02019D0784 — BG — 30.04.2020 — 001.001


Този текст служи само за информационни цели и няма правно действие. Институциите на Съюза не носят отговорност за неговото съдържание. Автентичните версии на съответните актове, включително техните преамбюли, са версиите, публикувани в Официален вестник на Европейския съюз и налични в EUR-Lex. Тези официални текстове са пряко достъпни чрез връзките, публикувани в настоящия документ

►B

РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2019/784 НА КОМИСИЯТА

от 14 май 2019 година

относно хармонизирането на радиочестотната лента 24,25—27,5 GHz за наземни системи, позволяващи предоставянето на безжични широколентови електронни съобщителни услуги в Съюза

(нотифицирано под номер С(2019) 3450)

(текст от значение за ЕИП)

(ОВ L 127, 16.5.2019 г., стp. 13)

Изменено с:

 

 

Официален вестник

  №

страница

дата

►M1

РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2020/590 НА КОМИСИЯТА текст от значение за ЕИП от 24 април 2020 година

  L 138

19

30.4.2020




▼B

РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2019/784 НА КОМИСИЯТА

от 14 май 2019 година

относно хармонизирането на радиочестотната лента 24,25—27,5 GHz за наземни системи, позволяващи предоставянето на безжични широколентови електронни съобщителни услуги в Съюза

(нотифицирано под номер С(2019) 3450)

(текст от значение за ЕИП)



Член 1

С настоящото решение се хармонизират основните технически условия за предоставяне и ефективно използване на радиочестотната лента 24,25—27,5 MHz в Съюза за наземни системи, позволяващи предоставянето на безжични широколентови електронни съобщителни услуги.

Член 2

▼M1

До 30 юни 2020 г. държавите членки определят и предоставят на неизключителна основа радиочестотната лента 24,25—27,5 GHz за наземни системи, които могат да предоставят безжични широколентови електронни съобщителни услуги, в съответствие с основните технически условия, определени в приложението.

▼B

В зависимост от разрешителния режим, който се прилага в тази лента, държавите членки следва да анализират дали е необходимо да се налагат допълнителни технически условия, за да се гарантира адекватно съвместно съществуване на наземните системи, които могат да предоставят безжични широколентови електронни съобщителни услуги, заедно с други услуги в тази лента.

Член 3

Държавите членки гарантират, при спазване на съответните технически условия в приложението, че наземните системи, посочени в член 1, предоставят подходяща защита за:

а) 

системи в съседни ленти, по-специално в спътниковите служби за изследване на Земята (пасивно) и в радиоастрономическите служби в радиочестотната лента 23,6—24,0 GHz;

б) 

наземни станции, използвани в спътниковите служби за изследване на Земята и в службите за космически изследвания за съобщения Космос—Земя, работещи в рамките на радиочестотната лента 25,5—27,0 GHz;

в) 

сателитни системи за съобщения Земя—Космос, използвани в неподвижна спътникова радиослужба, работещи в рамките на радиочестотната лента 24,65—25,25 GHz;

г) 

сателитни системи за междуспътникова комуникация, работещи в рамките на радиочестотни ленти 24,45—24,75 GHz и 25,25—27,5 GHz.

Член 4

Държавите членки могат да позволят безпроблемната работа на фиксираните връзки в рамките на радиочестотната лента 24,25—27,5 GHz, ако наземните системи, посочени в член 1, могат да съществуват съвместно с такива фиксирани връзки чрез управлявано споделено използване на радиочестотния спектър.

Държавите членки извършват редовно наблюдение на необходимостта от продължаване на експлоатацията на фиксираните връзки, посочени в първа алинея от настоящия член.

Член 5

При условие че броят и местоположението на нови наземни станции се определят, за да не се налагат несъразмерни ограничения за системите, посочени в член 1, съобразно търсенето на пазара държавите членки гарантират, че продължаващото разгръщане на наземни станции е възможно:

— 
спътниковите служби за изследване на Земята (Космос—Земя) или службите за космически изследвания (Космос—Земя) в рамките на радиочестотната лента 25,5—27,0 GHz,
— 
неподвижна спътникова радиослужба (Земя—Космос) в рамките на радиочестотна лента 24,65—25,25 GHz.

Член 6

Държавите членки улесняват постигането на споразумения за трансгранична координация, за да се създадат възможности за работата на наземните мрежи, посочени в член 1, като се отчитат съществуващите регулаторни процедури и права, както и съответните международни споразумения.

