23.12.2017   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 344/65


ПРЕПОРЪКА № 1/2017 НА СЪВЕТА ЗА АСОЦИИРАНЕ ЕС — ГРУЗИЯ

от 20 ноември 2017 година

относно Програмата за асоцииране ЕС — Грузия [2017/2445]

СЪВЕТЪТ ЗА АСОЦИИРАНЕ ЕС — ГРУЗИЯ,

като взе предвид Споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия и техните държави членки, от една страна, и Грузия, от друга страна,

като има предвид, че:

(1)

Споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия и техните държави членки, от една страна, и Грузия, от друга страна (1) („Споразумението“) беше подписано на 27 юни 2014 г. и влезе в сила на 1 юли 2016 г.

(2)

В съответствие с член 406, параграф 1 от Споразумението Съветът за асоцииране има правомощието да приема препоръки за постигането на целите на Споразумението.

(3)

Съгласно член 420, параграф 1 от Споразумението страните трябва да предприемат всички общи или конкретни мерки, необходими за изпълнение на задълженията им по Споразумението, и трябва да следят за изпълнението на целите, определени в него.

(4)

Преразглеждането на европейската политика за съседство откри нов етап в отношенията с партньорите, позволяващ по-голяма ангажираност и от двете страни.

(5)

Съюзът и Грузия желаят да консолидират партньорството си, като постигнат съгласие по набор от приоритети за периода 2017—2020 г. с цел да се подкрепят и засилят устойчивостта и стабилността на Грузия и същевременно да се постигне по-тясно политическо асоцииране и по-задълбочена икономическа интеграция.

(6)

Във връзка с това страните по Споразумението съгласуваха текста на Програмата за асоцииране ЕС — Грузия, която ще подпомага изпълнението на Споразумението, като съсредоточи сътрудничеството в съвместно набелязани области от общ интерес,

ПРИЕ НАСТОЯЩАТА ПРЕПОРЪКА:

Член 1

Съветът за асоцииране препоръчва страните да изпълнят Програмата за асоцииране ЕС — Грузия, поместена в приложението.

Член 2

Програмата за асоцииране ЕС — Грузия за периода 2017—2020 г., поместена в приложението, заменя тази за периода 2014—2016 г., която беше приета на 26 юни 2014 г.

Член 3

Настоящата препоръка поражда действие в деня на приемането ѝ.

Съставено в Тбилиси на 20 ноември 2017 година.

За Съвета за асоцииране

Председател

Giorgi KVIRIKASHVILI


(1)  ОВ L 261, 30.8.2014 г., стр. 4.


ПРИЛОЖЕНИЕ

ПРОГРАМА ЗА АСОЦИИРАНЕ МЕЖДУ ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ И ГРУЗИЯ (2017 – 2020 Г.)

Съдържание

1.

Принципи, инструменти и ресурси за изпълнение на Програмата за асоцииране 69

2.

Приоритети на Програмата за асоцииране 70

2.1.

Ключови приоритети за предприемане на действия 70

2.2.

Демокрация, права на човека, добро управление и институционално укрепване 72
Сектор на правосъдието 73
Правоприлагане 74
Борба с корупцията, реформа на държавната администрация и обществени услуги 74
Малтретиране и изтезания 75
Равно третиране 76
Права на детето 76
Синдикални права и основни стандарти в областта на трудовата заетост 76

2.3.

Външна политика и политика на сигурност 76
Тероризъм, неразпространение на оръжия за масово унищожение и незаконен износ на оръжия 77
Мирно разрешаване на конфликти 78
Международен наказателен съд (МНС) 78

2.4.

Правосъдие, свобода и сигурност 79
Защита на личните данни 79
Миграция и убежище 79
Управление на границите 80
Борба с организираната престъпност 80
Борба с незаконните наркотици 80
Изпиране на пари и финансиране на тероризма 80
Сътрудничество в борбата с тероризма 81
Правно сътрудничество 81

2.5.

Търговия и свързани с търговията въпроси 81
Търговия със стоки 81
Технически регламенти, стандартизация и свързана инфраструктура 82
Санитарни и фитосанитарни (СФС) мерки 82
Митници и улесняване на търговията 82
Правила за произход 83
Установяване, търговия с услуги и електронна търговия 83
Текущи плащания и движение на капитали 83
Обществени поръчки 84
Права върху интелектуална собственост (ПИС) 84
Конкурентоспособност 84
Прозрачност 84
Търговия и устойчиво развитие 85

2.6.

Икономическо развитие и пазарни възможности 85
Селско стопанство и развитие на селските райони 85
Вътрешен финансов контрол в публичния сектор и външен одит 86
Данъчно облагане 86
Статистически данни 86
Политика за потребителите 87
Дружествено право, счетоводство и одит, и корпоративно управление 87
Финансови услуги 87
Политика в областта на промишлеността и предприятията и минно дело 88
Туризъм 88
Трудова заетост, социална политика и равни възможности 88
Сътрудничество в областта на цифровата икономика и информационното общество 89
Политика в областта на рибарството и морското дело 89
Обществено здравеопазване 89

2.7.

Свързаност, енергийна ефективност, околна среда, действия в областта на климата и гражданска защита 90
Транспорт 90
Сътрудничество в областта на енергетиката 90
Околна среда 91
Изменение на климата 91
Гражданска защита 92

2.8.

Мобилност и контакти между хората 92
Сътрудничество в областта на научните изследвания, технологичното развитие и иновациите 92
Образование, обучение и младеж 93
Сътрудничество в областта на културата 93
Сътрудничество в аудио-визуалната област и в областта на медиите 93
Регионално развитие и регионално сътрудничество 94
Участие в агенции и програми на ЕС 94
Обществени кампании и публичност 94

Програма за асоцииране между Европейския съюз и Грузия (2017 – 2020 г.)

На 27 юни 2014 г. Европейският съюз, неговите държави членки и Грузия („страните“) подписаха амбициозно и новаторско споразумение за асоцииране (СА), включващо задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия (ЗВЗСТ). Споразумението съдържа задължителни, основани на правила разпоредби и предвижда засилено сътрудничество, като надхвърля традиционните споразумения и обхваща всички области от интерес. Споразумението за асоцииране започна да се прилага изцяло на 1 юли 2016 г., след като приключи процесът на ратифициране.

На 26 юни 2014 г. ЕС и Грузия се споразумяха относно Програма за асоцииране, за да се подготви и улесни прилагането на Споразумението за асоцииране. Програмата осигурява рамка, в която да се набележат приоритети за съвместна работа за периода 2014—2016 г., за да се постигнат целите за политическо асоцииране и икономическа интеграция, определени в Споразумението за асоцииране.

С настоящия документ Програмата за асоцииране за периода 2014—2016 г. се актуализира и пренасочва и се определят нови приоритети за съвместна работа за периода 2017—2020 г. В него се разграничават краткосрочни приоритети (които следва да бъдат изпълнени или по които трябва да се постигне съществен напредък до края на 2018 г.) и средносрочни приоритети (които следва да бъдат изпълнени или по които трябва да се постигне съществен напредък до края на 2020 г.).

Фактът, че Програмата за асоцииране е съсредоточена върху ограничен брой приоритети, не засяга обхвата или мандата на съществуващия диалог в рамките на други приложими споразумения или в многостранната рамка на Източното партньорство. Той също така не предопределя изпълнението на ангажиментите, поети в СА/ЗВЗСТ от влизането му в сила на 1 юли 2016 г.

Освен това основен елемент за политическото асоцииране и икономическата интеграция на Грузия с Европейския съюз, предвидени в Споразумението за асоцииране, е безвизовото пътуване в държавите от Шенген (1) за грузинските граждани, притежаващи биометрични паспорти, което влезе в сила на 28 март 2017 г., с цел съществено увеличаване на мобилността и междуличностните контакти между двете страни в сигурна и добре управлявана среда. ЕС отчита постиженията на Грузия в изпълнението на всички необходими критерии от Плана за действие за либерализиране на визовия режим, поради което на 18 декември 2015 г. Комисията прие четвъртия и последен доклад за напредъка. Настоящата актуализирана Програма за асоцииране също цели да отчита и да стимулира постигането на трайни резултати във всички области, свързани с този план за действие, като по този начин се гарантира непрекъснато изпълнение на всички критерии на Плана за действие за либерализиране на визовия режим, както се изисква от преразгледания механизъм за суспендиране на безвизовия режим.

1.   Принципи, инструменти и ресурси за изпълнение на Програмата за асоцииране

Изпълнението на Програмата за асоцииране се ръководи от следните общи принципи:

Действията, предприети чрез Програмата за асоцииране, следва да се осъществяват в пълно съответствие със СА/ЗВЗСТ, включително неговия преамбюл;

Приоритетите на Програмата за асоцииране допълват отговорностите на ЕС и Грузия да изпълняват изцяло разпоредбите на вече напълно влязлото в сила Споразумение за асоцииране ЕС — Грузия;

Програмата за асоцииране следва да се изпълнява при пълно зачитане на принципите на прозрачност, отговорност и приобщаване;

Изпълнението на Програмата за асоцииране предвижда участието на двете страни;

Програмата за асоцииране има за цел да постигне осезаеми и ясно определени резултати чрез постепенното осъществяване на практически мерки;

Страните признават важността да съдействат за постигането на съгласуваните приоритети чрез подходящи и достатъчни политически, технически и финансови средства; и

Изпълнението на Програмата за асоцииране ще подлежи на годишно отчитане, мониторинг и оценка. Ще се извършва преглед на постигнатия напредък, включително в рамките на институционалните структури, определени в Споразумението за асоцииране. Гражданското общество също ще бъде насърчавано да съсредоточи своите дейности за мониторинг върху Програмата за асоцииране.

Европейският съюз ще подкрепя Грузия при изпълнението на целите и приоритетите, заложени в Програмата за асоцииране. За тази цел ЕС ще използва всички налични свои източници за подкрепа, както и експертен опит и съвети, най-добри практики и ноу-хау, обмен на информация, подкрепа за изграждането на капацитет, институционално укрепване и разработване на нови инструменти за подпомагане. ЕС изтъква, че неговата помощ е обвързана със съвместно договорените условия, свързани с напредъка в областта на реформите. Съюзът също така ще насърчава и ще се стреми към координиране на подкрепата от други партньори на Грузия. В подкрепа на изпълнението на Програмата за асоцииране могат да се използват и подходящите финансови инструменти на ЕС. Програмата за асоцииране обаче сама по себе си не представлява документ за финансово програмиране и не замества предприетите от страните дейности по програмиране или разработване.

Подкрепа от ЕС ще се предоставя в контекста на общите приоритети за подпомагане на Грузия, посочени в единната рамка за подкрепа (ЕРП) на Европейския инструмент за съседство (ЕИС) и в многонационалните програми по ЕИС, като част от общото финансиране, предвидено за Грузия, и при пълно спазване на съответните правила и процедури за прилагане на външната помощ на ЕС с цел същевременно да се отчитат приоритетите съгласно Програмата за асоцииране.

Настоящата Програма за асоцииране ще се прилага от момента на приемането си до края на 2020 г., като начален период, който може да бъде удължен по взаимно съгласие. При необходимост тя може да бъде изменяна или актуализирана по всяко време с одобрението на Съвета за асоцииране ЕС — Грузия.

2.   Приоритети на Програмата за асоцииране

2.1.   Ключови приоритети за предприемане на действия

ЕС и Грузия възприемат прилагането на Споразумението за асоцииране и Програмата за асоцииране като ключов приоритет за укрепване и насърчаване на общите ценности и принципи, както за заявили ЕС и Грузия.

След подписването на Споразумението за асоцииране Грузия предприема съществени стъпки и осъществява значителни реформи за неговото ефективно изпълнение. ЕС отчита напредъка, постигнат от Грузия за по-дълбока политическа асоциация и икономическа интеграция с ЕС.

