27.6.2016   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 232/5


Жалба, подадена на 11 април 2016 г. от SolarWorld AG срещу определението, постановено от Общия съд (пети състав) на 1 февруари 2016 г. по дело T-141/14, SolarWorld AG и други/Съвет на Европейския съюз

(Дело C-204/16 P)

(2016/C 232/06)

Език на производството: английски

Страни

Жалбоподател: SolarWorld AG (представители: L. Ruessmann, Avocat, J. Beck, Solicitor)

Други страни в производството: Brandoni solare SpA, Solaria Energia y Medio Ambiente, SA, Съвет на Европейския съюз, Европейска комисия, China Chamber of Commerce for Import and Export of Machinery and Electronic Products (CCCME)

Искания на жалбоподателя

Жалбоподателят иска от Съда:

да обяви жалбата за допустима и основателна;

да отмени определението на Общия съд по дело T-141/14;

да се произнесе по същество, като отмени член 3 oт Регламент № 1238/2013 или да върне делото на Общия съд за решение по същество по искането за отмяна, и

да осъди Съвета да заплати съдебните разноски на жалбоподателя.

Основания и основни доводи

Общият съд е допуснал грешка в правото, като е приел, че член 3 oт Регламент № 1238/2013 (1) е неотделим от останалата част на регламента. Промяната на формата на мерките не променя обхвата на регламента, който ги налага. В обхвата на антидъмпинговите мерки попадат всички видове внос от производители, за които е установено, че са участвали във вредоносен дъмпинг и тяхната цел, независимо от формата, е да могат да отстранят по подходящ начин вредата, претърпяна от производителите в ЕС. Този обхват не се променя с отмяната на член 3.

Обжалваното определение нарушава правото на жалбоподателя по член 47 oт Хартата на основните права на Европейския съюз, тъй като отрича наличието на правно средство за защита по търговски дела срещу окончателни мерки, които нарушават изискванията на основния регламент. В допълнение, обжалваното определение нарушава правото на жалбоподателя по член 20 от Хартата на основните права на Европейския съюз, като поставя производителите, извършващи износ, в по-добро положение отколкото индустрията на ЕС, тъй като съдебната практика признава правото им на обжалване.


(1)  Регламент за изпълнение (ЕС) № 1238/2013 на Съвета от 2 декември 2013 г. за налагане на окончателно антидъмпингово мито и окончателно събиране на временното мито, наложено върху вноса на кристални силициеви фотоволтаични модули и ключови компоненти (т.е. елементи) с произход или изпратени от Китайската народна република (ОВ L 325, 5.12.2013 г., стр. 1).