13/ 06

BG

Официален вестник на Европейския съюз

79


31982L0883


L 378/1

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА

от 3 декември 1982 година

относно процедури за наблюдение и контрол на околни среди, засегнати от отпадъци от производството на титанов двуокис

(82/883/ЕИО)

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската икономическа общност, и по специално член 100 и 235 от него,

като взе предвид Директива 78/176/ЕИО на Съвета от 20 февруари 1978 г. относно отпадъците от производството на титанов двуокис (1), и по-специално член 7, параграф 3 от нея,

като взе предвид предложението на Комисията (2),

като взе предвид становището на Асамблеята (3),

като взе предвид становището на Икономическия и социален комитет (4),

като има предвид, че независимо от метода и степента на пречистване на отпадъците от производството на титанов двуокис, изхвърлянето, заустването, складирането, депонирането или инжектирането в земята на такива отпадъци трябва да се придружава от мерки за наблюдение и контрол на съответните околни среди от физическа, химическа, биологична и екологична гледни точки;

като има предвид, че, за да се следи качеството на тези околни среди, трябва да се вземат проби с такава минимална честота, че да могат да се измерват посочените в приложенията параметри; като има предвид, че броят на тези вземания на проби би могъл да се намали, в зависимост от получените резултати; като има предвид, че, за да се гарантира ефективен контрол, по възможност следва да се вземат проби и в зона, за която се счита, че не е засегната от въпросното изхвърляне на отпадъци;

като има предвид, че във връзка с извършваните от държавите-членки анализи, следва да се определят общи еталонни методи за измерване за определяне на стойностите на параметрите, които определят физическите, химическите, биологичните и екологичните характеристики на съответните околни среди;

като има предвид, че за наблюдението и контрола на засегнатите околни среди държавите-членки могат по всяко време да определят други параметри в допълнение към определените в настоящата директива;

като има предвид, че е необходимо да се определят данните за методите за наблюдение и контрол, които държавите-членки съобщават на Комисията; като има предвид, че след предварително съгласие на държавите-членки Комисията публикува консолидиран доклад за тези данни;

като има предвид, че при определени природни обстоятелства може да се окаже трудно да се извършват дейностите по наблюдение и контрол, поради което трябва да се предвидят разпоредби за изключения в някои случаи от настоящата директива;

като има предвид, че техническият и научен прогрес може да наложи бързо коригиране на някои от разпоредбите, съдържащи се в приложението; като има предвид, че за да се улесни прилагането на необходимите мерки, следва да се предвиди процедура за установяване на тясно сътрудничество между държавите-членки и Комисията чрез комитет по привеждане в съответствие с научно-техническия прогрес,

ПРИЕ НАСТОЯЩАТА ДИРЕКТИВА:

Член 1

С настоящата директива се определят, съгласно член 7, параграф 3 от Директива 78/176/ЕИО, процедурите за наблюдение и контрол на ефектите върху околната среда, по отношение на нейните физически, химически, биологични и екологични аспекти, от заустването, изхвърлянето, складирането, депонирането или инжектирането в земята на отпадъци от производството на титанов двуокис.

Член 2

По смисъла на настоящата директива:

„засегнати околни среди“ означава водите, земната повърхност, подпочвените слоеве и въздуха, в които се заустват, изхвърлят, складират, депонират или инжектират отпадъци от производството на титанов двуокис,

„точка за вземане на проби“ означава мястото, от което се вземат проби.

Член 3

1.   Приложимите параметри за посоченото в член 1 наблюдение и контрол са определени в приложенията.

2.   Когато даден параметър фигурира в колоната „задължително определяне“ в приложенията, трябва да се извърши вземане и анализ на проби по отношение на посочените компоненти на околната среда.

3.   Когато даден параметър фигурира в колоната „определяне по избор“ в приложенията, ако считат за необходимо, държавите-членки извършват вземане и анализ на проби за посочените компоненти на околната среда.

Член 4

1.   Държавите-членки извършват наблюдение и контрол на засегнатите околни среди и на прилежащите зони, за които се счита, че не са засегнати, като се обръща специално внимание на местните фактори на околната среда и начина на изхвърляне, т.е. дали е периодично или постоянно.

