Брюксел, 23.4.2024

COM(2024) 188 final

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

Поставяне на интересите на децата на първо място: съобщение, придружаващо препоръката на Комисията относно интегрираните системи за закрила на детето


„На мненията на децата трябва да се обръща повече внимание — това може да насърчи и други деца да не крият проблемите си“ (Мисъл на дете от Литва 1 ) 

ЗАКРИЛАТА НА ДЕЦАТА В ЕВРОПА И ИЗВЪН НЕЯ КАТО ПРИОРИТЕТ НА ЕС

В много отношения животът на децата в Европейския съюз и по света се подобри през последните десетилетия. Това се дължи и на повишеното благоденствие, по-доброто здравеопазване и по-добрия достъп до образование. Изправени сме пред бързо променящ се свят в много отношения — от неблагоприятните последици за децата в резултат от пандемията, неравенствата, дискриминацията, конфликтите или изменението на климата, до виртуалния свят, и предприехме действия, за да продължим да отстояваме и допълнително да укрепваме правата и качеството на живот на децата в ЕС и извън него. ЕС, неговите европейски и международни партньори и организациите на гражданското общество работят заедно, за да не се пренебрегне нито едно дете, докато търсим начини да се справим с тези предизвикателства и да се възползваме от възможностите на екологичния, цифровия и демографския преход.

През последните години Комисията въведе стабилна и всеобхватна правна, политическа и подкрепяща рамка с ясни ангажименти за засилване на защитата, утвърждаването и упражняването на правата на децата, по-специално чрез приемането през март 2021 г. на всеобхватната стратегия на ЕС за правата на детето 2 („стратегията на ЕС“) и на Европейската гаранция за децата 3 . Съгласно стратегията на ЕС заедно с държавите членки се прилагат редица мерки, включително мерки срещу сексуалното насилие и сексуалната експлоатация на деца онлайн и офлайн 4 , и действия за справяне с детската бедност и социално-икономическото изключване на децата в нужда, включително децата с увреждания или с малцинствен и мигрантски произход. Предприети са и мерки за по-добро адаптиране на правосъдните системи към нуждите на децата като жертви, заподозрени, обвиняеми или осъдени лица, свидетели или други страни в съдебни производства. Освен това Комисията разработи мерки за подобряване на психичното здраве и благосъстоянието на децата. Пълноценното участие и консултации с децата, включително чрез Платформата за участие на децата 5 , е отличителна черта на стратегията на ЕС и се превръща в призната практика в ЕС и извън него.

Стратегията на ЕС включва и силно външно измерение, като ЕС увеличава усилията си за утвърждаване, защитаване, прилагане и зачитане на правата на детето в световен мащаб, премахване на детския труд, борба с детските бракове, значителни инвестиции в образованието по света и защита от всички форми на насилие, малтретиране и пренебрегване, включително в хуманитарен контекст. ЕС също така насърчава участието на децата и младите хора на световно равнище чрез Плана за действие за младежта в областта на външната дейност 6 . Насоките на ЕС относно децата и въоръжените конфликти 7 са в процес на преразглеждане с цел предотвратяване, реагиране и премахване на вредните практики срещу децата, засегнати от въоръжени конфликти.

Въпреки че е постигнат значителен напредък, насилието над деца продължава да бъде предизвикателство както в рамките на ЕС, така и извън него, на много равнища. Премахването на всички форми на насилие над деца, включително чрез разработване и укрепване на интегрирани системи за закрила на детето, е както морален, така и правен императив. То е и стратегическа инвестиция в бъдещето на нашите общества.

ЗАКРИЛА НА ДЕЦАТА: ИМПЕРАТИВ И СТРАТЕГИЧЕСКА ИНВЕСТИЦИЯ В ОБЩЕСТВОТО

Насилието приема множество форми и включва всички форми на физическо или психическо насилие, нараняване или малтретиране, липса на грижи или небрежно отношение, малтретиране или експлоатация, включително сексуално насилие, физическо, онлайн или във виртуални светове. Това насилие включва домашно насилие, трафик на хора, сексуално насилие, насилие, основано на пола, включително генитално осакатяване на жени и детски бракове, както и всички форми на тормоз и телесно наказание. Децата също така са изложени на дискриминация и нетърпимост, включително в цифровия си живот 8 . През 2021 г. 114 деца станаха жертва на умишлени убийства в ЕС 9 . Смята се, че 20 % от децата в Европа претърпяват една или друга форма на сексуално насилие по време на детството си 10 . В неотдавнашно проучване на насилието срещу жени до 13,7 % от възрастните жени съобщават на национално равнище, че са преживели сексуално насилие в детска възраст 11 , въпреки че този дял може дори да е по-висок, тъй като за съжаление процентът на оповестяване е по-нисък от реалността. Счита се, че 190 000 момичета в целия ЕС са изложени на риск от насилствено подлагане на генитално осакатяване 12 . Самоубийството е втората водеща причина за смърт сред младите хора (на възраст между 15 и 19 години) 13 . 13 % до 29 % от децата (на възраст 15 години) съобщават, че често са обект на тормоз в различни държави членки 14 . 

Насилието над деца има също икономическа цена, която се изчислява на до 8 % от световния БВП и възлиза на около 6,5 трилиона щатски долара, тъй като то забавя икономическото развитие, увеличава социално-икономическото неравенство, възпира икономическия растеж и намалява доходите на глава от населението 15 . Отделянето на ресурси за програми в ранна детска възраст може да доведе до поне четири пъти по-висока възвръщаемост на инвестициите от първоначалните разходи 16 . Годишната загуба на човешки капитал от психични разстройства на деца и млади хора се оценява на 54,2 милиарда евро в Европа 17 . Неблагоприятното социално-икономическо положение в детска възраст също води до големи разходи за обществата, възлизащи средно на 3,4 % от БВП в ЕС 18 . Следователно инвестициите в закрилата на децата и предотвратяването на насилието също води до висока икономическа възвръщаемост и икономии на разходи в дългосрочен план.

