30.5.2012   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 152/5


Покана за изразяване на интерес за членове на научния комитет на Агенцията на Европейския съюз за основните права (FRA)

Референтен: CEI-SCIE-2012

2012/C 152/05

1.   АГЕНЦИЯТА

Агенцията на Европейския съюз за основните права (FRA) е консултативен орган на Европейския съюз (1).

Целта на FRA е да предоставя на съответните институции, органи, служби и агенции на Общността и нейните държави-членки при прилагане на правото на Европейския съюз помощ и специализирани познания относно основните права, за да им оказва подкрепа при вземане на мерки или формулиране на насоки на действие в съответните им области на компетентност с цел пълното зачитане на основните права (2).

Агенцията поставя ударението върху положението с основните права в ЕС и неговите 27 държави-членки. Държавите кандидатки и държавите, които са сключили споразумение за стабилизиране и асоцииране с ЕС, могат да бъдат поканени да участват. Понастоящем такъв е случаят с Хърватия.

FRA се състои от следните органи:

 

Управителен съвет

 

Изпълнителен съвет

 

Научен комитет

 

Директор

2.   НАУЧЕН КОМИТЕТ

Настоящата покана за изразяване на интерес приканва експерти, притежаващи необходимия опит в една или повече научни дисциплини в сферата на основните права, да изразят интерес да станат членове на научния комитет на Агенцията.

Съгласно член 14, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 168/2007 на Съвета от 15 февруари 2007 г. (наричан по-долу „Регламентът“, Регламент (ЕО) № 168/2007 на Съвета от 15 февруари 2007 г.) за създаване на Агенция на Европейския съюз за основните права (наричана по-долу „Агенцията“) управителният съвет назначава научен комитет (научен комитет), който се състои от единадесет независими лица, висококвалифицирани в сферата на основните права.

Роля на научния комитет:

Съгласно член 14, параграф 5 от Регламента посоченият по-горе научен комитет е гарант за качество на работата на Агенцията в научен аспект.

За целта директорът на Агенцията включва научния комитет в подготовката на документите, съставени във връзка със задачите, възложени на Агенцията по член 4, параграф 1, букви а), б), в), г), д), е) и з) от Регламента, а именно:

събиране, регистриране и разпространение на относими, обективни, надеждни и сравними информация и данни относно основните права, включително резултати от проучвания и наблюдения, предоставени на Агенцията от държавите-членки, институциите на ЕС, органи, служби и агенции, научноизследователски центрове, национални органи, неправителствени организации, трети държави и международни организации, включително компетентните органи на Съвета на Европа,

разработване на методи и стандарти за подобряване на сравнимостта, обективността и надеждността на данните относно основните права на европейско равнище в сътрудничество с Европейската комисия и държавите-членки на ЕС,

извършване на научни изследвания и проучвания, подготвителни проучвания и проучвания за перспективност по въпроси, свързани с основните права,

формулиране и публикуване на заключения и становища на специфични теми, свързани с основните права,

публикуване на годишен доклад по въпросите на основните права, обхванати от предмета на дейност на Агенцията, като се посочват и примери на добра практика,

публикуване на тематични доклади въз основа на собствените анализи, изследвания и проучвания на Агенцията,

разработване на комуникационна стратегия и съдействие за диалога с гражданското общество с оглед привличане на вниманието на обществеността върху основните права, като активно се разпространява информация за работата на Агенцията.

Функции на научния комитет:

За разлика от управителния съвет, научният комитет е консултативен орган, който не участва в администрирането и управлението на Агенцията. Същевременно комитетът е работен орган, който участва в изследванията на Агенцията. Това означава, че членовете трябва да проявят максимална ангажираност, за да предоставят съществен принос за работата на Агенцията като вложено време и работен обем; този принос е под формата на обосновани доводи относно качеството на работата на Агенцията, което може да изисква подробни писмени изложения. Съгласно настоящите методи на работа (3) отделните членове на комитета упражняват надзор над един или повече конкретни изследователски проекти като „докладчици“ от самото възникване на идеята за проекта до публикуването на окончателните резултати. Решенията относно „научното качество на работата на Агенцията“ обаче се вземат колективно от членовете на научния комитет. Комитетът се ръководи от своя председател, който се избира от комитета с мандат за една година (4). Председателят се подпомага от секретариат в рамките на оперативните служби на FRA.

Състав на научния комитет:

Съгласно член 14, параграф 1 от Регламента научният комитет се състои от единадесет независими лица, висококвалифицирани в сферата на основните права. Управителният съвет назначава членовете чрез отправяне на прозрачна покана за представяне на кандидатури и процедура на подбор след консултация с компетентната комисия на Европейския парламент (5).