2.   Освен когато в приложенията е посочено друго, държавите-членки определят за всеки отделен случай точните места, откъдето се вземат пробите, разстоянието на тези места от най-близката точка на изхвърляне на замърсители и дълбочината или височината, на които трябва да се вземат пробите.

Пробите трябва да се вземат на едно и също място и дълбочина и при едни и същи условия в хода на последователно вземане на проби, например при приливни води, по едно и също време по отношение на най-високата точка на прилива, приливен коефициент.

3.   За наблюдението и контрола на засегнатите околни среди държавите-членки определят честотата на вземане на проби и анализ за всеки изброен в приложенията параметър.

За параметрите, чието определяне е задължително, честотата на вземане на проби и анализ не може да бъде по-малка от минималните честоти, посочени в приложенията. Въпреки това, след като се установи, доколкото е възможно, поведението, предопределението и ефекта на отпадъците, и при условие че няма значително влошаване на качеството на околната среда, държавите-членки могат да предвидят честота на вземане проби и анализ под тези честоти. Ако впоследствие настъпи значително влошаване в качеството на околната среда в резултат на отпадъци или промяна в операцията по изхвърляне, държавите-членки се връщат към предишното положение на вземане на проби и анализ при честота не по-малка от определената в приложенията. Ако държава-членка счита за необходимо или препоръчително, тя може да прави разграничение между различните параметри, като прилага разпоредбите на настоящата алинея за онези параметри, за които не е регистрирано значително влошаване на качеството на околната среда.

4.   За наблюдението и контрола на подходяща прилежаща зона, за която се счита, че не е засегната, определянето на честотата на вземане на проби и анализ се преценява от държавите-членки. Когато държава-членка установи, че е невъзможно да се определи такава прилежаща зона, тя информира Комисията за това.

Член 5

1.   Еталонните методи за измерване за определяне на стойностите на параметрите са определени в приложенията. Лабораториите, които използват други методи трябва да гарантират съпоставимост на получените резултати.

2.   Използваните контейнери за пренасяне на пробите, използваните реактиви или методи за съхраняване на частична проба с оглед извършването на анализ на един или повече параметри, транспортирането и съхранението на пробите и тяхната подготовка за анализ трябва да бъдат такива, че да не оказват значително влияние върху резултатите от анализа.

Член 6

За наблюдението и контрола на засегнатите околни среди държавите-членки могат по всяко време да определят други параметри в допълнение към предвидените в настоящата директива.

Член 7

1.   Докладът, който държавите-членки трябва да изпращат на Комисията съгласно член 14 от Директива 78/176/ЕИО, съдържа данни за дейностите по наблюдение и контрол, които се извършват от органите, определени в съответствие с член 7, параграф 2 от същата директива. За всяка засегната околна среда тези данни включват следната информация:

описание на точката за вземане на проби, включително нейните постоянни характеристики, които могат да бъдат кодирани, както и друга административна и географска информация. Тази информация се предоставя само веднъж при определяне на точката за вземане на проби,

описание на използваните методи за вземане на проби,

резултатите от измерванията на параметрите, чиито определяне е задължително, а когато държавите-членки считат за полезно, и параметри, чиито определяне е по избор,

използваните методи за измерване и анализ, и при необходимост техния праг на чувствителност, точност и прецизност,

приетите в съответствие с член 4, параграф 3 промени в честотата на вземане на проби и анализ.

2.   Първият комплект данни, които следва да се съобщят съгласно параграф 1, са събраните през третата година след уведомлението за настоящата директива.

3.   След предварително съгласие на заинтересованите държави-членки, Комисията публикува обобщение на предоставената ѝ информация.

4.   Комисията оценява ефективността на процедурата за наблюдение и контрол на засегнатите околни среди и не по-късно от шест години след уведомлението за настоящата директива, по целесъобразност представя пред Съвета предложения за усъвършенстване на тази процедура и, ако е необходимо, за хармонизиране на методите за измерване, включително техния праг на чувствителност, точност и прецизност и на методите за вземане на проби.

