02018R0764 — BG — 23.11.2021 — 001.001


Този текст служи само за информационни цели и няма правно действие. Институциите на Съюза не носят отговорност за неговото съдържание. Автентичните версии на съответните актове, включително техните преамбюли, са версиите, публикувани в Официален вестник на Европейския съюз и налични в EUR-Lex. Тези официални текстове са пряко достъпни чрез връзките, публикувани в настоящия документ

►B

РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2018/764 НА КОМИСИЯТА

от 2 май 2018 година

относно таксите и възнагражденията, дължими на Агенцията за железопътен транспорт на Европейския съюз, и съответните условия за плащане

(текст от значение за ЕИП)

(ОВ L 129, 25.5.2018 г., стp. 68)

Изменен с:

 

 

Официален вестник

  №

страница

дата

►M1

РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2021/1903 НА КОМИСИЯТА от 29 октомври 2021 година

  L 387

126

3.11.2021




▼B

РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2018/764 НА КОМИСИЯТА

от 2 май 2018 година

относно таксите и възнагражденията, дължими на Агенцията за железопътен транспорт на Европейския съюз, и съответните условия за плащане

(текст от значение за ЕИП)



Член 1

Предмет и обхват

▼M1

1.  
С настоящия регламент се установяват таксите и възнагражденията, дължими на Агенцията за железопътен транспорт на Европейския съюз („Агенцията“) за разглеждане на заявленията по членове 14, 20, 21 и 22 от Регламент (ЕС) 2016/796, включително за използването от заявителя на системата за обслужване на едно гише (ОЕГ) за подаването на заявления до Агенцията, предвидена в член 12 от посочения регламент, както и за предоставянето на други услуги в съответствие с целите, за които е създадена Агенцията. В него са посочени също методът, който трябва да се използва за изчисляването на тези такси и възнаграждения, както и условията за плащане.

▼B

2.  
С настоящия регламент се определят също процедури за осигуряване на прозрачност, недискриминация, както и на други основни принципи на европейското право във връзка със заплащането на националните органи по безопасността (НОБ) за разглеждане на националната част от заявленията, за които отговаря Агенцията съгласно членове 14, 20 и 21 от Регламент (ЕС) 2016/796.
3.  

Настоящият регламент не се отнася за таксите и възнагражденията, начислявани във връзка със следните дейности на националните органи по безопасността:

а) 

разглеждане на заявления за единни сертификати за безопасност съгласно член 10, параграф 8 от Директива (ЕС) 2016/798 ( 1 ) и съответната предварителна процедура, предвидена в Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/763 ( 2 ),

б) 

разглеждане на заявления за искане на разрешения за пускане на железопътни возила на пазара или на разрешения за тип железопътни возила съгласно член 21, параграф 8 и член 24, параграф 1 от Директива (ЕС) 2016/797 ( 3 ) и съответната предварителна процедура, предвидена в Регламент за изпълнение на Комисията (ЕС) 2018/545 ( 4 );

в) 

издаване на становище по искане за одобряване на разположено по железопътната линия оборудване в рамките на Европейската система за управление на железопътното движение (ERTMS) в съответствие с последната алинея на член 19, параграф 3 от Директива (ЕС) 2016/797.

г) 

издаване на временни разрешения за изпитвания по железопътната мрежа съгласно член 21, параграфи 3 и 5 от Директива (ЕС) 2016/797.

▼M1

Член 2

Видове такси и възнаграждения

1.  

Агенцията събира такси:

а) 

за подаването на заявления до Агенцията чрез системата ОЕГ, ако те не са включени във фиксираните такси за разглеждане на заявленията;

б) 

за разглеждането на заявления, подадени до Агенцията, включително за издаването на прогнозните оценки, посочени в член 4, както и в случай че дадено заявление бъде впоследствие оттеглено от заявителя;

в) 

при подновяване, ограничаване, изменение или преразглеждане на решение, издадено от нея в съответствие с Директива (ЕС) 2016/798 или Директива (ЕС) 2016/797.

Агенцията може да събира такси, когато отменя разрешение за пускане на пазара поради установено впоследствие несъответствие със съществените изисквания на возило в употреба или на тип возило в съответствие с член 26 от Директива (ЕС) 2016/797, или защото притежателят на единен сертификат за безопасност вече не отговаря на условията за сертифициране съгласно член 17, параграфи 5 и 6 от Директива (ЕС) 2016/798.

2.  

