поверителен характер следва да се предават чрез отбелязване с подходящ знак за поверителност. Доколко информацията се счита за поверителна зависи от националната политика по отношение на поверителността на данните. По принцип информацията би могла да е поверителна, ако е възможно да бъде разкрита самоличността на лицето, представящо информацията. Такъв е случаят, ако информацията се основава на един или двама респонденти или ако един или двама респонденти са преобладаващи за данните. Като правило данните, предоставяни от обществени органи, не се считат за поверителни.

Освен това следва да се означи и последващата поверителност. Последващата поверителност следва да се прилага по такъв начин, че общите суми по компоненти да са налични за публикуване. Комисията (Евростат) ще използва поверителната информация за изчисляване на обобщени стойности за ЕС, без да разкрива информация, която е от поверителен характер на национално ниво за съответната държава.

Мерни единици

За попълване на полетата е необходимо да се използват буквено-цифрови данни, т.е. такива, които не съдържат символи за отделяне или десетични символи, с изключение стойността на данните. Количествата на отпадъците се изразяват в 1000 тона на година, изчислено до третия десетичен знак. За десетичен символ се използва запетаята. Методът на изчисление не винаги позволява точност до третия знак след десетичния символ. В този случай стойността се представя само със значещи цифри. За всички категории отпадъци количеството се основава на (обичайния) мокрия отпадък, като за образуването на утайка (отпадъци с номера 11, 12, 40) количеството се изчислява също на 1000 тона сухо вещество. Също така при групите данни, свързани с управление на отпадъците, утайката трябва да се измерва както в (обичайния) мокрия отпадък, така и в сухо вещество. Това не се прилага в случаите, когато утайката фигурира като отпадък с отделен номер; това се отнася за обикновените утайки (номер 12) в групата за изгаряне и обезвреждане.

Броят на съоръженията за третиране на отпадъци се изразява като цяло число. Прилагат се няколко мерни единици, за да се опише капацитетът на съоръжението за третиране на отпадъци в зависимост от вида на операцията по оползотворяване или обезвреждане (виж списък И). С цел подобряване на сравнимостта се предпочита данните за капацитета на съоръженията за изгаряне да се изпращат в 1000 тона. Страните, които са в състояние да представят данни за капацитета на съоръженията за изгаряне, изразени в тераджаули (1012 джаула), се приканват да го направят. Страните, които не могат да осигурят представяне на данни за капацитета на съоръженията за изгаряне, изразени в тераджаули, следва да включат тази стойност в доклада си като липсваща (като използват кода М). Капацитетът на съоръженията за оползотворяване се измерва в 1000 тона. Капацитетът за съоръженията за обезвреждане се обявява в кубически метри или в тонове в зависимост от вида на операцията по обезвреждане. Само стойности, които са измерени в 1000 тона се изпращат като действително число, дадено до третия десетичен знак, а всички останали стойности се дават като цели числа.

Включването на смесени и подобни битови отпадъци в схемата за събиране се обявява като процент от населението или като процент от домакинствата.

Промяна на данни

Групите следва да се изпращат в отделни файлове, които съдържат всички записи. Например групата за образуване на отпадъци съдържа 51 категории отпадъци, класифицирани по групи спрямо класификацията по NACE, измерени в мокър отпадък, и 3 категории по 21 групи спрямо класификацията по NACE, измерени в сухо вещество. Групата съдържа общо 1 134 записа.

Освен това всички преработени данни следва да се изпращат под формата на една пълна група, като те се отбелязват съответно с код R. Предварителните данни се отбелязват с код за актуализиране P. Предварителните данни винаги изискват повторно преглеждане. За предварителните и преработените данни е необходимо да се включи обяснение в доклада за качеството.

Група 1:   Образуване на отпадъци

Поле

Максимална дължина

Стойности

Област

8

Стойност: WASTE

Група

6

Стойност: GENER (групата се състои от 51 × 21 записа, измерени в мокър отпадък, и 3 × 21 записа, измерени в сухо вещество за дадена страна)

Код на страната

2

Код на страната, състоящ се от две букви (виж списък А)

Година

4

Референтна година (за първа референтна година се взема 2004 г.)

