|
9.5.2008 |
BG |
Официален вестник на Европейския съюз |
C 116/22 |
Жалба, подадена на 18 февруари 2008 г. — Dow Chemical/Комисия
(Дело T-77/08)
(2008/C 116/41)
Език на производството: английски
Страни
Жалбоподател: The Dow Chemical Company (Midland, Съединени щати) (представители: D. Schroeder и T. Graf, lawyers)
Ответник: Комисия на Европейските общности
Искания на жалбоподателя
|
— |
да се отмени решението в частта му, която се отнася до жалбоподателя, |
|
— |
при условията на евентуалност, значително да се намали глобата му, и |
|
— |
да се осъди Комисията да заплати съдебните разноски, както и другите разходи на жалбоподателя във връзка с делото. |
Правни основания и основни доводи
Жалбоподателят иска частична отмяна на Решение С(2007) 5910 — окончателен на Комисията от 5 декември 2007 г. (преписка COMP/F/38.629 — Хлоропренова гума), с което Комисията приема, че жалбоподателят заедно с други предприятия е нарушил член 81 ЕО и член 53 от Споразумението за Европейското икономическо пространство, като е участвал в едно продължаващо споразумение и/или съгласувана практика в сектора на хлоропреновата гума.
В подкрепа на исканията си жалбоподателят твърди, че като го е приела за отговорен за нарушението на съвместното предприятие DuPont Dow Elastomers, Комисията е допуснала явна грешка в преценката на фактите, както и грешка при прилагането на правото. Според жалбоподателя Комисията не е взела предвид факта, че жалбоподателят упражнява решаващо влияние върху DuPont Dow Elastomers. Освен това жалбоподателят поддържа, че с DuPont Dow Elastomers не образуват единен стопански субект.
По-нататък жалбоподателят изтъква, че Комисията е допуснала явна грешка в преценката на фактите и грешка при прилагането на правото и не е мотивирала надлежно решението си, доколкото:
|
— |
е използвала коефициент за продължителност 6,5, макар че продължителността на нарушението е само шест години и един месец, |
|
— |
увеличила е основния размер на глобата на жалбоподателя с 10 % за осигуряване на достатъчен възпиращ ефект, и |
|
— |
е отказала да предостави на жалбоподателя максималното намаление за съдействие от 30 %. |