15/ 06

BG

Официален вестник на Европейския съюз

167


32000D0730


L 293/24

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 10 ноември 2000 година

за създаване на Съвет по екомаркировка на Европейския съюз и определяне на неговия процедурен правилник

(нотифицирано под номер С(2000) 3280)

(текст от значение за ЕИП)

(2000/730/ЕО)

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност, и по-специално член 175, параграф 1 от него,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 1980/2000 на Европейския парламент и на Съвета от 17 юли 2000 г. относно ревизирана схема на Общността за присъждане на знака за екомаркировка (1), и по-специално член 13 от него,

като има предвид, че:

(1)

Член 13 от Регламент (ЕО) № 1980/2000 предвижда, че Комисията създава Съвет по екомаркировка на Европейския съюз, наричан по-нататък „СЕЕС“, който се състои от компетентни органи, посочени в член 14, и от консултативен форум, посочен в член 15.

(2)

Член 13 от Регламент (ЕО) № 1980/2000 предвижда, че правилникът за работа на СЕЕС се изготвя от Комисията в съответствие с процедурата, предвидена в член 17, като се отчитат процедурните принципи, определени в приложение IV.

(3)

Член 13 от Регламент (ЕО) № 1980/2000 предвижда, че СЕЕС допринася, в частност, за определяне и преразглеждане на критериите за екомаркировка, както и на изискванията за оценка и проверка.

(4)

Член 15 от Регламент (ЕО) № 1980/2000 предвижда Комисията да гарантира, че при изпълнение на функциите си СЕЕС съблюдава по отношение на всяка продуктова група балансирано участие на всички заинтересовани страни, които имат отношение към съответната продуктова група, като производители и доставчици на услуги, включително малки и средни предприятия, представители на занаятчийството и техни професионални организации, синдикати, търговци, разпространители, вносители, групи за опазване на околната среда и организации на потребителите.

(5)

Пето позоваване от преамбюла на Регламент (ЕО) № 1980/2000 предвижда, че съществено значение за приемането на схемата на Общността за присъждане на екомаркировка от широката общественост имат неправителствените организации и организациите на потребителите, които да играят важна роля и активно да участват в разработването и определянето на критерии на Общността за екомаркировка.

(6)

Член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 1980/2000 предвижда, че СЕЕС може да поиска Комисията да започне процедура за определяне на екологични критерии.

(7)

Член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 1980/2000 предвижда, че Комисията дава нареждания на СЕЕС да разработва и периодично да преразглежда критериите за екомаркировка, както и свързаните с тези критерии изисквания за оценка и проверка, които се прилагат за продуктовите групи, попадащи в приложното поле на настоящия регламент.

(8)

Член 6, параграф 3 от Регламент (ЕО) № 1980/2000 предвижда, че въз основа на нареждането СЕЕС изготвя критериите за екомаркировка по отношение на продуктовата група и свързаните с тези критерии изисквания за оценка и проверка, посочени в член 4 и приложение IV към настоящия регламент, като отчита резултатите от проучванията за осъществимост и пазарните проучвания, съображенията във връзка с жизнения цикъл и анализа на подобренията, посочени в приложение II към настоящия регламент.

(9)

Приложение IV, точка 1 от Регламент (ЕО) № 1980/2000 предвижда, че за разработването на критериите за екомаркировка за всяка продуктова група в рамките на СЕЕС ще се създаде работна група ad hoc, в която да участват посочените в член 15 заинтересовани страни и посочените в член 14 компетентни органи.

(10)

Член 5 от Регламент (ЕО) № 1980/2000 предвижда, че СЕЕС следва да провежда консултации с Комисията във връзка с изготвянето на работен план за екомаркировка на Общността.

(11)

Член 10 от Регламент (ЕО) № 1980/2000 предвижда, че членовете на СЕЕС сътрудничат на държавите-членки и на Комисията за насърчаване употребата на екомаркировка на Общността.

(12)

Предвидените в настоящото решение мерки са в съответствие със становището на комитета, учреден в съответствие с член 17 от Регламент (ЕО) № 1980/2000,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Приемат се правилата за създаване на Съвет по екомаркировка на Европейския съюз и за изготвяне на процедурен правилник за неговата работа, посочени в приложението към настоящото решение.