Номер на отпадъка

2

Код, който се позовава на Европейския каталог на отпадъците (EWC) — стат. версия 3 (виж списък Б)

Номер на дейността

2

Код, който се позовава на NACE (виж списък В)

Мокър/сух

1

За всички категории отпадъци количеството се дава в (обичайния) мокрия отпадък (код W), а за утайките (номера 11, 12, 40) се дава и количеството в сухо вещество (код D)

Образуван отпадък

12

Количеството се изразява в 1000 тона на година. Количеството се представя като действително число, изчислено до третия десетичен знак. За десетичен знак се използва запетаята. Например 19,876. Това поле трябва винаги да съдържа някаква стойност. Ако не се появява комбинация, стойността е 0 (нула). Липсващите данни се записват с код M. Невъзможността от логическа гледна точка да се даде комбинация се отбелязва с L

Знак за актуализирани данни

1

За отбелязване на условни данни се използва код P, а за преработени данни се използва код R; в противен случай полето се остава непопълнено

Знак за поверителност

1

Използва се за отбелязване на поверителни данни (виж списък Г)


Група 2:   Изгаряне

Поле

Максимална дължина

Стойности

Област

8

Стойност: WASTE

Група

6

Стойност: INCIN (групата се състои от 17 × 2 записа, измерени в мокър отпадък, и 1 × 2 записа, измерени в сухо вещество за даден регион по ниво NUTS 1)

Код на страната

2

Код на страната, състоящ се от две букви (виж списък А)

Година

4

Референтна година (за първа референтна година се взема 2004 г.)

Код по ниво NUTS 1

3

Код на региона съгласно класификацията NUTS (Номенклатура на статистическите териториални единици), дадена в Регламент (ЕО) № 1059/2003 на Европейския парламент и на Съвета (1); сборът на национално ниво се дава, като се използва кодът TT

Номер на отпадъка

2

Код, който се позовава на EWC — стат. версия 3 (виж списък Д)

Операция по оползотворяване или обезвреждане

1

Код, който се позовава на приложенията към Директива 75/442/ЕИО на Съвета (2) (виж списък Е); за тази група се отнасят само операции 1 и 2

Мокър/сух

1

За всички категории отпадъци количеството се дава в (обичайния) мокрия отпадък (код W); за утайките (номер на отпадъка 12) се дава и количеството в сухо вещество (код D)

Изгорен отпадък

12

Количеството се изразява в 1000 тона на година. Количеството се представя като действително число, изчислено до третия десетичен знак. За десетичен знак се използва запетаята. Например 19,876. Това поле трябва винаги да съдържа някаква стойност. Ако не се появява комбинация, стойността е 0 (нула). Липсващите данни се записват с код M. Невъзможността от логическа гледна точка да се даде комбинация се отбелязва с L

Знак за актуализирани данни

1

За отбелязване на условни данни се използва код P, а за преработени данни се използва код R; в противен случай полето се остава непопълнено

Знак за поверителност

1

Използва се за отбелязване на поверителни данни (виж списък Г)


Група 3:   Операции, които водят до оползотворяване (с изключение на възобновяване на енергия)

Поле

Максимална дължина

Стойности

Област

8

Стойност: WASTE

Група

6

Стойност: RECOV (групата се състои от 20 записа за даден регион по ниво NUTS 1)

Код на страната

2

Код на страната, състоящ се от две букви (виж списък А)

Година

4

Референтна година (за първа референтна година се взема 2004 г.)

Код по ниво NUTS 1

3

Код на региона съгласно класификацията NUTS, дадена в Регламент (ЕО) № 1059/2003; сборът на национално ниво се дава, като се използва кодът TT

Номер на отпадъка

2

Код, който се позовава на EWC — стат. версия 3 (виж списък Ж)

Операция по оползотворяване или обезвреждане

1

Код, който се позовава на приложенията към Директива 75/442/ЕИО (виж списък Е); за тази група се отнася само операция 3

Мокър/сух

1

За всички категории отпадъци количеството се дава в (обичайния) мокрия отпадък (код W)