Самите деца искат да бъдат овластени и да говорят за своите проблеми и живота си. Те са титуляри на права и носители на промяна тук и сега и красноречиво призовават възрастните да предприемат действия, за да отговорят на техните потребности. Като експерти по въпросите, които ги засягат, децата основателно изискват всички мерки за тях да се приемат с тяхно участие. В съответствие с член 12 от Конвенцията на ООН за правата на детето („Конвенцията на ООН“) и Хартата на основните права на Европейския съюз („Хартата“) мненията и потребностите на децата заемат централно място в препоръката относно интегрираните системи за закрила на детето. Чрез новата Платформа на ЕС за участие на децата бяха проведени консултации с над 1000 деца относно техните нужди от защита.

КЪМ ИНТЕГРИРАНИ СИСТЕМИ ЗА ЗАКРИЛА НА ДЕТЕТО

Защитата на децата от всички форми на насилие е основна цел на ЕС. Тя е неразривно свързана и с предотвратяването на насилието, за да се гарантира добруването на децата и зачитането на техните права. В член 3, параграф 3 от Договора за Европейския съюз („ДЕС“) се определя целта на Съюза да насърчава защитата на правата на детето. В член 24 от Хартата се предвижда, че децата имат право на закрила и на грижите, необходими за тяхното благоденствие, и при всички действия, които се предприемат от публичните органи или частни институции по отношение на децата, висшият интерес на детето трябва да бъде от първостепенно значение. Закрилата на детето е също така основна цел на Конвенцията на ООН и на Програмата до 2030 г. за устойчиво развитие, така че всяко дете да може да живее без страх и без да бъде пренебрегвано, малтретирано и експлоатирано. Ужасяващите статистически данни и доказателства за многобройните видове малтретиране, насилие и пренебрегване на деца в целия ЕС, включително последиците от пандемията, отражението на агресивната война срещу Украйна и рязкото увеличаване на световните въоръжени конфликти, са призив за допълнителни действия.

Поради това Комисията представя препоръка 19 към държавите членки за по-нататъшно развитие и укрепване на техните системи за закрила на детето, за да станат те по-интегрирани с цел да отговарят по-добре на нуждите на децата от закрила от всякакви форми на насилие и да насърчават закрилата на детето като глобален приоритет на Съюза.

Закрилата на детето е междусекторен въпрос от значение за цялото общество. Отговорността за закрилата на детето е споделена между широк кръг участници, включващи публични органи, частни участници, международни организации и организации на гражданското общество. Голямото разнообразие от инструменти, с които разполагат държавите членки, включително на равнището на Съюза (законодателство, политики и финансиране) и на всички равнище на управление, могат да спомогнат за по-голямата интеграция и надеждност на системите за закрила на детето. Необходими са механизми за координация между държавите членки за осигуряване на ефективни мултидисциплинарни ответни действия между министерствата или на различните равнища на компетентност. От съществено значение е участниците в процеса да имат ясно определени роли и да действат при тясна координация. Наличието и координацията на човешки и финансови ресурси също е предизвикателство. Въз основа на това е очевидно, че са необходими по-ефективни и интегрирани системи за закрила на детето.

Цялостният обществен подход към закрилата на детето е осезаема и стратегическа дългосрочна инвестиция, включително в контекста на обществото на дълголетието, което се развива пред очите ни. Този подход ще допринесе значително за по-справедливи, по-равнопоставени и справедливи общества, основани на равенство между поколенията и солидарност с настоящите и бъдещите поколения.

Въз основа на призивите на Европейския парламент 20 , Съвета 21 и Европейския комитет на регионите 22 с препоръката, представена от Комисията на държавите членки, се потвърждава отново ангажимента на Комисията за укрепване на закрилата на детето в целия ЕС и извън него. С препоръката се подкрепят и призовават държавите членки да оценят, укрепят и допринесат за интегриране на своите системи за закрила на детето, като използват най-добрите практики и инструменти на равнище ЕС, като например законодателство, мерки на политиката и финансиране. Комисията също така призовава Европейския парламент и Съвета да вземат предвид настоящата препоръка при бъдещите си разисквания, а Комитета на регионите и Европейския икономически и социален комитет да насърчават диалога с местните и регионалните власти и гражданското общество. При всички тези действия висшият интерес на детето следва винаги да бъде съображение от първостепенно значение.

