Дело T‑70/15

(публикувани откъси)

Trajektna luka Split d.d.

срещу

Европейска комисия

„Конкуренция — Злоупотреба с господстващо положение — Решение, с което се установява нарушение на член 102 ДФЕС — Определяне от пристанищната администрация в Сплит на максимални равнища на тарифите за пристанищни услуги за вътрешен трафик — Отхвърляне на жалба — Разглеждане на случая от орган по конкуренция на държава членка — Липса на интерес за Съюза“

Резюме — Решение на Общия съд (седми състав) от 30 септември 2016 г.

  1. Конкуренция — Административно производство — Решение на Комисията за прекратяване на преписката по жалба, която вече е разгледана и отхвърлена от национален орган по конкуренция по съображения за приоритет — Допустимост — Условия

    (членове 101 ДФЕС и 102 ДФЕС; член 13, параграф 2 от Регламент № 1/2003 на Съвета)

  2. Конкуренция — Разпределяне на правомощията между Комисията и националните органи по конкуренция — Решение на национален орган по конкуренция, с което е отхвърлена жалба — Съдебен контрол — Компетентност на националните юрисдикции

    (членове 101 ДФЕС и 102 ДФЕС; член 13, параграф 2 от Регламент № 1/2003 на Съвета)

  3. Присъединяване на нови държави членки към Европейския съюз — Хърватия — Способност на националните юрисдикции да прилагат правото на Съюза

  1.  Член 13, параграф 2 от Регламент № 1/2003, както и всички разпоредби от посочения регламент се отнася до случаите, в които се прилагат членове 101 ДФЕС и 102 ДФЕС. Следователно Комисията може да отхвърли жалба въз основа на тази разпоредба само ако жалбата е била разгледана с оглед на правото на Съюза в областта на конкуренцията.

    При това положение, ако в някое от решенията си национален орган по конкуренция се е произнесъл само с оглед на националното право в областта на конкуренцията, разпоредбите на член 13, параграф 2 от Регламент № 1/2003 не могат да се използват и съответно не са приложими.

    (вж. т. 26—29)

  2.  Евентуално пострадалите от нарушение икономически оператори не могат да разглеждат Комисията като апелативен орган, който може да отмени решенията на национален орган, отхвърлил жалбата им. Всъщност контролът върху решенията на органите по конкуренция на държавите членки е само в прерогативите на националните юрисдикции, които изпълняват съществена функция при прилагането на правилата на Съюза в областта на конкуренцията.

    (вж. т. 34)

  3.  Република Хърватия се е присъединила към Съюза едва след като е изпълнила определените от Европейския съвет в Копенхаген (Дания) на 21 и 22 юни 1993 г. политически и икономически критерии и задължения на кандидатстващите за присъединяване държави. Тези критерии изискват от държавата кандидат именно да може да изпълнява задълженията, произтичащи от присъединяването, и по-специално да бъде способна да приложи ефективно правилата, нормите и политиките, формиращи правната рамка на Съюза. Поради това способността на хърватските юрисдикции да прилагат правото на Съюза по принцип не може да се поставя под въпрос.

    (вж. т. 53 и 54)