Оползотворен отпадък

12

Количеството се изразява в 1000 тона на година. Количеството се представя като действително число, изчислено до третия десетичен знак. За десетичен знак се използва запетаята. Например 19,876. Това поле трябва винаги да съдържа някаква стойност. Ако не се появява комбинация, стойността е 0 (нула). Липсващите данни се записват с код M. Невъзможността от логическа гледна точка да се даде комбинация се отбелязва с L

Знак за актуализирани данни

1

За отбелязване на условни данни се използва код P, а за преработени данни се използва код R; в противен случай полето се остава непопълнено

Знак за поверителност

1

Използва се за отбелязване на поверителни данни (виж списък Г)


Група 4:   Обезвреждане (различно от изгаряне)

Поле

Максимална дължина

Стойности

Област

8

Стойност: WASTE

Група

6

Стойност: DISPO (групата се състои от 19 × 2 записа, измерени в мокър отпадък, и 1 × 2 записа, измерени в сухо вещество, за даден регион по ниво NUTS 1)

Код на страната

2

Код на страната, състоящ се от две букви (виж списък А)

Година

4

Референтна година (за първа референтна година се взема 2004 г.)

Код по ниво NUTS 1

3

Код на региона съгласно класификацията NUTS, дадена в Регламент (ЕО) № 1059/2003; сборът на национално ниво се дава, като се използва кодът TT

Номер на отпадъка

2

Код, който се позовава на EWC — стат. версия 3 (виж списък З)

Операция по оползотворяване или обезвреждане

1

Код, който се позовава на приложенията към Директива 75/442/ЕИО (виж списък Е); за тази група се отнасят само операции 4 и 5

Мокър/сух

1

За всички категории отпадъци количеството се дава в (обичайния) мокрия отпадък (код W); за утайките (номер на отпадъка 12) се дава и количеството в сухо вещество (код D)

Обезвреден отпадък

12

Количеството се изразява в 1000 тона на година. Количеството се представя като действително число, изчислено до третия десетичен знак. За десетичен знак се използва запетаята. Например 19,876. Това поле трябва винаги да съдържа някаква стойност. Ако не се появява комбинация, стойността е 0 (нула). Липсващите данни се записват с код M. Невъзможността от логическа гледна точка да се даде комбинация се отбелязва с L

Знак за актуализирани данни

1

За отбелязване на условни данни се използва код P, а за преработени данни се използва код R; в противен случай полето се остава непопълнено

Знак за поверителност

1

Използва се за отбелязване на поверителни данни (виж списък Г)


Група 5:   Брой и капацитет на съоръженията за оползотворяване и обезвреждане и обслужвано население от схемата за събиране на отпадъци за регион

Поле

Максимална дължина

Стойности

Област

8

Стойност: WASTE

Група

6

Стойност: REGIO (групата се състои от 14 записа за даден регион по ниво NUTS 2)

Код на страната

2

Код на страната, състоящ се от две букви (виж списък А)

Година

4

Референтна година (за първа референтна година се взема 2004 г.)

Код по ниво NUTS 2

4

Код на региона съгласно класификацията NUTS, дадена в Регламент (ЕО) № 1059/2003; сборът на национално ниво се дава, като се използва кодът TT

Операция по оползотворяване или обезвреждане

1

Код, който се позовава на приложенията към Директива 75/442/ЕИО (виж списък Е); оставя се непопълнено за населението, което се обслужва от схемата за събиране

Променлива величина

1

Брой на съоръженията (N), капацитет (C) или население (P), което се обслужва от схемата за събиране

Мерна единица

1

Код на мерната единица за капацитета в зависимост от вида на операцията по оползотворяване или обезвреждане (виж списък И); за броя на съоръженията код N, за населението, което се обслужва от схемата за събиране, се използва или код P (за население), или код D (за домакинства)

Стойност

12

Всички стойности, броят на съоръженията, процентът на населението или домакинствата, които се включват в схемата за събиране, и капацитетът се изразяват като цяло число. Това поле трябва винаги да съдържа някаква стойност. Ако не се появява комбинация, стойността е 0 (нула). Липсващите данни се записват с код M. Невъзможността от логическа гледна точка да се даде комбинация се отбелязва с L