(1)      От консултацията на платформата на ЕС за участие на децата .
(2)       COM(2021) 142 final .
(3)      Препоръка (ЕС) 2021/1004 на Съвета от 14 юни 2021 г. за създаване на Европейска гаранция за децата (ОВ L 223, 22.6.2021 г.).
(4)      Директива 2011/93/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 13 декември 2011 г. относно борбата със сексуалното насилие и със сексуалната експлоатация на деца, както и с детската порнография и за замяна на Рамково решение 2004/68/ПВР на Съвета („Директива относно сексуалното насилие над деца“) ( ОВ L 335, 17.12.2011 г. ), включително нейната преработена версия COM(2024) 60 final, Съобщение „Цифрово десетилетие за децата и младежите: новата европейска стратегия за по-добър интернет за децата (BIK+)“ (COM(2022) 212 final), Регламент за определяне на правила за предотвратяване и борба със сексуалното насилие над деца (COM(2022) 209 final).
(5)       Платформа на ЕС за участие на децата .
(6)      JOIN(2022) 53 final.
(7)       Насоки на ЕС относно децата и въоръжените конфликти .
(8)      Както е видно от придружаващия работен документ на службите на Комисията (SWD(2024) 98 final).
(9)      Евростат, Intentional homicide victims by age and sex - number and rate for the relevant sex and age groups (Жертви на умишлени убийства по възраст и пол — брой и процент за съответния пол и възрастови групи), 2021 г.
(10)       Канал за правата на човека към Съвета на Европа .
(11)      Евростат, EU survey on gender-based violence against women and other forms of inter-personal violence (EU-GBV) , (Проучване на ЕС относно основаното на пола насилие над жени и други форми на междуличностно насилие (EU-GBV), 2022 г.
(12)       Нулева толерантност към гениталното осакатяване на жени (europa.eu) .
(13)      УНИЦЕФ, The State of the World’s Children 2021: On My Mind – Promoting, protecting and caring for children’s mental health, Regional brief: Europe (Положението на децата по света през 2021 г.: Моите мисли — насърчаване, опазване и грижа за психичното здраве на децата, Регионален обзор за Европа), 2021 г.
(14)       The twin challenge of equity and excellence in basic skills in the EU, An EU comparative analysis of the PISA 2022 results - Publications Office of the EU (europa.eu) (Двойното предизвикателство на равенството и отличното владеене на основни умения. Сравнителен анализ за ЕС на резултатите от PISA за 2022 г. — Служба за публикации на ЕС), 2024 г.
(15)       The violence-prevention Dividend, Why Preventing Violence Against Children Makes Economic Sense (Дивидентите от предотвратяването на насилието — защо предотвратяването на насилието над деца е икономически обосновано), 2022 г.
(16)      The Center for High Impact Philanthropy (Център за филантропия с голямо въздействие), High Return on Investment (Висока възвръщаемост на инвестициите), 2015 г.
(17)      Доклад на УНИЦЕФ за състоянието на децата по света през 2021 г., регионален обзор за Европа .
(18)      C. Clarke, et al. (2022 г.), The economic costs of childhood socio-economic disadvantage in European OECD countries (Икономическите разходи за неравностойното социално-икономическо положение в детска възраст в европейските държави — членки на ОИСР), Доклади на ОИСР за благополучието и неравенството, № 9, OECD Publishing.
(19)      Вж. позоваванията в Препоръката относно интегрираните системи за закрила на детето (C(2024) 2682 final), в приложението към нея относно основните достижения на правото на Европейския съюз, ключовите документи на политиката и финансирането, свързани със системите за закрила на детето, и в придружаващия работен документ на службите на Комисията (SWD(2024) 98 final).
(20)      Резолюция на Европейския парламент от 11 март 2021 г. относно правата на детето с оглед на стратегията на ЕС за правата на детето ( 2021/2523 (RSP) .
(21)      Заключения на Съвета от 9 юни 2022 г. относно Стратегията на ЕС за правата на детето ( 10024/22 ).
(22)      Становище на Европейския комитет на регионите „Овластяване на местните и регионалните власти в интегрираните системи за закрила на детето“, прието на пленарната сесия на 17—18 април 2024 г. Вж.  Обобщена информация за становището (europa.eu) . 

Брюксел, 23.4.2024

COM(2024) 188 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите

Поставяне на интересите на децата на първо място: съобщение, придружаващо препоръката на Комисията относно интегрираните системи за закрила на детето


ПРИЛОЖЕНИЕ

Основни достижения на правото на Европейския съюз, ключови документи на политиката и финансиране, свързани със системите за закрила на детето

В настоящия документ е представен преглед 1 на правните актове, инструментите на политиката и финансовите инструменти на Съюза, свързани със системите за закрила на детето.

Към всички правни документи и документи на политиката са предоставени електронни препратки.

1.Първично право

Договор за Европейския съюз  (2016/C202/13) — по-специално член 3, параграфи 3 и 5

Договор за функционирането на Европейския съюз  (2016/C202/47) — по-специално член 9 (относно борбата срещу социалното изключване, високо равнище на образование, обучение и опазване на човешкото здраве), член 10 (недискриминация), член 79 (миграция), член 81 (съдебно сътрудничество по гражданскоправни въпроси), членове 82 и 83 (съдебно сътрудничество по наказателноправни въпроси) и втора част („Недискриминация и гражданство на Съюза“)

Харта на основните права на ЕС (2016/C202/389) — по-специално член 24 (права на детето), както и член 7 (право на семеен живот), член 8 (защита на личните данни), член 14 (право на образование), член 21 (недискриминация), член 32 (забрана на детския труд) и член 33 (семеен и професионален живот)

2.Документи на хоризонталната политика относно правата на детето

Съобщение на Комисията „Стратегия на ЕС за правата на детето“  (COM/2021/142 final)

Съобщение на Комисията „Програма на ЕС за правата на детето“  (COM/2011/60 final)

Съобщение на Комисията „Към стратегия на ЕС за правата на детето“  (COM/2006/367 final)

Заключения на Съвета относно Стратегията на ЕС за правата на детето  (10024/22)

Резолюция на Европейския парламент относно правата на детето с оглед на стратегията на ЕС за правата на детето  (2021/2523(RSP))

3.Отреждане на централна роля за децата

3.1.Приобщаващи системи за закрила на детето

3.1.1.Социално приобщаване

Препоръка на Комисията относно европейския стълб на социалните права (2017/761/ЕС)

Препоръка на Комисията  „Инвестициите в децата — изход от порочния кръг на неравностойното положение (2013/112/ЕС)

Съобщение на Комисията „План за действие на Европейския стълб на социалните права“  (COM(2021) 102 final)

