2008R1275 — BG — 17.07.2013 — 003.001


Този документ е средство за документиране и не обвързва институциите

►B

РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 1275/2008 НА КОМИСИЯТА

от 17 декември 2008 година

за прилагане на Директива 2005/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на изискванията за екопроектиране към електрическото и електронното битово и офис оборудване във връзка с консумацията му на електроенергия в режим „в готовност“ и режим „изключен“

(текст от значение за ЕИП)

(ОВ L 339, 18.12.2008, p.45)

Изменен с

 

 

Официален вестник

  No

page

date

►M1

Регламент (ЕО) № 278/2009 на Комисията от 6 април 2009 година

  L 93

3

7.4.2009

►M2

Регламент (ЕО) № 642/2009 на Комисията от 22 юли 2009 година

  L 191

42

23.7.2009

►M3

Регламент (ЕС) № 617/2013 на Комисията от 26 юни 2013 година

  L 175

13

27.6.2013




▼B

РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 1275/2008 НА КОМИСИЯТА

от 17 декември 2008 година

за прилагане на Директива 2005/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на изискванията за екопроектиране към електрическото и електронното битово и офис оборудване във връзка с консумацията му на електроенергия в режим „в готовност“ и режим „изключен“

(текст от значение за ЕИП)



КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Директива 2005/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 6 юли 2005 г. за създаване на рамка за определяне на изискванията за екопроектиране към енергопотребяващи продукти и за изменение на Директива 92/42/ЕИО на Съвета и Директиви 96/57/ЕО и 2000/55/ЕО на Европейския парламент и на Съвета ( 1 ), и по специално член 15, параграф 1 от нея,

след консултация с Консултативния форум по екопроектиране,

като има предвид, че:

(1)

Съгласно Директива 2005/32/ЕО, изискванията за екопроектиране се определят от Комисията за енергопотребяващи продукти със значителен обем на продажби и търговия, притежаващи значително екологично въздействие и представляващи значителен потенциал за подобрение по отношение на екологичното им въздействие, без това да води до прекомерни разходи.

(2)

Член 16, параграф 2, второ тире от Директива 2005/32/ЕО предвижда, че в съответствие с процедурата, посочена в член 19, параграф 3, и критериите, определени в член 15, параграф 2, и след консултации с Консултативния форум, Комисията, когато е целесъобразно, въвежда отделна мярка по прилагането, за намаляване на загубите при група продукти.

(3)

Комисията проведе предварително проучване за анализ на техническите, екологичните и икономическите аспекти на загубите в режим „в готовност“ и в режим „изключен“. Проучването беше разработено съвместно със заинтересовани страни от ЕС и трети държави, като резултатите бяха направени обществено достояние.

(4)

В предварителното проучване беше заявено, че загубите при функциониране в режим „в готовност“ и загубите в режим „изключен“ се срещат при по-голямата част от продуктите на електрическото и електронното битово и офис оборудване, продавано в Общността, като годишното електропотребление, свързано със загубите при функциониране в режим „в готовност“ и загубите в режим „изключен“ в Общността се оценява на 47 TWh за 2005 г., което съответства на 19 Mt емисии на CO2. Без вземане на конкретни мерки консумацията се предвижда да нарасне до 49 TWh за 2020 г. Беше направено заключението, че консумацията на електроенергия, свързана със загубите при функциониране в режим „в готовност“ и загубите в режим „изключен“ могат да бъдат значително намалени.

(5)

Подобренията по отношение на консумацията на електроенергия в режим „в готовност“ и загубите в режим „изключен“ следва да бъдат постигнати чрез прилагане на съществуващи рентабилни технологии, свободни от индустриална собственост върху тях, които водят до намаляване на комбинираните разходи за закупуване и експлоатация на оборудване.

(6)

Изискванията за екопроектиране към консумацията на енергия от електрическото и електронното битово и офис оборудване в режим „в готовност“ и режим „изключен“ следва да се определят с оглед на това да се хармонизират изискванията за екопроектиране към режима „в готовност“ и режима „изключен“ в цялата Общност и да се допринесе за функционирането на вътрешния пазар, както и да се подобрят екологичните характеристики на засегнатите продукти.

(7)

Изискванията за екопроектиране не трябва да оказват отрицателно въздействие върху функционалните възможности на продукта и следва да не влияят отрицателно върху здравето, безопасността и околната среда. По-специално, предимствата от намаляването на консумацията на електроенергия през времето на ползване трябва да осигури свръхкомпенсиране на потенциални допълнителни въздействия върху околната среда на етапа на производство на оборудването, имащо функции в режим „в готовност“ и/или загуби в режим „изключен“.