Член 2

Адресати на настоящото решение са държавите-членки.

Съставено в Брюксел на 10 ноември 2000 година.

За Комисията

Margot WALLSTRÖM

Член на Комисията


(1)  ОВ L 237, 21.9.2000 г., стр. 1.


ПРИЛОЖЕНИЕ

ПРОЦЕДУРЕН ПРАВИЛНИК ЗА РАБОТАТА НА СЪВЕТА ПО ЕКОМАРКИРОВКА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ (СЕЕС)

РОЛЯ НА (СЕЕC)

1.

СЕЕС, посочен в член 13 от Регламент (ЕО) № 1980/2000, се създава и работи в съответствие с посочения регламент.

2.

СЕЕС в частност:

отправя искане към Комисията да започне процедура за определяне на екологичните критерии, както и на свързаните с тях изисквания за оценка и проверка на съответствие за продуктовите групи,

допринася за определянето и преразглеждането на екологичните критерии, както и на свързаните с тях изисквания за оценка и проверка на съответствие за продуктовите групи,

провежда консултации с Комисията относно работния план за екомаркировка на Общността.

3.

Членовете на СЕЕС сътрудничат на държавите-членки и Общността за насърчаване използването на екомаркировка на Общността.

СЪСТАВ

4.   СЕЕС се състои от компетентните органи, посочени в член 14 от Регламент (ЕО) № 1980/2000, включително от компетентните органи на държавите-членки на Европейското икономическо пространство и консултативния форум, посочен в член 15 от упоменатия регламент.

5.   Следните организации наред с другите, които представляват заинтересованите страни, са членове на СЕЕС:

Coface (потребители, представляващи също BEUC, Eurocoop и AEC),

EEB (околна среда),

ETUC (профсъюзи),

UNICE (промишленост),

UEAPME (МСП, занаяти),

Eurocommerce (търговия).

За да се гарантира балансирано участие на всички заинтересовани страни, СЕЕС може да промени състава си по целесъобразност, по молба на Комисията или по своя инициатива със съгласието на Комисията.

6.   Всеки член на CEEC посочва лице за контакт.

ПРЕДСЕДАТЕЛ, ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛИ И СЕКРЕТАРИАТ

7.

Постовете на председателя и на двамата заместник-председатели на СЕЕС се заемат съответно от компетентните органи в областта на екомаркировката на ЕС, посочени в член 14 от Регламент (ЕО) № 1980/2000.

8.

Председателският пост се заема най-напред поред от компетентния орган на всяка държава-членка на Европейския съюз за срока на нейното председателство и след това от всяка държава-членка на Европейското икономическо пространство за същия срок по азбучен ред.

9.

Двата заместник-председателски поста се заемат от следващия по ред за заемане на председателския пост компетентен орган и от компетентния орган, който преди това е заемал председателския пост.

10.

Компетентният орган, който заема председателския пост или заместник-председателските постове, може по изключение да бъде заместен от един от заместник-председателите или от друг член на СЕЕС.

11.

Въпреки това СЕЕС може със съгласието на Комисията да приеме по всяко време друг начин за определяне на председателя и заместник-председателите.

12.

Секретариатът на СЕЕС се осигурява от Комисията.

ЗАСЕДАНИЯ

13.

Заседанията на СЕЕС се свикват от председателя, който със съдействието на заместник-председателите и на секретариата отговаря за изготвянето и изпращането на поканите, дневния ред и съответните материали, както и за съставянето и разпращането на протоколите от заседанията.

14.

Комисията предоставя по заявка заседателна зала на разположение на СЕЕС, ако заседанието е планирано да се проведе в Брюксел.

15.

По принцип не повече от трима представители на член на СЕЕС следва да участват в дадено заседание.

16.

Представители на държавите-членки на Европейския съюз и на Европейското икономическо пространство могат да участват в заседанията на СЕЕС. Представители на Комисията участват в заседанията на СЕЕС. Председателят или Комисията могат, ако е целесъобразно, да поканят други заинтересовани страни да участват.

РАЗХОДИ

17.

