Дело C‑597/13 P

Total SA

срещу

Европейска комисия

„Обжалване — Конкуренция — Картели — Пазар на парафинови восъци — Пазар на суров парафин — Нарушение, извършено от дъщерно дружество, притежавано изцяло от дружество майка — Презумпция за решаващо влияние, упражнявано от дружеството майка върху дъщерното дружество — Отговорност на дружеството майка, произтичаща единствено от неправомерното поведение на дъщерното му дружество — Съдебно решение, с което се намалява размерът на глобата, наложена на дъщерното дружество — Последици за правното положение на дружеството майка“

Резюме — Решение на Съда (пети състав) от 17 септември 2015 г.

  1. Обжалване — Основания — Основание, изложено за първи път в производството по обжалване пред Съда или Общия съд — Недопустимост

    (член 256, параграф 1, втора алинея ДФЕС; член 58 от Статута на Съда)

  2. Конкуренция — Глоби — Солидарна отговорност за плащането — Обхват — Отговорност на дружеството майка за неправомерното поведение на неговото дъщерно дружество — Подаване от дружеството майка и дъщерното му дружество на паралелни жалби с еднакъв предмет срещу решението, с което им се налага глоба — Намаляване на размера на глобата, наложена на дъщерното дружество — Дружество майка, което по принцип трябва да се ползва от намаляването на отговорността на дъщерното му дружество, за която дружеството майка е понесло отговорност

    (член 81, параграф 1 ЕО)

  1.  В производството по обжалване правомощията на Съда по принцип се свеждат до преценка на правното разрешение, дадено във връзка с обсъдените основания пред съдилищата, които се произнасят по съществото на спора. Поради това частта от основание, с която на етапа на производството по обжалване се въвежда нов довод — с който се оспорва правилността на мотивите в решението, обжалвано пред произнасящите се по съществото на спора съдилища, вместо основателността на анализа на последните — е недопустима.

    (вж. т. 21 и 22)

  2.  Когато отговорността на дружеството майка е изцяло производна от отговорността на дъщерното му дружество и същевременно никакъв друг фактор не индивидуализира поведението, за което се търси отговорност от дружеството майка, отговорността на последното не може да надхвърля отговорността на дъщерното му дружество.

    Съответно, ако дружеството майка и дъщерното дружество подадат паралелни жалби с еднакъв предмет срещу решение на Комисията, с което на дружеството майка се вменява отговорността за неправомерното поведение на дъщерното му дружество и на посочените дружества съвместно и солидарно се налага глоба, дружеството майка, чиято отговорност е изцяло производна от отговорността на дъщерното му дружество, по принцип трябва да се ползва от намаляването на отговорността на дъщерното му дружество, за която дружеството майка е понесло отговорност.

    (вж. т. 37—39 и 41)