Съобщение на Комисията „Създаване на европейски стълб на социалните права“  (COM/2017/250 final)

Междуинституционална прокламация относно Европейския стълб на социалните права  (2017/C 428/09)

3.1.2.Раса или етнически произход, включително ромски

Рамково решение на Съвета относно борбата с определени форми и прояви на расизъм и ксенофобия посредством наказателното право  (2008/913/ПВР)

Препоръка на Съвета относно равенството, приобщаването и участието на ромите  (2021/C 93/01)

Съобщение на Комисията „Стратегия на ЕС за борба с антисемитизма и подкрепа на еврейския живот (2021—2030 г.)“  (COM/2021/615 final)

Съобщение на Комисията „Съюз на равенство:   План за действие на ЕС за борба с расизма за периода 2020—2025 г.  (COM/2020/ 565 final)

Съобщение на Комисията „Съюз на равенство:   стратегическа рамка на ЕС за равенство, приобщаване и участие на ромите“  (COM/2020/620 final)

3.1.3.Увреждания

Съобщение на Комисията „Съюз на равенство:   Стратегия за правата на хората с увреждания за периода 2021—2030 г.“  (COM/2021/101 final)

Решение на Съвета относно сключването от Европейската общност на Конвенцията на Организацията на обединените нации за правата на хората с увреждания  (2010/48/EО)

3.1.4.ЛГБТИК

Съобщение на Комисията „Съюз на равенство:   Стратегия за равнопоставеност на ЛГБТИК за 2020—2025 г.“  (COM/2020/698 final)

3.1.5.Равенство между половете

Съобщение на Комисията „Съюз на равенство:   Стратегия за равенство между половете (2020—2025 г.)“  (COM(2020)152 final)

3.1.6.Младежи

Заключения на Съвета относно изпълнението на Стратегията на ЕС за младежта (2019—2021 г.)  (14427/21)

Резолюция на Съвета относно рамка за европейско сътрудничество по въпросите на младежта:   стратегия на Европейския съюз за младежта за периода 2019—2027 г.  (2018/C456/01)

3.1.7.Няма място за омраза

Съвместно съобщение до Европейския парламент и Съвета относно Няма място за омраза:   Европа, обединена срещу омразата (JOIN/2023/51 final)

3.2.Нуждите от безопасност на децата във физическа среда и онлайн

3.2.1.Безопасност във физическа среда

Регламент относно общата безопасност на продуктите, за изменение на Регламент (ЕС) № 1025/2012 на Европейския парламент и на Съвета и на Директива (ЕС) 2020/1828 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Директива 2001/95/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и на Директива 87/357/ЕИО на Съвета  (2023/988/ЕС)

Регламент относно сътрудничеството между националните органи, отговорни за прилагането на законодателството за защита на потребителите, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 2006/2004  (2017/2394/ЕС)

Регламент за установяване на мерки за определянето на някои помощи и възстановявания, свързани с общата организация на пазарите на селскостопански продукти  (2013/1370/ЕС)

Регламент за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти  (2013/1308/ЕС)

Директива относно представителни искове за защита на колективните интереси на потребителите и за отмяна на Директива 2009/22/ЕО  (2020/1828/ЕС)

Директива за изменение на Директива 93/13/ЕИО на Съвета и на директиви 98/6/ЕО, 2005/29/ЕО и 2011/83/ЕС по отношение на по-доброто прилагане и модернизирането на правилата за защита на потребителите в Съюза  (2019/2161/ЕС)

Директива за алтернативно решаване на потребителски спорове и за изменение на Регламент (ЕО) № 2006/2004 и Директива 2009/22/ЕО  (2013/11/ЕС)

Директива относно правата на потребителите, за изменение на Директива 93/13/ЕИО на Съвета и Директива 1999/44/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Директива 85/577/ЕИО на Съвета и Директива 97/7/ЕО на Европейския парламент и на Съвета  (2011/83/ЕС)

Директива относно нелоялни търговски практики от страна на търговци към потребители на вътрешния пазар и изменение на Директива 84/450/ЕИО на Съвета, Директиви 97/7/EО, 98/27/EО и 2002/65/EО и Регламент (EО) № 2006/2004  (2005/29/ЕО)

Директива относно общата безопасност на продуктите  (2001/95/ЕО)

Директива на Съвета относно неравноправните клаузи в потребителските договори  (93/13/ЕИО)

Препоръка на Съвета за среда без тютюнев дим  (2009/C296/02)

Съобщение на Комисията „Стратегия „От фермата до трапезата“ за справедлива, здравословна и екологосъобразна продоволствена система“  (COM(2020) 381 final)

Съобщение на Комисията „Дългосрочна визия за селските райони на ЕС — към по-силни, свързани, устойчиви и проспериращи селски райони до 2040 г.“  (COM/2021/345 final)

Съобщение на Комисията „Нова програма за потребителите, Повишаване на издръжливостта на потребителите за постигане на устойчиво възстановяване“  (COM/2020/696 final)

Известие на Комисията — Насоки относно тълкуването и прилагането на Директива 2005/29/ЕО относно нелоялни търговски практики от страна на търговци към потребители на вътрешния пазар  (2021/C9320/01)

Известие на Комисията — Насоки за тълкуване и прилагане на Директива 2011/83/ЕС относно правата на потребителите  (2021/C525/01)

Известие на Комисията — Насоки за тълкуването и прилагането на Директива 93/13/ЕИО на Съвета относно неравноправните клаузи в потребителските договори  (2019/C323/04)

Кодекс на поведение във връзка с незаконните изказвания онлайн, пораждащи омраза  (2016 г.)