ЕС изтъква отново решителната си подкрепа за суверенитета и териториалната цялост на Грузия в рамките на международно признатите ѝ граници, включително политиката си за непризнаване и ангажираност в Грузия, както и категоричния си ангажимент за мир, стабилност и разрешаване на конфликта в Грузия. Освен това, приемайки Грузия като пример за държавна и социална устойчивост и оценявайки водещата ѝ роля на просперираща, мирна и стабилна демокрация в региона, ЕС има готовност да засили сътрудничеството с Грузия по въпросите на сигурността с цел да изпълни стратегическите си приоритети в своето съседство, както се посочва в глобалната стратегия на ЕС.

Във връзка с това като приоритетни би трябвало да се разглеждат следните действия за реформи:

В областта на институционалното укрепване и доброто управление

1)   Независимост на съдебната система и на правоприлагащите агенции

Продължаване на реформата в сектора на правосъдието, по-специално за гарантиране на пълна независимост на съдиите и укрепване на отчетността, ефективността, безпристрастността и професионализма на съдебната система чрез осъществяването на ключови съдебни реформи във връзка, наред с другото, с Върховния съвет по правосъдие, прокуратурата, прозрачните и основани на качествата назначения, съдебната отчетност, обучението на съдии, институционалната структура на съдилищата, използването на ефективна електронна система за управление на делата, правната помощ и услуги, търговското правосъдие и механизмите за алтернативно разрешаване на спорове. Продължаване на засилването на отчетността и демократичния контрол на правоприлагащите агенции, свободни от всякаква неправомерна намеса. Продължаване на реформата на наказателния кодекс на Грузия с цел либерализиране и модернизиране на закона и гарантиране на неговото пълно съответствие със съответните международни стандарти.

2)   Реформа на държавната администрация, подобряване на обществените услуги и борба с корупцията

Продължаване на реформата на държавната администрация в съответствие с принципите на държавната администрация и новоприетия закон за държавните служители, като се постави акцент върху наблюдението на прилагането и изграждането на отчетна, ефективна, ефикасна и прозрачна система за подбор, повишения и уволнения в държавната администрация и изграждането на професионална публична служба, подбрана въз основа на качествата, специализираното, съобразено с нуждите обучение на държавните служители от всички сектори на публичната администрация, агенциите и държавните предприятия, както и върху осигуряването на качество на обществените услуги и подобряването на управлението на публичните финанси. Гарантиране на ефективното прилагане на националната стратегия за борба с корупцията и на плана за действие за предотвратяване, разкриване и борба с корупцията, по-специално комплексната корупция, както и извършването на проверка на декларациите за активите и доходите на всички съответни длъжностни лица.

3)   Човешки права и основни свободи

Продължаване на ефективното прилагане на антидискриминационното законодателство, на стратегията в областта на човешките права и свързания с нея национален план за действие и укрепване на плурализма, прозрачността и независимостта на медиите. Създаване на независим механизъм за разследване на твърдения за малтретиране от страна на правоприлагащите органи; засилване на равенството между половете и гарантиране на равно третиране на жените и мъжете в обществения, политическия и икономическия живот; съсредоточаване върху мерките за защита на децата от всички форми на насилие. Продължаване на реформите с цел осигуряването на високо ниво на защита на личните данни.

В сферата на общата външна политика и политика на сигурност:

4)   Мирно разрешаване на конфликти

Поддържане на ефективно сътрудничество между ЕС и Грузия с цел уреждане на конфликта в рамките на договорените формати; активизиране на ефективното сътрудничество и на координацията между ЕС и Грузия по отношение на разрешаването на конфликти; поддържане на конструктивното участие в международните дискусии в Женева, съпредседателствани от ЕС, ООН и ОССЕ, и гарантиране на подкрепа за тях; използване на влиянието на Мисията за наблюдение на Европейския съюз в Грузия (EUMM Georgia) за принос към стабилизирането, нормализирането на обстановката и изграждането на доверие; предприемане на необходимите мерки за насърчаване на търговията, свободата на движение и икономическите връзки отвъд административните гранични линии, включително преглед на законодателството; насърчаване на контактите между хората, изграждането на доверие и помирението.

5)   Засилено сътрудничество в областта на политиката за сигурност и отбрана

Задълбочаване на двустранния диалог по въпросите на сигурността и отбраната за разглеждане на въпроси от общ интерес, в т.ч. тероризма, международната организирана престъпност и др., както и за координиране на по-нататъшното сътрудничество; подпомагане на участието на Грузия в операции на ЕС за управление на кризи, както и в обучения и консултантски дейности по линия на ОПСО; активиране на различните инструменти на ЕС за подпомагане на устойчивостта и изграждането на капацитет в Грузия за борба с хибридните заплахи.

В областта на икономическото развитие и пазарните възможности

6)   По-добра бизнес среда и по-добро управление на инвестициите

Изпълнение на стратегията за МСП за периода 2016—2017 г. и съответния план за действие, както и последващите планове за действие; продължаване на работата за подобряване на нормативната уредба, работната среда и подкрепата за МСП; подобряване на диалога между публичния и частния сектор за определяне на приоритетните области в частния сектор, които се нуждаят от подкрепа чрез структурни икономически реформи; Подкрепа на реформите в инфраструктурата на финансовия сектор; създаване на система за застраховане на депозитите, реформа и законодателство в банковия сектор, подобряване на регистрите при кредит и обезпечение, подобряване на финансовото отчитане и одита, както и мерки, позволяващи развитието на капиталовите пазари, като например на микрокредитиране, лизинг, факторинг и застраховане, създаване на алтернативни механизми за разрешаване на спорове в областта на търговските спорове и изпълнението на договорите.

7)   Селско стопанство и развитие на селските райони

Прилагане на стратегията за развитие на селските райони на Грузия за периода 2017—2020 г.; подкрепа за разработването на ефективни вериги за създаване на стойност, подобряване на заетостта в селските райони и подпомагане на МСП да повишат конкурентоспособността си в избрани сектори с висока експортна стойност.

8)   Свързани с търговията реформи и санитарни и фитосанитарни (СФС) мерки

Изпълнение на стратегията за техническите пречки пред търговията (ТПТ); изграждане на инфраструктура, свързана с управлението по отношение на стандартите, технически наредби, метрология, наблюдение на пазара, акредитация и процедури за оценка на съответствието; изпълнение на стратегията за надзор на пазара; по-нататъшно подобряване на статистиката относно търговията; прилагане на стратегическата рамка за митническо сътрудничество; сближаване на законодателството, свързано със защитата на правата върху интелектуалната собственост, осъществявана от митническите органи, и гарантиране на спазването на клаузата за запазване на съществуващото положение за приложимите вносни мита.

Изпълнение на Стратегията за безопасност на храните и програмата за сближаване, по-специално Кодекса за безопасност на храните, и осигуряване на поетапно приемане на хоризонталното изпълнително законодателство; осигуряване на ветеринарен и фитосанитарен контрол и контрол за безопасност на храните на граничните инспекционни пунктове; подкрепа за системата за ранно предупреждение по отношение на безопасността на храните и фуражите и на здравето на животните и растенията и увеличаване на лабораторния капацитет за санитарни и фитосанитарни мерки.

В областта на свързаността, енергийната ефективност, околната среда и действията в областта на климата

9)   Енергийна сигурност и енергийна ефективност

Подкрепа за навременното изпълнение на ангажиментите, произтичащи от официалното присъединяване на Грузия към Енергийната общност, по-специално чрез регулаторни реформи и инвестиции в енергийната сигурност и енергийната ефективност, включително чрез укрепване на мандата, капацитета и независимостта на енергийния регулатор; подсилване на енергийните инфраструктурни мрежи и междусистемните връзки, както и подобряване на прозрачността и функционирането на пазара на електроенергия и газ.

10)   Транспорт

Разработване на икономически значима инфраструктура, включително чрез по-нататъшно изпълнение на проекти за развитието на основната мрежа TEN-T.

11)   Действия в областта на околната среда и климата

Укрепване на сближаването с достиженията на правото на ЕС в областта на околната среда на управлението на околната среда чрез приемането и прилагането на ново законодателство за оценката на въздействието върху околната среда, стратегическата оценка на околната среда и екологичната отговорност; чрез осигуряване на публичен достъп до информация за околната среда и обществено участие в процеса на вземане на решения, чрез включване на всички заинтересовани страни, както и чрез включване на въпросите на околната среда в други области на политиката и подобряване на обмена на информация за околната среда. Приключване на работата по стратегия за развитие с ниски нива на емисии. Започване на прилагането на новото глобално споразумение в областта на изменението на климата (Парижкото споразумение).

В областта на мобилността и контактите между хората

12)   Миграция, убежище и управление на границите

Осигуряване на трайно зачитане на всички критерии от Плана за действие за либерализиране на визовия режим, както се изисква от преразгледания механизъм за суспендиране на безвизовия режим; ефективно изпълнение на Партньорството за мобилност между ЕС и Грузия, Стратегията на Грузия за миграцията за периода 2016—2020 г. и Държавната стратегия за интегрирано управление на границите на Грузия за периода 2014—2018 г. и съответните придружаващи планове за действие.

13)   Образование, заетост, научни изследвания, иновации и младеж

Подобряване на цялостните постижения в областта на образованието и научните изследвания чрез всеобхватна реформа в тази област; разработване на стратегически подход към заетостта и професионалното образование и обучение (ПОО); разработване на визия и стратегия за подкрепа на развитието на грузинска система за наука, технологии и иновации, включително грузинска политика в областта на иновациите; прилагане на основните трудови права.

2.2.   Демокрация, права на човека, добро управление и институционално укрепване

Политическият диалог и сътрудничеството за провеждане на реформи в рамките на настоящата Програма за асоцииране имат за цел по-нататъшното укрепване на зачитането на демократичните принципи, като политическия плурализъм, широкото участие във взимането на решения и разделението на властите и сътрудничеството с опозицията, върховенството на закона и доброто управление, правата на човека и основните свободи, включително правата на лицата от малцинствата, залегнали в основните конвенции на ООН и Съвета на Европа и свързаните с тях протоколи, както и да допринесат за консолидиране на вътрешните политически реформи, по-специално чрез сближаване с достиженията на правото на ЕС.

Диалогът и сътрудничеството ще обхващат следните области:

i)

Укрепване на стабилността, независимостта и ефективността на институциите, гарантиращи демокрацията, върховенството на закона и зачитането на правата на човека, по-специално чрез:

Продължаване на работата по гарантиране на демократичното провеждане на изборите, в т.ч. местните избори през октомври 2017 г., чрез отстраняване, в рамките на новия избирателен цикъл, на оставащите недостатъци в законодателната уредба и изборната администрация, установени от Междуведомствената работна група за свободни и честни избори (IATF) и Службата за демократични институции и права на човека (СДИПЧ) на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), по-специално препоръките в доклада от Мисията за наблюдение на изборите на СДИПЧ след парламентарните избори през 2016 г.;

Продължаване на работата, за да се гарантира провеждането на широки консултации на национално равнище, а при необходимост и с Венецианската комисия към Съвета на Европа, по законодателните изменения, които засягат ключови елементи на върховенството на закона, като например независимостта на съдебната власт, за да се гарантира, че те издържат проверката на времето и отговарят на европейските стандарти, по-специално по отношение на планираните изменения на конституцията на Грузия, където сътрудничеството между Венецианската комисия и Конституционната комисия на Грузия е от решаващо значение;

По-нататъшно подобряване на баланса на правомощията между различните клонове на държавното управление и капацитета на парламента да изпълнява своите надзорни и законодателни функции.

ii)

Продължаване на реформите в сектора на правосъдието, и по-специално гарантиране на пълната независимост на съдиите и засилване на отчетността, ефективността, безпристрастността и професионализма на съдебната система и на правоприлагащите органи, свободни от всякаква неправомерна намеса; продължаване на борбата с корупцията:

Сектор на правосъдието

Краткосрочни приоритети

Разработване и постепенно прилагане на съдебната стратегия и съответстващия план за действие, които наред с други въпроси ще включват подобряване на политиките и практиките на назначаване, повишение и обучение на съдиите, с особен акцент върху правата на човека, и предоставяне на подходящи ресурси за осигуряване на необходимите съдебни компетентности; допълнително насърчаване на независимостта на Висшия институт по правосъдие, по-специално чрез засилване на капацитета;

По-специално, подобряване на ефективността на Висшия съдебен съвет, наред с другото чрез гарантиране на неговата независимост и отчетност;

Подобряване на отчетността на съдебната система чрез въвеждане на ясни и изчерпателни дисциплинарни разпоредби, които се прилагат ефективно, както и чрез гарантиране на професионализма и почтеността на съдиите;

Рационализиране на институционалната структура на съдилищата с обща компетентност, включително, когато е необходимо, чрез въвеждането на специализирани съдебни състави и камари и намаляване на изоставането в разглеждането на дела в гражданските отделения на съдилищата с обща компетентност;

Разработване на електронна система за разпределение на делата и подобряване на програмата за електронно управление на делата, за да се повиши доверието в съдебната система;

Продължаване на реформата на прокуратурата, целяща по-нататъшното гарантиране на пълна независимост на прокурорската работа от всякакво неправомерно влияние и по-голяма прозрачност и отчетност;

Продължаване на реформата на Наказателния кодекс с цел либерализиране на присъдите и модернизиране на законодателството и гарантиране на неговото пълно съответствие със съответните европейски и международни стандарти;

По-нататъшно подобряване на законодателните и институционалните рамки за предоставяне на висококачествена безплатна правна помощ, както и на платими правни услуги;

Продължаване на работата по гарантирането на справедлив съдебен процес, достъп до правосъдие и процесуални права в наказателните производства в съответствие със задълженията на Грузия по силата на Европейската конвенция за правата на човека, съдебната практика на Съда и на други приложими конвенции на Съвета на Европа чрез:

пълно гарантиране на процесуалните права на обвиняемите в наказателни производства;

гарантиране на правата на жертвите на престъпления, включително престъпления от омраза, на достъп до правосъдие, закрила, подкрепа и обезщетение.

Въвеждане на справедливи, ефективни и по-широко приложими алтернативни методи за решаване на спорове;

Прилагане на подходи за реабилитация и ресоциализация в системата на местата за лишаване от свобода и пробационната система, както и извън тях, с цел предотвратяване на повторно деяние и поддържане на подходящ баланс между гарантирането на обществения ред и сигурността и гарантирането на защитата на правата на човека.

Средносрочни приоритети

Модернизиране на законодателството в областта на търговското, гражданското и административното право в съответствие с националните стратегии и достиженията на правото на ЕС;

Гарантиране на приобщаващ достъп до правосъдие чрез подходящо финансирана служба за правна помощ.

Правоприлагане

Краткосрочни приоритети

Увеличаване на отчетността и демократичния контрол на правоприлагащите агенции. Необходим е професионален и ефективен механизъм, с който да се дава надежден отговор на жалбите срещу полицията. Предприемане на по-нататъшни мерки за насърчаване на независими и ефективни разследвания на жалби срещу служители на правоприлагащите органи. Предоставяне на всеобхватно професионално обучение на служителите на правоприлагащите органи в областта на етичните стандарти и правата на човека, гарантирани от на Европейската конвенция за правата на човека;

Допълнително разширяване на прилагането на алтернативи на лишаването от свобода чрез въвеждане на нови присъди без лишаване от свобода и увеличаване на капацитета на пробационната служба.

Борба с корупцията, реформа на държавната администрация и обществени услуги

Краткосрочни приоритети

Продължаване на борбата с корупцията и гарантиране на ефективното прилагане на съответните международни правни инструменти, като Конвенцията на ООН срещу корупцията и Наказателната конвенция относно корупцията и Допълнителния протокол към нея, както и препоръките на Групата държави срещу корупцията към Съвета на Европа (GRECO) и препоръките на Мрежата на ОИСР за борба с корупцията за Източна Европа и Централна Азия;

Подобряване на правото на гражданите на информация като една от основните мерки за ефективно предотвратяване на корупцията;

Продължаване на укрепването на капацитета на съществуващите органи за надзор, одит и финансови разследвания;

Продължаване на изготвянето на политики с широко участие на гражданите и чрез диалог между гражданското общество и националните и местните органи;

Засилване на капацитета на парламента да упражнява надзор чрез подобряване на капацитета на секторните комисии;

Продължаване на изпълнението на Пътната карта за реформа на държавната администрация и засилване на координацията, мониторинга и докладването относно Пътната карта и свързаните с нея стратегии както на политическо, така и на административно равнище;

Прилагане на новата правна рамка на публичната служба, за да бъде тя по-професионална и подбирана въз основа на качествата.

Средносрочни приоритети

Продължаване на работата по гарантирането на ефективното прилагане на националната стратегия за борба с корупцията и съответния план за действие за предотвратяване, откриване и справяне с корупцията, особено сложните случаи;

Продължаване на работата по осигуряването на ефективно разследване на предполагаеми случаи на корупция и създаване на ефективна система за предотвратяване на конфликти на интереси;

Актуализиране на Пътната карта за реформа на държавната администрация и съответните стратегии съгласно принципите на държавната администрация;

Насърчаване на изграждането на отчетна, ефективна, ефикасна и прозрачна държавна администрация и изграждане на професионална публична служба, подбрана въз основа на качествата;

Укрепване на управлението и реформа на държавната администрация на местно равнище в съответствие с европейските стандарти.

iii)

Гарантиране на зачитането на правата на човека и основните свободи чрез всеобхватно сътрудничество в областта на защитата на правата на човека и основните свободи, както се подчертава в доклада на Томас Хамарберг „Грузия в преход“. Това сътрудничество ще включва по-специално:

Краткосрочни приоритети

Активно изпълнение на националната стратегия и плана за действие за правата на човека, в т.ч. на конкретните препоръки на органите на ООН, СДИПЧ на ОССЕ, Европейската комисия срещу расизма и нетърпимостта (ЕКРН) на Съвета на Европа и международните организации за защита на правата на човека, по-специално при изпълнението на политиките за борба с дискриминацията, закрилата на малцинствата и личния живот и гарантирането на свободата на вероизповедание;

Продължаване на ефективното прилагане на законодателството за борба с дискриминацията с цел осигуряване на ефективна защита срещу дискриминацията;

Предприемане на мерки за подписване, ратифициране и транспониране в националното законодателство на съответните инструменти на Съвета на Европа в областта на борбата с дискриминацията, включително Конвенцията на Съвета на Европа относно предотвратяването и борбата с насилието срещу жените и домашното насилие, т.нар. Конвенция от Истанбул, както и за прилагането в националното законодателство на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания;

Повишаване на достъпа до репродуктивното и сексуалното здраве, информацията и профилактиката, и продължаване на борбата срещу вредните практики срещу жените, в това число гениталното осакатяване и други форми на унизително отнасяне, по-специално в селските райони.

Средносрочни приоритети

Поддържане на ефективни досъдебни и извънсъдебни механизми за решаване на спорове и за защита на правата на човека;

Продължаване на работата по насърчаване и повишаване на осведомеността за правата на човека и борбата с дискриминацията в съдебната система, правоприлагащите органи и администрацията, включително чрез провеждането на съответни обучения;

По-нататъшно укрепване на плурализма, прозрачността и независимостта на медиите в съответствие с препоръките на Съвета на Европа;

Вземане под внимание на препоръките на Службата на омбудсмана при изготвянето на политиките и предоставяне на достатъчни ресурси и на подкрепа за Службата на омбудсмана; сътрудничество с омбудсмана по неговите препоръки, свързани със случаи на дискриминация, и ефективно функциониране на институционалния механизъм, предвиден в Закона за борба с дискриминацията, включително чрез изменения на законодателството;

Продължаване на работата по изграждане на капацитет за мониторинг на парламентарната комисия за правата на човека и гражданската интеграция, както и по правните въпроси във връзка с изпълнението на стратегията и плана за действие за правата на човека;

Сътрудничество с организациите на гражданското общество и представителните социални партньори (синдикални организации и организации на работодателите) в ролята им на заинтересовани страни и пазители в сфери с приоритетно значение в Споразумението за асоцииране ЕС—Грузия, включително трудовите права, неприкосновеността на личния живот, правата на лицата от малцинствата и други уязвими групи и свободата на медиите;

Осигуряване на съответствие с установените разпоредби на Съвета на Европа относно Европейската харта за регионалните и малцинствените езици.

Малтретиране и изтезания

Краткосрочни приоритети

Приемане на плана за действие за борба срещу изтезанията за периода 2017—2018 г., предприемане на по-нататъшни мерки за борба с малтретирането и изтезанията и активизиране на усилията за борба с безнаказаността;

Гарантиране на цялостно, прозрачно, независимо разследване на твърдения за случаи на изтезания и малтретиране в системата на местата за лишаване от свобода, полицията, армията и в други затворени среди чрез създаване на независим механизъм, чрез който да се разследват твърденията за малтретиране от страна на правоприлагащите органи;

Продължаване на подкрепата и ангажимента за националния механизъм за превенция към Службата на омбудсмана, целящ предотвратяване на злоупотреби, като бъде осигурено ефективното ѝ функциониране.

Средносрочни приоритети

Продължаване на усилията за подобряване на здравните грижи в системата на местата за лишаване от свобода и достъпа до здравни грижи на лицата, лишени от свобода, в това число до грижи за психичното здраве; Изграждане на капацитет и предоставяне на правомощия на здравния персонал, работещ във или за затворени институции, да разкрива и докладва случаи на малтретиране;

По-нататъшно укрепване на ефективното осъществяване на вътрешен и външен контрол на системата на местата за лишаване от свобода, полицията, армията и други затворени среди с цел ранно откриване и предотвратяване на злоупотреби и малтретиране.

Равно третиране

Краткосрочни приоритети

Засилване на равнопоставеността между половете и гарантиране на равно третиране на жените и мъжете, както и на лицата от малцинствата, без оглед на религиозна принадлежност или убеждения, етнически или национален произход, раса, пол, език, сексуална ориентация, полова идентичност, способности и други в обществения, политическия и икономическия живот;

Предприемане на допълнителни мерки за по-добро прилагане на законодателството срещу насилието, основано на пола, включително повишаване на осведомеността на населението като цяло и на конкретни професионални групи, като например полицията, по-специално в селските и малцинствените райони. Подобряване на достъпа на жертвите до услуги по консултиране и предоставяне на убежище.

Средносрочни приоритети

Сближаване с европейските стандарти по отношение на нормите за здраве и безопасност, правилата за закрила на майчинството и правилата за съвместяването на родителските и професионалните задължения, предвидени в Споразумението за асоцииране;

Предприемане на активни стъпки за насърчаване на по-голямо участие на жените в процеса на вземане на политически решения.

Права на детето

Краткосрочни приоритети

Предоставяне на необходимите ресурси и засилване на ролята на Службата на омбудсмана за поемане на допълнителни ангажименти, свързани със закрилата на децата, наред с другото чрез осъществяване на ежегоден мониторинг в съответните институции, в това число центровете за дневни грижи;

Съсредоточаване върху мерките за закрила на децата от всички форми на насилие.

Средносрочни приоритети

Укрепване на мерките за удовлетворяване на нуждите на най-уязвимите деца (включително децата с увреждания и бездомните деца) чрез подобряване и разширяване на механизмите за социална закрила, както и подкрепа за териториалния достъп до програми за лечение/рехабилитация на деца с увреждания, и предприемане на стъпки за премахване на детския труд;

Продължаване на реформата в областта на правосъдието за непълнолетни;

Продължаване на работата за деинституционализация на децата.

Синдикални права и основни стандарти в областта на трудовата заетост

Краткосрочни приоритети

Приемане на нормативната уредба за определяне на надзорната функция на системата за инспекция по труда в областта на здравословните и безопасни условия на труд, както и премахване в действащото законодателство на ограниченията на правомощията на инспекторите в съответствие със стандартите на Международната организация на труда (МОТ).

