6.6.2019   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 191/138


ПОКАНА ЗА ПРЕДСТАВЯНЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЯ — EACEA/12/2019

Програма „Еразъм+“, Ключово действие 3 — подкрепа за реформиране на политиката

Обединена европейска младеж

(2019/C 191/04)

1.   ВЪВЕДЕНИЕ — КОНТЕКСТ (1)

Множество млади хора са активни в дейности, свързани с ЕС: те се присъединяват към общоевропейски организации или се включват в по-малко структуриран неформален обмен с млади хора от други европейски държави, като показват положително отношение и подкрепят процеса на европейска интеграция (2). Те могат да са ефективни посланици на европейския проект и да изградят мостове из целия континент, както по линията изток—запад, така и по линията север—юг, и да вдъхновят другите чрез начина, по който възприемат Европа и своята европейска идентичност.

„Еразъм+“ за младежта днес насърчава различни формати на мобилност, включително младежкия обмен или мобилността на специалисти, работещи с младежи, и подкрепя младежките организации Анализът на опита показва ползотворно и активно сътрудничество между организации и млади хора в различните държави. Програмата „Еразъм+“ успешно привлича и ангажира млади хора. Има голям интерес за участие и към момента е възможно да се окаже подкрепа само на 1 от всеки 3 проекта за мобилност (младежки обмен, мобилност на специалисти, работещи с младежи) и на 1 от всеки 5 партньорства (транснационални младежки инициативи).

Както посочи председателят Юнкер (3), „…Европа трябва да бъде съюз на равенство и съюз на равни. Равенство между членовете му, големи или малки, на изток или на запад, на север или на юг“. Младите хора са ключови участници в осъществяването на тази цел. Те може по-рядко да са ангажирани в традиционни форми на участие като гласуване или принадлежност към политическа партия в сравнение с по-възрастните хора, но мнозинството от тях декларират своя интерес към политиката и имат по-силно чувство, че са граждани на ЕС, в сравнение с по-възрастните групи.

Бяха проведени редица подготвителни дейности и консултации с младите хора, включително проучване на Евробарометър, преди представянето на предложението на Комисията за нова стратегия на ЕС за младежта, която бе приета през ноември 2018 г. (4) и която ще представлява рамката за дейностите на ЕС в областта на политиката на ЕС за младежта през следващите няколко години и ще надгражда европейските цели за младежта, представени от младите хора.

Тези консултации потвърдиха, че мнозинството от запитаните младите хора искат от ЕС да отдаде приоритет на теми като образование и умения и опазване на околната среда.

2.   ЦЕЛИ

Обхватът на действията в рамките на „Обединена европейска младеж“ следва да надгражда опита, натрупан от проекта „Ново повествование за Европа“ (5), европейските цели за младежта (6) и заключенията на Евробарометър за приоритетите на младите хора (7), както и от други инициативи за политики и програми за младежта, включително проекти, подбрани по същото действие през 2018 г., като целта е да се насърчи участието на младите хора в европейския обществен живот и да се стимулират дейностите, свързани с трансграничен обмен и мобилност.

2.1.   Общи цели

Проектите в рамките на „Обединена европейска младеж“ имат за цел създаване на мрежи за насърчаване на регионалните партньорства, които да бъдат осъществявани в тясно сътрудничество с млади хора от цяла Европа (държави по програмата „Еразъм+“). Мрежите ще организират обмен, ще насърчават провеждането на обучения (например за младежки лидери) и ще предоставят възможност на младите хора сами да създават съвместни проекти.

„Обединена европейска младеж“ цели да подкрепи инициативи от поне пет младежки организации от пет различни допустими държави по програмата „Еразъм+“ с цел споделяне на техните идеи за ЕС, да насърчи по-широкото гражданско участие и да спомогне за утвърждаването на чувството за европейско гражданство. Инициативата има за цел да обедини европейската младеж от цяла Европа: Източна, Западна, Северна и Южна.

