Страсбург, 11.2.2025

COM(2025) 45 final

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

Работна програма на Комисията за 2025 г.









Заедно напред: По-решителен, опростен и експедитивен Съюз


„Най-големите предизвикателства на нашето време — като се започне от сигурността и изменението на климата и се стигне до конкурентоспособността — могат да бъдат решени само чрез съвместни действия. В този контекст вярвам, че Европа трябва да избере най-добрия вариант, с който разполага: Съюза.“ — Председателят Урсула фон дер Лайен, 18 юли 2024 г.

1.Към силна и обединена Европа

В тези времена на голяма нестабилност и големи очаквания за европейците решенията, които нашият Съюз ще вземе тази година, най-вероятно ще зададат облика на Европа за десетилетия напред. Рекорден брой гласоподаватели споменаха нестабилността и несигурността, пред която е изправена Европа, по време на изборите за Европейски парламент през миналия юни. Това е знак за мащаба на предизвикателствата на нашето поколение, но показва също така как един по-решителен, опростен и експедитивен Съюз, който привежда в действие своя размер, мощ и ценности, може да постигне реална промяна в живота на хората — да ги подкрепя в настоящето и да подготви по-сигурно, благополучно и здраво бъдеще за идните поколения.

Настоящата работна програма се приема на фона на редица взаимносвързани предизвикателства. Конкурентоспособността на европейската икономика трябва да бъде укрепена в контекста на все по-голяма икономическа конкуренция и заплаха за основания на правила ред. Европейските предприятия днес се борят с предизвикателства като нелоялна конкуренция, високи разходи за енергия, недостиг на работна ръка и умения и пречки пред достъпа до капитал и пред постигането на дългосрочната цел на Европа да се превърне в първия неутрален по отношение на климата континент до 2050 г. и ние трябва да премахнем структурните спирачки за конкурентоспособността на ЕС. Предприятията и гражданите искат по-прости за изпълнение правила и действия, позволяващи по-бързо осъществяване на промени.

Геополитическата нестабилност и агресивната война на Русия срещу Украйна значително промениха обстановката по отношение на сигурността в Европа. Незаконната миграция продължава да буди загриженост и хората трябва да имат доверие в способността на своите правителства и институции ефективно да управляват ситуацията, като същевременно признават необходимостта от справяне с недостига на умения чрез трудова миграция. Изменението на климата оказва явно и все по-тежко въздействие върху ежедневието на гражданите и предприятията в цяла Европа, както е видно от многобройните екстремни метеорологични явления, от които нашият континент пострада през последните години. Трябва да укрепим нашите общества и да поддържаме нашето качество на живот — от продоволствената и енергийната сигурност до природната среда. Основополагащите ценности на нашия Съюз, включително нашата демокрация, са обект на атаки и са налице неоспорими доказателства за организирана чуждестранна намеса.

Всичко това потвърждава, че предизвикателствата пред Европа са твърде големи, за да се справим с тях поотделно. Възможностите пред нас също са твърде мащабни, за да се възползваме от тях поединично. Само един силен и обединен Съюз може да гарантира, че Европа продължава да постига резултати на своя територия и да упражнява своите интереси и влияние по света. Единството ни позволява да защитаваме европейските ценности, да насърчаваме демокрацията, солидарността и равенството и да гарантираме социална справедливост за всеки един от нашите граждани.

Това е движещата сила зад тази първа работна програма на новия състав на Комисията. Въз основа на политическите насоки и писмата за определяне на ресора, изпратени от председателя Урсула фон дер Лайен до всеки от членовете на колегиума, в работната програма се очертават основните инициативи, които Комисията ще предприеме през първата година от своя мандат. Програмата е съсредоточена върху решителни действия за укрепване на нашата сигурност, просперитет и демокрация и за решаване на най-важните за европейците въпроси. Отразена е необходимостта, изразена както от гражданите, така и от предприятията, Европа да действа и взаимодейства по-експедитивно и опростено и да осигурява възможно най-бързо въздействие на своите предложения в подкрепа на хората и на социалната пазарна икономика.

Необходимостта от стимулиране на инвестициите в нашите приоритети ще бъде взета предвид в работата на всички членове на колегиума, а предложението за нов дългосрочен бюджет ще осигури рамката за постигане на тази цел. Ще предприемем стъпки, за да се подготвим за по-голям Съюз и да увеличим усилията за подкрепа на страните кандидатки през целия основан на заслуги процес на присъединяване. Конфликтите и сътресенията в днешния свят ни накараха да осъзнаем по-ясно, че един по-голям Съюз означава по-силен Съюз, както и по-сигурен континент, по-конкурентоспособен пазар и по-стабилна европейска демокрация.

2.Опростяване на правилата и ефективно изпълнение

ЕС отдавна е център на промишлеността и иновациите с отличителна социална пазарна икономика. За да се засилят конкурентоспособността, благоденствието и устойчивостта в ЕС, в съобщение, придружаващо настоящата работна програма, са изложени визията и инструментите за програма за изпълнение и опростяване. Чрез изграждането на силни партньорства с предприятията и заинтересованите страни ще разгледаме начина на изготвяне и прилагане на нашето законодателство, за да рационализираме нормативните изисквания и да изпълняваме политиките по-ефективно. Това ще бъде от полза преди всичко за малките и средните предприятия (МСП).

В настоящата работна програма е представен първият набор от предложения „Омнибус“, с които се опростяват различни законодателни актове, както и рекорден брой инициативи, посветени предимно на опростяването. Те ще допринесат за постигане на целта за намаляване на административната тежест с поне 25 % като цяло и поне 35 % за МСП. Работната програма включва и годишен план за оценки и проверки за пригодност, за да се гарантира непрекъснатост на процеса на опростяване и намаляване на тежестта.

Предложенията „Омнибус“, приети на следващи етапи, ще бъдат насочени към приоритетните сектори, посочени от заинтересованите страни и изтъкнати в доклада на Марио Драги. Предложенията ще съсредоточат усилията за осигуряване на съгласуваност, набиране на скорост, а оттам и максимално опростяване, чрез премахване на негативните ефекти от взаимодействия между различни законодателни актове. По-специално Комисията ще предложи рационализиране и опростяване на отчитането във връзка с устойчивостта, дължимата грижа във връзка с устойчивостта и таксономията и ще създаде нова категория малки дружества със средна пазарна капитализация, за които има специално адаптирани изисквания. Други мерки ще улеснят изпълнението на програмата InvestEU и Европейския фонд за стратегически инвестиции, включително чрез опростяване на отчитането и стимулиране на инвестициите.

Ще ускорим създаването на цифрова регулаторна среда и ще предложим премахване на неефективните изисквания за използване на хартиени формати в законодателството за продуктите и изграждане на полезни взаимодействия и съгласуваност в сферата на защитата на данните и правилата за киберсигурност. С мерките за опростяване по отношение на общата селскостопанска политика и други области на политиката, засягащи земеделските стопани, допълнително ще се разгледат източниците на сложност и прекомерна административна тежест за държавната администрация и земеделските стопани. Ще бъдат проучени допълнителни предложения за опростяване, включително евентуален пакет „Омнибус“ в областта на отбраната, за да се подпомогне постигането на инвестиционните цели, които ще бъдат определени в бялата книга, и да се даде възможност на новаторските дружества да процъфтяват.

В допълнение към предложенията „Омнибус“, други инициативи са насочени към опростяване на законодателството с цел да се рационализират изискванията за издаване на разрешения, разрешителни и отчетност и да се улеснят инвестициите в Европа. Това включва например Акта за механизъм за ускоряване на промишлената декарбонизация, с който ще бъдат подкрепени енергоемките отрасли.

Годишният план за оценки и проверки за пригодност ще ни позволи да насочим критичен поглед към потенциала за опростяване, консолидиране и кодифициране на достиженията на правото на ЕС и да намерим възможности за ограничаване на разходите като част от нашите стрес тестове. Оценката на програмите и фондовете по многогодишната финансова рамка ще бъде допълнителна възможност да потърсим начини за намаляване на тежестта, свързана с финансовите програми на ЕС.

Освен опростяването, ефективното изпълнение на законите и политиките на ЕС е от решаващо значение, за да се гарантира, че те функционират правилно. Комисията ще си сътрудничи с Европейския парламент, Съвета, органите на държавите членки на всички равнища и заинтересованите страни за справяне със свръхрегулирането, опростяване на правилата и по-ефективно изпълнение на политиките. Това ще изисква от всички институции силно да се ангажират с амбициозната програма за изпълнение и опростяване.

За да се насърчи чувство на обща ангажираност от страна на всички институции за по-доброто изпълнение на правилата и политиките, всеки член на Комисията ще представя на съответните комисии на Европейския парламент и състави на Съвета годишен доклад за напредъка по прилагането и изпълнението.

Взаимодействието със заинтересованите страни и практикуващите специалисти ще бъде крайъгълен камък на подхода на Комисията към успешно прилагане на правилата на ЕС. Редовни диалози за изпълнението между комисарите и заинтересованите страни ще предоставят възможности за оценка на напредъка, набелязване на области, които се нуждаят от внимание, и събиране на обратна информация за това кои действия дават резултат и кои не.

Когато превантивните мерки и сътрудничеството с държавите членки са недостатъчни, за да се избегне нарушение на правото на ЕС, Комисията ще продължи непоколебимо да започва производства за установяване на нарушение. С над 1500 текущи производства за установяване на нарушение, тази дейност продължава да бъде от решаващо значение, за да се гарантира еднаквото прилагане и изпълнение на правото на ЕС във всички държави членки.

3.Изпълнение на нашия план за европейска сила и единство

3.1.Нов план за устойчив просперитет и конкурентоспособност на Европа

Европа от край време е център на промишлеността, иновациите и предприемачеството и може да се похвали с изследователи и университети от световна класа, процъфтяващи малки предприятия и стабилна правна рамка. Въпреки това световната надпревара за постигане на неутралност по отношение на климата и за поемане на водачеството при разработването на технологиите, които ще оформят световната икономика през следващите десетилетия, поставя значителни предизвикателства. Структурни проблеми продължават да възпрепятстват конкурентоспособността на Европа, като предприятията са изправени пред нестабилна глобална среда, характеризираща се с нелоялна конкуренция, уязвими вериги на доставки, нарастващи разходи за енергия, недостиг на работна ръка и умения и ограничен достъп до капитал. В лицето на тези предизвикателства компасът за конкурентоспособността ще направлява усилията ни през целия мандат с цел да повишим конкурентоспособността на Европа — един от главните приоритети за настоящата Комисия.

Единният европейски пазар ще бъде в основата на бъдещата ни конкурентоспособност. Той е едно от най-големите постижения на ЕС и подхранва икономическия растеж и улеснява ежедневните дейности на европейските предприятия и потребители. Със стратегията за единния пазар ще представим нова хоризонтална стратегия за модернизиран единен пазар. Така ще очертаем ясен път към едно все по-лесно трансгранично предоставяне на услуги и стоки. В стратегията ще се разгледа и пълното прилагане на съществуващите правила и премахването на пречките с цел увеличаване на потенциала на конкурентоспособните предприятия в ЕС. За силен единен пазар се изисква и справедлива и ефективна трудова мобилност в рамките на Съюза. Същевременно ранната и постепенна интеграция на страните кандидатки в части от единния пазар ще укрепи европейските вериги за създаване на стойност и ще улесни процеса на сближаване.

Ще се съсредоточим по-специално върху разрешаването на проблемите, засягащи стартиращите и разрастващите се предприятия в ЕС, включително във връзка с достъпа до финансиране и инфраструктура, навлизането на нови пазари, получаването на данни и привличането на необходимите таланти. Тези усилия ще подготвят почвата за законодателен акт за иновациите, който Комисията ще предложи по-късно през този мандат. За да помогне на новаторските дружества да инвестират и да извършват дейност на единния пазар, без да се сблъскват с 27 различни правни режима, Комисията ще работи за 28-и правен режим с цел опростяване на приложимите правила и намаляване на разходите при неуспех, включително всички съответни аспекти на дружественото право, несъстоятелността, трудовото и данъчното право.