Член 7

▼M1

Държавите членки докладват на Комисията за изпълнението на настоящото решение в срок до 30 септември 2020 г.

▼B

Държавите членки наблюдават използването на радиочестотната лента 24,25—27,5 GHz, включително напредъка относно съвместното съществуване на наземните системи, посочени в член 1, и други системи, използващи лентата, и докладват констатациите си на Комисията по нейно искане или по своя собствена инициатива, за да се даде възможност за своевременно преразглеждане на настоящото решение.

Член 8

Адресати на настоящото решение са държавите членки.




ПРИЛОЖЕНИЕ

ТЕХНИЧЕСКИ УСЛОВИЯ, ПОСОЧЕНИ В ЧЛЕНОВЕ 2 И 3

1.    Определения

Активни антенни системи (аctive antenna systems — AAS) означава базова станция и антенна система, при които амплитудата и/или фазата между антенните елементи непрекъснато се променят, което води до диаграма на насоченост на антената, която се мени в зависимост от краткосрочните промени в радиообстановката. Това изключва дългосрочно формиране на снопа лъчи, като напр. използване на фиксирано регулиране на електрическия ъгъл на антената чрез фазорегулиране. Антенната система при базови станции с AAS е вградена като част от базовата станция или целия продукт.
Синхронизирана работа означава работа на две или повече различни мрежи с дуплексно разделяне на каналите по време (TDD), при което не възникват едновременно предавания в обратна посока (uplink — UL) и в права посока (downlink — DL), което означава, че във всеки един момент всички мрежи предават или в права, или в обратна посока. За целта се изисква съгласуване на всички предавания в права и обратна посока за всички участващи мрежи с TDD, както и синхронизиране на началото на рамката във всички мрежи.
Несинхронизирана работа означава работа на две или повече различни мрежи с TDD, при която във всеки един момент поне една мрежа предава в права посока, докато поне една мрежа предава в обратна посока. Това може да възникне, ако мрежите с TDD или не съгласуват всички предавания в права и обратна посока, или не се синхронизират в началото на рамката.
Полусинхронизирана работа означава работа на две или повече различни мрежи с TDD, при която част от рамката съответства на синхронизирана работа, докато останалата част от рамката съответства на несинхронизирана работа. Това изисква приемане на определена структура на рамката за всички включени мрежи с TDD, включително за времеинтервали, в които посоката на предаване — обратна или права, не е уточнена, както и синхронизиране на началото на рамката при всички мрежи.
Обща излъчена мощност (TRP) е мярка за мощността, излъчвана от съставна антена. Тя е равна на общата подавана мощност на входа на антенната решетка, минус загубите в системата на антенната решетка. TRP представлява интегралът на мощността, предавана в различни посоки по цялата сфера на излъчване, както е дадено във формулата:
image

image

където P(θ,φ) е мощността, излъчвана от антенна решетка в посока (θ,φ), определена чрез формулата:
P(θ,φ) = PTxg(θ,φ)
където PTx указва подаваната мощност (измерена във ватове) на входа на антенната решетка, а g(θ,φ) указва коефициента на усилване на антенната решетка в посоката (θ, φ).

2.    Общи параметри

1. Дуплексният режим на работа в радиочестотната лента 24,25—27,5 GHz е с дуплексно разделяне на каналите по време.

2. Размерът на определените блокове е кратен на 200 MHz. По-малък размер на блок от 50 MHz или 100 MHz или 150 MHz, съседен на блока, определен за друг ползвател на радиочестотния спектър, също може да гарантира ефективно използване на цялата радиочестотна лента.

3. Горната честотна граница на даден определен блок съвпада с горната граница на лентата 27,5 GHz или отстои на кратна на 200 MHz честота от нея. Ако даден блок е по-малък от 200 MHz съгласно параграф 2 или се налага да бъде изместен, за да се поеме текущото използване, това изместване трябва да бъде кратно на 10 MHz.

4. Техническите условия, съдържащи се в настоящето приложение, са основно значение по отношение на взаимното съвместно съществуване на наземни системи, които могат да предоставят безжични широколентови електронни съобщителни услуги, и до съвместното съществуване на такива системи със системи в спътниковите служби за изследване на Земята (пасивно) под формата на гранични стойности за нежелани излъчвания в радиочестотната лента 23,6—24 GHz, както и с приемници на космически станции под формата на ограничения относно височината на основния сноп лъчи на AAS на външна базова станция. На национално равнище могат да бъдат изискани допълнителни мерки за осигуряване на съвместно съществуване с други услуги и приложения ( 1 ).