Управителният съвет на Агенцията осигурява равномерно представителство по географски признак на назначаваните от него членове на научния комитет. Освен това управителният съвет се стреми да постигне балансирано участие на жените и мъжете в научния комитет. Той се отнася също така с дължимото внимание към научните дисциплини и специализации с оглед да бъдат обхванати различните области, определени от многогодишната рамка на Агенцията.

Съгласно член 14, параграф 1 от Регламента членовете на управителния съвет на Агенцията не могат да бъдат членове на научния комитет.

Членовете на научния комитет следва да бъдат експерти в една или повече от дисциплините, свързани с правата на човека, в това число:

социални науки, включително кандидати с компетентност в сферите на методологиите за научни изследвания и транснационалните сравнителни изследвания,

право, включително сравнително конституционно право, право на ЕС и международно право,

политически науки,

статистика.

Продължителност на мандата:

Мандатът на членовете на научния комитет е пет години. Той не може да бъде подновяван. Членовете на научния комитет са независими и трябва да спазват правилата за поверителност.

Те могат да бъдат заменени само по тяхна молба или в случай че за продължителен период са възпрепятствани да изпълняват задълженията си. Ако даден член не отговаря повече на критериите за независимост, той или тя незабавно уведомява Комисията и директора на Агенцията. Като алтернатива управителният съвет може да обяви по предложение на една трета от своите членове или на Комисията, че съответното лице не е независимо и да го отстрани от длъжност. Управителният съвет назначава нов член за остатъка от мандата в съответствие с процедурата за обикновени членове. Когато остатъкът от мандата е по-малко от две години, мандатът на новия член може да бъде удължен за пълния петгодишен срок. Списъкът на членовете на научния комитет се оповестява и актуализира от Агенцията на нейния уебсайт.

Заседания на научния комитет:

Съгласно член 14, параграф 6 от Регламента научният комитет заседава на пленарни сесии четири пъти годишно. Мястото на заседанията е седалището на Агенцията (Виена), освен ако не се направи изключение. Членовете се задължават да участват в тези заседания и да осигуряват съществен принос като вложено време и работен обем, включително преглед и коментари върху предоставените им материали, за предпочитане в писмен вид и обосновано.

Членовете на научния комитет имат право на компенсации, свързани с участието в дейностите на научния комитет (6).

3.   ИЗИСКВАНИЯ ЗА КВАЛИФИКАЦИЯ И ОПИТ, КРИТЕРИИ ЗА ОЦЕНКА

A.   Критерии за допустимост

Кандидатите за членове на научния комитет трябва да отговарят на следните четири критерия:

да имат следдипломна или равностойна университетска степен в съответната научна област,

да имат седемгодишен документиран професионален опит по основните права в контекста на дисциплини като социални науки, политически науки, право и/или статистика след получаване на горепосочената степен,

националност на една от държавите-членки на ЕС,

задълбочено познаване на един от официалните езици на ЕС и задоволително познаване на друг език на ЕС (7).

Б.   Критерии за подбор

ОСНОВНИ:

Петте основни изисквания за подбор на членовете на научния комитет са:

—   върхови научни постижения: върхови научни постижения в областите на мандата на Агенцията, включително публикации в тези и/или в тясно свързани области,

—   транснационален сравнителен опит: богат опит от работа и/или провеждане на изследвания в повече от една държава в области, свързани тясно с работата на Агенцията,

—   задълбочени разбирания относно практиката на основните права: богат опит, свързан с правните и социалните науки, политиката и/или практическото приложение на основните права на практика — например опит с работа на място и анализ на данни, даване на технически съвети, правни оценки или работа с международна правителствена или неправителствена организация,

—   изготвяне на становища и/или препоръки: опит с изготвяне на становища или препоръки на национално или международно равнище във връзка с областите, представляващи интерес за Агенцията, които могат да бъдат под формата на заключения и констатации от важни научни изследвания,

—   отлично познаване на научния стил на английския език: отлично познаване на писмен и говорим английски език. Работният език на Агенцията е английски.

ДАВАЩИ ПРЕДИМСТВО:

Следните три критерия се считат като даващи допълнителни предимства:

настоящ или бивш постоянен професор или лектор в академична институция,

докторска степен,

професионален опит в мултидисциплинарна среда, за предпочитане в международен контекст.

Изпълнението на горепосочените основни изисквания ще бъде оценено по следната скала от точки за заслуги, факти и доказателства:

1.   Върхови научни постижения (0—30 точки)

значими научни публикации — най-малко 10 висококачествени публикации,

значими експертни становища, препоръки или заключения, изготвени за публични органи,

значими научноизследователски проекти в различни държави-членки на ЕС,

значим опит от преподаване в различни държави-членки на ЕС и от председателстване на международни конференции, по-специално в международни работни групи и по мултидисциплинарни проекти.