Тематичните приоритети са активно гражданство, изграждане на мрежи, европейски цели и европейско гражданство, демократично участие, демократична устойчивост и социално приобщаване във връзка с младежта.

2.2.   Специфични цели

Инициативата цели да подкрепи по-специално:

насърчаване и разработване на по-структурирано сътрудничество между различни младежки организации с цел изграждане или укрепване на партньорства,

младежки организации, участващи в инициативи за насърчаване на младите хора да участват в демократичните процеси и в обществото чрез организиране на обучения, изтъкване на сходствата между младите европейци и насърчаване на дискусиите и дебатите относно тяхната връзка с ЕС, неговите ценности и демократични основи,

насърчаване на участието на недостатъчно добре представените групи на младите хора в политиката, младежките организации и други организации на гражданското общество чрез привличане на младежите в уязвимо и неравностойно социално-икономическо положение.

Инициативата е насочена към младежки НПО, публични органи и неформални групи от млади хора, по-специално работещите на най-ниско ниво, които биха представили проекти, включващи поне петима партньори, които имат капацитета да мобилизират младите хора в партньорства, обхващащи различни държави и региони в рамките на държавите по програмата „Еразъм+“.

Широкомащабните дейности за мобилност на младите хора следва да представляват основен елемент от проектите в рамките на „Обединена европейска младеж“. Тази мобилност следва да предлага трансграничен обмен и възможности за неформално или самостоятелно обучение за млади хора от цяла Европа (Източна, Западна, Северна и Южна) в подкрепа на целите на настоящата покана. Тези дейности за мобилност трябва да бъдат ясно обосновани в съответствие с целите на поканата.

Всички горепосочени дейности следва да допринасят за разширяване на обхвата за достигане до младите хора, така че да се осигури многообразие от гласове, да се достигне до младите хора в младежките организации и извън тях и до младите хора с по-малко възможности, като за целта се използват разнообразни канали.

3.   КРИТЕРИИ ЗА ДОПУСТИМОСТ

Заявленията, които отговарят на следните критерии, ще бъдат подложени на задълбочена оценка.

Допустими са само заявления от юридически лица, установени в държавите по програмата „Еразъм+“ (8).

3.1.   Допустими кандидати

Участващите организации могат да бъдат:

организации с нестопанска цел, асоциации и НПО, включително европейски младежки НПО,

социални предприятия,

публични органи на местно, регионално или национално равнище,

асоциации на региони,

европейски групи за териториално сътрудничество,

органи със стопанска цел, които осъществяват дейност в областта на корпоративната социална отговорност,

създадени в държава по програмата „Еразъм+“.

Минималното изискване за партньорски състав за настоящата покана е най-малко 5 партньори от 5 различни държави, допустими за участие в програмата „Еразъм+“. Кандидатстващите организации следва да демонстрират своя капацитет за гарантиране на добър географски баланс чрез партньори от различни части на държавите по програмата „Еразъм+“. Това означава партньорско разпределение между допустими държави, където партньорите са от различни региони: източен, западен, северен и южен.

3.2.   Допустими държави

държавите — членки на ЕС: Австрия, Белгия, България, Хърватия, Кипър, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Ирландия, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Испания, Швеция, Обединеното кралство,

държавите от Европейската асоциация за свободна търговия (ЕАСТ), които са част от Европейското икономическо пространство (ЕИП): Исландия, Лихтенщайн, Норвегия,

страните кандидатки за членство в ЕС, които се ползват с предприсъединителна стратегия в съответствие с общите принципи и условия, установени в рамковите споразумения, сключени с тези страни предвид участието им в програмите на ЕС: Северна Македония, Република Сърбия (9) и Турция.

3.3.   Допустими дейности

Финансирането от Европейския съюз по настоящата покана е под формата на безвъзмездни средства за дейности, с които да се поемат част от разходите, направени от избраните органи при осъществяването на редица дейности. Тези дейности трябва да са пряко свързани с общите и специфичните цели на поканата и трябва да са изложени в описание на проекта, което обхваща целия период на предоставяне на безвъзмездните средства, за които се кандидатства.