Заявленията, посочени в параграф 1, първа алинея, букви а) и б), обхващат:

а) 

разрешения за пускане на пазара на возила и типове возила съгласно членове 20 и 21 от Регламент (ЕС) 2016/796, различни от посочените в буква б) от настоящия параграф;

б) 

разрешения за пускане на пазара на возило или на серия возила, които са в съответствие с разрешен тип возило съгласно член 25, параграф 1 от Директива (ЕС) 2016/797;

в) 

единни сертификати за безопасност съгласно член 14 от Регламент (ЕС) 2016/796;

г) 

решения за одобрение на съответствието с изискванията за оперативна съвместимост съгласно съответната ТСОС на технически решения на разположено по железопътната линия оборудване в рамките на Европейската система за управление на железопътното движение (ERTMS), съгласно член 22 от Регламент (ЕС) 2016/796;

д) 

заявления за предварителна процедура в съответствие с член 22 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/545 на Комисията, член 2, параграф 3 и член 4, параграф 5 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/763 на Комисията;

е) 

жалби по член 58 от Регламент (ЕС) 2016/796 в съответствие с член 7 от настоящия регламент.

3.  
Агенцията събира възнаграждения за предоставянето на различни от посочените в параграф 1 услуги, поискани от заявител или от всяко друго лице или организация.
4.  
Агенцията публикува списък на тези услуги на своя уебсайт.

Член 3

Изчисляване на таксите, възнагражденията и фиксираните такси, събирани от Агенцията

1.  
Таксите за използване на системата ОЕГ за подаване пред Агенцията на заявленията, посочени в член 2, параграф 2, букви а), в), г) и д), са с фиксиран размер, посочен в таблица А от точка 2 от приложението. Тези фиксирани такси са дължими към момента на подаване на заявлението.
2.  

Размерът на таксите за разглеждане на заявленията, посочени в член 2, параграф 2, букви а), в), г) и д), включително за извършване на дейностите, посочени в член 2, параграф 1, първа алинея, буква в) и втора алинея, е сборът от следните такси:

а) 

броя на часовете, изразходвани от служители на Агенцията и външни експерти за разглеждане на заявлението, умножен по часовата ставка на Агенцията, определена в точка 1 от приложението;

б) 

размерът на таксите, събирани от Агенцията, се допълва със съответната сума, начислявана от националните органи по безопасността (НОБ), която произтича от разходите за разглеждане на националната част на заявлението.

3.  
Таксите за подаване и разглеждане на съответните заявления и за издаване на разрешения, посочени в член 2, параграф 2, буква б), са с фиксиран размер, определен в таблица Б на точка 3 от приложението и включващ таксата за използване на услугата ОЕГ, посочена в параграф 1. Тези фиксирани такси са дължими към момента на подаване на заявлението.
4.  
Размерът на таксите за услугите, посочени в член 2, параграф 3, е произведението от броя на часовете, изразходвани от служители на Агенцията и външни експерти, умножен по часовата ставка на Агенцията, определена в точка 1 от приложението.
5.  
По искане на заявителя, за микро-, малко или средно предприятие се прилага намаление от 20 % от размера на таксата, събирана от Агенцията по дадено заявление. Такова искане се отправя при подаване на заявлението, ако се прилагат фиксирани такси, и най-късно преди Агенцията да издаде фактура във всички други случаи.

За целите на настоящия регламент микро-, малко или средно предприятие означава самостоятелно железопътно предприятие, управител на инфраструктура или производител, установен/о или със седалище в държава – членка на Европейското икономическо пространство, което отговаря на условията, определени в Препоръка 2003/361/ЕО на Комисията ( 5 ).

Чрез системата ОЕГ заявителят представя доказателства, че отговаря на условията за микро-, малко или средно предприятие. Агенцията оценява предоставените доказателства и решава да отхвърли искането за статут на микро-, малко или средно предприятие, ако е налице съмнение или липса на обосновка.

▼B

Член 4

Прогнозни оценки на таксите и възнагражденията

1.  
Агенцията издава по искане на заявителя необвързваща прогнозна оценка за размера на таксите и възнагражденията във връзка с дадено заявление или искане за услуги и предоставя информация за това кога ще бъдат издадени фактури.

Националните органи по безопасността, участващи в разглеждането на заявлението, предоставят на Агенцията необвързваща прогнозна оценка за своите разходи, посочени в член 3, параграф 1, буква б), които да бъдат включени в издаваната от Агенцията прогнозна оценка.