Текущите разходи, които са необходими за провеждането на заседанията, за разработването и преразглеждането на екологичните критерии и други дейности, се поемат от Комисията посредством приемането на годишен бюджет за тези разходи.

ОБЩИ ПРАВИЛА

(Отнасящи се по-конкретно до водещите компетентни органи и ad hoc работни групи и приложими при определянето или преразглеждането на екологичните критерии и свързаните с тях изисквания за оценка и проверка на съответствието за продуктовите групи)

18.

При определянето или преразглеждането на екологичните критерии, както и на свързаните с тях изисквания за оценка и проверка на съответствието за продуктова група, СЕЕС избира един или повече от компетентните органи, посочени в член 14 от Регламент (ЕО) № 1980/2000, които приемат да изпълняват водеща роля. Тези органи следва да се отнесат към водещите компетентни органи.

19.

Водещите компетентни органи със съдействието на членовете на СЕЕС създават ad hoc работна група, както е посочено в приложение IV, точка 1 от посочения регламент. Тя активно се стреми да осигури балансирано участие, по-конкретно на съответните представители на заинтересованите страни, на компетентните органи и на Комисията. Заинтересованите страни от Европейския съюз и тези, които не са от Европейския съюз, се третират при равни условия. Представителите на заинтересованите страни, посочени по-горе, доколкото е възможно, са експерти, притежават познания за въпросната продуктова група и се наричат технически представители.

20.

Всички компетентни органи се стремят активно да получат становището на всички заинтересовани страни в тяхната страна във връзка с въпросната продуктова група и съобщават тези становища на ad hoc групата и на СЕЕС.

21.

Водещият компетентен орган организира и председателства поне едно заседание на тази ad hoc работна група. Комисията, по заявка, предоставя заседателна зала на СЕЕС, когато заседанието е планирано да се проведе в Брюксел.

22.

Техническите представители на заинтересованите страни, посочени по-горе, също участват, доколкото е възможно, в заседанието на СЕЕС, на което въпросната продуктова група следва да бъде подробно обсъдена.

23.

СЕЕС, водещият компетентен орган и групата ad hoc действат в съответствие с посочените в член 1 от упоменатия регламент цели и принципи, както и с процедурните принципи, определени в приложение IV към упоменатия регламент.

24.

СЕЕС, водещият компетентен орган и групата ad hoc вземат под внимание съответните политики на Общността в областта на околната среда и извършената работа по отношение на други свързани продуктови групи.

25.

Полагат се всички разумни усилия от СЕЕС и неговите членове, както и от водещия компетентен орган и групата ad hoc за постигането на консенсус в тяхната работа, като същевременно се стремят да гарантират висока степен на опазване на околната среда.

ПОДГОТВИТЕЛНА РАБОТА

(Процедура, която се следва, преди да се поиска Комисията да започне процедурата за определяне на екологични критерии за продуктови групи)

26.   СЕЕС може да поиска Комисията да започне процедура за определяне на екологични критерии за продуктови групи.

27.   СЕЕС надлежно отчита работния план за екомаркировка на Общността, посочен в член 5 от Регламент (ЕО) № 1980/2000, и по-специално неизчерпателен списък на продуктови групи, разглеждани като приоритети за действие на Общността.

28.   СЕЕС извършва подготвителна работа с цел да определи дали разглежданата продуктова група попада в приложното поле на схемата на Общността на присъждане на екомаркировка, както е определено в член 2 от посочения регламент, и в частност удовлетворява посочените в член 2, параграф 2 условия. Комисията може също да поиска СЕЕС да извърши тази подготвителна работа.

29.   За да извърши тази подготвителна работа, СЕЕС избира водещ компетентен орган или органи, които приемат да изпълняват водеща роля и които образуват ad hoc работна група. Прилагат се общите правила, посочени по-горе.

30.   Водещият компетентен орган със съдействието на ad hoc работна група извършва, наред с другото и в подходяща степен, проучване за изпълнимост и пазарно проучване, отчита съображенията, свързани с жизнения цикъл, и извършва анализ на подобренията, както е предвиден в приложение II към упоменатия регламент, като се вземат под внимание изискванията и приложимите разпоредби, определени в член 3, приложение I и приложение IV, точка 1.