Средносрочни приоритети

Прилагане на Кодекса на труда (приет през юни 2013 г.) и привеждането му, заедно с други имащи отношение законодателни актове, в по-голямо съответствие със стандартите на МОТ. Създаване на процедури за решаване на трудови конфликти и развиване на култура на преговори в подкрепа на Кодекса на труда чрез одобряване на списък с медиатори;

Продължаване на работата за изграждане на ефективна система за инспекция по труда, разполагаща с подходящи умения и капацитет за инспекция на всички условия на труд и трудови отношения в съответствие със стандартите на МОТ;

Гарантиране на ефективното функциониране на тристранната комисия за социално партньорство и допълнително подобряване на социалния диалог чрез сътрудничество с МОТ.

2.3.   Външна политика и политика на сигурност

Диалогът и сътрудничеството в областта на общата външна политика и политика на сигурност (ОВППС) имат за цел постепенно сближаване, включително по отношение на общата политика за сигурност и отбрана (ОПСО), и ще бъдат насочени по-специално към предотвратяването на конфликти и въпросите, свързани с управлението на кризи, регионалната стабилност, разоръжаването, неразпространението на оръжия, контрола над въоръженията и контрола върху износа на оръжия. Сътрудничеството ще се основава на общи ценности и взаимни интереси и ще цели по-голямо сближаване на политиките и повишаване на тяхната ефективност, като използва двустранните, международните и регионалните форуми.

Краткосрочни приоритети

Продължаване на сътрудничеството за привеждане на позицията на Грузия в по-голямо съответствие с декларациите на ЕС по линия на ОВППС;

Продължаване на сътрудничеството за привеждане в съответствие с мерките за автономни санкции на ЕС;

Продължаване на сътрудничеството по стратегическата комуникация относно въпроси, свързани с интеграцията в ЕС;

Засилване на практическото сътрудничество при предотвратяването на конфликти и управлението на кризи чрез улесняване на участието на Грузия в ръководени от ЕС граждански и военни операции за управление на кризи и в дейности по консултиране и обучение в сферата на ОПСО въз основа на Рамковото споразумение за участие, подписано през ноември 2013 г., и в многостранната рамка на Групата относно ОПСО в рамките на Източното партньорство;

Насърчаване и улесняване на участието на Грузия в дейности по консултиране и обучение във връзка с ОПСО (в рамките на редовните двустранни консултации и многостранната Група относно ОПСО в рамките на Източното партньорство);

Улесняване на сътрудничеството на Грузия с агенциите на ЕС по въпроси, свързани с ОПСО;

Насърчаване на регионалното сътрудничество по въпроси, свързани със сигурността, като например по-добро управление на границите, управление на миграцията, защита на критичната инфраструктура, контрол върху износа, реакция при извънредни ситуации, гражданска защита, борба с контрабандата и незаконния трафик (например на биологични и ядрени материали) и обучение на съответните служители, включително по-специално чрез Центъра за високи постижения в областта на химическите, биологичните, радиологичните и ядрените вещества, разположен в Грузия.

Средносрочни приоритети

Съвместен принос за създаването на среда, способстваща за прагматично сътрудничество и развитие на политически диалог и сътрудничество по регионални и международни въпроси, включително в рамките на Съвета на Европа и ОССЕ;

Насърчаване на мирното разрешаване на конфликти и международната стабилност и сигурност, основани на ефективно многостранно сътрудничество;

Увеличаване на инвестициите в устойчивостта и капацитета на грузинската държава и общество за борба с хибридните заплахи чрез включване на Грузия в Инициативата за изграждане на капацитет в подкрепа на сигурността и развитието посредством предоставяне на институционална подкрепа, обучение и оборудване, които ще допринесат за ефективността на глобалната стратегия за външна политика и политика на сигурност;

Улесняване на Грузия при сътрудничеството с ЕС за ефективна реформа на сектора на сигурността в страната;

Съвместно насърчаване на зачитането на принципите на суверенитет и териториална цялост, неприкосновеност на границите и независимост, залегнали в Устава на Организацията на обединените нации и в Заключителния акт на ОССЕ от Хелзинки.

Тероризъм, неразпространение на оръжия за масово унищожение и незаконен износ на оръжия

Краткосрочни приоритети

Сътрудничество и допринасяне за противодействие на разпространението на оръжия за масово унищожение и на техните средства за доставка чрез пълно спазване и изпълнение на национално равнище на съществуващите задължения на страните съгласно международните договори и споразумения за разоръжаване и неразпространение на оръжия, както и други съответни международни задължения.

Средносрочни приоритети

Сътрудничество с цел задълбочаване на международния консенсус по отношение на основаната на правата на човека борба с тероризма, включително на правното определение за терористични актове, както и чрез насърчаване на постигането на споразумение за всеобхватна конвенция срещу международния тероризъм;

Сътрудничество по отношение на митнически контрол, основан на риска, с цел гарантиране на безопасността и сигурността на внесените, изнесените или транзитните стоки;

Справяне с незаконната търговия с малки оръжия и леко въоръжение, включително боеприпасите за тях, съгласно действащите международни споразумения и резолюции на Съвета за сигурност на ООН, както и съгласно ангажиментите в рамките на други международни инструменти, приложими в тази област;

Продължаване на сътрудничеството в областта на контрола на износа на конвенционални оръжия в контекста на Общата позиция на ЕС относно контрола върху износа на военни технологии и оборудване. Развиване на сътрудничество в борбата с трафика на оръжия и унищожаването на запаси от оръжия;

Продължаване на приноса към балансираното изпълнение на Договора за неразпространение на ядреното оръжие (ДНЯО) по трите негови стълба.

Мирно разрешаване на конфликти

Краткосрочни приоритети

Продължаване на ефективно сътрудничество между ЕС и Грузия с цел уреждане на конфликта в рамките на договорените формати, включително консултации с цел установяване на способи за подходящото участие на грузинските области Абхазия и Цхинвали/Южна Осетия в задълбочаването на отношенията между ЕС и Грузия;

Активизиране на ефективното сътрудничество и на координацията между ЕС и Грузия по отношение на разрешаването на конфликти, включително чрез провеждане на редовен политически диалог;

Поддържане на конструктивното участие в международните дискусии в Женева, съпредседателствани от ЕС, ООН и ОССЕ, и гарантиране на подкрепа за тях;

Пълно и ефективно използване на влиянието на Мисията за наблюдение на ЕС в Грузия за принос към стабилността, нормализирането на обстановката, включително създаване на условия за безопасен и нормален живот за местните общности, живеещи от двете страни на административните гранични линии, и изграждането на доверие, наред с другото посредством механизмите за предотвратяване и реагиране на произшествия и чрез всички други подходящи механизми, мерки или договорености;

Подкрепа на усилията, насочени към мирното разрешаване на конфликта, включително чрез установяването на контакти с населението на грузинските области Абхазия и Цхинвали/Южна Осетия в контекста на политиката на помирение и ангажираност на Грузия и политиката на непризнаване и ангажираност на ЕС, в областта на която ЕС и Грузия си сътрудничат;

Сътрудничество с населението отвъд административните гранични линии при споделяне на ползите и възможностите, произтичащи от политическото асоцииране и икономическата интеграция между ЕС и Грузия, включително безвизовия режим за краткосрочно пребиваване за Шенгенското пространство;

Предприемане на необходимите мерки за насърчаване на търговията, свободното движение и икономическите връзки отвъд административните гранични линии, включително преглед на законодателството, като например Закона за окупираните територии. Сътрудничество при предприемането на мерки за насърчаване на междуличностните контакти и полагане на усилия за изграждане на доверие и помирение между разделените от конфликт общности;

Предприемане на по-нататъшни стъпки за насърчаване на устойчивата интеграция на вътрешно разселени лица в рамките на грузинското общество (право на собственост, заетост, целева подкрепа).

Средносрочни приоритети

Продължаване на съвместните усилия, насочени към гарантиране на пълното прилагане на споразумението от шест точки от 12 август 2008 г. и последващите мерки за изпълнението му;

Продължаване на съвместните усилия и предприемане на мерки за ползотворно международно участие на място в Грузия, включително цялостното изпълнение на мандата на Мисията за наблюдение на Европейския съюз в Грузия (EUMM Georgia);

Продължаване на работата за безопасното, достойно и доброволно завръщане на всички вътрешно разселени лица и на всички бежанци в техните места на произход, в съответствие с принципите на международното право;

При предприемането на действия за трайното разрешаване на конфликта и без да се засягат съществуващите формати за работа по свързаните с конфликта въпроси, мирното разрешаване на конфликти ще бъде една от централните теми в дневния ред на политическия диалог между страните, както и в диалога с други съответни международни участници.

Международен наказателен съд (МНС)

Продължаване на сътрудничеството с Международния наказателен съд чрез прилагане на Римския статут и свързаните с него инструменти, като се отдава дължимото внимание на запазването на неговия интегритет. Продължаване на сътрудничеството с МНС при разследванията във връзка с войната от август 2008 г.

2.4.   Правосъдие, свобода и сигурност

Грузия непрекъснато ще изпълнява изискванията, определени в рамките на четирите тематични категории от Плана за действие за либерализиране на визовия режим от 25 февруари 2013 г. Ефективното, постоянно и устойчиво прилагане на всички целеви показатели, посочени в плана за действие, в т.ч. тези в категория 3 (обществен ред и сигурност), е от съществено значение за поддържане на безвизов режим с ЕС. В съответствие с преразгледания механизъм за суспендиране на безвизовия режим, безвизовият режим на пътуване може да бъде суспендиран в случаи, в които едно или повече от конкретните изисквания вече не са изпълнени (2). В случай на обосновани опасения относно изпълнението на конкретните критерии от Плана за действие и при поискване от страна на Европейския съюз Грузия ще предостави информация по въпроса.

Страните ще си сътрудничат в следните области:

Защита на личните данни

Краткосрочни приоритети

Гарантиране на високо ниво на защита на личните данни в съответствие с европейските стандарти и предприемане на практически мерки за зачитане на правото на защита на личните данни, включително в сферата на наказателното правосъдие; гарантиране на прилагането на стандартите за защита на данните в публичния и в частния сектор.

Средносрочни приоритети

По-нататъшно укрепване на капацитета на органа за защита на данните (Службата на инспектора) и проследяване на прилагането на стандартите за защита на данните;

По-нататъшно прилагане на правната уредба за защита на личните данни във всички сектори, за да се гарантира висока степен на защита на личните данни в съответствие с европейските инструменти и стандарти;

Привеждане на грузинското законодателство и практиката в областта на защитата на данните в съответствие с най-новите стандарти на ЕС за защита на данните.

Миграция и убежище

Краткосрочни приоритети

Гарантиране, че Единната аналитична система за миграцията и анализът на риска в областта на миграцията функционират пълноценно и докладване относно последващите подобрения в анализа на миграционни данни и оценката на рисковете;

Разработване на механизми за борба с незаконната миграция и насърчаване на законната миграция, включително чрез непрекъснати и целенасочени информационни кампании относно правата и задълженията на мигрантите, правилата, уреждащи техния достъп до пазара на труда в ЕС, и отговорността за всяка злоупотреба с правата, произтичащи от безвизовия режим;

Докладване за напредъка по поетапното преустановяване на използването на грузинските небиометрични паспорти съгласно Плана за действие за либерализиране на визовия режим.

Средносрочни приоритети

Ефективно изпълнение на стратегията на Грузия в областта на миграцията за периода 2016—2120 г. и на придружаващия я план за действие;

Редовно актуализиране (поне на всеки две години) на миграционния профил на Грузия;

Продължаване на ефективното прилагане на Споразумението за обратно приемане ЕС — Грузия и гарантиране на безпроблемното прехвърляне на центровете за мобилност и дейностите за реинтеграция към държавната програма за реинтеграция на Грузия;

По-нататъшно развитие на практическото сътрудничество в рамките на партньорството за мобилност между ЕС и Грузия.