2.  
По време на разглеждането на заявлението Агенцията и националните органи по безопасността контролират своите разходи. По искане на заявителя Агенцията го уведомява, в случай че възникне риск разходите да надхвърлят прогнозната оценка с повече от 15 %.
3.  
Когато разглеждането на дадено заявление или услуга продължава повече от една година, заявителят може да поиска нова прогнозна оценка.
4.  
Когато са поискани прогнозни оценки и всякакво тяхно преразглеждане, крайните срокове, посочени в член 19, параграф 4 и член 21, параграф 6 от Директива (ЕС) 2016/797 и в член 10, параграф 6 от Директива (ЕС) 2016/798, може да се преустановят най-много за десет работни дни.

Член 5

Условия за плащане

▼M1

1.  

Агенцията издава фактура за дължимите такси и възнаграждения в рамките на 30 календарни дни от:

а) 

датата на решението си, освен при решения, обхванати от режима на фиксирани такси или такива, които са предмет на член 6, параграф 3;

б) 

датата на решението на Апелативния съвет;

в) 

датата, когато е приключило предоставянето на услугата;

г) 

датата на оттегляне на дадено заявление;

д) 

датата на всяко друго събитие, водещо до спиране на разглеждането на дадено заявление;

По отношение на фиксираните такси, чийто падеж е в момента на подаване на заявлението, както е посочено в член 3, параграфи 1 и 3, преди да разгледа заявлението, Агенцията може да договори друга дата за плащане с отделните заявители, а също и да постигне специални договорености за фактуриране.

2.  

Фактурата съдържа следните елементи, когато е приложимо:

а) 

диференциране на таксите или възнагражденията;

б) 

сумите по режима на фиксирани такси;

в) 

ако не се прилагат фиксирани такси — броя часове, прекарани от Агенцията в изпълнение на задълженията ѝ, и приложимата часова ставка;

г) 

когато е приложимо — разходите, начислени от съответния национален орган по безопасността. Тези данни трябва да бъдат посочени във връзка с конкретните задачи и изразходваното време или под формата на фиксирани суми, прилагани от НОБ за разглеждането на националната част от заявлението.

▼B

3.  
Най-късно когато това бъде поискано от Агенцията, националните органи по безопасността трябва да предоставят на Агенцията отчет за разходите за техния принос, които да бъдат включени в издадената от Агенцията фактура. В отчета за разходите трябва да бъде подробно посочено как те са изчислени.
4.  
Сумите на таксите и възнагражденията се определят и се заплащат в евро.

▼M1

4а.  
Когато член 6, параграф 3 се прилага по отношение на заявителите, Агенцията има право да издава уведомления за плащане, с които се изисква частично плащане за вече разгледаните части от заявлението. Ако изисканото плащане не бъде извършено в определен от Агенцията срок, не по-кратък от 10 календарни дни, Агенцията може да спре разглеждането на заявлението и да информира заявителя за това. Агенцията възобновява разглеждането на заявлението, ако изисканото плащане бъде извършено в срок от 20 календарни дни след уведомлението за спирането. Ако плащането не бъде извършено в срок от 20 календарни дни след уведомлението за спирането, Агенцията има право да отхвърли заявлението.

▼B

5.  
Агенцията уведомява заявителите за решението си и издава фактура чрез системата за обслужване на едно гише по член 12 от Регламент (ЕС) 2016/796.
6.  
Агенцията може да фактурира междинни суми на всеки 6 месеца.
7.  
Заплащането на таксите и възнагражденията се прави чрез банков превод по банковата сметка на Агенцията, посочена за тази цел.
8.  
Заявителите трябва да извършват плащането по такъв начин, включително като поемат евентуални банкови такси във връзка с плащането, че Агенцията да получи дължимите ѝ суми в рамките на 60 календарни дни от датата на известяването на фактурата.

▼M1

9.  
Когато заявителят е микро-, малко или средно предприятие, Агенцията взема под внимание искания за разумно удължаване на срока за плащане, както и за изплащане на вноски.

▼B

10.  
Националните органи по безопасността получават възстановяване на направените от тях разходи за разглеждане на националната част от заявленията в рамките на сроковете, посочени в параграф 8 и параграф 9.

Член 6

Неизпълнение на плащане

▼M1

1.  
Ако дължимите суми не бъдат платени, Агенцията може да начислява лихва за всеки допълнителен просрочен календарен ден и да прилага правилата за събиране на вземания, предвидени в част първа, дял IV, глава 6, раздел 5 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета така, както са в сила за европейските агенции, по-специално член 101 от него, и във финансовите правила на Агенцията, приети в съответствие с член 66 от Регламент (ЕС) 2016/796.