3.2.2.Онлайн безопасност

Регламент относно единния пазар на цифрови услуги  (2022/2065/ЕС)

Регламент относно временна дерогация от някои разпоредби на Директива 2002/58/ЕО по отношение на използването на технологии от доставчици на междуличностни съобщителни услуги без номерà за обработване на лични и други данни за целите на борбата с онлайн сексуалното насилие над деца  (2021/1232/ЕС)

Регламент относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни от институциите, органите, службите и агенциите на Съюза и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Регламент (ЕО) № 45/2001 и Решение № 1247/2002/ЕО  (2018/1725)

Регламент относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни  (2016/679/EС)

Директива за установяване на Европейски кодекс за електронни съобщения  (2018/1972/ЕС)

Директива за координирането на някои разпоредби, установени в закони, подзаконови и административни актове на държавите членки, отнасящи се до предоставянето на аудио-визуални медийни услуги  (2010/13/ЕС), изменена с Директива 2018/1808 предвид променящите се пазарни условия  (2018/1808/EС)

Съобщение на Комисията „Цифрово десетилетие за децата и младежите:   новата европейска стратегия за по-добър интернет за децата (BIK+)“  (COM/2022/212 final)

3.3.Неприкосновеност и психично здраве на децата

Директива относно борбата със сексуалното насилие и със сексуалната експлоатация на деца, както и с детската порнография  (2011/93/ЕС)

Директива относно предотвратяването и борбата с трафика на хора и защитата на жертвите от него  (2011/36/ЕС)

Решение на Съвета за сключване, от името на Европейския съюз, на Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие по отношение на частите, свързани със съдебното сътрудничество по наказателноправни въпроси, и по отношение на правото на убежище и забраната за връщане  (2023/1076/ЕС)

Решение на Съвета за сключване, от името на Европейския съюз, на Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие по отношение на институциите и публичната администрация на Съюза  (2023/1075/ЕС)

Решение на Съвета за подписване, от името на Европейския съюз, на Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие по отношение на правото на убежище и забраната за връщане  (2017/866/ЕС)

Решение на Съвета за подписване, от името на Европейския съюз, на Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие по отношение на частите, свързани със съдебното сътрудничество по наказателноправни въпроси  (2017/865/ЕС)

Препоръка на Съвета за засилване на сътрудничеството в борбата срещу болести, предотвратими чрез ваксинация  (2018/C 466/01)

Съобщение на Комисията относно всеобхватен подход към психичното здраве  (COM (2023) 298 final)

Съобщение на Комисията относно европейската стратегия за полагане на грижи  (COM/2022/440 final)

Съобщение на Комисията относно стратегията на ЕС за борба с трафика на хора за периода 2021—2025 г.  (COM/2021/171 final)

Съобщение на Комисията „Европейски план за борба с рака“  (COM(2021) 44 final)

Съобщение на Комисията „Стратегия на ЕС за по-ефективна борба със сексуалното насилие над деца“ (COM/2020/607 final)

Съобщение на Комисията „Мерки за премахването на гениталното осакатяване на жени“  (COM/2013/833 final)

Съобщение на Комисията „Стратегия на ЕС за подкрепа на държавите членки за намаляване на вредите, свързани с употребата на алкохол“  (COM/2006/625 final)

Общ план за борба с трафика на хора за справяне с рисковете от трафика на хора и за подкрепа на потенциалните жертви сред хората, бягащи от войната в Украйна  (2022 г.)

4.Интегрирани системи за закрила на детето

4.1.Непрекъснатост на цялостните и координирани услуги

Препоръка на Съвета относно пътищата към успеха в училище и за замяна на Препоръката на Съвета от 28 юни 2011 г. относно политики за намаляване на преждевременното напускане на училище  (2022/C 469/01)

Препоръка на Съвета за създаване на Европейска гаранция за децата  (2021/1004/ЕС)

Препоръка на Съвета за висококачествени системи за образование и грижи в ранна детска възраст  (2019/C189/02)

Препоръка на Съвета относно образованието и грижите в ранна детска възраст:   целите от Барселона за 2030 г.  (2022/C 484/01)

Решение на Комисията за резервиране на националния номерационен обхват, започващ със 116 за хармонизирани номера при хармонизираните услуги със социална значимост  (2007/116/ЕО), изменено впоследствие, и  Директива за установяване на Европейски кодекс за електронни съобщения  (2018/1972/ЕС)

Препоръка на Съвета от 29 ноември 2021 г. относно подходите за смесено обучение с цел висококачествено и приобщаващо основно и средно образование  (2021/C504/03)

Съобщение на Комисията „Образование и грижи в ранна детска възраст:   да осигурим за всички деца най-добрия старт в живота за утрешния свят“  (COM/2011/66 final)

4.2.Правосъдие, съобразено с интересите на децата

Директива относно процесуалните гаранции за децата, които са заподозрени или обвиняеми в рамките на наказателното производство  (2016/800/ЕС)

Директива относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни от компетентните органи за целите на предотвратяването, разследването, разкриването или наказателното преследване на престъпления или изпълнението на наказания и относно свободното движение на такива данни, и за отмяна на Рамково решение 2008/977/ПВР на Съвета (2016/680/ЕС)

Директива за установяване на минимални стандарти за правата, подкрепата и защитата на жертвите на престъпления  (2012/29/EС)

Директива относно правото на информация в наказателното производство  (2012/13/EС)

Регламент (ЕС) 2016/1191 на Европейския парламент и на Съвета от 6 юли 2016 г. за насърчаване на свободното движение на гражданите чрез опростяване на изискванията за представяне на някои официални документи в Европейския съюз и за изменение на Регламент (ЕС) № 1024/2012

Съобщение на Комисията „Гарантиране на справедливост в ЕС — европейска стратегия за съдебно обучение за периода 2021—2024 г.“  (COM/2020/713 final)