5. Използването на радиочестотната лента 24,25—27,5 GHz за комуникация с безпилотни летателни апарати е ограничено до комуникационната връзка от крайната станция на борда на безпилотния летален апарат до базова станция на наземната безжична широколентова електронна съобщителна мрежа.

6. Предаванията от крайните и базовите станции в радиочестотната лента 24,25—27,5 GHz трябва да бъдат в съответствие с маската за границите на блоковете в настоящото приложение.

Фигура 1 предоставя пример на възможна подредба на каналите.

Фигура 1

Пример за подредба на каналите в рамките на радиочестотната лента 24,25—27,5 GHz

image

3.    Технически условия за базови станции — маска за граници на блоковете

Техническите параметри за базови станции, наречени маска за граници на блоковете (BEM), посочени в настоящия раздел, са основен елемент на необходимите условия, за да се гарантира съвместното съществуване на съседни безжични широколентови електронни съобщителни мрежи, ако липсват двустранни или многостранни споразумения между операторите на тези съседни мрежи. Операторите на безжични широколентови електронни съобщителни услуги в радиочестотната лента 24,25—27,5 GHz могат да договорят, на двустранна или многостранна основа, по-малко строги технически параметри, при условие че те продължават да спазват техническите условия, приложими за защитата на други услуги, приложения или мрежи, както и своите трансгранични задължения. Държавите членки предоставят гаранции, че тези по-малко строги технически параметри могат да бъдат използвани по силата на споразумение между всички засегнати страни.

BEM представлява маска на излъчването, която се определя като функция на радиочестотата спрямо границата на блок от радиочестотния спектър, определен за даден оператор. Тя се състои от няколко елемента, както е показано в таблица 1. Граничната стойност на мощността за базовата линия гарантира защитата на радиочестотния спектър на други оператори. Граничната стойност на мощността за допълнителната базова линия (гранична стойност извън честотната лента) гарантира защитата на радиочестотния спектър за услуги и приложения извън радиочестотната лента 24,25—27,5 GHz. Граничната стойност на мощността в преходната зона позволява намаляване на нивата на мощността от граничната стойност на мощността в рамките на блока до тази за базовата линия и гарантира съвместното съществуване с други оператори в съседни блокове.

Фигура 2 показва обща ВЕМ, приложима за радиочестотния обхват 26 GHz.

Фигура 2

Илюстрация на маска за границите на блокове

image

Не е посочена хармонизирана гранична стойност на мощността в рамките на блока. Таблици 2 и 3 предполагат синхронизирана работа. Несинхронизираната или полусинхронизираната работа изисква също географско разделяне на съседни мрежи. Таблици 4 и 6 определят гранични стойности на мощността съответно за базови и крайни станции извън радиочестотната лента, за да гарантират защитата на спътниковите служби за изследване на Земята (Earth Exploration Satellite Service — EESS) (пасивно) в радиочестотната лента 23,6—24,0 GHz. Таблица 5 предоставя допълнително техническо условие за базови станции, което да улесни съвместното съществуване със спътникови системи, използвани в неподвижна спътникова служба (Fixed Satellite Service—FSS) и в междуспътниковата служба (Inter-Satellite Service — ISS).



Таблица 1

Определение на елементите на маската за граници на блокове (ВЕМ)

Елемент на ВЕМ

Определение

В рамките на блока

Разпределен блок от радиочестотния спектър, за който е определена маската.

Базова линия

Радиочестотен спектър в рамките на радиочестотната лента 24,25—27,5 GHz, използван за наземни безжични широколентови електронни съобщителни услуги, без да включва блока на съответния оператор и съответстващите преходни зони.

Преходна зона

Радиочестотен спектър в непосредствена близост до блока на оператора.

Допълнителна базова линия

Радиочестотен спектър в рамките на честотни ленти в непосредствена близост до радиочестотната лента 24,25—27,5 GHz, при който се прилагат специфични гранични стойности на мощността по отношение на други услуги или приложения.