Член 8

Държавите-членки могат да дерогират настоящата директива при наводнения или природни бедствия, или поради изключителни метеорологични условия.

Член 9

Необходимите изменения за привеждане на съдържанието на приложенията по отношение на:

изброените параметри в колоната „определяне по избор“,

еталонните методи на измерване,

в съответствие с научно-техническия прогрес се приемат в съответствие с процедурата, предвидена в член 11.

Член 10

1.   Създава се комитет за привеждане в съответствие с техническия прогрес (оттук нататък наричан „комитета“), който се състои от представители на държавите-членки и се председателства от представител на Комисията.

2.   Комитетът изработва свой процедурен правилник.

Член 11

1.   Когато трябва да се следва предвидената в настоящия член процедура, въпросът се отнася до комитета чрез неговия председател, по негова инициатива или по искане на представител на държава-членка.

2.   Представителят на Комисията представя на комитета проект на мерките, които следва да се предприемат. Комитетът се произнася със становище по проекта в определен от председателя срок, в зависимост от спешността на въпроса. Становищата се произнасят с мнозинство от 45 гласа, като гласовете на държавите-членки се претеглят, както е предвидено в член 148, параграф 2 от Договора. Председателят не участва в гласуването.

3.

а)

Комисията ги приема предвидените мерки, когато те са в съответствие със становището на комитета.

б)

Когато предвидените мерки не са в съответствие със становището на комитета или не е представено становище, Комисията незабавно представя на Съвета предложение за мерките, които следва да бъдат предприети. Съветът взема решение с квалифицирано мнозинство.

в)

Ако Съветът не е взел решение в срок от три месеца от представянето на предложенията, предложените мерки се приемат от Комисията.

Член 12

Текстът на член 8, параграф 1, буква в) от Директива 78/176ЕИО се заменя със следния текст:

„в)

ако резултатите от контрола, който държавите-членки са длъжни да извършват на съответната околна среда, показват влошаване в разглежданата област, или“.

Член 13

Когато в съответствие с член 4, параграф 1 от Директива 78/176/ЕИО за премахването на отпадъците се изисква предварително разрешение от компетентните органи на повече от една държава-членка, заинтересованите държави-членки провеждат взаимни консултации по съдържанието и изпълнението на програмата за контрол.

Член 14

1.   Държавите-членки въвеждат в сила законовите, подзаконовите и административните разпоредби, необходими, за да се съобразят с настоящата директива в срок от две години след нейното нотифициране. Те незабавно информират Комисията за това.

2.   Държавите-членки съобщават на Комисията текстовете на основните разпоредби от националното законодателство, които те приемат в областта, уредена с настоящата директива.

Член 15

Адресати на настоящата директива са държавите-членки.

Съставено в Брюксел на 3 декември 1982 година.

За Съвета

Председател

Ch. CHRISTENSEN


(1)  ОВ L 54, 25.2.1978 г., стр. 19.

(2)  ОВ С 356, 31.12.1980 г., стр. 32 и ОВ С 187, 22.7.1982 г., стр. 10.

(3)  ОВ С 149, 14.6.1982 г., стр. 101.

(4)  ОВ С 230, 10.9.1981 г., стр. 5.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

МЕТОД ЗА ИЗХВЪРЛЯНЕ НА ОТПАДЪЦИ: ИЗХВЪРЛЯНЕ В АТМОСФЕРАТА

Компоненти

Параметри, които следва да се определят

Минимално годишно вземане на проби и честота на анализ

Забележки

задължително

по избор

Атмосфера

Серен двуокис (SO2) (1)

Хлор (2)

Прах

Непрекъснато

1.   Район, в който наблюдението се извършва чрез съществуваща мрежа за наблюдение на замърсяване на въздуха, с най-малко една станция близо до производствения обект, която отчита представителни резултати за отделянето на замърсители от обекта.

 

 

 

12 (3)

2.   Район без мрежа за наблюдение.

Измерване на общите количества на отделяните от производствения обект газообразни емисии. Когато на обекта има няколко източника на емисии, могат да се извършват последователни измервания.