Управление на границите

Средносрочни приоритети

Ефективно изпълнение на грузинската Държавна стратегия за интегрирано управление на границите за периода 2014—2018 г. и на придружаващия я план за действие;

Поддържане на високо качество на граничните проверки и наблюдението на границите с помощта на системата за управление и докладване в областта на миграцията по границата и изпълнението на проекта за система за управление на граничните операции;

Напредък при обозначаването на държавните граници със съседни държави.

Защита на личните данни

Краткосрочни приоритети

Ефективно изпълнение на националния план за действие за борба с трафика на хора за периода 2017—2018 г. и продължаване на дейностите за развитие на капацитета на държавните органи за проактивно установяване и ефективно разследване на случаи на трафик на хора;

Наблюдение и докладване относно ефективността на проактивното установяване и разследване на случаи на трафик на хора.

Средносрочни приоритети

Продължаване на усилията в областта на предотвратяването и борбата с организираната престъпност;

С цел ефективно справяне с организираната престъпност — по-нататъшно развитие на сътрудничеството между държавите — членки на ЕС, и грузинските правоприлагащи агенции, прилагане на споразумението за сътрудничество с Европол и продължаване на сътрудничеството със CEPOL за обучения в областта на правоприлагането;

Засилване на сътрудничеството при справянето с киберпрестъпността и осигуряване на необходимите обучения в областта на правоприлагането за грузинските органи.

Борба с незаконните наркотици

Краткосрочни приоритети

Прилагане на националната стратегия и плана за действие за борба с наркотиците за периода 2016—2018 г.

Средносрочни приоритети

По-нататъшно гарантиране на балансиран и интегриран подход към въпросите, засягащи наркотиците, с цел справяне със здравословните и социалните последствия от злоупотребата с наркотици, както и гарантиране на по-ефективна превенция и предприемане на действия, насочени към намаляване на предлагането, трафика и търсенето на наркотици;

Продължаване на редовния диалог по линия на провеждания в рамките на Източното партньорство диалог относно наркотиците;

По-нататъшно развиване на сътрудничеството и обмена на информация, включително чрез оптимално използване на Меморандума за разбирателство между Европейския център за мониторинг на наркотици и наркомании (ЕЦМНН) и Министерството на правосъдието на Грузия.

Изпиране на пари и финансиране на тероризма

Краткосрочни приоритети

Привеждане в съответствие на грузинското законодателство с четвъртата директива относно борбата с изпирането на пари;

Наблюдаване и докладване относно броя на издадените заповеди за замразяване и конфискация и относно прогнозната стойност на замразеното и конфискувано имущество с оглед на това да се гарантира ефективното изпълнение на законодателството на Грузия относно конфискацията на активи от престъпна дейност.

Средносрочни приоритети

Продължаване на работата по разработване на правна и институционална рамка за предотвратяване и борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма, включително чрез сближаване със законодателството на ЕС в тези области;

Продължаване на работата по въвеждането на стандартите в препоръките на Специалната група за финансови действия (FATF) относно финансирането на тероризма;

Засилване на оперативното сътрудничество в областта на конфискацията, възстановяването на активи и управлението на активи чрез ефективна комуникация и обмен на най-добри практики между грузинските власти и службите за възстановяване на активи в ЕС.

Сътрудничество в борбата с тероризма

Средносрочни приоритети

Пълноценно използване на оперативното споразумение между Грузия и Европол, подписано на 4 април, с цел улесняване на обмена на информация за терористични организации и групировки и техните дейности и мрежи за подкрепа.

Правно сътрудничество

Краткосрочни приоритети

Предприемане на ефективни и интензивни мерки за подписване на споразумението за оперативно сътрудничество с Евроюст и за подкрепа на изпълнението му.

Средносрочни приоритети

Засилване на съдебното сътрудничество по гражданскоправни и търговскоправни въпроси чрез присъединяване към и прилагане на многостранни конвенции за съдебното сътрудничество по гражданскоправни въпроси, и по-специално основните конвенции на Хагската конференция по международно частно право в областта на съдебното сътрудничество, както и закрилата на децата, например Конвенцията от 1965 г. относно връчването в чужбина на съдебни и извънсъдебни документи по граждански и търговски дела, Конвенцията от 1970 г. за събиране на доказателства в чужбина по граждански или търговски дела, Конвенцията от 2005 г. за споразуменията относно избор на съд и Хагската конвенция от 2007 г. за издръжка на деца и на други членове на семейството, заедно с Протокола относно приложимото право към задълженията за издръжка към нея;

Засилване на съдебното сътрудничество по наказателноправни въпроси чрез присъединяване към съответните конвенции и тяхното прилагане, по-специално тези на Съвета на Европа.

2.5.   Търговия и свързани с търговията въпроси

Задълбочената и всеобхватна зона за свободна търговия представлява обширна част от Споразумението за асоцииране. Поради това се очаква, че на прилагането на тази част, съдържаща се в дял IV „ТЪРГОВИЯ И СВЪРЗАНИ С ТЪРГОВИЯТА ВЪПРОСИ“ от Споразумението, ще бъде даден приоритет, съизмерим със значението ѝ в общия контекст на Споразумението за асоцииране и в рамките на отношенията между ЕС и Грузия.

Търговия със стоки

Страните ще си сътрудничат при прилагане на разпоредбите на Споразумението за асоцииране, отнасящи се до достъпа до пазара на стоки, по-специално чрез съвместни консултации с цел:

Краткосрочни приоритети

Допълнителни подобрения в областта на статистиката за търговията;

Гарантиране, че сега действащите вносни мита, приложими в търговията между страните, няма да бъдат увеличени в периода след влизането в сила на Споразумението (клауза за запазване на съществуващото положение).

Средносрочни приоритети

Подпомагане на Грузия да диверсифицира структурата на своя износ, включително износ на нови продукти за пазара на ЕС;

Тясно сътрудничество с оглед на ефективното прилагане на механизма за недопускане на заобикалянето на мерки;

Подпомагане на Грузия при изготвянето и прилагането на законодателството, което тя евентуално възнамерява да изготви във връзка с достъпа до пазара или други свързани с това въпроси (например средства за търговска защита);

Осигуряване на обмен на информация относно развитията, свързани с достъпа до пазара, и политиката за достъпа до пазара.

Технически регламенти, стандартизация и свързана инфраструктура

Страните ще си сътрудничат в областта на стандартите, техническите наредби, метрологията, наблюдението на пазара, акредитацията и оценката на съответствието за постигане на постепенно сближаване на тези системи със съответните системи на ЕС, както е предвидено в Споразумението за асоцииране. Сътрудничеството ще включва:

Средносрочни приоритети

Изготвяне на законодателството, което Грузия е поела ангажимент да приложи въз основа на Споразумението за асоцииране, както е предвидено в стратегията ѝ относно техническите пречки пред търговията (ТПТ);

Изграждане на инфраструктура, свързана с управлението по отношение на стандартите, техническите наредби, метрологията, надзора на пазара, акредитацията и процедурите за оценка на съответствието, включително чрез подкрепа от ЕС;

Улесняване на подготовката и адаптацията на заинтересованите страни, включително икономическите оператори, за прилагането на сближеното законодателство;

Продължаване на прилагането на стратегията за надзор на пазара за промишлени продукти;

Подсилване на административния капацитет за надзор на пазара на съответните държавни институции и органи за надзор на пазара на Грузия;

По-нататъшно обучение на персонала на администрацията на отговорните държавни органи и агенции;

Обмен на информация за всички съответни аспекти на стратегиите на Грузия относно техническите пречки пред търговията и надзор на пазара, включително за приложимите срокове.

Санитарни и фитосанитарни (СФС) мерки

Страните ще си сътрудничат при подготовката за сближаването на законодателството на Грузия в областта на санитарните и фитосанитарните въпроси, храните и фуражите, здравето на растенията, здравето на животните и хуманното отношение към животните със законодателството на ЕС, както е посочено в съответните приложения към Споразумението за асоцииране. Сътрудничеството ще включва:

Краткосрочни приоритети

Подкрепа за системата за ранно предупреждение по отношение на безопасността на храните и фуражите, здравето на животните и здравето и безопасността на растенията;

Организиране на информационни кампании със съответните агенции, предприятия и неправителствени организации във връзка с изискванията за достъп до пазара на ЕС, както и с гражданското общество по отношение на съответните аспекти на безопасността на храните и фуражите, които засягат потребителите;

Предоставяне на допълнителни технически консултации и подкрепа на Грузия при изготвянето и прилагането на законодателството, включително обучение на съответния персонал, предоставяне на подкрепа за изграждането на капацитет на компетентния орган и подкрепа за подобряването на лабораторния капацитет в съответствие с изискванията на ЕС;

Подобряване на способността за адаптация на грузинските предприятия за прилагане на сближеното законодателство.

Средносрочни приоритети

Подпомагане на Грузия да подобри анализа на риска в областта на санитарните и фитосанитарните мерки; осигуряване на ветеринарен и фитосанитарен контрол и контрол за безопасност на храните на граничните инспекционни пунктове;

Улесняване на адаптацията на грузинските предприятия за прилагане на сближеното законодателство;

Сътрудничество в областта на хуманното отношение към животните и за по-малка употреба на антибиотици в животновъдството с цел борба с антибиотичната резистентност.

Митници и улесняване на търговията

Страните ще си сътрудничат при подготовката за сближаване на грузинското законодателство с достиженията на правото на ЕС и международните стандарти, изброени в съответното приложение към Споразумението за асоцииране. Сближаването следва да се основава на Митническия кодекс на Съюза, който се прилага от 1 май 2016 г. Съответното приложение към Споразумението за асоцииране следва да отразява замяната на Митническия кодекс на Общността с Митническия кодекс на Съюза.

Краткосрочни приоритети

Прилагане на стратегическата рамка за митническо сътрудничество;

Сближаване на грузинското законодателство относно защитата на правата върху интелектуалната собственост, осъществявана от митническите органи, с достиженията на правото на ЕС, както е предвидено в Споразумението за асоцииране.

Средносрочни приоритети

Сближаване на грузинската системата за одобрени икономически оператори с тази на ЕС;

По-нататъшно модернизиране на митническите органи на Грузия;

По-нататъшно опростяване и модернизиране на митническите процедури;

Подпомагане на Грузия при присъединяването ѝ към Конвенцията за общ транзитен режим;

Сътрудничество при митническия контрол, основан на риска, и споделяне на съответната информация, което допринася за подобрено управление на риска и сигурност на веригите за доставки, улесняване на законната търговия и безопасността и сигурността на внесените, изнесените или транзитно преминаващите стоки;

Засилване на диалога относно борбата с измамите с цел предотвратяване на незаконната търговия, включително търговията с акцизни стоки, по-специално чрез задълбочаване на сътрудничеството в рамките на Протокола относно административната взаимопомощ по митнически въпроси;

Разглеждане на перспективата за взаимно признаване на системата за одобрени икономически оператори, както е предвидено в Споразумението за асоцииране.

Правила за произход

Страните ще работят съвместно за прилагането на правилата за произход, които са установени в съответния протокол към Споразумението за асоцииране и произтичат от присъединяването на Грузия към Регионалната конвенция за паневросредиземноморските преференциални правила за произход. Това сътрудничество ще включва работа с цел:

Краткосрочни приоритети

Обсъждане на процедурите, прилагани понастоящем от грузинските митнически служби при сертифициране и проверка на произхода на стоките.

Средносрочни приоритети

Замяна на действащия понастоящем Протокол относно правилата за произход (протокол 2 от СА) с препратка към Конвенцията за паневросредиземноморските правила за произход вследствие на присъединяването на Грузия;

Допълнителни обучения по сертифициране и проверка на преференциален произход за грузинската митническа служба.

