9.3.2015   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 81/26


Жалба, подадена на 13 януари 2015 г. — Costa/Парламент

(Дело T-15/15)

(2015/C 081/34)

Език на производството: италиански

Страни

Жалбоподател: Paolo Costa (Венеция, Италия) (представители: G. Orsoni и M. Romeo, avvocati)

Ответник: Европейски парламент

Искания на жалбоподателя

Жалбоподателят иска от Общия съд:

да обяви решението на председателя на Европейския парламент от 11 ноември 2014 г., съобщено на 28 ноември 2014 г., и всички предходни, свързани и последващи актове за недействителни съгласно членове 263 и 264 от Договора за функционирането на Европейския съюз.

да осъди Европейския парламент да заплати изцяло съдебните разноски.

Правни основания и основни доводи

Предмет на настоящата жалба е решение № 318189 на председателя на Европейския парламент от 11 ноември 2014 г. за спиране на пенсията за прослужено време на жалбоподателя, считано от юни 2010 г., и възстановяване на получените суми от юли 2009 г. до май 2010 г.

В подкрепа на жалбата си жалбоподателят излага две правни основания.

1.

Първото правно основание е изведено от нарушение на правни норми, нарушение на Правилника за разноските и надбавките на членовете на Европейския парламент, както и нарушение на член 12 от Regolamento per gli assegni vitalizi dei deputati italiani [Правилник за пожизнените надбавки на италианските членове на ЕП].

В това отношение се посочва нарушение на член 12, параграф 2а, буква v) от Regolamento per gli assegni vitalizi dei deputati italiani, към който препраща Правилникът за разноските и надбавките на членовете на Европейския парламент, доколкото е посочен неправилно като основание за спиране на плащането на пенсия поради длъжността председател на пристанищна администрация на Венеция.

Освен това се посочва, че длъжността председател на пристанищна администрация на Венеция не е включена в приложното поле на разпоредбата на член 12, параграф 2а, буква v) от Regolamento [per gli assegni vitalizi dei deputati italiani], тъй като, както се признава от Съда в решение от 10 октомври 2014 г. (C-270/13), посочената длъжност е експертна и се основава единствено на доказани професионални компетенции на кандидата в областта на икономиката и транспорта, като е освободена от всякаква политическа връзка, не е свързана с правителствени назначения от политически характер и не предполага осъществяване на политически функции.

2.

Второто правно основание, изведено от нарушение на Договорите и правните норми, нарушение на членове 4 ДЕС, 6 ДЕС и 15 ДЕС, нарушение на член 1 от Протокола към Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи (ЕКЗПЧ) относно защитата на правото на собственост, нарушение на принципа за защита на оправданите правни очаквания, както и нарушение на принципа за добросъвестност.

В това отношение се посочва нарушение на членове 4 ДЕС и 13 ДЕС, които възлагат на Европейския парламент, наравно с останалите институции, задължение за закрила на оправданите правни очаквания от положения, породени в сферата на общностното право за всеки от съставляващите го субекти.

Посочва се също така нарушение на принципите за защита на оправданите правни очаквания и добросъвестност — общи и основни принципи на правото на Съюза, признати и утвърдени в самата практика на Съда на Европейския съюз, който винаги налага зачитането им при възстановяване на суми, платени на добросъвестни физически лица.

На последно място се посочва нарушение на член 1 от Протокола към ЕКЗПЧ относно защитата на правото на собственост, към който препраща член 6 ДЕС и която има същата правна сила като Договорите, който член възлага задължение за защита на оправданите правни очаквания, породени у физически лица относно съществуването на право на вземане и правомерното му събиране.