Еталонният метод за измерване на серен двуокис е посоченият в приложение III към Директива 80/779/ ЕИО на Съвета от 15 юли 1980 г. относно граничните стойности за качество на въздуха и ориентировъчните стойности за серен двуокис и суспендирани частици (ОВ L 229, 30.8.1980 г., стр. 30)


(1)  Ако използваният производствен процес е сулфатният процес.

(2)  Да се използва, ако измервателната апаратура позволява извършването на непрекъснати измервания, и когато се използва хлорният процес.

(3)  Данните трябва да са достатъчно представителни и значими.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

МЕТОД ЗА ИЗХВЪРЛЯНЕ НА ОТПАДЪЦИ: ИЗХВЪРЛЯНЕ ИЛИ ЗАУСТВАНЕ В СОЛЕНИ ВОДИ

(речни устия, крайбрежни води, открито море)

Компоненти

Параметри, които следва да се определят

Минимално годишно вземане на проби и честота на анализ

Еталонен метод за измерване

задължително

по избор

Водна колона

Нефилтрирана морска вода (1)

Температура

(°С)

 

3

Термометрия. Измерването трябва да се извършва на място в момента на вземане на проби.

Соленост

(‰)

 

3

Кондуктометрия.

рН

(рН единица)

 

3

Електрометрия. Измерването трябва да се извършва на място в момента на вземане на проби.

Разтворен О2

(мг/разтворен О2 (л)

 

3

Метод на Винклер

Електрохимичен метод

Мътност

(мг твърди частици/л)

или

суспендирани вещества

(мг/л)

 

3

За мътност: нефелометрия

За суспендирани вещества: гравиметрия

измерване след филтрация през мембранен филтър с размер на порите 0,45 μм и изсушаване при 105 °С

измерване след центрофугиране (минимално време пет минути, средно ускорение 2 800 до 3 200 g) и изсушаване при 105 °С

Fe (разтворено и в суспензия)

(мг/л)

 

3

След като пробата е подходящо подготвена, определянето става чрез атомно-абсорбционна спектрофотометрия или молекулно-абсорбционна спектрофотометрия

 

Cr, общо Cd, общо Hg

(мг/л)

3

Атомно-абсорбционна спектрофотометрия

Молекулно-абсорбционна спектрофотометрия

Ti

(мг/л)

V, Mn, Ni, Zn

(мг/л)

3

Атомно-абсорбционна спектрофотометрия

 

Cu, Pb

(мг/л)

3

Атомно-абсорбционна спектрофотометрия

Полярография

Филтрирана морска вода през мембранен филтър с размер на порите 0,45 μм (1)

Разтворено Fe

(мг/л)

 

3

Определяне чрез атомно-абсорбционна спектрофотометрия или молекулно-абсорбционна спектрофотометрия

 

Cr, Cd, Hg

(мг/л)

3

Атомно-абсорбционна спектрофотометрия

Молекулно-абсорбционна спектрофотометрия

 

Ti, V, Mn, Ni, Zn

(мг/л)

3

Атомно-абсорбционна спектрофотометрия

 

Cu, Pb

(мг/л)

3

Атомно-абсорбционна спектрофотометрия

Полярография

Суспендирани твърди частици, които остават в мембранен филтър с размер на порите 0,45μм

Общо Fe

(мг/л)

Cr, Cd, Hg

(мг/л)

3

Атомно-абсорбционна спектрофотометрия

Молекулно-абсорбционна спектрофотометрия

 

Ti, V, Mn, Ni, Zn

(мг/л)

3

Атомно-абсорбционна спектрофотометрия

 

Cu, Pb

(мг/л)

3

Атомно-абсорбционна спектрофотометрия

Полярография

Хидратирани окиси или хидроокиси на желязото

(мг Fe/л)

 

3

Екстракция на пробата при подходящи киселинни условия; измерване чрез атомно-абсорбционна спектрофотометрия или молекулно-абсорбционна спектрофотометрия.

Същият метод на киселинна екстракция трябва да се използва за всички проби, които произхождат от един и същи обект.