Установяване, търговия с услуги и електронна търговия

Страните ще продължат диалога относно установяването, търговията с услуги и електронната търговия съгласно съответните разпоредби на Споразумението за асоцииране. Освен това страните ще се подготвят за изпълнението на ангажиментите в сферите на услугите, както е посочено в съответните приложения към Споразумението за асоцииране. Това включва предоставянето на обучение за изграждане на необходимия административен капацитет за осъществяването на планираното сближаване на законодателството и осигуряване на редовен обмен на информация относно планираната и текущата работа в избрани области за сближаване.

Обмен на информация и опит относно разработването на оперативно съвместими платформи за електронна търговия;

Обмен на информация и опит с цел повишаване сред заинтересованите страни на осведомеността относно прилагането на ключовите принципи на Директивата за пощенските услуги, и по-специално универсалната пощенска услуга, както и други секторни пощенски политики.

Текущи плащания и движение на капитали

Страните ще продължат да водят диалог относно движението на капитали и плащанията, по-специално с цел да се наблюдава спазването на всички съществуващи ангажименти и да се подготви изпълнението на Споразумението за асоцииране.

Обществени поръчки

Страните ще си сътрудничат по подготовката на Грузия за прилагане на глава „Обществени поръчки“ от Споразумението за асоцииране и свързаните с това реформи. Работата ще включва:

Средносрочни приоритети

Предоставяне на точна и навременна информация относно планираната законодателна дейност, засягаща политиката за обществените поръчки и нейното прилагане, както по отношение на законодателното сближаване, така и на изграждането на институции в областта на обществените поръчки. На 31 март 2016 г. правителството на Грузия прие всеобхватна пътна карта, обхващаща пет фази от действия, които трябва да бъдат изпълнени през периода 2016—2022 г. Страните ще продължат да обсъждат изпълнението на пътната карта, включително с оглед сближаването на грузинското законодателство в областта на обществените поръчки с достиженията на правото на ЕС в тази сфера, както е предвидено в Споразумението за асоцииране.

Права върху интелектуална собственост (ПИС)

Страните ще си сътрудничат в подготовката на Грузия за сближаване с достиженията на правото на ЕС и международните стандарти за защита на правата върху интелектуална собственост, включително географските означения, както е предвидено в Споразумението за асоцииране, и ще осигурят ефективна защита на всички ПИС, включително географските означения. Сътрудничеството ще включва:

Средносрочни приоритети

Гарантиране на висока степен на защита за носителите на права от двете страни и прилагане на правата върху интелектуална собственост;

Укрепване на капацитета за правоприлагане на съответните държавни органи или изпълнителни агенции, както и гарантиране на правилното функциониране на съдебната система, за да се осигури достъп до правосъдие за носителите на права и прилагане на санкциите;

Подкрепа за функционирането на Националния център за интелектуална собственост на Грузия „Sakpatenti“ с цел да се гарантира защитата на правата върху индустриална собственост и авторското право]; разширяване на сътрудничеството с органи и промишлени асоциации на трети държави;

Предприемане на мерки за повишаване на осведомеността на обществеността в сферата на правата върху интелектуална и индустриална собственост и осигуряване на ефективен диалог с носителите на права;

Предприемане на ефективни мерки срещу фалшифицирането и пиратството, включително изготвяне на статистическа информация за тези дейности, която да се обменя между страните.

Конкурентоспособност

Средносрочни приоритети

Страните ще си сътрудничат по отношение на прилагането на глава „Конкуренция“ от Споразумението за асоцииране и свързаните с това реформи. В рамките на сътрудничеството ще бъдат разгледани институционалната рамка и съответният административен капацитет на Грузия за гарантиране на ефективното прилагане на съответното законодателство и ще се води засилен диалог по прилагане на законодателството в областта на конкуренцията и свързаните с това законодателни актове.

Прозрачност

Краткосрочни приоритети

Страните ще отделят специално внимание на сътрудничеството при подготовката за изпълнение на поетите ангажименти във връзка с прозрачността при изготвянето на политики, свързани с търговията. Страните ще обсъдят най-добри практики и съответния опит по отношение на прозрачността при изготвянето на политиките, ще обменят информация и предоставят необходимото обучение, включително по отношение на механизмите за комуникация и консултирането на заинтересовани страни, както и ще провеждат семинари и други прояви за широката общественост, целящи да разяснят прилагането на Споразумението за асоцииране и процеса на сближаване.

Търговия и устойчиво развитие

Средносрочни приоритети

Страните ще продължат своя диалог по въпросите, обхванати от глава „Търговия и устойчиво развитие“ от Споразумението за асоцииране, като по-специално обменят информация относно изграждането на подходяща система за инспекция на труда за всички основни международни трудови стандарти, прилагането на Кодекса на труда, прилагането на многостранните споразумения в областта на околната среда, сключени от всяка страна, и изпълнението на своите ангажименти, свързани с устойчивото развитие, както и ще обсъждат и обменят добри практики по отношение на бъдещото изпълнение на ангажиментите по тази глава относно участието на заинтересованите страни и диалога с гражданското общество.

2.6.   Икономическо развитие и пазарни възможности

Страните ще си сътрудничат с цел подпомагане на Грузия в изграждането на напълно функционираща пазарна икономика и постепенното сближаване на нейните политики с политиките на ЕС в съответствие с водещите принципи за макроикономическа стабилност, стабилни публични финанси и стабилна финансова система, както и устойчивост на платежния баланс. За тази цел те ще наблюдават макроикономическите тенденции, ще обсъждат основните предизвикателства пред политиката и ще обменят информация за най-добрите практики чрез укрепване на редовния диалог по макроикономическите въпроси, за да се подобри качеството при изготвянето на икономическата политика.

Освен това страните се договарят да си сътрудничат с оглед на:

Средносрочни приоритети

Укрепване на независимостта и регулаторните правомощия на Националната банка на Грузия и споделяне на опита на ЕС, включително опита на ЕЦБ, по отношение на паричната политика и политиката на обменния курс, както и финансов надзор и регулиране на банковия сектор и политиките за по-нататъшно развитие на капацитета на Грузия в тези области;

Подобряване на устойчивостта и управлението на публичните финанси чрез прилагането на фискални реформи;

Разработване на устойчива, цялостна и добре насочена мрежа за социална закрила.

Селско стопанство и развитие на селските райони

Страните ще си сътрудничат по отношение на:

Краткосрочни приоритети

Приемане на Стратегията на Грузия за развитие на селските райони за периода 2017—2020 г. и нейното прилагане.

Средносрочни приоритети

Модернизиране на институциите, които отговарят за развитието на селското стопанство, и подобряване на тяхната ефективност, включително чрез участието в този процес на всички имащи отношение заинтересовани страни от сектора;

Улесняване на постепенното приемане на стандарти за предлагането на пазара на селскостопански продукти с оглед постигането на по-висока степен на безопасност на храните и въвеждането на схеми за качество;

Подобряване на конкурентоспособността и устойчивостта на селскостопанското производство чрез насърчаване на икономии от мащаба посредством пазарно ориентирани земеделски кооперации, чрез разработване на системи за консултиране и разширяване на производството с цел неговото увеличаване и подпомагане на износа; както и посредством улесняване на достъпа до кредити и финансови средства за селското стопанство;

Подкрепа за разработването на ефективни вериги за създаване на стойност и подпомагане на МСП с оглед повишаване на конкурентоспособността им в избрани сектори с висока експортна стойност;

Пристъпване към постепенно сближаване и изпълнение на ефективни политики за селското стопанство и развитието на селските региони въз основа на доказани модели в ЕС;

Подобряване на заетостта и условията на живот в селските райони чрез по-добро управление на природните ресурси, по-добри услуги и инфраструктура и диверсифициране на икономиката на селските райони;

Подкрепа за популяризирането на селскостопанските продукти на Грузия.

Вътрешен финансов контрол в публичния сектор и външен одит

Страните ще си сътрудничат с цел да се гарантира развитието на вътрешния финансов контрол в публичния сектор и на външния одит чрез:

Краткосрочни приоритети

По-нататъшно развитие на системата за вътрешен контрол при децентрализирана управленска отговорност, включително функционално независим вътрешен одит в държавните органи, чрез гарантиране на хармонизация с общоприетите международни стандарти, рамки и добрите практики на ЕС;

Средносрочни приоритети

По-нататъшно усъвършенстване на системата за вътрешен контрол и вътрешен одит в публичния сектор вследствие на оценка на разликите между действителната практика и общоприетите международни стандарти, рамки и добрите практики на ЕС;

Гарантиране на по-нататъшното развитие на функцията за външен одит на Сметната палата (Държавната служба за одит на Грузия) в съответствие с общоприетите международни стандарти (ИНТОСАЙ).

Данъчно облагане

Страните ще укрепят и засилят сътрудничеството с цел подобряване и развитие на данъчната система и администрация на Грузия въз основа на международните стандарти и стандартите на ЕС, включително подготовката за постепенно сближаване с достиженията на правото на ЕС и международните инструменти, посочени в съответното приложение към Споразумението за асоцииране, по-специално чрез:

Подобряване и опростяване на данъчното законодателство;

Подобряване на международното сътрудничество в областта на данъчното облагане с цел засилване на доброто управление в тази област, т.е. принципите на прозрачност, обмен на информация и лоялна данъчна конкуренция;

Подобряване на капацитета на данъчната администрация, по-специално чрез преминаване към по-целева, основана на риска система за данъчен контрол и одит;

Предприемане на мерки за хармонизиране на политиките за противодействие на измамите и контрабандата на акцизни стоки и борба с тях;

Разгръщане на сътрудничеството с данъчните администрации на държавите — членки на ЕС, чрез обмен на новопридобит опит и информация за тенденциите в областта на данъчното облагане.

Статистически данни

Страните ще си сътрудничат по отношение на:

Средносрочни приоритети

Разглеждане на статистическите разминавания при данните за измерване на двустранната търговия между ЕС и Грузия;

По-нататъшно гарантиране на наличността на статистически и други данни за изследователите, журналистите и широката общественост.

Подготовка за сближаване с достиженията на правото на ЕС, по-специално чрез:

Въвеждане на отчитане на качеството за по-голямата част от статистическите изследвания;

Приключване на въвеждането на Системата от национални сметки 2008;

Привеждане на методологията за бизнес статистика в съответствие със стандартите на ЕС и бизнес статистика, ориентирана към бъдещите изисквания по отношение на данните, съгласно заложеното в Рамковия регламент за интегрирана бизнес статистика (РРИБС); за укрепване на процеса за привеждане в съответствие е желателно да се насърчи обменът на опита на страните от ЕС в прилагането на РРИБС.

Политика за потребителите

С оглед на подготовката за прилагане на достиженията на правото на ЕС и международните инструменти, посочени в съответните приложения към Споразумението за асоцииране, страните ще си сътрудничат по отношение на:

Подкрепа за Грузия постепенно да сближи своето законодателство със съответното законодателство на ЕС и съответните международни инструменти в рамките на сроковете, установени в приложение XXIX от Споразумението за асоцииране;

Повишаване на защитата на потребителите в Грузия, по-специално чрез обучение на държавни служители и други лица, представляващи интересите на потребителите, във връзка със сближаването със законодателството на ЕС и последващото му прилагане.

Дружествено право, счетоводство и одит, и корпоративно управление

Страните ще си сътрудничат с оглед на подготовката на Грузия за сближаване с достиженията на правото на ЕС и международните инструменти, посочени в съответното приложение към Споразумението за асоцииране, и за тяхното прилагане, както и по-специално по отношение на усилията на Грузия за по-добро използване на редовния диалог за задълбочаване на сътрудничеството и обсъждане на стъпките, които трябва да бъдат предприети.

Краткосрочни приоритети

Набелязване на областите, в които ЕС би могъл да осигури допълнително обучение и изграждане на капацитет.