Знак за актуализирани данни

1

За отбелязване на условни данни се използва код P, а за преработени данни се използва код R; в противен случай полето се оставя непопълнено

Знак за поверителност

1

Използва се за отбелязване на поверителни данни (виж списък Г)


Списък А — Кодове на страните

Белгия

BE

Чешка република

CZ

Дания

DK

Германия

DE

Естония

EE

Гърция

EL

Испания

ES

Франция

FR

Ирландия

IE

Италия

IT

Кипър

CY

Латвия

LV

Литва

LT

Люксембург

LU

Унгария

HU

Малта

MT

Нидерландия

NL

Австрия

AT

Полша

PL

Португалия

PT

Словения

SI

Словашка република

SK

Финландия

FI

Швеция

SE

Обединеното кралство

UK

България

BG

Хърватия

HR

Румъния

RO

Турция

TR

Исландия

IS

Лихтенщайн

LI

Норвегия

NO


Списък Б — Категории отпадъци

EWC — стат. версия 3 (ОВ L 90, 27.3.2004 г., стр. 15)

Описание

Код

Опасни

Номер на отпадъка

Отработени разтворители

01.1

H

1

Отпадъци от киселини, основи и соли

01.2

 

2

Отпадъци от киселини, основи и соли

01.2

H

3

Отработени масла

01.3

H

4

Отработени химически катализатори

01.4

 

5

Отработени химически катализатори

01.4

H

6

Отпадъци от химични препарати

02

 

7

Отпадъци от химични препарати

02

H

8

Химични утайки и остатъци

03.1

 

9

Химични утайки и остатъци

03.1

H

10

Утайки от пречистване на промишлени отпадъчни води

03.2

 

11

Утайки от пречистване на промишлени отпадъчни води

03.2

H

12

Медицински и биологични отпадъци

05

 

13

Медицински и биологични отпадъци

05

H

14

Метални отпадъци

06

 

15

Метални отпадъци

06

H

16

Стъклени отпадъци

07.1

 

17

Стъклени отпадъци

07.1

H

18

Отпадъци от хартия и картон

07.2

 

19

Каучукови отпадъци

07.3

 

20

Пластмасови отпадъци

07.4

 

21

Дървени отпадъци

07.5

 

22

Дървени отпадъци

07.5

H

23

Текстилни отпадъци

07.6

 

24

Отпадъци, съдържащи полихлорирани бифенили (PCB)

07.7

H

25

Излязло от употреба оборудване (с изключение на излезли от употреба превозни средства и отпадъци от батерии и акумулатори)

08 (без 08.1, 08.41)

 

26

Излязло от употреба оборудване (с изключение на излезли от употреба превозни средства и отпадъци от батерии и акумулатори)

08 (без 08.1, 08.41)

H

27

Излезли от употреба превозни средства

08.1

 

28

Излезли от употреба превозни средства

08.1

H

29

Отпадъци от батерии и акумулатори

08.41

 

30

Отпадъци от батерии и акумулатори

08.41

H

31

Животински и растителни отпадъци (с изключение на животински отпадъци от приготвянето на храни и продукти и животински изпражнения, урина и тор)

09 (без 09.11, 09.3)

 

32

Животински отпадъци от приготвянето на храни и продукти

09.11

 

33

Животински изпражнения, урина и тор

09.3

 

34

Домакински и подобни отпадъци

10.1

 

35

Смесени и неопределени материали

10.2

 

36

Смесени и неопределени материали

10.2

H

37

Остатъци от сортиране

10.3

 

38

Остатъци от сортиране

10.3

H

39

Обикновени утайки (с изключение на утайки от изкопани земни маси)

11 (без 11.3)

 

40

Изкопани земни маси

11.3

 

41

Отпадъци от минерали (с изключение на отпадъци от горене, замърсени почви и изкопани земни маси от замърсени места)

12 (без 12.4, 12.6)

 

42

Отпадъци от минерали (с изключение на отпадъци от изгаряне, замърсени почви и изкопани земни маси от замърсени места)

12 (без 12.4, 12.6)

H

43

Отпадъци от горене

12.4

 

