03/ 60

BG

Официален вестник на Европейския съюз

28


32004L0095


L 301/42

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


ДИРЕКТИВА 2004/95/EО НА КОМИСИЯТА

от 24 септември 2004 година

за изменение на Директива 90/642/ЕИО на Комисията относно установяване на максимално допустими граници на остатъчни вещества от бифентрин и фамоксадон

(текст от значение за ЕИП)

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Директива 90/642/ЕИО на Съвета от 27 ноември 1990 г. относно определянето на максимални количества на остатъци от пестициди във и върху някои продукти от растителен произход, включително плодове и зеленчуци (1), и по-специално член 7 от нея,

като взе предвид Директива 91/414/ЕИО на Съвета oт 15 юли 1991 г. относно пускането на пазара на продукти за растителна защита (2), и по-специално член 4, параграф 1, буква е) от нея,

като има предвид, че:

(1)

В съответствие с Директива 91/414/ЕИО, разрешенията за продукти за растителна защита за използване за специфични растения са отговорност на държавите-членки. Такива разрешения се изисква да бъдат основани на въздействието върху здравето на човека и животните и въздействието върху околната среда. Елементите, които трябва да бъдат взети под внимание при такива оценки, включват експозицията на оператора и присъстващия и въздействието върху земната, водната и въздушната среда, както и въздействието върху човека и животните чрез консумация на остатъците върху обработените растения.

(2)

Максимално допустими граници на остатъчни вещества (МГДОВ) отразяват минималните количества от пестициди за получаване на ефективна защита на растенията, приложена по такъв начин, че количеството на остатъците е практически най-малкото и е токсилогично приемливо, в частност по отношение предполагаемото прието количество храна.

(3)

Максимално допустими граници на остатъчни вещества (МГДОВ) за пестицидите трябва да се преразглеждат. Те могат да бъдат променени, като се отчитат новите употреби, новата информация и данни.

(4)

Максимално допустими граници на остатъчни вещества (МГДОВ) са определени при най-ниската граница на аналитичното определяне, при което разрешената употреба на продуктите за растителна защита нямат за резултат установяване на нивото на пестицидни остатъци в или на повърхността на хранителните продукти, или когато няма разрешена употреба, или когато употребата, която е била разрешена от държавите-членки, не е била подкрепена с необходимите данни, или когато употребата в трети държави, която има за резултат получаване на остатъци в или на повърхността на хранителните продукти, които могат да влязат в обращение на пазара на Общността, не са били подкрепени с необходимите данни.

(5)

На Комисията е била предоставена информация за новата или променената употреба на някои пестициди, обхванати от Директива 90/642/ЕИО. Това се отнася до бифентрина, за който максимално допустимите равнища на остатъците са определени с Директива 2002/79/ЕО на Комисията (3), и фамоксадон, за който МДГОВ са определени с Директива 2003/60/ЕО на Комисията (4).

(6)

Експозицията на потребителите през целия им живот по отношение на тези пестициди чрез хранителни продукти, които могат да съдържат остатъчни количества от тези пестициди, са били оценени и изчислени в съответствие с процедурите и практиките, използвани в Общността, като се отчитат указанията, публикувани от Световната здравна организация (5). Изчислено е, че тези максимално допустими равнища на остатъци осигуряват да не бъдат превишени приемливите равнища на дневна консумация.

(7)

В случая с фамоксадон, за който съществува акутна референтна доза (ARfD), акутната диспозиция на потребителите чрез всички хранителни продукти, които могат да съдържат остатъци от тези пестициди, е бил оценен и изчислен в съответствие с процедурите и практиките, използвани в момента в Европейската общност, като са отчетени указанията, публикувани от Световната здравна организация. Становището на Научния комитет по растенията, в частност съветите и препоръките относно защитата на потребителите от хранителни продукти, обработени с пестициди, са били взети под внимание. Оценката на приемането на фамоксадон показва, че при определяне на съответните максимално допустими граници на остатъчни вещества (МГДОВ) не са били надвишени стойностите на акутната референтна доза (ARfD). В случая с бифентрина, оценката на наличната информация е показала, че не се изисква акутната референтна доза (ARfD) и затова не е необходима краткосрочна оценка.