Допустими са следните видове дейности:

дейности за мобилност, включително широкомащабен младежки обмен, който включва (но не е ограничен до) изграждане на мрежи и създаване на възможности за неформално или самостоятелно обучение и разработване на проекти от млади хора,

дейности за улесняване на достъпа и участието на младите хора в политическите дейности на ЕС от значение за младежта,

обмен на опит и добри практики; изграждане на мрежи и партньорства с други младежки организации; участие в срещи или семинари с други заинтересовани страни и/или създатели на политики, включително с оглед на повишаване на въздействието на политиката върху целеви групи, сектори и/или системи,

инициативи и прояви за развитие на европейски НПО/организации на гражданското общество/общоевропейски мрежи,

дейности за повишаване на осведомеността, информиране, разпространение и популяризиране (семинари, работни срещи, кампании, срещи, обществени дебати, консултации и др.) относно приоритетите на политиката на ЕС в областта на младежта.

Дейностите следва да са трансгранични и може да се изпълняват на европейско, национално, регионално или местно равнище.

Като общ принцип участващите организации следва да прилагат стратегии за свързване на млади хора с различен произход на най-ниско ниво, така че да се гарантира достигането до все по-голям брой млади хора на най-ниско ниво.

Продължителността на проектите трябва да е между 9 и 24 месеца. Тя не може да бъде удължавана.

4.   РЕЗУЛТАТИ ОТ ПРОЕКТИТЕ И ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ

Следва да се демонстрира очакваният принос на проектите, за които са отпуснати безвъзмездни средства, към политиката на ЕС за младежта чрез:

надграждане на резултатите от стратегията на ЕС за младежта за периода 2019—2027 г., по-специално чрез демонстриране по какъв начин допринасят към посочените в стратегията приоритети за ангажиране, свързване и овластяване,

надграждане на резултатите от „Ново повествование за Европа“, европейските цели за младежта и други проекти относно обсъждания и проучвания на общественото мнение относно бъдещето на Европа и свързването им с разработване на политики на местно/регионално/национално/европейско равнище.

подобряване на участието на младите хора в демократичния живот от гледна точка на активното гражданство и установяването на връзка с лицата, вземащи решения (овластяване, усвояване на нови умения, участие на млади хора в разработване на проекти и т.н.),

подпомагане да се подобри капацитетът на младежкия сектор, извършващ дейност на най-ниско ниво, за транснационална работа и насърчаване на транснационалното учене и сътрудничество между младите хора и лицата, вземащи решения,

засилено прилагане на съществуващите добри практики и обхват отвъд обичайните мрежи,

разпространение на резултатите от тях по ефективен и интересен начин сред младите хора, участващи в младежки организации, за да се проправи път за по-систематични партньорства, както и сред младежи, които не са свързани с младежки структури, или такива в неравностойно положение.

Продължителността на проектите трябва да е между 9 и 24 месеца. Тя не може да бъде удължавана.

5.   КРИТЕРИИ ЗА ВЪЗЛАГАНЕ

Допустимите предложения ще се оценяват въз основа на критерии за изключване, подбор и възлагане. Критериите за изключване и подбор могат да бъдат намерени в Насоките за кандидатстване на адрес: https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding_en

Критериите за възлагане във връзка с финансирането на дадено предложение са, както следва:

значение на проекта (30 %)

качество на замисъла и изпълнението на проекта (20 %)

качество на споразуменията за партньорство и сътрудничество (30 %)

Включително как младите хора са включени във всички етапи от изпълнението на проекта и как са отчетени линиите изток—запад и север—юг.

въздействие, разпространение и използване на резултатите (20 %)

Само предложения, постигнали:

минимален праг от 60 % от общия сбор (т.е. от четирите критерия за възлагане); и

минимален праг от 50 % от всеки критерий,

ще бъдат разглеждани за финансиране от ЕС.