(8)

Прилагането на настоящия регламент следва да се ограничи до продукти, съответстващи на битово и офис оборудване, предназначено за използване в жилищна среда, което за компютърна техника отговаря на оборудване клас В, както е определено в EN 55022:2006. Обхватът следва да бъде дефиниран така, че оборудване, което не е на разположение на пазара, но има сходни функционални възможности с изрично назованите в настоящия регламент продукти, да се проектира така, че да изпълнява изискванията. Когато е необходимо, списъкът на продуктите може да бъде допълван чрез изменение на настоящия регламент.

(9)

Режими на работа, които не попадат в обхвата на настоящия регламент, като например режимът ACPI S3 при компютрите, се разглеждат в мерки за прилагане за специфични продукти съгласно Директива 2005/32/ЕО.

(10)

Като правило изискванията към режима „в готовност“ и режима „изключен“, определени в мерки за прилагане за специфични продукти съгласно Директива 2005/32/ЕО, не трябва да са по-малко амбициозни от тези, определени в настоящия регламент.

(11)

С цел предотвратяване на ненужни загуби на енергия, когато продуктите не вършат полезна функция, в идеалния случай те трябва да преминават в състояние на консумация „нула вата“. Техническата осъществимост и целесъобразност се разглеждат за всеки отделен продукт в съответната мярка за прилагане съгласно Директива 2005/32/ЕО.

(12)

Двуетапното влизане в сила на изискванията за екопроектиране следва да осигури подходящ период от време за производителите да препроектират продуктите по отношение на функциите в режим „в готовност“ и загубите в режима „изключен“. Моментът за въвеждане на етапите се определя по такъв начин, че да се избегнат отрицателните въздействия върху пазара, свързани с функционалните възможности на оборудването, като се вземат предвид въздействията върху разходите на производителите, и по-специално на малките и средните предприятия (МСП) и също така се осигурява своевременно постигане на целите на политиката. Измервания на консумацията на енергия следва да се извършват, като се има предвид общопризнатото съвременно техническо равнище; производителите могат да прилагат хармонизирани стандарти в съответствие с член 9 от Директива 2005/32/ЕО.

(13)

Настоящият регламент следва да повиши степента на пазарно навлизане на технологиите, осигуряващи повишена енергийна ефективност във връзка с функциите в режим „в готовност“ и загубите в режима „изключен“, което води до прогнозирани годишни икономии на енергия от 35 TWh през 2020 г., в сравнение със сценария за обичайно развитие на бизнеса.

(14)

В съответствие с член 8, параграф 2 от Директива 2005/32/ЕО, регламентът следва да уточни, че приложимите процедури за оценяване на съответствието са вътрешният контрол на проектирането, предвиден в приложение IV към Директива 2005/32/ЕО, и системата за управление, предвидена в приложение V към Директива 2005/32/ЕО.

(15)

С цел да се улеснят проверките за съответствие, от производителите се изисква да предоставят информация в техническата документация, посочена в приложения IV и V към Директива 2005/32/ЕО, относно режимите на работа, предмет на определенията за режим „в готовност/изключен“, както и относно нивата на консумираната мощност.

(16)

Следва да се установят базисни стойности за сравнение за наличните понастоящем технологии с ниска консумация на мощност в режим „в готовност“ и режим „изключен“. Това ще помогне да се осигури широката наличност и достъпност на информация, по-специално за МСП и много малки фирми, което допълнително ще улесни въвеждането на най-добри конструктивни технологии за намаляване на консумацията на енергия в режим „в готовност“ и режим „изключен“.

(17)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Комитета, учреден с член 19, параграф 1 от Директива 2005/32/ЕО,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:



Член 1

Предмет и обхват

Настоящият регламент определя изисквания за екопроектиране във връзка с консумацията на електроенергия в режим „в готовност“ и режим „изключен“. Настоящият регламент се прилага за електрическото и електронното битово и офис оборудване.

▼M1

Настоящият регламент не се отнася за електрическо и електронно битово и офис оборудване, което се предлага на пазара заедно с външни електрозахранващи устройства за понижено напрежение.