(8)

Затова е подходящо да се определят нови максимално допустими граници на остатъчни вещества от тези пестициди.

(9)

Директива 90/642/ЕИО, следователно следва да бъде съответно изменена.

(10)

Определянето или промяната на общностно равнище на максимално допустими граници на остатъчни вещества не ограничава държавите-членки от установяването на временни максимални допустими равнища на остатъци от фамоксадон в съответствие с член 4, параграф 1, буква е) от Директива 91/414/ЕИО и приложение VI към нея. Счита се, че период от четири години е достатъчен за разрешение на по-нататъшна употреба на съответните активни вещества. Временните максимално допустими граници на остатъчни вещества (МГДОВ) тогава трябва да станат окончателни.

(11)

Мерките, предвидени с настоящата директива, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по хранителната верига и здравето на животните,

ПРИЕ НАСТОЯЩАТА ДИРЕКТИВА:

Член 1

Максимално допустимите граници на остатъчни вещества от пестициди от бифентрин и фамоксадон в приложение II към Директива 90/642/ЕИО се заместват с тези в приложението към настоящата директива.

Член 2

1.   Държавите-членки приемат и публикуват, законовите, подзаконовите и административните разпоредби, необходими, за да се съобразят с настоящата директива най-късно до 25 март 2005 г. Те незабавно съобщават на Комисията текста на тези разпоредби и таблицата на съответствието между тези разпоредби и настоящата директива.

Те трябва да прилагат тези разпоредби от 26 март 2005 г.

Когато държавите-членки приемат тези разпоредби, в тях се съдържа позоваване на настоящата директива или то се извършва при официалното им публикуване. Условията и редът на позоваване се определят от държавите-членки.

2.   Държавите-членки съобщават на Комисията текста на основните разпоредби от националното законодателство, които те приемат в областта, уредена с настоящата директива.

Член 3

Настоящата директива влиза в сила на двадесетия ден след датата на публикуването ѝ в Официален вестник на Европейския съюз.

Член 4

Адресати на настоящата директива са държавите-членки.

Съставено в Брюксел на 24 септември 2004 година.

За Комисията

David BYRNE

Член на Комисията


(1)  ОВ L 350, 14.12.1990 г., стр. 71. Директива, последно изменена с Директива 2004/61/ЕО на Комисията (ОВ L 127, 29.4.2004 г., стр. 81.).

(2)  ОВ L 230, 19.8.1991 г., стр. 1. Директива, последно изменена с Директива 2004/71/ЕО на Комисията (ОВ L 127, 29.4.2004 г., стр. 104.).

(3)  ОВ L 291, 28.10.2002 г., стр. 1.

(4)  ОВ L 155, 24.6.2003 г., стр. 15.

(5)  Указания за предвиждане на диетичното приемане на пестициди (преразгледани), подготвени от GEMS/Програма за хранене в сътрудничество с Комитета за замърсяване с пестициди, публикувани от Световната здравна организация (СЗО) през 1997 г. (WHO/FSF/FOS/97.7).


ПРИЛОЖЕНИЕ

„Групи и примери на самостоятелни продукти, по отношение на които се прилагат максимално допустими граници на остатъчни вещества (МГДОВ)

Пестицидни остатъци и максимално ниво на остатъци (mg/kg)

Бифентрин

Фамоксадон

1.

