14.10.2017   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 346/6


ПОКАНА ЗА ПРЕДСТАВЯНЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЯ — ЕАСEA/27/2017

в рамките на програма „Еразъм+“

KA3 — Подкрепа за реформиране на политиката

Съвместни квалификации в професионалното образование и обучение (ПОО)

(2017/C 346/09)

1.   Цели

Общите цели на настоящата покана са увеличаване на възможностите за заетост на младите хора и допринасяне за развитието на способна, висококвалифицирана и мобилна работна ръка, което ще бъде от полза и за предприятията, от една страна, и подкрепа за съвместни действия за развитието на ПОО в Европа и общо повишаване на неговото качество, практическа приложимост и привлекателност, от друга страна.

Специфичната цел на поканата е да се подпомогне подготовката или изготвянето на съвместни квалификации за ПОО, включително на по-високо ниво, или подобряването на съществуващи такива квалификации.

Транснационалните квалификации следва да включват силен елемент на обучение на работното място и мобилност, определяне на резултатите от обучението, осигуряване на качеството и надлежно признаване, като се използват съответните европейски средства и инструменти.

Като се отчете високата безработица сред младите хора, несъответствието между търсените и предлаганите умения, недостигът на предлагани умения, както и необходимостта от по-добри умения на секторно равнище, съвместните квалификации на ПОО имат потенциала да се справят с тези предизвикателства и да осигурят по-добър отговор на ОПП на потребностите на пазара на труда.

2.   Допустими партньорства

Партньорството трябва да е съставено от партньори от поне две отделни страни по програмата „Еразъм+“ (най-малко една от които трябва да бъде държава — членка на Европейския съюз):

—   28-те държави — членки на Европейския съюз: Австрия, Белгия, България, Германия, Гърция, Дания, Естония, Ирландия, Испания, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Обединеното кралство, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Финландия, Франция, Хърватия, Чешката република, Швеция (1);

—   Страни по програмата извън ЕС: Бивша югославска република Македония, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Турция.

Освен това партньорството трябва да включва поне трима партньори, сред които следните две организации:

доставчик на услуги в областта на ПОО (в горната степен на средното, след завършено средно, но не висше, образование, или във висшето образование);

предприятие (публично или частно) или промишлена, търговска или занаятчийска камара, или промишлено/занаятчийско сдружение.

Един от тези партньори ще бъде координиращата организация, която кандидатства за безвъзмездното финансиране по „Еразъм+“ от името на консорциума от партньорски организации.

Други допустими партньорски организации могат да бъдат следните:

съответни органи за квалификация или равностойни (на национално, регионално или секторно равнище). Участието на такава организация от всяка от включените в проекта страни ще представлява предимство при оценяване на качеството на консорциума по проекта и споразуменията за сътрудничество;

публичен орган на местно, регионално или национално равнище;

социални партньори (организации на работодатели и на работници);

научноизследователски институти;

представителни европейски организации;

секторни съвети за умения или равностойни;

обществени служби по заетостта;

младежки организации;

родителски сдружения;

други съответни органи.

3.   Дейности и очаквани резултати

Дейностите трябва да започнат между 1 септември 2018 г. и 1 ноември 2018 г.

Продължителността на проектите е 24 месеца.

Бенефициерите следва да предприемат следните две основни дейности:

Изготвяне или усъвършенствуване на съвместна квалификация в ПОО, имащи за цел да отговорят на конкретни потребности от умения в страните със задължителни партньори, с оглед тя да бъде призната като квалификация във всяка една от тези страни.

Съвместната квалификация следва да се състои от ясно определени елементи:

характеризираща се с подробен профил на квалификация, т.е. изчерпателно изложение на очакваните резултати от обучението;

допълнена с изготвяне на съвместна учебна програма със силен компонент на обучение на работното място и подкрепяща трансграничната, транснационалната и междурегионалната мобилност с учебна цел;

допълнена със стандарти за оценка.

Изграждане на устойчиви структури за сътрудничество с оглед осигуряване на прозрачност, съпоставимост, адекватни системи за гарантиране на качеството и взаимно признаване на квалификациите при по-голяма систематичност и целенасоченост на съществуващите ангажименти.

Конкретни резултати трябва да бъдат получени в рамките на продължителността на проекта:

Изготвяне или подобряване на съвместна квалификация в ПОО

получаване на конкретни и устойчиви резултати при изготвянето на съвместна квалификация в ПОО, включващи по-голяма прозрачност, съпоставимост и признаване на тези квалификации;

предоставяне на доказателства за това как конкретни нужди от умения ще бъдат приведени в съответствие с потребностите на пазара на труда в страните/регионите.

Изграждане на нови устойчиви структури за сътрудничество

полагане на конкретни усилия за увеличаване на възможностите за заетост на обучаваните в ПОО чрез засилено обучение на работното място и вградени възможности за мобилност;

използване на дългосрочни полезни взаимодействия с крайна цел по-голяма привлекателност на ПОО.

Трябва да се представят доказателства, че резултатите от проекта ще бъдат доразвивани след приключване на финансирането от ЕС.

4.   Критерии за отпускане на средства

Допустимите кандидатури ще се оценяват въз основа на следните критерии:

1.

значение на проекта (максимум 30 точки — минимален праг 16 точки);

2.

качество на разработването и изпълнението на проекта (максимум 25 точки — минимален праг 13 точки);

3.

качество на консорциума по проекта и споразуменията за сътрудничество (максимум 25 точки — минимален праг 13 точки);

4.

въздействие и разпространяване на резултатите (максимум 20 точки – минимален праг 11 точки).

За да бъдат разглеждани за финансиране, заявленията трябва да са получили най-малко 60 точки (от общо 100), като се вземе предвид и необходимият минимален праг за всеки от четирите критерия за възлагане.

5.   Бюджет

Общият бюджет, определен за съфинансирането на проектите, се предвижда да бъде максимум 6 милиона евро.

Максималното дялово участие на ЕС във финансирането ще бъде 80 %.

Всяко безвъзмездно финансиране ще бъде в размер от 200 000 ЕUR до 500 000 EUR. Очаква се да бъдат финансирани приблизително 20 предложения.

Агенцията си запазва правото да не разпределя всички налични финансови средства.

6.   Краен срок за подаване на заявления

Заявленията трябва да бъдат подадени не по-късно от 31 януари 2018 г., 12:00 ч. на обяд (брюкселско време).

Заявленията трябва да отговарят на следните изисквания:

трябва да бъдат подадени онлайн, като се използва правилният официален формуляр за кандидатстване (еForm);

трябва да бъдат изготвени на един от официалните езици на ЕС;

Към заявленията трябва да се приложат подробно описание на проекта, клетвена декларация и балансиран прогнозен бюджет, представен в официалните формуляри.

Неизпълнението на тези изисквания води до отхвърляне на заявлението.

7.   Пълна информация

Основните насоки и електронният формуляр (еForm) за кандидатстване могат да се намерят на следния интернет адрес:

https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/ka3-joint-qualifications-in-vocational-education-and-training_en

Заявленията трябва да отговарят на всички условия в насоките.


(1)  За кандидатури от Обединеното кралство: Имайте предвид, че критериите за допустимост трябва да се спазват през целия срок на отпускане на безвъзмездни средства. Ако Обединеното кралство напусне ЕС по време на периода на отпускане на средства, без да сключи споразумение с ЕС, гарантиращо в частност, че британските кандидати ще продължат да бъдат допустими, ще спрете да получавате финансирането от ЕС (като същевременно ще продължите да участвате, ако е възможно) или от Вас може да се изиска да напуснете проекта.