Брюксел, 25.4.2024

COM(2024) 175 final

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

за делегиране на правомощието за приемане на делегирани актове, предоставено на Комисията по силата на Регламент (ЕС) 2019/1239 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на единна европейска среда за морско информационно обслужване и за отмяна на Директива 2010/65/ЕС


1.Въведение

В подкрепа на усилията за цифровизация на морския сектор Регламент (ЕС) 2019/1239 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. за създаване на единна европейска среда за морско информационно обслужване и за отмяна на Директива 2010/65/ЕС (Регламентът за EMSWe) 1 включва набор от мерки за постигане на хармонизация и за опростяване на докладването на данни в морския сектор. Регламентът за EMSWe влезе в сила на 15 август 2019 г., но неговите разпоредби ще започнат да се прилагат от 15 август 2025 г.

С Регламента за EMSWe се създава единна входяща точка във всяка държава членка за изпълнение на всички задължения за докладване на данни, свързани с посещения на пристанища. Целта на регламента е да се даде възможност за изцяло цифров обмен между дружествата и държавните органи на информацията, изисквана от корабите, когато акостират в пристанище в ЕС. За да се гарантират минимални разходи и да се защитят предишните инвестиции, новата среда за докладване на данни се основава до голяма степен на съществуващите традиционни системи за единни национални платформи за морско информационно обслужване, създадени с Директива 2010/65/ЕС.

Основните елементи на Регламента за EMSWe са хармонизирането на определенията и форматите на данните, както и мерките за подобряване на движението на данните с цел повишаване на ефективността. За тази цел с член 3 от Регламента за EMSWe на Комисията се предоставя правомощието да приема делегирани актове за изменение на приложението към същия регламент с цел въвеждане, заличаване или адаптиране на препратки към национални законодателни актове или изисквания, към правни актове на Съюза или към международни правни актове, както и с цел изготвяне и изменение на набора от данни в EMSWe. Наред с другото, наборът от данни в EMSWe също така изисква редовни актуализации, за да се гарантира привеждането му в съответствие с изискванията за митнически данни, определени в приложение Б към Регламент (ЕС) 2015/2446 2 и приложение Б към Регламент (ЕС) 2015/2447 3 , и свързания образец на митнически данни на ЕС, както и със Сборника FAL на ММО 4 съгласно Конвенцията за улесняване на международното морско корабоплаване, улесняващ оперативната съвместимост между различните органи.

Правомощието да приема делегирани актове, посочено в член 3 от Регламента за EMSWe, се предоставя на Комисията за срок от 4 години, считано от 14 август 2019 г. Делегирането на правомощия се продължава мълчаливо за срокове с еднаква продължителност, освен ако Европейският парламент или Съветът не възразят срещу подобно продължаване не по-късно от 3 месеца преди изтичането на всеки срок.

Съгласно член 23, параграф 2 Комисията следва да изготви доклад относно делегирането на правомощия. С настоящия доклад се изпълнява това задължение.

2.Упражняване на делегираните правомощия

Тъй като Регламент (ЕС) 2019/1239 влезе в сила на 15 август 2019 г., до публикуването на настоящия доклад Комисията е упражнила веднъж правомощието си да приема делегирани актове. На 7 ноември 2022 г. тя прие Делегиран регламент (ЕС) 2023/205 на Комисията за допълване на Регламент (ЕС) 2019/1239 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на изготвянето на набора от данни за единната европейска среда за морско информационно обслужване и за изменение на приложението към него 5 („Делегирания регламент“).

Делегираният регламент беше приет след крайния срок 15 август 2021 г., определен в член 3, параграф 3 от Регламента за EMSWe. Причините за забавянето на приемането на Делегирания регламент бяха свързани със сложността на дейностите по моделиране на данни, произтичащи от множество правни основания, и същевременно със затруднението на органите на държавите членки да представят своевременно на Комисията списъка на националните задължения за докладване със съответните елементи от данни, искани от деклараторите в техните пристанища. Кризата с COVID-19 оказа въздействие и върху процеса на събиране на данни, тъй като органите на държавите членки в сектора на морския транспорт участваха в множество ситуации на управление на кризи и поради това трябваше да отдадат приоритет на въпросите, свързани със здравеопазването.