44

Отпадъци от горене

12.4

H

45

Замърсени почви и изкопани земни маси от замърсени места

12.6

H

46

Втвърдени, стабилизирани или встъклени отпадъци

13

 

47

Втвърдени, стабилизирани или встъклени отпадъци

13

H

48

Общо, неопасни

 

 

TN

Общо, опасни

 

H

TH

Общо, всички

 

 

TT


Списък В — Номер на дейността

Категория по NACE rev. 1.1 (Регламент (ЕИО) № 3037/90 на Съвета) (3)

Наименование

Номер на дейността

A

Селско стопанство, ловно и горско стопанство

1

B

Риболов

2

C

Минна и каменодобивна промишленост

3

DA

Производство на хранителни продукти, напитки и тютюн

4

DB + DC

Производство на текстил и текстилни изделия

Производство на кожа и кожени изделия

5

DD

Производство на дървен материал и дървени изделия

6

DE

Производство на целулоза, хартия и хартиени продукти; издателска и печатарска дейност

7

DF

Производство на кокс, рафинирани петролни продукти и ядрено гориво

8

DG + DH

Производство на химикали, химически продукти и изкуствени влакна

Производство на каучук и пластмасови изделия

9

DI

Производство на други неметални, минерални изделия

10

DJ

Производство на основни метали и произведени метални изделия

11

DK + DL + DM

Производство на машини и оборудване, неупоменато другаде

Производство на електрическо и оптическо оборудване

Производство на транспортно оборудване

12

DN (с изключение на 37)

Производство, неупоменато другаде

13

E

Електрозахранване, газоснабдяване и водоснабдяване

14

F

Строителство

15

G – Q (с изключение на 51.57 и 90)

Други икономически дейности (услуги)

16

37

Рециклиране

17

51.57

Търговия на едро с отпадъци и отломки

18

90

Обезвреждане на отпадъци и смет от канализационни системи, санитарни и подобни дейности

19

HH

Отпадъци, генерирани от домакинствата

20

Общо

 

TA


Списък Г — Знак за поверителност

Малко на брой предприятия

A

Например 1 или 2 предприятия в населено място

Данните са преобладаващи за едно предприятие

B

Не малко на брой предприятия, но едно предприятие генерира и/или третира над 70 % от отпадъците

Данните са преобладаващи за две предприятия

C

Не малко на брой предприятия, но две предприятия генерират и/или третират над 70 % от отпадъците

Поверителни данни с оглед последваща поверителност на информацията

D

Неповерителна информация за собствените отчети (A, B, C), но за да се избегне разкриване на поверителни данни по индиректен начин

Стойността не е поверителна

Не се попълва

 


Списък Д — Категории отпадъци за изгаряне

Номер на отпадъка

EWC — стат. версия 3 (ОВ L 90, 27.3.2004 г., стр. 15)

Опасни/Неопасни отпадъци

Код

Описание

1

01 + 02 + 03

Химически отпадъци

(Отпадъци от химически съединения + отпадъци от химически препарати + други химически отпадъци)

Неопасни

2

01 + 02 + 03 без 01.3

Химически отпадъци с изключение на отработени масла

(Отпадъци от химически съединения + отпадъци от химически препарати + други химически отпадъци)

Опасни

3

01.3

Отработени масла

Опасни

4

05

Медицински и биологични отпадъци

Неопасни

5

05

Медицински и биологични отпадъци

Опасни

6

07.7

Отпадъци, съдържащи полихлорирани бифенили (PCB)

Опасни

7

10.1

Домакински и подобни отпадъци

Неопасни

8

10.2

Смесени и неопределени материали

Неопасни

9

10.2

Смесени и неопределени материали

Опасни

10

10.3

Остатъци от сортиране

Неопасни

11

10.3

Остатъци от сортиране

Опасни

12

11

Обикновени утайки

Неопасни

13

06 + 07 + 08 + 09 + 12 + 13

Други отпадъци

(Метални отпадъци + неметални отпадъци + излязло от употреба оборудване + животински и растителни отпадъци + отпадъци от минерали + втвърдени, стабилизирани или встъклени отпадъци)