Съобщение на Комисията „Стратегия на ЕС за правата на жертвите (2020—2025 г.)“  (COM(2020) 258 final)

5.Деца в трансгранични ситуации

5.1.Правосъдие по граждански дела

Регламент относно цифровизацията на съдебното сътрудничество и на достъпа до правосъдие по трансгранични гражданскоправни, търговскоправни и наказателноправни въпроси и за изменение на определени актове в областта на съдебното сътрудничество  (2023/2844)

Регламент относно сътрудничеството между съдилища на държавите членки при събирането на доказателства по граждански или търговски дела  (2020/1783/ЕС)

Регламент на Съвета относно компетентността, признаването и изпълнението на решения по брачни въпроси и въпроси, свързани с родителската отговорност, и относно международното отвличане на деца  (2019/1111/EС)

Регламент за установяване на критерии и механизми за определяне на държавата членка, компетентна за разглеждането на молба за международна закрила, която е подадена в една от държавите членки от гражданин на трета държава или от лице без гражданство (преработен текст)  (2013/604/EС)

Регламент на Съвета относно компетентността, приложимото право, признаването и изпълнението на съдебни решения и сътрудничеството по въпроси, свързани със задължения за издръжка  (2009/4/EО)

Директива на Съвета за подобряване на достъпа до правосъдие при презгранични спорове чрез установяването на минимални общи правила за правната помощ при такива спорове  (2002/8/ЕО)

5.2.Свободно движение

Директива относно правото на граждани на Съюза и на членове на техните семейства да се движат и да пребивават свободно на територията на държавите членки  (2004/38/EО)

Насоки на Комисията относно правото на свободно движение на гражданите на ЕС и техните семейства (C/2023/8500 final)

5.3.Миграция

Регламент за европейската гранична и брегова охрана  (2019/1896/ЕС)

Регламент за използването на Шенгенската информационна система за целите на връщането на незаконно пребиваващи граждани на трети държави  (2018/1860/ЕС)

Регламент за създаването, функционирането и използването на Шенгенската информационна система (ШИС) в областта на граничните проверки, за изменение на Конвенцията за прилагане на Споразумението от Шенген и за изменение и отмяна на Регламент (ЕО) № 1987/2006  (2018/1861/ЕС)

Регламент за създаването, функционирането и използването на Шенгенската информационна система (ШИС) в областта на полицейското сътрудничество и съдебното сътрудничество по наказателноправни въпроси, за изменение и отмяна на Решение 2007/533/ПВР на Съвета и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1986/2006 на Европейския парламент и на Съвета и Решение 2010/261/ЕС на Комисията  (2018/1862/ЕС)

Директива за определяне на стандарти относно приемането на кандидати за международна закрила  (2013/33/ЕС)

Директива относно общите процедури за предоставяне и отнемане на международна закрила (преработен текст)  (2013/32/ЕС)

Директива относно общите стандарти и процедури, приложими в държавите членки за връщане на незаконно пребиваващи граждани на трети страни  (2008/115/EO)

Директива относно правото на събиране на семейството  (2003/86/ЕО)

Съобщение на Комисията „План за действие относно интеграцията и приобщаването за периода 2021—2027 г.“  (COM/2020/758 final)

Съобщение на Комисията относно Нов пакт за миграцията и убежището  (COM/2020/609 final)

Съобщение на  Комисията „Закрилата на децата мигранти“  (COM/2017/211 final)

Съобщение на Комисията относно политиката на ЕС за връщането  (COM/2014/199 final)

6.Глобални приоритети на ЕС

6.1.Премахване на детския труд

Съобщение на Комисията относно достойния труд в световен мащаб за глобален справедлив преход и устойчиво възстановяване  (COM(2022) 66 final)

6.2.Външна дейност

Съвместна декларация „Европейският консенсус относно хуманитарна помощ“  (2008/C25/01)

Насоки на ЕС за утвърждаването и защитата на правата на детето (2017 г.) — Да не се допусне нито едно дете да бъде изоставено

Насоки на ЕС относно децата във въоръжени конфликти, актуализирани през 2008 г.

Насоки на ЕС относно насилието срещу жените и момичетата и борбата с всички форми на дискриминация срещу тях  (2008 г.)

Съобщение на Комисията относно хуманитарната дейност на ЕС:   нови предизвикателства, същите принципи  (COM/2021/110 final)

Съобщение на Комисията относно образованието при извънредни ситуации и продължителни кризи  (COM/2018/304 final)

Съобщение на Комисията относно Силата на търговските партньорства:   заедно за екологичен и справедлив икономически растеж  (COM/2022/409 final)

Съвместно съобщение „План за действие на ЕС относно правата на човека и демокрацията за периода 2020—2024 г.“  (JOIN/2020/5 final)

Съвместно съобщение „План за действие за младежта (ПДМ) в областта на външната дейност на ЕС за периода 2022—2027 г. Насърчаване на съдържателното участие и овластяване на младите хора в областта на външната дейност на ЕС за постигане на устойчиво развитие, равенство и мир“  (JOIN/2022/53 final)

Работен документ на службите на Комисията относно образованието при извънредни ситуации във финансирани от ЕС операции за хуманитарна помощ  (SWD/2019/150 final)

Работен документ на службите на Комисията „Хуманитарна закрила:   подобряване на резултатите от закрилата с цел намаляване на рисковете за хората, засегнати от хуманитарни кризи“  (SWD/2016/183 final)

Работен документ на службите на Комисията „Равенството между половете в областта на хуманитарната помощ:   различни нужди, адаптирана подкрепа“  (SWD/2013/290 final)

Работен документ на службите на Комисията относно справянето с недохранването в извънредни ситуации  (SWD/2013/72 final)

Набор от инструменти на ГД ECHO, които измерват до каква степен хуманитарните дейности вземат предвид пола и възрастта (2014 г.)