Плодове, пресни, сушени или необработени, дори съхранени чрез замразяване, без добавъчно съдържание на захар; орехови

 

 

i)

ЦИТРУСОВИ ПЛОДОВЕ

0,1

0,02 (1)  (2)

Грейпфрут

 

 

Лимони

 

 

Зелени лимони

 

 

Мандарини (клементини и други подобни хибриди)

 

 

Портокали

 

 

Помелос

 

 

Други

 

 

ii)

ЯДКОВИ ПЛОДОВЕ (с черупки или без черупки)

0,05 (1)

0,02 (1)  (2)

Бадеми

 

 

Бразилски триъгълни орехи

 

 

Кашу

 

 

Кестени

 

 

Кокосови орехи

 

 

Лешници

 

 

Макадамия

 

 

Пекани (орехи „Пекан“)

 

 

Ядки на борови шишарки

 

 

Шам фъстък

 

 

Орехи обикновени

 

 

Други орехоплодни

Други

 

 

iii)

ПЛОДОВЕ СЪС СЕМЕНА

0,3

0,02 (1)  (2)

Ябълки

 

 

Круши

 

 

Дюли

 

 

Други

 

 

iv)

ПЛОДОВЕ С КОСТИЛКИ

0,2

0,02 (1)  (2)

Кайсии

 

 

Череши

 

 

Праскови (включително нектарини и подобни хибриди)

 

 

Сливи

 

 

Други

 

 

v)

МЕСЕСТИ ПЛОДОВЕ БЕЗ КОСТИЛКИ И ДРЕБНИ ПЛОДОВЕ

 

 

a)

Десертно и винено грозде

0,2

2 (2)

Десертно грозде

 

 

Винено грозде

 

 

б)

Ягоди (без диви горски ягоди)

0,5

0,02 (1)  (2)

в)

Къпиноподобни (без дивите плодове)

 

0,02 (1)  (2)

Къпини

0,3

 

Вид едри къпини

 

 

Кръстоска от малина и вид къпина

 

 

Малини

0,3

 

Други

0,05 (1)

 

г)

Други дребни плодове и месести плодове (без дивите плодове)

0,05 (1)

0,02 (1)  (2)

Боровинки

 

 

Червени боровинки

 

 

Френски грозде (червено, черно (касис) и бяло)

 

 

Цариградски грозде

 

 

Други

 

 

д)

Диви месести плодове и други диви плодове

0,05 (1)

0,02 (1)  (2)

vi)

РАЗНИ

 

0,02 (1)  (2)

Авокадо

 

 

Банани

0,1

 

Фурми

 

 

Смокини

 

 

Плод от киви

 

 

Кумкуати

 

 

Личи (плодове на китайско дърво)

 

 

Манго

 

 

Маслини

 

 

Папая

 

 

Ананаси

 

 

Нар

 

 

Други

0,05 (1)

 

2.

Зеленчуци, пресни или необработени, замразени или сушени

 

 

i)

КОРЕНОПЛОДИ И ГРУДКОВИ ЗЕЛЕНЧУЦИ

0,05 (1)

0,02 (1)  (2)

Червено цвекло за салата (чукундур)

 

 

Моркови

 

 

Корени от целина

 

 

Хрян

 

 

Йерусалимски артишок

 

 

Пащърнак

 

 

Корени от магданоз

 

 

Репички

 

 

Брадица (Козя брада)

 

 

Сладки картофи

 

 

Кръмно цвекло (шведска ряпа)

 

 

Ряпа

 

 

Ядивна гулия

 

 

Други

 

 

ii)

ЗЕЛЕНЧУЦИ С ЛУКОВИЦА

0,05 (1)

0,02 (1)  (2)

Чесън

 

 

Лук

 

 

Дребен лук

 

 

Пролетен лук

 

 

Други

 

 

iii)

ЗЕЛЕНЧУЦИ-ПЛОДОВЕ

 

 

a)

Соланацеа

0,2

 

Домати

 

1 (2)

Чушки (пипер)

 

 

Патладжани (сини домати)

 

0,2 (2)

Други

 

0,02 (1)  (2)

б)