Неопасни

14

06 + 07 + 08 + 09 + 12 + 13 без 07.7

Други отпадъци

(Метални отпадъци + неметални отпадъци с изключение на отпадъци, съдържащи полихлорирани бифенили + излязло от употреба оборудване + животински и растителни отпадъци + отпадъци от минерали + втвърдени, стабилизирани или встъклени отпадъци)

Опасни

TN

 

Общо, неопасни отпадъци

Неопасни

TH

 

Общо, опасни отпадъци

Опасни

TT

 

Общо, всичко

 


Списък Е — Операции по оползотворяване и обезвреждане на отпадъци (кодовете се позовават на кодовете, дадени в приложенията към Директива 75/442/ЕИО)

Операция

Код

Видове операции по оползотворяване и обезвреждане

Изгаряне

1

R1

Използването им основно като гориво или по друг начин за получаване на енергия

2

D10

Наземно изгаряне

Операции, които могат да доведат до оползотворяване (с изключение на възобновяване на енергия)

3

R2+

Възстановяване или регенерация на разтворители

R3+

Рециклиране или възстановяване на органични вещества, които не се използват като разтворители (включително компостиране и други процеси на биологично превръщане)

R4+

Рециклиране или възстановяване на метали и метални съединения

R5+

Рециклиране или възстановяване на други неорганични материали

R6+

Регенериране на киселини и основи

R7+

Възстановяване на компоненти, използвани за намаляване на замърсяването

R8+

Възстановяване на компоненти от катализатори

R9+

Рафиниране на масла и други повторни употреби на масла

R10+

Обработване на земната повърхност, благоприятстващо земеделието или подобряващо качествата на околната среда

R11+

Използване на отпадъците, получени по някои от операциите по оползотворяване, изброени от код R1 до код R10

Операции по обезвреждане на отпадъци

4

D1 +

Депониране, наземно или подземно (например в депа и др.)

D3 +

Дълбочинно инжектиране (например инжектиране на отпадъци в кладенци, солни находища или естествени хранилища и др., които могат да бъдат изпомпвани)

D4 +

Повърхностни заграждения (например съхраняване на течни отпадъци или утайки в ями, блата, лагуни и други подобни съоръжения)

D5 +

Специално проектирани депа (например депониране в разположени една до друга отделни клетки, които са запечатани и изолирани помежду си и от околната среда)

D12

Постоянно съхраняване (например съхраняване в контейнери в мини и други)

5

D2 +

Обработване на замърсени земя и почви (например биоразграждане на течности или утайки в почви)

D6 +

Изхвърляне на твърди отпадъци във водоеми, с изключение на морета/океани

D7

Изхвърляне на отпадъци в морета и океани, в т. ч. под морското дъно


Списък Ж — Категории отпадъци за операции, които могат да доведат до оползотворяване и обезвреждане на отпадъци (с изключение на оползотворяване на енергия)

Номер на отпадъка

EWC — стат. версия 3 (ОВ L 90, 27.3.2004 г., стр. 15)

Опасни/неопасни отпадъци

Код

Наименование

1

01.3

Отработени масла

Опасни

2

06

Метални отпадъци

Неопасни

3

06

Метални отпадъци

Опасни

4

07.1

Стъклени отпадъци

Неопасни

5

07.1

Стъклени отпадъци

Опасни

6

07.2

Отпадъци от хартия и картон

Неопасни

7

07.3

Каучукови отпадъци

Неопасни

8

07.4

Пластмасови отпадъци

Неопасни

9

07.5

Дървени отпадъци

Неопасни

10

07.6

Текстилни отпадъци

Неопасни

11

09 без 09.11, 09.3

Животински и растителни отпадъци

(с изключение на животински отпадъци от приготвянето на храни и продукти и животински изпражнения, урина и тор)

Неопасни

12

09.11

Животински отпадъци от приготвянето на храни и продукти

Неопасни

13

09.3

Животински изпражнения, урина и тор

Неопасни

14

12

Отпадъци от минерали

Неопасни

15

12

Отпадъци от минерали

Опасни

16

01 + 02 + 03 + 05 + 08 + 10 + 11 + 13

Други отпадъци

(Отпадъци от химически съединения + отпадъци от химически препарати + други химически отпадъци + медицински и биологични отпадъци + излязло от употреба оборудване + смесени масово разпространени отпадъци + обикновени утайки + втвърдени, стабилизирани или встъклени отпадъци)

