27.2.2023   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 71/32


Жалба, подадена на 2 декември 2022 г. — Електрауиндс Шабла Саут/Съвет

(Дело T-759/22)

(2023/C 71/43)

Език на производството: български

Страни

Жалбоподател:„Електрауиндс Шабла Саут“ ЕАД (София, България) (представител: M. Гроздев, адвокат)

Ответник: Съвет на Европейския съюз

Искания на жалбоподателя

Жалбоподателят моли Общия съд:

да отмени Регламент (ЕС) 2022/1854 на Съвета от 6 октомври 2022 година относно спешна намеса за справяне с високите цени на енергията (ОВ L 261, 2022 г., стр. 1);

да отмени същия в частта, с която се определя задължителен таван на пазарните приходи на производителите, получени от производството на електроенергия от източниците, посочени в член 7, параграф 1, както и в частта с която се създават правомощия на всяка държава членка да отнема (национализира) в полза на държавата „свръхприходите“ на тези производители (съгласно дефиницията на чл.2, параграф 9 на Регламента);

да му присъди разноските по делото.

Основания и основни доводи

В подкрепа на жалбата си жалбоподателят излага три основания.

1.

Първо основание: липса на компетентност

Регламент (ЕС) 2022/1854 на Съвета от 6 октомври 2022 година е приет в нарушение на правото на ЕС, при липса на компетентност от страна на Съвета. Член 122 от ДФЕС установява компетентност на Съвета за кризисна намеса в енергийния сектор, но тази разпоредба на договора има много ограничен обхват на приложение и предвидените в регламента мерки за намеса излизат извън този обхват. Съгласно член 122, параграф 1 от ДФЕС Европейският съвет може да вземе решение относно мерките, подходящи за икономическата ситуация, по-специално ако възникнат сериозни затруднения при доставката на някои продукти, особено в областта на енергетиката. Следователно член 122 от ДФЕС не установява законодателна компетентност на Европейския съвет да приема мерки за управление на енергийна криза, а само компетентност за намеса при сериозни затруднения в доставките на определени продукти, включително енергия.

2.

Второ основание: нарушение на принципа на пропорционалност

Регламент (ЕС) 2022/1854 на Съвета от 6 октомври 2022 година нарушава принципа на пропорционалност. Член 122 от ДФЕС позволява само подходящи мерки, а въвеждането на задължителен таван на пазарните приходи на производителите не е подходяща мярка, тъй като тя не се отнася директно до формирането на цените на енергията. Цените ще останат и ще се развиват както винаги, със или без налагане на ограничения на приходите. Освен това търсенето на електроенергия и природен газ няма да се промени чрез въвеждане на тавани на приходите и данъци върху пазарните приходи.

3.

Трето основание: нарушение на правото на собственост

Липсва пропорционалност на въведените с Регламента мерки, доколкото предвидения в Регламента задължителен таван на пазарните приходи, наложен на производителите на възобновяема енергия, както и дадените правомощия на всяка държава членка да отнема (национализира) в полза на държавата „свръхприходите“ на тези производители нарушават основното право на собственост. Прилагането на член 122, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) съставлява един от аспектите на общностния обществен интерес. Следователно в приложение на този член може да се налага ограничения в упражняването на правото на собственост, при условие въведените с Регламент (ЕС) 2022/1854 на Съвета от 6 октомври 2022 година таван на пазарните приходи, наложен на производителите на възобновяема енергия и отнемането на „свръхприхохдите“ в полза на държавата, не са несъразмерни и не засягат самата същност на това право.