В основата на нашия план за сътрудничество за декарбонизация, устойчивост и конкурентоспособност е Пактът за чиста промишленост. Тази инициатива ще очертае нашите неотложни краткосрочни стратегии за подкрепа и създаване на оптимални условия за промишлеността да си възвърне конкурентоспособността докато се декарбонизира. Инициативата ще помогне на Европа да постигне целите на Европейския зелен пакт, като същевременно подобри достъпа до енергия на достъпни цени, създаде водещи пазари и стимулира търсенето и предлагането на кръгови материали, продукти и услуги, и укрепи икономическата сигурност. Успоредно с това ще предложим план за действие, за да направим енергията по-достъпна за Европа и да дадем тласък на Пакта за чиста промишленост. Ще разработим и нова рамка за държавната помощ, за да ускорим внедряването на енергията от възобновяеми източници, да засилим декарбонизацията на промишлеността и да осигурим достатъчен производствен капацитет за чисти технологии. Ще засилим и инвестициите в чиста енергия, включително чрез отключване на частен капитал.

Тези усилия ще бъдат свързани с всеобхватен набор от мерки за енергийна интеграция, насочени към нуждата на Европа от модернизирана и цифровизирана мрежова инфраструктура, със специален акцент върху електроенергийната мрежа. Ще проучим методите за декарбонизация на европейските отоплителни и охладителни системи и за ангажиране на гражданите и общностите като ключови участници в енергийния преход. Също така ще приемем пътна карта за прекратяване на вноса на енергийни ресурси от Русия с цел допълнително намаляване на нашите зависимости и пълно спиране на вноса на енергия от Русия. Комисията също така ще представи Примерна ядрена програма за 2025 г., както и стратегически план за европейския промишлен алианс за малки модулни реактори в подкрепа на ускоряването на тяхното разработване и внедряване.

Една от целите на Пакта за чиста промишленост ще бъде засилване на устойчивостта и кръговия характер на ключови промишлени отрасли в Европа, като същевременно се улеснява администрацията и се намаляват разходите за спазване на нормативните изисквания с цел повишаване на конкурентоспособността. Пакет за химическата промишленост на ЕС ще повиши нейната конкурентоспособност и ще осигури опростен режим за регистрацията, оценката и разрешаването на химикали и яснота относно „вечните химикали“. Целенасоченото преразглеждане на правилата на ЕС относно химикалите (REACH) ще допринесе за опростяване на правилата за химическата промишленост, без да се правят компромиси с безопасността и опазването на околната среда.

За да се улесни така необходимият достъп до инвестиции и възможности за финансиране, съюзът на спестяванията и инвестициите ще предостави общ план за мерки за създаване на истински вътрешен пазар на капитали в помощ на финансовите институции да постигнат мащаб и да станат по-конкурентоспособни на световния пазар, като същевременно се допринася значително за посрещането на безпрецедентните нужди на ЕС от финансиране. Планът ще включва преглед на рамката за секюритизация, предназначена да стимулира частното финансиране и да засилва конкурентоспособността. Освен това с инструмента за координация на конкурентоспособността, допълващ европейския семестър, ще съгласуваме реформите и инвестициите, както частни, така и публични, на национално равнище и на равнището на ЕС, за да постигнем по-добри резултати по нашите политически приоритети.

Пактът за чиста промишленост ще върви ръка за ръка и с предложената цел за намаляване на емисиите с 90 % до 2040 г., която предстои да бъде заложена в нашия Европейски закон за климата. Преди срещата на COP30 в Белем, Бразилия, през ноември 2025 г., ще очертаем нашата глобална визия за климата и енергетиката.

Комисията ще се стреми да използва европейските науки за живота, за да стимулира иновациите в биотехнологии, обединява ресурси, премахва регулаторните пречки, използва пълния потенциал на данните и изкуствения интелект (ИИ) и засилва внедряването. Въз основа на това ноу-хау една процъфтяваща биоикономика ще бъде от ключово значение за запазване на водещите позиции на промишлеността на ЕС и за повишаване на устойчивостта на нашите промишлени отрасли спрямо предизвикателствата, свързани с изменението на климата, загубата на биологично разнообразие и замърсяването. Стратегията за биоикономика ще насърчи по-кръгово и по-устойчиво производство, използване и потребление на биологични ресурси за храни, материали, енергия и услуги.

Гръбнакът на една процъфтяваща икономика и силна промишленост ще бъде добре функционираща, ориентирана към бъдещето и устойчива транспортна система, която позволява безпроблемното транспортиране на продукти през граница при пълна съвместимост между различните видове транспорт. Комисията ще представи План за инвестиции за устойчив транспорт — стратегическа рамка за подкрепа на производството и разпространението на устойчиви транспортни горива. Тя ще включва мерки в подкрепа на ускореното разгръщане на инфраструктура за зареждане с електроенергия и презареждане с гориво и специални партньорства за екологосъобразни инвестиции и търговия с трети държави в областта на възобновяемите и нисковъглеродните транспортни горива.

Най-важната предпоставка за процъфтяваща цифрова икономика е надеждна цифрова инфраструктура с висок капацитет. Затова със Законодателния акт за цифровите мрежи ще се създадат възможности за трансгранична експлоатация на мрежите и предоставяне на услуги, ще се повиши конкурентоспособността на промишлеността и ще се подобри координацията на радиочестотния спектър.

Наред с подобрения достъп до данни, подпомогнат от законодателен акт за развитие на компютърните услуги в облак и изкуствения интелект, ще работим за максимално оползотворяване на възможностите, предлагани от изкуствения интелект. Това ще бъде целта на план за действие „Континент на ИИ“, обхващащ фабриките за ИИ, стимулиращи конкурентоспособни екосистеми на ИИ в Европа, както и стратегията за приложен ИИ. Със стратегията на ЕС за квантовите технологии, последвана от Акт за квантовите технологии, ще запазим водещата си позиция в световен мащаб в този сектор от критично значение, ще защитим стратегическите активи, интереси, автономност и сигурност и ще избегнем ситуация на стратегическа зависимост от източници извън ЕС. Стратегията ще ни помогне да изградим собствен капацитет за научни изследвания и разработване на квантови технологии и за производство на устройства и системи въз основа на тях.

С европейския бизнес портфейл ще опростим обмена между предприятия и между предприятия и правителства. Освен че улеснява сигурния обмен на данни, бизнес портфейлът ще създаде нови възможности за стопанска дейност за доставчиците на удостоверителни услуги.

Космическите операции са от решаващо значение за нашата свързана икономика, включително за иновативни услуги като наблюдението на околната среда и климата. За да създадем рамка на ЕС, регулираща поведението на европейските космически оператори и осигуряваща стабилна, предвидима и конкурентоспособна бизнес среда, ще предложим законодателен акт за космическото пространство. В него ще се разгледа и нарастващият проблем с космическите отпадъци и въздействието на космическите дейности върху околната среда. Също така ще предприемем стъпки за по-ефикасно извличане на полза от космическата икономика.

3.2.Нова ера за европейската отбрана и сигурност

Неотдавнашните геополитически събития още веднъж подчертават, че европейската сигурност трябва да бъде защитена, за да се гарантират мирът, стабилността и просперитетът на нашите икономики и общество. Укрепването на готовността за действия при криза и на отбранителната готовност на Европа е неотложен въпрос, като ЕС и неговите държави членки са изправени пред многоизмерни, сложни и трансгранични заплахи и кризи. Агресивната война на Русия срещу Украйна представлява екзистенциална заплаха за европейската сигурност и нашата подкрепа за Украйна не трябва да отслабва. Европа трябва да разполага с необходимите средства, за да се защитава и да възпира потенциалните си противници — не можем да поемем риска да бъдем неподготвени или да разчитаме прекомерно на други. Трябва да изградим истински Съюз за отбрана на ЕС с конкурентоспособна отбранителна промишленост. Европа трябва да инвестира повече, да инвестира по-добре, да инвестира заедно и да инвестира в Европа. Ще работим в тясно сътрудничество с НАТО и други близки партньори и ще стимулираме инвестициите за укрепване на нашата отбранителна промишлена база и инфраструктура с двойно предназначение. Заедно с върховния представител ще представим Бяла книга за бъдещето на европейската отбрана, за да дадем началото на широка консултация относно създаването на рамка на Съюза за нуждите от инвестиции в отбраната и критичните отбранителни способности, както и възможностите за финансиране.

Като се започне от сигурността и икономическата стабилност и се стигне до климата, технологиите и общественото здраве — повече не можем да чакаме кризите да настъпят, за да реагираме на тях. Трябва да осигурим на Европа лостове, с които по-добре да предвижда, предотвратява и да се подготвя за кризи. Предвид появата на нови глобални заплахи и несигурност, често с хибриден характер, Стратегията за Съюза на готовност ще служи като фундамент за един по-силен, по-добре подготвен и по-устойчив Съюз, надграждайки върху специалния доклад на Саули Нинистьо. Тя ще бъде допълнена от действия в подкрепа на медицинските мерки за противодействие на заплахи за общественото здраве и от Стратегия за натрупване на запаси в ЕС, като и двете ще имат за цел да подобрят нашата подготвеност и реакция при трансгранични заплахи. С Акта за критично важните лекарства ще намалим зависимостите по отношение на критично важните лекарства и съставки в случаите, когато има само малко на брой производители или държави доставчици.

С цел да се преодолеят все по-сложните трансгранични заплахи за сигурността, пред които е изправена Европа, новата Европейска стратегия за вътрешна сигурност ще представи всеобхватен набор от действия, благодарение на които да могат да се предвиждат заплахите, и ще укрепи устойчивостта и способностите на ЕС за предотвратяване и реагиране на нови и съществуващи престъпления и заплахи. Директивата за борба с трафика на огнестрелни оръжия ще осигури общи наказателноправни стандарти във връзка с незаконния трафик на огнестрелни оръжия, а новите правила относно прекурсорите на наркотични вещества ще намалят наличността им за незаконното производство на наркотици и ще направят мерките за контрол по-ефективни. За да се справи с променящите се заплахи, Комисията ще представи допълнителни предложения за по-добра защита и укрепване на устойчивостта на физическата и цифровата инфраструктура.  Въз основа на нашия план за действие относно киберсигурността на болниците и доставчиците на здравно обслужване ще спомогнем за увеличаване на капацитета за предотвратяване на киберинциденти в тази изключително чувствителна област. Ще действаме и за по-добра защита на нашата подводна инфраструктура, по-специално телекомуникационните кабели, които са съществен елемент от критичната ни цифрова инфраструктура и все по-често са обект на хибридни заплахи.

Освен ролята си за насърчаване на мобилността, визовата политика на ЕС е и значителен геополитически лост. Ето защо в рамките на визовата ни политика ще работим за утвърждаване на интересите на ЕС в една все по-сложна глобална среда.

Ще увеличим усилията си за прилагане на Пакта за миграцията и убежището. За това се изискват координирани и ефективни действия за осигуряване на твърд и справедлив подход, гарантиращ сигурността на границите на ЕС и по-бързи процедури за предоставяне на убежище и връщане, като същевременно се преодоляват първопричините за миграцията и се гарантира защитата на основните права. Това ще изисква също така тясно и постоянно сътрудничество чрез всеобхватни партньорства с източните и южните съседи, за да се спомогне за предотвратяване на незаконната миграция. Във връзка с това в нашата първа петгодишна Европейска стратегия за миграцията и убежището ще се определи стратегическа и ориентирана към бъдещето рамка за по-нататъшната работа в рамките на пакта, въз основа на всеобхватните национални стратегии в областта на миграцията и убежището на държавите — членки на ЕС. Същевременно трябва да се борим с мрежите за незаконно превеждане през границата, за да предотвратяваме по този начин и по-нататъшни човешки жертви. Нуждаем се и от по-строги и по-ефективни процедури за връщане на лицата без законно право да останат в ЕС, които да допълват работата с нашите трети държави партньори за укрепване на обратното приемане. За да допълним пакта, ще представим нов общ подход към връщанията, с нова законодателна рамка за ускоряване и опростяване на процедурата за връщане, успоредно с работата с партньорите в трети държави за укрепване на обратното приемане. Този нов подход също така ще използва максимално потенциала на цифровизацията.

3.3.Подкрепа за хората, укрепване на нашите общества и на социалния ни модел

Уникалният и високоценен социален модел на Европа е както крайъгълен камък за обществото, така и конкурентно предимство. Настъпилите неотдавна кризи обаче го подложиха на изпитание, като се отразиха на разходите за живот, жилищата и неравенствата. То се изостри допълнително от бързите технологични промени, демографските промени и извършващите се в момента секторните преходи. Ето защо основен акцент на настоящата Комисия ще бъде увеличаването на социалната справедливост. Бранейки нашия социален модел и гарантирайки справедливост в трансформиращата се икономика, можем да стимулираме просперитета, като се възползваме от възможностите, предлагани от екологичния и цифровия преход.