При извършването на тази работа водещият компетентен орган със съдействието на ad hoc работна група, наред с другото и доколкото е целесъобразно и изпълнимо, изпълнява следните задачи:

а)

анализ на естеството на пазара, включително на промишлената и икономическата сегментация на сектора (основни производители, пазарни дялове, внос и др.), характеризиране на различните видове продукт, анализ на възможностите за успешна реализация на продуктите с екомаркировка и предлагане на подходяща стратегия за маркетинг и комуникация;

б)

търсене на становището на всички заинтересовани страни (компетентни органи, групи по интереси и др.) и определяне на тези страни, които биха сътрудничили в процеса на определяне на критериите;

в)

анализ на основните последици за околната среда, най-добрата практика в областта на околната среда в този сектор, като се разглежда също план за екологични проблеми и определяне на основните области за усъвършенстване на продуктовата група и начинът, по който всичко това може да се включи в екологичните критерии;

г)

анализ на основните елементи, свързани с годността на продукта да удовлетвори нуждите на потребителите, и как това може да се включи в критериите за екомаркировка;

д)

изготвяне на списък и получаване на екземпляри от съществуващи екомаркировки, стандарти, методи за изпитване и проучвания, които се отнасят до установяването на екомаркировка за продуктовата група, като се взема предвид работата, извършена за сродни продуктови групи, и се оценят разходите за изпитването;

е)

преглед на съответното национално, европейско и международно законодателство;

ж)

определяне на потенциалните препятствия за успешното установяване на тази продуктова група;

з)

изготвяне и разпращане своевременно преди съответните заседания на всички необходими работни документи, които обобщават основните заключения на всяка от трите стъпки, посочени по-горе и включващи друга информация и анализи, които заслужават да бъдат взети под внимание;

и)

изготвяне на изчерпателен окончателен доклад за резултата от горепосочените анализи и проучвания, изготвени на английски, а също по избор на един от другите официални езици на Общността. Окончателният доклад се предоставя както на хартиен носител, така и в електронен вид и следва да е достъпен за справка, по възможност на страницата на екомаркировката в интернет. Той включва в приложение обобщаващ списък на всички документи, които са били разпространени в процеса на работа, заедно с посочване на датата на разпространяване на всеки документ и адресата на документа, както и копие от въпросния документ. Той също включва в приложение списък на заинтересованите страни, участващи в работата, или които са били консултирани или са изразили становище, заедно с информацията за контакт с тях. Той включва също обобщение за изпълнението и, ако е целесъобразно, приложения с подробни изчисления на съответните разходи. Всички получени във връзка с доклада коментари ще бъдат взети под внимание и ще се предоставя информация за последващите действия на такива коментари по молба;

й)

представяне на резултатите на едно или повече заседания на СЕЕС и въз основа на тези консултации на вероятността от пълен успех на екомаркировката за продуктовата група — кандидат, да се препоръча дали да се продължи разработването на продуктовата група и определянето на критерии за екомаркировка.

31.   Когато е удовлетворен от горепосочената подготвителна работа за продуктовата група — кандидат, и с положителната препоръка на ad hoc работна група СЕЕС изпраща окончателния доклад заедно с предложенията за изготвяне на нареждане на Комисията и иска Комисията да започне процедура за определяне на екологични критерии за въпросната продуктова група и да му даде поръчение, като се вземат предвид посочените предложения. Членовете на СЕЕС, представляващи заинтересованите страни, посочени в член 15 от посочения по-горе регламент, могат самостоятелно или колективно да приложат тяхното/ите специфично/и становище/а към този окончателен доклад.

НАРЕЖДАНЕ ЗА РАЗРАБОТВАНЕ ИЛИ ПРЕРАЗГЛЕЖДАНЕ НА КРИТЕРИИ

(Процедура, която се следва при изпълняване на нареждането от Комисията за разработване или преразглеждане на критерии за екомаркировка или свързани с тях изисквания за оценка и проверка на съответствието за продуктова група)

32.

СЕЕС въз основа на полученото от Комисията поръчение разработва предложение за критерии за екомаркировка и свързаните с тях изисквания за оценка и проверка на съответствието за въпросната продуктова група. СЕЕС спазва крайния срок за завършване на работата, посочен в поръчението.