▼B

Член 2

Определения

За целите на настоящия регламент важат определенията, посочени в Директива 2005/32/ЕО. Прилагат се също и следните определения:

1. „Електрическо и електронното битово и офис оборудване“ (наричано по-долу „оборудване“), означава всякакъв продукт, който използва енергия и който:

а) е пуснат в търговската мрежа като отделна функционална единица и е предназначен за крайния потребител;

б) попада в списъка на продуктите, консумиращи енергия, от приложение I;

в) е зависим от захранване с енергия от захранващата електрическа мрежа, за да работи по предназначение; и

г) е проектиран за работа с номинално напрежение 250 V или с по-ниско напрежение,

а също така и, когато се продава за небитова употреба и употреба, която не е в офиси.

2. „Режим(и)“„в готовност“ означава състояние, при което оборудването е свързано към мрежовия захранващ източник, зависи от захранването с енергия от захранващата електрическа мрежа, за да функционира по предназначение, и предоставя само следните функции, които могат да се поддържат неопределено дълго време:

 функция за повторно активиране или функция за повторно активиране и само индикация за това, че функцията за повторно активиране е задействана, и/или

 визуализиране на информация или на състояние.

3. „Функция за повторно активиране“ означава функция, позволяваща задействането на други работни режими, включително на активен режим, чрез отдалечен превключвател, включително дистанционно управление, вътрешен сензор, таймер за режим, осигуряващ допълнителни функции, включително основната функция.

4. „Визуализиране на информация или на състояние“ означава функция с постоянно действие, предоставяща информация или указваща състоянието на оборудването върху дисплей, включително онагледяване на часовник.

5. „Активен режим/активни режими“ означава състояние, при което оборудването е свързано към захранващата електрическа мрежа и е активирана поне една от основните функции, осигуряващи услугата, за която е предназначено устройството.

6. „Режим изключен“ означава състояние, при което оборудването е свързано към захранващата електрическа мрежа, но не осигурява никакви функции; следните състояния също се считат за режим „изключен“:

а) състояния, осигуряващи само индикация за режима „изключен“;

б) състояния, осигуряващи само функции, предназначени да осигурят електромагнитната съвместимост съгласно Директива 2004/108/ЕО на Европейския парламент и на Съвета ( 2 ).

7. „Устройства/оборудване за информационни технологии“ означава всяко оборудване, чиято основна функция е въвеждане, запаметяване, визуализиране, търсене, предаване, обработка, комутиране или управление на данни и на съобщения за далекосъобщителни цели или комбинация от тези функции и може да има един или повече крайни изводи с типично предназначение за обмен на информация.

8. „Жилищна среда“ означава условия, при които може да се очаква, че в радиус от 10 m от разглеждания уред се ползват радио- и телевизионни приемници за приемане по ефира.

▼M1

9. „външно електрозахранващо устройство за понижено напрежение“ означава външно захранващо устройство с номинално изходно напрежение, посочено на фирмената табелка, под 6 волта и номинален изходен ток, посочен на фирмената табелка, по-голям или равен на 550 милиампера.

▼B

Член 3

Изисквания за екопроектиране

Изисквания за екопроектиране във връзка с консумацията на електроенергия в режим „в готовност“ и режим „изключен“ са определени в приложение II.

Член 4

Оценка на съответствието

Процедурата за оценяване на съответствието, посочена в член 8, параграф 2 от Директива 2005/32/ЕО, е системата за вътрешен контрол на проектирането, предвидена в приложение IV към Директива 2005/32/ЕО, или системата за управление, предвидена в приложение V към Директива 2005/32/ЕО.

Член 5

Процедури за проверка с цел надзор върху пазара

Проверки за надзор се извършват в съответствие с процедурата за проверка, предвидена в приложение III.

Член 6

Базови стойности за сравнение

Базовите стойности за сравнение на налични понастоящем на пазара продукти и технологии с най-добри показатели са определени в приложение IV.

Член 7

Преразглеждане

Не по-късно от 6 години след влизането в сила на настоящия регламент, Комисията го преразглежда в светлината на техническия напредък и представя резултата от това преразглеждане на Консултативния форум.

Член 8

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на 20-ия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Точка 1 от приложение II се прилага след изтичането на една година от датата, посочена в първия параграф.

Точка 2 от приложение II се прилага след изтичането на четири години от датата, посочена в първия параграф.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.