Зеленчуци от семейство тиквови с ядлива кора

0,1

0,2 (2)

Краставици

 

 

Корнишони

 

 

Тиквички

 

 

Други

 

 

в)

Зеленчуци от семейство тиквови с неядлива кора

0,05 (1)

 

Пъпеши

 

0,3 (2)

Тикви

 

 

Дини

 

 

Други

 

0,02 (1)  (2)

г)

Сладка царевица

0,05 (1)

0,02 (1)  (2)

iv)

ЗЕЛЕНЧУЦИ ОТ ВИДА BRASSICA

 

0,02 (1)  (2)

a)

Зелеви (развитие на съцветия)

0,2

 

Броколи (включително калабрезе)

 

 

Карфиол (цветно зеле)

 

 

Други

 

 

б)

Зелеви (на глави)

1

 

Брюкселско зеле

 

 

Главесто зеле

 

 

Други

 

 

в)

Зелеви (развитие на листа)

0,05 (1)

 

Китайско зеле

 

 

Къдраво зеле (шотландско зеле)

 

 

Други

 

 

г)

Алабаш

0,05 (1)

 

v)

ЛИСТНИ ЗЕЛЕНЧУЦИ И ПРЕСНИ БИЛКИ

 

0,02 (1)  (2)

a)

Маруля и подобни на нея

2

 

Кресон

 

 

Марули (Lamb's lettuce)

 

 

Марули

 

 

Скароли (широколистно)

 

 

Други

 

 

б)

Спанакови и други подобни

0,05 (1)

 

Спанак

 

 

Листа от цвекло

 

 

Други

 

 

в)

Воден кресон

0,05 (1)

 

г)

Цикории

0,05 (1)

 

д)

Билки

0,05 (1)

 

Сушан (цвал) Chervil

 

 

Вид ситен лук

 

 

Магданоз

 

 

Листа от целина

 

 

Други

 

 

vi)

БОБОВИ РАСТЕНИЯ (пресни)

 

0,02 (1)  (2)

Фасул (неизчистен от шушулките)

0,5

 

Фасул (изчистен от шушулките)

 

 

Грах (неизчистен от шушулките)

0,1

 

Грах (изчистен от шушулките)

 

 

Други

0,05 (1)

 

vii)

СТЪБЛЕНИ ЗЕЛЕНЧУЦИ (пресни)

0,05 (1)

0,02 (1)  (2)

Аспержи

 

 

Кардони (вид артишок)

 

 

Кервиз (целина)

 

 

Копър

 

 

Глоб (вид артишок)

 

 

Праз лук

 

 

Ревен

 

 

Други

 

 

viii)

ГЪБИ

0,05 (1)

0,02 (1)  (2)

а)

Култивирани гъби

 

 

б)

Диворастящи гъби

 

 

3.

Бобови растения (варива)

0,05 (1)

0,02 (1)  (2)

Фасул

 

 

Леща

 

 

Грах

 

 

Други

 

 

4.

Маслодайни семена

0,1 (1)

0,05 (1)  (2)

Ленено семе

 

 

Фъстъци

 

 

Маково семе

 

 

Сусамено семе

 

 

Слънчогледово семе

 

 

Семе от рапица

 

 

Соево семе

 

 

Синапово семе

 

 

Памуково семе

 

 

Други

 

 

5.

Картофи

0,05 (1)

0,02 (1)  (2)

Ранни картофи

 

 

Картофи, предназначени за консервиране

 

 

6.

Чай (сушени листа и стъбла, ферментирали или приготвени по друг начин, получени от Camellia sinensis)

5

0,05 (1)  (2)

7.

Хмел (сушен), включително под формата на гранули и неконцентриран прах

10

0,05 (1)  (2)


(1)  Означава долната граница на аналитичната детерминанта

(2)  Означава, че максималното ниво на остатъци е било временно определено в съответствие с член 4, параграф 1, буква е) от Директива 91/414/ЕИО.“