33.

За да направи това, СЕЕС избира водещ компетентен орган или органи, които приемат да изпълняват водеща роля и които образуват ad hoc работна група. Прилагат се общите правила, посочени по-горе.

34.

Водещият компетентен орган със съдействието на ad hoc групата определя най-напред дали са извършени всички необходими анализи, проучвания, както и другата подготвителна работа, изброени по-горе. Тази проверка включва по-специално проучването за изпълнимостта и пазарното проучване, съображенията, свързани с жизнения цикъл, и анализа на подобренията, посочени в приложение II към Регламент (ЕО) № 1980/2000. Водещият компетентен орган със съдействието на ad hoc групата следва да предприеме всички действия, за да завърши и актуализира, при необходимост, тази предварителна работа, като се отчитат представените в предходния раздел процедури.

35.

Водещият компетентен орган представя проектопредложение и свързаните с него доклади и анализи на едно или повече заседания на СЕЕС и въз основа на тези консултации, когато е целесъобразно, посочва на СЕЕС, че нареждането може да се счита за изпълнено. В тази връзка ще се отдаде необходимото внимание на вероятността проектопредложението да получи голяма степен на подкрепа.

36.

По същия начин СЕЕС, въз основа на извършената от водещия компетентен орган и групата ad hoc работа, информира, когато е целесъобразно, Комисията за проектокритериите и посочва на Комисията, че нареждането може да се счита за изпълнено. В този смисъл ще се отдаде необходимото внимание на вероятността проектопредложението да получи голяма степен на подкрепа. Членовете на СЕЕС, представляващи заинтересованите страни, посочени в член 15 от посочения Регламент (ЕО) № 1980/2000, могат самостоятелно или колективно да приложат тяхното/ите специфично/и становище/а към проектокритериите.

37.

Ако Комисията посочи, че нареждането не е изпълнено, СЕЕС продължава работата си по проектокритериите, като отчита посочените в този раздел процедури и изисквания. Комисията посочва основанията за позицията си.

38.

Ако Комисията посочи в някакъв момент, че нареждането е изпълнено, СЕЕС счита нареждането за завършено. Въпреки това СЕЕС подновява работа по нареждането, ако Комисията поиска това по-късно.

39.

Ако в някакъв момент СЕЕС заключи, че не е в състояние да изпълни поръчението, той информира незабавно Комисията за това, като посочва подробно основанията.

НАРЕЖДАНЕ ЗА ПРЕРАЗГЛЕЖДАНЕ НА КРИТЕРИИ

(Процедура, която трябва да се следва при изпълняване на поръчение от Комисията за преразглеждане на критерии за екомаркировка или свързаните с тях изисквания за оценка и проверка на съответствието за продуктова група)

40.

СЕЕС въз основа на полученото от Комисията нареждане преразглежда критериите за екомаркировка и свързаните с тях изисквания за оценка и проверка на съответствието за въпросната продуктова група.

41.

СЕЕС полага специални грижи да завърши работата си своевременно преди изтичането на валидността на съществуващите критерии.

42.

За да извърши това, СЕЕС избира водещ компетентен орган или органи, които приемат да изпълняват водеща роля и които образуват ad hoc работна група. Прилагат се общите правила, посочени по-горе.

43.

Водещият компетентен орган със съдействието на работната група ad hoc преразглежда текущите критерии за екомаркировка и свързаните с тях изисквания за оценка и проверка на съответствието, както и преразглежда и, когато е необходимо, завършва и актуализира различните анализи, доклади, материали и друга работа, посочена в раздела „Подготвителна работа“.

44.

Водещият компетентен орган със съдействието на работната група ad hoc по-специално преразглежда миналия, настоящия и вероятен бъдещ успех на тази продуктова група, включително свързаните преимущества за околната среда, като се взема предвид успехът на свързаните продуктови групи и като се взема предвид работният план за екомаркировка на Общността.

45.