ПРИЛОЖЕНИЕ I

Списък на продуктите, консумиращи енергия, попадащи в обхвата на настоящия регламент

1. Битови уреди

Перални машини

Сушилни за дрехи

Миялни машини

Готвене:

Електрически фурни

Електрически котлони

Микровълнови фурни

Тостери

Фритюрници

Мелнички, кафе-машини и уреди за отваряне и затваряне на кутии и опаковки

Електрически ножове

Други уреди за готвене и друга обработка на храна, чистене и поддръжка на дрехи

Уреди за подстригване, сушене на коса, миене на зъби, бръснене, масаж и други уреди за грижа за тялото

Кантари

▼M3

2. Оборудване за информационни технологии, предназначено най-вече за използване в жилищна среда, с изключение на настолни компютри, интегрирани настолни компютри и преносими компютри, определени в Регламент (ЕС) № 617/2013 ( 3 )

▼B

3. Потребителски уреди

Радиоприемници

Видеокамери

Видеокасетофони

Записващи устройства с висока вярност (Нi-Fi)

Усилватели за звукова честота

Системи за домашно кино

Музикални инструменти

и друго оборудване за целите на записа или възпроизвеждането на звук или изображение, включително на сигнали или други технологии за разпространяване на звук и изображение, различни от далекосъобщенията, но без телевизори, както са определени в Регламент (ЕО) № 642/2009 на Комисията

4. Играчки, уреди за спорт и отдих

Електрически влакчета и комплекти състезателни коли

Ръчни конзоли за видеоигри

Спортни уреди с електрически или електронни елементи

Други играчки, уреди за спорт и отдих




ПРИЛОЖЕНИЕ II

Изисквания за екопроектиране

1. Една година след влизане в сила на настоящия регламент:

а) Консумация на мощност в режим „изключен“:

Консумацията на мощност от оборудването във всяко състояние на режим „изключен“ не трябва да надвишава 1,00 W.

б) Консумация на мощност в режим(ите) „в готовност“:

Консумацията на мощност от оборудването във всяко състояние, осигуряващо само функция за повторно активиране или осигуряващо само функция за повторно активиране и просто индикация за това, че функцията за повторно активиране е задействана, не трябва да надвишава 1,00 W.

Консумацията на мощност от оборудването във всяко състояние, осигуряващо само визуализиране на информация или на състояние, или осигуряващо само комбинация от функция за повторно активиране и визуализиране на информация или на състояние, не трябва да надвишава 2,00 W.

в) Наличие на режим „в готовност“ и или режим „изключен“

Освен когато е нецелесъобразно за използването по предназначение, оборудването трябва да осигурява режим „в готовност“ и/или режим „изключен“ и/или друго състояние, при което не се превишават изискваните нива на консумацията на мощност в режим „изключен“ и или в режим „в готовност“, когато оборудването е свързано към захранващата електрическа мрежа.

2. Четири години след влизане в сила на настоящия регламент:

а) Консумация на мощност в режим „изключен“:

Консумацията на мощност от оборудването във всяко състояние „изключен“ не трябва да надвишава 0,50 W.

б) Консумация на мощност в режим(ите) „в готовност“:

Консумацията на мощност от оборудването във всяко състояние, осигуряващо само функция за повторно активиране или осигуряващо само функция за повторно активиране и просто индикация за това, че функцията за повторно активиране е задействана, не трябва да надвишава 0,50 W.

Консумацията на мощност от оборудването във всяко състояние, осигуряващо само визуализиране на информация или на състояние, или осигуряващо само комбинация от функция за повторно активиране и визуализиране на информация или на състояние, не трябва да надвишава 1,00 W.

в) Наличие на режим „в готовност“ и/или режим „изключен“

Освен когато е нецелесъобразно за използването по предназначение, оборудването трябва да осигурява режим „в готовност“ и/или режим „изключен“ и/или друго състояние, при което не се превишават изискваните нива на консумацията на мощност в режим „изключен“ и/или в режим „в готовност“, когато оборудването е свързано към захранващата електрическа мрежа.

г) Управление на консумацията

Когато оборудването не работи с основната си функция или когато продуктът(ите), консумиращ енергия, е независим от функциите си, оборудването трябва, освен когато е нецелесъобразно за използването по предназначение, да предлага функция за управление на консумацията или подобна функция, която след възможно най-краткия интервал от време, съвместим с предназначението, да превключва оборудването автоматично към:

 Режим „в готовност“, или

 Режим „изключен“, или

 Друго състояние, при което не се превишават изискваните нива на консумация на мощност в режим „изключен“ и/или в режим „в готовност“, когато оборудването е свързано към захранващата електрическа мрежа. Функцията за управление на консумацията се активира преди доставяне на оборудването.

3. Измервания

Консумацията на мощност, посочена в точка 1, буква а), точка 1, буква б), точка 2, буква а) и точка 2, буква б), се установява чрез точна, надеждна и възпроизводима методика за измерване, като се взема предвид общопризнатото съвременно техническо равнище.