От 2017 г. насам принципите на Европейския стълб на социалните права направляват усилията за справяне с общите предизвикателства в областта на заетостта, уменията и социалните въпроси. Тези принципи бяха въплътени в осезаеми действия чрез специален план за действие с водещи цели за 2030 г. Отреждането на приоритет на по-нататъшното изпълнение е от решаващо значение и ние ще активизираме усилията си чрез нов план за действие за прилагане на Европейския стълб на социалните права.

За да гарантираме справедлив чист, цифров и социален преход и съгласно поетия ангажимент на Срещата на върха на социалните партньори във Вал Дюшес и Тристранната декларация за процъфтяващ европейски социален диалог, заедно с европейските профсъюзи и работодатели ще сключим нов пакт за социален диалог. Същевременно ще продължим да се консултираме със социалните партньори по всички значими за тях въпроси. Настоящата Комисия също така е поела ангажимент допълнително да укрепва участието на младите хора и да гарантира, че гледните точки на младите хора са интегрирани в изготвянето на политиките. Чрез поредица от диалози по политиките с младежта, успоредно с други инициативи, идеите на младите хора ще бъдат взети под внимание при оформянето на политиките на ЕС.

За да се възползваме максимално от културните и творческите индустрии на Европа, които са сред най-динамичните и конкурентоспособни сектори в нашата икономика, ще разработим рамка за използване на потенциала на многобройните измерения на нашата култура и културно наследство.

В един променящ се свят трябва да гарантираме, че всички работници разполагат с образованието и обучението, от които се нуждаят. Съюзът на уменията ще действа за справяне с недостига на умения и работна ръка, като гарантира, че нашите предприятия имат достъп до квалифицираната работна сила, необходима за повишаване на тяхната производителност и конкурентоспособност. Той също така ще гарантира, че нашите системи за образование и обучение разполагат с подходящите инструменти, за да подготвят европейците от всички поколения за бързо променящо се бъдеще чрез висококачествено и приобщаващо образование, обучение и учене през целия живот. Същевременно ще работим за осигуряването на качествени работни места при достойни условия на труд, високи стандарти за здраве и безопасност и колективно договаряне.

Потребителите играят ключова роля в нашата социална пазарна икономика, като допринасят за устойчивия растеж и за един по-конкурентоспособен единен пазар. Неотдавна приети новаторски законодателни актове, като Законодателния акт за цифровите услуги и Акта за цифровите пазари, оказаха положително въздействие върху защитата на потребителите. Трябва обаче да продължим работата си за преодоляване на слабостите, за да защитим уязвимите потребители и осигурим прилагането. Следващата Програма за потребителите за периода 2025—2030 г. ще включва нов план за действие относно потребителите на единния пазар, като гарантира балансиран подход, който защитава потребителите, без прекомерно да обременява предприятията с бюрокрация.

3.4.Запазване на качеството ни на живот: селско стопанство, продоволствена сигурност, вода и природа



Европа се нуждае от сигурни и достъпни доставки на качествени местни храни, които се произвеждат по социално и екологично устойчив начин, предлагат на земеделските стопани справедливи и достатъчни доходи, гарантират дългосрочната конкурентоспособност на европейското селско стопанство и зачитат и опазват природната ни среда.

Въз основа на резултатите от стратегическия диалог относно бъдещето на селското стопанство в ЕС, чрез визия за селското стопанство и храните ще се осигури стабилна рамка за земеделските стопани и ще се очертае пътна карта за ключови стратегически предложения. Визията ще осигури и дългосрочна перспектива за стопанските субекти, включително земеделските стопани, рибарите, МСП и други участници във веригата за доставка на храни.

Океаните и моретата играят важна роля за просперитета, устойчивостта и сигурността на Европа, включително чрез уникалната им способност да регулират климата като най-големия поглътител на въглерод на планетата. Действията за опазване на нашите океани са от жизненоважно значение както днес, така и за бъдещите поколения. Пактът за океаните ще създаде единна референтна рамка за всички свързани с океаните политики и ще заложи всеобхватен подход към океана във всичките му измерения. 

Устойчивото управление на водите е едно от най-големите предизвикателства, пред които сме изправени във връзка с въздействието на изменението на климата. Наводненията и сушите се превръщат в норма, както показаха трагичните събития, засегнали Европа през последните години. Що се отнася до устойчивостта на водните ресурси, ще възприемем подход „от извора до морето“ и ще разгледаме най-разнообразните предизвикателства в нашите региони и сектори, за да гарантираме, че източниците на вода се управляват правилно и се преодоляват недостигът и замърсяването, а така също и за да повишим конкурентоспособността на нашата водна промишленост.

3.5.Защита на нашата демокрация, отстояване на нашите ценности

Демокрацията, върховенството на закона и основните права са основите, върху които стъпва Европейският съюз. Те обаче не могат да се приемат за даденост в днешния фрагментиран и поляризиран свят. Наша споделена отговорност е да браним, защитаваме и утвърждаваме непрекъснато основните ни ценности. Ето защо Комисията ще задълбочи и активизира работата си, за да се справи с предизвикателствата пред нашата демократична система, като утвърждава върховенството на закона във всички държави членки и изгражда приобщаващо общество, позволяващо на всички да разгърнат пълния си потенциал. В това отношение Комисията ще продължи да си взаимодейства с държавите членки в областта на върховенството на закона и ще доразвие годишния мониторингов доклад за върховенството на закона, за да включи аспекти, свързани с единния пазар.

Демокрациите в Европейския съюз и по света са подложени на атака под формата на нарастващ екстремизъм, заплахи срещу журналисти, намеса в избори, разпространение на манипулирането на информация и различни форми на хибридни заплахи. Те се изострят допълнително от цифровизацията, която позволява разпространението на невярна информация с безпрецедентна скорост. Щитът за демокрацията ще се стреми да се справи с променящия се характер на заплахите за нашата демокрация и изборните процеси. Организациите на гражданското общество играят важна роля за защитата на нашите демократични системи и институции и настоящата Комисия ще засили ангажимента си за подкрепа, защита и овластяване на гражданското общество.

Европа постигна исторически напредък по отношение на равенството между половете — от прозрачността на заплащането и баланса между половете в управителните съвети на дружествата до равновесието между професионалния и личния живот и адекватните минимални работни заплати. Трябва обаче да се направи повече. В навечерието на Международния ден на жената за 2025 г., нашият траен ангажимент ще бъде очертан, под формата на права и принципи, в Пътна карта за правата на жените.

Дискриминацията, основана на пол, увреждане, сексуална ориентация или раса, няма място в нашето общество, но за много хора в Европа тя е ежедневие. Ще интегрираме равенството във всички политики и ще представим нови стратегии относно ЛГБТИК и борбата с расизма.

3.6.Европа в света: възползване от нашата мощ и нашите партньорства

В глобален контекст, в който основаният на правила международен ред е подложен на все по-голям натиск, ЕС трябва да бъде по-решителен в преследването на стратегическите си интереси. Това включва защита на нашата търговия и икономическа отвореност, която е ключова за европейския просперитет, както и осигуряване на изчерпателно предлагане от страна на ЕС в цифровата среда. Най-важният ни приоритет ще бъде да подкрепяме Украйна толкова дълго, колкото е необходимо, и да работим за нейната свобода в контекста на агресивната война на Русия. Това ще стане по-специално като се запази курсът към стабилно и сигурно бъдеще за Украйна като част от разширения Съюз.

Бъдещето на региона на Близкия изток и Северна Африка в момента се пренаписва. ЕС трябва да допринесе за този процес и остава ангажиран със справедлив, всеобхватен и траен мир в Близкия изток въз основа на решението за две държави. Ще продължим работата си за постигане на тази цел. ЕС трябва също така да засили сътрудничеството си с Ливан, Йордания, Ирак, Египет и в региона на Червено море и да надгражда върху вече постигнатия напредък чрез стратегическото партньорство между ЕС и Персийския залив. Трябва да изградим ново партньорство със Сирия и да преразгледаме стратегията за Иран.

Пактът за Средиземноморието ще има за цел да засили сътрудничеството в региона и да насърчи взаимноизгодни партньорства и за двата бряга на Средиземно море. Така той ще бъде ориентиран към хората и ще се съсредоточи върху устойчивите инвестиции, икономическата стабилност, създаването на работни места, енергетиката, устойчивото управление на ресурсите, свързаността, сигурността и миграцията и мобилността — въз основа на споделени интереси и общи ценности.

Подобен нов стратегически подход е необходим за региона на Черно море, за да се повишат стабилността и устойчивостта.

Ще работим с Индия като ключов партньор в Азия за изработването на нова стратегическа програма ЕС—Индия. След посещението на колегиума в Индия в началото на неговия мандат тази нова програма ще осигури всеобхватен подход за набелязване на областите от общ стратегически интерес и инициативите, които ще спомогнат да се гарантират тези интереси, в съответствие със съвместните приоритети. 

С преминаването на Global Gateway от етапа на стартиране към етапа на разрастване чрез мобилизирането на частно финансиране за устойчиви инвестиции в държавите партньори, ние се стремим да увеличим капацитета си за стратегически инвестиции в държавите партньори, по-специално чрез определяне на конкретни мерки на политиката, които могат да бъдат приложени на равнището на ЕС за премахване на пречките пред устойчивото финансиране в страните с ниски и средни доходи. Освен това в по-общ политически контекст ще оценим как най-добре да се справим с уязвимостта на държавите и на различните условия, в рамките на настоящите бюджетни наличности и чрез съгласуване на политиките и мобилизиране на всички релевантни съществуващи инструменти.

3.7.Съвместно постигане на резултати и подготовка на Съюза за бъдещето  

През последните пет години Съюзът предприе амбициозна трансформация, като преодоля поколенчески кризи, като се започне с пандемията от COVID-19 и се стигне до агресивната война на Русия срещу Украйна и нейните икономически последици. ЕС прие безпрецедентно новаторско законодателство за постигане на напредък в двойния преход и за повишаване на нашата устойчивост. Сега е от съществено значение да се даде приоритет на изпълнението и да се гарантира, че Съюзът е подготвен за бъдещето, както финансово, така и институционално, въз основа на заздравени отношения с институциите на ЕС.

Комисията ще представи нов дългосрочен бюджет на ЕС (многогодишна финансова рамка). Той ще е по-добре съгласуван с нашите приоритети и цели и насочен гъвкаво към областите, в които действията на ЕС са най-необходими. Той ще работи по опростен начин и ще има по-голямо въздействие, като ще използва по-добре нашите бюджетни средства за мобилизиране на допълнително национално, частно и институционално финансиране.

Близо 21 години след най-голямата вълна на разширяване и с визията за укрепване на нашия Съюз чрез основан на заслуги процес на присъединяване ние трябва да гарантираме, че сме готови за по-голям Съюз. Благодарение на поуките, извлечени от предишните разширявания, сега ЕС е по-добре подготвен да гарантира, че е катализатор за напредък, че едновременно с разрастването си той също се задълбочава. В прегледите на политиката преди разширяването ще се направи допълнителна оценка на последиците и въздействието на разширяването върху всички политики на ЕС, ще се установят пропуски в политиките, ще се определят мерки за превръщане на предизвикателствата във възможности и ще се проучат възможностите за подобряване на управлението на ЕС и капацитета му за бързи действия, като се гарантира, че политиките ни и занапред могат да дават ефективни резултати в един разширен Съюз.

Настоящата Комисия ще укрепи отношенията си с Парламента и Съвета, като гарантира прозрачност, отчетност и подобрени комуникационни и информационни потоци. Всички комисари ще присъстват в Европейския парламент, ще работят с държавите членки и ще участват в съответните състави на Съвета. В сътрудничество с Парламента в кратки срокове ще преразгледаме нашето рамково споразумение, като същевременно засилим сътрудничеството по приетите от Парламента резолюции, в които се призовава за законодателни предложения по член 225 от Договора за функционирането на Европейския съюз, и ще обосноваваме надлежно прилагането на член 122 от него при извънредни и спешни обстоятелства.

4.Преглед на предложенията, представени за приемане от Европейския парламент и Съвета

В началото на мандата си Комисията внимателно разгледа всички предложения, които все още се чакаше да бъдат приети от Европейския парламент и Съвета, и направи оценка дали те следва да бъдат запазени, изменени или оттеглени с оглед на политическите приоритети, определени за новия мандат, и изгледите им да бъдат приети в близко бъдеще. Така Комисията внимателно разгледа становищата, изразени от Европейския парламент и Съвета.

В резултат на тази оценка Комисията възнамерява да оттегли 37 представени предложения, които са изброени в приложение IV заедно обяснение на причините за оттеглянето. Така се дава възможност на Европейския парламент и на Съвета да съобщят становищата си, преди Комисията да вземе решение дали да пристъпи към планираното оттегляне.