▼B

2.  
Лихвеният процент е процентът, прилаган от Европейската централна банка по отношение на нейните основни операции за рефинансиране, който се публикува в серия С на Официален вестник на Европейския съюз и е в сила на първия календарен ден от месеца, в който попада падежът, увеличен с осем процентни пункта.

▼M1

3.  
Ако Агенцията разполага с доказателства, че финансовите възможности на заявителя са изложени на риск, или ако заявителят не е установен или няма седалище в държава членка на Европейското икономическо пространство, тя може да изиска от заявителя да представи банкова гаранция или обезпечен депозит в срок от 15 дни след получаване на заявлението. Ако заявителят не направи това, Агенцията може да отхвърли неговото заявление.
4.  
Без да се засяга параграф 1, Агенцията може да отхвърли ново заявление или да спре разглеждането на текущо заявление, ако заявителят или неговият правоприемник не е изпълнил задълженията си за плащане, произтичащи от предишни услуги или задачи по издаване на разрешение, сертификат или одобрение от Агенцията, освен ако заявителят не плати всички дължими суми. Ако текущо заявление трябва да бъде спряно, се прилага съответно процедурата, посочена в член 5, параграф 4а.

▼B

5.  
Агенцията предприема подходящи правни действия, за да осигури цялостното заплащане на издадените фактури. Във връзка с това националните органи по безопасността, издали отчет за подлежащи на възстановяване разходи, я подпомагат при този процес.

Член 7

Обжалване и такси за обжалване

1.  
Агенцията начислява такса за всяко отхвърлено или оттеглено обжалване.
2.  
Размерът на таксата за обжалване е равен на по-малката от следните суми: 10 000 евро или сумата, начислена за решението, срещу което е подадена жалба.
3.  
Регистраторът на Апелативния съвет уведомява жалбоподателя за условията за плащане. Жалбоподателят разполага с 30 календарни дни да извърши плащането, считано от датата на известяването на фактурата.
4.  
Заявителят може да обжалва фактурираните такси и възнаграждения пред Апелативния съвет.

Член 8

Публикуване и преразглеждане на ставките

▼M1

1.  
Агенцията публикува на своя уебсайт часовата ставка и фиксираните ставки, посочени в член 3.
2.  
НОБ публикува на своя уебсайт ставките, необходими за изчисляването на разходите, събирани от Агенцията съгласно член 3, параграф 2, буква б). Когато НОБ прилага фиксирана сума, той посочва за кой случай на разрешаване и сертифициране се прилага тази фиксирана сума. НОБ предоставя на Агенцията връзка към своя уебсайт, където е поместена информация за таксите и възнагражденията.

▼B

3.  
На уебсайта на Агенцията трябва да бъде дадена препратка към тази информация.
4.  
Агенцията включва в годишния си доклад по член 51, параграф 1, буква а) от Регламент (ЕС) 2016/796 информация относно елементите, на които се базира определянето на часовата ставка, финансовите резултати и съответните прогнозни оценки.

Член 9

Процедури на агенцията

1.  

С оглед разграничаване на приходите от и разходите за дейностите, които са предмет на таксите и възнагражденията по член 1, параграф 1, Агенцията:

а) 

получава и държи приходите, генерирани от таксите и възнагражденията, в отделна банкова сметка;

б) 

отчита на годишна база общите приходи и разходи, произтичащи от дейностите, които са предмет на такси и възнаграждения, както и структурата на и резултатите от разходите (cost structure and performance).

2.  
Ако в края на финансовата година общите приходи от такси и възнаграждения надхвърлят общите разходи, които са предмет на такси и възнаграждения, излишъкът се съхранява като бюджетен резерв и се използва за операции по отношение на излишъците или дефицитите в съответствие с финансовия правилник на Агенцията.
3.  
Необходимо е да бъде осигурена устойчивост на приходите от дейностите, които са предмет на такси и възнаграждения.

Член 10

Оценяване и преразглеждане

1.  
Режимът на таксите и възнагражденията подлежи на оценяване, провеждащо се веднъж във всяка финансова година. Това оценяване трябва да се базира на предишните финансови резултати на Агенцията и на нейната прогнозна оценка за разходите и приходите. То трябва да е свързано също с Единния програмен документ на Агенцията.

▼M1

1а.  