Утайки

В горния слой на утайката, колкото е възможно по-близо до повърхността

Общо Ti, Fe

(мг/кг сухо вещество)

V, Cr, Mn, Ni, Cu, Zn, Cd, Hg, Pb

(мг/кг сухо вещество)

1

Идентични методи на методите за измерване във водна колона.

След подходяща подготовка на пробата (мокра или суха минерализация и пречистване). Количествата метали трябва да се измерват за определен диапазон на размери на частиците.

Хидратирани окиси или хидроокиси на желязото

(мг Fe/кг)

 

1

Идентични методи на методите за измерване във водна колона.

Живи организми

Представителни за обекта видове:

дълбоководна риба или други безгръбначни видове (2)

Ti, Cr, Fe, Ni, Zn, Pb

(мг/кг мокро или сухо тегло)

V, Mn, Cu, Cd, Hg

(мг/кг мокро или сухо тегло)

1

Атомно-абсорбционна спектрофотометрия след подходяща подготовка на смесената проба от меките части на дънни видове (мокра и суха минерализация и пречистване):

За риба, металите трябва да се измерват в мускулната тъкан или друга подходяща тъкан; пробата трябва да се състои най-малко от 10 образеца

За мекотели и ракообразни, металите трябва да се измерват в меките части. Пробата трябва да се състои най-малко от 50 образеца

Дълбоководна фауна

Разнообразие и относително изобилие

 

1

Качествена и количествена класификация на представителни видове, в която се посочва броя на образците по видове, гъстотата, преобладаване

Планктонна фауна

 

Разнообразие и относително изобилие

1

Качествена и количествена класификация на представителни видове, в която се посочва броя на образците по видове, гъстотата, преобладаване

Флора

 

Разнообразие и относително изобилие

1

Качествена и количествена класификация на представителни видове, в която се посочва броя на образците по видове, гъстотата, преобладаване

Конкретно риба

Наличие на болестни анатомични увреждания по рибата

 

1

Визуална инспекция на взети за химически анализ проби от представителни видове


(1)  Държавите-членки могат да избират, дали да анализират нефилтрирана или филтрирана вода за веществата в графа „Параметри“.

(2)  Представителни видове за обекта на изхвърляне, по-специално по отношение на тяхната чувствителност към натрупване на биологични вещества, например Mytilus Edulis, камбала, писия, треска, скумрия, барбун, херинга, морски език (или други подходящи дълбоководни видове).


ПРИЛОЖЕНИЕ III

МЕТОД ЗА ИЗХВЪРЛЯНЕ НА ОТПАДЪЦИ: ИЗХВЪРЛЯНЕ В СЛАДКИ ПОВЪРХНОСТНИ ВОДИ

Компоненти

Параметри, които следва да се определят

Минимално годишно вземане на проби и честота на анализ

Еталонен метод за измерване

задължително

по избор

Водна колона  (1)

Нефилтрирана сладка вода

Температура

(°С)

 

3

Термометрия. Измерването трябва да извърши на място в момента на вземане на пробата.

Проводимост при 20 °С

(μS см-1)

 

3

Електрометрично измерване

рН

(рН единица)

 

3

Eлектрометрия. Измерването трябва да извърши на място в момента на вземане на пробата.

Разтворен О2

(мг разтворен О2/л)

 

3

Метод на Винклер

Електрохимичен метод

Мътност

(мгтвърди частици/л или суспендирани вещества

(мг/л)

 

3

За мътност: нефелометрия

За суспендирани вещества: гравиметрия

измерване след филтрация през мембранен филтър с размер на порите 0,45 μм и изсушаване при 105 °С

измерване след центрофугиране (минимално време пет минути, средно ускорение 2 800 до 3 200 g) и изсушаване при 105 °С

Нефилтрирана сладка вода (2)

Fe (разтворено и в суспензия)

(мг/л)

 

3

След като пробата е подходящо подготвена, определянето става чрез атомно-абсорбционна спектрофотометрия или молекулно-абсорбционна спектрофотометрия

 

Cr, общо Cd, общо Hg

(мг/л)

3

Атомно-абсорбционна спектрофотометрия

Молекулно-абсорбционна спектрофотометрия

Ti

(мг/л)

V, Mn, Ni, Zn

(мг/л)