Неопасни

17

01 + 02 + 03 + 05 + 07.5 + 07.7 + 08 + 10 + 11 + 13 без 01.3

Други отпадъци

(Отпадъци от химически съединения с изключение на отработени масла + отпадъци от химически препарати + други химически отпадъци + медицински и биологични отпадъци + дървени отпадъци + отпадъци, съдържащи полихлорирани бифенили (PCB) + излязло от употреба оборудване + смесени масово разпространени отпадъци + обикновени утайки + втвърдени, стабилизирани или встъклени отпадъци)

Опасни

TN

 

Общо, неопасни отпадъци

Неопасни

TH

 

Общо, опасни отпадъци

Опасни

TT

 

Общо, всичко

 


Списък З — Категории отпадъци за обезвреждане (различни от изгаряне)

Пореден номер

EWC — стат. версия 3 (ОВ L 90, 27.3.2004 г., стр. 15)

Опасни/неопасни отпадъци

Код

Описание

1

01 + 02 + 03

Химически отпадъци

(Отпадъци от химически съединения + отпадъци от химически препарати + други химически отпадъци)

Неопасни

2

01 + 02 + 03 с изкл. на 01.3

Химически отпадъци с изключение на Отработени масла

(Отпадъци от химически съединения + отпадъци от химически препарати + други химически отпадъци)

Опасни

3

01.3

Отработени масла

Опасни

4

09 без 09.11, 09.3

Животински и растителни отпадъци

(с изключение на животински отпадъци от приготвянето на храни и продукти и животински изпражнения, урина и тор)

Неопасни

5

09.11

Животински отпадъци от приготвянето на храни и продукти

Неопасни

6

09.3

Животински изпражнения, урина и тор

Неопасни

7

10.1

Домакински и подобни отпадъци

Неопасни

8

10.2

Смесени и неопределени материали

Неопасни

9

10.2

Смесени и неопределени материали

Опасни

10

10.3

Остатъци от сортиране

Неопасни

11

10.3

Остатъци от сортиране

Опасни

12

11

Обикновени утайки

Неопасни

13

12

Отпадъци от минерали

Неопасни

14

12

Отпадъци от минерали

Опасни

15

05 + 06 + 07 + 08 + 13

Други отпадъци

(Медицински и биологични отпадъци + метални отпадъци + неметални отпадъци + излязло от употреба оборудване + втвърдени, стабилизирани или встъклени отпадъци)

Неопасни

16

05 + 06 + 07 + 08 + 13

Други отпадъци

(Медицински и биологични отпадъци + метални отпадъци + неметални отпадъци + излязло от употреба оборудване + втвърдени, стабилизирани или встъклени отпадъци)

Опасни

TN

 

Общо, неопасни отпадъци

Неопасни

TH

 

Общо, опасни отпадъци

Опасни

TT

 

Общо, всичко

 


Списък И — Единица за измерване на капацитета на съоръженията за отпадъци

Операция

Единица за измерване на капацитета на съоръженията за отпадъци

Код на единицата за измерване

1

1000 тона на година с точност до три десети след десетичната запетая

t

 

Тераджаули на година (1012)

j

2

1000 тона на година с точност до три десети след десетичната запетая

t

 

Тераджаули на година (1012)

j

3

1000 тона на година с точност до три десети след десетичната запетая

t

4

Кубически метри на година

m

5

1000 тона на година с точност до три десети след десетичната запетая

t


(1)  ОВ L 154, 21.6.2003 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 194, 25.7.1975 г., стр. 39. Директива, последно изменена с Регламент (ЕО) № 1882/2003 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 284, 31.10.2003 г., стр. 1).

(3)  ОВ L 293, 24.10.1990 г., стр. 1. Регламент, последно изменен с Регламент (ЕО) № 1882/2003 на Европейския парламент и на Съвета.