2.   Транснационален, сравнителен опит (0—15 точки)

значим опит от работа на място, включваща например мултинационални проучвания,

значим опит от предоставяне на политически и правни съвети в международен или транснационален контекст,

значим опит от сравняване на политически системи и сравнително конституционно право (ЕС).

3.   Задълбочени разбирания относно практиката и политиката на основните права (0—15 точки)

значим опит в държавната администрация или държавната политика, включително заемани понастоящем или в миналото ръководни позиции,

значим опит в съдебната власт, включително заемани понастоящем или в миналото ръководни позиции,

значим опит в неправителствени организации, включително заемани понастоящем или в миналото ръководни позиции,

значим опит в национални институции за правата на човека или в други органи за правата на човека на национално равнище, включително заемани понастоящем или в миналото ръководни позиции,

значим опит в областта на основните права на международно равнище, включително заемани понастоящем или в миналото ръководни позиции;

4.   Изготвяне на становища и/или препоръки/заключения (0—15 точки)

богат опит в извличане на практически препоръки от научни изследвания,

богат опит в изготвяне на сбити и свързани с политиките експертни становища за държавни административни органи и неправителствени организации,

богат опит като научен редактор,

опит в осведомяване на широката публика за основните права.

5.   Отлично познаване на научния английски език(0—30 точки)

отлично познаване на писмения научен стил на английския език,

богат опит в писане и редактиране на научни текстове на английски език.

Критериите, посочени като даващи предимство, ще бъдат оценени с 0—5 точки.

Необходимостта от осигуряване на балансирано представителство по географски признак и пол също се взема предвид при етапа на подбор.

4.   ПОДАВАНЕ НА ЗАЯВЛЕНИЯ

Кандидатите се приканват да подават заявления по електронен път на уебсайта на Агенцията: http://www.fra.europa.eu

Приемат се само електронни заявления. Заявленията се считат за допустими само ако включват:

писмо за изразяване на интерес (не повече от една страница),

формуляр за регистрация, намиращ се в уебсайта на Агенцията на страницата, свързана с поканата за изразяване на интерес,

списък на научни публикации в книги и рецензирани списания, включително резюметата на петте най-значими статии (три от тези резюмета трябва да бъдат на английски език). На по-късен етап от подбора могат да бъдат изискани допълнителни удостоверителни документи.

Пояснения относно поканата и процедурата за кандидатстване могат да бъдат поискани на следния електронен адрес:

selection-scientific-committee@fra.europa.eu

5.   ПРОЦЕДУРА НА ПОДБОР, НАЗНАЧАВАНЕ И МАНДАТ

Предварителен подбор:

Директорът на Агенцията подготвя и организира работата по предварителния подбор на членовете на научния комитет. Той председателства комисия за предварителен подбор, която се състои от началник-отделите на Агенцията и лице, назначено за целта от Съвета на Европа. Двама членове на управителния съвет на FRA могат да присъстват на заседанията на комисията за предварителен подбор като наблюдатели.

Комисията за предварителен подбор проверява допустимостта на кандидатите съгласно изискванията за допустимост. Неизпълнението на някое от тези изисквания води до изключването на съответния кандидат от следващите стъпки на процедурата на подбор.

След това комисията за предварителен подбор прави оценка на всеки допустим кандидат съгласно изискванията за подбор. Тя изготвя „индивидуален формуляр за оценка“ за всеки кандидат, който включва кратка бележка, излагаща конкретните предимства/недостатъци на кандидата.

Директорът представя резултатите от процедурата на предварителен подбор на изпълнителния съвет на FRA, включително информация за кандидатите, преценени като недопустими.

Подбор:

Изпълнителният съвет оценява всички кандидати въз основа на установените изисквания за подбор.

При това оценяване изпълнителният съвет взема предвид:

работата на комисията за предварителен подбор,

необходимостта специфичните области на дейност на членовете на научния комитет да обхващат най-важните научни области, свързани с основните права, в съответствие с мисията и целите на FRA,

необходимостта от осигуряване на балансирано представителство по географски признак и пол.

Изпълнителният съвет представя на управителния съвет списък на най-приемливите кандидати. Този списък включва повече от единадесет и по-малко от двадесет и две имена. Списъкът включва също точки за заслуги и заключение относно това, доколко всеки кандидат е подходящ за член на научния комитет.

Председателят на изпълнителния съвет представя на управителния съвет резултатите от процедурата на подбор, като включва и данни за кандидатите, невключени в посочените по-горе списъци, както и за кандидатите, преценени като недопустими.