Средносрочни приоритети

Развиване на административния капацитет на съответните държавни институции;

Развитие на дружественото право и правото в други съответни области с оглед на достиженията на правото на ЕС;

Гарантиране на прилагането на правилата, установени с новия закон за предприятията, във връзка със задължителното оповестяване на информация;

Въвеждане на съответните международни одитни стандарти на национално равнище и насърчаване на прилагането им от всички дружества, регистрирани за борсова търговия, на национално равнище;

Предоставяне на навременна, уместна и точна информация за актуалното състояние и развитието на действащото законодателство в Грузия, както и неговото съответствие с достиженията на правото на ЕС, и предварителен обмен на релевантна информация във връзка с необходимото институционално изграждане и изграждане на капацитет, което има отношение към сближаването към достиженията на правото на ЕС; (NB: В този контекст правителството прие план за действие за реформа в областта на финансовото отчитане и одита. Един от конкретните резултати е Законът за счетоводството, отчетите и одита, който започна да действа на 8 юни 2016 г.).

Финансови услуги

Сътрудничеството ще има за цел Грузия да се подготви да модернизира своята финансова регулаторна и надзорна рамка, като използва законодателството на ЕС и международните инструменти, посочени в съответните приложения към Споразумението за асоцииране, като отправна точка за разработването на набор от правила, подходящи за Грузия. Това сътрудничество ще включва следните действия и ще допринася за постигане на следните цели:

Краткосрочни приоритети

Набелязване на областите, в които следва да се предостави обучение и да се изгради капацитет;

Установяване на контакти и обмен на информация с финансовите надзорници на ЕС в съответствие със Споразумението за асоцииране;

Предоставяне на навременна, уместна и точна информация за актуалното състояние и развитието на действащото законодателство в Грузия.

Средносрочни приоритети

Създаване на нова регулаторна и надзорна рамка в съответствие с международно договорените регулаторни стандарти, включително нов подход, средства и инструменти за надзор;

Подобряване на административния капацитет на надзорните органи;

Продължаване на сътрудничеството със Специалната група за финансови действия (FATF), Съвета на Европа, Експертния комитет за оценка на мерките за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма (MONEYVAL), както и съответните органи на държавите — членки на ЕС, и подписване на меморандуми за разбирателство между органите за финансово разузнаване на Грузия и държавите — членки на ЕС.

Политика в областта на промишлеността и предприятията и минно дело

Страните ще си сътрудничат с цел подобряване на регулаторната среда и бизнес средата, по-конкретно за МСП, включително микропредприятия, по-специално чрез:

Краткосрочни приоритети

Изпълнение на Стратегията на Грузия за МСП и съответния план за действие за 2016 – 2017 г.

Средносрочни приоритети

Изпълнение в рамките на възможното на специално изработената за страната пътна карта и на препоръките от оценката по Законодателния акт за малкия бизнес („Small Business Act“);

Обвързване на развитието на МСП с възможностите, създадени от задълбочената и всeобхватна зона за свободна търговия, включително чрез мрежи за подпомагане на бизнеса (като например мрежата „Enterprise Europe“) и клъстери;

Засилване на ролята на стопанските сдружения и сдруженията на МСП (включително отрасловите сдружения), за да се подобри публично-частният диалог;

Развиване на възможности за стартиращите грузински предприятия да навлязат на пазарите на ЕС и Грузия.

В рамките на специалния подкомитет страните ще обменят информация в областта на минното дело и металите, за да се постигне по-добро разбиране на политиките на Грузия и на ЕС, в това число изпълнението на инициативата на ЕС за суровините, научноизследователската програма „Хоризонт 2020“ и Европейското партньорство за иновации в областта на суровините.

Туризъм

В рамките на специалния подкомитет страните ще обменят информация относно развитието на туризма в Грузия и в ЕС, включително относно актуални събития и добри практики, и ще подкрепят страната в прилагането на стратегията на Грузия в областта на туризма, приета през 2015 г.

Трудова заетост, социална политика и равни възможности

Страните ще си сътрудничат с цел:

Краткосрочни приоритети

Подготовка за сближаване и прилагане на достиженията на правото на ЕС в областта на здравословните и безопасни условия на труд, трудовото право и условията на труд, равенството между половете и борбата с дискриминацията, както е посочено в съответните приложения към Споразумението, и по-специално създаване на подходяща система за правоприлагане и надзор в съответствие с подходите на ЕС (като се започне със сферата на здравословните и безопасни условия на труд) и изграждане на капацитет на социалните партньори (напр. обучение в областта на законодателството и стандартите на ЕС за здравословни и безопасни условия на труд и законодателството и стандартите на ЕС в областта на трудовото право);

Наблюдение на текущото прилагане на новия модел служба за публичните служби по заетостта;

Допълване на нормативната уредба, необходима за създаването на ефективна система за инспекция на труда;

По-нататъшно засилване на капацитета на социалните служби и на Министерството на труда, здравеопазването и социалните въпроси, за да се увеличи капацитетът на администрацията, която отговаря за разработването и прилагането на политиките по заетостта и социалните политики, като се зачитат принципите на равни възможности.

Средносрочни приоритети

Изграждане на новоопределените публични служби по заетостта с подходящ капацитет и в съответствие с изискванията на европейските публични служби по заетостта;

По-нататъшно изграждане на ефективна система за инспекция на труда в съответствие със стандартите на МОТ, за да се осигури административен и изпълнителен капацитет в сферата на здравословните и безопасни условия на труд и трудовото право, както и за подсилване на съответните съдебни органи;

Разработване на стратегически подход към заетостта, насочен към създаването на повече и по-добри работни места с добри условия на труд, по-добро съответствие между уменията и работните места на пазара на труда и насърчаване на активните мерки за пазара на труда и ефикасни служби по заетостта, с особен акцент по отношение на младежта;

Гарантиране на добре работещ социален диалог чрез ефективното функциониране на Тристранната комисия за социално партньорство и чрез изграждане на капацитет на социалните партньори.

Сътрудничество в областта на цифровата икономика и информационното общество

Страните ще си сътрудничат с цел подготовка за прилагане на достиженията на правото на ЕС, посочени в съответните приложения към Споразумението за асоцииране, и с цел подкрепа за Грузия във връзка с:

Средносрочни приоритети

Усилия за сближаване на законодателството в областта на електронните съобщения с достиженията на правото на ЕС;

Действия за укрепване на независимостта и административния капацитет на националния регулатор в сферата на съобщенията, за да се гарантира способността му да предприема подходящи регулаторни мерки и да привежда в действие собствените си решения и всички приложими разпоредби, както и да гарантира лоялна конкуренция на пазарите;

Подсилване на сектора чрез обмен на информация и опит за изпълнението на цифровия единен пазар;

Усилия за увеличаване на устойчивостта спрямо кибератаки на ключови сектори с критична инфраструктура и организации от публичния сектор, като се извличат поуки от съответния опит в ЕС и в съответствие с нормите на ЕС.

Политика в областта на рибарството и морското дело

Страните ще си сътрудничат по отношение на:

Краткосрочни приоритети

Насърчаване на интегриран подход към морското дело, по-специално чрез принос за разработването на междусекторни инициативи в тази област благодарение на създаването на работна група по въпросите на морското дело, съставена от представители на съответните министерства и служби, както и набелязването на области от общ интерес и осъществяването на активно сътрудничество с крайбрежните държави и заинтересованите страни от морския сектор в региона на Черно море, в контекста на интегрираната морска политика на ЕС.

Средносрочни приоритети

Подобряване и засилване на наблюдението и контрола на риболовните дейности и на търговията с риболовни продукти, както и тяхната проследимост, за по-ефективна борба с незаконния, недеклариран и нерегулиран риболов (ННН риболов);

Предприемане на необходимите мерки за постигането на устойчиво рибарство в Черно море в контекста както на двустранни, така и на многостранни рамки, въз основа на екосистемен подход към управлението на рибарството;

Засилване на научното и техническото сътрудничество, за да се осигури капацитет за мониторинг на риболова въз основа на солидни и надеждни данни и за оценка на състоянието на запасите от морски ресурси и на морската среда.

Обществено здравеопазване

Страните ще си сътрудничат по отношение на:

Подпомагане на Грузия да се подготви за прилагане на достиженията на правото на ЕС в областта на здравеопазването, както е посочено в съответните приложения към Споразумението за асоцииране, по-специално в областта на безопасността на кръвта, контрола на тютюна, качеството и безопасността на продуктите с човешки произход (кръв, тъкани, органи, клетки) и заразните болести, в съответствие с международните задължения на Грузия по силата на Рамковата конвенция за контрол на тютюна и Международните здравни правила;

Подобряване на обхвата на програмата за всеобщо здравеопазване и намаляване на разходите, заплащани „от джоба“ на пациента. Този въпрос се счита за един от основните приоритети на правителството и намира отражение, наред с другото, в увеличаването на публичните разходи за здравеопазване и всеобхватните реформи за укрепване на сектора на здравеопазването;

Подобряване на качеството и достъпността на първичните здравни грижи, насочени към превенция на заболяванията и повишаване на качеството на живота;

Укрепване на лечебните заведения – повечето от които са частни – и тяхната отчетност чрез установяване на показатели за качество, основаващо се на стойността снабдяване и други процеси за управление на качеството, включително признаване на акредитацията на лечебните заведения от международни органи по акредитация.

Засилване на националните многосекторни действия за борба с антимикробната резистентност, наред с другото чрез укрепване на надзора, разумната употреба на антимикробни средства и контрола на инфекциите в здравните заведения.

2.7   Свързаност, енергийна ефективност, околна среда, действия в областта на климата и гражданска защита

Туризъм

Страните ще си сътрудничат за по-нататъшно укрепване на прилагането на достиженията на правото на ЕС по отношение на всички видове транспорт, посочени в съответните приложения към Споразумение за асоцииране, и с цел подпомагане на Грузия при:

Средносрочни приоритети

По-нататъшно прилагане на достиженията на правото на ЕС в областта на въздухоплаването с цел максимално възползване от Споразумението за общо авиационно пространство между ЕС и Грузия;

Дейности за повишаване на безопасността на всички видове транспорт (въздушен, автомобилен, морски, железопътен);

Развиване на инфраструктура, по-специално да се започне изготвяне и прилагане на нови проекти за развитието на разширената основна мрежа TEN-Т, както беше договорено на министерската среща по време на дните на TEN-T в Ротердам през 2016 г.

Сътрудничество в областта на енергетиката

Страните ще си сътрудничат с цел:

Краткосрочни приоритети

Завършване на официалното присъединяване на Грузия към Енергийната общност като договаряща се страна в съответствие със Споразумението за асоцииране;

Прилагане на съответното законодателство в областта на електроенергията, енергията от възобновяеми източници, енергийната ефективност, нефта, природния газ, енергийната статистика, свързаните с енергетиката въпроси на околната среда, както и проучването на въглеводороди, в съответствие с реда и условията, определени в протокола за присъединяване към Договора за енергийна общност и в Споразумението за асоцииране.

Средносрочни приоритети

Предприемане на стъпки за интегрирането на енергийния пазар на Грузия с този на ЕС и подобряване на енергийната сигурност и регулаторното сближаване на Грузия чрез по-нататъшното изпълнение на съответното приложимо за Грузия законодателство на ЕС, включително вторичното законодателство, в съответствие с ангажиментите, поети в рамките на Споразумението за асоцииране и Енергийната общност, и при спазване на сроковете, приети от Грузия в контекста на тези рамки;

Осъществяване на сътрудничество за привличане на международна подкрепа за развитието на устойчива енергетика, включително от международни фондове за климата и други финансови инструменти;

Подобряване на енергийната инфраструктурна мрежа и междусистемните връзки на Грузия, по-специално:

по отношение на електроенергията — насърчаване на трансграничната търговия и междусистемните връзки със съседните държави и подсилване на преносната мрежа на Грузия;

по отношение на природния газ — разширяване на основните газопроводи, включително способстване за продължаването на Южнокавказкия газопровод на територията на Грузия, както и подкрепа/насърчаване на други проекти за транзит на газ и нефт от регионално значение, за да се гарантира транспортирането на енергийни ресурси от Каспийския регион към западните пазари, както и способстване за развитието на подземни съоръжения за съхранение на газ, за да се подобри енергийната сигурност в Грузия.