Останалите представени за приемане предложения са изброени в приложение III.

5.Заключение

Началото на мандата на настоящата Комисия идва в момент на големи глобални сътресения. Но това е и време, което открива големи възможности да се даде облик на Европа на утрешния ден. С настоящата работна програма се поставя началото на планираните действия за постигане на амбициозните цели и приоритети на политиката, които определихме за мандата. В нея се представят ключови стратегии, планове за действие и законодателни инициативи, които ще представляват градивните елементи за по-нататъшната работа през настоящия мандат, с която да се реализира нашата амбиция за изграждане на силна, сигурна и просперираща Европа.

Инициативите, които ще предложим, заедно с нужната решимост и единство, ще ни помогнат да се справим с предизвикателствата пред нас. Нашият Съюз многократно е показвал на какво е способен, когато действа единно. Комисията ще работи в тясно сътрудничество с институциите на ЕС, националните и регионалните правителства, частния сектор, социалните партньори, гражданите и гражданското общество. Като обединим усилията си, ще заздравим нашия Съюз и ще гарантираме, че той действа в области, в които има добавена стойност, и постига резултати, съответстващи на стремежите на европейските граждани, предприятия и заинтересовани страни.


Страсбург, 11.2.2025

COM(2025) 45 final

ПРИЛОЖЕНИЯ

към

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

Работна програма на Комисията за 2025 г.


























Заедно напред: по-решителен, опростен и експедитивен Съюз


Приложение I: нови инициативи 1

Цел на политиката

Инициативи

Нов план за устойчив просперитет и конкурентоспособност на Европа

1.

Конкурентоспособност

Компас за конкурентоспособността (незаконодателна инициатива, Т1 на 2025 г.)

2.

Конкурентоспособност

Стратегия за единния пазар (незаконодателна инициатива, Т2 на 2025 г.)

3.

Опростяване

Първи пакет „Омнибус“ за устойчивостта (законодателна инициатива, Т1 на 2025 г.)

4.

Опростяване

Втори пакет „Омнибус“ опростяване на инвестициите (законодателна инициатива, Т1 на 2025 г.)

5.

Опростяване

Трети пакет „Омнибус“, включващ мерки за  малките дружества със средна пазарна капитализация и за премахване на изискванията за документи на хартия (законодателна инициатива, Т2 на 2025 г.)

6.

Опростяване

Преглед на Регламента относно оповестяването на информация за финансирането за устойчиво развитие (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС, Т4 на 2025 г.)

7.

Опростяване

Цифров пакет (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, Т4 на 2025 г.)

8.

Опростяване

Европейски бизнес портфейл (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС, Т4 на 2025 г.)

9.

Конкурентоспособност и декарбонизация

Пакт за чиста промишленост (незаконодателна инициатива, Т1 на 2025 г.);

10.

План за действие за енергия на достъпни цени (незаконодателна инициатива, Т1 на 2025 г.)

11.

Конкурентоспособност и декарбонизация

Акт за механизъм за ускоряване на промишлената декарбонизация (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС, Т4 на 2025 г.)

12.

Конкурентоспособност и декарбонизация

Стратегия на ЕС за стартиращите и разрастващите се предприятия (незаконодателна инициатива, Т2 на 2025 г.)

13.

Конкурентоспособност

Съобщение относно съюз на спестяванията и инвестициите (незаконодателна инициатива, Т1 на 2025 г.)

14.

Преглед на рамката за секюритизация (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС, Т2 на 2025 г.)

15.

Иновации

Акт за цифровите мрежи (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС, Т4 на 2025 г.)

16.

Иновации

План за действие „Континент на ИИ“ (незаконодателна инициатива, Т1 на 2025 г.)

17.

Иновации

Стратегия на ЕС за квантовите технологии (незаконодателна инициатива, Т2 на 2025 г.)

18.

Конкурентоспособност

Акт на ЕС за космическото пространство (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС, Т2 на 2025 г.)

19.

Конкурентоспособност и декарбонизация

Стратегия за биоикономиката (незаконодателна или законодателна инициатива, Т4 на 2025 г.)

20.

Опростяване

Целево преразглеждане на Регламента REACH (законодателна инициатива, член 114 от ДФЕС, Т4 на 2025 г.)

21.

Сигурност

Пътна карта за прекратяване на вноса на енергийни ресурси от Русия (незаконодателна инициатива, Т1 на 2025 г.)

22.

Конкурентоспособност и декарбонизация

План за инвестиции за устойчив транспорт (незаконодателна инициатива, Т3 на 2025 г.)

Нова ера за европейската отбрана и сигурност

23.

Сигурност

Бяла книга за бъдещето на европейската отбрана (незаконодателна инициатива, Т1 на 2025 г.)

24.

Готовност и устойчивост

Стратегия на ЕС за Съюз на готовност (незаконодателна инициатива, Т1 на 2025 г.)

25.

Готовност и устойчивост

Акт за критично важните лекарства (законодателна инициатива, Т1 на 2025 г.)

26.

Стратегия за подкрепа на медицинските мерки за противодействие на заплахи за общественото здраве (незаконодателна инициатива, Т2 на 2025 г.)

27.

Стратегия за натрупване на запаси в ЕС (незаконодателна инициатива, Т2 на 2025 г.)

28.

Сигурност

Нова европейска стратегия за вътрешна сигурност (незаконодателна инициатива, Т1 на 2025 г.)

29.

Сигурност

Нови правила за прекурсорите на наркотични вещества (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, членове 114 и 207 от ДФЕС, Т4 на 2025 г.)

30.

Директива за борба с трафика на огнестрелни оръжия (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 83 от ДФЕС, Т4 на 2025 г.)

31.

Сигурност

План за действие относно киберсигурността на болниците и доставчиците на здравно обслужване (незаконодателна инициатива, Т1 на 2025 г.)

32.

Миграция

Нов общ подход към връщанията (законодателна инициатива, член 79, параграф 2 от ДФЕС, Т1 на 2025 г.)

33.

Миграция

Европейска стратегия за миграцията и убежището (незаконодателна инициатива, Т4 на 2025 г.)

Подкрепа за хората, укрепване на нашите общества и на социалния ни модел

34.

Социална справедливост

Нов план за действие за прилагане на Европейския стълб на социалните права (незаконодателна инициатива, Т4 на 2025 г.)

35.

Социална справедливост

Пътна карта за качествени работни места (незаконодателна инициатива, Т4 на 2025 г.)

36.

Конкурентоспособност

Съюз на уменията (незаконодателна инициатива, Т1 на 2025 г.)

37.

Социална справедливост

Програма за потребителите за периода до 2030 г., включваща план за действие за потребителите на единния пазар (незаконодателна инициатива, Т4 на 2025 г.)

Запазване на качеството ни на живот: продоволствена сигурност, вода и природа

38.

Декарбонизация

Изменение на Европейския закон за климата (законодателна инициатива, член 192, параграф 1 от ДФЕС, Т1 на 2025 г.)

39.

Конкурентоспособност и декарбонизация

Визия за селското стопанство и храните (незаконодателна инициатива, Т1 на 2025 г.)

40.

Опростяване

Пакет за опростяване на общата селскостопанска политика (законодателна инициатива, Т2 на 2025 г.) 

41.

Конкурентоспособност

Пакт за океаните (незаконодателна инициатива, Т2 на 2025 г.)

42.

Готовност и устойчивост

Европейска стратегия за устойчивост на водните ресурси (незаконодателна инициатива,Т2 на 2025 г.)

Защита на нашата демокрация, отстояване на нашите ценности

43.

Демокрация

Европейски щит за демокрацията (незаконодателна инициатива, Т3 на 2025 г.)

44.

Стратегия на ЕС за подкрепа, защита и овластяване на гражданското общество (незаконодателна инициатива, Т3 на 2025 г.)

45.

Равенство

Пътна карта за правата на жените (незаконодателна инициатива, Т1 на 2025 г.)

46.

Равенство

Нови стратегии за равенство на ЛГБТИК (незаконодателна инициатива, Т4 на 2025 г.) и за борба с расизма (незаконодателна инициатива, Т4 на 2025 г.)

Европа в света: възползване от нашата мощ и нашите партньорства

47.

Геополитика

Пакт за Средиземноморието(незаконодателна инициатива, Т3 на 2025 г.)

48.

Геополитика

Стратегически подход на ЕС към Черно море / Стратегия за Черно море (незаконодателна инициатива, Т2 на 2025 г.)

49.

Геополитика

Съвместно съобщение относно нова стратегическа програма ЕС—Индия (незаконодателна инициатива, Т2 на 2025 г.)

Съвместно постигане на резултати и подготовка на Съюза за бъдещето

50.

Бъдещи приоритети

Предложения за многогодишната финансова рамка за периода след 2027 г. (законодателни инициативи, член 312 от ДФЕС, Т3 на 2025 г.)

51.

Бъдещи приоритети

Подготвен за разширяване ЕС: прегледи на политиките и реформи (незаконодателни инициативи, предстои да бъдат насрочени)



Приложение II: годишен план за оценките и проверките за пригодност

Пълно заглавие

Ориентировъчен срок на приключване

1.

Проверка за пригодност на достиженията на правото в областта на цифровата политика

Т4 на 2025 г.

2.

Проверка за пригодност на архитектурата за енергийна сигурност

Т2 на 2025 г.

3.

Проверка за пригодност на достъпа до пазара в областта на транспорта по вътрешните водни пътища 

Т2 / Т3 на 2025 г.

4.

Проверка за пригодност на законодателството на ЕС в областта на летищата

Т4 на 2025 г.

5.

Оценка на директивите за обществените поръчки 

Т3 на 2025 г.

6.

Оценка на правилата на ЕС относно медицинските изделия и инвитро диагностиката

Т4 на 2025 г.

7.

Оценка на Директивата за националните задължения за намаляване на емисиите

Т4 на 2025 г.

8.

Оценка на директивите за радиоактивните отпадъци

Т4 на 2025 г.

9.

Оценка на Директивата за съоръженията под налягане и Директивата за обикновените съдове под налягане

Т4 на 2025 г.

10.

Оценка на Директивата на ЕС относно асансьорите

Т2 на 2025 г.

11.

Оценка на Директивата относно нелоялните търговски практики във веригата за доставки на селскостопански и хранителни продукти

Т3 на 2025 г.

12.

Оценка на Регламента относно земеползването, промените в земеползването и горското стопанство (ЗПЗГС)

Т4 на 2025 г.

13.

Оценка на Директивата за безопасността на риболовните кораби

Т1/Т2 на 2025 г.

14.

Оценка на Регламента относно блокирането на географски принцип 

Т4 на 2025 г.

15.

Оценка на правилата за държавна помощ за банки в затруднено положение

Т4 на 2025 г.

16.

Оценка на Известието относно гаранциите

Т3 на 2025 г.

17.

Оценка на Директивата срещу избягването на данъци (ATAD)

Т4 на 2025 г.

18.

Оценка на правилата на ЕС за произход

Т4 на 2025 г.

19.

Оценка на Директивата относно трансфера на свързани с отбраната продукти

Т4 на 2025 г.

20.

Оценка на Директивата за огнестрелните оръжия

Т4 на 2025 г.

21.

Оценка на Фонда за иновации

Т4 на 2025 г.

22.

Оценка на Модернизационния фонд

Т4 на 2025 г.

23.

Оценка на Регламент (ЕС) 2016/796 относно Агенцията за железопътен транспорт на ЕС

Т3 на 2025 г.

24.

Последваща оценка на Механизма за свързване на Европа (МСЕ) за периода 2014—2020 г.

3-то/4-то тримесечие на 2025 г.

25.

Последваща оценка на фонд „Убежище, миграция и интеграция“ (ФУМИ) за периода 2014—2020 г.

Т2 на 2025 г.

26.

Последваща оценка на фонд „Вътрешна сигурност — Граници и визи“ (ФВС-ГВ) за периода 2014—2020 г.

Т2 на 2025 г.

27.

Последваща оценка на фонд „Вътрешна сигурност — Полиция“ (ФВС-П) за периода 2014—2020 г.

Т2 на 2025 г.

28.

Последваща оценка на Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд за периода 2014—2020 г.

Т2 на 2025 г.

29.

Последваща оценка на Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица (ФЕПНЛ) за периода 2014—2020 г.

Т2 на 2025 г.

30.

Последваща оценка на Европейския социален фонд и Инициативата за младежка заетост за периода 2014—2020 г.