Посочените в приложението суми се индексират от Агенцията за първи път през 2023 г. и след това по веднъж на всяка следваща финансова година, считано от 1 януари, въз основа на:

а) 

годишното актуализиране на възнагражденията и пенсиите на длъжностните лица и другите служители на Европейския съюз и корекционните коефициенти, прилагани към тях, както са публикувани в Официален вестник на Европейския съюз съгласно изчислителен метод, който се договаря от управителния съвет на Агенцията, и въз основа на съответните годишни финансови данни, използвани в единния програмен документ на Агенцията и нейните консолидирани годишни отчети за дейността; и/или

б) 

процента на инфлация в Съюза в съответствие с метода, определен в точка 4 от приложението.

▼B

2.  
При необходимост Комисията преразглежда таксите и възнагражденията въз основа на оценката на финансовите резултати и прогнозните данни на Агенцията.

▼M1

3.  
Във връзка с информацията, предоставяна от Агенцията в нейните годишни доклади, настоящият регламент ще бъде преразгледан най-късно до 16 юни 2024 г. с оглед на постепенно въвеждане на допълнителни фиксирани такси.

▼B

Член 11

Преходни разпоредби

В случаите по член 55, параграф 4 от Регламент (ЕС) 2018/545 и член 15, параграф 4 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/763 работата, изпълнена преди подаването на заявлението в Агенцията, не се покрива с такси и възнаграждения по настоящия регламент и е предмет на националното законодателство.

Член 12

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент се прилага от 16 февруари 2019 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

▼M1




ПРИЛОЖЕНИЕ

1. 

Агенцията прилага часова ставка от 239 EUR.

2. 

Фиксираните такси, които се плащат на Агенцията за използването на обслужване на едно гише (ОЕГ), са следните:



Таблица A

 

Група разходи ОЕГ

Сума (EUR)

Подаване на заявление до Агенцията за:

1.

Единен сертификат за безопасност

400

2.

Разрешение за типове возила

400

3.

Разрешение за возило, различно от разрешение в съответствие с тип

400

4.

Одобрение на ERTMS по железопътната линия

400

5.

Предварителна процедура

400

3. 

Фиксираните такси за подаване и разглеждане на заявления за пускане на пазара на возило или на серия возила, които са в съответствие с разрешен тип возило, са както следва:



Таблица Б

 

Група разходи

Сума (EUR)

Подаване и разглеждане от Агенцията на заявление за издаване на разрешение за возила в съответствие с тип:

1.

товарни вагони и всички возила, посочени в точка 2 от приложението към Регламент (ЕС) № 321/2013 на Комисията (1)

775

2.

а)  тягови единици с топлинно или електрическо задвижване;

б)  пътнически вагони;

в)  оборудване за изграждане и поддръжка на подвижна железопътна инфраструктура

970

3.

самоходни влакове с топлинно или електрическо задвижване

1 115

(1)   

Регламент (ЕС) № 321/2013 на Комисията от 13 март 2013 г. относно техническата спецификация за оперативна съвместимост по отношение на подсистемата „Подвижен състав — товарни вагони“ на железопътната система на Европейския съюз и за отмяна на Решение 2006/861/ЕО (ОВ L 104, 12.4.2013 г., стр. 1).

4. 

Годишният процент на инфлация, посочен в член 10, параграф 1а, се определя, както следва:



Използван годишен процент на инфлация:

Евростат ХИПЦ (всички точки) – Европейски съюз — всички държави (2015 = 100) Промяна в процента/средноаритметично от 12 месеца

Стойност на използвания процент:

Стойност на процента 3 месеца преди прилагане на индексирането



( 1 ) Директива (ЕС) 2016/798 на Европейския парламент и на Съвета от 11 май 2016 г. относно безопасността на железопътния транспорт (ОВ L 138, 26.5.2016 г., стр. 102).

( 2 ) Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/763 на Комисията от 9 април 2018 г. за определяне на практически разпоредби относно издаването на единни сертификати за безопасност на железопътни предприятия съгласно Директива (ЕС) 2016/798 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Регламент (ЕО) № 653/2007 на Комисията (вж. стр. 49 от настоящия брой на Официален вестник).

( 3 ) Директива (ЕС) 2016/797 на Европейския парламент и на Съвета от 11 май 2016 г. относно оперативната съвместимост на железопътната система в рамките на Европейския съюз (ОВ L 138, 26.5.2016 г., стр. 44).

( 4 ) Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/545 на Комисията от 4 април 2018 г. за определяне на практически разпоредби относно процеса на разрешаване на железопътни возила и на типове железопътни возила в съответствие с Директива (ЕС) 2016/797 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 90, 6.4.2018 г., стр. 66).

( 5 ) Препоръка на Комисията от 6 май 2003 г. относно определението за микро-, малки и средни предприятия (ОВ L 124, 20.5.2003 г., стр. 36).