Водещият компетентен орган предоставя резултатите от оценките и анализите на едно или повече заседания на СЕЕС и въз основа на тези консултации, когато е целесъобразно, препоръчва на СЕЕС екологичните критерии и свързаните с тях изисквания за оценка и проверка на съответствието да бъдат удължени, оттеглени или преразгледани. В тази връзка специално внимание следва да се отдели на вероятността препоръката да получи голяма степен на подкрепа.

46.

По същия начин СЕЕС въз основа на извършената от водещия компетентен орган и групата ad hoc работа препоръчва, когато е целесъобразно, на Комисията екологичните критерии и свързаните с тях изисквания за оценка и проверка на съответствието да бъдат удължени, оттеглени или преразгледани. В тази връзка специално внимание следва да се отдели на вероятността препоръката да получи голяма степен на подкрепа. Членовете на СЕЕС, представляващи заинтересованите страни, посочени в член 15 от Регламент (ЕО) № 1980/2000, могат самостоятелно или колективно да приложат тяхното/ите специфично/и становище/а към тази препоръка.

47.

Ако Комисията посочи, че поръчението не е изпълнено, СЕЕС продължава работата си съответно, като се вземат под внимание уточнените в този раздел процедури и изисквания. Комисията посочва основанията за своята позиция.

48.

Ако Комисията посочи съгласие с препоръката екологичните критерии и свързаните с тях изисквания за оценка и проверка на съответствието да бъдат преразгледани, СЕЕС продължава работата си съответно, като взема предвид процедурата и изискванията, посочени в раздела „Нареждане за разработване и преразглеждане на критериите“.

49.

Ако Комисията се съгласи с препоръката екологичните критерии и свързаните с тях изисквания за оценка и проверка на съответствието да бъдат оттеглени или продължени, СЕЕС счита нареждането за завършено. Въпреки това СЕЕС подновява работа по нареждането, ако Комисията поиска това по-късно.

50.

Ако в някакъв момент СЕЕС заключи, че не е в състояние да изпълни нареждане, той информира незабавно Комисията за това, като посочва подробно основанията.

ПРИНОС КЪМ РАБОТНИЯ ПЛАН

(Процедура, която се следва при провеждане на консултации с Комисията относно работния план за екомаркировка на Общността)

51.

СЕЕС може да осигури принос към Комисията по предложения работен план за екомаркировка на Общността, посочен в член 5 от Регламент (ЕО) № 1980/2000.

52.

За да направи това, СЕЕС взема всички необходими и подходящи стъпки, като действа в съответствие с целите и принципите, посочени в член 1, параграфи 1 и 4 от упоменатия регламент.

53.

Преди да предложи новите продуктови групи, които биха могли да бъдат приоритет за действие на Общността, СЕЕС определя предварително и примерно дали въпросните продуктови групи попадат в приложното поле на схемата на Общността за присъждане на екомаркировка, определена в член 2, параграф 2 от упоменатия регламент. Като извършва това, той взема предвид, в подходяща степен, различните съображения, посочени по-горе в раздела „Подготвителна работа“.

54.

СЕЕС и неговите членове правят всичко възможно, за да постигнат консенсус за времетраенето на тази работа.

ДРУГИ ДЕЙНОСТИ НА ЧЛЕНОВЕТЕ НА CEEC

55.

Членовете на СЕЕС действат в общия интерес на схемата на Общността за екологични етикети и могат да поемат всякакви инициативи, които считат за полезни за тази цел. Те могат по същия начин да действат по молба на Комисията. Такива инициативи могат да включват наред с другото:

популяризиращи дейности, посочени в член 10 от Регламент (ЕО) № 1980/2000, или други,

създаване на ad hoc работни групи,

действия за насърчаване на хармонизираното приложение на критериите за екомаркировка и свързаните с тях изисквания за оценка и проверка на съответствието, включително редовното адаптиране и усъвършенстване на свързаните ръководства за потребителя,

изготвяне на насоки, например за улесняване разработването на екологични критерии,

приемане на правилници за работа, при необходимост.

ПРЕРАЗГЛЕЖДАНЕ

56.

СЕЕС редовно преразглежда функционирането и, ако е необходимо, може да направи препоръки до Комисията за адаптиране на тези процедури, ако е целесъобразно. Първото преразглеждане следва да приключи до края на 2002 г.