Т3 на 2025 г.

31.

Междинна оценка на Европейския фонд за отбрана

Т1—Т2 тримесечие на 2025 г.

32.

Междинна оценка на програма „Митници“ за периода 2021—2027 г.

Т3 на 2025 г.

33.

Междинна оценка на програмата „Инструмент за финансова подкрепа за оборудване за митнически контрол“ (ИФПОМК)

Т2 на 2025 г.

34.

Междинна оценка на програма „Фискалис“ за периода 2021—2027 г.

Т4 на 2025 г.

35.

Междинна оценка на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“

Т2 на 2025 г.

36.

Междинна оценка на Европейския фонд за регионално развитие, Кохезионния фонд и Фонда за справедлив преход за периода 2021—2027 г.

Т2 на 2025 г.

37.

Междинна оценка на Европейския социален фонд плюс за периода 2021—2027 г.

Т2 на 2025 г.

Приложение III: внесени предложения

Пълно заглавие

Референтни номера

Нов план за устойчив просперитет и конкурентоспособност на Европа

1.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2014/32/ЕС по отношение на оборудването за захранване на електрически превозни средства, колонките за сгъстен газ, електромерите, разходомерите за газ и средствата за измерване на термална енергия

COM(2024)561 final
2024/0311 (COD)

29.11.2024 г.

2.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно публичен интерфейс, свързан с Информационната система за вътрешния пазар, за деклариране на командироването на работници, и за изменение на Регламент (ЕС) № 1024/2012

COM(2024)531 final
2024/0301 (COD)

13.11.2024 г.

3.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2011/16/ЕС относно административното сътрудничество в областта на данъчното облагане

COM(2024)497 final
2024/0276 (CNS)

28.10.2024 г.

4.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно икономическите сметки за селското стопанство в Съюза (кодифициран текст)

COM(2024)255 final
2024/0144 (COD)

20.6.2024 г.

5.

Предложение за решение на Съвета за сключване на Споразумението между Европейския съюз и Канада за участието на Канада в програми на Съюза и асоциирането на Канада към програма „Хоризонт Европа“

COM(2024)67 final
2024/0038 (NLE)

9.2.2024 г.

6.

Предложение за РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Решение 2003/17/ЕО на Съвета по отношение на еквивалентността на полските инспекции на посеви за производство на семена от фуражни култури, извършвани в Република Молдова, и по отношение на еквивалентността на семената от фуражни култури, произведени в Република Молдова, както и по отношение на еквивалентността на полските инспекции на посеви за производство на семена от цвекло и маслодайни семена, извършвани в Украйна, и по отношение на еквивалентността на семената от цвекло и маслодайни семена, произведени в Украйна

COM(2024)52 final
2024/0027 (COD)

5.2.2024 г.

7.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2005/44/ЕО относно хармонизираните речни информационни услуги (RIS) относно вътрешните водни пътища на Общността

COM(2024)33 final
2024/0011 (COD)

26.1.2024 г.

8.

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за одобряване на Регламент (Евратом) на Комисията за прилагането на гаранциите по Евратом

COM(2023)793 final
2023/0465 (NLE)

21.12.2023 г.

9.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на регламенти (ЕО) № 178/2002, (ЕО) № 401/2009, (ЕС) 2017/745 и (ЕС) 2019/1021 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на прехвърлянето на научни и технически задачи и подобряването на сътрудничеството между агенциите на Съюза в областта на химикалите

COM(2023)783 final
2023/0455 (COD)

7.12.2023 г.

10.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2011/65/ЕС на Европейския парламент и на Съвета по отношение на прехвърлянето на научни и технически задачи на Европейската агенция по химикали

COM(2023)781 final
2023/0454 (COD)

7.12.2023 г.

11.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на обща платформа за данни относно химикалите, за определяне на правила, с които да се гарантира, че данните, съдържащи се в нея, са лесни за намиране, достъпни, оперативно съвместими и годни за повторно използване, и за установяване на рамка за мониторинг и перспективи във връзка с химикалите

COM(2023)779 final
2023/0453 (COD)

7.12.2023 г.

12.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно защитата на животните по време на транспортиране и свързаните с това операции, за изменение на Регламент (ЕО) № 1255/97 на Съвета и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1/2005 на Съвета

COM(2023)770 final
2023/0448 (COD)

7.12.2023 г.

13.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно хуманното отношение към кучетата и котките и тяхната проследимост

COM(2023)769 final
2023/0447 (COD)

7.12.2023 г.

14.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на регламенти (ЕО) № 261/2004, (ЕО) № 1107/2006, (ЕС) № 1177/2010, (ЕС) № 181/2011 и (ЕС) 2021/782 по отношение на контрола по прилагането на правата на пътниците в Съюза

COM(2023)753 final
2023/0437 (COD)

29.11.2023 г.

15.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно правата на пътниците в контекста на мултимодалните пътувания

COM(2023)752 final
2023/0436 (COD)

29.11.2023 г.

16.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 92/106/ЕИО на Съвета по отношение на рамката за подкрепа за интермодалния транспорт на товари и Регламент (ЕС) 2020/1056 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на изчисляването на икономиите на външни разходи и генерирането на обобщени данни

COM(2023)702 final
2023/0396 (COD)

7.11.2023 г.

17.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за предотвратяване на загубите на пластмасови гранули с цел намаляване на замърсяването с пластмасови микрочастици

COM(2023)645 final
2023/0373 (COD)

16.10.2023 г.

18.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за борба със забавата на плащанията по търговски сделки

COM(2023)533 final
2023/0323 (COD)

12.9.2023 г.

19.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА относно уредбата за подоходното данъчно облагане на предприятията в Европа (БЕФИТ)

COM(2023)532 final
2023/0321 (CNS)

12.9.2023 г.

20.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА относно трансферното ценообразуване

COM(2023)529 final
2023/0322 (CNS)

12.9.2023 г.

21.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за създаване на система за данъчно облагане по главно управление за микро-, малките и средните предприятия и за изменение на Директива 2011/16/ЕС

COM(2023)528 final
2023/0320 (CNS)

12.9.2023 г.

22.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно европейските презгранични сдружения

COM(2023)516 final
2023/0315 (COD)

5.9.2023 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на регламенти (ЕС) № 1024/2012 и (ЕС) 2018/1724 по отношение на използването на Информационната система за вътрешния пазар и единния цифров портал за целите на някои изисквания, определени в Директива (ЕС).../... на Европейския парламент и на Съвета относно европейските трансгранични сдружения

COM(2023)515 final
2023/0314 (COD)

5.9.2023 г.

23.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно безопасността на играчките и за отмяна на Директива 2009/48/ЕО

COM(2023)462 final
2023/0290 (COD)

28.7.2023 г.

24.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно изискванията за кръговост при проектирането на превозни средства и относно управлението на излезлите от употреба превозни средства, за изменение на регламенти (ЕС) 2018/858 и 2019/1020 и за отмяна на директиви 2000/53/ЕО и 2005/64/ЕО

COM(2023)451 final
2023/0284 (COD)

13.7.2023 г.

25.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 96/53/ЕО на Съвета относно максимално допустимите размери в националния и международен трафик на някои пътни превозни средства, които се движат на територията на Общността, както и максимално допустимите маси в международния трафик

COM(2023)445 final
2023/0265 (COD)

11.7.2023 г.

26.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно използването на железопътния инфраструктурен капацитет в единното европейско железопътно пространство, за изменение на Директива 2012/34/ЕС и за отмяна на Регламент (ЕС) № 913/2010

COM(2023)443 final
2023/0271 (COD)

11.7.2023 г.

27.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно отчитането на емисиите на парникови газове от транспортните услуги

COM(2023)441 final
2023/0266 (COD)

11.7.2023 г.

28.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2008/98/ЕО относно отпадъците

COM(2023)420 final
2023/0234 (COD)

5.7.2023 г.

29.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно производството и предлагането на пазара на горски репродуктивен материал, за изменение на регламенти (ЕС) 2016/2031 и (ЕС) 2017/625 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Директива 1999/105/ЕО на Съвета (Регламент относно горския репродуктивен материал)

COM(2023)415 final
2023/0228 (COD)

5.7.2023 г.

30.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно производството и предлагането на пазара на растителен репродуктивен материал в Съюза, за изменение на регламенти (ЕС) 2016/2031, (ЕС) 2017/625 и (ЕС) 2018/848 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на директиви 66/401/ЕИО, 66/402/ЕИО, 68/193/ЕИО, 2002/53/ЕО, 2002/54/ЕО, 2002/55/ЕО, 2002/56/ЕО, 2002/57/ЕО, 2008/72/ЕО и 2008/90/ЕО на Съвета (Регламент относно растителния репродуктивен материал)

COM(2023)414 final
2023/0227 (COD)

5.7.2023 г.

31.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно създаването на цифровото евро

COM(2023)369 final
2023/0212 (COD)

28.6.2023 г.

32.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно предоставянето на свързани с цифровото евро услуги от доставчици на платежни услуги, учредени в държави членки, чиято валута не е еврото, и за изменение на Регламент (ЕС) 2021/1230 на Европейския парламент и на Съвета

COM(2023)368 final
2023/0211 (COD)

28.6.2023 г.

33.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно платежните услуги на вътрешния пазар и за изменение на Регламент (ЕС) № 1093/2010

COM(2023)367 final
2023/0210 (COD)

28.6.2023 г.

34.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно предоставяните на вътрешния пазар платежни услуги и услуги по електронни пари, за изменение на Директива 98/26/ЕО и за отмяна на директиви (ЕС) 2015/2366 и 2009/110/ЕО

COM(2023)366 final
2023/0209 (COD)

28.6.2023 г.

35.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно статута на евробанкнотите и евромонетите като законно платежно средство

COM(2023)364 final
2023/0208 (COD)

28.6.2023 г.

36.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно нормативната уредба на достъпа до финансови данни и за изменение на регламенти (ЕС) № 1093/2010, (ЕС) № 1094/2010, (ЕС) № 1095/2010 и (ЕС) 2022/2554

COM(2023)360 final
2023/0205(COD)

28.6.2023 г.

37.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на директиви (ЕС) 2009/65/ЕО, 2009/138/ЕО, 2011/61/ЕС, 2014/65/ЕС и (ЕС) 2016/97 по отношение на правилата за защита на инвеститорите на дребно в Съюза

COM(2023)279 final
2023/0167 (COD)

24.5.2023 г.

38.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 1286/2014 по отношение на модернизирането на основния информационен документ

COM(2023)278 final
2023/0166 (COD)

24.5.2023 г.

39.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно Европейската агенция за морска безопасност и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1406/2002

COM(2023)269 final
2023/0163 (COD)

1.6.2023 г.

40.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2006/112/ЕО по отношение на правилата за ДДС във връзка с данъчно задължените лица, които улесняват дистанционните продажби на внасяни стоки, и прилагането на специалния режим за дистанционни продажби на стоки, внасяни от трети територии или трети държави, и на специалния режим за деклариране и плащане на ДДС при внос

COM(2023)262 final
2023/0158 (CNS)

17.5.2023 г.

41.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕИО) № 2658/87 по отношение на въвеждането на опростено тарифно третиране за дистанционните продажби на стоки и на Регламент (ЕО) № 1186/2009 по отношение на премахването на прага за освобождаване от мита

COM(2023)259 final
2023/0157 (NLE)

17.5.2023 г.

42.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Митнически кодекс на Съюза и на Митнически орган на Европейския съюз и за отмяна на Регламент (ЕС) № 952/2013

COM(2023)258 final
2023/0156 (COD)

17.5.2023 г.

43.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2014/49/ЕС по отношение на обхвата на защитата на депозитите, използването на средствата на схемите за гарантиране на депозитите, трансграничното сътрудничество и прозрачността

COM(2023)228 final
2023/0115 (COD)

18.4.2023 г.

44.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2014/59/ЕС по отношение на мерките за ранна намеса, условията за преструктуриране и финансирането на действията по преструктуриране

COM(2023)227 final
2023/0112 (COD)

18.4.2023 г.

45.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 806/2014 по отношение на мерките за ранна намеса, условията за преструктуриране и финансирането на действията по преструктуриране

COM(2023)226 final
2023/0111 (COD)

18.4.2023 г.

46.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно принудителното лицензиране с оглед управлението на кризи и за изменение на Регламент (EО) 816/2006

COM(2023)224 final
2023/0129 (COD)

27.4.2023 г.

