Дело C-376/07

Staatssecretaris van Financiën

срещу

Kamino International Logistics BV

(Преюдициално запитване, отправено от Hoge Raad der Nederlanden)

„Обща митническа тарифа — Комбинирана номенклатура — Тарифно класиране — Монитори от тип индикатори с течни кристали (LCD), оборудвани с конектори за SUB-D, DVI-D, USB, S-видео и композитен видеосигнал — Позиция 8471 — Позиция 8528 — Регламент (ЕО) № 754/2004“

Заключение на генералния адвокат г-н P. Mengozzi, представено на 10 септември 2008 г.   I ‐ 1171

Решение на Съда (трети състав) от 19 февруари 2009 г.   I ‐ 1196

Резюме на решението

  1. Обща митническа тарифа — Тарифни позиции — Монитори, които могат да предават сигнали от автоматична машина за обработка на информацията или от друг източник

    (приложение I към Регламент № 2658/87 на Съвета; Регламент № 1789/2003 на Комисията)

  2. Обща митническа тарифа — Тарифни позиции — Монитори, които могат да предават сигнали от автоматична машина за обработка на информацията или от друг източник

    (приложение I към Регламент № 2658/87 на Съвета)

  3. Обща митническа тарифа — Тарифни позиции — Монитори, които могат да предават сигнали от автоматична машина за обработка на информацията или от друг източник — Прилагане по аналогия на Регламент № 754/2004 относно класирането — Условия — Достатъчно сходство на стоките — Липса

    (приложение I към Регламент № 2658/87 на Съвета; Регламент № 754/2004 на Комисията)

  1.  Класирането на монитори от тип LCD, оборудвани с конектори за SUB-D, DVI-D, USB, S-видео и композитен видеосигнал, в подпозиция 84716090, като единици от вида, използван „главно“ в автоматичните системи за обработка на информация по смисъла на забележка 5, Б, буква а) от глава 84 от Комбинираната номенклатура, съставляваща приложение I към Регламент № 2658/87 относно тарифната и статистическа номенклатура и Общата митническа тарифа, изменена с Регламент № 1789/2003, не е изключено единствено поради обстоятелството, че те могат да възпроизвеждат сигнали, произхождащи както от автоматична машина за обработка на информация, така и от други източници.

    В това отношение, на първо място, от забележка 5, Д следва, че „самостоятелна функция, различна от обработката на информация“, изпълняват само устройствата, които включват машина за автоматична обработка на информация или работят свързани с такава машина и чиято функция не спада към обработката на информация. Посочените монитори обаче освен функцията си на възпроизвеждане на образи, произхождащи от устройства като конзоли за ръчни видеоигри, видеочетци или DVD четци, която не спада към обработката на информация, осигуряват и възпроизвеждането на сигнали, произхождащи от автоматични машини за обработка на информация.

    На второ място, макар за целите на класирането им в подпозиция 84716090 посочените монитори да не са от вида, използван изключително в автоматичните системи за обработка на информация, тъй като могат да се свържат с централната единица за обработка на информацията, да получават данни във форма, използвана от системата, и да възпроизвеждат сигнали, произхождащи от други източници, тълкуване на обяснителна забележка 5, Б, буква а) от глава 84 от Комбинираната номенклатура в смисъл, че само възможността разглежданите монитори да възпроизвеждат образи, произхождащи от източници, различни от автоматична машина за обработка на информация, изключва класирането им в позиция 8471, би било равнозначно на премахване на термина „главно“ от текста на тази забележка.

    На последно място, ако се тълкуват в смисъл, че изключват класирането в подпозиция 84716090 на всички монитори, които могат да възпроизвеждат сигнали с произход както от автоматична машина за обработка на информация, така и от други източници, обяснителните бележки относно подпозиция 8471 от Хармонизираната система биха изменили и в частност ограничили обхвата на забележка 5, Б, буква а) от глава 84. При това положение, дори да се допусне, че обяснителните бележки към Комбинираната номенклатура относно подпозиция 84716090 и обяснителните бележки по отношение на позиция 8471 от Хармонизираната система трябва да се тълкуват в този смисъл, те не трябва да се прилагат, тъй като това тълкуване не е в съответствие със забележка 5, Б, буква а) от глава 84 от Комбинираната номенклатура.

    (вж. точки 39—46, 49—51; точка 1 от диспозитива)

  2.  За да определят дали монитори от тип LCD, оборудвани с конектори за SUB-D, DVI-D, USB, S-видео и композитен видеосигнал, са единици от вида, използван главно в автоматична система за обработка на информация, националните органи, включително юрисдикциите, трябва да използват насоките, съдържащи се в обяснителните бележки относно позиция 8471 от Хармонизираната система, установена с Международната конвенция по Хармонизираната система за описание и кодиране на стоките, сключена в Брюксел на 14 юни 1983 г., и протокола за изменението ѝ от , по-специално в точки 1—5 от частта на глава I, D, посветена на единиците индикатори на автоматични машини за обработка на информация. В това отношение броят и видът на конекторите, с които са оборудвани такива монитори, не могат сами по себе си да представляват определящи критерии за тарифното класиране и за целите на последното следва да се преценят по отношение и на други критерии и с оглед на характерните особености и обективните свойства на тези монитори, както степента, в която те могат да изпълняват повече функции, така и нивото на ефективност, което достигат при изпълнението на тези функции, като се използват обяснителните бележки към позиция 8471 от Хармонизираната система

    (вж. точки 57, 59 и 61; точка 2 от диспозитива)

  3.  Регламент № 754/2004 относно класирането на определени стоки в Комбинираната номенклатура не се прилага за целите на тарифното класиране на монитори от тип LCD, оборудвани с конектори за SUB-D, DVI-D, USB, S-видео и композитен видеосигнал. Всъщност, макар прилагането по аналогия на регламент относно класирането по отношение на стоки, които са подобни на посочените в този регламент, да спомага за непротиворечиво тълкуване на Комбинираната номенклатура, както и за равно третиране на операторите, в такава хипотеза е необходимо също подлежащите на класиране стоки и стоките, посочени в Регламента относно класирането, да са достатъчно сходни. Посочените монитори от тип LCD обаче не са идентични от технологична гледна точка на стоките, чието класиране е уредено с Регламент № 754/2004, отнасящ се до плазмените екрани, които се различават също така по размерите си и по разделителната си способност.

    (вж. точки 64—70; точка 3 от диспозитива)