Таблица 2

Гранична стойност на мощността за преходна зона на базова станция за синхронизирана работа

Честотен обхват

Максимална TRP

Широчина на радиочестотната лента на измерване

До 50 MHz под или над блока на оператора

12 dBm

50 MHz

Обяснителна бележка

Граничната стойност гарантира съвместното съществува на безжични широколентови електронни съобщителни мрежи в съседни блокове в рамките на радиочестотния обхват 26 GHz и при синхронизирана работа.



Таблица 3

Гранична стойност на мощността за базова линия на базова станция за синхронизирана работа

Честотен обхват

Максимална TRP

Широчина на радиочестотната лента на измерване

Базова линия

4 dBm

50 MHz

Обяснителна бележка

Граничната стойност гарантира съвместното съществува на безжични широколентови електронни съобщителни мрежи в несъседни блокове в рамките на радиочестотния обхват 26 GHz и при синхронизирана работа.

▼M1



Таблица 4

Гранична стойност на мощността за допълнителна базова линия на базова станция

Радиочестотен обхват

Максимална TRP

Широчина на радиочестотната лента на измерване

Влизане в сила

23,6—24,0 GHz

–33 dBW

200 MHz

Влизане в сила на настоящото решение ()

–39 dBW

200 MHz

1 януари 2024 г. ()

(1)   Държавите членки не разрешават нови внедрявания на наземни системи, способни да предоставят безжични широколентови електронни съобщителни услуги в радиочестотната лента 22—23,6 GHz, за да осигурят подходяща защита на спътниковата услуга за изследване на Земята (пасивна) и на радиоастрономическата служба в радиочестотната лента 23,6—24 GHz във връзка с граничната стойност, приложима след 1 януари 2024 г.

(2)   Тази гранична стойност се прилага за базови станции, въведени в експлоатация след 1 януари 2024 г. Тази гранична стойност не се прилага за базови станции, които са били въведени в експлоатация преди посочената дата. За тези базови станции граничната стойност от -33 dBW/200 MHz продължава да се прилага след 1 януари 2024 г. Държавите членки разглеждат допълнителни мерки за оценка и смекчаване на съвкупното въздействие на тези базови станции във връзка със задължението им по член 3, буква а) по отношение на спътниковите услуги за изследване на Земята (пасивни). Тези мерки включват адаптиране на размера на разпределяните блокове, конфигурацията на антената, мощността в рамките на блока или проникването на оборудването.

▼B

Обяснителна бележка

Граничната стойност извън лентата се прилага за максимални излъчвания в радиочестотната лента 23,6—24,0 GHz за защита на EESS (пасивно) във всички регламентирани режими на работа на базовата станция (т.е. максимална мощност в рамките на лентата, електрическо насочване, конфигурация на носещата честота).

Таблица 5

Допълнително условие, прилагано за външни базови станции с ААS

Изискване относно височината на основния сноп лъчи за външни базови станции с AAS

При разполагането на такива базови станции трябва да се гарантира, че всяка антена предава нормално само когато основният сноп лъчи е насочен под хоризонта и антената има възможност за механично насочване под хоризонта, с изключение на случаите, когато базовата станция е само приемник.

Обяснителна бележка

Условието се прилага за защита на приемници на космически станции, като например в FSS (Земя—Космос) и в ISS.

4.    Технически условия за крайни станции

▼M1



Таблица 6

Гранична стойност на мощността за допълнителна базова линия на крайна станция

Радиочестотен обхват

Максимална TRP

Широчина на радиочестотната лента на измерване

Влизане в сила

23,6—24,0 GHz

–29 dBW

200 MHz

Влизане в сила на настоящото решение

–35 dBW

200 MHz

1 януари 2024 г. ()

(1)   Тази гранична стойност се прилага за крайни станции, въведени в експлоатация след 1 януари 2024 г. Тази гранична стойност не се прилага за крайни станции, които са били въведени в експлоатация преди посочената дата. За тези крайни станции граничната стойност от -29 dBW/200 MHz продължава да се прилага след 1 януари 2024 г.

▼B

Обяснителна бележка

Граничната стойност извън лентата се прилага за максимални излъчвания в радиочестотната лента 23,6—24,0 GHz за защита на EESS (пасивно) във всички регламентирани режими на работа на крайната станция (т.е. максимална мощност в рамките на лентата, електрическо насочване, конфигурация на носещата честота).



( 1 ) Като например радиоастрономически услуги.