47.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно сертификата за допълнителна закрила на лекарствените продукти (преработен текст)

COM(2023)231 final
2023/0130 (COD)

27.4.2023 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно сертификата за допълнителна закрила на продуктите за растителна защита (преработен текст)

COM(2023)223 final
2023/0128 (COD)

27.4.2023 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно единния сертификат за допълнителна закрила на лекарствените продукти и за изменение на Регламент (ЕС) 2017/1001, Регламент (ЕО) № 1901/2006 и Регламент (ЕС) № 608/2013

COM(2023)222 final
2023/0127 (COD)

27.4.2023 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно единния сертификат за допълнителна закрила на продуктите за растителна защита

COM(2023)221 final
2023/0126 (COD)

27.4.2023 г.

48.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно детергентите и повърхностноактивните вещества, за изменение на Регламент (ЕС) 2019/1020 и за отмяна на Регламент (EO) № 648/2004

COM(2023)217 final
2023/0124 (COD)

28.4.2023 г.

49.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за установяване на процедури на Съюза за разрешаване и надзор на лекарствени продукти за хуманна употреба и на правила за работата на Европейската агенция по лекарствата, за изменение на Регламент (ЕО) № 1394/2007 и Регламент (ЕС) № 536/2014 и за отмяна на Регламент (ЕО) № 726/2004, Регламент (ЕО) № 141/2000 и Регламент (ЕО) № 1901/2006

COM(2023)193 final
2023/0131 (COD)

26.4.2023 г.

50.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно Кодекса на Съюза за лекарствените продукти за хуманна употреба и за отмяна на Директива 2001/83/ЕО и Директива 2009/35/ЕО

COM(2023)192 final
2023/0132 (COD)

26.4.2023 г.

51.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 1999/62/ЕО, Директива 1999/37/ЕО на Съвета и Директива (ЕС) 2019/520 по отношение на класа емисии на CO2 от тежките превозни средства с ремаркета

COM(2023)189 final
2023/0134 (COD)

4.5.2023 г.

52.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно обосноваването и съобщаването на изрични твърдения за екологосъобразност (Директива относно твърденията за екологосъобразност)

COM(2023)166 final
2023/0085 (COD)

22.3.2023 г.

53.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно действието в целия Съюз на определени решения, засягащи правото на управление

COM(2023)128 final
2023/0055 (COD)

1.3.2023 г.

54.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно свидетелствата за управление, за изменение на Директива (ЕС) 2022/2561 на Европейския парламент и на Съвета, на Регламент (ЕС) 2018/1724 на Европейския парламент и на Съвета, и за отмяна на Директива 2006/126/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и на Регламент (ЕС) № 383/2012 на Комисията

COM(2023)127 final
2023/0053 (COD)

1.3.2023 г.

55.

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за сключване на Споразумението между Европейския съюз, от една страна, и Нова Зеландия, от друга страна, относно участието на Нова Зеландия в програми на Съюза

COM(2023)113 final
2023/0059 (NLE)

7.3.2023 г.

56.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА хармонизиране на някои аспекти на правото в областта на несъстоятелността

COM(2022)702 final
2022/0408 (COD)

7.12.2022 г.

57.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за определяне на правила за данъчно облекчение за намаляване на преференциалното данъчно третиране на дълга и за ограничаване на възможността за приспадане на лихви за целите на корпоративния подоходен данък

COM(2022)216 final
2022/0154 (CNS)

11.5.2022 г.

58.

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за сключване на Споразумението между Европейския съюз, от една страна, и правителството на Фарьорските острови, от друга страна, относно участието на Фарьорските острови в програми на Съюза

COM(2022)65 final
2022/0045 (NLE)

24.2.2022 г.

59.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за определяне на правила за предотвратяване на злоупотребата с фиктивни образувания за данъчни цели и за изменение на Директива 2011/16/ЕС

COM(2021)565 final
2021/0434 (CNS)

22.12.2021 г.

60.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА относно преструктурирането на правната рамка на Съюза за данъчно облагане на енергийните продукти и електроенергията (преработен текст)

COM(2021)563 final
2021/0213 (CNS)

14.7.2021 г.

61.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2006/112/ЕО във връзка с предоставянето на изпълнителни правомощия на Комисията за определяне на значението на термините, използвани в някои разпоредби от посочената директива

COM(2020)749 final
2020/0331 (CNS)

18.12.2020 г.

62.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за преустановяване на сезонните промени на часовото време и за отмяна на Директива 2000/84/ЕО

COM(2018)639 final
2018/0332 (COD)

12.9.2018 г.

63.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА относно общата система на данък върху цифровите услуги, начисляван върху приходите от предоставянето на някои цифрови услуги

COM(2018) 148 final
2018/0073 (CNS)

21.3.2018 г.

64.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за определяне на правилата относно корпоративното данъчно облагане на значително цифрово присъствие

COM(2018)0147 final
2018/0072 (CNS)

21.3.2018 г.

65.

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 806/2014 с цел създаване на европейска схема за застраховане на депозитите

COM(2015) 586 final
2015/0270 (COD)

24.11.2015 г.

66.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 261/2004 относно създаване на общи правила за обезщетяване и помощ на пътниците при отказан достъп на борда и отмяна или голямо закъснение на полети и на Регламент (ЕО) № 2027/97 относно отговорността на въздушните превозвачи при въздушния превоз на пътници и техния багаж

COM(2013) 130 final
2013/0072 (COD)

13.3.2013 г.

67.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за въвеждане на засилено сътрудничество в областта на данъка върху финансовите сделки

COM(2013) 71 final
2013/0045 (CNS)

14.2.2013 г.

Нова ера за европейската отбрана и сигурност

68.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на приложение за електронно подаване на данни за пътуванията („цифрово приложение на ЕС за пътуване“) и за изменение на регламенти (ЕС) 2016/399 и (ЕС) 2018/1726 на Европейския парламент и на Съвета и на Регламент (ЕО) № 2252/2004 на Съвета по отношение на използването на цифрови удостоверения за самоличност за пътуване

COM(2024)670 final
2024/0670 (COD)

8.10.2024 г.

69.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно временна дерогация от някои разпоредби на Регламент (ЕС) 2017/2226 и Регламент (ЕС) 2016/399 във връзка с постепенното пускане в действие на Системата за влизане/излизане

COM(2024)567 final
2024/0315 (COD)

4.12.2024 г.

70.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Програма за европейската отбранителна промишленост и рамка от мерки за гарантиране на своевременната наличност и доставка на отбранителни продукти (ПЕОП)

COM(2024)150 final
2024/0061 (COD)

5.3.2024 г.

71.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно борбата със сексуалното насилие и сексуалната експлоатация на деца, както и с материалите, съдържащи сексуално насилие над деца, и за замяна на Рамково решение 2004/68/ПВР на Съвета (преработен текст)

COM(2024)60 final
2024/0035 (COD)

6.2.2024 г.

72.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за определяне на минимални правила за предотвратяване на подпомагането на незаконното влизане, транзит и престой в Съюза и за борба с него, както и за замяна на Директива 2002/90/ЕО на Съвета и на Рамково решение 2002/946/ПВР на Съвета

COM(2023)755 final
2023/0439 (COD)

28.11.2023 г.

73.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за засилване на полицейското сътрудничество във връзка с предотвратяването, разкриването и разследването на контрабандата на мигранти и трафика на хора и за засилване на подкрепата на Европол за предотвратяването и борбата с такива престъпления и за изменение на Регламент (ЕС) 2016/794

COM(2023)754 final
2023/0438 (COD)

28.11.2023 г.

74.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА ЗА СЪЗДАВАНЕ НА РЕЗЕРВ НА ЕС ОТ ТАЛАНТИ

COM(2023)716 final
2023/0404 (COD)

15.11.2023 г.

75.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) 2018/1806 във връзка с преразглеждането на механизма за спиране

COM(2023)642 final
2023/0371 (COD)

18.10.2023 г.

76.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно борбата с корупцията, за замяна на Рамково решение 2003/568/ПВР на Съвета и на Конвенцията за борба с корупцията, в която участват длъжностни лица на Европейските общности или длъжностни лица на държавите — членки на Европейския съюз, и за изменение на Директива (ЕС) 2017/1371 на Европейския парламент и на Съвета

COM(2023)234 final
2023/0135 (COD)

3.5.2023 г.

77.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно статута на дългосрочно пребиваващи граждани на трети страни (преработен текст)

COM(2022)650 final
2022/0134 (COD)

27.4.2022 г.

78.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за определяне на правила за предотвратяване и борба със сексуалното насилие над деца

COM(2022)209 final
2022/0155 (COD)

11.5.2022 г.

79.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) 2018/1806 за определяне на третите страни, чиито граждани трябва да притежават виза, когато преминават външните граници, както и тези, чиито граждани са освободени от това изискване (Кувейт, Катар)

COM(2022)189 final
2022/0135 (COD)

27.4.2022 г.

80.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно информационната сигурност в институциите, органите, службите и агенциите на Съюза

COM(2022)119 final
2022/0084 (COD)

22.3.2022 г.

81.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно мерки срещу превозвачите, които улесняват трафика на хора или незаконното превеждане през граница на мигранти във връзка с незаконното влизане на територията на Европейския съюз или участват в такива дейности

COM(2021)753 final
2021/0387(COD)

23.11.2021 г.

82.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 539/2001 за определяне на третите страни, чиито граждани трябва да притежават виза, когато преминават външните граници на държавите членки, както и тези, чиито граждани са освободени от това изискване (Турция)

COM(2016)279 final
2016/0141 (COD)

4.5.2016 г.

Подкрепа за хората, укрепване на нашите общества и на социалния ни модел

83.

Предложение за РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за мобилизиране на средства от Европейския фонд за приспособяване към глобализацията за съкратени работници във връзка със заявление от Белгия — EGF/2024/002 BE/Limburg machinery and paper

COM(2024)370 final
2024/0286 (BUD)

5.11.2024 г.

84.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно подобряването и спазването на условията на труд на стажантите и борбата с редовните трудови правоотношения, прикрити като стажове („Директива за стажовете“)

COM(2024) 132 final
2024/0068 (COD)

20.3.2024 г.

85.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2009/38/ЕО по отношение на създаването и функционирането на европейски работнически съвети и ефективното осигуряване на упражняването на правата на транснационални информиране и консултации

COM(2024)14 final
2024/0006 (COD)

24.1.2024 г.

86.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за изменение на Директива (ЕС) 2015/637 относно мерките за координация и сътрудничество за улесняване на консулската закрила на непредставени граждани на Съюза в трети държави и Директива (EС) 2019/997 за временния документ за пътуване на ЕС

COM(2023)930 final
2023/0441 (CNS)

6.12.2023 г.

87.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива (ЕС) 2015/2302 с цел по-ефективна защита на пътуващите и за опростяване и изясняване на някои аспекти на директивата

COM(2023)905 final
2023/0435 (COD)

29.11.2023 г.

88.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно защитата на работниците от рискове, свързани с експозицията на канцерогени, мутагени или токсични за репродукцията вещества по време на работа (шеста специална директива по смисъла на член 16, параграф 1 на Директива 89/391/ЕИО на Съвета) (кодифициран текст)

COM(2023)738 final
2023/0421 (COD)

27.11.2023 г.

89.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2013/11/ЕС за алтернативно решаване на потребителски спорове, както и на директиви (ЕС) 2015/2302, (ЕС) 2019/2161 и (ЕС) 2020/1828

COM(2023)649 final
2023/0376 (COD)

17.10.2023 г.

90.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на регламенти (ЕС) № 1024/2012 и (ЕС) 2018/1724 по отношение на някои изисквания, определени с Директива (ЕС) XXXX/XXXX

COM(2023)636 final
2023/0462 (COD)

12.12.2023 г.

91.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно европейската статистика за населението и жилищния фонд, за изменение на Регламент (ЕО) № 862/2007 и за отмяна на регламенти (ЕО) № 763/2008 и (ЕС) № 1260/2013

COM(2023)31 final
2023/0008 (COD)

20.1.2023 г.

92.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА относно компетентността, приложимото право, признаването на решения и приемането на автентични актове в областта на произхода и относно създаването на европейско удостоверение за произход

COM(2022)695 final
2022/0402 (CNS)

7.12.2022 г.

93.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 883/2004 за координация на системите за социална сигурност и на Регламент (ЕО) № 987/2009 за установяване процедурата за прилагане на Регламент (ЕО) № 883/2004 (текст от значение за ЕИП и за Швейцария)

COM(2016)815 final
2016/0397 (COD)

13.12.2016 г.

94.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 866/2004 относно режим съгласно член 2 от Протокол № 10 от Акта за присъединяване по отношение на стоките, обхванати от схеми за качество на селскостопанските продукти и храни

COM(2015)380 final
2015/0165 (NLE)

28.7.2015 г.