Технически насоки на ГД ECHO относно интегрирането на закрилата — ключов показател за резултатите и инструмент за мониторинга  (февруари 2021 г.)

Тематичен политически документ на ГД ECHO относно подобряването на резултатите от закрилата с цел намаляване на рисковете за хората, засегнати от хуманитарни кризи (2016 г.)

Съобщение на Комисията относно образованието при извънредни ситуации и продължителни кризи (COM/2018/304 final)

Указания за готовност при бедствия на ГД ECHO  (2021 г.)

6.3.Изменение на климата и опасности за околната среда

Съобщение на Комисията „Европейският зелен пакт“  (COM/2019/640 final)

Съобщение на Комисията относно Европейски пакт за климата  (COM/2020/788 final)

Съобщение на Комисията „Изграждане на устойчива на климатичните изменения Европа — новата стратегия на ЕС за адаптиране към изменението на климата“  (COM/2021/82 final)

Известие на Комисията „Насоки относно стратегиите и плановете за адаптиране на държавите членки“  (2023/C 264/01)

Регламент за създаване на рамката за постигане на неутралност по отношение на климата  (2021/1119/ЕС)

7.Подпомагане от ЕС

Програма „Граждани, равенство, права и ценности“ 2

·Равенство, права и равенство между половете, включително покана за представяне на предложения във връзка с правата на детето

·Покана за представяне на предложения по програма „Дафне“

Програма „Правосъдие“ 3 , включително покана за представяне на предложения за подкрепа на транснационални проекти за съдебно обучение в областта на гражданското право, наказателното право или основните права (JUST-JTRA)

Програма „Единен пазар“ 4

Програма ,,Потребители“ 5

Фонд „Вътрешна сигурност“ , включително покана за представяне на предложения във връзка с борбата със сексуалното насилие над деца 6 (ISF-2021-TF1-AG-CYBER)

Фонд „Убежище, миграция и интеграция“ 7  

Инструмент за финансова подкрепа за управлението на границите и визовата политика 8  

Европейски социален фонд плюс 9  

Европейски фонд за регионално развитие 10

Кохезионен фонд 11  

Фонд за справедлив преход 12

Европейски фонд за морско дело, рибарство и аквакултури 13  

Рамка на ЕС за мониторинг на Европейската гаранция за децата 14

Инструмент за техническа подкрепа 15 , включително:

· Водеща инициатива относно укрепването на демокрацията и принципите на правовата държава 16  

· Водеща инициатива за прилагането на Европейската гаранция за децата  (Водеща инициатива „Младите хора на първо място“)

·Водеща инициатива относно засилване на капацитета за приемане и настаняване на мигранти

Програма „ЕС в подкрепа на здравето“ 17

Програма „Цифрова Европа“ 18 : финансов отчет към мрежата от центрове за по-безопасен интернет и платформата „По-добър интернет за децата“ (BIK)

Програма „Еразъм+“ 19 , включително:

· Покана за представяне на предложения за проекти за експериментални политики, 2024 г.

· Партньорства за сътрудничество по ключово действие 2 (KA2)

Рамкови програми за научни изследвания и иновации 20  („Хоризонт 2020“ (2014—2020 г.) и „Хоризонт Европа“ (2021—2027 г.), включително:

·„Хоризонт 2020“: Обществено предизвикателство 1 — здравеопазване, демографски промени и благосъстояние 21  

·„Хоризонт 2020“: обществено предизвикателство 6 — приобщаващи, иновативни и мислещи общества 22

·„Хоризонт Европа“ (2021—2027 г.): клъстер 2 — култура, творчество и приобщаващо общество 23

·„Хоризонт Европа“ (2021—2027 г.): клъстер 3 — гражданска сигурност за обществото 24

·Европейски научноизследователски съвет (ЕНС) 25

Програма  InvestEU 26

8.Съответни международни конвенции в областта на правата на детето

8.1.Международна организация на труда

Конвенция № 138 (1973 г.) относно минималната възраст за приемане на работа  

Конвенция № 182 (1999 г.) относно забраната и незабавни действия за ликвидирането на най-тежките форми на детския труд

8.2.Хагска конференция по международно частно право

Конвенция от 25 октомври 1980 г. за гражданските аспекти на международното отвличане на деца  

Конвенция от 19 октомври 1996 г. за компетентността, приложимото право, признаването, изпълнението и сътрудничеството във връзка с родителската отговорност и мерките за закрила на децата

Конвенция от 23 ноември 2007 г. за международното събиране на издръжка на деца и на други членове на семейството

Хагска конференция по международно частно право, Протокол за приложимото право при задължения за издръжка, 2007 г.

8.3.Други

Протокол за предотвратяване, противодействие и наказване на трафика на хора, особено жени и деца, допълващ Конвенцията на Организацията на обединените нации срещу транснационалната организирана престъпност

9.Относими документи на Агенцията на Европейския съюз за основните права (FRA)

Преглед на системите за закрила на детето в ЕС — актуализация за 2023 г.

Настойничество/попечителство за непридружени деца — наръчник за обучители на настойници/попечители

EUAA-FRA Практически инструмент за настойници/попечители — въведение в международната закрила

EUAA-FRA Практически инструмент за настойници/попечители — Процедурата за убежище

Практически инструмент за настойници/попечители — временна закрила за непридружени деца, бягащи от Украйна

Деца мигранти:   основни права по европейските граници

Наръчник по европейско право в областта на правата на детето — издание за 2022 г.