6.   БЮДЖЕТ

Общият бюджет, наличен за съвместното финансиране на проекти по настоящата покана, е 5 000 000 ЕUR.

Финансовият принос на ЕС е минимум 100 000 ЕUR и не може да надвишава 500 000 ЕUR. Той не може да надхвърля максималния размер на съфинансиране от 80 % от общите допустими разходи по проекта.

Агенцията си запазва правото да не разпределя всички налични средства.

7.   ПРОЦЕДУРА ЗА ПОДАВАНЕ НА ЗАЯВЛЕНИЯ И КРАЕН СРОК

Комплектът документи за кандидатстване трябва да се подаде онлайн чрез съответния електронен формуляр, надлежно попълнен и включващ всички относими и приложими приложения и подкрепящи документи.

Електронният формуляр е на разположение на английски, френски и немски език на следния адрес в интернет:

http://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding_en

и трябва да бъде надлежно попълнен на един от официалните езици на ЕС.

Надлежно попълненият електронен формуляр трябва да бъде подаден онлайн не по-късно от 12,00 ч. (на обяд, брюкселско време) на 18 юли 2019 г., включително съответните приложения (10):

Задължителните допълнителни административни приложения трябва да се изпратят по електронна поща до Агенцията в същия краен срок.

От кандидатите се изисква да прочетат внимателно цялата информация относно поканата за представяне на предложения EACEA/12/2019 и процедурата за подаване на заявления и да използват документите, представляващи част от комплекта документи за кандидатстване, който може да се намери на адрес:

https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding_en

8.   ПЪЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОКАНАТА

Цялата информация относно поканата за представяне на предложения EACEA/12/2019, включително Насоките за кандидатстване, може да бъде намерена на следния уебсайт:

https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding_en

Електронна поща:

EACEA-YOUTH@ec.europa.eu


(1)  Вж. C(2018) 774, 15.2.2018 г. (WPI 3.18): https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/sites/erasmusplus2/files/c-2018-774-en.pdf

(2)  Вж. „Европейска младеж“, Евробарометър № 455 (септември 2017 г.), публикувано през януари 2018 г.: http://ec.europa.eu/commfrontoffice/publicopinion/index.cfm/survey/getsurveydetail/instruments/flash/surveyky/2163.

(3)  http://europa.eu/rapid/press-release_SPEECH-17-3165_bg.htm

(4)  Резолюция на Съвета 2018/C 4556/014, публикувана през декември 2018 г.: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/PDF/?uri=CELEX:42018Y1218(01)&from=BG

(5)  Вж. https://europa.eu/youth/have-your-say/new-narrative-for-europe_bg

(6)  https://ec.europa.eu/youth/policy/youth-strategy_en

(7)  Експресно проучване на Евробарометър № 478, http://ec.europa.eu/commfrontoffice/publicopinion/index.cfm/survey/getsurveydetail/instruments/special/surveyky/2224

(8)  https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/sites/erasmusplus2/files/files/resources/erasmus-plus-programme-guide_bg.pdf

(9)  Промените в бюджета поради присъединяването на Сърбия като държава по програмата „Еразъм+“ ще влязат в сила от 1 януари 2019 г. в съответствие с приемането на Решението на Комисията относно одобрението (изменението) на споразумението между Европейския съюз и Република Сърбия относно участието на Република Сърбия в програмата „Еразъм+“: програма на Съюза в областта на образованието, обучението, младежта и спорта, считано от 1 януари 2019 г.

(10)  Всички други административни документи, изисквани съгласно Насоките за кандидатстване, трябва да бъдат изпратени по електронна поща до Изпълнителната агенция за образование, аудиовизия и култура не по-късно от 18 юли 2019 г. (на обяд, брюкселско време) на следния електронен адрес: EACEA-YOUTH@ec.europa.eu