23.1.2023   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 24/68


Жалба, подадена на 25 ноември 2022 г. — Falqui/Парламент

(Дело T-735/22)

(2023/C 24/94)

Език на производството: италиански

Страни

Жалбоподател: Enrico Falqui (Флоренция, Италия) (представители: F. Sorrentino и A. Sandulli, avvocati)

Ответник: Европейски парламент

Искания

Жалбоподателят моли Общия съд:

да отмени Известие D310275 от 26 септември 2022 г. на началника на отдел „Възнаграждения и социалноосигурителни права на членовете на ЕП“ в генерална дирекция „Финанси“, Дирекция за финансови права и социални права на членовете на ЕП,

да отмени Известие D307559 от 4 юли 2022 г. на отдел „Възнаграждения и социалноосигурителни права на членовете на ЕП“ в генерална дирекция „Финанси“, Дирекция за финансови права и социални права на членовете на ЕП,

да постанови всяка друга необходима мярка за защита на правата на жалбоподателя,

да осъди Европейския парламент да заплати сумите, които неоснователно е удържал до приключването на делото.

Основания и основни доводи

Жалбоподателят изтъква две основания в подкрепа на жалбата.

1.

Първо основание: нарушение на Решение на Бюрото на Европейския парламент от 19 май 2008 година и от 9 юли 2008 година за установяване на мерки по прилагане на устава на членовете на Европейския парламент.

В това отношение жалбоподателят изтъква, че щом съгласно член 75, параграф 2 от Решение от 19 май 2008 година и от 9 юли 2008 година за установяване на мерки по прилагане на устава на членовете на Европейския парламент „се запазват“ правата на пенсия за осигурителен стаж и възраст, придобити преди датата на влизане в сила на устава, то предходното препращане към националното право, направено в т.нар. Правилник за разноски и надбавки, трябва да се разбира като статично препращане (към правната уредба към онзи минал момент), тъй като правата на пенсия, придобити от бившите членове на ЕП преди датата на влизане в сила на устава, не могат да се изменят с по-късни разпоредби.

2.

Второ основание: незаконосъобразност на решението на Европейския парламент да приложи национална правна уредба, която е в противоречие с основните принципи на правото на Съюза, и конкретно с принципа на защита на оправданите правни очаквания; нарушение на принципа на предимство на правото на Съюза.

В това отношение жалбоподателят изтъква, че с автоматичното прилагане спрямо бившите членове на ЕП, избрани в Италия преди датата на влизане в сила на статута, на всяко преизчисление на пожизнените анюитети, одобрено впоследствие от Камарата на депутатите на Италия, Европейският парламент поставя тези бивши членове на ЕП в ситуация на трайна несигурност по въпроса за пенсиите им в нарушение на основните принципи на правото на Съюза, и конкретно на принципа на пропорционалност и принципа на защита на оправданите правни очаквания.