3

Атомно-абсорбционна спектрофотометрия

 

Cu, Pb

(мг/л)

3

Атомно-абсорбционна спектрофотометрия

Полярография

Сладка вода, филтрирана през мембранен филтър с размер на порите 0,45 μм (2)

Разтворено Fe

(мг/л)

 

3

Измерване чрез атомно-абсорбционна спектрофотометрия или молекулно-абсорбционна спектрофотометрия

 

Cr, Cd, Hg

(мг/л)

3

Атомна абсорбция

Молекулно-абсорбционна спектрофотометрия

 

Ti, V, Mn, Ni, Zn

(мг/л)

3

Атомно-абсорбционна спектрофотометрия

 

Cu, Pb

(мг/л)

3

Атомно-абсорбционна спектрофотометрия

Полярография

Суспендирани твърди частици, които остават в мембранен филтър с размер на порите 0,45 μм

Fe

(мг/л)

Cr, Cd, Hg

(мг/л)

3

Атомно-абсорбционна спектрофотометрия

Молекулно-абсорбционна спектрофотометрия

 

Ti, V, Mn, Ni, Zn

(мг/л)

3

Атомно-абсорбционна спектрофотометрия

 

Cu, Pb

(мг/л)

3

Атомно-абсорбционна спектрофотометрия

Полярография

Хидратирани окиси или хидроокиси на желязото

(мг Fe/л)

 

3

Екстракция на пробата при подходящи киселинни условия; измерване чрез атомно-абсорбционна спектрофотометрия или молекулно-абсорбционна спектрофотометрия.

Същият метод на киселинна екстракция трябва да се използва за всички проби, които произхождат от един и същи обект.

Утайки

В горния слой на утайката, колкото е възможно по-близо до повърхността

Ti, Fe

(мг/кг сухо вещество)

V, Cr, Mn, Ni, Cu, Zn, Cd, Hg, Pb

(мг/кг сухо вещество)

1

Идентични методи на методите за измерване във водна колона.

След подходяща подготовка на пробата (мокра или суха минерализация и пречистване). Количествата метали трябва да се измерват за определен диапазон на размери на частиците.

Хидратирани окиси или хидроокиси на желязото

(мг Fe/кг)

 

1

Идентични методи на методите за измерване във водна колона.

Живи организми

Представителни за обекта видове

Ti, Cr, Fe, Ni, Zn, Pb

(мг/кг мокро или сухо тегло)

V, Mn, Cu, Cd, Hg

(мг/кг мокро или сухо тегло)

1

Атомно-абсорбционна спектрофотометрия след подходяща подготовка на смесената проба от меките части на дънни видове (мокра и суха минерализация и пречистване):

За риба, металите трябва да се измерват в мускулната тъкан или друга подходяща тъкан; пробата трябва да се състои най-малко от 10 образеца

За мекотели и ракообразни, металите трябва да се измерват в меките части. Пробата трябва да се състои най-малко от 50 образеца

Дълбоководна фауна

Разнообразие и относително изобилие

 

1

Качествена и количествена класификация на представителни видове, в която се посочва броя на образците по видове, гъстотата, преобладаване

Планктонна фауна

 

Разнообразие и относително изобилие

1

Качествена и количествена класификация на представителни видове, в която се посочва броя на образците по видове, гъстотата, преобладаване

Флора

 

Разнообразие и относително изобилие

1

Качествена и количествена класификация на представителни видове, в която се посочва броя на образците по видове, гъстотата, преобладаване

Конкретно риба

 

Наличие на болестни анатомични увреждания по рибата

1

Визуална инспекция на взети за химически анализ проби от представителни видове


(1)  Пробите трябва да се вземат по едно и също време на годината и по възможност на дълбочина 50 см под повърхността.

(2)  Държавите-членки могат да избират, дали да анализират нефилтрирана или филтрирана вода за веществата в графа „Параметри“.