Оперативните служби на Агенцията оказват техническо и логистично съдействие в процедурата на подбор.

Назначаване:

Въз основа на списъка, представен от изпълнителния съвет, управителният съвет на Агенцията назначава членовете на научния комитет след консултация с компетентната комисия на Европейския парламент. Кандидатите, които не са назначени, се поставят в списък на резервните кандидати.

Съгласно член 14, параграф 2 от Регламента членовете се назначават с мандат от пет години, който не може да бъде подновяван.

Списъкът на резервните кандидати е валиден през целия мандат на назначения научен комитет. В случай на освободено място управителният съвет назначава нов член от списъка на резервните кандидати. Освободеното място се заема за остатъка от мандата на научния комитет. Съгласно член 14, параграф 1 от Регламента обаче управителният съвет следва процедура на назначаване, която е същата като при назначаването на първоначалния член, включително консултация с Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) на Европейския парламент. Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи може да реши да оповести имената на кандидатите и техните автобиографии.

6.   ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ПОЕМАНЕ НА ЗАДЪЛЖЕНИЕ, ЗА ИНТЕРЕС И ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ

Членовете на научния комитет се назначават на лична основа. Те се задължават да действат независимо от външно влияние. За тази цел от тях се изисква да направят декларация за поемане на задължение и декларация за интерес (8).

Изисква се също декларация за поверителност, за да се спазват правилата за поверителност при работа с информация, определена изрично от Агенцията като „поверителна или за служебно ползване“ (9).

7.   РАВНИ ВЪЗМОЖНОСТИ

FRA отправя настоятелна покана за подаване на заявления към всеки, който отговаря на критериите за допустимост и е заинтересован да стане член на научния комитет на FRA.

FRA е институция на равните възможности и гарантира, че нейните процедури на подбор не допускат дискриминация, основана на пол, цвят на кожата, расов, етнически или социален произход, генетични характеристики, език, религия или убеждения, политически или други мнения, принадлежност към национално малцинство, имотно състояние, рождение, увреждане, възраст или сексуална ориентация, както и на какъвто и да е друг статус.

8.   ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ

Да се има предвид, че FRA няма да връща заявленията на кандидатите. Личната информация, която FRA изисква от кандидатите, ще бъде обработена в съответствие с Регламент (ЕО) № 45/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 18 декември 2000 г. относно защитата на лицата по отношение на обработката на лични данни от институции и органи на Общността и за свободното движение на такива данни. Това е в сила по-специално за поверителността и сигурността на такива данни.

Личните данни се обработват единствено за целите на процедурата на подбор. Ако кандидатът има въпроси относно обработката на неговите/нейните лични данни, той/тя следва да ги отправи на следния електронен адрес:

selection-scientific-committee@fra.europa.eu

9.   КРАЕН СРОК

Крайният срок за подаване на заявления е 4 юли 2012 г. в 13,00 ч. (местно време, GMT +1).

Да се има предвид, че поради големия брой заявления, които получаваме, системата може да се затрудни при обработката на такива количества данни, когато настъпи крайният срок за подаване на заявленията. Нашият съвет е да подадете заявлението си достатъчно дълго време преди крайния срок.


(1)  Регламентът за учредяване на Агенцията, приет от Съвета на Европейския съюз, е публикуван в ОВ L 53, 22.2.2007 г., стр. 1.

(2)  Член 2 от Регламент (ЕО) № 168/2007 на Съвета от 15 февруари 2007 г. за създаване на Агенция на Европейския съюз за основните права.

(3)  Приети от настоящия научен комитет и подлежащи на изменение.

(4)  Член 19 от Процедурния правилник на Агенцията на Европейския съюз за основните права.

(5)  Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE).

(6)  Член 24, параграф 1 и член 25, параграфи 1—3 от Процедурния правилник на Агенцията на Европейския съюз за основните права и Решение № 11FIN 2010 от 20 април 2010 г. относно „Правила за възстановяване на разходите, направени от членовете или заместник-членовете на управителния съвет, членовете на изпълнителния съвет, членовете на научния съвет, външните членове на комисията (комисиите) за подбор и експертите, поканени да участват в заседанието“.

(7)  

Забележка: Работният език за всички заседания и приети документи — както за FRA, така и за членовете на научния комитет — е английският. FRA превежда писмено само окончателните версии на приетите от Агенцията документи на други езици на ЕС, ето защо от кандидатите се очаква да имат много добро познаване на английски език — слушане, четене и писане — тъй като няма възможност за писмени и устни преводи във връзка с работата на комитета.

(8)  Член 27, параграфи 1—4 от Процедурния правилник и приложения 2 и 3 от приложение I.

(9)  Член 26, параграфи 1—3 от Процедурния правилник и приложение I от приложение 1.