С Делегирания регламент бе създаден наборът от данни в EMSWe, т.е. пълният списък на елементите от данни, произтичащи от задълженията за докладване, изброени в приложението към Регламента за EMSWe. Наборът от данни е обширен и изчерпателен, разделен на 92 групи данни, всяка от които съдържа един или повече елементи от данни. Наборът от данни съдържа общо повече от 1120 елемента от данни, включително техния идентификатор, наименование, описание и формат. Освен това всеки елемент от данните съдържа препратка към съпоставянето на образеца на митнически данни на ЕС и Сборника на ММО (когато е приложимо), както и към всеки съответен списък с кодове или приложимо работно правило.

Освен това с Делегирания регламент бяха внесени изменения в приложението към Регламента за EMSWe, в което подробно се посочват задълженията за докладване. Необходимостта от тези промени произтича от актуализирането на съответното законодателство, включително изменението или замяната на съществуващи законодателни актове на ЕС, национални и международни правни актове, както и включването на по-конкретни позовавания на действащите законодателни текстове. Поради множеството промени приложението беше изцяло заменено.

В съответствие с принципите, залегнали в Междуинституционалното споразумение от 13 април 2016 г. за по-добро законотворчество 6 , преди приемането на делегиран акт Комисията трябва да се консултира с експерти, определени от всяка държава членка. При изготвянето на Делегирания регламент Комисията проведе консултации с експерти от държавите членки и стопански субекти от морския бранш, участващи в експертната подгрупа на EMSWe на ръководната група на високо равнище за управление на цифровата морска система и съответните услуги 7 , които подкрепиха разпоредбите, включени в делегирания акт.

По време на целия процедурен процес и процеса на вземане на решения Комисията осигури целесъобразното предаване на съответните документи както на Парламента, така и на Съвета. Парламентът и Съветът не възразиха срещу приемането на Делегирания регламент.

За да се осигури бързо актуализиране на списъка на съответните задължения, изброени в приложението към Регламента за EMSWe, и на набора от данни в EMSWe, Комисията счита, че правомощието за приемане на делегирани актове, предоставено ѝ с Регламента за EMSWe, следва да бъде запазено, докато Регламентът за EMSWe продължава да се прилага. В този контекст Комисията очаква изменението на набора от данни в EMSWe да бъде повтаряща се необходима дейност, като се имат предвид силните зависимости от постоянното развитие на законодателството на ЕС, международните конвенции и националното законодателство. Следователно правомощието за приемане или изменение на делегирани актове ще продължи да бъде необходимо, за да се гарантира правилното прилагане и функциониране на единната европейска среда за морско информационно обслужване. Във връзка с това службите на Комисията — със съдействието на Европейската агенция по морска безопасност, вече обсъждат с експерти от държавите членки необходимостта от нов делегиран регламент на Комисията през 2024 г. за изменение на набора от данни в EMSWe и за коригиране на списъка със съответните задължения за докладване съгласно Регламента за EMSWe.

3.Заключение

С настоящия доклад Комисията изпълнява задължението си да докладва пред Европейския парламент и Съвета относно упражняването от нейна страна на делегираните правомощия съгласно член 23 от Регламента за EMSWe. Комисията представя настоящия доклад относно използването на делегираните ѝ правомощия на Парламента и на Съвета, както е предвидено в член 23 от Регламента за EMSWe.

Комисията упражнява активно и целесъобразно делегираните правомощия, предоставени ѝ с Регламента за EMSWe. Същевременно Комисията счита, че удължаването на срока на това делегиране на правомощия за приемане на делегирани актове е било и продължава да бъде целесъобразно в съответствие с член 23 от Регламента за EMSWe (мълчаливо удължаване). Това удължаване ще даде възможност на Комисията да продължи да допълва Регламента за EMSWe и периодично да актуализира приложното му поле и набора от данни в EMSWe, които определят обхвата на докладването във всяка единна национална платформа за морско информационно обслужване, като се гарантира хармонизирано прилагане на Регламента за EMSWe.

Комисията приканва Европейския парламент и Съвета да вземат под внимание настоящия доклад.

(1)

ОВ L 198, 25.7.2019 г., стр. 64.

(2)

ОВ L 343, 29.12.2015 г., стр. 1. Връзка към последната консолидирана версия: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2015/2446/2023-03-14

(3)

ОВ L 343, 29.12.2015 г., стр. 558. Връзка към последната консолидирана версия: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2015/2447/2023-03-15

(4)

  https://imocompendium.imo.org/public/IMO-Compendium/Current/index.htm

(5)

ОВ L 33, 3.2.2023 г., стр. 24.

(6)

ОВ L 123, 12.5.2016 г., стр. 1.

(7)

  https://ec.europa.eu/transparency/expert-groups-register/screen/expert-groups/consult?lang=en&groupID=3450