Практическо ръководство за закрила на непридружени деца при процеса на преместване

Деца, лишени от родителски грижи, открити в държава — членка на ЕС, различна от тяхната собствена

Установяване на изискванията за минимална възраст по отношение на правата на детето в ЕС

Настойничество/попечителство за деца, лишени от родителски грижи

Наръчник по европейско право относно убежището, границите и имиграцията

Трафикът на деца в ЕС: предизвикателства, перспективи и добри практики

Правосъдие, съобразено с интересите на децата — контролен списък за работещите с деца

(1)    Този списък не е изчерпателен.
(2)     Регламент за създаване на програма „Граждани, равенство, права и ценности“ (2021/692/ЕС).
(3)     Регламент за създаване на програма „Правосъдие“ (2021/693/ЕС).
(4)     Регламент за създаване на програма за вътрешния пазар, конкурентоспособността на предприятията, включително малките и средните предприятия, областта на растенията, животните, храните и фуражите, и европейската статистика (програма „Единен пазар“) (2021/690/ЕС). 
(5)     Регламент за създаване на програма за вътрешния пазар, конкурентоспособността на предприятията, включително малките и средните предприятия, областта на растенията, животните, храните и фуражите, и европейската статистика (програма „Единен пазар“) (2021/690/ЕС). 
(6)     Регламент за създаване на фонд „Вътрешна сигурност“ (2021/1149/ЕС). 
(7)     Регламент за създаване на фонд Убежище, миграция и интеграция (2021/1147/ЕС). 
(8)     Регламент за създаване на Инструмент за финансова подкрепа за управлението на границите и визовата политика като част от Фонда за интегрирано управление на границите (2021/1148/ЕС). 
(9)     Регламент за създаване на Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+) (2021/1057/ЕС). 
(10)     Регламент относно Европейския фонд за регионално развитие и относно Кохезионния фонд (2021/1058/ЕС). 
(11)     Регламент относно Европейския фонд за регионално развитие и относно Кохезионния фонд (2021/1058/ЕС).
(12)     Регламент за създаване на Фонда за справедлив преход (2021/1056/ЕС). 
(13)     Регламент за създаване на Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури (2021/1139/ЕС). 
(14)     Препоръка на Съвета за създаване на Европейска гаранция за децата (2021/1004/ЕС). 
(15)     Регламент за създаване на Инструмент за техническа подкрепа (2021/240/ЕС). 
(16)    Вж. например проекта за интегрирани системи за закрила на детето и създаване на детски къщи (Barnahus) като част от водещата инициатива за укрепване на демокрацията и принципите на правовата държава.
(17)     Регламент за създаване на програма за действията на Съюза в областта на здравето (програма „ЕС в подкрепа на здравето“) за периода 2021—2027 г. (2021/522/ЕС). Вж. например два проекта за прилагане на най-добри практики в подкрепа на уязвимите деца, започнали в началото на 2023 г.; проекта за оказване на психологическа първа помощ за разселени лица/деца от Украйна, започнал през 2023 г.; тръжната процедура за мултидисциплинарна програма за обучение и обмен на здравни специалисти и други специалисти, работещи в общността със специфични групи от населението, включително учители в училищата, и поканата за представяне на най-добри и обещаващи практики в областта на психичното здраве, включително по отношение на децата и младите хора, европейския план за борба с рака, инициативата за подпомагане на децата, страдащи от рак. 
(18)     Регламент за създаване на програмата „Цифрова Европа“ (2021/694/ЕС). 
(19)     Регламент за създаване на „Еразъм+“ – програма на Съюза в областта на образованието и обучението, младежта и спорта (2021/817/ЕС).
(20)     Регламент за създаване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ и за определяне на нейните правила за участие и разпространение на резултатите (2021/695/ЕС). 
(21)    Вж. например проектите: RefugeesWellSchool — превантивни интервенции в училищата за насърчаване на психичното благосъстояние на подрастващите бежанци и мигранти; Equal-Life — качество на обкръжаващата среда през ранното детство и въздействие върху психичното здраве през целия живот; и ATHLETE — Advancing Tools for Human Early Lifecourse Exposome Research and Translation (Разработване на инструменти за научни изследвания на въздействията на околната среда върху човека в ранните етапи от живота му и за прилагане на резултатите от тези изследвания).
(22)    Вж. например проекта REFUGE-ED — ефективни практики по отношение на образованието, психичното здраве и психосоциалната подкрепа за интеграцията на децата бежанци.
(23)    Вж. например проектите: SCIREARLY — политики и практики, основани на научни изследвания за намаляване на незадоволителните резултати и преждевременното напускане на училище в Европа; LETSCARE — Lets Care: изграждане на безопасни училища, в които се полагат грижи за учащите се, с цел насърчаване на приобщаващото образование и училищните постижения; CLEAR — постигане на резултати от ученето в Европа: многостепенен анализ на резултатите/незадоволителите резултати през целия живот.
(24)    Вж. например проектите: 2PS — превенция и защита чрез подкрепа; ISEDA: иновативни решения за премахване на домашното насилие; IMPROVE: подобряване на достъпа до услуги за жертвите на домашно насилие чрез насърчаване на промени в организациите на първа линия.
(25)    Вж. например проектите: MAD2bully — съзнателни и несъзнателни мотиви при упражняващите тормоз; CHALLENGE – случаи на постоянен тормоз: към индивидуализирани подходи на намеса с цел постигане на максимална ефективност; Outside-in — как тормозът при подрастващите оставя трайни последици за физическото и психическото здраве.
(26)     Регламент за създаване на програмата InvestEU (2021/523/ЕС): фонд InvestEU: Европейски съюз (europa.eu) .