Околна среда

Страните ще си сътрудничат с цел:

Краткосрочни приоритети

Укрепване на управлението в областта на околната среда, като се приеме и прилага ново законодателство в Грузия за оценки на въздействието върху околната среда, стратегически екологични оценки, екологичната отговорност, като се осигури публичен достъп до информация за околната среда и обществено участие в процеса на вземане на решения, като се привлекат за участие всички заинтересовани страни, като се включат въпросите на околната среда в други области на политиката, както и като се подобри обменът на информация за околната среда в съответствие с принципите на Общата информационна система за околната среда (SEIS);

Приемане на третата Национална програма за действие за околната среда на Грузия (2017—2021 г.);

Започване на прилагането на националната стратегия за управление на радиоактивните отпадъци.

Средносрочни приоритети

Изпълнение на третата Национална програма за действие за околната среда на Грузия (2017—2021 г.) съгласно времевата рамка, заложена в нея;

Прилагане на националната стратегия за управление на отпадъците и мерките, предвидени в плана за действие за 2016—2020 г.;

По-нататъшно сближаване на законодателството на Грузия с достиженията на правото на ЕС и прилагане на разпоредбите на директивите и регламентите на ЕС, както е предвидено в съответните приложения към Споразумението за асоцииране;

Изготвяне на пътна карта за ратифицирането и прилагането на многостранните споразумения в областта на околната среда, включително, наред с другото, на Конвенцията на ИКЕ на ООН за опазване и използване на трансграничните водни течения и международните езера и Конвенцията на ИКЕ на ООН за трансграничните последствия от промишлените аварии. По-нататъшна подготовка за присъединяване като страна по Конвенцията от Еспо и Протокола към нея за стратегическа екологична оценка.

Изменение на климата

Страните ще си сътрудничат с цел:

Краткосрочни приоритети

Финализиране и приемане на Стратегия на Грузия за развитие с ниски нива на въглеродни емисии;

Започване на изпълнението на Парижкото споразумение за климата.

Средносрочни приоритети

Сближаване на законодателството на Грузия с актовете на ЕС и международните инструменти, както е предвидено в Споразумението за асоцииране съгласно съответните приложения към него;

Изготвяне на документа за актуализирания национално определен принос;

Включване на съображенията, свързани с климата, в секторните политики и мерки и укрепване на капацитета на различните органи за изпълнение на действията в областта на климата в различните сектори;

Укрепване на рамката на Грузия за прозрачност на действията в областта на климата, по-специално чрез стабилна национална система за мониторинг и докладване на политиките и мерките в областта на климата и на емисиите на парникови газове въз основа на модела на ЕС;

Разработване на дългосрочна стратегия на Грузия за развитието до средата на века с ниски емисии на парникови газове.

Гражданска защита

Страните ще си сътрудничат с цел да се подобри предотвратяването, подготвеността и реакцията при бедствия. За тази цел страните ще работят, наред с другото, за:

Краткосрочни приоритети

Проучване на начини за определяне на най-подходящите елементи на сътрудничество във връзка с рисковия профил, правната и организационната уредба на Грузия, например посредством двустранни административни договорености или писма за намерения;

Постигане на напредък при картографирането и разработването на оценка на риска от бедствия в цялата държава и подпомагане, според необходимото, на разработването на Електронен атлас на регионалния риск (ERRA), като се гарантира ефективното му използване на национално и регионално равнище.

Средносрочни приоритети

Осигуряване на ефективна 24-часова комуникация, включително обмен на ранни предупреждения и информация относно извънредни ситуации с големи мащаби, засягащи ЕС и Грузия, както и трети държави, в които страните участват в реагиране при бедствия;

Улесняване на оказването на взаимопомощ в случай на тежки извънредни ситуации, когато е уместно и при условие че са налични достатъчно ресурси;

Насърчаване на приемането и прилагането на насоките на ЕС относно подкрепата от приемащата държава;

Подобряване на знанията за рисковете от бедствия чрез засилване на сътрудничеството по отношение на достъпа до данни и тяхната съпоставимост;

Постигане на напредък при картографирането и разработването на оценка на риска от бедствия в цялата държава и подпомагане, според необходимото, на разработването на Електронен атлас на регионалния риск (ERRA), като се гарантира ефективното му използване на национално равнище;

Пристъпване към разширяване на обхвата на Европейската система за информираност за наводнения по „Коперник“ (EFAS), за да включи Грузия, в сътрудничество със Съвместния изследователски център на Европейската комисия;

Подобряване на превенцията и готовността при промишлени бедствия или природни бедствия със съпровождащи ги технологични аварии;

Установяване на диалог относно свързаните с политиката аспекти на превенцията, готовността и реакцията при бедствия чрез обмен на най-добри практики, провеждане на съвместни обучения, учения, проучвателни посещения, работни семинари и срещи за споделяне на практически опит, натрупан при операции в контекста на реални извънредни ситуации или при учения.

2.8   Мобилност и контакти между хората

Транспорт

Страните ще си сътрудничат по отношение на:

Краткосрочни приоритети

Разработване на концепция и стратегия за системата на Грузия за наука, технологии и иновации в рамките на Европейското изследователско пространство (като част от цялостна стратегия на Грузия за сектора на образованието и науката) с участието на създатели на политиката, представители на академичните среди и научноизследователската общност, бизнес лидери и гражданското общество;

Подкрепа за разработването и изпълнението на политика за иновациите, включително нормативна уредба и инфраструктура за иновации.

Средносрочни приоритети

Извличане на максимални ползи за Грузия от нейното асоцииране към програма „Хоризонт 2020“;

Насърчаване на участието в програмата за научни изследвания и обучение на Евратом, допълваща „Хоризонт 2020“, в частност в областта на ядрената безопасност и радиационната защита въз основа на участие в състезателни процедури за представяне на предложения;

Укрепване на човешките, материалните и институционалните ресурси с цел повишаване на капацитета за научни изследвания и иновации.

Образование, обучение и младеж

Страните ще си сътрудничат за цялостната модернизация и реформа в Грузия на системите на образование и обучение и на дейностите, насочени към младежта, по-специално чрез:

Средносрочни приоритети

Извършване на съвместна работа и обмен на информация с цел насърчаване на по-нататъшното интегриране на Грузия в Европейското пространство за висше образование в контекста на членството на страната в процеса от Болоня, включително чрез укрепване на независима и ориентирана към развитието система за осигуряване на качеството, насърчаване на активното участие на заинтересованите страни и гражданското общество в процесите на реформа и укрепване на сътрудничеството между академичния свят и трудовия пазар, за да се постигне по-голяма пригодност за заетост на дипломираните лица;

Насърчаване на академичното сътрудничество, изграждането на капацитет и мобилността на студентите и персонала чрез програма „Еразъм+“, както и мобилността, кариерното развитие и обучението на изследователи чрез действия по програма „Мария Склодовска-Кюри“;

Стимулиране на стратегически подход към професионалното образование и обучение (ПОО) с цел системата за ПОО на Грузия да бъде приведена в съответствие с модернизирането на структурите за ПОО на ЕС съгласно целите на процеса от Копенхаген и инструментите, свързани с него, и при зачитане на принципите за равни възможности;

Насърчаване на стратегически подход към политиката за младежта и стимулиране на обмена и сътрудничеството в областта на неформалното образование за младежи и лица, работещи с младежи, като средство за насърчаване на междукултурния диалог и подкрепа на гражданското общество, включително чрез частта на Програма „Еразъм+“, посветена на младежта;

Гарантиране на правото на образование за всички деца и млади хора, включително за тези от тях, които имат специални образователни потребности, и предприемане на по-нататъшни стъпки за насърчаване на приобщаващо начално и средно образование.

Сътрудничество в областта на културата

Страните:

Ще насърчават прилагането на Конвенцията на ЮНЕСКО от 2005 г. за опазване и насърчаване на многообразието от форми на културно изразяване;

Ще си сътрудничат за развитието на приобщаваща културна политика в Грузия и опазването и придаването на по-голямо значение на културното и природното наследство с цел насърчаване на социално-икономическото развитие;

Ще насърчават участието на грузински културни дейци и аудиовизуални оператори в програми за сътрудничество в областта на културата и в аудио-визуалната област, включително в програма „Творческа Европа“.

Сътрудничество в аудио-визуалната област и в областта на медиите

Страните ще си сътрудничат с цел подготовка за прилагане на достиженията на правото на ЕС, посочени в съответните приложения към Споразумението за асоцииране, и с цел подкрепа за Грузия във връзка с:

Средносрочни приоритети

Дейности за засилване на независимостта и професионализма на медиите в съответствие с приложимите европейски стандарти и сближаване на законодателството в аудио-визуалната област с достиженията на правото на ЕС, както е предвидено в Споразумението за асоцииране, наред с другото чрез обмен на становища относно аудио-визуалната политика, приложимите международни стандарти, включително сътрудничество в борбата с расизма и ксенофобията;

Обмен на най-добри практики и по отношение на свободата на медиите, медийния плурализъм, декриминализирането на клеветата, защитата на журналистическите източници и аспектите на културно многообразие в медиите чрез редовен диалог;

Укрепване на капацитета и независимостта на регулаторните органи/институции в областта на медиите.

Сътрудничество в аудио-визуалната област и в областта на медиите

Страните ще си сътрудничат в рамките на политиките за регионално развитие и диалога по регионалната политика между ЕС и Грузия с оглед на усилията на Грузия за:

Краткосрочни приоритети

Успешно приключване на изпълнението на своята програма за регионално развитие за периода 2015—2017 г., включително чрез създаването на ефективни механизми за междуинституционална координация и за многостепенно управление;

Подготовка на следващата многогодишна програма, включително потенциалните инвестиции в области като иновациите и МСП, с оглед на постигането на устойчив растеж във всички региони на Грузия.

Средносрочни приоритети

По-нататъшна подкрепа за органите с цел засилване на многостепенното управление и подкрепа на усилията за изграждане на капацитет на поднационалните администрации и други инструменти за регионално развитие;

Подкрепа за интегрирани, многостранни действия за териториалното развитие на Грузия, например в областта на териториалното устройство, управлението на водите и отпадъците, пътната, електроенергийната и други основни инфраструктури, диверсификацията на икономиката в селските райони, туризма и стопанската дейност;

По-нататъшно разгръщане на тематичното сътрудничество и обмена на информация, включително чрез оптимално използване на Съвместната декларация относно регионален политически диалог между Европейската комисия и правителството на Грузия.

Участие в агенции и програми на ЕС

Страните:

Средносрочни приоритети

Ще направят преглед на прилагането на протокола относно участието в програми на ЕС въз основа на реалното участие на Грузия в определени програми на ЕС.

Обществени кампании и публичност

Страните ще си сътрудничат, за да се гарантира провеждането на дискусии, основани на познаване на фактите, включително с широката общественост и гражданите на Грузия, относно възможностите и последиците от сближаването на Грузия с ЕС, в това число по Програмата за асоцииране и особено Задълбочената и всеобхватна зона за свободна търговия.


(1)  Държавите – членки на ЕС, обхванати от безвизовия режим, са:

държавите – членки на ЕС, които са в Шенгенското пространство: Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Дания, Естония, Испания, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Полша, Португалия, Словакия, Словения, Унгария, Финландия, Франция, Чешката република и Швеция.

държавите – членки на ЕС, които все още не прилагат изцяло достиженията на правото от Шенген (тези, които все още не са част от Шенгенското пространство без вътрешни граници): България, Кипър, Румъния и Хърватия.

(2)  Регламент (ЕС) № 2017/371 на Европейския парламент и на Съвета от 1 март 2017 година за изменение на Регламент (ЕО) № 539/2001 на Съвета от 15 март 2001 г. за определяне на третите страни, чиито граждани трябва да притежават виза, когато преминават външните граници на държавите членки, както и тези, чиито граждани са освободени от това изискване, ОВ L 61, 8.3.2017 г., стр. 1.