Измерването на мощност от 0,50 W или повече се извършва с неопределеност, по-малка или равна на 2 % при ниво на доверие 95 %. Измерването на мощност под 0,50 W се извършва с неопределеност, по-малка или равна на 0,01 W при ниво на доверие 95 %.

4. Информация, предоставяна от производителите

За целите на оценката на съответствието съгласно член 4, техническата документация трябва да съдържа следните елементи:

а) За всеки от двата режима „в готовност“ и/или „изключен“:

 Консумираната мощност във ватове, с точност до втората цифра след десетичния знак,

 Използваният метод на измерване,

 Описание на начина, по който работният режим на устройството е избран или програмиран,

 Последователност от събития, докато оборудването стигне до състоянието, при което режимите се сменят автоматично,

 Забележки относно работата на оборудването.

б) Изпитвателни параметри на измерване:

 Температура на околната среда,

 Изпитвателно напрежение във V и честота в Hz,

 Коефициент на хармоници в електроснабдителната система,

 Информация и документация относно измервателната апаратура, постановката и схемите, използвани за електрическо изпитване.

в) Характеристиките на оборудването, от значение за оценката на съответствието с изискванията, определени в точка 1, буква в), или изискванията, определени в точка 2, буква в) и/или точка 2, буква г), в зависимост от случая, включително времето, необходимо за достигане до режим „в готовност“ или „изключен“ или до друго състояние, при което не се превишават изискваните нива на консумация на мощност в режим „изключен“ и/или в режим „в готовност“.

В частност, ако е необходимо, се осигурява техническа обосновка за това, че изискванията, определени в точка 1, буква в), или изискванията, определени в точка 2, буква в) и/или точка 2, буква г), не са подходящи за предполагаемата употреба на оборудването.




ПРИЛОЖЕНИЕ III

Процедура за проверка

Когато се извършват проверките с цел надзор върху пазара, упоменати в член 3, параграф 2 от Директива 2005/32/ЕО, органите на държавите-членки прилагат следната процедура за проверка за изискванията, определени в приложение II, точка 1, буква а) и точка 1, буква б) или точка 2, буква а) и точка 2, буква б), според случая.

За изисквания за консумирана мощност над 1,00 W: органите на държавите-членки изпитват едно-единствено устройство.

Счита се, че моделът е в съответствие с разпоредбите, определени в точка 1, буква а) и точка 1, буква б) или точка 2, буква а) и точка 2, буква б), според случая, от приложение II към настоящия регламент, ако резултатите за режима „изключен“ и режима „в готовност“, според случая, не превишават граничните стойности с повече от 10 %.

В противен случай се изпитват още три устройства. Счита се, че моделът е в съответствие с настоящия регламент, ако средната стойност от резултатите от последните три изпитвания в условията на режим „изключен“ и режим „в готовност“, според случая, не превишават граничните стойности с повече от 10 %.

За изисквания за консумирана мощност, по-малка от или равна на 1,00 W: органите на държавите-членки изпитват едно-единствено устройство.

Счита се, че моделът е в съответствие с разпоредбите, определени в точка 1, буква а) и точка 1, буква б) или точка 2, буква а) и точка 2, буква б), според случая, от приложение II към настоящия регламент, ако резултатите за режима „изключен“ и/или режима „в готовност“, според случая, не превишават граничните стойности с повече от 0,10 W.

В противен случай се изпитват още три устройства. Счита се, че моделът е в съответствие с настоящия регламент, ако средната стойност от резултатите от последните три изпитвания в условията на режим „изключен“ и/или режим „в готовност“, според случая, не превишават граничните стойности с повече от 0,10 W.

В противен случай моделът се счита за несъответстващ.




ПРИЛОЖЕНИЕ IV

Базови стойности за сравнение

За целите на прилагането на приложение I, част 3, точка 2 от Директива 2005/32/ЕО се определят следните базови стойности за сравнение.

Режим „изключен“ : 0 W—0,3 W с физически прекъсвач за изключване, свързан на първичната страна, в зависимост от, inter alia, показателите, свързани с електромагнитната съвместимост съгласно Директива 2004/108/ЕО.

Режим „в готовност“ — функция за повторно активиране : 0,1 W.

Режим „в готовност“ — визуализиране : прости дисплеи и маломощни светодиоди 0,1 W, по-големи дисплеи (напр. за часовници) консумират по-голяма мощност.



( 1 ) ОВ L 191, 22.7.2005 г., стр. 29.

( 2 ) ОВ L 390, 31.12.2004 г., стр. 24.

( 3 ) ОВ L 175, 27.6.2013 г., стр. 13.