Дело C-77/05

Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия

срещу

Съвет на Европейския съюз

„Регламент (ЕО) № 2007/2004 — Създаване на Европейска агенция за управление на оперативното сътрудничество по външните граници на държавите — членки на Европейския съюз — Действителност“

Заключение на генералния адвокат г-жа V. Trstenjak, представено на 10 юли 2007 г.   I - 11462

Решение на Съда (голям състав) от 18 декември 2007 г.   I - 11501

Резюме на решението

  1. Европейски съюз — Полицейско и съдебно сътрудничество по наказателноправни въпроси — Протокол относно включването на достиженията на правото от Шенген — Член 5, параграф 1, втора алинея — Приложно поле

    (член 4 и член 5, параграф 1, втора алинея от Протокола за включване на достиженията на правото от Шенген в рамките на Европейския съюз)

  2. Визи, убежище, имиграция — Преминаване на външните граници на държавите-членки — Общи правила относно стандартите и процедурите за контрол

    (член 5, параграф 1, първа алинея от Протокола за включване на достиженията на правото от Шенген в рамките на Европейския съюз; съображения 1, 2 и 3, член 1, параграфи 1 и 2 и член 2 от Регламент № 2007/2004 на Съвета)

  1.  Член 5, параграф 1, втора алинея от Протокола за включване на достиженията на правото от Шенген в рамките на Европейския съюз трябва да се разглежда като предвиден да се прилага само за предложенията и инициативите, основаващи се на област от достиженията на правото от Шенген, в която Обединеното кралство и/или Ирландия са допуснати да участват на основание на член 4 от същия протокол.

    (вж. точка 68)

  2.  Контролът на лица по външните граници на държавите-членки и следователно ефективното прилагане на общите правила относно стандартите и процедурите за този контрол трябва да бъдат разглеждани като елементи, които спадат към достиженията на правото от Шенген по смисъла на член 5, параграф 1, първа алинея от Протокола за включване на достиженията на правото от Шенген в рамките на Европейския съюз.

    Ето защо Регламент № 2007/2004 за създаване на Европейска агенция за управление на оперативното сътрудничество по външните граници на държавите-членки на Европейския съюз, чиито цел и съдържание са насочени към подобряване на споменатия контрол, трябва да се счита за мярка, основаваща се на посочените достижения на правото. Всъщност, от една страна, от първите три съображения от този регламент, както и от член 1, параграфи 1 и 2 от него е видно, че той е насочен към подобряване на интегрираното управление на външните граници, както и към улесняване и по-ефективно прилагане на общите правила относно стандартите и процедурите за извършване на контрол по тези граници. От друга страна, както е видно от съображение 3 и от член 2 от този регламент, създадената от него агенция има за задача по-специално да координира оперативното сътрудничество между държавите-членки в областта на управлението на външните граници, да подкрепя държавите-членки за обучението на националните граничари и да предоставя на споменатите държави засилена техническа и оперативна помощ по външните граници при обстоятелства, които го налагат.

    Общите правила, на които се позовава Регламент № 2007/2004 и които трябва да бъдат прилагани в рамките на интегрираното управление на външните граници, са залегнали в общия наръчник, приет от създадения съгласно Конвенцията за прилагане на Споразумението от Шенген (КПСШ) изпълнителен комитет, който е изработен с оглед прилагането на разпоредбите на дял ІІ, глава ІІ от КПСШ, озаглавена „Преминаване на външните граници“, и който представлява част от достиженията на правото от Шенген, посочени в член 1 от Шенгенския протокол.

    (вж. точки 79—82 и 84—85)