95.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА относно специалните условия за търговия със зоните на Република Кипър, в които правителството на Република Кипър не упражнява ефективен контрол

COM(2004)466 final
2004/0148 (COD)

7.7.2004 г.

Запазване на качеството ни на живот: продоволствена сигурност, вода и природа

96.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на регламенти (ЕС) № 1308/2013, (ЕС) 2021/2115 и (ЕС) 2021/2116 по отношение на укрепването на позицията на земеделските стопани във веригата за доставки на храни

COM(2024)577 final
2024/0319 (COD)

10.12.2024 г.

97.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно сътрудничеството между правоприлагащите органи, които отговарят за въвеждането в действие на Директива (ЕС) 2019/633 относно нелоялните търговски практики в отношенията между стопанските субекти във веригата за доставки на селскостопански и хранителни продукти

COM(2024)576 final
2024/0318 (COD)

10.12.2024 г.

98.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 1026/2012 относно някои мерки, целящи опазването на рибни запаси, по отношение на държави, позволяващи неустойчив риболов

COM(2024)407 final
2024/0224 (COD)

13.9.2024 г.

99.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) 2023/2124 на Европейския парламент и на Съвета от 4 октомври 2023 г. относно определени разпоредби за риболова в зоната по Споразумението за Генералната комисия по рибарство за Средиземно море (GFCM)

COM(2024)183 final
2024/0098 (COD)

30.4.2024 г.

100.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно рамка за мониторинг за устойчиви европейски гори

COM(2023)728 final
2023/0413 (COD)

22.11.2023 г.

101.

Предложение за РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Решение № 89/367/ЕИО на Съвета относно учредяване на Постоянен комитет по горите

COM(2023)727 final
2023/0410 (COD)

22.11.2023 г.

102.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно мониторинга и устойчивостта на почвите (закон за мониторинга на почвите)

COM(2023)416 final
2023/0232 (COD)

5.7.2023 г.

103.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно растенията, получени чрез някои нови геномни техники, и храните и фуражите, произведени от тях, и за изменение на Регламент (ЕС) 2017/625

COM(2023)411 final
2023/0226 (COD)

5.7.2023 г.

104.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2000/60/ЕО за установяване на рамка за действията на Общността в областта на политиката за водите, Директива 2006/118/ЕО за опазване на подземните води от замърсяване и влошаване на състоянието им и Директива 2008/105/ЕО за определяне на стандарти за качество на околната среда в областта на политиката за водите

COM(2022)540 final
2022/0344 (COD)

26.10.2022 г.



Защита на нашата демокрация, отстояване на нашите ценности

105.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА относно издаването и техническите стандарти за основаващите се на лични карти цифрови удостоверения за самоличност за пътуване

COM(2024)671 final
2024/0248 (CNS)

8.10.2024 г.

106.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА относно повишаване на сигурността на личните карти на гражданите на Съюза и на документите за пребиваване, издавани на гражданите на Съюза и на членовете на техните семейства, които упражняват правото си на свободно движение

COM(2024)316 final
2024/0187 (CNS)

23.7.2024 г.

107.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за установяване на хармонизирани изисквания във вътрешния пазар относно прозрачността на представителството на интереси, извършвано от името на трети държави, и за изменение на Директива (ЕС) 2019/1937

COM(2023)637 final
2023/0463 (COD)

12.12.2023 г.

108.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2012/29/ЕС за установяване на минимални стандарти за правата, подкрепата и защитата на жертвите на престъпления и за замяна на Рамково решение 2001/220/ПВР на Съвета

COM(2023)424 final
2023/0250 (COD)

11.7.2023 г.

109.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за определяне на допълнителни процедурни правила във връзка с изпълнението на Регламент (ЕС) 2016/679

COM(2023)348 final
2023/0202 (COD)

4.7.2023 г.

110.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно компетентността, приложимото право, признаването и изпълнението на мерки и сътрудничеството по въпроси, свързани със защитата на пълнолетни лица

COM(2023)280 final
2023/0169 (COD)

31.1.2023 г.

111.

По-приобщаваща и защитена Европа: разширяване на списъка на престъпленията в Европа, за да обхване речта на омразата и престъпленията от омраза

COM(2021)777 final
9.12.2021 г.

112.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно статута и финансирането на европейските политически партии и на европейските политически фондации (преработен текст)

COM(2021)734 final
2021/0375 (COD)

25.11.2021 г.

113.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за определяне на условията и реда за упражняване на правото да гласуват и да се кандидатират на общински избори от граждани на Съюза, пребиваващи в държава членка, на която не са граждани (преработен текст)

COM(2021)733 final
2021/0373 (CNS)

25.11.2021 г.

114.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за определяне на условията и реда за упражняване на правото да гласуват и да се кандидатират на избори за Европейски парламент от граждани на Съюза, пребиваващи в държава членка, на която не са граждани (преработен текст)

COM(2021)732 final
2021/0372 (CNS)

25.11.2021 г.



Европа в света: възползване от нашата мощ и нашите партньорства

115.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Инструмента за реформи и растеж за Република Молдова

COM(2024)469 final
2024/0258 (COD)

9.10.2024 г.

116.

Предложение за РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за предоставяне на макрофинансова помощ на Арабска република Египет

COM(2024)461 final
2024/0071 (COD)

15.3.2024 г.

117.

Предложение за РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за предоставяне на макрофинансова помощ на Хашемитското кралство Йордания

COM(2024)159 final
2024/0086 (COD)

8.4.2024 г.

118.

Предложение за РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно еквивалентността на полските инспекции на посеви за производство на семена, извършвани в трети страни, и относно еквивалентността на семената, произведени в трети страни (кодифициран вариант)

COM(2024)53 final
2024/0030 (COD)

6.2.2024 г.

119.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно скрининга на чуждестранни инвестиции в Съюза и за отмяна на Регламент (ЕС) 2019/452 на Европейския парламент и на Съвета

COM(2024)23 final
2024/0017 (COD)

24.1.2024 г.

120.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за прилагане на обща схема от тарифни преференции и за отмяна на Регламент (ЕС) № 978/2012 на Европейския парламент и на Съвета

COM(2021)579 final
2021/0297 (COD)

22.9.2021 г.

121.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно въвеждане на схема за сертифициране в рамките на Кимбърлийския процес за международна търговия с необработени диаманти (преработен текст)

COM(2021)115 final
2021/0060 (COD)

12.3.2021 г.



Съвместно постигане на резултати и подготовка на Съюза за бъдещето

122.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС, Евратом) 2021/768 от 30 април 2021 г. във връзка с мерките за прилагане на новите собствени ресурси на Европейския съюз

COM(2022)102 final
2022/0072 (APP)

14.3.2022 г.

Изменено предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС, Евратом) 2021/768 от 30 април 2021 г. във връзка с мерките за прилагане на новите собствени ресурси на Европейския съюз

Изменен с COM(2023) 332 final
20.6.2023 г.

123.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА относно методите и процедурата за предоставяне на собствените ресурси на база системата за търговия с емисии, механизма за корекция на въглеродните емисии на границите и преразпределените печалби и относно мерките за удовлетворяване на потребностите от парични средства

COM(2022)101 final
2022/0071 (NLE)

14.3.2022 г.

Изменено предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА относно методите и процедурата за предоставяне на собствените ресурси на база системата за търговия с емисии, механизма за корекция на въглеродните емисии на границите и преразпределените печалби и на статистическия собствен ресурс на база печалбите на дружествата и относно мерките за удовлетворяване на потребностите от парични средства

Изменен с COM(2023) 333 final
20.6.2023 г.

124.

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за изменение на Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз

COM(2021)570 final
2021/0430 (CNS)

22.12.2021 г.

Изменено предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за изменение на Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз

Изменен с COM(2023) 331 final
20.6.2023 г.



Приложение IV: оттеглени предложения 2

Референтни номера

Заглавие

Причини за оттеглянето

Нов план за устойчив просперитет и конкурентоспособност на Европа

1.

COM(2011)714 final
2011/0314 (CNS)

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА относно общата система на данъчно облагане на плащанията на лихви и авторски и лицензионни възнаграждения между свързани дружества от различни държави членки

Неактуално — приложното поле на предложението е частично уредено с Директивата за прилагане на стълб 2 на ОИСР относно минималното корпоративно данъчно облагане. Останалите въпроси, които предложението имаше за цел да разреши, ще бъдат разгледани в предстоящ акт от пакета „Омнибус“ като част от процеса на опростяване.

2.

COM(2011)827 final
2011/0391 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно общите правила за разпределяне на слотовете на летищата в Европейския съюз

Неактуално — предложението вече не е актуално. Комисията започна проверка за пригодност и въз основа на констатациите от нея ще вземе решение относно бъдещите действия.

3.

COM(2012)336 final
2012/0164 (APP)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за създаване на механизъм за предоставяне на финансова помощ на държави членки, чиято парична единица не е еврото

Неактуално — предложението трябва да бъде актуализирано по отношение, наред с другото, на условията за финансиране на механизма за подкрепа на платежния баланс и в него да бъдат включени поуките от неотдавнашните кризи, както и институционалните, икономическите и финансовите промени от 2009 г. насам, заедно с възможното им отражение върху предназначението и прилагането на механизма, в съответствие със заключенията на Съвета от 27 март 2024 г.

4.

COM(2015)603 final
2015/0250 (NLE)

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за определяне на мерки за постепенно установяване на единно представителство на еврозоната в Международния валутен фонд

Няма изгледи за постигане на споразумение — в контекста на обсъжданията във връзка с икономическия и финансовия суверенитет на Европа Комисията ще прецени дали следва да се внесе друго предложение или да се избере друг вид подход.

5.

COM(2017)276 final
2017/0115 (CNS)

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за изменение на Директива 1999/62/ЕО относно заплащането на такси от тежкотоварни автомобили за използване на определени инфраструктури по отношение на някои разпоредби относно данъчното облагане на превозните средства

Няма изгледи за постигане на споразумение — предложението е блокирано без перспектива да бъде постигнато споразумение.

6.

COM(2017)647 final
2017/0288 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 1073/2009 относно общите правила за достъп до международния пазар на автобусни превози

Няма изгледи за постигане на споразумение — предложението не беше прието за обсъждане в Съвета и вече не е актуално.

7.

COM(2017)827 final
2017/0333 (APP)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за учредяване на Европейския паричен фонд

Няма изгледи за постигане на споразумение — много от промените, предложени в рамките на тази инициатива, бяха включени в отделно преразглеждане на Договора за Европейския механизъм за стабилност.

8.

COM(2018)135 final
2018/0063B (COD)

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно лицата, обслужващи кредити, купувачите на кредити и събирането на обезпечения

Няма изгледи за постигане на споразумение — предложението е блокирано и е малко вероятно по него да има напредък.

9.

COM(2018)329 final
2018/0164(CNS)

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2006/112/ЕО по отношение на въвеждането на подробни технически мерки за функционирането на окончателната система на ДДС за данъчно облагане на търговията между държавите членки

Няма изгледи за постигане на споразумение — обсъжданията са спрени от 2019 г. насам и е малко вероятно да се възобновят.

10.

COM(2018)339 final
2018/0171 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно ценните книжа, обезпечени с държавни облигации

Няма изгледи за постигане на споразумение — предложението е блокирано и е малко вероятно по него да има напредък.

11.

COM(2018)387 final
2018/0212 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаването на Европейска функция за стабилизиране на инвестициите

Няма изгледи за постигане на споразумение — след влизането в сила на Инструмента за възстановяване (NGEU) и Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ) и след оттеглянето на т.нар. бюджетен инструмент за конвергенция и конкурентоспособност през февруари 2021 г. предложението вече не е актуално

12.

COM(2019)38 final
2019/0017 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) 2015/757 с цел подходящо съобразяване с глобалната система за събиране на данни за консумацията на гориво от корабите

Неактуално — промените, съдържащи се в това предложение, са включени в последното преразглеждане на СТЕ на ЕС, прието през 2023 г.

13.

COM(2020)49 final
2020/0022 (CNS)

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА относно административното сътрудничество в областта на данъчното облагане (кодифициран текст)

Неактуално — след приемането на това предложение през 2020 г. бяха приети редица съществени изменения, с което предложението за кодификация стана неактуално. Комисията ще внесе ново предложение за кодифициран текст.

14.