ПРИЛОЖЕНИЕ IV

МЕТОД ЗА ИЗХВЪРЛЯНЕ НА ОТПАДЪЦИ: СКЛАДИРАНЕ И ДЕПОНИРАНЕ ВЪРХУ ЗЕМЯ

Компоненти

Параметри, които следва да се определят

Минимално годишно вземане на проби и честота на анализ

Еталонен метод за анализ

задължително

по избор

1.   Нефилтрирани повърхностни води около обекта в района, който е засегнат от складирането и в точка извън този район (1)  (2)  (3)

2.   Нефилтрирани подземни води около обекта, при необходимост включително местата на изтичане (1)  (2)

рН

(рН единица)

 

1

Eлектрометрия. Измерването трябва да се извършва в момента на вземане на пробите

SO4  (4)

(мг/л)

 

1

Гравиметрия

Комплексометрично титруване с комплексон III

Молекулно-абсорбционна спектрофотометрия

Ti (5)

(мг/л)

V, Mn, Ni, Zn

(мг/л)

1

Атомно-абсорбционна спектрофотометрия

Fe (6)

(мг/л)

Cr

(мг/л)

1

Атомно-абсорбционна спектрофотометрия

Молекулно-абсорбционна спектрофотометрия

Ca

(мг/л)

 

1

Атомно-абсорбционна спектрофотометрия

Комплексометрично титруване

 

Cu, Pb

(мг/л)

1

Атомно-абсорбционна спектрофотометрия

Полярография

Cl (5)

(мг/л)

 

1

Титриметрия (метод на Мьор)

Околна среда при площадката за складиране и депониране

Визуална инспекция на:

топографията и управлението на обекта

ефекта върху подпочвения слой

екологията на обекта

 

1

Методите се избират от държавите-членки


(1)  Пробите трябва да се вземат по едно и също време на годината.

(2)  При наблюдение и контрол на повърхностни и подземни води, трябва да се обръща специално внимание на всички вещества, които се пренасят от течаща вода от мястото за складиране на отпадъци.

(3)  По възможност, пробите трябва да се вземат на дълбочина 50 см под повърхността на водата.

(4)  Задължително определяне, когато складирането или депонирането съдържа отпадъци от сулфатен процес.

(5)  Задължително определяне, когато складирането или депонирането съдържа отпадъци от хлорен процес.

(6)  Включва и измерване на Fe във филтрата (суспендирани твърди частици).


ПРИЛОЖЕНИЕ V

МЕТОД ЗА ИЗХВЪРЛЯНЕ НА ОТПАДЪЦИ: ИНЖЕКТИРАНЕ В ПОЧВАТА

Компоненти

Параметри, които следва да се определят

Минимално годишно пробовземане и честота на анализите

Еталонен метод за анализ

задължително

по избор

1.   Нефилтрирани повърхностни води около обекта в засегнатата от инжектирането зона

2.   Нефилтрирани подпочвени води около мястото, включително от точките на изтичане

рН

(рН единица)

 

1

Eлектрометрия. Измерването трябва да се извършва в момента на вземане на пробите

SO4  (1)

(мг/л)

 

1

Гравиметрия

Комплексометрично титруване с комплексон III

Молекулно-абсорбционна спектрофотометрия

Ti (2)

(мг/л)

V, Mn, Ni, Zn

(мг/л)

1

Атомно-абсорбционна спектрофотометрия

Fe (3)

(мг/л)

Cr

(мг/л)

1

Атомно-абсорбционна спектрофотометрия

Молекулно-абсорбционна спектрофотометрия

Ca

(мг/л)

 

1

Атомно-абсорбционна спектрофотометрия

Комплексометрично титруване

 

Cu, Pb

(мг/л)

1

Атомно-абсорбционна спектрофотометрия

Полярография

Cl (2)

(мг/л)

 

1

Титриметрия (метод на Мьор)

Околна среда

Топография

Стабилност на почвата

 

1

Фотографско и топографско проучване

Пропускливост

Шупливост

 

1

Тестове с изпомпване

Регистрация на данни от кладенеца


(1)  Задължително определяне, когато в почвата са инжектирани отпадъци от сулфатен процес.

(2)  Задължително определяне, когато в почвата са инжектирани отпадъци от хлорен процес процес.

(3)  Включва и измерване на Fe във филтрата (суспендирани твърди частици).