COM(2020)577 final
2020/0264 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) 2018/1139 по отношение на капацитета за действие на Агенцията за авиационна безопасност на Европейския съюз като орган за преглед на ефективността на Единното европейско небе

Неактуално — промените, съдържащи се в това предложение, са включени в Регламента за Единното европейско небе („ЕЕН II +“).

15.

COM(2021)769 final
2021/0400 (COD)

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно максимално допустимите размери в националния и международен трафик на някои пътни превозни средства, които се движат на територията на Съюза, както и максимално допустимите маси в международния трафик (кодифициран текст)

Неактуално — след приемането на това предложение през 2021 г. Комисията внесе наскоро изменение, с което това предложение за кодификация ще стане неактуално. Комисията ще предложи нов кодифициран текст веднага след приемането на новото изменение.

16.

COM(2022)222 final
2022/0160 (COD)

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива (ЕС) 2018/2001 за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници, Директива 2010/31/ЕС относно енергийните характеристики на сградите и Директива 2012/27/ЕС относно енергийната ефективност

Неактуално — промените, предложени в това предложение, бяха взети предвид по време на обсъжданията при преразглеждането на Директивата за енергийните характеристики на сградите, Директивата за енергийната ефективност и Директивата за енергията от възобновяеми източници.

17.

COM(2023)232 final
2023/0133(COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно патентите от съществено значение за стандарт и за изменение на Регламент (ЕС) 2017/1001

Няма изгледи за постигане на споразумение - Комисията ще прецени дали следва да внесе друго предложение или следва да избере друг вид подход.

Нова ера за европейската отбрана и сигурност

18.

COM(2018)634 final
2018/0329 (COD)

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно общите стандарти и процедури, приложими в държавите членки за връщане на незаконно пребиваващи граждани на трети страни (преработен текст) Принос на Европейската комисия за срещата на лидерите в Залцбург на 19 и 20 септември 2018 г.

Неактуално — Комисията възнамерява да представи ново предложение през 2025 г. (посочено в приложение 1 към настоящата работна програма на Комисията), в контекста на което понастоящем внесеното предложение ще бъде действително оттеглено.

19.

COM(2021)890 final
2021/0427 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за справяне със ситуации на инструментализиране в областта на миграцията и убежището

Неактуално — съдържанието на това предложение беше включено в Регламент (ЕС) 2024/1359 за справяне със ситуации на криза и форсмажорни обстоятелства в областта на миграцията и убежището и за изменение на Регламент (ЕС) 2021/1147.

20.

COM(2021)752 final
2021/0401 (CNS)

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА относно временни спешни мерки в полза на Латвия, Литва и Полша

Неактуално — предложението беше блокирано по време на междуинституционалните обсъждания и вече не е актуално.

21.

COM(2024)174 final
2024/0094 (NLE)

Предложение за ПРЕПОРЪКА НА СЪВЕТА за Шенгенския цикъл за периода 2024/2025 г.

Неактуално — без изгледи за постигане на споразумение. Шенгенският съвет постигна съгласие по редица приоритетни области за действие, в които се работи чрез средства, различни от това предложение.

Запазване на качеството ни на живот: продоволствена сигурност, вода и природа

22.

COM(2012)403 final
2012/0196 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно защитата на видовете от дивата флора и фауна чрез регулиране на търговията с тях (преработен текст)

Няма изгледи за постигане на споразумение — не се очаква да бъде постигнато споразумение. Освен това от 2012 г. насам настъпиха промени, поради които това предложение вече не е актуално. Комисията ще прецени дали следва да внесе друго предложение или следва да избере друг вид подход, за да се започне отначало.

23.

COM(2015)177 final
2015/0093 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 1829/2003 по отношение на възможността на държавите членки да ограничават или забраняват употребата на генетично модифицирани храни и фуражи на своята територия

Няма изгледи за постигане на споразумение — всяко евентуално допълнително изменение на законодателството в областта на ГМО ще зависи от резултата на преговорите по предложението за нови геномни техники или от набелязването на въпроси, които да бъдат разгледани в контекста на инициативата в областта на биотехнологиите и биопроизводството.

24.

COM(2022)563 final
2022/0348 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за определяне на мерки за управление, опазване и контрол, приложими в района, обхванат от Споразумението за риболов в Южния Индийски океан (SIOFA)

Няма изгледи за постигане на споразумение — не се очаква да бъде постигнато споразумение на първо четене между Европейския парламент и Съвета. Комисията възнамерява да представи ново предложение през 2025 г., в контекста на което понастоящем внесеното предложение ще бъде действително оттеглено.

25.

COM(2023)771 final
2023/0449 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на регламенти (ЕС) 2016/1139, (ЕС) 2018/973 и (ЕС) 2019/472 по отношение на целите за определяне на възможностите за риболов

Няма изгледи за постигане на споразумение — не се очаква съзаконодателите да постигнат споразумение.

Защита на нашата демокрация, отстояване на нашите ценности

26.

COM(2008)426 final
2008/0140 (CNS)

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за прилагане на принципа на равно третиране на лицата без оглед на религиозна принадлежност или убеждения, увреждане, възраст или сексуална ориентация

Няма изгледи за постигане на споразумение — предложението е блокирано и е малко вероятно по него да има напредък.

27.

COM(2011)137 final
2011/0073 (COD)

COM(2008)229 final
2008/0090 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 1049/2001 относно публичния достъп до документи на Европейския парламент, на Съвета и на Комисията

Няма изгледи за постигане на споразумение — няма напредък от 2011 г. насам.

28.

COM(2016)799 final
2016/0400B (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за адаптиране на редица правни актове, предвиждащи използване на процедурата по регулиране с контрол, към членове 290 и 291 от Договора за функционирането на Европейския съюз

Няма изгледи за постигане на споразумение — предложението е блокирано и е малко вероятно по него да има напредък. Съществува правно задължение правните актове, приети преди влизането в сила на Договора от Лисабон, да бъдат приведени в съответствие с членове 290 и 291 от ДФЕС. Поради това Комисията ще представи на съзаконодателите ново предложение за тази цел.

29.

COM(2017)10 final
2017/0003 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно зачитането на личния живот и защитата на личните данни в електронните съобщения и за отмяна на Директива 2002/58/ЕО (Регламент за неприкосновеността на личния живот и електронните съобщения)

Няма изгледи за постигане на споразумение — не се очаква съзаконодателите да постигнат споразумение. Освен това предложението вече не е актуално с оглед на някои неотдавнашни законодателни актове както в технологичната, така и в законодателната област.

30.

COM(2017)85 final
2017/0035 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 182/2011 за установяване на общите правила и принципи относно реда и условията за контрол от страна на държавите членки върху упражняването на изпълнителните правомощия от страна на Комисията

Няма изгледи за постигане на споразумение — предложението е блокирано и е малко вероятно по него да има напредък.

31.

COM(2018)96 final
2018/0044 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно приложимото право към действието спрямо трети лица на прехвърлянето на вземания

Няма изгледи за постигане на споразумение — предложението е блокирано и е малко вероятно по него да има напредък.

32.

COM(2022)496 final
2022/0303 (COD)

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за адаптиране на правилата за извъндоговорна гражданска отговорност към изкуствения интелект (Директива относно отговорността във връзка с ИИ)

Няма изгледи за постигане на споразумение - Комисията ще прецени дали следва да внесе друго предложение или следва да избере друг вид подход.

Европа в света: възползване от нашата мощ и нашите партньорства

33.

JOIN(2015)36 final
2015/0302 (NLE)

Съвместно предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за сключване от името на Европейския съюз на Споразумението за сътрудничество за партньорство и развитие между Европейския съюз и Ислямска република Афганистан

Неактуално — процесът на ратифициране на това споразумение беше прекъснат със създаването на назначено от талибаните служебно правителство, което към момента международната общност продължава да не признава, поради което първоначалното споразумение става неактуално.

34.

COM(2022)63 final
2022/0043 (NLE)

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА относно позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз в рамките на писмената процедура от участниците в Споразумението за официално подкрепяните експортни кредити за изменение на приложение IV

Неактуално — предложението беше направено по време на преговорите за модернизиране на Споразумението за официално подкрепяните експортни кредити, които приключиха през 2023 г. Съдържанието на това предложение беше включено в друго решение на Съвета, което го прави излишно.

Съвместно постигане на резултати и подготовка на Съюза за бъдещето

35.

COM(2022)184 final
2022/0125 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 за финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза

Неактуално — съдържанието на предложението беше прието в края на септември 2024 г. като част от преразглеждането на Финансовия регламент (преработен текст).

36.

COM(2024)301 final
2024/0059 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) 2021/1148 по отношение на финансовия пакет и на разпределените средства за тематичния механизъм

Няма изгледи за постигане на споразумение — не се очаква да бъде постигнато споразумение. Освен това междинното преразглеждане на МФР може да бъде осъществено без това законодателно предложение.

37.

COM(2024)100 final
2024/0060 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на регламенти (EС) 2021/522, (EС) 2021/1057, (EС) 2021/1060, (EС) 2021/1139, (EС) 2021/1229 и (ЕС) 2021/1755 във връзка с промените в размера на средствата за някои програми и фондове

Няма изгледи за постигане на споразумение — не се очаква да бъде постигнато споразумение. Междинното преразглеждане на МФР може да бъде осъществено без това законодателно предложение. През 2025 г. Комисията ще предложи изменение на Регламент (ЕС) 2021/1755 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на резерв за приспособяване във връзка с последиците от Брексит с цел установяване на правното основание за преразпределяне на непогасените суми между държавите членки.



Приложение V: актовете, които се предвижда да бъдат отменени

Област на политиката

Заглавие

Основания за отмяна

1.

Селско стопанство

Регламент (ЕО) № 870/2004 на Съвета от 26 април 2004 г. относно установяване на програма на Общността за съхранението, характеризирането, събирането и използването на генетичните ресурси в земеделието и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1467/94

Тази програма на Общността беше създадена за периода 2004—2006 г., за да допълни и насърчи, на общностно равнище, работата, предприета в държавите членки за съхраняване, характеризиране, събиране и използване на генетични ресурси в селското стопанство. Подпомагането по линия на тази програма вече не е налична, тъй като понастоящем цялото подпомагане по линия на общата селскостопанска политика (ОСП) се предоставя в рамките на текущите програми за развитие на селските райони (до 2025 г.) и националните стратегически планове по ОСП (до 2027 г.) съгласно Регламент (ЕС) № 1305/2013 и Регламент (ЕС) 2021/2115 съответно, което прави регламента неактуален.

2.

Европейска статистика

Регламент (ЕИО) № 3037/90 на Съвета от 9 октомври 1990 г. относно статистическата класификация на икономическите дейности в Европейската общност

Класификацията от 1990 г. вече не е актуална. Настоящата статистическа класификация на икономическите дейности в Европейската общност (NACE) е установена в Регламент (ЕО) № 1893/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 20 декември 2006 г., последно изменен с Делегиран регламент (ЕС) 2023/137 на Комисията от 10 октомври 2022 г.

3.

Европейска статистика

Решение на Съвета от 25 юни 1996 година относно подобряването на земеделската статистика на Общността (96/411/EC)

Решението вече не е актуално. То е заменено с нови регламенти относно селскостопанската статистика (относно интегрираната статистика за земеделските стопанства, относно вложенията и продукцията в селското стопанство, относно икономическите сметки за селското стопанство).

4.

Автомобилен превоз на товари

Регламент (ЕИО) № 4058/89 на Съвета от 21 декември 1989 г. за определяне на тарифи за автомобилен превоз на товари между държавите членки

Съвременното законодателство на ЕС въведе всеобхватна рамка, която регулира автомобилния транспорт, като се съсредоточава върху безопасността, екологичните стандарти и лоялната конкуренция, без да е необходимо определяне на тарифи. Регламенти като Регламент (ЕО) № 1071/2009, Регламент (ЕО) № 1072/2009 и Регламент (ЕО) № 1073/2009 на практика замениха необходимостта от разпоредбите на Регламент (ЕИО) № 4058/89 на Съвета, правейки го излишен.

(1)    В настоящото приложение Комисията предоставя допълнителна информация, доколкото разполага с такава, относно инициативите, включени в нейната работна програма, в съответствие с Междуинституционалното споразумение за по-добро законотворчество. Информацията, предоставена в скоби до всяка инициатива, е само ориентировъчна и подлежи на промяна по време на подготвителния процес, по-специално с оглед на резултатите от процеса на оценка на въздействието. Инициативите за опростяване или инициативите, в които опростяването е силно застъпен елемент, са представени на син фон.
(2)    Настоящият списък включва внесени законодателни предложения, които Комисията възнамерява да оттегли в срок от шест месеца.